Een paar uur zomer in Nieuwediep Vijfhonderd bejaarde Nieuwediepers beleefden onvergetelijke dag r Met de Ouden van Dagen naar Friesland Siemming in de vijftien bussen opperbest DE. Voorbereidend comité heeft eer van zijn werk Blijde incomstel' In dronkenschap politie beledigd Installatie Noordhollandse Welstandscommissie Ingrid Bergman in Tivoli De kruiser „De Zeven Provinciën' „Ampenan hield haar een jaar gezelschap Nieuw vaartuig voor de Rotterdamse Lloyd Met stoffer zijn vrouw te lijf Tussen Haaks en Kuitje Wieringen Uitbreiding kazerne Mijnendienst Het bezoek van de Oud-Lombokstrijders Onweersbui kwam de lucht zuiveren Géén weer te om oorlog voeren DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1950 VIERHONDERD EN TACHTIG oudjes die gisteren het uitstapje van het Comité „Ontspanning Ouden van Dagen" hebben meegemaakt, hebben een vreugdevolle dag beleefd. Wie hen gisteravond om half elf Nieuwediep weer heeft zien binnenkomen en wij geloven dat half Den Helder present was zal daaraan niet twijfelen. Vraag het anders aan de heer J. M. J. Vos, die in restau rant „De Adelaar" te Leeuwarden uit volle borst stond te zingen dat we Nieuwe diepers waren, en dat we dat best wilden weten. Vraag het aan het echtpaar Berghouwer-Bakker uit het Rusthuis in de 2e Vroonstraat, dat juist een dag tevoren het gouden huwelijksfeest vierde. Ga eens een half uurtje praten oij Klaas Veenstra, die, naast zuster Glastra gezeten, op de terugweg plotseling de behoefte gevoelde zijn „Tevredenheid" uit te zingen. Al deze oude mensen hebben een prachtige dag genoten. De omstandigheden waren dan ook wel buitengewoon gunstig, al moet eerlijk gezegd worden dat vooral de muzikanten het in de be nauwde atmosfeer in de bussen soms zwaar te verduren hadden. Niettemin brach ten zij hun „Appeltjes van Oranje", hun „Klok van Amemuiden" en bel liedje dat nog steeds het meest van tevredenheid getuigt: „We gaan nog niet raar huis". Er zijn heel wat mensen, aan wie de Ouden van Dagen hun reisje te dan ken hadden. In de eerste plaats is daar het Comité, dat, met wethouder Steen- lage en de heer Boon aan het hoofd voor een perfecte organisatie zorgde We herinneren ons de eerste bespre king „naar buiten uit" en toen was het eigenlijk al gebeurd ook. „Een tocht door Friesland in de tweede helft van Augustus", heette het. Eenvoudigweg. Er, nadien heeft vrijwel niemand meer iets van actie bespeurd, tot gisteren De tocht slaagde in alle opzichten, want dat men een half uurtje te laat weer in onze stad arriveerde, moet in het nadeel van de elementen worden geschreven. Behalve het Comité is er nog het gemeentebestuur, dat met zijn subsidie eveneens een belangrijk aan deel had in het slagen van het uit stapje, dat zovele oudjes uit „de sleur" hielp. De heer A. Kramer heeft in Leeuwarden het Comité en het ge meentebestuur reeds dank gezegd voor hun bemoeienissen in deze. Hulde aan de politic. Maar er zijn er nog meer die zich bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt. Laat ons beginnen de beide politiemannen te noemen, die van hun motor-met-zijspan af een wakend oogje hielden op het verkeer. Aan het hoofd van de colonne autobussen liefst vijftien in getal reed hoofdagent K Kuiter. Geen snelheid zou nem te veel zijn geweest, geen verkeerssituatie te moeilijk. Was er al eens een bus ach terop geraakt, dan werd in de achter ste gelederen een kijkje genomen. On middellijk snorde de motor weer naar voren om de chauffeur van de eerste bus, waarin onder meer burgemeester en mevrouw Rehorst waren gezeten, in te lichten. Dan werd natuurlijk even op de na-komer gewacht, waarna de tocht werd voortgezet. Aan de staart van de colonne had agent D. Postmus eveneens op een motor-met-zijspan het voor het zeggen. Zijn taak was minstens even moeilijk als die van de heer Kuiter. Dat de gehele rit vrijwel zonder haperen kon worden gereden, was voornamelijk aan dit tweetal te danken. Behalve een vijftal zusters van iet Gemeente Ziekenhuis en de chauffeurs, die eveneens niet genoeg geroemd kunnen worden, verdienen de vier ac cordeonisten woorden van waardering en erkentelijkheid. De heren B, Re vier, L. van den Bogaerde, K. van Reek en I. Hubregtsen gunden de toet sen en knoppen van hun instrument,5fi bijna geen rust. En waar is de stem ming beter dan bij een vrolijk stuKje accordeonmuziek? Vlotte heenreis. Het was op de Prins Hendriklaan al vroeg een drukte van belang. De deel nemende oudjes, die niet in tehuizen worden verzorgd, stonden daar in vak ken. Wanneer dan hun bus arriveerde, behoefden zij slechts in te stappen, ie overige oudjes werden van de tehui zen afgehaald. Via De Kooy en langs het Amstelmeer voerde de route naar de Afsluitdijk, die door de vroege gas ten uitbundig werd geprezen. Alle ■deelnemers hadden een reisprogram ma gekregen, dat op duidelijke wijze op vele nieuwsgierige vragen wist te antwoorden Door het vlakke Friese land toerden de bussen in de richting van Bols- ward, vanwaar langs Hindelopen en via Workum het dorpje Rijs werd oe- reikt. Daar arriveerde het grote gezel schap om half elf. Geen wonder dus, dat men gaarne van de gelegenheid gebruik maakte om even de stramme leden te rekken en een kopje koffie te gebruiken. Meestal kwam er ook nog een ijsje aan te pas, want daar was het echt weertje voor. Men keek er wat rond bij een uitspanning of rustte even uit, want de beste krachten moes ten worden gespaard voor Heeren- veen, waar de vijftien bussen, die al- lerwege veel bekijks hadden, na een voorspoedige rit binnenreden. Even in de Middeleeuwen Over de reis zelf viel weinig te ver tellen. De oudjes amuseerden zich op perbest bij de harmonica's, en volgden met grote aandacht het wisselende landschap dat op deze prachtige dag vele fraaie vergezichten te bieden had. Bij Sloten gebeurde eigenlijk alleen iets dat stof tot praten gaf. Daar kwam de eerste bus plotseling voor een tol te staan. En wethouder Steenlage moest vier gulden betalen voor een vrije doortocht. De oudjes hadden kennelijk schik van de tol, die aan de burge meester de opmerking ontlokte: „Mid deleeuws. Het weer was nog uitstekend, hoewel het er even naar uitzag dat het flinke buien zou geven. Het viel evenwel nog al mee. Later op de dag zou er wel een ander „buitje" vallen. In het Oranjewoud werd daverend gelachen. Die malle lachspiegels, die rare waggelkamer, de doolhofVan het ogenblik af waarop de Nieuwedie pers door een drietal jeugdige muzikan ten werden begroet, heeft men in het Oranjewoud uitbundig genoten. Mis schien echtei wel het meest van een heerlijke kop thee met een gevulde koek! Of van zo'n dure sigaar! Ha, die Chris! Alleraardigste herinneringen bewaren de oudjes ongetwijfeld aan Frieslands hoofdstad, waar men de heer Chr. Goes, ex-Nieuwedieper en thans eigenaar van restaurant „De Adelaar" in de Lange Marktstraat, op zijn best zag. Ha, die Chris! Alles goed? Tientallen paren handen kreeg de heer Goes te drukken. En dat deed men toch al voordat men wist dat het eten prima was. Natuurlijk was het onmogelijk het Helderse ge zelschap, dat in totaal meer dan vijf honderd mensen telde, in een restaurant onder te brengen. De heer Goes had alles evenwel keurig geregeld, zodat allen zeer spoedig in een vijftal restau rants met een goede keuken achter een gedekte tafel zaten. Deze vijf restau rants zijn in de Lange Marktstraat ge legen, zodat men toch vlak bij elkaar bleef. In „De Adelaar" liep de heer Goes trots heen en weer, om te zorgen dat die Nieuwediepers het best naar de zin zouden hebben. Op een gegeven moment stapte daar zowaar kleine Pietje Klopma naar voren om mevr. Rehorst bloemen aan te bieden. Van zelfsprekend werden die van de vier jarige Fries in dankbaarheid aanvaard. De beentjes van de vloer Hier zong ook de heer Vos het schone vers „En dat we Nieuwediepers zijn", dat hij completeerde met een gratis ge zongen reclame op de keuken van „De Adelaar", waarin wii mevrouw Goes de scepter zagen zwaaien. Daar in „De Adelaar" en in de andere zalen werd voorts vrolijk gezongen, en menig oudje heeft een ogenblik de „beentjes van de vloer" gehad, althans deelgenomen aan H Hoeveel stadgenoten zullen gisteren in gedachten zijn meegereisd mei de vijfhonderd ouden van dagen op hun prachtige tocht naar het Friese land? Misschien zijn er wel geweest, die in hun hart een klein tikkeltje ongerust waren, of de vermoeienissen voor de oudjes niet te groot zouden zijn. En zeker hebben velen met spanning uitgezien naar het moment, waarop grootvader of grootmoeder weer gezond en wel in Den Helder zou terugkeren. Talloze anderen waren belangstellend naar de „blijde in- comste" van de thuisvarende colonne. Zodoende liep het gisteravond tegen tienen aardig vol aan de Ruyghweg. Het was kostelijk weer en om beur ten lieten „Winnubst" en het Helders Fanfarecorps vrolijke muziek horen zodat het wachten de duizenden niet zwaar viel. Er ging een gejuich op, toen om precies half elf de lichtjes van dt rile langs de Bassingracht kwamen aangereden. Bus 1 stopte bij de plaats waar „Winnubst" stond opgesteld en zo werd in snel tempo de stoet ge formeerd, die even later met volle muziek afmarcheerde voor de ware zegetocht over de laatste kilometers. Stapvoets reden de bussen, hun pas sagiers als vorsten en vorstinnen wuivend en lachend naar de mensen langs de route, naar het Stationsplein. En de mensenstroom begaf zich me; de colonne via Ruyghweg, Parallelweg, JulianaparkSpoorstraat, Koning straat, Koningsplein en Prins Hendriklaan naar de „finish", waar de stoe halt hield Terwijl de muziekkorpsen nog een paar pittige nummertje.' speelden, verlieten de dankbare reizigers de bussen, die hen op deze da- zonder mankeren uit en thuis hadden gebracht De begroetingen ware~ allerwegen zo hartelijkalsof de oudjes jaren van huis waren geweest. W< hebben zelfs tranen gezien en we konden het begrijpen. Het waren besh géén tranen van verdriet'. een korte polonaise. Een tikje teleur stellend was het ogenblik waarop men de eerste donderslagen vernam. Bij stralen schoot de regen neer op de vijftien verlaten bussen. Tegen half acht, het tijdstip van vertrek, was de bui nog niet afgenomen. Wethouder Steenlage bracht nieuwe moed toen hij na een telefoontje 'met Den Helder kon mededelen, dat het daar droog was. In een gutsende regen werden de auto bussen weer in de juiste volgorde ge plaatst en geleidelijk aan werden ze bevolkt door in hun kragen weggedo ken Ouden van Dagen. Gelukkig was het enkele ogenblikken later met de regen en de bliksem gedaan. De beide politiemannen herademden en ook de Leeuwarder politie die de vijftien bus sen naar de Lange Marktstraat had geloodst, was blij dat de lucht weer op klaarde. Toen de bussen vertrokken was het droog. In de beste stemming werd de terugtocht aanvaard. Wij zullen de eer ste bus tot voorbeeld stellen. Daar werd gezongen. En ineens stond midden in de bus Van der Blom te zingen. Zijn liedje „Dat is het meisje dat je nooit vergeet" sloeg geweldig in. En daar zag men Franeker, dat in feestroes was. De spits van de toren was verlicht en overal wapperden de vlaggen. Nauwe lijks had men dat gezien, of zuster Glastra deed een ieder versteld staan van „Het snoepwinkeltje". Dat werkte zo aanstekelijk, dat ook de heer Veen stra een „nummertje wilde weggeven". Hij begon met „Tevredenheid", waarna hij nog een tweetal liedjes ten gehore bracht. De Afsluitdijk was reeds weer verle den tijd geworden. Over een dik half uur zou men de Bassingracht oprijden, en men zong nog van „We gaan nog niet naar huis", hoewel de klok al tien uur had aangewezen. Toen kwam de heer Steenlage met de mededeling: „En nu maar weer sparen voor de volgende tocht". Wij veronderstellen, dat geen van de oudjes die het reisje naar Heerenveen deden, het tochtje van volgend jaar zul len willen missen. Daarvan kan het Comité Ontspanning Ouden van Dagen trouwens overtuigd zijn! „Vuile Gestapo" had Jacobus G. rit Den Helder op 26 Juni tegen een op perwachtmeester in Schagen gezegd, toen deze hem beval door te lopen. Toen de wachtmeester hem voor de ze belediging wilde meevoeren naar het politiebureau, had Jacobus zich verzet en van zich af geslagen. Een dubbel misdrijf dus, waarvoor hij zich gisteren voor de Politierechter in Alkmaar, mr. J. A. Markus, had te verantwoorden. Het bleek dat G. de bewuste avond meer gedronken had dan goed voor hem was. Er was juist kermis in Scha gen en dat had Jacobus op zijn ma nier gevierd. „Hoeveel hij gedronken had?" Wel, hij kon zich het twaalfde glaasje oude klare nog herinneren, maar het konden er nog wel meer ge weest zijn. De Officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, zeide in zijn requisitoir dat verdachte wel een gunstige indruk op hem gemaakt had. G. is geen ruwe klant die gewend is veel te drinken, maar hij was nu een keer lelijk uit de band gesprongen. Ofschoon er anders voor dergelijke misdrijven gevangenis straf wordt geëist, wilde mr. Vellinga nu volstaan met f 100 subs. 30 dagen en twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. Markus vonniste overeen komstig de eis. Op Dinsdagmiddag 5 September, om half vier, zal ten Raadhuize te Den Hel der worden geïnstalleerd de Welstands commissie voor Noordholalnds Noorder kwartier. Deze commissie heeft tot taak het beoordelen der bouwplannen in de kleinere gemeenten in Noordhollands Noorderkwartier, welke bij deze com missie zijn aangesloten. De samenstel ling is als volgt: mr. D. Breebaart, bur gemeester van Zijpe, voorzitter; Joh. Spruit, architect te Amsterdam, secre taris; W. Postema, directeur Gemeente werken Wieringermeer; J. Tiessen, di recteur Gemeentewerken Texel; H. K. Remmers, Den Burg. Een close-up uit de film „Voor wien de klok luidt", die van Vrijdag- t.m. Maandagavond in de Tivoli-bioscoop wordt vertoond. Het zijn Ingrid Bergman en Cary Cooper, die de hoofdrollen spelen in deze verfilming van de beroemde roman van Ernest Hemingway. Ter stimulering van het be zoek aan deze film wordt door de directie van Tivoli, in samenwerking met boekhandel Daan Schreuder, een exem plaar van het boek uitgeloofd voor iedere driehonderdste be zoeker van Vrijdagavond en voor iedere vijfhonderdste be zoeker op de drie overige avonden. Het casco van de nieuwe kruiser „De Zeven Provinciën", die Dinsdag by de Rotterdamse Droogdokmaatschappij van stapel liep, is bovendeks nog vrijwel woest en ledig. Enkele lage afdakjes zyn te vinden op de plaatsen, waar brug, schoorsteen en batterijen zullen verrijzen. Er bestaat een model van de kruiser, zoals deze er zal uitzien, wanneer de oorlogsbodem in dienst is gesteld en officieel Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën" kan worden genoemd. Een foto van het model is hierbij afgedrukt. In ons verslag van de tewaterlating schreven wij over de in aanbouw zijn de „Ampenan", die op de naastgelegen helling lag en daar ruim een jaar de op stapel staande kruiser gezelschap heeft gehouden. De eerste kielplaat van deze „Ampenan", een nieuw vracht schip voor de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, werd op 4 Augustus 1949 gelegd. De „Ampenan" wordt een enkel- schroefs turbine-stoomschip met een laadvermogen van circa twaalfduizend bruto registerton. Er zal aan boord ac- comodatie zijn voor een beperkt aantal passagiers. De afmetingen van dit vaar tuig zijn: lengte over alles 160,75 meter, breedte 20.27 meter en holte 11.74 meter. Zoals in ons nummer van Maandag reeds medegedeeld, zijn de afmetingen van de nieuwe kruiser: lengte over alles 185,70 meter, breedte 17,25 meter en diepgang 6.40 meter. De waterverplaat sing zal geheel beladen 9.472 ton be dragen. Wegens het feit, dat hjj in een ech telijke twist een snoer en een stoffer ter hand genomen had om deze in on zachte aanraking te brengen met zijn andere Ik, hoorde gistermiddag de Nieuwedieper R. G. door de Officier van Justitie, mr. Vellinga, bij de Alk- maarse politierechter, een boete van ƒ40.subs. 25 dagen hechtenis, be nevens een voorwaardelijke straf van een maand met een proeftijd van drie jaren met het oog op zijn anteceden ten in de bezettingstijd tegen zich eisen. Man en vrouw, sinds 1949 in de echt verbonden en ouders van drie kinderen, waren tijdens de kermis el- kaars aanwezigheid zo ergerlijk gaan vinden, dat op een gegeven ogenblik de vrouw by haar linkerooghoek een letsel ontving als reactie op een door haar in de richting van de man in be weging gebrachte schemerlamp en enige blessures op andere lichaams delen toegediend kreeg, met het ge volg, dat zij geruime tijd onpasselijk was en ten slotte als toegift een lich te hersenschudding opliep. Een nor maal huwelijksleven was sedertdien niet meer mogelijk. Verdachte ontkende de hem belas tende feiten niet. Daar hetgeen ten laste gelegd als bewezen geacht werd, veroordeelde de politierechter, mr. Markus, R. G. tot het betalen van 25.— of tot het zitting nemen in een Rijkslogement gedurende 10 da gen, benevens tot de door de Officier geëiste voorwaardelijke straf. Gistermorgen om negen uur koos het contactvaartuig „Vandersteng" van het Comité ..Onze Marine" zee. Buiten gaats werd een vaartocht gemaakt, waarna een kort bezoek aan Oudeschild werd gebracht. Gisteravond kwam het fraaie scheepje in de haven terug. Voor vandaag staat een trip naar Terschel ling op het programma. Het landingsvaartuig Hr. Ms. ,.LT 7" is gistermiddag uit Amsterdam te ruggekeerd. Omstreeks acht uur gisteravond vertrokken Hr. Ms. mijnenvegers ..Be veland" en „Texel" naar Rotterdam.Een uur later keerden de mijnenvegers Hr. Ms. „Deurloo", „Vliestroom" en „Hol lands Diep" uit de Maasstad terug. Het is morgen hoog water om 5.50 en 18.40 uur, en laag water om 12.20 uur. De temperatuur van het zeewater was 18.8 graden Celsius. De algemene luchttemperatuur is gisteren overdag maximaal 25 graden Celsius geweest, dat is 77 graden Fahrenheit. GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant bevat de goedge keurde statuten van de afdeling Wie- ringen-Wieringermeer van het Neder landse Rode Kruis, gevestigd te Wie- ringen. Op Donderdag 14 September zal door de Rijksgebouwendienst te Den Haag aanbesteding werden gehouden van het bouwen van een tweede verdieping en zolderverdieping op de Mijnendienst- kazerne (manschappenbouw) aan de Bassingracht alhier. Wij laten hieronder nog even in korte trekken het programma vol gen van het officiële bezoek, dat morgen door een honderdtal Oud- Lombokstrijders aan onze stad zal worden gebracht. 11.00 uur: aankomst van de drie bussen met deelnemers bij de Bas- culebrug. Dan wordt naar het Raadhuis gereden, waar het ge zelschap door het College van B. en W. wordt ontvangen. Te Den Helder woonachtige Oud-Lombok- strijders zullen er goed aan doen, zich naar het Raadhuis te begeven en zich daar bij het gezelschap te voegen. 12.00 uur: kranslegging bij het monument „Voor hen die velen", op het Havenplein. 12.30 uur: diner in de Marinecan- tine, gevolgd door filmvoorstelling 14.00 uur: vaartocht over de rede en het Marsdiep. 15.00 uur: thee in de Marinecan- tine, waarna de deelnemers de rest van de middag naar eigen goed dunken kunnen besteden. 18.00 uur: verzamelen voor de terugreis. JJE SPITSE PUNTEN van de beide groene wraktonnen in het Marsdiep ter hoogte van de Weststraat hellen een paar streep naar het Oosten: ter plaatse loopt nog een klein na-vloedje. Maar de spitse groene ton voor het Wierhoofd hangt alweer een tikje over naar het Westen: daar is de eb reeds begonnen te lopen. Het is „stil van hoog" om en bij de havenmond, maar op een mijltje uit de kust zien we de tegengestelde stromingen tegen elkaar aan botsen. Een smalle streep van lichte schuimkopjes is het gevolg, maar wanneer straks de volle eb loopt zal ook deze beroering uit het Marsdiepwater verdwenen zijn. Glad als olie en haast onmerkbaar zal het zilte nat van de Waddenzee vloeien naar het reus achtige reservoir ten Westen van Hollands kust. En dan zal het over luttele uren weer terugkeren door het zeegat, In eeuwige beweging en eeuwige wisselwerking. lint onderaan een donkerblauw kle dingstuk. En nummer drie tuurt door haar zonnebril naar de overkant, waar mannen werken in het zand van het nieuwe havenhoofd. In de hoek bij het Fort Harssens zijn uur, zijn de ontzaglijke watermas- steenzetters aan de gang, vlakbij gromt sa s nog bezig rechtsomkeert te ma- en zwenkt een dragline, en boven op jyjAAR NU, Woensdagmiddag om drie ken. Langs het Wierhoofd nauw zichtbaar stroompje trekt een de kruin van de nieuwe dijk hobbelt zeewaarts, een zware vrachtauto. Het lauwe Zuid neer een rank zeiljacht de haven ver laat en de frisse wijdheid zoekt van het Marsdiep. Onder de nautofoon, op één van de minst tropische plekjes van Nieuwe- Lome golfjes kabbelen hoog tegen de ooster zuchtje draagt de stemmen van glooiing en zij klotsen even feller wan- de werkers over. gIJ HET NOORDER bruggehoofd (een zeer vredig bruggehoofd) van de Lange Brug wroeten de arbeiders diep, zit een trio Marva's gemoedelijk van de firma Jan de Vries meters diep op de keien. De één doet haar best, in de vettige zwarte grond, waar ruim- geboeid te worden door een boek, maar te moet komen voor de betonnen fun- het duurt lang voor een blad wordt dering van een nieuw stuk damwand. omgeslagen. Het tweede meisje han- Met grote schoppen hakken zij in een teert naarstig naald en draad, onver- blootgekomen laag rijshout, die daar stoorbaar en vaardig bezig met het anderhalve eeuw geleden werd aan- monteren van een paar meter boor- gebracht. Hun laarzen soppen in het drabbige grondwater, dat ook wel lauw zal zijn. Heel de wereld is lauw, deze mid dag. Het is net, of het al jaren achter een zo drukkend is geweest. De ther mometer wijst nog geen tachtig graden Fahrenheit aan, maar de lucht is met waterdamp bezwangerd. Dat maakt de mensen, loom en tam, en doet de uren traag verlopen. Wanneer het altijd zulk een weertje was zou er misschien eeuwig vrede zijn. al was het maar wegens gebrek aan activiteit en ag- gressiviteit. y^LLEEN wanneer de leden worden omspoeld door het koele water van de zee, wil het bloed dun worden en de geest fris. Onder de vlag van de zwemvereniging „Het Marsdiep", in het natuurbad aan de Dijk, kunnen we op dit uur genieten in een lustoord. Het is daar druk en gezellig. Nog geen negentien graden Celsius is de tempe ratuur van het zeewater. Maar na het bad wandelen we weer in de broeikas, waar een lauw windje waait en dui zenden kleine vliegjes het op ogen en oren hebben voorzien. Dat schijnen de actiefste wezens van de schepping, op dit moment. De rest draait op een mi nimaal aantal toeren. Maar In de onzichtbare natuur, 'die geen volkomen rust kent, heerst grote bedrijvigheid. De atmosfeer laadt zich met electriciteit. We voelen vaag, „dat er iets hangt", maar onze aan techni sche hulpmiddelen gewende zintuigen kunnen het niet definiëren. Alleen de boer aan de Huisduiner- weg haast zich, het pas ingekuilde gras met een laag aarde te bedekken. Het wordt een mooie ronde berg, met een strakke goot er omheen. Dat dak van aarde en die diepe goot moeten gauw klaar zijn, want er kon wel eens regen komen. [)E VOORBIJGANGER ziet naar de heldere lucht. Het is heiig aan de kim, maar regenwolken ontdekt hy niet. Het trage windje scharrelt beslui teloos tussen Zuid en Zuidoost. Een flauwe geur van vochtige mest waait over de landen. Maar dan ontwaakt Jan de Wind uit zijn lauwe loomheid. Opeens heeft hij zijn keus bepaald. Hij zoekt het Zuid westen op en gaat wat feller blazen. Hij neemt wolken mee van overzee. Donkere gevaarten, die een lichtend steekspel met bliksemstralen spelen. Het is zes uur, als de lucht geheel is dichtgetrokken en het dek van regen wolken zich venijnig ontlaadt. Snelle* schieten de bliksemschichten. De in vele uren verzamelde energie zoekt een uitweg onder hevig gerommel. De millioenen vliegjes vluchten naar hun geheime schuilplaatsen en de Marva s van het Wierhoofd zullen wel beschut ting hebben gezocht bij hun „Leeuw". Twee uur later is de bui voorbij. JaU de Wind heeft zich blijkbaar alweer voldoende uitgesloofd en schijnt be vrediging te hebben gevonden in een matige activiteit uit Westelijke rich ting. De zon, die het toch nog gewon nen heeft, beschijnt nog even de °P" gefriste wereld en gaat dan onder, 1" een bloedrood bed. De spitse tonnen» die het Schulpengat markeren, wijzen gedecideerd naar het Zuiden. Over een uur, „met „stil van laag", zal het don ker zijn.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2