Hoge vleesprijzen zijn niet te handhaven Antwerpse havenstaking duurt voort Moh. Natsir zal spoed betrachten O.V.W.-ers geven ook thans weer de toon aan Westduitse Bondsrepubliek voor gevaarlijkste tijd in haar bestaan Veestapel weer op vooroorlogs peil BIJ 06 besPrekingen, welke thans gevoerd worden over de lonen en prijzen In ons land, wordt grote aandacht geschonken aan de prijzen van "het ¥Iees, omdat deze van alle levensmiddelen wel het sterkst zijn gestegen. fPelke is de basis van de Nederlandse vleesvoorziening? Het Is bekend, datj Vóór de oorlog de totale binnenlandse vleesproductie voor ongeveer een derde Aanbod van varkens en koeien verloopt verschillend Accoord verworpen Man pleegde aanslag op zijn vrouw met aardappelmesje Windhoos over de Veluwe Alles in het duister Nederlanders in vrijheid gesteld op Celebes Nederlands schip bij jutland aan de grond „Ik wil naar Korea 8 journalisten hebben zich gemeld Majoor Den Ouden organiseert compagnie K. L. voor Korea Wij blijven niet vooroude grens staan Generaal Dean gedood? RODE KRUIS-MISSIE NAAR EILAND AMBON Knaap in een zwembad te 's Hertogenbosch verdronken Communistisch Nationaal Congres wenst bu geroorlog Geen Duitse generaals te Fontaineb'eau Superforten nemen deel aan de oefening-Cupola Eerste Amerikaanse tanks voor West-Europa - Churchills zoon in Korea gewond Scheepvaartberichten DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1980 (Van onze Haagse redacteur). fleel bestond uit rund- en kalfsvlees en voor het overige twee derde deel dus uit varkensvlees. Gedurende en onmiddellijk na de oorlog was in deze verhouding een grote verandering gekomen, maar met het terugkeren van meer normale omstandigheden werd ook deze verhouding weer gewijzigd: In 1948 is de productie van varkensvlees weer sterk toegenomen; in 1949 overtrof deze de productie van rundvlees. Men mag aannemen, dat aan het einde van dit jaar de verhouding weer zal zijn, zoals vóór de oorlog. de prijs binnen niet al te lange tijd weer zal teruglopen tot 1,90 per kg. Waarom rundveeprijzen sterk ntegen. Bij het rundvlees worden aanbod en prijs bepaald door heel andere factoren dan bij het varkensprijs. In de twee voorafgaande jaren en ook nu hebben de weersomstandighe den het aanbod van slachtvee sterk be- invloed. De oogsten zijn goed geweest, zodat er voldoende ruwvoer aanwezig is. In deze omstandigheden heeft de veehouder minder behoefte, vee uit te stoten dan in jaren met slechtere oog sten. Ook is de laatste jaren de neiging, om het vee vast te houden groter ge weest dan normaal, omdat de rund veestapel door oorlogsomstandigheden vrij sterk was ingekrompen. Het spreekt vanzelf, dat de Neder landse veehouder de gunstige weers omstandigheden, die een goede oogst hebben veroorzaakt, allereerst te baat heeft genomen, om de rundveestapel te herstellen van de oorlogsgevolgen. Hierin is hij volgens de thans offi cieel bekend zijnde cijfers nog niet ge heel geslaagd. Uit de voorjaarstelling van 1950 blijkt, dat het aantal melk en kalfkoeien ongeveer 1.495.000 stuks bedroeg tegen 1.566.000 stuks in Mei 1939. /oor de totale rundveestapel zijn UR bestaat een groot verschil tussen het verloop van het aanbod van var kens en dat van slachtvee. Het aanbod van rundvlees is sterk onderhevig aan de wisselingen der seizoenen. In het voorjaar, als het vee naar de wei gaat, is het aanbod veel geringer dan in het najaar, als de stalperiode weer aan breekt. Het aanbod van slachtvarkens verloopt over het algemeen veel regel matiger. Daarom kan men op de vraag naar de basis van de Nederlandse vlees voorziening slechts dit antwoord ge ven, dat deze in de eerste plaats gele gen is in de productie van varkens vlees. De cijfers wijzen uit, dat de om vang van de varkensstapel het laatste jaar met ruim 40 procent is toegeno men. Bij de telling in Mei van dit jaar bleek, dat het aantal varkens 1.855.000 stuks bedroeg; een aantal, dat sedert Mei 1934 niet meer was bereikt. Hoe is nu het prijsverloop van het varkens vlees geweest? Zoals bekend, heeft de overheid van varkens van bacongewicht een le vend gewicht tussen 70 en 100 kg een minimumprijs gegarandeerd van 1,86 per kg geslacht gewicht. Als men rekening houdt met de verschillende kwaliteiten, komt dit neer op een mi nimumprijs van 1,90 voor de gemid delde kwaliteit. Het ligt voor de hand, dat de prijsgarantie voor baconvarkens ook haar invloed heeft op de prijsvor ming van de zwaardere varkens. De vrije prijs voor deze laatste categorie was dus slechts een vrijheid binnen ze kere grenzen. Deze grenzen bestonden ook, omdat de overheid in verband met haar loon- en prijspolitiek geen genoe gen zou kunnen nemen met te sterk oplopende prijzen voor het varkens vlees. Hoge prijzen van varkens vlees vooi de boer onvoordelig. Ook voor de boer is het beter, dat de ze prijzen zich bewegen op een gelijk matig peil. Bestaanszekerheid is niet te bereiken bij sterk stijgende prijzen, omdat deze onherroepelijk weer scherp dalende prijzen tot gevolg hebben. Be staanszekerheid is ook alleen te berei ken bij gelijkmatige afzet. Als men nu ziet, dat thans de export van bacon stil staat omdat de prijs in het binnenland zo hoog is opgelopen, kan men op zijn vingers natellen, dat de huidige hoge prijzen op langere termijn gezien voor de boer niet voordelig zullen zijn. In het voorjaar kwam uit Duitsland vraag naar zware varkens. Veel boe ren lieten toen hun varkens zwaarder worden dan het bacongewicht, omdat zware varkens meer winst opleverden. De vraag uit Duitsland viel echter te gen en de prijs van zware varkens daalde tot 1,75 per kg. In de loop van de zomer nam de vraag naar zware varkens weer toe. Had men de prijs vrijgelaten, dan zou deze in het bin nenland even hoog zijn gestegen als op de Duitse markt en waarschijnlijk te recht zijn gekomen op 2,75 per kg. Om dit te voorkomen, is een export heffing op varkensvlees gelegd bij de uitvoer naar Duitsland. Deze heffing zou het verschil bedragen tussen de prijs in Duitsland en die, welke hier in het binnenland redelijk geacht werd voor de boer; een prijs dus van 1,90 per kg. Uit de vastgestelde heffingen kan blijken, hoe snel de prijs in Duits land is opgelopen. De heffing bedroeg op: 20 Juni 5 cent per kg; 27 Juni 20 cent per kg; 4 Juli 40 cent per kg; 11 Juli 60 cent per kg; 18 Juli 80 cent per kg en op 25 Juli 90 cent per kg. Het gevolg van deze heffingen is ge weest, dat de uitvoer van varkensvlees naar Duitsland thans geheel stil staat. Tevens is het gevolg geweest, dat de prijs in Nederland thans ongeveer 2,15 bedraagt in plaats van 2,75, hetwelk bij volledige vrije prijsvorming ten naastenbij het geval zou zijn geweest. Indien men let op de productiecijfers laat het zich echter wel aanzien, dat deze cijfers 2.566 000 stuks per Maart 1950 tegen 2.817.000 stuks in 1939. Wel mag worden aangenomen, dat de uit breiding van de rundveestapel zich na de Maart-telling nog enigszins heeft voortgezet, zodat inmiddels de veesta pel wel weer de vóóroorlogse omvang zal hebben bereikt. Dat de prijzen van het rundvlees zo sterk zijn gestegen, poet men verkla ren door de grote vraag. Vóór de oor log waren de producentenprijzen van rundvlees in het algemeen 10 pet. tot 20 pet. hoger dan die van varkensvlees, In 1950 lag de producentenprijs van het rundvlees echter 30 pet. tot 40 pet. hoger, hetgeen een prijsverschil bete kende van soms meer dan 75 cent oer kg. Evenals bij de varkens kan men zich ook bij het rundvee de vraag stellen of deze hoge prijzen op den duur voor de veehouder voordelig zullen zijn. Wel hebben deze op de rundveehou derij minder invloed dan op de var kenshouderij, omdat bij deze laatste het vlees het hoofdproduct is, terwijl het vlees voor de rundveehouderij slechts een belangrijk bijproduct is. Uit bovenstaande gegevens kan men afleiden, dat de varkensmesterij nog steeds toeneemt. Hiermede kan men te bewering logenstraffen, dat er geen wanverhouding zou bestaan tussen de melkprijs en de andere prijzen voor agrarische producten, zodat de boer de varkensmesterij minder nodig zou ach ten voor zijn bedrijf. De cijfers wijzen op het tegendeel. Tevens kan men als conclusie uit deze gegevens afleiden,- dat de melk prijs geen ontwikkeling van de rund veestapel in een ongewenste richting tot gevolg heeft, in die zin, dat de omvang van de melkveestapel oneven redig sterk zou zijn toegenomen ten kosten van de productie van rundvlees. Hoewel de melkveestapel nog ternau wernood op vóóroorlogs peil staat, is het aanbod van slachtvee dit jaar reeds aanzienlijk toegenomen, vergele ken met de voorafgaande jaren. Tienduizend havenarbeiders van Ant werpen, die sedert meer dan een maand in staking zijn, hebben tijdens een Woensdagmorgen te Antwerpen ge houden vergadering besloten het voor stel van de minister van verkeerswe zen tot oplossing van het conflict van de hand te wijzen. In dit Dinsdag door de afgevaardig den van werkgevers en werknemers goedgekeurde voorstel was o.a. een ver hoging van het dagloon met fr. 6 en een toeslag van fr. 4 en fr. 8 voor de eerste en tweede nachtploeg bepaald. De vergadering, die bij de aanvang In een onderhoud met Aneta heefi de kabinetsformateur Moh. Natsir Woensdagavond verklaard, dat er bij de vorming van het kabinet inderdaad moeilijkheden bestaan, die men reeds voorzien had. Op een vraag of er een coalitie kabinet gevormd zal worden antwoordde Moh. Natsir, dat hierover in zijn opdracht niets vermeld is en dat ook geen streng coalitiekabinet zal worden gevormd. Hoe veel ministers het nieuwe kabinet zal omvatten, kan tot heden nog niet worden meege deeld, daar dit geheel afhangt van de resultaten der besprekingen met de verschillende partijen. Met de vorming van het kabinet zal echter de grootst mogelijke spoed worden betracht. reeds vrij rumoerig was, eindigde in een volledige wanorde en de stakers, die bij hun aankomst een stembiljet hadden ontvangen, verlieten de zaal zonder hun stem te hebben uitgebracht. Vóór de vergadering had het commu nistisch gezinde c ..mité voor gemeen schappelijke actie strooibiljetten uitge reikt, waarin de stakers werden aange zet het voorstel niet te aanvaarden. Bij de Rotterdamse politie heeft zich gistermorgen een 73-jarige man gemeld, die een aanslag op zijn vrouw had ge pleegd. Met een aardappelmesje had hij haar enige steken toegebracht. De mo tieven tot de daad zijn onbekend. De man is gevangen genomen en de vrouw is naar een ziekenhuis gebracht. (Vervolg van pag. 1). "pWEE hoogspanningsmasten werden met betonnen voet en al uitgerukt, zodat overal de lichten uitgingen. Op de boerderij van de heer Middendorp werden alle schuren en hooibergen opgenomen en verderop hier en daar weer neergeworpen. Verschillende be langrijke verkeerswegen op de Veluwe zijn door de omgerukte bomen ge ruime tijd gestremd geweest. Ook in andere plaatsen in Gelder land heerste noodweer. In Barneveld en Apeldoorn sloeg op verschillende plaatsen de bliksem in. Ernstige bran den braken er gelukkig niet uit. Ede stond blank van het regenwater dat als een woeste bergstroom van de Paasberg naar beneden kwam. Bij Blokzijl in Overijsel is een boer derij door de bliksem getroffen en ge heel afgebrand. Een paard kwam in de vlammen om. De dieseltrein, die om tien over zes uit Amersfoort naar Apeldoorn was vertrokken, werd bij Asselt door val lende bomen getroffen. Het beschadig de wagenstel werd naar Amersfoort te*' rug gebracht. Het tweede kon door gaan naar Apeldoorn. De passagiers hadden drie kwartier vertraging. |N FRIESLAND werd het dorp Hau- lerwijk, in de gemeente Oost-Stel lingwerf, ernstig getroffen. Vier wonin gen werden hier totaal vernield. Ver schillende andere woningen werden zwaar beschadigd. Tientallen bomen werden ontworteld en het telefoon- en electriciteitsnet werd ernstig gestoord. Wonder boven wonder werden slechts twee personen zeer licht gewond. Het is nog niet mogelijk geweest, de vol ledige schade vast te stellen. De correspondent van Aneta te Ma- kassar meldt de vrijlating te Menado van de voormalige resident Boon, de oud-landrechter Schravendijk, en de politie-ambtenaren Verkerk, Cowan, Kemper en Lepinat, die via Makassar naar Djakarta reizen. Te Makassar werden vrijgelaten P. A. Wansink, vroeger adviseur van het ministerie van voorlichting van Oost-Indonesie en de commissaris van politie, Helder. Zij zijn per boot naar Djakarta ver trokken, teneinde te repatriëren. Het 300 ton metende Nederlandse motorschip „Confid", dat op weg was van Engeland naar Gothenburg (Zwe den) met een lading porseleinaarde; is Woensdagavond aan de westkust van Jutland (Denemarken) aan de grond gelopen. Er bestaat geen gevaar voor het schip noch voor de bemanning Men verwacht, dat het schip vandaag zal worden vlotgetrokken. HERUITRUSTING VAN BRITSE RESERVESCHEPEN De Britse marine zal 89 schepen uit haar reservevloot wederuitrusten in het kader van het program voor bespoedi ging van de bewapening. Onder de schepen bevinden zich 7 torpedoboot- jagers, negen fregatten en zestien mij nenvegers. De rest zijn kleine schepen. (Van onze militaire medewerker) Ongeveer tweeduizend jonge Neder landers hebben zich aangemeld om als vrijwilliger deel te nemen aan de strijd tegen de Noord-Koreanen. Een bewijs, dat jong Nederland klaar wakker is; een teken van durf en ondernemings geest. Wie zijn deze tweeduizend, waar ko men ze vandaan, wat deden ze vroeger in het leger, welk beroep oefenen ze thans uit? Wij willen U er iets van vertellen. Uit alle rangen en standen zijn ze ge komen, deze mannen, en uit alle delen des lands. Alle beroepen zijn vertegen woordigd: timmerlui, buffetbedienden, pianostemmers, sjouwers, handelsreizi gers, chauffeurs, opperlieden en film operateurs. Er zijn acht journalisten bij, die als oorlogscorrespondent mee willen, één commissaris van politie, drie artsen, drie oud-veldpredikers (o.a. ds. Timens, de bekende parachutisten dominé), on geveer 80 officieren, onder wie drie hoofdofficieren. De O.V.W.-ers staan ook hier weer vooraan, juist zoals zijn in Indonesië het spits hebben afgebeten. Ruw ge schat vormen zij de helft van het aan tal vrijwilligers. Daarnaast hebben vele oud-KNIL-militairen zich gemeld. Onder hen was er een van 79 jaar, die helaas wegens „vergevorderde over schrijding van de leeftijdsgrens" moest worden teleurgesteld. Onder de eersten, die zich kwamen melden, bevonden zich ook vier dames, n.I. vier kwieke chauffeuses van het V.H.K. Of z mee zullen gaan, is ook de vraag. Merkwaardige figuren kon men ont moeten in het aanmeldingsburear aan de Casuariestraat in Den Haag. Merk waardige gesprekken werden er ge voerd. Zo kwam er zich een jongeman aanmelden, die als dienstplichtig onder officier in Indonesië had gediend. Nonchalant vertelde hij: „Ik ben in 1948 in Indonesië gedemobiliseerd, want eerlijk gezegd, zag ik er hier in Nederland geen brood meer in. Maar na de souvereiniteitsoverdracht beviel het me daar ook niet meer, en via Malakka ben ik naar China gegaan. Als kapitein in het leger van Tsjang Kai Sjek werd ik naar Tibet gestuurd om paarden te kopen. Een goeie busi ness! Maar ik raakte in een wapen smokkelarij verzeild en moest naar Siam uitwijken. Daar kwam ik in con tact met Franse militairen, die me over haalden voor 't vreemdelingen-legioen te tekenen. Zo kwam ik in Frankrijk terecht, maar in Marseille had ik het al bekeken en nam de benen. In de kranten las ik van het Heilig Jaar en ik besloot als pelgrim naar Rome te reizen. Dat ging de eerste maanden best, maar ten slotte werd ik bij ge brek aan goede papieren over de Zwit serse grens gezet. In Zwitserland heb ik als buffetbediende gewerkt, maar toen ik een keer wat te veel borrels op had, sloot de politie me op. De Ne derlandse consul kwam er aan te pas, en ik kreeg een enkele reis naar Ne derland. En nu? Nou, laat me nu maar naar Korea gaan, ik zie hier nog steeds geen brood in!" Een avonturier eerste klasse. Maar zijn het niet zulke avonturie" s, die van Nederland indertijd een wereldrijk ge maakt hebben? Bij de sluiting van de aanmelding van vrijwilligers voor Korea is de ma joor M. P. A. den Ouden belast met de organisatie van een compagnie Ko ninklijke Landmacht. Dit betekent, dat majoor Den Ouden op korte termijn een voorstel aan de chef van de gene rale staf heeft uit te werken over de samenstelling, encadrering, legering en dergelijke van deze compagnie. Admiraal Nimitz zegt Het zou voor de strijdkrachten van de VN „rampspoedig" zijn bij de 38e breedecirkel in Korea halt te houden zo heeft de Amerikaanse marinechef, admiraal Chester Nimitz, in een inter view te Freeport (Illinois) verklaard. „Een militair doelwit bereiken bete kent: de wil tot verzet van de vijand vernietigen, hij moet uit het land wor den geworpen. Wij kunnen niet bij de 38e breedtecirkel halt houden". Volgens een telegram uit Taegoe wijzen betrouwbare berichten van de Inlichtingendienst er op, dat generaal- majoor William Dean, voormalig com mandant van de Amerikaanse 34ste di visie in Korea, die reeds enige tijd als vermist staat genoteerd, bij Taedjon gewond was en daarna gedood. Hij werd het laatst door zijn man schappen gezien nadat hij een noorde lijke tank buiten gevecht had gesteld. Na ondervraging van overlevenden en krijgsgevangenen is men er thans van overtuigd, dat Dean door een Noord- koreaanse soldaat doodgestoken is. Gistermorgen kwam de propaganda-wagen van de Kankerbestrijding de binnenplaats van het Amsterdamse stadhuis oprijden met een aantal col lectanten „aan boord". Burgemeester d'Ailly bezichtigde de wagen met het klokkespel en liet een gift in de bus van een der collectanten glijden. In ruil hiervoor werd hem een rode anjer overhandigd. Een missie van het Indonesische Rode Kruis zal waarschijnlijk op Zon dag 27 Augustus met een speciaal schip onder Rode Kruisvlag met reliefgoe- deren en medicamenten naar Ambon vertrekken. Een waarnemer van het Internationale Rode Kruis zal mede- reizen, teneinde de activiteit van het Indonesische Rode Kruis gade te slaan. Bij het sluiten van het zwembad „De IJzeren Vrouw" te 's-Hertogen- busch vond men dezer dagen een bun deltje kinderkleren Het bad werd af- gedregd en toen ontdekte men het stoffelijk overschot van een twaalf jarige jongen. Hij was de zwemkunst niet machtig en was onopgemerkt in het diepe gedeelte terecht gekomen. (Van onze correspondent te Berlijn). £OALS te verwachten was, heeft Bondskanselier Adenauer de noodzake lijkheid bepleit van een Westduitse politieleger. Hij wenst een op mili taire leest geschoeide politiemacht, die ten minste 65.000 man sterk en met zware wapens uitgerust is, zodat iedere aanvalspoging van het Oostduitse politieleger onmiddellijk kan worden afgeslagen. Deze macht zou tevens de strijd moeten opnemen tegen het leger Communistische agenten en saboteurs, dat de Bondsrepubliek dreigt te overstromen. In de laatste vier weken wordt het aantal getrainde agenten, dat uit Oost-Duitsland clandestien naar het Wes ten is gekomen op 2000 geschat. Alhoewel men over de merites van Adenauer's voorstel van mening kan verschillen, is het boven alle twijf°), dat verheven dat de Bondskanselier d* situatie nuchter en duidelijk inziet. Er moeten op korte termijn maatregelen worden getroffen om de veiligheid der Bondsrepubliek te verzekeren, omdat de Oostduitse regering iedere dag een algemeen offensief kan openen, dat deze veiligheid ernstig in gevaar Kan brengen. Meer dan een aanwijzing hiervoor is het nationaal congres van het Natio nale Front, dat op 25 Augustus in Ber lijn gehouden wordt. Uit alle delen van Duitsland, dus ook uit het Westen, zullen communisten en communistisch gezinde personen naar Berlijn komen, om een organisatie in het leven te roepen, die het door minister-president Grotewohl afgekondigde „nationaal verzet tegen de koloniale Bondsrepu bliek" naar buiten zal belichamen. De gehele Duitse bevolking wordt opge roepen zich tegen de Westduitse rege ring en de geallieerden te weer testel len Volledige steun is toegezegd. Ulbricht, de Secretaris-Generaal der Communistische Partij en Vice-Premier der Oostduitse Regering heeft dit oog eens onderstreept in een rede. die hij op 5 Augustus j.1. gehouden heeft. Hierin noemde hij het namelijk de nlieht van elke Duitser zich te verzet ten tegen de militarisatie-maatrege' m in West Duitsland. In alle bedrijven waar oorlogstuig wordt vervaardigd, moet het werk onmiddellijk worden stilgelegd. Amerikaanse goederen mo gen niet meer gelost of gekocht wor den. Enlke maatregel der Bondsregering of der geallieerden beschouwt de Oost duitse regering als onwettig Daarom heeft Ulbricht de Westduitsers opge roepen, al deze maatregelen te sabote ren, en bevelen niet uit te voern. Dezer dagen verklaarde de Oost duitse Minister van Arbeid, LeopoJd Steidle, nog, dat de Westduitse spoor wegarbeiders treinen tot ontsporing moeten brengen en het verkeerswezen moeten ontwrichten. Het nationaal congres dat op 25 Augustus bijeenkomt, wordt in een of ficiële communistische publicatie de spreekbuis voor de levensinteressen van het Duitse Volk genoemd en net politie forum van alle nationaal-den- kende Duitsers. De zittingen vinden plaats onder het motto: „Heel Duits land moet het zijn". Het Congres doet dus een greep naar de macht, ook in West Duitsland wordt hierbij gesteund door alle machtsmiddelen waarover de Oostduitse regering beschikt. En deze zijn werkelijk niet gering. Afgezien van het militaire gevaar, dat het com munistisch politieleger vormt beschikt de Oostduitse regering over een korps getrainde specialisten op het gebied van spionnage en sabotage. Een be langrijk gedeelte hiervan heeft in de Sowjetunie een bijzondere opleiding genoten. Deze sabotagegroepen kunnen onmiddellijk aan het werk worden ge zet. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van de Westeuropese Unie te Fontainebleau heeft verklaard, dat er geen waarheid schuilt in het bericht, dat Duitse generaals Fontainebleau zullen bezoeken om aan defensiebe sprekingen deel te nemen. Volgens berichten uit Frankfort zou den twee gewezen Duitse generaal s zich in het buitenland bevinden voor besprekingen over een Duitse bijdrage in de verdediging van Europa. Tijdens de luchtafweeroefening Cu~ pola, die het komende weekend zal worden gehouden, zullen Amerikaanse superforten van het Oosten uit het verdedigingsgebied binnenvliegen en volkomen bij verrassing aanvallen on dernemen op verschillende doelen. Ook Amerikaanse jagers, die in Duitsland gestationneerd zijn, zullen aan de actie deelnemen. Superforten zijn zeer geschikt voor oefeningen in het onderscheppen van vliegtuigen van de grond af en uit de lucht. Ambtenaren van het Amerikaanse departement van Defensie hebben mee gedeeld, dat de verscheping van Ame rikaanse tanks naar West-Europa de ze week begint met het laden van >n- geveer 20 middelzware tanks voor Frankrijk. Een woordvoerder zei, Jat deze zending spoedig zou worden ge volgd door andere voor Nederland. Belgie en Noorwegen. De meeste tanks zullen middelzware Shermans zijn, met 76 mm geschut, af komstig uit legervoorraden en weer in goede conditie gebracht. Churchills zoon Randolph,. die ils correspondent voor de Daily Telegraph in Korea vertoeft, is door een splinter van een Noordkoreaanse mortiergra naat in het been gewond, toen hij met Amerikaanse patrouilles uit Noord- koreaans gebied over de Naktong te rugkeerde. Een Amerikaanse correspondent, Frank Emery, die Churchill vergezel de, werd op drie plaatsen gewond. Beide correspondenten konden naar Amerikaans gebied terugkeren. Akkrumdijk, 22-8 van Teneriffe naar Wal visbaai - Ardea, 23-8 van Izmir te R'dam - Bantam, Djakarta—R'dam, pass. 21-8 Gibraltar - Barendrecht (t), 22-8 van Stanlow naar Las Palmas - Blitar, 22-8 van Makassar te Balik Papan - Blijdendijk, New York-Londen, pass. 22-8 Bishop Rock Boissevain, Rio de Janeiro -Japan, 22-8 van Hongkong naar Yokohama - Bomeo, A'dam-Djakarta, pass. 22-8 Singa pore Cameronia (tr.), Djakarta—A'dam, 22-8 van Aden naar Suez Cottica, A'dam—Deme- rara, pass. 22-8 Kaap Finisterre Eendracht, 22-8 van Tekirdagh naar Izmir Esso Den Haag (t), R'dam—Aruba, pass. 22-8 Lands End - Hoogkerk, 22-8 van Mozambique te Beira Ittersum, 23-8 van Galveston te R'dam Jaar- stioom Dakar—Le Havre, pass. 22-8 Kaap St Vincent - Japara (L), R'dam-Djakarta, 22-8 van Colombo naar Belawan Kedoe, Djakarta —R'dam, 22-8 dwars Lissabon Keilehaven, Port Gentil-A'dam, 22-8 van Las Palmas Kelbergen, Bona—R'dam, pass. 22-8 Kaap de Gata - Kertosono, 22-8 van Saigon naar Haiphong Laurenskerk, R'dam—Basrah, 23-8 van Damman naar Koweit Lekhaven, 22-8 van Huelva naar R'dam Lekkerkerk, Cal- cutta—R'dam, 21-8 van Port Sudan Leopolds- kerk, R'dam—Basrah, 23-8 te Muscat, Lut- terkerk, Calcutta-R'dam, 22-8 van Mormugao, 23-8 te Bombay verwacht Manoeran Beira Vancouver, 22-8 van Castanas naar Iloilo Mitra, Singapore—R'dam, pass. 22-8 Aden Mijdrecht, Buenos Aires—St. Vincent (KV), pass. 22-8 Fernando Noronha Nieuw Am sterdam, 23-8 van New York te R'dam - Os- sendrecht, 22-8 van Taranto naar Saffi Si- bajak, 22-8 van R'dam te Melbourne - Sing- kep, Colombo—A'dam, 22-8 van Tilbury Stad Arnhem, 22-8 van Civita Vecchia naar Iluelva - Stad Schiedam, 22-8 van Monrovia, 23-8 te Freetown - Stentor, 22-8 van Algiers te Tunis Streefkerk, Calcutta—R'dam, pass. 22-8 Ouessant - Tamo, 23-8 van Buenos Aires te R'dam - Waterman, 23-8 te Semarang Weltevreden, 22-8 van Banjuwangi naar Pa- narukan Woensdrecht (t), 22-8 van South- ampton te Trinidad Westland, Bahia—A' dam, 22-8 van Las Palmas. Albatros, La Coruna—R'dam, pass. 22-8, 21.15 uur, Wight Alblasserdijk, 23-8 van New Orleans te Brownsville Algorab 22-8 van Buenos Aires naar Montevideo Amsteldiep, 19-8 van Calcutta te Bassein Amstelveen, 23-8 van Barranquilla naar Carthagena Ariadne, A'dam—Italië, 23-8 te R'dam Axel- dijk, 22-8 te New York Britsum, 23-8 van Narvik naar Baltimore Delfland, A'dam— Buenos Aires, pass. 22-8 Finisterre Delft, 22-8 van Lalcahuano te San Antonio Drente, 23-8 van Cochin naar Colombo Edam, 22-8 le Philadelphia Helena, 22-8 van Parama ribo te A'dam Java, 22-8 van A'dam naar Balik Papan Kamerlingh Onnes, Djakarta— R'dam, 22-8, 20 uur, van Suez Kolbergen, Bona—R'dam, pass. 23-8 Gibraltar Kota Agoeng, Djakarta—R'dam, 24-8, 1 uur te Hoek van Holland verwacht Lawak, 21-8 te Cebu - Marken, R'dam—Calcutta, pass. 22-8 Mes- sina Meerkerk, R'dam-Japan, pass. 22-8 Kaap Point de Galle Metula (t), 22-8 van .Singapore naar R'dam Ondina (t), Aruba— Gent, pass. 23-8 Monserrat Oranjestad, 23-8 van Trinidad te Barbados Polydorus, 22-8 van Halifax naar Boston Salland, 23-8 van A'dam te Montevideo Singkep, 23-8 van Colombo te A'dam Sommelsdijk, 22-8 te Palmbeach Stad Vlaardingen, 23-8 van Vlaardingen te Narvik —Straat Soenda, 22-8 van Durban naar Hongkong - Tawali, Dja karta—A'dam, pass. 22-8 Dondrahead Tiba, 22-8 van Nicochea naar R'dam Trompen berg, 23-8 van Bremen naar Houston Wil lem Ruys, Djakarta—R'dam 22-8, 20 uur, van Suez - Willemstad, A'aam—W.-Indie, 22-8 van Madeira naar Laguaira. Alhena, 22-8 van R'dam te Buenos Aires Arnedijk, Havanna-Antwerpen, pass. 22-8 Straat Florida - Atlas, 22-8 te Tanger Bali, New York—Djakarta, 22-8 van Calcutta ft-eda, 22-8 te Valparaiso Leersum, R'dam— New Orleans, pass. 22-8 Keywest Loos- drecht, R'dam—Calcutta, 22-8 te Bombay Maaskerk, A'dam—Douala, 22-8 te Port Accou Mapia, New York—Surabaja, 21-8 te Colombo - Odysseus, 22-8 van Bari naar Gibraltar Prins Alcxander, 22-8 van R'dam te Mon- treal Prins Willem TV, Montreal—Rouaan, 22-8 bij westpunt Anticosti Stad Leiden, 23-8 van Sorel te R'dam.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3