Geen verlenging van de dienstplicht Noordelijken bezetten havenstad Pohang Kort Bestek Veiligheidsraad debatteerde over „vliegtuig met ster Natsir vormt Indonesisch kabinet Loonsverhoging van vijf procent VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Socialisten blijven grootste partij Woensdag 6 Sept. 1950 75e Jaargang No. 10892 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowns MINISTER VAN OORLOG OVER HET DEFENSIEBELEID Onze strijdkrachten hebben taak in het internationale verdedigingssysteem Het sein staat niet meer geheel op veilig Eerste vrijwilligers deze week onder de wapenen Malik en Austin Auto bij Breezand werd niet beschoten lOO.OOCf STA KERS IN FINLAND Weerbericht beschuldigen elkaar De macht van het Ook een „plan-Schuman" voor de landbouw? Partai Nasional Indonesia buiten de formatie gehouden Overgangsregering met korte levensduur Oosielijke sector van het front ingestort Maatregelen ter beheersing der prijzen Taegoe wordt omsingeld De Jaarbeurs Grote belangstelling op de eerste dag Liberalen lijden verliezen maar Belgische bonkaarten geen distributie Zesti en divisies aan de Joegoslavische grens Canada zal een expediiieleger vormen Grote lof voor het plan-Schuman BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar- - taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten B. Ter verhoging van de veiligheid van West-Europa zal ook Neder land een bijdrage dienen te leveren in de nodig geachte paraat aan wezige getrainde troepenmacht te land. C. Aan de versterking van de strijd krachten voor luchtverdediging en n£ MINISTER VAN OORLOG heeft mede als gevolg van de jongste inter- ''nationale gebeurtenissen, zijn memorie van antwoord op de rijksbegroting 1950, doen voorafgaan van een uitvoerige beschouwing van het defensiebeleid. In verband met maatregelen in die geest in onze nabuurlanden, is van betekenis, dat de minister mededeelt, dat de periode voor eerste oefening krachtens de dienstplichtwet niet zal worden gewijzigd. Mocht echter de internationale toe stand dit eisen, dan zal een bepaalde sterkte aan parate troepen, welke hun eerste oefening hebben volbracht, langer onder de wapenen blijven. Verwacht wordt echter, dat dit alles in totaal toch niet de tijd van achttien maanden zal overschrijden. De regering zal voor haar defensiemaatregelen boven het totaal bedrag van de begrotingen voor Oorlog en Marine voor het dienstjaar 1951 extra bedragen aanvragen, die tien a vijftien procent zullen belopen van de reeds voor dat jaar aangevraagde gelden. De Nederlandse industrie zal bij de te treffen maatregelen meer worden ingeschakeld. Teneinde een grotere een- beid in het defensiebeleid te verkrijgen, zal binnenkort worden overgegaan tot het instellen van een defensieraad. oNZE landsverdediging, zo zegt de minister, wordt in belangrijke mate beheerst door de richtlijnen, welke in ternationaal (in het kader van onze bondgenootschappen) zijn aanvaard. Zij is geheel op internationaal niveau vastgelegd en op internationale af spraak afgestemd. De aanvaarding van dit uitgangspunt bij de plannen voor het defensie systeem is mogelijk ten gevolge van de materiële steun, die wij ontvangen en zullen ontvangen van Amerika, Canada en in de toekomst ook van Engeland. Deze hulp kan slechts van waarde zijn als ze wordt aangevuld door de resultaten van een verhoogde krachtsinspanning, welke zich in de eerste plaats op het personeelsgebied van onze strijdkrachten, doch ook, zon der vitale economische belangen te schaden, op het materieel gebied dient te ontplooien. Drie punten In internationaal verband is dan vastgesteld dat getroffen dienen te worden de volgende maatregelen: A. Uit de beschikbare getrainde man schappen dienen ten spoedigste drie operationele divisies te wor den gevormd, welke in geval van nood terstond gemobiliseerd die nen te kunnen worden. van de tactische luchtstrijdkrach ten zal door Nederland een pas sende en snelle bijdrage dienen te worden gegeven. (Zie vervolg pag. 4) De keuring van de vrijwilligers der Koninklijke Landmacht, die zich heb ben aangemeld voor uitzending naar Korea, is vrijwel gereed. Vandaag is de laatste groep van 150 man voor medisch onderzoek opgeroepen. Tegen het eind van deze week zullen de eerste vrijwilligers onder de wa penen worden geroepen Zij zullen in de nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemadelaan te 's-Gravenhage worden gehuisvest. Zij, die aan de oproep voor de keu ring, om welke reden dan ook, niet konden voldoen, of wier oproep in het ongerede is geraakt, kunnen zich voor keuring alsnog aanmelden Vrijdag 8 September as., in het gebouw Nassau- plein 35 te 's-Gravenhage. De rijkspolitie te Leeuwarden heeft het onderzoek voortgezet naar de ver meende beschieting van een auto nabij Breezand met deelnemers op weg naar het Waarheid-Zomerfeest in Amsterdam op Zondag j.1. Zij heeft o.m. een carrosseriebouw- deskundige gevraagd de beschadiging van de autoruit te onderzoeken. Deze expert is tot de slotsom gekomen, dat het barsten van de ruit is veroorzaakt door een breuk in de rubberband in het raam aan de binnenzijde. Daardoor kwam een schroefje op dit raam te drukken: de spanning deed de ruit barsten. Eenzelfde feit heeft zich kort geleden voorgedaan. Plotseling sprong een ruit in de auto van een ambtenaar der rijks verkeersinspectie. Na onderzoek is toen de oorzaak vastgesteld. Bovendien kwam vast te staan, dat de zolderschuit van waar zou zijn geschoten te ver heeft gelegen van de autobus, om deze met hagelschoten te kunnen treffen. Door het uitbreken van nieuwe sta kingen in Finland is het aantal stakers tot 100.000 gestegen. Arbeiders uit de Pulpfabrieken, houtbewerkings- en meubelenindustrie, benevens een aan tal gemeente-employé's, voegden zich bij de staking der metaalarbeiders, die reeds tien dagen niet werken en een loonsverhoging tot 60 procent eisen. Een commissie van arbitrage, die is ingesteld door de regering, is er tot nu toe niet' in geslaagd het werk te doen hervatten. JOHN RAEDEKER 65 JAAR Ter gelegenheid van de 65ste verjaar dag van de Nederl: ndse kunstenaar John Raedeker is in het Stedelijk Museum te Amsterdam een wand ingericht met enkele zijner werken. Weersverwachting tot heden avond: Wisselende bewolking "net over het algemeen flinke op klaringen en slechts hier en daar een verspreid optredende bui Meest matige wind tussen West en Zuid-West en weinig veran dering in temperaturen. Donderdag: Zon op 6.00 uur, onder 19.15 uur; Maan op 00.00 uur, onder 17.44 uur. Het feit, dat boven de Koreaanse wa teren een bommenwerper is neerge schoten, die zeer Russisch aandeed volgens Washington is het nog niet ze ker, dat het inderdaad een Sowjet-ma- chine is geweest vormde in de gister avond gehouden zitting van de Veilig heidsraad de sensatie van de dag. Er was een Amerikaans rapport over inge komen en Sir Gladwyn Jebb, die thans voorzitter van de maand was, stelde voor, het op de agenda te plaatsen. Daar entegen eisite Malik (Sowjetunie) be handeling van zijn eigen resolutie over de bombardementen op Chinees grond gebied. Daarover is uitgebreid gedebat teerd, zonder dat men het eens kon worden. Vandaag moet worden uitge maakt in welke volgorde de stukken in bespreking zullen komen. Warren Austin, de Amerikaanse ver tegenwoordiger, viel onmiddellijk de Russen aan door te verklaren, dat de Sowjetunie door haar gedragingen twij fel deed rijzen, of het er haar wel heus om ging, het conflict in Korea te locali- seren. Hij vertelde voorts, dat Washing ton nog geen nadere inlichtingen had over het incident met het vliegtuig het wist alleen, dat een Russische offi cier had behoord tot de bemanning er van. Malik vond deze hele verklaring maar zeer provocatief en weet dit aan Mac Arthur en het departement van oorlog. De Amerikanen poogden naar zijn wij ze van zien de oorlog in Korea uit te breiden. Om dat streven een beetje te bemantelen, werd de zee uitgekozen voor een incident. Het debat ging nog een poos door, tot dat Sir Benegal Rau, de Indiase verte genwoordiger, er genoeg van had en te kennen gaf, dat men geen voetbal kon spelen met twee ballen en men er dus verstandig aan zou doen, het spel met één bal voort te zetten. Jebb wilde behandeling van de voor stellen naar de volgorde van indiening. Deze zou dus moeten worden: 1. brief van Austin over het „vliegtuig met de rode ster"; 2. brief van het hoofdkwar tier der V.N. op Korea; 3. resolutie van Malik over bombardementen op Chinees gebied; 4. resolutie van Malik over de invasie in Korea. De vergadering is ver volgens verdaagd tot hedenavond acht uur. adverteren Onlangs plaatste de heer Alt te Semarang een advertentie, waar in hij een beloning van f 3000 uit loofde voor degene, die zijn ge stolen Pontiac-automobiel terug zou bezorgen. Dezer dagen stonden er drie „heren" voor zijn deur mèt de auto, de krant waarin de adver tentie was opgenomen en een quitantie voor 3.000. De „koop" werd snel gesloten en de heer Alt rijdt nu weer in zijn auto. De Franse regering heeft opdracht gegeven tot het bestuderen van de mo gelijkheid van vorming van een Euro pese landbouwpool in de geest van de fusie der steenkool- en staalindustrieën Drie maanden geleden diende de repu blikeinse volkspartij (MRP) in de Nationale Vergadering een desbetref fende motie in. Klaarblijkelijk heeft met name de houding van de Partai Nasional Indonesia tijdens de kabinetsformatie de heer Mohammed Natsir nog al wat moeilijk heden berokkend. Er is n.1. in de afgelopen nacht een Indonesisch kabinet ge vormd, waarin deze partij niet vertegenwoordigd is. Tevoren had Natsir in een onderhoud met Sukarno zijn opdracht, om een kabinet op brede basis te vor men, teruggegeven. De president echter weigerde de mislukking te aanvaarden en gaf Natsir opdracht, een regering te vormen, die parlementair doch niet te zeer aan de wensen der partijen gebonden zou zijn. Natsir is daarop later met een ministerslijst met achttien namen bij Sukarno gekomen. datie en stabilisatie in het binnenland en oplossing van de kwestie-Irian. Indonesië is geconfronteerd met ver schillende problemen, zoals Irian, de Zuid-Molukken, de Darul Islam en verschillende sociale vraagstukken, zo vervolgde Natsir, die voorts uiteenzette, dat de ondernemers dienen te beseffen, dat men de arbeiders een redelijk le- vensbestaan moet garanderen. Dezen echter dienen hun lot niet uitsluitend te laten afhangen van de ondernemers, doch zelf initiatief te ontwikkelen door van coöperaties e.d. Hiervoor zullen zij steun van de regering ontvangen. Ter bevordering van een goede verstand houding tussen werkgevers en werkne mers zal een permanente raad moeten worden gesticht, waarin ook de regering zitting heeft. Natsir was niet pessimistisch ten aan zien van de financiële positie van het land. Een stijging van de waarde van de rupiah achtte hij niet uitgesloten. (Zie vervolg pag. 4) Verkiezingen in Denemarken Natsir heeft Woensdagochtend aan de pers te Djakarta medegedeeld, dat het nieuwe kabinet een overgangskabinet is. Het zal tot taak hebben, een grond wetgevende vergadering bijeen te roe pen. De premier schatte in verband daarmee de levensduur ervan op ten hoogste een jaar. Als andere program punten noemde de formateur consoli- Het défilé van het ere-regiment van Het Witte Kruis. Vanaf het bordes van Alkmaars stadhuis slaan tal van autoriteiten de stoet verpleegsters géfec, die ter gelegenheid van de herdenking van het 75-jarig bestaan defileerden. Naar de ochtendbladen weten te melden is er een beslissing gevallen over de te verwachten loonsverhoging. De Raad voor Economische Aangelegenheden gevormd uit de ministerraad, heeft gistermiddag, een dag eerder dan verwacht werd, een beslissing genomen. Waaruit deze bestaat wordt in de loop van de dag officieel bekend gemaakt. Echter mag wel worden aangenomen, dat de hoofd punten van de beslissing de navolgende zijn: de hoogte van de loonsverhoging, die vrij zeker vijf procent zal bedragen, het verplicht stellen van de verhoging dan wel het uitgeven van een algemene niet verplichte vergunning, alsmede prijsregelende besluiten van algemene aard en in het bijzonder met betrekking tot de belangrijkste levensmiddelen en verbruiksgoederen. Werd gisteren in de loop van de dag bekend gemaakt, dat de Oostelijke sector van ket Koreaanse front onder de druk van een enorme Noordelijke troepen macht was bezweken, vannacht is medegedeeld, dat de Zuidkoreanen de belang rijke stad Fohang hebben moeten ontruimen. Pohang is een havenstad aan de Oostkust van Korea en was voor de ravitaillering van Taegoe van veel belang. Overigens wordt uit dit frontgedeelte bericht, dat de Noordelijke opmars nabij Kiongsjoe, op 25 km ten Zuidwesten van Pohang tot staan zou zijn gebracht. Wat er tijdens deze grote aanval is geworden van Jongsjon, op 32 km ten Oosten van Taegoe, is niet bekend. De verbindingen zijn verbroken. Gistermiddag werd bericht, dat de Noordelijken ook in Jongsjon zouden zijn doorgedrongen. dreven. Van gevechten is hier geen melding gemaakt. Voorts is ten Wes ten van Tsjangnjong een aanval ge lanceerd op de rechter flank van de Amerikaanse strijdkrachten. Overigens schijnen de Amerikanen in de bocht van Naktong te blijven vorderen. Het Koreaanse bruggenhoofd over de rivier wordt steeds kleiner. De gevechten worden echter zees bloe dig genoemd. De Naktong stijgt snel en het weer is voor vliegtuigen niet altijd gunstig. Het hoge water zal waarschijnlijk een aftocht van de Noordelijken belemmeren. In het Zuiden versterkten de man schappen van de 25ste Amerikaanse divisie hun verdedigingsgordel rond om Masan. Sterke Noordelijke stellin gen werden hier opgeruimd. De Britse troepen in Korea zijn in de strijd geworpen op de oever van de Naktong ten Westen van Taegoe. Zij zijn Woensdag voor het eerst in actie geweest. Ook in het Centrale front gaat lang niet alles naar wens. Hier zijp de Noordelijken Tsjangjong, acht kilome ter ten Noorden van Jongsan, binnen gedrongen. De burgerbevolking is ver- J/oning Farouk, die voor de kranten zijn zwaar gewicht in goud waard is, zal zijn luduvudu over de beeld schone Narriman trachten te vergeten op een gala-bal van de Argentijnse multi-millionnair Doreo te Biarritz. Wat dat balletje zal kosten, heb ik in dagen niet in de knip gehad. Ver*- denk mij nergens van, vrienden, maar ik moet u even vertellen, dat dr. Red- cliffe Salaman van mening is, dat de aardappel de mens vadsig maakt en dat de pieper een belemmering is ge weest voor de sociale vooruitgang. Bij m'n gezondheid, het heeft niets met Farouk uit te staan. Elf Groningse raadsleden gaan de schenen bescher men voor de -oetbalwedstrijd tegen elf Groningse journalisten. Opbrengst zonder aftrek van ziekenhuiskosten voor de kankerbestrijding. Op de hellingen van de Vesuvius vochten Ita liaanse boeren, gewapend met geweren en olielampen, een robbertje met een troep wolven, die op klaarlichte dag e voorstéden van Napels waren binnen gedrongen. In Augustus daalde de werkloosheid in West-Duitsland ine 82.000 stempelaa s. Zou de bewapening daar deel aan hebben? Q De gemeewe- niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii raad van Charleroi besloot een gedenk teken op te richten ter ere van prins regent Karei. Theodoor zegt vernomen te hebben, dat Koning Leopold het zal onthullen, maar dat wenst niemand te geloven. Die oorlogsbegroting kost Lieftinok -t een lief ding. £)e Britse opticiens doen een gokje op 's mensen ijdelheid. Voor een paar shilling veranderen zij de eenheids- fokken, welke de Britten gratis van de Nat. Gezondheidsdienst krijgen in modieuze modellen. In hetzelfde Good Old England gingen in de eerste helft van 1950 956 personen failliet te gen 745 in de eerste helft van 1949. In het Kremlin dondert het. Daar heeft een slimme Rus aan de storings zender gedraaid, waardoor de rede van torwarisch Malik onverstaanbaar werd. n Duizenden Romeinen werden Dins dag gewekt door drie aardschokken binnen zes minuten, die elk vijf tot zes seconden aanhielden. Na de bib ber bleek geen schade aangericht te zijn. D In Amerika is een vrachtauto ontworpen, welke onder water kan ri.i den tot een diepte van twee meter Twee leidingen steken boven water uit. Een voor de toevoer van lucht naar de motor en de ander voor de uitlaat. Over de „asem" voor de chauf feur wordt niet gesproken O Helaas heeft dit bestek een tragisch slot. Een jonge timmerman in Straatsburg at een stuk taart met een levende wesp erin. Hjj werd in zijn keel gestoken en stikte binnen enkele minuten. De eerste dag van de najaarsbeurs te Utrecht, die gistermorgen om ne gen uur werd geopend, heeft wat het aantal bezoekers betreft in verge lijking met die van de najaarsbeurs in 1949 waarschijnlijk al een record geboekt. Bedroeg toen het aantal ge parkeerde auto's 2668, thans telde men er 3493. Reeds 20 minuten na de opening meldden zich de eerste buitenlandse bezoekers. Het waren twee Engelse inkopers voor levensmiddelen van een Brits warenhuis. Dit voorjaar be zochten zij de Utrechtse beurs voor de eerste maal en boekten toen grote orders. Op de agrarische afdeling meldden zich als eerste buitenlanders een groep Duitsers. De verkiezingen in Denemarken had den tot resultaat dat de socialistische partij haar positie als grootste partij handhaafde. De definitieve uitslagen luiden: Socialisten 59 zetels (57 in 1947)Li beralen 34 zetels (49)Conservatieven 26 (17); Radicalen 12 (10); Henry Geor- gisten 12 (6)Communisten 6 (9) Eén zetel wórdt bezet door een ver tegenwoordiger van de Faroer eilanden die een zetel verloren. De socialistische minderheidsregering van dr. Hans Hedtoft, welke drie jaar in functie was geweest, trad op negen Augustus af. Het aftreden werd in vele kringen beschouwd als een beroep op het land steun te verlenen aan de eco nomische voorstellen, die de regering gereed had om de ongunstige betalings balans te verbeteren. Dr. Hedtoft noemde de resultaten vandaag „onbevredigend". Hij zal van daag door de koning worden ontvangen ter bespreking van de kwestie der ka binetsformatie. Naar Het Laatste Nieuws weet te berichten, heeft de Belgische minister van economische zaken, Albert Coppé. in een bijeenkomst van de Algemene Raad der C.V.P. verklaard, dat hoewel op het ogenblik wordt overgegaan tot het drukken van bonkaarten dit geens zins betekent, dat in Belgie opnieuw een rantsoenering zal worden inge voerd. Minister Coppé voegde hieraan toe, dat het drukken der kaarten slechts geschiedt in verband met de gespannen toestand op internationaal gebied, aldus het blad. De Zwitserse Federale Raad heeft besloten alle actieve communisten in het Zwitserse ambtenarenkorps te ont slaan. Hongarije treti koonsachiig voorbereidingen Naar het Britse blad Daily Tele- graph meldt, hebben de legers van de Oosteuropese communistische landen dit jaar voor het eerst hun manoeuvres geheel onder Russische leiding gehou den. Ofschoon de manoeuvres, die aan de Joegoslavische grens waren gehou den, thans zün geëindigd, zijn de troe pen in dit gebied gebleven, het gebied langs de Joegoslavische grens, waar de troepen zijn gelegerd, is 30 km breed en is voor burgers verboden. De militaire macht in deze zone wordt op ongeveer 16 divisies geschat, Hiervan zijn vier gepantserde en vier gemotoriseerde Russische divisies. Te vens hebben Roemenie en Bulgarije een gepantserde en drie infanteriedivi- vies bijgedragen. Blijkens te Londen ontvangen in lichtingen, zo meldt het blad, worden in heel Hongarije koortsachtig militai re voorbereidingen getroffen. De Cominform zou voornemens zijn acht modern uitgeruste Hongaarse divisies op de been te brengen. Gistermiddag vertrokken 1400 Amerikaanse studenten, die een bezoek aan Europa brachten met de „Volen- dam" weer naar hun vaderland. „Indien landen van het Atlantisch Pact zouden worden aangevallen, zou een Canadese permanente strijdmacht zich bij de Amerikaanse troepen aan sluiten om een directe aanval van het Noorden uit af te slaan", aldus de Ca nadese minister van buitenlandse za ken, Pearson, in een vereklaring voor het Canadese Lagerhuis. Deze perma nente strijdmacht zou eveneens ge bruikt worden als „basis voor de uit breiding van ons leger tot een expedi- tieleger om Canada buiten Canada te verdedigen, aldus de minister. Advies aan Londen. Lester Pearson deelde verder mee, dat Canada Engeland er van in kennis hèeft gesteld, dat het „onverstandig" zou zijn niet direct in te stemmen met het beginsel van het plan-Schuman, namelijk de integratie van West-Europa. Hoewel Canada niet direct betrokken was bij deze „wijze en van verbeel dingskracht getuigende daad van Frans staatsmanschap" had hij Engeland of ficieus meegedeeld, dat Canada het „een ver-strekkend plan acht, waarvan de politieke betekenis misschien groter is dan de economische".

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1