Stad en Omgeving Onderzeeboten krijgen weer een telefoonboei Voorstelling van documentaire films in de Marinecantine Tafeltennisvereniging I. V. A. opende het nieuwe seizoen Nieuws uit Wieringen „British Women's Club'' had succes met haar eerste openbare avond Maritieme hoogtepunten van na de oorlog Een herhaling is niet onwaarschijnlijk Architect L. Sok lid van onteigeningscommissie MSC houdt Maandagavond haar gongwedstrijd Dames boekten successen in Bergen Installatie Regionale Welstandscommissie Watervogels start met wedstrijd tegen RKAFC Er komt een clubblad Zaterdag collecte voor „Draagt elkanders lasten" De Nutsspaarbank in de afgelopen maand Helders Fanfarecorps geeft openluchtconcert Installatie Adelborsten op Woensdag 13 September Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Flora-feesten beëindigd WCW met tien elftallen in de competitie In gevecht met de Rijkspolitie Nieuwe mogelijkheden voor mosselvisserij Vissers ontevreden over heersende palingprijzen Waarschijnlijk met radio, radar en telefoon Jonge vereniging voorziet in een behoefte Nieuwe landgenoten gaan zich thuis voelen Tussen Haaks en Kuitj® DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1960 nE FILMAVOND, die gisteren in de Marinecantine werd gegeven, lag bijzon der in de lijn van de zo nuttige en populaire dienst voor O. S. en O. der Koninklijke Marine. Immers, zowel de documentaire flitsen over de marine na de oorlog als de uitgebreide reportage van de reis van het Smaldeel Antillen maar het Westelijk halfrond, boden naast een zeer aangename ontspanning ook «en flinke dosis ontwikkeling. Daarom was het wel jammer, dat we nog zoveel lege plaatsen in de cantine zagen. Misschien hebben de marinemannen gedacht: „Wat kan die film over de marine ons nog voor bijzonders ver tellen? En zo'n snoepreisje naar de ^Pest kun je beter zelf meemaken, dan er plaatjes over te kijken". H: Ider Documentaire films 6—5 We kunnen ons die gedachtengang wel een beetje voorstellen. Het ligt misschien wat meer voor de hand om ontspanning te zoeken bij een lachfilm of een kleurige romance op het witte doek. Maar het is onjuist te menen, dat 4e marineman gisteravond oude beken de kost op een zouteloze manier opge diend kreeg en dat degenen, die wèl in de cantine waren, hun zo ontontbeer- lijke ontspanning hebben gemist. Interessante flitsen. Zelfs de (denkbeeldige) marineman, die getuige is geweest van alle even- menten, waarvan de eerste film korte momentopnamen in journaalstijl gaf, heeft met grote belangstelling kunnen toezien. Het is altijd de moeite waard, kennis te nemen van zulke korte flit sen, door bekwame cameramensen tij dens" hoogtijdagen opgenomen. Alle na oorlogse tropedobootjagers passeerden de revue, we zagen beëdigingen en uitreikingen van onderscheidingen, her denkingsplechtigheden en feestelijkhe den, we bewonderden de Marva's aan boord van Hr. Ms. „Evertsen" en woonden de ontvangst van Zijne Ma jesteit Neptunus en echtgenote bij. In deze documentaire werd ook aandacht geschonken San het contact dat onze marine met de vloten van bevriende mogendheden heeft. Het loonde alle maal zeer de moeite. Het programma vóór de pauze werd besloten met een alleraardigst teken filmpje van Walt Disney, dat kenne lijk een (zwart-wit) voorloper was van de befaamde „Bambi". Ook deze lut tele minuten waren leerzaam, omdat de toeschouwer een indruk kreeg van de wijze waarop een film als „Bambi" langzaam maar zeker in de geest van de maker groeit. Naar de West. Na de pauze draaide een zover wij konden nagaan vrijwel volledige reportage van het bezoek, dat Z. K. H. Prins Bernhard met het Smaldeel An tillen aan de West heeft gebracht. Het is een documentaire film geworden, met een onmiskenbaar historische waarde. De commandant van het smal deel, vice-admiraal J. J. L. Wilinge, heeft destijds volkomen terecht erop gewezen, dat men deze reis niet als een uitstapje voor plezier behoefde te beschouwen. Zeker, deze belangwek kende trip heeft de deelnemers zeer veel te genieten gegeven, maar Z. K. H. Prins Bernhard en de bemanningen van het Smaldeel Antillen hebben geduren de die drie maanden hard gewerkt. Het is zonder meer duidelijk, dat het voor het marinepersoneel een buitenge woon waardevolle oefenreis is ge weest, maar daarnaast moet toch on middellijk worden gedacht aan de „goodwill", die in Suriname, de Ne derlandse Antillen, Brazilië, Venezuela, Mexico en de Verenigde Staten is ge kweekt. Zonder daarop speciaal de aandacht te vestigen, vertelt de film, dat Z.K.H. Prins Bernhard tijdens deze reis een ambassadeur van de eerste orde is ge bleken. Verheugend was het ook te constateren, met hoeveel enthousiasme en blijdschap de Prins, als vertegen woordiger van Vorstenhuis en Vader land, in de binnenlanden van Suriname en op de kleinste der Antillen werd ontvangen. Een bijzonder aardig mo ment in de film was het niet-aangekon- digde tegenbezoek, dat enige inheemse autoriteiten de Prins aan boord van Hr. Ms. „Van Speyk" brachten. Zo waren er vele fragmenten, die zeker ook de marineman nog nieuwe aspec ten van een „bekende zaak" konden' tonen. Met genoegen namen wü dan ook kennis van de mededeling van sergeant -majoor De Vries van O.S. en O., dat hetzelfde programma op één van de komende avonden nogmaals zal worden vertoond. Wij kunnen onze marinemen sen slechts de tip geven: houdt de be kendmaking in de gaten, en zorgt er voor, van de partij te zijn wanneer een herhalingsvoorstelling in de Marine cantine wordt gegeven. De Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat heeft een onteigenings commissie ingesteld in verband met de bouw van een nieuwe Friese brug te Alkmaar. Deze commissie moet de regering adviseren inzake de schade vergoedingen aan de eigenaars en huurders van zes percelen aan de Ka naaldijk, die zullen worden onteigend en gesloopt. Voorzitter is de heer F. H Ringers te Alkmaar, leden zijn de heren L. Sok, architect te Den Helder en Eekhof te Heiloo. Als datum van de reeds eerder aange kondigde gongwedstrijd van de Mor- phySchaakmat-Combinatie is Maan dag 11 September vastgesteld. Nadere bijzonderheden over dit schaak-evene ment volgen nog. De wedstrijden in de winter- en bondscompetitie zullen op Maandag 2 October een aanvang ne men. Stellig zal MSC een goed figuur kun nen slaan, wanneer de leden vooral tij dens de bondswedstrijden acte de pré- sence geven. Daaraan heeft het in het vorige seizoen wel enigszins ontbroken, wat de resultaten niet ten goede is ge komen. Over de in uitzicht gestelde steden- ontmoeting met Alkmaar, welke onder auspiciën van de Helderse Sportraad zal plaats vinden, kunnen nog geen con crete mededelingen worden gedaan, daar de datum nog niet is bepaald. Zo is het nog de vraag, of deze ontmoeting zal samenvallen met de biljart-, dam- en bridge-wedstrijden. In de dezer dagen gehouden jaarver gadering heeft MSC, bij monde van de voorzitter, de heer G. A. H. L. Coppens, afscheid genomen van een zeer gewaar deerde hoofdgroep-speler, de heer A. C. Spoel, die binnenkort naar Indonesië zal vertrekken. In deze vergadering werden ook de prijzen van de onlangs beëindigde kampioenswedstrijden uit gereikt. Hedenavond wordt in „Formosa" de massakamp van de Helderse Dam club gehouden. Prijzen werden o.m. beschikbaar gesteld door burgemeester Rehorst en het gemeentebestuur, In de Dinsdagavond gehouden algemene ledenvergadering van de tafeltennis vereniging IVA werd een kleine wijziging gebracht in de samenstelling van het bestuur. De heer J. Nortier werd tot secretaris gekozen in de plaats van de heer Den Das, die zijn functie om studie-redenen had moeten neerleggen. Voorzitter Sinjewel bedankte de heer Den Das voor het verrichte werk, o.a. de opstelling van de statuten en het huishoudelijk reglement, die op de algemene vergadering werden goedgekeurd. perk tegen mej. Vreugdenhil en de heer Van der Vliet. Na een zeer span nende strijd van drie games werd laatstgenoemd dubbel winnaar. Na de prijsuitreiking door de bur gemeester van Bergen gaven de heren Van Zoelen en Stoop uit Amsterdam een interessante demonstratie-partij. Ten raadhuize is Dinsdag geïnstal leerd de regionale Welstandscommissie voor Noordhollands Noorderkwartier. Deze commissi.e, uitgaande van de Stich ting Noordhollandse Welstandssommis- sie (voorheen Adviescommissie der Noordhollandse gemeenten voor bouw ontwerpen en uitbreidingsplannen) is in het leven geroepen in verband met de wenselijkheid om het werk van de stichting te decentraliseren. Daartoe wordt medewerking ingeroepen van ge delegeerde leden, die de leiding nemen bij de behandeling van ontwerpen door regionale commissies in en voor de ver schillende gedeelten der provincie, in samenwerking met het bureau van de stichting. De taak der commissie is de aestheti- sche beoordeling van die bouwplannen, waarvan het uiterlijk aanzien, mede m verband met het behoud van het karak ter der omgeving, de aandacht vraagt. Mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe, is voorzitter van de commissie, de heer Joh. Spruit, architect te Am sterdam, secretaris, en de heren J. Ties- sen, directeur van gemeentewerken van Texel, W. Postema, directeur van ge meentewerken van Wieringermeer en H. K. Remmers te Den Burg, leden. De installatie van de commissie werd bi gewoond door verschillende verte- ge woordigers van gemeenten in de kop van Noord-Holland. Zondag begint voor Watervogels de competitie met een uitwedstrijd tegen RK AFC. Een opgave, die wel eens een zeer zware start zal kunnen betekenen. De oefenwedstrijden tegen Succes en BKC heeft het eerste elftal beide ver lorc-n, resp. met 43 en 2—0. In sportief opzicht hebben deze ontmoetingen niet temin winst betekend. Watervogels is vast besloten, in het komende seizoen in de eerste plaats prettige en sportieve wedstrijden te spelen. In deze geest ver liepen reeds de genoemde oefenwed strijden. Watervogeles komt Zondag in de volgende opstelling uit: R. Dirks; H. Beers en C. Coster; G. Snijders, J. v d. Hert en S. Been; J. Grötzinger. W. van Beekhoven J. Post, H. Meiers en B. Dlrks. Uit de jaarverslagen bleek, dat het I.V.A. in het afgelopen jaar voorspoe dig is gegaan. Tijdens de rondvraag werd medegedeeld, dat er een club blaadje zal verschijnen onder redactie van de heren Nortier en Hemelrijk. Besloten werd, tot een intensievere training van de jongere leden over te gaan. Successen te Bergen. Op 't tournooi, dqt door de Bergen se vereniging „De Merletten" werd georganiseerd, heeft I.V.A. verschil lende prijzen behaald. Vooral de da mes boekten successen. De Helderse heren werden In de enkelspelen allen uitgeschakeld. In de Dames enkel 3e klasse be haalde mej. W. Vreugdenhil de eerste prijs na een zeer spannende strijd te gen mej. L. Henke uit Alkmaar, die tweede werd. In de Dames enkel 4e klasse bereikte mej. A. Valkhoff de finale tegen mej. Pie uit Bergen; zij legde beslag op de tweede prijs. Bij de dubbelspelen Heren 2e en 3e klasse wisten de junioren G. Ooster- beek en M. Oosterbeek in de finale te komen. De dames-dubbelspelen werden weer een Helderse zege; mevr. Sinjewel en mej. Vreugdenhil behaal den de eerste prijs. De finale Gemengd dubbel over- gangs-eerste-klasse was een geheel Helderse aangelegenheid. De heer en mevr. Sinjewel kwamen in 't strijd- Jongstleden Zaterdag heeft de Hel derse bevolking met milde hand gege ven, toen werd gecollecteerd voor de kankerbestrijding. Thans vraagt de tuberculose-bestrijding weer eens de. aandacht, want aanstaande Zaterdag wordt hier ter stede de jaarlijkse col lecte ten bate van „Draagt elkanders lasten" gehouden. Deze in 1919 opge richte instelling van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in het af gelopen jaar een bedrag van ruim f 350.000 uitgegeven voor het ver strekken van hulp aan bijna 1900 patiënten. Aangezien ieder lid van het C.N.V. via zijn contributie in het fonds bijdraagt, moest door middel van col lecten in een aanvullend bedrag van f 150.000 worden voorzien. Ook dit jaa>- moet een beroep op de bevolking wor den gedaan, teneinde het belangrijke werk op de oude voet te kunnen voort zetten. Van de noodzaak daarvan za' een ieder overtuigd zijn. Het Helderm comité, dat de Zaterdag te houden speldjesdag voorbereidt, rekent op de medewerking van een flink aantal col lectanten en daarnaast natuurlijk op de vrijgevigheid van de burgerij. De collectanten kunnen Vrijdagavond 3 September tussen zeven en .acht uiy de bussen in ontvangst nemen in gebouw „Iréne", Hoogstraat. In de maand Augustus werd op spaarbankboekjes ingelegd f 485.616.80 (vorig jaar f 445.381.05) en terugbe taald f 478.128.49 (vorige j, f 356.060.58) Er werd dus meer ingelegd dan terug betaald f 7.488.31 (v. j. f 89.320.47). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar f 9.334.887.22 bedraagt nu f 9.157.727.79 (vorig jaar f 9.440.402.72). Het aantal posten van inleg bedroeg 3369 (2634) en dat van terugbetaling 3009 (2280). In Augustus werden uitgegeven 107 (105) nieuwe boekjes, terwijl werden ingetrokken 111 (85) boekjes. In om loop zijn thans 21491 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevon den zich 14 (17) boekjes voor pasge borenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1). De lediging van 485 spaarbusjes le verde een bedrag van f 5.252.27 aan kleine besparingen op. Op Vrijdagavond 8 September, van acht uur tot half tien, geeft het Hel ders Fanfarecorps onder leiding van de heer Joh. Bruul een openluchtcon cert in het Julianapark. Het program ma is als volgt: 1. „Helden der zee", mars, H. J. Hartman; 2. „Amphion", opverture, M. J. Cerfontaine; 3. „Chi nese straatserenade", karakterstuk, L. Siede; 4. „Avanti", mars, C. J. N. Cori; 5. „Freischütz", fantasie, C. M. von Weber; 6. „Roselinde", ouverture, H. Lureman; 7. „Het laatste signaal", mars, W. Bruul (de componist is oud lid van Helders Fanfarecorps). De lessen aan het Koninklijk Insti tuut voor deMarine worden morgen hervat. Dan zullen dus de adelborsten van het jongste jaar, waarbij zich dit maal drie en twintig toekomstige offi cieren van de marine der Republik Indonesia bevinden, hun intrede doen in het marine-njilieu. De installatie zal op Woensdagmiddag 13 September plaats vinden. 66. De kip, die in de kelder van de wolvenfamilie gevangen werd gehou den, weet niet hoe ze het heeft als ze even later nog twee hondjes naar be neden ziet komen. „Maar ik ken jullie van gezicht", roept ze uit. „Dat kan antwoordt Pim, ,.wü waren bewakers in Uw dorp, maar door ongelukkige omstandigheden werden we ontslagen „Ja, ja, dat herinner ik me", roept de kip uit. „We wilden toen niet naar jul lie luisteren, maar is het ook geen wonder? Na alles wat wij meegemaakt hebben?" „Enfin gaat U nu maar gauw naar huis", roepen Pim, Pain en p0m vrolijk. „U bent tenminste gered". ,j» dank, zij jullie, brave jongens", .^t. woordt de kip en zet het meteen op een lopen. „Ik zal alles aan de Haan vertellen hoor. We weten nu tenminste wie de dader is!" Ja, dat begrijpen Pim Pam en Pom eensklaps ook. Zij zitten in het huis van de dader en moeten nog op zijn kinderen passen ook! De groots opgezette Flora- en Mid denstandstentoonstelling is dit jaar 'n succes geworden. Dit mag ook worden afgeleid uit het aantal van de circa 5000 bezoekers, die dezer dagen de ex positie bezochten. Vooral het vuur werk dat Maandag aan de Zwinstraat plaats vond trok enige duizenden toe schouwers. De exposerende midden standers, die allen met 'n keurig ver zorgde stand voor de dag kwamen, hebben dan ook goede zaken gemaakt. Het sluitingswoord werd gesproken door de voorzittter der Floralia Ver eniging, de heer C. Tijsen. De heer Joh. v. Glabbeek sprak een speciaal woord namens de middenstanders. Ook werden deze avond de prijzen bekend gemaakt van de grote prijsvraag-wed strijd. In alle stands kwamen n.1. arti kelen voor die ongeprijst waren en waarvan het publiek het juiste bedrag moest raden. Het juiste bedrag was f 1701.95. De jongeheer Jaap Tijsen, Zwinstraat 12, was hier het dichtste bij door f 1701.06 te. raden. Een pres tatie! De heer S. P. de Boer won de tweede prijs door f 1701.05 te raden. Verdere prijswinnaars waren: G. Kooij, J. Nicolai, R. de Ridder en G. de Graaf, allen te Den Oever; Th. Sloothaak, Breezand; M. Marci s, C. Kaan, R. Moerland, J. v. d. Krieke, C. Tysen Nzn, mej. Gré Kuiper, mevr. G. Heyblok Hegeman, B. P. Krab. D. E. Koorn. dhr. v. d. Kreeke, mevr. C. Keyser-Wiegman. Jn. Koorn, Jac. Ty- 'sen Jzn, L. Hoogewind, C. G. v. Os, G. Woudenberg, Tiny Nicolai, mej,. A. de Boer, G. Bakker-De Haan en M. Bak- ker-Tysen. De Harmoniekapel Apollo o.l.v. de heer Joh. v. Glabbeek maakte vervol gens een rondgang door Den Oever waarmede dit feest werd besloten. CHR. VOETBALAFDELING VAN „SUCCES" Onder auspiciën van de voetbalclub „Succes" is dezer dagen een Christelij ke onderafdeling opgericht. Op de ver gadering gaf zich reeds een 25-tal aanwezigen als lid op. Een voorlopig bestuur werd geformeerd uit de heren H. de Weerd en D. v. d. Zwaag. Zater dagmiddag om 2.30 uur zal de eerste oefenwedstrijd op het Succes-terrein worden gespeeld. De afdeling voetbal van de R.K. sportvereniging Wit-Geel-Wit zal met tien elftallen aan de nieuwe competitie deelnemen, en wel vier senioren-, twee junioren- en vier adspiranten-elftallen. In de Dinsdagavond gehonden jaar vergadering werden de heren K. Mossel en P. Ramler in de elftalcommissie ge kozen. De heren J. Spaans en C. Goes werden als adviserende leden benoemd Het ledental is in het afgelopen ver en'gingsjaar toegenomen van 169 tot ruim tweehonderd. „Ik geloof, dat wij hier met een soort kluizenaars te doen hebben zei de procureur-generaal bij het Amster damse Gerechtshof bij de behandeling van de zaak tegendrie Wieringers: N. S. W., J. N. W. en J. W. Deze drie, een vader en twee zoons, hadden zich verzet tegen een wacht meester van de Rijkspolitie, toen deze bemerkte, dat de broodwagen van N. S. W. niet op voldoende hygiëni sche wijze afgesloten was, zodat vuil en stof vrij spel hadden. De wacht meester maakte hem daar op attent, doch de verdachte antwoordde niet. Hierop zeide de politieman, dat hij maar even mee naar het bureau moest. Hiertegen echter verzette de verdach te zich heftig. Hij begon met de wachtmeester te vechten, waarbij hij hem nadat zijn vader en broer tus senbeide gekomen waren zelfs in de hand beet! Eerst nadat er hulp van de zijde der politie gekomen was. kon het drietal naar het bureau van de groepscommandant overgebracht wor den. De drie mannen antwoordden schuchter op de vragen van de presi dent; toen de procureur-generaal het woord had genomen, begon één der verdachten te huilen. Door de Alkmaarse rechtbank was N S. W. tot een gevangenisstraf van zes weken veroordeeld; de andere twee verdachten hadden een straf van twee weken gekregen. De procureur-gene raal achtte het niet gewénst, dat deze verdachten, mede in verband met hun schuwheid jegens de wereld, een vrij heidsstraf ondergingen, ep vroeg een bevestiging van het vonnis van de Alk maarse rechtbank, met dien verstande, dat de uitgesproken vrijheidsstraffen voorwaardelijk zouden zijn. Bovendien werd tegen elk der verdachten een boete van f 50 of 30 dagen geëist. De verdediger, mr. Sluis, legde in zijn pleidooi de nadruk op het moei lijke karakter van de verdachten en vroeg om clementie. Het Hof zal over veertien dagen uit spraak doen. De mosselvisserij te Den Oever ii dit jaar door de toewijzing van percelen in geheel andere banen geleid. Het ge- volg hiervan is dat thans reeds con sumptiemosselen werden afgeleverd in een niet geringe hoeveelheid. Deze mos- selen vonden hoofdzakelijk hun be stemming in Amsterdam. Momenteel wordt weer gevist voor de export (hoofdzakelijk Engeland). De mosselvisserij is echter nu niet lonend, zodat de overheid een groot bedrag aan subsidie heeft toegekend aan de bonafide mosselvissers. Zij houden zich momenteel bezig het mosselzaad van de oude percelen op nieuwe aan te brengen. Zeer zeker zal na deze overplaatsing weer winst ge maakt worden. De palingvissers te Den Oever heb- ben hun ontevredenheid betuigd over da thans geldende marktprijzen. Samen met Makkum hebben deze vissers be sloten hun producten niet meer af te leveren, in de hoop dat de prijzen zul len stijgen. De markt wordt thans wel zeer beïnvloed door de Deense aal, die voor 0.25 beneden de Hollandse prijs wordt aangevoerd. De vissers, die er dagelijks met de dure visserij-benodigdheden op uit trekken, menen 1.als prijs te moe ten aanhouden, om hun beroep ren derend te maken. HONDENBELASTING ONTDOKEN Wegens het feit dat Cornelis K. uit Wieringen op het aanslagbiljet voor de hondenbelasting ingevuld had geen hond te bezitten, hoewel er bij hem thuis wel degelijk zo'n viervoeter liep, moest hij zich verantwoorden voor de Alkmaarse Politierechter, mr. J. A. Markus. Verdachte had zijn be langstelling te kennen gegeven door niet op de zitting te verschijnen. De rechter, snel rechtdoende, veroordeelde de ver dachte conform de eis van de officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, tot een boete van f 15 of 5 dagen. De onderzeeboten van de Kon. Neder landse Marine zullen binnen niet al te lange tijd weer uitgerust worden met telefoonboeien. Deze boeien kunnen in geval van nood opgelaten worden en blijven dan boven de gezonken onderzeeboot aan de oppervlakte drijven. Vóór de oorlog be vatten deze boeien een telefoontoestel, waardoor het, als men de boei gevon den had, mogelijk was met de beman ning in de gezonken boot telefonisch contact te hebben. In de oorlog zijn de Vele dames en voor deze gelegenheid ook enkele heren hebben Dinsdagavond gevolg gegeven aan de vriendelijke uitnodiging van de nieuwe British Women's Club om de eerste door haar georganiseerde lezing bij te wonen en zij zullen er zeker met genoegen aan terugdenken. Ook Hollandse dames waren van de partjj en daar men elkander nog niet kende ontstonden reeds vóór de aanvang van de lezing en later in de pauze grappige situaties wanneer twee Engelse dames in het Hollands en twee Hollandse elkaar in het Engels trachtten te benaderen. Het ijs was hierdoor spoedig gebro ken en in een genoeglijke sfeer kon de pasgekozen voorzitster, mevr. S. de Blocq van Kuffeler-—Hall, het twee ledig doel van de club uiteenzetten. Naast het bewaren van de band welke het gemeenschappelijk geboorteland voor wie het verlaten altijd reeds schept, willen de leden gezamenlijk trachten hun onbekendheid met het tweede vaderland te reduceren door zich omtrent alles wat het bieden kan en te verlangen heeft deskundig te la ten voorlichten; Zij hebben ai ontdekt dat Holland meer is dan Den Helder alleen, ïoe lief het ons Nieuwediepers ook is Toch k men voor de eerste sausen nog dicht bij huis gebleven en wel bij de Zuiderzeewerken, waarvan „onze" afsluitdijk zo'n fascinerende ouverture vormde, Dr. ir W. J. P. de Block van Kuffe ler, van de Zuiderzeeraad, was bij uitstek bevoegd om van dit onderwerp het' hoe en waarom te behandelen en hij oogstte hiermede een welverdien de dank. Zelf zijn wij met de bijzon derheden van het grootse werk opge groeid en vertrouwd, doch de genoem de feiten en na de pauze vertoonde beelden uit de film „Land uit zee" hebben op onze nieuwe landgenoten grote indruk gemaakt. Democratische geest. Wat indruk heeft gemaakt op ons as de waarlijk democratische geest n deze vrouwenclub. De echtgenoten nzer marinemannen van alle rangen waren welkom en aanwezig, en zij wa ren allen gelijk in de gezellige om gang volgens het recept dat men in Engeland zo goed kent. Geen wonder dat zich deze avond weer veel nieuwe leden hebben aan gemeld en dat stellig nog verscheide- nen zullen volgen. Behalve de voorgenomen lezingen zal men eenmaal in de maand (op de eerste Dinsdag) bijeenkomen in de marinecantine en" het is de zorg van het deze avond gekozen bestuur hier voor aantrekkelijke programma's sa men te stellen. Van de winter zal na afloop der clubavonden een bus naar Huisduinen de dames zo dicht moge lijk bij huis brengen. De bibliotheek van de club is gehuisvest in de Sta tionsstraat no. 8. Het nieuwe bestuur. Het Dinsdagavond vóór de aanvang der openbare vergadering gekozen de finitieve bestuur bestaat uit de dames: mevr. S. de Blocq van Kuffeler—Hall, voorzitster. Middenweg 96; mevr. B ter BrakeHunt. seretaresse; mevr B Winkelman— Lyon. penningmeesters- se. mevr. Hiestand. bibliothecaresse: mevr. Van der Graaf, mevr. Hendrik- se, mevr. Pontier mevr. Trouw en mevr. Zwaager. commissaressen. Wij wensen bestuur en leden veel succes bij hun pogingen, zich door meerdere kennis liefde voor hun twee de vaderland te verwerven opdat zij zich volledig bij ons zullen gaan thuis voelen. boeien verwijderd omdat er gevaar be stond, dat zij, wanneer de onderzeeboot met dieptebommen werd aangevallen, losschoot efi de vijand op die wijze nauwkeurig zou kunnen bepalen waar de vluchtende boot zich bevond. De gisteren gehouden oefeningen in de Zeeuwse wateren hebben aange toond, dat een dergelijke boei zeker in vredestijd een bijzonder belangrijk hulpmiddel kan zijn. Naar ons door de commandant van de flottielje onderzee boten, de luitenant ter zee eerste klasse H. M. van der Veen, werd medegedeeld, is men reeds geruime tijd bezig te be studeren welk soort boei de vooroor logse telefoonboei zal vervangen. Er bestaan namelijk ook boeien, die een radar-apparaat bevatten of een radio zender, die automatisch seinen geeft, waardoor met behulp van een kruispei ling nauwkeurig de plaats van de ge zonken boot kan worden bepaald. Mo gelijk zullen dé Nederlandse schepen worden uitgerust met een combinatie van radio, radar en telefoon. Een beslis sing, welk soort boei zal worden geko zen, is nog niet genomen, maar wel staat vast, dat in ieder geval een derge lijke „reddingboei" weer zal worden ingevoerd. De kustvaarder „Alpha", mei een lading hout onderweg van Kariskrona naar Amsterdam, heeft op de Noordzee een andere kustvaarder, die een klein® motorstoring had, op sleeptouw ge"0" men en naar Den Helder gebracht. He was de „Setas", die met een lading hout onderweg was van Sundsvall na*r Rotterdam. Beide coasters hebben de reis inmiddels voortgezet. Een derde met hout geladen kus vaarder, de „Liberty", arriveerde u' Helsinki en is gisteren via het Nooi hollands Kanaal naar Alkmaar ve trokken. Hr. Ms. mijnenveger MV 5 -.Af"® land" en de „RI 1" van de Opsporing en reddingsdienst hebben gisterm" gen proefgevaren, waarna zij resp- na het Bassin en de Rijkswerf zijn terug gekeerd. Het Is morgen hoog water om en 16.50 uur en laag water om 10- 22.55 uur. De temperatuur van het ze water was weer iets hoger. n.1. 1 Celsius.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2