Marine-beleid in een bevredigend stadium HET NIEUWE BOEK Kort besproken Dames Meisjes Geen stiefmoederlijke behandeling UW OMZET VERGROTEN Nieuws uit Anna Paulowna Kousenateliers m Den Helder Verplichte cursus in wapenkunde voor koopvaardij Minister zet taak punts gewijs uiteen IN HET KORT VAN MARSDIEP TOT IJ De Leeszaal in Augustus Esperanto-cursus Texel Handel in gesmokkelde horloges Breezand Scheepvaartberichten Veestal zonder vergunning gebouwd 118.8 mm. regen in Augustus Urk Belangrijk werk aanbesteed Harddraverij te Hoorn Dit bereikt U door regel matig te advertereo in dit dagblad. In Ha MAitinrip rm over de begroting: van Marine voor 1950 heeft de 17 det" Tweedp .Kampr eenzetting gegeven van het beleid ten aanzien van een uitvoerige uit- de nadruk op glegd, dat de Kon. Marine zich zeker niet z"sfr,jdk"chten en er over een minimale sector van de aandacht van de minister «PKemerkt. een stiefmoeder.ijke behandel^ ZToni^ ten aanzien van de Marine minder behoeft te sprake, inaien V?» a"d*re krWpmachtonderdelen, dan spruit zulks voort «"hSTwTÊ hei. hplpiH ten nanvif»r» van i. "ri1 1CU» adl het beleid ten aanzien van de Marine zich in een verder en meer bevredigend stadium van uitvoering bevindt dan dat van de beide andere delen. Vre<U8entl latere oplevering van deze schepen ten gevolge hebben. In de nieuwbouw- plannen zijn thans nog geen mijnenve gers opgenomen. Dit houdt verband met het feit, dat aanvullende mijnen vegers in het kader van de militaire hulp en steunverlening zijn aange vraagd Een aantal werd reeds toege wezen en het laat zich aanzien, dat op een verdere aanvraag welwillend 'zal worden beschikt. Aanbouw voor ver vanging van de thans in dienst zijnde mijnenvegers maakt nog een punt van overweging uit.'Alle beschikbare en be schikbaar te stellen Nederlandse ma ritieme strijdkrachten, zo zeide de mi nister nog eens nadrukkelijk, zullen 'n zeer werkzaam en onmisbaar aandeel bij de uitvoering der internationaal gestelde plannen hebben. De koopvaardij. Betrefende de bewapening van de koopvaardijvloot werd opgemerkt, dat eind 1950 voor ruim 5 procent van de schepen van de grote vaart en voor 34,5 procent voor de shepen van de kustvaart bewapening aanwezig zal zijn. Deze percentages zullen eind 1951 resp, 15 en 44 procent bedragen. De minister *gaf in zijn memorie van «itwoord nog eens puntsgewijs, zon- éer dat deze opsomming een prioriteit inhoudt, een beeld van de aan de Kon. Marine toegedachte taken. Deze zijn dan achtereenvolgens: a. Het in Atlantisch verban^ be schermen van de aanvoerwegen in het Zuidelijk gedeelte der Noordzee, '.iet openhouden en beschermen van onze havens en zeeverbindingen: b. het in Atlantisch verband in beperkte mate deelnemen aan de beveiliging der zeeroutes buiten het sub a genoemde zeegebied; c. het verlenen van maritieme bij stand aan de eigen koopvaardij op de «eeroutes. welke buiten Atlantisch ver band vallen; d. de flankbeveiliging der land strijdkrachten op IJselmeer en in de Waddenzee: e. de maritieme beveiliging van Su riname, de Nederlandse Antillen en Nieuw-Guinea; f. de maritieme samenwerking in Unie-verband, als bedoeld in de arti kelen 2 en 21 van het Unie-statuut; g. het nakomen van verplichtingen, voortkomende uit het Handvest der Ver. Naties; h. het beschermen, zowel in vre des- als in oorlogstijd van de Neder Iandse belangen, daar waar slechts mobiele strijdkrachten deze bescher ming kunnen verlenen. Het materiaal Daarna zette de minister uiteen wel ke schepen (middelen) aanwezig die nen te zijn om deze taken te kunnen "verrichten. Gelet op de aangegane verplichtingen en de te beschermen belangen, zal de Nederlandse vloot, zo als deze voor 1955 is geprojecteerd, wat betreft de typen, aan de vereiste samenstelling voldoen. Noch uit finan cieel. uit personeels- en materieel De leid zal het ons land echter mogelijk zijn genoemde taken gelijktijdig te vervullen. Vandaar ook dat ten volle profijt zal moeten worden getrokken van de karakteristieke eigenschap van de vloot: de mobiliteit. De vertraagde opdracht tot de bouw van de tweede serie onderzeeboot ja gers en de vier onderzeeboten zal geen Tot dusver nam 1651 man koopvaar- dijpersoneel deel aan de verkorte cur sus voor de behandeling van koopvaar- dijbewapening. In de loop van 1951 zal worden begonnen met een normale verplichte cursus. De Marva De sterkte van het Marva-korps be draagt thans 530 Marva's. Achttien pro cent hiervan behoort tot het huishou delijk personeel. Dit percentage is geenszins verontrustend. Deze opmer king werd gemaakt naar aanleiding van de opmerking van enkele leden, dat er tien Marva's zijn met drie en twintig verzorgsters. Getracht zal worden het opleidingscentrum met een andere reeds bestaande Marva-inrich- ting te combineren. Morgenavond om acht uur wordt in de Rehobothkerk aan de Fazanten- straat een propaganda-bijeenkomst voor het Gereformeerde jeugdwerk ge houden; de vlootpredikant ds. G. Th. Rothuizen zal een toespraak houden. In „Tivoli" komen vanavond Lou Bandy en het populaire radio-ensem ble .Accordeola" op de planken. Te Utrecht is de 55ste Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs geopend. Op de medische afdeling trok voor al de demonstratie met de ijzeren long grote belangstelling. De NEMIT, de grote middenstands tentoonstelling te Enkhuizen, hee* reeds 8000 bezoekers getrokken. B. en W. van Hoorn stellen de ge meenteraad voor. 24 woningen onbe woonbaar te verklaren. Tevens hand haven zij hun eerder ingediend voor stel tot inkrimping van het aantal vergunningen. Zowel te Alkmaar als te Den Helder heeft de installatie plaats gehad van een welstandscommissie, wier taak het is advies te geven over bouwontwerpen aan gemeentebesturen. In verband met de verwachting, dat op de Staatsbegroting vooi' 1951 f 10 millioen wordt uitgetrokken voor her vatting van de tunnelbouw te Velsen, gaan de Spoorwegen over tot het ont werpen van een nieuw station te Be verwijk. Dit station kan door de tun nelbouw niet op de oude plaats blijven. Jammer is dat niet, want het houten stationgebouw dateert van 1867. De heer Klaas Prins, oud-wethouder van Zaandam, wordt Zaterdag 80 jaar. NAJAARSPAARDENMARKT TE ALKMAAR ALKMAAR, 6 Sept. Op de najaars paardenmarkt werden 230 paarden aan gevoerd. De prijzen waren: Voljarige paarden f 750f 1000; 2%- jarige paarden f 600f 700; 1 -jarige paarden f 500f 625; werkpaarden f 600f 850; oudere werkpaarden f 500 f 650; hitten f 600f 800; slachtpaar- den f 700—f 900; veulens f 250f 375. Handel goed. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Augustus bezocht door 358 mannen en 52 vrouwen, totaal 410 personen. Uitgeleend werden 2914 ro mans, 1406 studiewerken en 2658 jeugd boeken, totaal 6978 boeken. Nieuwe aanwinsten. Romans: Claes, De geschiedenis van Black; Foeldes, Een vrouw voor jou; Franken, De roman van Franz Hals; Hume, Aspirine en zjen-seng; Kozik, De grootste der Pierrots; Visser, De man zonder hoofd; Warner, Zonneschijn in 't dorp; Young, Storm over Afrika. Studiewerken: Bos Niermeyer, Atlas der gehele aard; Columbus, Log boek 1492—1493; Duyser Weis, Ha! Handenarbeid voor meisjes; Haldane, Erfelijkheid en maatschappij; Pereira- d'Oliveira, Wij verwachten ons kindje; Sleen, van der, Mexico; Stokvis, Het verzien in de zwangerschap. Geschenken: Bernadotte, La fino; Clevely, The gang-smasher; Dominik, Die Macht der Drei; Fairlie, The exqui- site lady; Faulhaber, Faulhaber wijst de weg, hoe een goed Esperantist te worden; Horier, Heart cut diamond; Howie, The band played murder; Hy- drick, Intensive rural hygiene work in the Netherlands East Indies; Immer an der Wand langAllerlei urn Hermann Frey; Landheer, Historical background of post war reconstruction of the Netherlands; Les, De, van de na oorlogse nationalisaties; Life, Political and economie, in the Netherlands; Mar tin, De mensaap; Oppenheim, The mil- lion p-ound deposit; Oppenheim, Prodi- gals of Monte Carlo; Raine, The pirate of Panama; Speerstra, Beknopt leer boek der handelskennis; Spit, De bord papieren sleutel; Korea; een uitdaging aan alle mogendheden. Pe Helderse Esperantistenver. „Nova Sento", die dit jaar het 30-jarig bestaan gaat herdenken, zal evenals in voor gaande jaren een cursus in Esperanto organiseren. Esperanto is de wereld hulptaal, die zich na de wereldoorlog mag verheugen in een steeds groeiende belangstelling ook van officiële in stanties en wordt op het ogenblik in Nederland onderwezen op 34 scholen, w.o. 3 kweekscholen. De taal is door de zeer eenvoudige grammatica vrij gemakkelijk te leren en de door de Es perantistenverenigingen georganiseerde cursussen zijn weinig kosfbaar. Wie de taal eenmaal machtig is kan zonder moeite corresponderen met mensen in alle delen van de wereld en luisteren naar de uitzendingen per radio, die door vele buitenlandse stations worden verzorgd. De kosten van de cursus in Dc 'leider bedragen tien gulden (leer- bo nbegrepen) en men kan zich Gerardus H. uit Amsterdam, van be roep handelaar in horloges en aanver wante artikelen, was. op Texel gesnapt, toen hij daar enige uurwerken aan de man probeerde te brengen, waarvan naar kwam vast te staan, hij wist, dat deze van smokkel afkomstig waren. Verdachte had ze gekocht op het Wa- terlooplein te Amsterdam. Verdachte gaf het feit op de zitting van de Alk- maarse politierechter, mr. J. A. Mar kus, toe. De officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, eiste in zijn requisi toir verbeurdverklaring van de acht in beslag genomen horloges en verder een boete van f 100 subs. 30 dagen gevan genisstraf. De rechter sloot zich hierbij voor een gedeelte aan, van de boete maakte hij f 60.—. NIEUWE GEREF. PREDIKANT Candidaat A. F. Goedendorp te Rot ter dam heeft het beroep van de Geref. Kerk te Den -Burg aangenomen. DUIVEN VAN „ALTIJD VERDER" IN ACTIE „Altijd Verder" hield een wedvlucht vanaf Roosendaal, afstand 152 km. Om 8.15 uur werden de duiven in vrijheid gesteld. De eerste duif arriveerde om 10.38 uur. Prijzen in punten behaalden: A. W. de Koek 1, 2, 0, 13, 14, 17, 26 met 325 punten; N. W. Kaan 3, 7 met 290 p.; K. Koster 4, 5 met 295 p.j W. Blaauboer 8 met 130 p.; J. Blaauboer 9, 20, 23, 27 met 195 p.; G. Nieuwenhuizen 10, 12 met 230 p.j A. Lief hebber 11, 15, 21, 24, 25 met 210 p.; S. Brommer 18 met 80 p.; H. van Dalen 16, 19, 22 met 165 p. PERSONALIA Bij een verlaat-toelatingsexamen voor het Lyceum te Den Helder slaagden Harry en Ton van Kimennaede, Wim Koopman en Gerard Vlaar, leerlingen van de R.K. school. 'r Anne West- melcidn bij "de secretaris van „Nova End Abbekerk, Fremantle-Colombo, 6-9 v.m. te Colombo verwacht - Alcinous, 6-9 van Bang kok te Djakarta - Alkaid, 5-9 van Lulea naar Emden - Alnati, R'dam-Buenos Aires, pass. 9 Kaap La Hag'ue - Alphacca, New York- Buenos Aires, 6-9 te Rió de Janeiro - Alphard, Porto Alegre—R'dam, 5-9 van Bahia naar Las Palmas - Amsteldijk, 6-9 van R'dam te New York - Axeldijk, 6-9 van New York te R' dam - Bali, 5-9 van Panarukan, 7-9 te Balik Papan verwacht - Beverwijk, R'dam-Savona, pass. 5-9 Ouessant - Bloemfontein, Beira-A'- dam, 5-9 van Southampton naar Antwerpen Boraeo, 5-9 van Djakarta, 6-9 te Gheribon - Caltex The Hague, R'dam-Ras Tanura, pass. 5-9 Kaap Bon - Chama (t), 619 van Singa pore te R'dam - Congostroom, Lagos-A'dam, 5-9 van Kaap Palmas naar Freetown - Drente, Perzische Golf-Los Angeles, 6-9 te Madras - Elmina, 5-9 van Luana op rede Porto Amboin - Esso Den Haag (t), Aruba-Vado, pass. 5-9 Sombrero - Gaasterkerk, 6-9 van Mozambique te Dar es Salaam verwacht Grootekerk, Beira -A'dam, pass. 5-9 Gibraltar - Indrapoera, R'- dam-Djakarta, pass. 5-9 Ibiza - Jagersfontein, Dar es Salaam-A'dam, 5-9 in Suezkanaal - Jupiter, 5-9 van Tunis naar Alexandrie Langlee Scott, 6-9 van Japan te' R'dam - Larenberg, 5-9 te Bagnoli - Lawak, Surabaja- Calcutta, 5-9 van Singapore naar Madras - Licvevrouwekerk, R'dam-Basrah, pass. 5-9 Ouessant - Lindekerk, Bahrein-R dam, pass. 519 Kaap Palos naar Antwerpen - Loosdrecht, R'dam—Calcutta, 6-9 te Madras - Marken R'dam—Calcutta, 6-9 te Karachi - Metula (t), Singapore—R'dam, pass. 5-9 Socotra - ModJO- kerto, Djakarta—R'dam, 6-9 te Port Said - Nestor, 5-9 van Patras naar Alexandrie - Oranje Djakarta—A'dam, 5-9 van Aden naar Suez - Oranjefontein, A'dam-Beira, 5-9 van Teneriffe naar Kaapstad - Ossendrecht, Safi- R'dain, pass. 5-9 Beachy Head - Pema (t), R'dam—Malta, pass. 5-9 Gibraltar - Phrontis, A'dam—Djakarta, pass. 5-9 Ouessant - Poelau Eaut 5-9 van Djakarta naar Belawan - Prins Willem V, R'dam-Chicago, pass. 5-9 Lands End - Riouw, Djakarta-New York, 5-9 van Penflng naar Aden - Rotula (t), 5-9 van Sin- „aar Aden - Salawati, Djakarta-New York 6-9 te Colombo Stad Alkmaar, 5-9 van Lulea te Emden - Stad Dordrecht, 5-9 van Porto Empedocle te Puerto de Sagunto - Stad QohiAdam 5-9 van Le Havre naar A dam Sumatra '-P9 te Makassar - Sunetta (t), pass. 5-9 Kaap Bon. 7-9 van Singapore te Bere ver wacht - Titus II, Algiers-R dam, pass. 5-9 Kaap St Vincent - Volendam, 5-9 van R dam AUmak*Basrah—R'dam, 5-9 dwars Djeddah Corvda (t), 3^-9 van Yokohama naar Hong- 5-9 Vvf„ R'd"m t"'YokHohnaL '- Stram Malakka 3-9 van Buenos Aires te Yokohama^^ Sento", de heer C. J. Timmerman, Her zogstraat 40. Tjikampek, x tadagascar. pass. 5-9 Raselhadd van Kaapstad te Singapore Kobe-Kaapstad, 5-9 bij zuidpi- „Zegen deze Handen", door Paterson. Uitgave U. M. Friesland" te Hoorn; 2e druk. „De roman van een chirurg", 4.0 luidt de ondertitel van dit spannend geschreven boek. Het brengt ons in de sfeer van ziekenhuis en operatie kamer en het doet ons meeleven inde successen en de teleurstellingen van een bekwaam jong chirurg. John Leighton werd juist in ie Kerstnacht geboren en daarom door zijn grootvader, een heerszuchtig rus- tend predikant, bestemd om ook gees telijke te worden. Het loopt echter anders. Eenmaal aan de universiteit besluit hij dokter te worden. Hij komt dan onder de invloed van een ander groot man, prof Strong een beroemd chirurg. John's hoogste idaal is nu ook chirurg te worden. Hij wordt assistent bij prof. Strong en wordt doof deze al spoedig voorbestemd om later zijn opvolger te worden. Leighton begint al spoedig naam te maken. Door het overlijieé van een patiëntje, de vrouw van een zijner vrienden, raakt hij zijn zelfver trouwen totaal kwijt, hij ontvlucht zijn werkkring en als zenuwpatiënt zoekt hij troost in eenzaamheid bij zijn zus ter. Wat prof Strong ook doet om hem tot terugkeer te bewegen, niets helpt. Tot hij ten slotte door de invloed van een verpleegster zichzelf terug vindt. Hij besluit weer aan het werk te gaan en komt nog juist op tijd om zijn geliefde leermeester te zien ster ven. Bij de rouwdienst in de kathedraal is het hem alsof zijn vereerde chef "Wg steeds bij hem is en hem influistert; „Neem deze handen, in jouw werk zal ik voortleven". Wij hebben dit 'boek met veel inte resse gelezen. Pearl S. Buck: Drakenzaad. Pearl Buck heeft onder de titel „Dra kenzaad" een nieuwe roman toegevoegd aan haar serie Chinese familie-vertellin gen, welke de schrijfster een wereld faam hebben bezorgd. „Drakenzaad" bezet een vooraanstaande plaats in de reeks, want voorzeker behoort deze ro man tot Pearl Buck's beste werken. Ook in „Drakenzaad" bij de Chinees staat de draak in de reuk van heilig heid treft de tot in alle details ver zorgde schildering van het Chinese milieu. Een bijzondere betekenis heeft het boek doordat het een beeld geeft van het verzet van China's bevolking tegen de Japanse overweldiger. A. W. Bruna en Zoon te Utrecht is de uitgeefster van deze roman die de naam van de schrijfster alle eer aan doet. „India, land van Hindoes en Mohammedanen". Een werk dat ongetwijfeld in brede kring aandacht zal trekken, is „India", land van Hindoes en Mohammedanen" door prof. dr. J. J. Fahrenfort, dat ver been als welverzorgde uitgave van J- Boom en Zoon te Meppel. Het boek beoogt een bijdrage te le veren tot de verspreiding van de ken nis van India, zulks met het oogmerk de gezindheid der volkeren te verbete ren „opdat de naam Verenigde Naties niet meer een aanfluiting zal zijn van wat men onder „verenigd" pleegt te verstaan". Op vlotte wijze geeft prof. Fahren fort een duidelijk inzicht in het leven en de cultuur van het Voor-Indische Volk, dat met zijn 400 millioen zielen steeds meer invloed in de wereld ver krijgt. Door de inhoud van dit boek wordt de blik van de lezer, aanzienlijk verruimd en krijgt hij een beter begrip omtrent dit land van Hindoes en Mo- hamedanen. De veehouder Cornelis M. gaf in April van dit jaar zijn plaatsgenoten Gerhard de V. en Nïc'olaas' de G. op dracht voor hem een veestal te bou wen. De beide aannemers" begonnen direct maar te bouwen, doch daar zij geen vergunning hiertoe hadden gekre gen, waren zij in conflict met de Bouw verordening. Gisteren stonden de drie mannen terecht voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. J. A. Markus, die hun houding scherp af keurde. Hij veroordeelde de veehouder tot 150, subs. twee maanden, G. de V. tot 40 subs. twintig dagen en N. de G. tot 200 subs twee maanden. De Of ficier van Justitie, mr. dr. J. M.. Vel linga, had tegen de drie beklaagden respectievelijk 200 subs twee maan den, 100 subs. dertig dagen en 250 subs twee maanden geëist. Volgens in Breezand gehouden me tingen is hier in Augustus 118.8 mm. water gevallen. Voor geheel Neder land is de gemiddelde neerslag in Augustus 79 mm. en voor Den Helder is 78 mm. normaal. We zijn dus dit jaar in Breezand niets te kort geko men, integendeel we kregen 50 pet. meer dan de gewone portie! BKC—WATERVOGÈLSDAG Wij vonden het van het bestuur van BKC een gelukkige gedachte om de Hel derse Torren kort voor de aanvang van de competitie nog eens uit te nodigen. Wij kunnen niet anders zeggen, dat de twee onmoetingen er toe bijgedragen heb ben om de vriendschappelijke betrekkin gen tussen de beide verenigingen te be stendigen. Beide wedstrijden stonden op behoorlijk sportief peil, al werd er wel eens wat lauw gevoetbald. De reserves kwamen het eerst tegen elkaar uit en speelden met 22 gelijk. De wedstrijd tussen de beide eerste elftallen werd in een hoger tempo gespeeld. De Foldersen wonnen met 20 door toedoen van Buning. die zowel voor als na de rust een keer scoorde. LANDBOUWCURSUS VAN DE HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW Jongelui van 15 jaar en ouder, die een algemene landbouwwintercursus willen volgen, kunnen zich daarvoor tot 15 September opgeven bij de heer W. de Jong (Kerkweg 3, tel. 361), secretaris van de afdeling van dé HM.v.L. De cursus, die slechts bij voldoende deelname doorgaat, duurt twee winters. De collectieve arbeidsovereenkom sten voor dë Akker- en Weidebouw en Veehouderij zijn aan de leden van de HM.v.L. verzonden. Wie nog een exemplaar wil hebben, kan dit, zo lang de voorraad strekt, bekomen bij de heer W. de Jong. 68 DEELNEMERS AAN DAM- WEDSTRIJD Hedenavond vindt de massakamp plaats tussen Excelsior en de damclub uit Den Helder. Hiervoor hebben zich 68 deelnemers opgegeven. De burge meester van Den Helder en het ge- bestuur stelden een prijs beschikbaar voor deze wedstrijd. TARWE VOOR EIGEN GEBRUIK Landbouwers, die voor zichzelf of hun arbeiders tarwe van eigen oogst voor consumptie wensen te behouden, moeten dit vóór 15 September aan vragen op een formulier dat te ver krijgen is bij de Plaatselijke Bureau houder. 461 GEOFFERD VOOR KANKER BESTRIJDING De opbrengst van de collecte voor het Koningin Wilhelminafonds (kan kerbestrijding) is f461.19. Collectrices, .collectanten en allen, die verder mee hielpen de collecte te doen slagen, kómt een woord van lof toe. De pen ningmeester van het voorlopig bestuur der plaatselijke afdeling, de heer W. de Jong, zal gaarne nog gelden in ontvangst nemen van hen, die tijdens de collecte afwezig waren. GEDIPLOMEERDE COSTUMIERES Op het te Amsterdam gehouden examen, afgenomen door de Eerste Nederlandse Modevakschoolvereniging (systeem En- said). slaagden voor costumière de dames Annie Pennekamp te Anna Paulowna en Lammy Bugel te Wieringen. Zij werden opgeleid door mevrouw J. van Dalen- Braaf te Anna Paulowna. Voor het maken van riolering» het aanleggen van enige straten en het graven van een singel met bijkomende werken in het yitbreidingsplan* geleg'en aan de noord-oostzijdê van de ge meente, werd door B. en W. een aanbesteding gehouden. Er waren 16 inschrijvers: n.1. 1. de firma K. H. Das te Urk voor f 184.300,—* 2. H. van Marle, Kampen, voor f 190.000,—j 3. H. Visser Zn. te Lemmer voor f 193.000,-; 4. L. Timmer te Dordrecht voor f 183.500,—; 5. P. Keyzer te Bergenshoek voor f211.000,—; 6. Bran Visser te Den Haag voor f206.400,-; 7. Joh. Diemer te Santpoort voor f 193.600,—; 8. E. Blok te Rotterdam voor f 184.000,—; 9 Jan Kuipers te Zurich voor f 192.400,—; 10. J. G. Steensma te Lemmer voor f 192.000,—; 11. Firma J. en F. Genemuiden voor f 224.436,—; 12. Kr. van Wijngarden te Kam pen voor f 208.500.-; 13. G. J. Oosterhout te Genemuiden voor f 235.400,—; 14. Gebr. van Wijngaarden te Kampen voor f 189.800,—; 15. Hillinga te Blokzijl voor f 195.661,—; 16. J. Klootsman te Zwartemeer voor f 210.000,—. WINKELWEEK OP URK Deze week wordt op Urk een winkelweek gehouden, welke georganiseerd is door de Mid- denstandsverenig'ing „Samenwerking". Er wor den bonnen verstrekt waarop de lengte moet worden ingevuld van een koord dat in de eta lages ligt. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar ge steld, o.m. een eerste prijs van f 250,— en een nieuwe fiets als tweede. Veertien winkeliers nemen aan de winkelweek deel. VISSERIJBERICHT URK, 6 Sept. Door 134 vaartuigen werd aangevoerd: 16079 pond kuilpa- ling, prijs 0.620.72. 892 pond lijnaal 0.700.80; 701 pond snoekbaars 0.32 0.36; 209 pond rode baars 0.260.32 per pond en 937 bak nest, prijs 2.50 per bak. Gister is te Hoorn een kortebaan- draverij gehouden, waaraan door 21 paarden werd deelgenomen. De eerste P"ijs (f 600.werd gewonnen door Laetare A, eig. P. J. A. Botman, be rijder J. van Leeuwen Jr. Tweede Karei Pluto (f250.eigenaar P. A. Meinardi, berijder M. Vergay. De derde prijs (f 100.was voor Nanda P., eigenaar N. Doeven, berijder J. Ham. In de eerste omloap werd door de toto voor Laetara A uitbetaald win nend 6,30, plaats 2.40. Nanda D plaats 3.40, Karei Pluto plaats 2.10. Tweede omloop: Leatare A winnend 4.70, plaats 2,50. Karei Pluto plaats 1,80, Nanda B laats 2.80. Finale; Laetare A winnend 5.20, plaats 3.—. Karei Pluto plaats 2.20. PRAKTIJKWINTERAVONDCURSUSSEN DER VER. AMBACHTSSCHOOL VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. 2 OCTOBER a.s. aanvang van de nieuwe cursussen in praktisch nijverheidsonderwijs. ELECTRICIëNS, duur der opleiding: 2 winterhalfjaren voor V.E.V. sterkstroommonteur. Eisen van toelating: dipl. adsp. V.E.V. of ge tuigschrift V.E.V.leerlingstelsel of gelijk waardige vooropleiding. AUTOMONTEURS, duur der opleiding: 2 winterhalf jaren voor diploma Hulpmonteur. Eisen van toelating: dipl. Leerling Monteur of gelijkwaardige opleiding. SCHILDERS, duur der opleiding: 5 winterhalfjaren. Leerlingen met getuigschrift Amb. school komen in de 4e klas. Leerlingen van 21 jaar en ouder mogen alleen de praktijk-lessen volgen. METAAL- en HOUTBEWERKERS, duur der opleidin gen: tenminste één winterhalfjaar. Min.leeftijd 16 jaar of in bezit van getuigschrift dag ambachtsschool. Leerlingen van 21 jaar en ouder mogen alleen de praktijklessen volgen. Inlichtingen en gelegenheid tot inschrijving op Vrijdag 8 Sept. en Maandag 11 Sept. a.s. telkens des avonds van 78 uur in de O. L. school „TUINDORP" aan de Brakkeveldweg. Leerlingen van vorige jaren dienen zich opnieuw te laten inschrijven, behalve zij, die afkomstig zijn van de Rijkswerf. De Directeur, G. G. TER MEER. GEMEENTE AVONDVAKTEKENSCHOOL. 2 October a.s. aanvang van de nieuwe cursussen in theoretisch nijverheidsonderwijs. Onderwijs aan: Metaalbewerkers, Scheepmakers. Houtbewerkers en Metselaars. Electriciens (opl. V.E.V.-adsp. cursist). Duur der opleidingen: 5 winterhalfjaren. Leerlingen met getuigschrift dagambachtsschool worden in de 4e klassen geplaatst. Toelatingseisen: minstens 6 klassen der lagere school met vrucht doorlopen en vrij van leerplicht. Inlichtingen en gelegenheid tot inschrijving op Vrijdag 8 September en Maandag 11 September, tel kens des avonds van 78 uur in de Tuindorpschool Brakkeveldweg. Leerlingen van vorige jaren dienen zich opnieuw te laten inschrijven, behalve zij die af komstig zijn van de Rijkswerf. DE DIRECTEUR. Voordat U een nieuwe werkkring begint, moet U eens vragen aan de meisjes die reeds jarenlang bij ons werken hoe zij onze ateliers vinden. Voor enige en jongere (14-40 jaar) is er een mooie gelegenheid om spoedig een hoog loon te verdienen Alle inlichtingen geeft de Personeelafdeling Janzenstraat 1 Den Helder ATTENTIE!!! Wjj hebben de bekendheied van onze WORST en FIJNE VLEESWAREN te danken aan het feit dat onze waren steeds vers en van de allerbeste kwaliteit zijn! Zo ook met onze heerlijke vleescroquetten, proeft U ze eens en denk er eens aan als U een bruiloft, ver jaardag of partijtje geeft. Schapenvlees steeds in ruime mate verkrijgbaar. ANTOON RANDT en Zn. Koningstraat 15.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5