Razzia op communisten in Frankrijk Nieuwe nederlaag van Malik Noordkoreaanse aanvallen verzwakken thans Kort Bestek De communisten in de V.S. Voor het einde van deze week worden Noordelijken teruggeslagen i Vrijdag 8 Sept. 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10894 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowns Ruim tweehonderd vreemdelingen gearresteerd en uitgewezen De grootste actie sinds elf jaar De RIS-delegatie eind September in ons land De loonsverhoging Stichting van de Arbeid wil geen limiet Hongaarse kloosters moeten op last der regering worden ontruimd Negen en vijftig orden dienen werk te staken Weerbericht Zwarte handel in Belgie herleeft Kaf beklom Matterhorn Klacht over bombardementen op burgers met negen tegen een stem verworpen Gross verving Austin Tragisch einde van een bedevaart naar Rome Spoedig nieuw offensief te verwachten? Grondverschuiving sluit Schotse mijn af Taegoe blijft een zeer gevaarlijk punt Economische controle in de Ver. Staten Slaolie wordt duurder Twee jagers schoten Sowjet- toestel neer WEST-DUITSLAND WIL VLIEGTUIGEN HUREN Autorijder belaagde agent Prins Boudewijn twintig jaar Brandstoffenbijslag voor ondersteunden President Truman tot de pers BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand f 1.50 Bij vooruitbetaling, plus incassokosten GISTEROCHTEND vroeg is de Franse Contraspionnagedienst de grootste actie sinds 1939 begonnen. In totaal werden 268 buitenlandse communisten, w.o. J60 Spanjaarden, 80 Russen of burgers van Oosteuropese volksdemocratieën en 13 Italianen, gearresteerd en de actie wordt nog voortgezet. Na een verhoor op het departement van binnenlandse zaken, dat door de met tommyguns be wapende Republikeinse Garde was omsingeld, zijn de communisten met uit zondering van de Spanjaarden over de grens gezet. De Spanjaarden kregen de keus tussen internering op Frans gebied of deportatie naar Oost-Europa. Van de 160 Spanjaarden verkozen 130 gearresteerden internering op Frans gebied. Als tweede maatregel heeft de Franse minister van binnenlandse zaken de Spaanse Communistische Party en de Verenigde Socialistische partij van Cata- lonie onwettig verklaard, het Spaanse communistische blad „Mundo Obrero" verboden en de rond dit blad gevormde „kring van vrienden" het voortbestaan ontzegd. In politieke kringen is men er niet over eens, of gemelde maatregelen een voorbode zijn van een toekomstige ac tie tegen de Franse communistische par tij, die naar men zegt 800.000 leden telt. rvE KLOPJACHT, welke 's nachts om vier uur begon, mag een uitvloeisel genoemd worden van de verklaring van premier Pleven, die Zaterdag „een krachtiger houding tegen de vijfde co lonne" aankondigde. In Parijs zwerm den 150 agenten van de contra-spion- nage en zestig overvalwagens uit over de wijken, waar de communistische vreemdelingen doorgaans wonen. De meesten werdén gearresteerd in Parijs, Marseille, Toulouse, Straatsburg, Lyon en Rijssel. In het gebied van Toulouse, Kans wel de hoofdstad van de Spaanse vluchtelingen genoemd, trachtten som migen te ontkomen door de Alpen in te vluchten. Zij werden echter nagezet door gendarmes. De niet-Spanjaarden worden na een verhoor onder gewapen de geleide naar de Sowj et-zone ge bracht Een waarschuwing. FEN communiqué noemt de actie een waarschuwing. Frankrijk wenst gast vrij te blijven voor politieke vluchte lingen, die onder de bescherming van de Fransen wensen te leven. De Franse regering is echter niet bereid „inbreuk op de republikeinse gastvrijheid" te dulden door hen „die daden van ver raad en demoralisering begaan". De Nieuw-Guinea conferentie Van welingelichte zijde verneemt £neta, dat ultimo September minister Leimena en de heren Anak Agung Gde Agung en dr. Suparmo naar Ne derland zullen gaan om deel te nemen aan de speciale Unieconferentie inzake Nieuw-Guinea. Mocht Anak Agung inmiddels tot gezant te Brussel zijn benoemd, dan zal hij als gevolmach tigd minister aan de besprekingen deelnemen. Als deskundige is aan deze delegatie toegevoegd Moh. Yamin. Voorts wordt vernomen, dat de mo- flijkheid bestaat, dat dr. Suparmo, e in het kabinet der RIS minister zonder portefeuille speciaal belast met Irian was, in het nieuwe kabinet der RIS dezelfde functie zal krijgen. Geheim leger? £)E autoriteiten zijn reeds lang bezorgd over een organisatie van gewapende groepen opstandelingen, die in het ge heim opgebouwd zouden worden en het plan zouden hebben sleutelposities te bezetten voor het geval een inval in het land zou worden gedaan. Volgens Arrestatie in geval van oorlog? Het Amerijkaanq; Federale Bureau van Onderzoek (FBI) wil 12.000 „ge vaarlijke communisten" arresteren, in dien oorlog met de Sowjetunie zou uitbaeken, aldus zou Edgar Hoover, directeur van het FBI, volgens een Amerikaanse Senator aan de Senato ren verklaard hebben. Deze woord voerder voegde er aan toe, dat Hoo ver in een besloten zitting had mee gedeeld, dat hij meer geld nodig had voor het aanstellen van meer agenten om de gangen der communisten na te gaan. Verleden week verzocht Truman het Congres om 6 millioen dollar voor de financiering van de verhoogde activi teit van het FBI. De Senaatscommissie ontbood Hoover om te vernemen, waar voor hij het geld wilde gebruiken. Hoover zou de commissie hebben mee gedeeld, dat een speciale moeilijkheid hierin is gelegen, dat de helft van de 12.000 „gevaarlijke communisten" (hei FBI heeft de gangen van 50.000 beken de communisten nagegaan) Amerikaans burger is, vaak in de VS geboren. Het ministerie van Justitie zou moeten be slissen, of Amerikanen evenals buiten landers onmiddellijk gearresteerd kon den worden. HANDELSOVEREENKOMST TUSSEN AUSTRALIË EN INDONESIË De voorzitters van de Australische en Indonesische handelsdelegaties, die in de afgelopen week te Djakarta be sprekingen hebben gevoerd, hebben gisteren een handelsovereenkomst ge parafeerd. persberichten zouden vooral de Spaan se communisten betrokken zijn bij deze plannen en zouden zij zich voorberei den om op het daartoe geschikte ogen blik de Frans-Spaanse grens af te slui ten. Coste-Floret (afgevaardigde voor de MRP) heeft enige tijd geleden ver klaard, dat er in het gebied der Pyre neeën en het verdere Zuid-Westen ge heime wapenopslagplaatsen waren. Door het bestuur van de Stichting van de Arbeid is er bij de regering op aan gedrongen, de beslissing inzake een loonsverhoging van 5 pet. tot een be drag van ten hoogste 180 gulden per jaar, te wijzigen in deze zin, dat ver gunning verleend wordt ook voor de inkomens boven 3600 gulden een volle dige loonsverhoging van 5 pet. te geven. Alle religieuse orden op vier na zullen in Hongarije, volgens een decreet van de regering, hun activiteit moeten staken. Aan negen-en-vijftig orden is gelast hun kloosters binnen drie maan den te ontruimen. Geen melding wordt gemaakt van maatregelen voor de voorziening in het levensonderhoud van de meer dan 10.000 kloosterbroe ders en -zusters op wie het decreet van toepassing is. Slechts voor de orden en kloosters, welker leden bestemd zijn voor het onderwijs in de scholen, zoals werd bepaald in de overeenkomst van de R-K. kerk met de Staat, welke on- iangs werd gesloten, is een uitzonde ring gemaakt. De Hongaarse pers heeft het decreet nog niet gepubliceerd. De evacuatie van kloosters begon begin Juni toen dc politie-autoriteiten verscheidene orden uit de kloosters verwijderde en de gebouwen aan de zorg toevertrouw de van de bisdommen. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met ten Noor den van de grote rivieren nog enkele verspreid optredende buien, elders overwegend droog weer. Langs de Waddenkust aan vankelijk nog krachtige tot har de, overigens krachtige tot ma tige wind uit Westelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Zaterdag: Zon op 6.04, onder 19.10. Maan op 2.04, onder 18.32. De koopwoede te Brussel heeft ge leid tot een herleving van de zwarte handel. De Belgische regering zal spoedmaatregelen nemen ter verhinde ring van ongewenste prijsstijgingen. Een zwart-witte kat, thuisbe horend in hotel Belvédère op de Hoernli, schijnt de eerste van haar geslacht te zijn, die er zich op beroepen kan, de Matterhorn tot de top beklommen te hebben. Hotel Belvédère is het begin punt voor alpinisten, die de Mat terhorn beklimmen willen. De kat ging op een goede morgen achter een groep bergbeklimmers aan. Hij bleef al gauw achter, doch bereikte toch de Solwa/y-hut op ongeveer vierduizend meter hoogte. De volgende dag zette het ondernemende dier de tocht voort. Nog een dag later passeer de hem een gezelschap bergbe klimmers, die meenden, dat de laatste steile gedeelten van de berg voor de kat wel onover komelijk zouden zijn. Doch uren nadat het gezelschap op de top was gearriveerd, kwam ook de zwart-witte er aan, miauwend en staart omhoog. De kleine Linda van Langen uit New York mocht tezamen met haar vriendje Robert Ryder Jr., gekleed in echt Volendams cos- tuum, het Amerikaanse schip „American Defender", dat geladen was met Nederlandse bloembollen tot een waarde van ruim een half millioen dollar, begroeten. Linda vond de bloembollen er zó aan lokkelijk uitzien, dat zij met graag te haar tanden er in zette. Geluk kig heeft zij de hongerwinter niet meegemaakt De Veiligheidsraad heeft met negen tegen één stem (Sowjetunie) en bij één onthouding (Joegoslavië) de Russische klacht over beweerde Amerikaanse bombardementen op burgerlijke doelen in Korea verworpen. Malik noemde het besluit van de raad „onwettig en on billijk" en voegde eraan toe, dat de gevolgen zullen moeten worden gedra gen door die delegaties, die tegen de Sowjetresolutie hebben gestemd. Tevoren had de Amerikaan Ernest Cross, die Austin verving, de beschul diging tegengesproken. Hij zei dat slechts aanvallen op militaire doelen worden uitgevoerd. De Noordkoreanen Een autobus met 45 Franse semina risten, van een bedevaart naar Rome op de terugreis, is bij Ravenna met 'n ander voertuig in botsing gekomen. Een priester kwam om het leven. Eén- en-dertig gewonden, waaronder de vrouw, de moeder en de beide kin deren van, de bestuurder, werden naar het ziekenhuis in Ravenna vervoerd Vijf of zes hunner bevinden zich in zorgwekkende toestand. De ministers van Financiën van het Eritse gemenebest zullen tijdens een geheime conferentie, die te Londen op 18 September zal beginnen, o.m. een onderzoek instellen naar de goederen. r.Ie door hun landen naar de Sowjet- rine worden geëxporteerd. De Noordkoreaanse aanvallen in alle sectoren van het front m Korea zijn gisteren de gehele dag blijven aanhouden. Ze namen echter langzamerhand in kracht af en konden alle worden afgeslagen. De grote vraag is echter, of er niet spoedig nieuwe, nog heviger aanvallen zullen ontbranden. Officieren van de Amerikaanse geheime dienst weten n.1. te vertellen, dat de Noordelijken nog ongeveer twee divisies in reserve hebben. Ook worden manschappen, tanks en voorraden bijeengebracht. Het is niet uitgesloten, dat reeds over een paar dagen de nieuwe slag begint. Van de sector bij Pohang valt weinig nieuws te melden. Slechts is tegenge sproken, dat het vliegveld door de Ame rikanen zou zijn opgegeven. Zij hebben het nog steeds in handen, maar het is geheel door vijanden omringd. De Noordelijke druk was hier hedenoch tend gering. Aan de Westzijde van het Amerikaan se bruggenhoofd in Korea is gisteren hard gevochten. Aanvallen en tegen aanvallen wisselden elkaar hier af. Ten Westen van Jongsan drongen de Ameri kaanse infanteristen door tot op min der dan tien kilometer van de sterk gestegen Naktong. (Zie vervolg pag. 3) Ruim honderd mijnwerkers in levensgevaar In de Knockshinnocksteenkoolmijn tc Conmock in Ayrshire zijn Donder dagavond 128 mijnwerkers, bijna de gehele middagploeg, ingesloten, door dat, tengevolge van een harde regen, modder de toegang tot de mijngangen afsloot. Tegen 04.00 uur hedenmorgen had den acht man kunnen ontsnappen. De ingesloten mannen hadden toen nog geen verwondingen opgelopen. Reddingsploe gen zijn bezig en de brandweer pompt het grondwater weg, teneinde te ver hinderen, dat het de mijn bereikt. Om 05.00 uur was er nog geen offi ciële verklaring uitgegeven, maar vol gens geruchten zijn dertien man op gesloten in een deel van de mijn, van waar zij niet kunnen ontsnappen. Duizenden mensen stonden bij de mijn op nieuws te wachten. De mijn is een der modernste in Schotland. Taegoe is op het ogenblik het gevaar lijke punt in de frontlinie. Uit alles blijkt, dat de Noordelijken hier het zwaartepunt van hun aanvallen hebben liggen. Zij bevonden zich hedenmorgen ten Noorden van de stad er nog zestien kilometer van verwijderd, ten Zuid westen ervan nog slechts tien kilome ter. Gaten in het front zijn echter door de verdedigers gedicht. Aanvallen ten Noorden van Waegwan werden afge slagen, de stad zelf door de Amerikaan se cavalerie ontruimd. Ook nabij Jongtsjon is de druk nog zwaar. De stad is in tegenspraak met anderslui dende berichten nog steeds in Zuidko- réaanse handen. De Noordelijken groe peren hier hun strijdkrachten opnieuw. AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP. Gisteren kwam in 's Gravenhage een 49-jarige wielrijdster in aanrijding met een bestelauto. De vrouw werd zwaar gewond en overleed later. TN het Heitelan is een comité bezig een nieuw Fries costuum te ontwer pen, dat voldoet aan moderne eisen. Let maar op, dat wordt V-hals, finger- tip, swingrok tot de kuitjes en sleehak. Sijtje Boes de Hema van Marken Hij telegrafeerde om uitstel om Mllllllllllllllllllllllllllllllllllll de niet mis, wierp haar in de gevangenis. (Voor alle St. Nicolaasrijmen f 2.50 per regel plus 5% vanwege de dure tije). J7EN rijke dame, wier paps haar had aangeraden op huwelijksvoorwaar den te trouwen, liet haar man alle be- heeft verteld, dat ook zij veel voor mo- plaatsvervanger in zijn zaak in te wer- dernisering voelt. Zelf heeft zij reeds ken .Het uitstel werd direct verleend Q®" lr°uwen, de dikke kussentjes, die dienen om de tot5 September v.m. 9 uur. G In «"«gen °P voorwaarde, dat de zware rokken op de heupen te houden, Oklahoma City schrokken de brave Vo^ik'datVd^h^d^aTü afgeschaft. Zij. draagt nu lichtere rek- meisje doen aan deze mode-gril niet mee. Zij zien in de wijde broek en het huiletje het best belegde brood. Frank Dewey (niet te verwarren met Tom) heeft de tijd, dat hij de bajes van Vancouver met zijn aanwezigheid vereerde, goed besteed. Hij ontwierp een inbraakvrij slot, waarmee hij nu op eerlijke wijze, zij het tot schade van zijn vroegeie confrères, in de handel gaat. „Kijk zo deed-ie-'t" zei de politieman Scanion uit Pueblo toen hij wilde demonstreren hoe een collega zich per ongeluk in het been schoot en schoot zich in het been. Q De Amerikaanse marinier Tho mas Meyers werd opgeroepen om zich op 5 September v.m. 8 uur te melden. ken .Ook de haardracht op Marken is in gezelschap van twee G.I.'s een ge- Drus= laDrlKam ë"ls veranderd, waardoor de „lange halzen" weer afvuurde. Tegen de politie zeide se" maken- "a van de ,re®fnng verdwenen zijn. Dit in tegenstelling tot zij doodleuk: „Ik oefende de jongens verzekermg gekregen te he en, de nathalzen De Volendammers voor de oorlog". Maar de sheriff ook «f^d waren van omzetbe- ae namaizeu. u j _._tlasting. Na een half jaar verscheen een ambtenaar, die de handel verbood. Weer een maand later kwam er bericht, dat er 66 2/3 omzetbelasting op de tassen kwam te rusten. En wij, ondank baren, maar op Lieftinck mopperen. De boeren zal het plezier doen, dat de Oostenrijkse Stikstoffabrieken te Linz een nieuw onkruid-bestrijdingsmiddel gaan maken. Dit Dieopur versnelt de groei van bepaalde planten, waardoor hun voedingsstoffen opgeteerd en de planten vernietigd worden.» Het middel is echter b.v. voor tarwe volkomen on schadelijk. De boeren kunnen dus te vreden zijn en zei Claudius Civilus niet reeds dat een tevreden mens een ge lukkig mens is? Pak ja weg. of ik schiet je weg. President Truman zal Zaterdagavond tot het Amerikaanse volk 'n toespraak houden, waarin hij zal mededelen, wel ke economische maatregelen door de tegenwoordige toestand noodzakelijk zijn geworden. Zoals men weet heeft de Amerikaan se regering reeds aan het Congres voorgesteld een bedrag van 40 mil lioen dollars uit te trekken voor het opouwen van een organisatie voor het li V-voeren van controlemaatregelen. Het is de bedoeling, dat deze organi satie 30 April gereed is. Daar de grondstoffenprijzen voor slaolie op de wereldmarkt sinds Zater dag j.L met ongeveer zes procent geste gen zijn, is te verwachten dat ook de winkelprijs van de slaolie binnenkort met ongeveer ditzelfde percentage om hoog zal lopen. Zolang er echter nog oude voorraad is, zal de slaolie tegen de thans geldende prijs door de consu ment gekocht kunnen worden. gebruikten echter burgerkleding voor soldaten en woonhuizen, ziekenhuizen en scholen voor opslag van oorlogsmate riaal. Met behulp van pamfletten was de burgerbevolking gewaarschuwd. „Maar deze misdaden zinken in het niet bij het in koelen bloede neerschieten van ongewapende en gewonde gevange nen". „Het Rode Kruis diende een on derzoek in te stellen naar beweerde schendingen van de conventies. Het Rode Kruis had echter geen toestem ming gekregen naar Noord-Korea te gaan", aldus Gross. Malik was precies de tegenover ge stelde mening toegedaan. Hij vergeleek de Amerikaanse bombardementen „met het optreden van de Duitsers onder Hitier". Deze gruwelijke aanvallen wor den uitgevoerd onder rechtstreeks be vel van MacArthur", aldus Malik, die vervolgde: „De Amerikanen nemen hiertoe hun vlucht omdat zij niet in staat zijn het verzet van de Koreaanse strijders te breken. Zij worden gedreven door haat tegen het volk van Korea en andere volkeren van Azie die voor hun vrijheid vechten". Amerikaanse Marine erkent het incident De Amerikaanse marine heeft er kend, dat twee gevechtsvliegtuigen van de marine Maandag de Russische bommenwerper bij Korea hebben neer geschoten. Deze vliegtuigen waren twee „Cor- sairs" van de Amerikaanse vloot, die deel uitmaken van het smaldeel 77, bestaande uit vliegkampschepen en hulpeenheden. De marine beschikt niet over inlichtingen ter staving van de verklaring uit Moskou, dat twee an dere Russische vliegtuigen in de buurt waren of dat elf Amerikaanse vlieg tuigen aan het korte gevecht deelna men. President Truman noemde op zijn persconferentie het incident een aan gelegenheid ter overweging voor de VN. „Bovendien was het een vlieg tuig der VN, dat het toestel neer schoot", zo verklaarde hij. Deskundigen van de geallieerde Hoge Commissie in Duitsland bestuderen een verzoek van de Westduitse regering om ,een zeker aantal" vliegtuigen van buitenlandse luchtlijnen te mogen char teren voor het vervoeren van ministers en andere regeringsfunctionarissen. Van gezaghebbende geallieerde zijde verneemt Reuter, dat inwilliging van het verzoek mogelijk is. Een der voor waarden voor inwilliging zou zijn, dat geen Duitsers de gecharterde vliegtui gen mogen bemannen. Te Haarlem is de traditionele dahlia-tentoonstelling geopend. Een lieftallige Haarlemse temidden der dahlia's, die door een amateur uit Hengelo werden ingestuurd Te Amsterdam heeft een autobe stuurder, die een borreltje had gedron ken, tot twee maal toe getracht een agent van politie te overrijden. Bij een stoplicht trachtte de auto eerst de agent, die op een motorfiets reed. te „snijden", later toen de belaagde de achtervolging inzette, week de auto plotseling zo scherp naar links, dat de motor kwam te vallen. In Sassenheim konden de bestuurder en een metgezel worden gearresteerd. Zij zijn opgeslo ten. Prins Boudewijn, de Koninklijke Prins van Belgie, is Donderdag 20 jaar gewor den. Van alle openbare gebouwen in heel Belgie werd gevlagd. De Prins heeft Woensdag een decreet getekend, waarbij alle Belgische school kinderen Zaterdag een vrije dag krij gen. Evenals vorige jaren zal in de win ter 1950/1951 aan personen, die een uit kering ontvangen krachtens de bepa lingen van de sociale bijstandsregeling en de zelfstandigenregeling (groepen A en B) een brandstoffenbijslag wor den verstrekt. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie als zijn mening te kennen gegeven, dat vóór het eind van deze week de Noordkoreaanse strijd krachten teruggeslagen zullen worden op de positie, die zü tien dagen geleden innamen. Gevraagd naar commentaar op de positie in de Zuidelijke punt van bet schiereiland, ontweek Truman eerst een antwoord met de woorden: „Ik ben geen theoretisch strateeg". Docb daarna verklaarde hij, dat de frontlijn der V.N. in Korea de laatste tien dagen geen verandering had ondergaan. Toen journalis ten hem er op wezen, dat de laatste dagen herhaaldelijk in de bladen gemeld was, dat strijdkrachten der V.N. werden teruggeslagen, erkende Truman, dat het front op enkele plaatsen was „ingedeukt", doch hij voegde er aan toe, dat de Noordkoreanen vóór het einde dar week op hun vorige stellingen zouden zijn teruggedrongen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1