Stad en Omgeving DE FILMS VAN DEZE WEEK Binnen een week verrees nieuwe zittribune van HRC Nieuws uit Wieringen Taakverdeling der wethouders Ook niet-leden kunnen deelnemen aan de gongwedstrijd van MSC Vruchtbare algemene vergadering van de V.B.Z. in Den Haag Vereniging kan trots zijn op werk van eigen mensen Willem Goudswaardt scheidsrechter af IN HET KORT Tussen Haaks en Kuifje Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom „Ziekenverpleging Thuis" ook in Den Oever Burgerlijke Stand Maandagavond in het Chr. Militair Tehuis Robert Stolz aanwezig bij première Hoofdstadoperette Helder-nieuws Tewaterlating „Ampenan" TIVOLI: „Grock de Clown" Rijdende bibliotheek k0 naar Hippolytushoef Soldaten varen thuis Wieringen stelde een voorbeeld Niet langer per bus, doch per fiets naar school Talrijke punten besproken ZATERDAG 9 SEPTEMBER 11)50 Een groot aantal leden van HRC heeft de laatste dagen nog eens bewezen iets op te hebben met de vereniging, want in vijf dagen tijd is op het terrein van fle roodjakken een geheel nieuwe zittribune overeind gezet. Reeds komende Zondag zal deze aanwinst officieel worden geopend en kunnen ongeveer achthonderd supporters de strijd tegen ZFC zittend bijwonen. De behoefte aan een flinke zittribu ne werd reeds lang gevoeld. Toen HRC deze zomer 2e klasser werd was het min of meer noodzakelijk, dat de tri bune er vóór de competitie kwam, want men wist niet goed weg meer met de talloze toeschouwers. Al gerui me tijd geleden waren de plannen ge reed en werd een betonnen looppad gelegd langs de Noordzijde van het terrein, terwijl ook betonnen palen de grond in gingen om de tribune te kun nen plaatsen. Voorbije Maandag kwa men de betonnen spanten van de fa briek en toen deze geplaatst waren kon Dinsdag, na de aankomst van 17 m3 hout, met het grote werk worden begonnen onder leiding van aannemer G Stolk. Thans staat de tribune langs bijna de gehele lengte van het veld. De vijf rijen banken bieden plaats aan achthonderd mensen, die bij doelpun ten van de roodjakken kunnen dansen en springen, want de constructie is oer-degelijk! Het was uiteraard onmogelijk met een tot verven over te gaan. De schil ders mogen volgende week hun kun nen tonen en wanneer alles gereed is, zal het terrein een totaal andere aan blik hebben gekregen dan enkele we ken geleden. De tribune is zó ge bouwd, dat zij gemakkelijk verplaats baar is. Wanneer HRC, die in de toe komst moet verhuizen, dan kan de tri bune mee en is zij niet waardeloos ge worden. Het trainingsfonds financierde de bouw (kosten tussen 5000 en 5000 gulden) doch evenals de staantribune Er zullen in Noord-Holland weinig voetbalvelden zijn, die Willem Gouds waardt niet kent. Op de meeste heeft hij de kleuren van HRC verdedigd en op misschien nog meer heeft hij de scheidsrechtersfluit gehanteerd. En hoe! Scheidsrechter Willem Gouds waardt was het moet ons van 't hart, al vindt hij het misschien hele maal niet leuk zó opgehemeld te wor gen een meester in 't moeilijke vak en wie het waagde „geintjes" uit te halen, kon er zeker van zijn, dat één maal genoeg was. De volgende keer etond Goudswaardt (snel op de gym nastiekschoenen) er prompt bovenop en de boosdoener waagde zich niet meer aan overtredingen. En nu mag Willem Goudswaardt niet meer fluiten. Althans niet voor de KNVB, die hij twaalf jaar achter el kander met hart en ziel heeft gediend Wonend in Nieuwediep werd hij naar Wervershoof en naar Nibbixwoud ge stuurd: altijd was hij present. Iedei een zal moeten toegeven, dat deze man nog jaren mee kan, maar de KNVB vindt, dat 45 jaar te oud is voor een scheidsrechter, ,,'t Is niks leuk als je zomaar aan de kant gezet wordt", ver telde ons de „pensioengerechtigde", die voor z'n club hamer en zaag han teerde in de nieuwe tribune. Acht jaar heb ik voor de Noordhollandse ge floten. twaalf voor de KNVB en nu is •t zo ineens voorbij een briefje met een bedankje en het bondsdiploma.' Voorbij? We geloven er niets van. De Afdeling Noord-Holland zal wel spoedig een beroep doen op deze be scheiden sportsman en al is het van de KNVB naar de Afdeling een stap terug Willem Goudswaardt kan nog heel veel doen voor de voetballende jeugd. En hij zèl het doen! RECTIFICATIE DAMVERSLAG In het verloop van de dampartij tus sen de heren J, Stoll (HDC) en H. Veenstra (Excelsior), dat wij in ons nummer van gisteren weergaven, zi.in enkele onjuistheden geslopen, welke het na-spelen kunnen bemoeilijken. Voor 1. 2023 leze men 1. 2024. 50. 20—24 moet zijn 24—29; 52. 17—22 moet zijn 1318. DE „O 24" TE PORTSMOUTH AANGEKOMEN De Nederlandse onderzeeboot „O 24" is Donderdagmiddag te Portsmouth aangekomen voor een bezoek aan het hoofdkwartier van de onderzeeboten der Engelse Marine. De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen dooi de artsen J. Ud- ding, Lijsterstraat 40, telefoon 2588, en P. Schoorl, Timorlaan 25, telefoon 3108. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt t.m. Vrijdag waar genomen door apotheek Beth, Koning straat 64, telefoon 2150; na zes uur mej. L. Nauta, Singel 130. Heden wordt te Den Helder de jaarlijkse speldjesdag gehouden ten bate van het t.b.c.-bestrijdingsfonds „Draagt elkanders lasten", uitgaande van het Christelijk Nationaal Vakver bond. De afdeling Den Helder van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen opent Maandag het seizoen met een filmavond over het werk der Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij. Aanvang half acht in „Musis Sacrum", Koningstraat. Spreker is de heer J. G. Wittpen ui' Amsterdam. Belangstellenden (ook he ren) zijn welkom. wordt de vereniging uiteindelijk eige nares. HRC kan trots zijn op deze prestatie, 's Avonds waren soms zestig of zeven tig leden bezig bij lamplicht en dat al les goed georganiseerd was blijkt uit het feit, dat de werkers steeds door de dames Goudswaardt en Kuiper met koffie werden gelaafd. De tekeningen werden gemaakt door de heer J. We- zemer: hij heeft eer van zijn werk! Hr. Ms. „Van Amstel" heeft Den Helder aangedaan om munitie te los sen. Het fregat is naar Amsterdam te ruggekeerd, waar zij op 15 September voor enige tijd in dienst wordt opge legd, teneinde enige noodzakelijke voorzieningen te kunnen ondergaan. Hr. Ms. „Pelikaan" is gistermid dag om vijf uur door Hr. Ms. „Or kaan" en „RS 7" naar de rede ge sleept. Het schip wordt naar Rotter dam gebracht om te worden gedokt. De mijnenvegers van het tweede en het zesde flottielje zijn gisteren binnengelopen; zij brengen het week end te Nieuwediep door. Hr. Ms. „Zwaardvis" is uit de Zeeuwse wateren in Den Helder aan gekomen. Maandag arriveert Hr. Ms. „O 24", waarna beide onderzeeboten schietoefeningen gaan houden. Hr. Ms. hulpopnemingsvaartuig „RY 2", die geassisteerd heeft bij de proefnemingen met Hr. Ms. „Zwaard vis" in de Roompot, liep gisteren binnen. Het is morgen hoog water om 6.15 en 19.10 uur en laag water om 0.10 en 13 10 uur. Maandag is het hoog water om 7.00 en 19.50 uur en laag water om 1.05 en 13.55 uur. De tem peratuur van het zeewater was 16.2 graden Celsius. 69. Terwijl Pim, Pam en Pom met tegen de slimme wolf op kan! Spits elkaar beraadslagen wat hen t« doen heeft wel een grote knuppel en hij let valt, nemen wij nog eens een kijkje in ook reuze goed op, maar de wolf heeft Kippendorp, om te zien wat daar ge- steeds weer nieuwe trucjes om hem beurt. Ja, de wolf heeft dat allemaal om de tuin te leiden! Ook nu heeft hij mooi uitgekiend. Terwijl hij de drie weer iets moois uitgedacht. Om Spits hondjes heeft aangenomen om op zijn te lokken, heeft hij zijn staart om een kinderen te passen, gaat hij zelf op stap hoekje van de deur van één der en kan nu óók nog zijn vrouw meene- schuurtje heen gelegd. Ja hoor, Spits men! Maar Spits de Speurder is er ook ziet het en vliegt er op af! Dat is juist nog. Het is a ;en jammer, dat hij niet wat de wolf wil. Na de uitstekend geslaagde cursus te Hippolytushoef, zal binnenkort door Het Witte Kruis" in samenwerking met de afdeling Plattelandsvrouwen, ook in Den Ooever, en wel onder lei ding van Zr. Roozendaal, een cursus „Ziekenverpleging thuis" worden ge organiseerd. Opgaven tot deelname dienen vóór 15 September te worden gedaan aan Zr. Roozendaal, Bakkei - straat, mevr. Bakker-Bays, Gesterweg en mevr. Boon te Oosterland. Geboren Grietje, d. van H. J. Smit en C. Dijk. Maria Theresia, d. van C. Luiken en J. M. Post. Pieter Gerrit, z. van D. Post en J. Hollander. Ondertrouwd: V. Weert en N. M. Versluis. Gehuwd: J. v. d. Vliet en W. Dijkstra. A. M. v. d. Kreeke en J. Boekestein. Overleden: Gerritje Everts, 74 jaar, wed. van J. de Beurs. De werkzaamheden in het nieuwe College van Burgemeester en Wethou ders zijn als volgt verdeeld: Wethouder P. S, van der Vaart be hartigt de Wederopbouw, de Stadsuit breiding en de Water- en Lichtbedrij ven. Het gedeelte van zijn taak, res sorterende onder Openbare Werken en Financiën, is overgenomen door wet houder P. Th. Luijkx. Met het On derwijs, de Visserij en de Personeels aangelegenheden (Georganiseerd Over leg) blijft wethouder L. F. van Loo belast. Wethouder P. J. Diesbergen heeft nu de verantwoordelijkheid voor de Volksgezondheid. Sociale Zaken en de uitvoering van de Woonruimtewet 1947, welke taak tot nu toe door wet houder C. Steenlage werd verricht. Evenals voorheen zal de heer P. S. van der Vaart als eerste plaatsver vanger van burgemeester mr. G. D. Rehorst fungeren. Tweede, derde en vierde plaatsvervanger zijn achtereen volgens de heren L. F. van Loo, P. Th. Luijkx en P. J. Diesbergen. Omtrent de gongwédstrijd van MSC, die Maandagavond om half acht in de bovenzaal van het Militair Tehuis aan de Kanaalweg wordt gehouden, ont vingen wij van de organiserende ver eniging nog de volgende bijzonder heden. De avond wordt gehouden om het schone spel van Caissa te propageren. Het is dan ook de wens van het be stuur, dat vele nog niet in clubver band spelende schakers aanwezig zul len zijn. Zij kunnen dan meteen ken nis maken met MSC, met als gevolg dat de secretaris waarschijnlijk weer enkele zeer welkom? nieuwe leden kan noteren. Een gongwedstrijd is eigenlijk een schaakwedstrijd met een humoristische inslag. Van ernst kan geen sprake zijn, wat trouwens deze avond niet de be doeling is. Telkens wanneer de gong slaat, moet een zet worden gedaan. Dat gebeurt natuurlijk onverwaeht, zodat de wonderlijkste situaties op de borden kunnen ontstaan. Het is de bedoeling, dat in groepen Gisteravond werd in de Stadsschouw burg te Amsterdam de gala-première gegeven van de Weense operette „Zwei Herzen in Dreivierteltakt", waarmede de Hoofdstad-Operette ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan een tournée door Nederland gaat maken. Zoals gemeld komt het gezelschap op Dinsdag 19 September naar Den Helder, om een opvoering te geven in Tivoli. De gala-première werd gisteravond bijgewoond door de componist Robert Stolz, die persoonlijk de grote ouver ture dirigeerde. Deze befaamde Oos tenrijker werd op 25 Augustus zeven tig jaar. Hij werd toen door het ge meentebestuur van Wenen tot erebur ger van die stad benoemd. Stolz werd tc Graz in Stiermarken geboren. Reeds als kind toonde hij een groote voorliefde voor muziek en hij was nauwelijks volwassen, toen hij zijn eerste enagement kreeg als diri gent. Na een succesvol optreden in Wenen begon hij zelf te componeren. Zijn operettes („Du liekes Wien" „Das Glücksmadel", „Das Sperrsech- serl" e.a.) en liederen (o.m. „Servus Du", „Frühling in Wien" en „lm Pra ter blühn wieder die Baume) hebben over de gehele wereld populariteit verworven. Na de inval van de Duitsers in Oos tenrijk vluchtte Robert Stolz naar Pa rijs en vervolgens naar Amerika. In de tijd, dat Oostenrijk van de land kaart verdwenen was, heeft hij als een trouwe zoon van zijn land de roem van de Weense muziek in de vrije wereld hooggehouden. Morgen dirigeert Robert Stolz in het Zondagavond-programma van de AVRO van 8.159.00 uur het Omroeporkest Met medewerking van de sopraan Aukje Karsemeyerde Jong en de te nor John van Kesteren worden eigen werken van de componist uitgevoerd. van vier wordt gespeeld. De schakers uit één groep komen éénmaal tegen elkaar uit. Wie de meeste partijen heeft gewonnen, ontvangt de eerste prijs, en zo vervolgens. Het aantal prij zen is zodanig, dat geen der deelne mers zonder souvenir naar huis zal te rugkeren. Alle leden ^van MSC hebben zelf voor prijzen gezorgd en de collec tie is nog aangevuld door de vereni ging. De komende kampioenschappen. Schakers, die aan de kampioenschap pen van Den Helder 1951 willen deel nemen, doen er goed aan, zich zo spoe dig mogelijk op te geven. Zij kunnen daarvoor iedere Maandagavond te recht in het clublokaal in het Militair Tehuis, waar zij natuurlijk alle in lichtingen kunnen krijgen. De kam pioenschappen, alsmede de wedstrij den in de wintercompetitie, beginnen op Maandagavond 2 October. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Benoemd tot officier Oranje Nas sau (met de zwaarden) werd de ka pitein-ter-zee Van de technische dienst H. Embroek, tot voor kort hoofd van de onderafdeling bevoor rading van het ministerie van ma rine. Kapitein-ter-zee Embroek heeft de dienst onlangs met pensioen verlaten. DE WITTE: „De ellendigen" „Les Misérables" van Victor Hugo is een zeer omvangrijk werk, maar iets van de grote bewogenheid, een soms felle weerschijn van de hartstocht waarmee hij het schreef, en veel van de romantiek uit zijn oorspronkelijk werk vinden we terug in de grote Ita liaanse film „De ellendigen". Enkele van de boeiende intrigues, die een beeld geven van de toestanden in het Frankrijk van tussen de revoluties, werden door de regisseur Riccardo Freda in het filmverhaal verweven. Jean Valjean (met evenwichtige gela denheid gespeeld door Gino Cervi) is zo'n ellendige, wiens lot dat eens ver worpenen wordt na het stelen van een brood. Voor de samer' ving is hij een paria geworden, hoewel hij innerlijk ver boven dat kleine jeugdmisdrijf is uitgegroeid. Dat brengt een onmisken bare spanning in het gegeven van de film, een spanning die door de knappe uitwerking dikwijls wordt opgeroepen en soms tot dramatische hoogtepunten voert. Het meisje Cosetta (Valentina Cortese) speelt daarin een eenvoudige en toch ontroerende rol mede. Sugges tief wordt geaccentueerd hoe zij een toonbeeld van onschuld en zuiverheid is temidden van een bedorven en ver scheurde samenleving. Er zijn scenes, die sterk tekort schieten in dramati sche kracht, en er zijn andere waarin de ontwikkelingsgang der dingen te summier is samengevat, maar in „De ellendigen" ziet men toch talrijke ster ke passages met een vaak beklemmend karakter. Als geheel een zeer goede film. Helder 1 gaat in de volgende opstel ling naar Amsterdam om DEC te be kampen: Boekei; Toes, Bal; Beekhoven, Van der Neut, Goossens; Schouwe naars, Puhl, Driehuis, Van der Meulen en Krab. Er zijn dus enkele veranderingen aangebracht, maar zo op het oog is de combinatie zeer sterk. Men zal zich herinneren, dat wij ter gelegenheid van de stapelloop van de kruiser „De Zeven Provinciën" enige bijzonderheden publiceerden over het voor de Koninklijke Rotterdamse Lloyd in aanbouw zijnde vrachtpassa giersschip „Ampenan", dat naast de nieuwe kruiser op de helling stond Naar wij vernemen, zal dit ruim twaalfduizend ton metende turbine schip hedenmiddag te water worden gelaten. De film is altijd op zoek naar onder werpen. Het leven van grote politici, van kunstenaars en zelfs van filmster ren is in de loop der jaren verfilmd. En daarom is het geen wonder, dat ook de aandacht is gevallen op Grock, wellicht de grootste clown (en artist), die deze wereld heeft gekend. Een dankbaar on derwerp, want de jonge Adrien Wet- tach de werkelijke naam van Grock hunkerde er reeds als tienjarige jon gen naar, artist te worden. Acht jaar later ging die wens in vervulling, maar er zouden talloze teleurstellingen en moeilijkheden overwonnen moeten wor den voor Adrien zijn levensdoel bereik te: wereldberoemd te zijn, de mensen en vooral de kinderen te kunnen laten lachen. Deze film behandelt het leven van Grock, is een document geworden van strijd en succes van een groot man. Ruim 50 jaar trok hij door de wereld: zijn werk is getekend tegen een ach tergrond van evenzovele jaren wereld geschiedenis. De lectuurvoorziening ten nl de was het voornaamste ond^'®4, van bespreking op de laatstgeh^ bijeenkomst van de Plaatselijk missie van Maatschappelijk k"0. Deze commissie, die zich met i* sociale vraagstukken pleegt bi' houden, had contact gezocht niet8 afdeling „Rijdende bibliotheek" Bond van Openbare Leeszale 311 Bibliotheken in Noord-Holland"1 onlangs de lectuurvoorziening diverse plattelandsgemeenten in provincie op zich heeft genomen 01181 Daar ook in onze gemeente vol» de commissie behoefte bestaat goede lectuur, meende zij er g0ed 8811 te doen de Rijdende Bibliotheek 385 haar collectie boeken op elk #eve' ook naar Wieringen te doen w®4 Voorlopig zal gepoogd worden alleen Hippolytushoef in te schakel Éénmaal in de veertien dagen, *8 schijnlijk te beginnen op 4 Octota zal de auto naar het Kerkplein kom™ waar dan op een nader vast te st^1 uur de boekenliefhebbers tegen «e billijke vergoeding boeken kunnen ko' men lenen. Een circulaire, tot de burgert) richt, zal binnenkort nadere gegevenj verschaffen. We willen de hoop at, spreken, dat het initiatief van Plaatselijke Commissie goede vruchten mag afwerpen. Aan boord van het troepentransport schip „Goya", dat op 23 September te Amsterdam wordt verwacht, bevinden zich de volgende stadgenoten: W. van Twuyver, Jac. van Heemskerkstraat 54, Den Helder; P. Mechielsen, Oosterend (Texel)J. Huisman, Rijksweg 78, Ju- lianadorp; G. J. A. Evelo, Kerkgracht 52, Den Helder; T. de Gelder, Billiton- straat 19, Den Helder; S. Bruin, Emma- straat 84, Den Helder; J. M. N. Frede- rix, Beukenkampstraat 42, Den Helder; J. E. Hermes, Breewaterstraat 31, Den Helder; P. F. Jong, Kemphaanstraat 8, Den Helder; W. Linning, Cornelis Dito straat 3, Den Helder; H. J. den Os, Nar cisstraat 28, Den Helder; E. v. d. Pol, Ja'n Verfailleweg 12, Den Helder; L. Rietveld, Lombokstraat 13, Den Helder; C. Weeda, Zandvaart 26, Breezand; J. Groot, Woude 500, De Rijp. EIERVEILING In de week van 28 Augustus tot 2 September werden aan de eierveiling te Den Burg 66.679 eieren aangevoerd, welke een gemiddelde prijs van f 7.70 per kilogram opbrachten. AANVOER AAN VISAFSAF TE OUDESCHILD In de week van 28 Aug. tot 2 Sept. werd aan de Visafslag te Oudesluis aangevoerd: 11.301 kg garnalen; 5 kg tong; 141 kg kreu kels; 3150 kg garnalenpuf. Met de prachtige opbrengst vat f 1333,84 ten behoeve van het Koningit Wilhelminafonds (ten bate van ds kankerbestrijding), d.i. ruim 20 cent per inwoner of ongeveer 70 cent pet gezin, neemt Wieringen, gezien ih inzamelingen in vele omliggende ge. meenten, ongetwijfeld een zeer eej. volle plaats in. Met grote spontaniteit is voor Èt prachtige doel geofferd. In Hippolytus. hoef werd f 706,31 ingezameld, in Den Oever f 445,63, en in Westerland f 181,90. Bovendien geven zich twee personen op als lid van het fonds sd f 2.50 per jaar en 23 personen als be. gunstiger met bijdragen van f 2, f 1.50 of f 1.— Der jaar. Inderdaad, Wieringen heeft zijn plicht in deze wel verstaan. Voor de bestrijding van deze gevreesde ziekte mag im- (ners geen offer te groot zijn. Een woord van dank aan de burgerij en de ijverige collectrices is hier zeket op zijn plaats. Ook voor het plaatse lijk comité moet het mogen afdragen van een zo groot bedrag een grot* voldoening zijn. Zij die alsnog als lid of begunstiger van het Fonds willen toetreden, kun nen zich daarvoor opgeven bij d* heer Kaaijk of een der overige comité leden. In verband met de hoge kosten wegens het vervoer van leerlingen naar scholen in deze gemeente, (thans zou nog een extra bus moeten wordea ingelegd voor het vervoer van d« kinderen der V.G.L.O. School te Oos terland) heeft het gemeentebestuur besloten de leerlingen van de V.G. L.O. en U.L.O. school niet langer ge bruik te doen maken van de school bussen. Inplaats van een tegemoetkoming in de buskosten, zal thans een rijwiel vergoeding kunnen worden verleend, waarbij wordt uitgegaan van maxi mum 1 cent per af te leggen kilo meter. De financiële draagkracht dei ouders bepaalt of deze vergoeding teil volle, gedeeltelijk, of in het geheel r.iet wordt uitgekeerd. Deze regeling treedt in werking op 11 September. (Van on^e speciale verslaggeefster). Nadat de voorzitter van de Militaire belangenvereniging van beroepssche pelingen bij de Zeemacht (VBZ), ma joor W. Overeem, de tweede dag van de algemene vergadering dezer orga nisatie in hotel „Pomona" in Den Haag geopend had met het geven van gele genheid tot gebed, kwam in bespre king de vraag, op welke wijze de gro te zaal van het aan de Keizerstraat in Den Helder aangekochte gebouw aan het verenigingsleven dienstbaar zal worden gemaakt. Het ging er voornamelijk om, of er al dan niet sterke drank geschonken zou worden. De meningen van de af delingen liepen nogal uiteen. De afdeling Amsterdam wilde er een cultureel centrum van maken, terwijl de afdeling Valkenburg zich afvroeg, of de marine bang was geworden van een glaasje bier. De voorzitter vond, dat men niet moest vervallen in algemeenheden. Hij stelde de vergadering voor over vier punten te stemmen, n.1. 1 alleen cul tureel centrum; 2 recreatiezaal met zwak-alcoholische dranken; 3 recrea tiezaal met sterk-alcoholische dranken; 4 samenvoeging van de punten 1 en 2. Wanneer punt 1 aangenomen wordt, behoeft er over de andere punten ?iet meer gepraat te worden, aldus de voorzitter. De afdeling Den Helder wenste vóór de stemming nog in het midden te brengen, dat, wanneer er een verga dering zou worden gehouden in net gebouw en dit alleen cultureel cen trum zou zijn, zou betekenen, dat er na de vergadering alleen een glaasje water gedronken kon worden. Dit zal, zei de voorzitter, niet ge beuren, aangezien er dan wel koffie, thee, limonade, enz, geschonken zal worden. cultureel centrum had tot resul taat dat er 2475 stemmen vóór en 4081 stemmen tegen waren. Deze uitslag had tot gevolg, dat de punten 1 en 2 tezamen in stemming kwamen. Een cultureel centrum dus, waar zwak-alcoholisfche dranken ge schonken zullen worden. De uitslag van de stemming over de bestemming van het Verenigingsge bouw was, dat er 4134 stemmen vóór en 2422 stemmen tegen een cultureel centrum, waar zwak alcoholische dranken geschonken zullen worden, waren uitgebracht. Groot aantal voorstellen. Hoofdbestuur en afdelingen hadden voor deze algemene vergadering een groot aantal voorstellen ingediend. Tij dens de beraadslaging hierover wer den enkele voorstellen ingetrokken, an dere ondergingen geringe wijzigingen ei» de meeste werden aangenomen. Zo besloot de vergadering o.a. nog geen rechtskundig adviseur aan de vereniging te verbinden. Inmiddels heD ben de afdelingen Den Haag en Den Helder reeds een relatie met een advo caat, die gratis adviezen aan de leden dezer afdelingen verleent, 't Hoofdbestuur kon zich gemakkelijk bereid verklaren voor een technische salarisherziening te ijveren, aangezien voorstellen hiertoe reeds ter behande ling aan de commissie voor georgani seerd overleg Zeemacht zijn aangebo den. Aangenomen werden vervolgens voor stellen, waarin aan het hoofdbestuur wordt verzocht een spoediger afdoe ning te krijgen van de tegoedgelden 1940—1945, te ijveren voor een verho ging van de gamelle- en de tafelgel den. De salariëring. Naar aanleiding van een voorstel van óe afdeling Rotterdam om stappen te De stemming over punt 1 alleen ^ioen om te komen tot een spoedige, billijker salariëring van ongehuwde on derofficieren vanaf de rang van korpo raal ten opzichte van marineschepelin gen, lager in stand of rang, doch ge huwd zijnde, deelde de voorzitter mede, dat voor het ongehuwde personeel een verbetering is ingetreden, doch dat nog niet gezegd kan worden, hoe groot deze verbetering is. Er wordt voorts voortdurend voor geijverd om de bezoldiging der mili taire' werklieden gelijk te stellen mei die van matrozen der eerste klasse. De vergadering verenigde zich met een voorstel-Voorschoten, waarin het hoofdbestuur wordt verzocht te ijve ren voor verhoging van de tegemoet- koming in de kosten van aanschaffing van uniformkleding bij bevordering, zo mogelijk met terugwerkende kracht van 1 April 1948 af en met een voorstel van de hoofdafdeling Indonesië en de afdeling Rotterdam, waarin het hoofd bestuur wordt verzocht te ijveren voor een vaste vergoeding ter bestrijding van de kosten van het verplichte uniform. Na terugkeer uit Indonesië komt men namelijk niet meer in aanmerking voor de toelage per maand, tenzij men we derom voor uitzending wordt aangewe zen. Door het wegvallen van Indonesië is de kans voor velen zeer klein gewor den om deze toelage te ontvangen. Als minimum-bedrag per jaar noemde de vergadering de som van f 100. Wegens een besluit van de algemene vergadering zal het hoofdbestuur een commissie benoemen ter herziening van de regeling rechtstoestand Zee macht en een tweede commissie, die de voor- en nadelen zal bestuderen van een wettelijke regeling ten aanzien van de bevordering in dezelfde geest als in de Bevorderingswet. De vergadering sprak zich uit voor het verlenen van voorrang voor betrek kingen in overheidsdienst aan hen, die door omstandigheden vroegtijdig eer vol uit de dienst worden ontslagen en voor plaatsing in een zodanige positie, die overeenstemt met de voorheen ge noten bezoldiging bij de Marine. Uitzending overzee. In een gesprek dat de voorzitter van de V.B.Z. gehad heeft met de Staats secretaris van Marine, de heer H. C. W. Moorman, heeft deze medegedeeld, dat de uitzending voor de militaire miss|e in Indonesië 1 y, jaar zal duren en drt voor Nieuw-Guinea één jaar. De ui zending begint op 1 Januari a.s. Het hoofdbestuur zal aan de autoriteiten verzoeken eerst die marinemensen voor de missie in Indonesië te besteHi®en' die zich vrijwillig daarvoor opgeven- Wat de inhouding van bezoldiging als bijkomende krijgstuchtelijke stra betreft, zal het hoofdbestuur streve naar afschaffing hiervan. Tijdens de discussies benoemde de al gemene vergadering tot ere-leden va de V.B.Z. de gepensionneerde öPP® konstabel E. P. Erfmann in Den Helder, de gepensionneerde opper-schrijver van Heyningen, de luitenant ter zee J. Swiebel in Den Haag, de gepension neerde opper-radio-radarmonteur Heidema en de gepensionneer majoor-vliegtuigmaker P. F. A. v# den Berg. Bij de rondvraag bracht men uit vergadering hulde aan de voorzite voor diens voortreffelijke leiding aan de afdeling Den Haag voor de g°® de ontvangst en de regeling van jaarvergadering.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4