Alom viert de nazomer nog triomphen Het Westen vreest opvoering van een Koreaans drama in Duitsland Hippisch feest in de Wieringermeer OP DE DREMPEL VAN DE HERFST Kleurenweelde in onze binnenduinen Lied van de week Piraai-praat De paddenstoelen pronken er weer! OP HET MATJE De eer van 'n heer Uitbreiding telefoonnet met Denemarken Geruchten over een Russisch-Duits vredesverdrag niet ongegrond Truman maakt einde aan veel verwarring jyOG LIGT DE ROSE GLOED van de heide fel onder hoge met witte wolken beplekte blauwe luchten, nog geurt in het lage struikgewas langs het binnenpaadje de kamperfoelie en nog hangt bfl zonsondergang ragfijne witte nevel boven de velden, maar de zon gaat al vroeger onder, de avonden wor den killer en het blad van de berken wordt geel. De zomer neemt afscheid.' Het najaar komt. Die overgang der seizoenen gaat niet zelden gepaard met langdurige, zware onweders, die soms veel ellende brengen, maar anderszins als uiting van de onmetelijke krachten der natuur groots en indrukwekkend zjjn. Het samenpakken der reusachige wolkenmassa's in het uur van de avondschemering, het wisselende kleurenspel van loodgrauw tot zwavelgeel, van zwartblauw tot paarsgroen, de felle rode vuurschichten en de machtige; windstoten, die door het hoge geboomte zwiepen vormen een natuurtafereel, dat ondanks zijn huiveringwekkendheid als schouwspel onweerstaanbaar aan trekkelijk is. En vreemd. In plaats, dat het weer dagenlang van streek was, beleefden we meestal na één nacht van wind, vuur en donderslagen de heer lijkste nazomerdag, die we ons maar wensen kunnendn de ochtend schemering scheen de maan nog achter waterige wolkenbanken en vingen de plassen op straat vegen naargeestig licht, tot de zon boven de huizen rees en de ontwakende stad met vreugde de dag kon begroeten. Momienbroeder-s mob'liseei<t u, De piraat is in gevaar! Als gebeurt wat staat te vrezen Zijn wij allen dg sigaar. 'k Zie mijn vreugd in rook vervliegen, Maar mijn sigaretje met, Want da's niet meer te betalen, 'k Neb de ddmper in, subiet! Ie Zal eens haarfijn uit gaan duien Wadr het eigenlijk aan schort. Holland rookt tevéél piraatjes, Maar sigaren veel te kórt. Dat mag zo niet langer bKjven, En op die manier moet dan Bolknak's industrie geholpen. Nou, ik heb tabak er van. Stel je voor zeg, dat de melk straks Zestig centen wordt de kan, Omdat onze bollenbakker Het niet meer bólwerken kan. Omdat een geheelonthouder, Want geen ding is thans te raar Het tekort moet helpen dekken Van zijn vriend de bottelaar.... 'k Zie mij alweer in mijn tuintje Eigen teelt verbouwen gaan. En maar heerlijk zitten dampen Met in ieder oog een traan. 'k Krijg weer ersatz-visioenen, Eerst twee halen, ddn de hik, En daarbij nog een aroma Als een kerstboom in de fik. Sijmen, die mag weer betalen, Tast wéér dieper in zijn zak. Nog een rukkie en de mensen Roken alweer buktabak. Wat ik méér zou willen zeggen Zal ik maar verzwijgen,-want 'k Weet bij voorbaat dat men ddt dan Tóch niet opneemt m de krant. JABSON (Vervolg van pagina lj En zij haalden 'tl Res.-kampioen werd de L.R. „Hamelandse Ruiters" uit Geesteren. Beide komen uit Gelder land, zodat deze provincie wel met een heel hoge eer ging strijken. In puntenaantal volgden daarna achter eenvolgens de „Neuderuiters" uit Nij- kerk, de L.R. „Kaptein v. d. Wal" uit Hoofddorp, de L.R. „Baayaard" uit Alblasserdam, de L.R. „Lonneker" uit Enschede, de L.R. „Siegfried uit Bergambacht en de L.R. „Rijden is Kunst" uit Zwollekerspel. Het kampioenschap 1950 individuele dressuur dames Werd behaald door mej. E. Nijhof met „King" van de L.R. „Lonneker en Omstreken". Het kampioenschap voor individuele dres suur, waaraan zowel dames als heren kunnen deelnemen, werd verworven door C. Schimmel uit Voorthuizen met .Sirus" van de L.R. „Vrijheid". Deze kundige rijder wist ook het zo moei lijk te bereiken landskampioenschap eelzijdigk-eid op rijn naam te bren gen. De prijzen, waaronder wisselbe- kers en fraaie kunstvoorwerpen, wer den aan de winnaars door burgemees ter Loggers uitgereikt. Des morgens hadden de keuringen plaats van de beste warmbloed-paar den van het Groningse en het Gelder se type. Ook hier waren de beste dieren uit het land vertegenwoordigd. Kampioen van het Groninger type Werd Warinke. eig. D. D Dijkstra te Midwolda. Op de twaalfde plaats kwam Ielema van H. Homan te Sloot- dorp. Kampioen van het Gelderse type werd Iris van Wittenstein. fokker-eig. v Binsbergen te Zoelen (Witten stein) Op de zevende plaats kwam Flormantje van Jb. Struyf te Burger- brug. Op de negende plaats Kelenike, eig. G. Franzen te Bergen. DIE VREUGDEN van de late zo mer zijn talrijk! Maar al te veel nog leeft de gedachte, dat het na Augustus gedaan is met het genoe gen van een verblijf in het buitenveld. Men zegt te gauw als het eens een keertje flink regent: Het lijkt wel No vember. Heus, September en October brengen ons in veld en duin, bos en heide, langs het strand en de plassen zoveel schoons, dat we er wat dat betreft niet om behoeven te treuren, dat de zomer zelf de aftocht gaat bla- tezamen bogen, slingerden zich in weel derige wildheid de stengels der braam struiken. Nog een enkele tak droeg witte zonlicht weerkaatsende hellingen, gen zwaar van trossen knalrode bra men. Hier en daar glansde aanlokke lijk het diepe blauw van rjjpe vruch ten. Naar het Westen en het Zuiden lag daar het fraaie golvende duintèrreln: witte zonlichtkaatsende hellingen, hier en daar al wat langere schaduw plekken, brede duinpannen met dichte elzen- en berkenbosjes waarover al iets van de tinten van het naderende najaar hing, een eenzame zilvermeeuw er boven met een enkele beweging van de krachtige vleugels zich zwevende houdend op de omhooggaande lucht stromen en in de richting van de zee langs de wazigblauwe hemel een heel langzaam stijgende wolkenrug, waar achter straks de zon zou gaan ver dwijnen. Minutenlang toefden wij op deze plek, waarvan vele geluiden verre ble ven en het goede alleen scheen te be staan Feest van kleuren. \^JAT VERDER, waar een lawaaiige ekster juist uit het gebladerte te voorschijn schoot, trokken we weer het bos in. Wij kwamen hier in het lagere gedeelte, waar berken, elzen, lijsterbes en zomereiken een meer verspreid, maar aantrekkelijk woud type vormen. Hier en daar rees er boven uit een enkele schrale den. Als ergens de overgang van zomer naar herfst te zien viel was het hier wel! De elzen zaten nog vol in het blad, als een verrassing daar vóór ons een plekje overdadig bloeiende hei, waarvan het paarsrood fel afstak bij het harde groen van het forse zand- haarmos, dat m grote kussens om oude boomstronken woekerde. Volop schit terden nog alom de gele sterretjes van tormentil, op een wat vochtiger plaats pronkte rolklaver in een heerlijke gouden bloei. ZomerMaar zie daar: de herfst was ook reeds op het appèl. Elk vleugje wind deed' méér verkleurde berkenblaadjes neerdwar- relen, in de eikjes kregen de harde kegelvormige vruchten hun licht bruine glans en in de lijsterbes hin gen overal de oranjerode trossen als Chinees vuurwerk aan de doorbuigen de takken. En als dat nog niet vol doende is, kijk dan nog eens naar de bosbodem! Paddenstoelen hebben overal tussen het mos, het droge dorre blad, de witte zandplekken en de veldjes uitgebloeide grassen hun kleurige koppen omhoog gewrongen. Hier waren ze weer bij tientallen deze kinderen van de herfst, deze steeds weer boeiende planten, waarover de volksmond op het land dikwerf fluis terend zulke vreemde verhalen ver telt, planten waarvan we ten slotte slechts de kleurige bloem te zien krij gen. Het eigenlijke orgaan van de zwammen, het witte dradenstelsel woekert in de ruige humusrijke bo dem voort, parasiterend op stapels or ganische stoffen, die er liggen opge slagen of voortwoekerend in het ner- vensysteem van struik of boom, pro fiterend van de opstijgende voedsel rijke sappen tot er in die sappen geen leven meer zit We vonden al chocoladebruine wel- dekringzwammen, rose gevlekte rus- sula's en overal de gestippelde nog harde bollen van stuifzwammen, die straks als ze rijp zijn hun fijne sporen- wolkjes weer zullen doen wegzweven op de wind. Tussen het mos vooral priemden zich op uiterst dunne steel tjes talloze mycena's omhoog. En bfl die enkele soorten zal het niet blij ven! Porceleinzwammen, hanekammc- tjes, morielje s, buikige boleten en de altijd weer fascinerende vliegenzwam zullen het kleurenfeest van het na jaar tot ongekende hoogten opvoeren! W. KOK £)E SLONZIGE HEER, die bedillerig voor het hekje trad als beledigd aanklager, scheen wrange gedachten te koesteren over de meteorologische zowel als over de politiek-militaire toestanden in Europa. Hij had zich althans een paar halfsleetse W.A.- laarzen aan de benen geschoven en aldus verfraaid scheen hij een voor» loper van het kameraadschappelijks Westduitse leger. Van boven daaren tegen had hij meer van een ongere gelde illegaal uit Siberie; een zee groene trui en een rossige sjaal met paarse nopjes deden hem het schil derachtig uiterlijk aan van een be kroonde Ouborg. Het was duidelijk: deze man was bezocht met een heet hoofd en kouwe voeten. Zulks voert altoos tot trammelant. Welaan, die was dan ook gekomen. Alhoewel: met zulke trammelant als deze blozende Geertje zoudt ge, zelfs op gezegende leeftijd, een Faroelc- complex gaan ontwikkelen. Want de verdachte blondheid, die schuiverig op het bankje zat, kon zo op een reclame plaat voor een beste drank of schui mend tandenkrijt. En ge zoudt het niet geloofd hebben als de griffier het niet zo plechtig had voorgelezen: maar dit glamour-Geertje had de be dillerige heer uitgescholden met woor den, die meneer de officier niet in de krant wil zien uit een oogpunt van openbare bescherming der fatsoenlijk heid. Maar het kwam hier op neer, dat de gelaarsde heer van der jeugd af aan kennelijke blijken had gegeven van een polygame gezindheid, dat hij een Mormoonse inslag had zonder een belijder dier religie te zijn en dat hy voorts in de eerste borrel noch in de eerste leugen gestikt was. Hetgeen we trouwens met eigen ogen aan de breedte van zijn basislijn konden con stateren. Waaraan Geertje dan ten leste, bij wijze van finishing touch, de mededeling had toegevoegd, dat deze Ladykiller „uit zijn nest gedragen werd door de vlooien", hetgeen toen de griffier het voorlas bij de rechter een zodanige kriebel scheen op te roe pen, dat hij onder zijn bef en in de plooien van zijn toga ging zoeken. Enfin Geertje wou er niet om liegen, dat ze wel het een en ander te berde had gebracht, maar daar had „die man daar" het dan ook naar ge maakt, nademaal hij op de kermis via draaimolen en cakewalk zodanig drin- gerig contact had gepoogd tot stand te brengen, dat Geertje ontladen was in een soort monologe kortsluiting. „Hij kan zijn handen thuis houden", zei ze vanochtend tot de Kadi en die stemde daar stilzwijgend mee in, al hoewel hij anderzijds zjjn fiat niet ge ven kon aan de taalkundige verweer middelen, die de jeugdige schoonheid publiekelijk tegen die grijpschutter had aangevoerd. Het werd vijftien gulden boete. Waarmee de mannelijke eer gerepa reerd was. Recht is recht. Zo is dat en niet anders. KAREL. duitse regering door Moskou als de enig wettige Duitse regering erkend worden en zij zou allerlei rechten krij gen, waaronder dat van herbewape ning. Korte tijd na het sluiten van het vredesverdrag zouden de Russi sche troepen zich terugtrekken en O. Duitsland aan de Sowjetunie gebon den worden door een overeenkomst tot wederzijdse bijstand, zoals ook tussen Moskou en de overige satellieten be staat. Dat deze geruchten wel degelijk een grond van waarheid bezitten, wordt bewezen door de rigoureuze zuiverings acties, welke op het ogenblik in O. Duitsland worden uitgevoerd Al die genen in het Oostduitse leiderscorps, op wie de Sowjets niet ten volle kun nen vertrouwen, worden aan de dijk gezet. Tegelijk wordt met spoed aan de liquidatie van de burgerlijke partijen gewerkt. Zij moeten, zo heeft Walter Ulbricht, de vertrouwensman van het Kremlin, gedecreteerd, in de Communistische Socialistische Een heidspartij (S. E. D.) opgaan. Binnen kort zal O.-Duitsland dus nog slechts één en wel 'n communistische partij hebben en daarmede is dan de laatste voorwaarde voor het stichten van een „volksdemocroHo» vervuld. Grote dreiging. De dreiging, die hierin schuilt, is groot. Wordt het programma uitge voerd, dan komt daarmede inderdaad de weg open voor de opvoering van een Koreaans drama op Duitse bodem. Er 16 niet veel voorstellingsvermogen voor nodig om zich de Oostduitse „volkspolitie". die in korte tijd tot een veel geduchtere macht dan he+ Noord- koreaanse leger kan worden gemaakt, in te denken in een ,.bevrijdings"oor- log tegen West-Duitsland Bestrijding van het communistische gevaar in Duitsland kan, met succes, slechts door de Duitsers zelve geschie den. Deze zijn daartoe in hun over grote meerderheid zeker bereid. Maar de geallieerden zullen htm de moge lijkheid en een groot deel der midde len moeten verschaffen. Dit zal onge twijfeld gebeuren, met grote snelheid zelfs. Maar desondanks zullen de ko mende maanden in Duitsland vol geva ren zijn. Want met het op de been brengen en uitrusten van een sterk Westduitse politieleger dat natuurlijk uit leden van de oude „Wehrmacht" zal worden gereernteerd zal men waar schijnlijk niet vóór het volgend voor jaar gereed kunnen zijn. Tot datogen- btik blijft de situatie kritiek. zen. Dezer dagen zwierven we een enkel uurtje door een onzer mooiste land schappen: de beboste binnenduinen en we ontdekten opnieuw, dat juist hier nu een bijzondere bekoring van de natuur uitgaat. Toen we de fiets had den gestald en het bos inliepen, was de zon al ver over het hoogtepunt heen en vielen brede door het dichte ge bladerte getemperde lichtbanen schuin langs de gladde beukenstammen en die der diep gegroefde eiken naar de zachte bosbodem. Het milde licht trof 'n veldje hoogopgeschoten struweel rnet een nog rood bloeiend wilgenroosje en het doffe groen van brandnetels. Heel fijntjes trillerden in dat licht ontelbare insecten: muggen, een late vlinder, een logge, wilde bij en het was ons of even een schijnwerper gericht werd op dat wondere, kleine wereldje, op dat voor ons grotendeel naamloze gedierte, dat toch in het geheel der schepping zulk een onmisbare taak te vervullen heeft. We snoven de kruidige, donkere geur van het bos, de geur, die uit duizend 'andere samengesteld is en zo onmiskenbaar behoort bij die gemeen schap van bomen, struiken, planten en dieren. Ergens, voor ons onzichtbaar, zat een koolmees te ratelen. Langs het zandige pad, waarin vele voetstappen stonden geprent en waar boven de zware kronen van eiken en beuken zich met het blauw van de lucht daarboven tot een fraai mozaïek Het leggen van twee zeekabels, die de capaciteit van het telefoonverkeer tussen Nederland en Denemarken sterk zal vergroten, is voltooid door het Engelse kabelschip „Monarch Dit schip heeft in ongeveer 14 dagen de beide kabels op dit 240 kim lange tra ject gelegd. Het Nederlandse kabe schip „Poolster" en het Deense kabel schip „Krarup" hebben respectievelijk de Nederlandse en Deense landings einden voor hun rekening genomen De indienststelling van de nieuwe verbindingen, die ook voor het intei nationaal transitoverkeer van vee) belang zijn. zal eerst over een halt jaar kunnen geschieden wegens werk zaamheden, die nog op het land moe ten worden verricht. (Van onze diplomatieke medewerker) pVENMIN als één zwaluw reeds de lente maakt, betekent één voor de kust van Korea neergeschoten Russisch vliegtuig indien de vergelijking geoorloofd is een algemene oorlog. En dat is maar gelukkig. Want een inci dent, zoals zich deze week heeft voorgedaan, kan zich, zolang als de oorlog in Korea duurt, herhalen. Waar gevochten wordt, gaat het schiettuig nu eenmaal gemakkelijk af. Natuurlijk behoeft het incident niet een gevolg te zijn geweest van een eigenmachtig, doldriest optreden van een Russische piloot, die iedere dag zijn injectie haat tegen de „oorlogszuchtige" Amerikanen ingespoten heeft gekregen. Het kan zeer goed zijn, dat de man op hoog bevel handelde. Het Kremlin houdt van het ensceneren van incidenten, die „op het randje af" zijn; dat is zelfs een integrerend deel van de Sowjet-politiek. Maar daarmede is nog geenszins gezegd, dat Moskou een oorlog met het Westen wenst. In feite is de Russische door de Amerikanen geweigerde nota, waarin de Sowjet- regering de rollen omdraait, door de Amerikanen ervan te beschuldigen het eerst geschoten te hebben, geruststellend. Werkelijk dreigend zou de toestand slechts geworden zijn, indien de Sowjetunie had verklaard, dat het de wapens had opgenomen om Noord-Korea te „beschermen". NATUURLIJK zijn de Amerikaans- Russische betrekkingen door deze ge beurtenis opnieuw verslechterd, maar niet ernstiger dan door het neerschie ten door de Russen van een Ameri kaanse vliegboot boven de Oostzee, eerder in het jaar. Uit dergelijke bot singen vloeit heden ten dage echter geen oorlog meer voort. Die wordt eerst mogelijk, wanneer een van de twee of beide grote mogendheden, die op het ogenblik het lot van de wereld bepalen, hem werkelijk wensen. En tekenen, die daarop zouden kunnen wijzen, zijn er gelukkig (nog) niet. Bijzonder verheugend was in dit verband het dezer dagen door presi dent Truman ontvouwde vredespro- gramma van acht punten Daarin maak te hij een einde aan vee] verwarring in en over de politiek van de Ver enigde Staten ten aapzien van het Verre Oosten. Eenvoudig en zonder omwegen gaf de president de wegen aan, die zijn regering zal volgen. Het is een politiek, waarop Amerika, als leider dar vrije wereld, trots mag zijn. Zij houdt slechts een bedreiging in voor degenen, die de vrede hebben gebroken, of van plan mochten zijn, dit op kleine of grote schaal te doen. Met zelfvertrouwen wees de president op de enorme potentiële kracht van zijn land, als een Waarschuwing aan het adres van aggressoren en een be moediging voor de volken, die vrede en vrijheid liefhebben. Niets in zijn rede wees op zwakheid: „Er zal geen voordeel te behalen zijn voor een volk, dat het communisme op zijn duister en bloedig pad volgt" De Sowjetunie werd ditmaal bij name genoemd en de president zei ronduit dat het de herhaalde woordbreuk en gewelddadige acties des Sowjets wa ren, die de stoot hadden gegeven tot de herbewapening en het sluiten van 'n bondgenootschap der democratische volken. Tegelijkertijd wees de president de gedachte aan een preventieve oorlog en tot grote geruststelling der Brit ten een eenzijdig Amerikaanse be sluit inzake de toekomst van Formosa van de hand. Dit laatste, zo zei de ore- sident, is 'n kwestie van internationaal overleg, en minister Acheson voegde hiep later aan toe, dat na besprekingen met Groot-Brittannië en Frankrijk, ook de Aziatische landen in deze aan gelegenheid zullen worden gekend. Men moge het misschien betreuren, dat deze verklaring van president Truman niet wat eerder gekomen is. Daardoor zou veel onrust bij de Britten en wantrouwen bij de Chinezen en ook bij de Indiërs voorkomen Zijn. Maar in ieder geval heeft Washington thans een vlag ontplooid, waaromheen alle volken, die van goeden wille zijn, zich met een zuiver geweten kunnen scha ren. WANNEER de ministers van Buiten landse Zaken van de Westelijke Grote Drie volgende week in New York samenzijn, moet het hun op grond van Trumans verklaring niet al te moeilijk vallen, nu eindelijk een gemeenschap pelijke Aziatische politiek te creëren. Het grootste deel van hun tijd en aan dacht zal echter worden gevergd door het probleem van West-Duitslands be veiliging. Een snelle beslissing is daar van nodig en dat deze genomen zal worden, is zeker. Het is namelijk geen geheim, dat men zich sinds enige tijd in de Westerse hoofdsteden afvraagt, of in Duitsland, waar de verhoudingen in vele opzicht op die In Korea gelij ken, niet spoedig een variatie op het Koreaanse thema te beleven zal zijn. Voor deze bezorgdheid is reden. Het is opgevallen, dat de (communisti sche) Oostduitse leiders, die zich lange tijd onthouden hebben van al te scher pe aanvallen op hun Westduitse tegen hangers, plotseling alle remmen neb ben losgelaten. De politici van Bonn worden als „iandverraders" gehekeld de Westduitse arbeiders tot onder gronds verzet en sabotage aangespoord en een enorme propaganda wordt ge maakt voor een „nationale bevrij ding'. Tegelijk doen geruchten die om dat zij uit betrouwbare bronnen stam men, niet eenvoudig naar het rijk der fabelen verwezen kunnen worden - de ronde, volgens welke de Russen nog vóór 15 October, de dag der Oostduitse verkiezingen, een vredes verdrag met Oost-Duitsland zouden sluiten. Bij dit verdrag zon de Oost-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 9