Amerikaan worde opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten Nu directe aanval op Taegoe Kort Bestek Honderd-zestien ingesloten mijn werkers werden gered Overval in Amsterdams restaurant Ontmanteling in West-Duitsland zeer binnenkort ten einde? Maandag 11 Sept. 1950 VERENIGDE NOORMOLLANOSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 106% Dagblad voor Den Helder. Koegras, Texel, Wiermgen en Anna Paobwna VOORSTELLEN VAN ACHESON Westduitse divisie in Westeuropees leger N V.V. formuleert eisen President Truman: Meer geld en arbeid voor defensie Peking wil worden gehoord Franse coureur na ongeval overleden Nog dertien man zoek Amerikaans Superfort in het Verre Oosten verongelukt Truman spreekt veto uit Alkmaar Packet gaat liquideren Noordkoreaanse stafchef Kang Koen gesneuveld Bejaarde kassier werd neergeslagen Britse conservatieven steunen defensiepolitiek Weerbericht Hulp gevraagd voor de veroordeelden van Waldheim Jongen op Haagse kermis door stroom gedood V.S. hernieuwen controle op export van staal- producten Geen accoord Kerk- Staat in Hongarije Hij wil schoenpoetser of minister worden De competitie begon BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten het Atlantische Acheson zal deze week op de conferentie van de Grote Drie te New York voorstellen, een Amerikaanse officier te benoemen tot opperbevelhebber over de strijdkrachten der Atlantische mogendheden in West-Europa. Verwacht wordt, dat Engeland en Frankrijk zich hiermee accoord zullen verklaren. Be halve dit zal de Amerikaanse minister ook andere belangrijke voorstellen ter tafel brengen, zo b.v. de gedachte, dat een Westduitse strijdmacht ter sterkte van een divisie in het collectieve Atlantische leger zal worden opgenomen, en de suggestie om de Westduitse politie te versterken. Sterk verzet van Engeland en Frankrijk verwacht Verwacht wordt, dat met name deze punten op sterk verzet van Engeland en Frankrijk zullen stuiten. Engeland zou tegenover willen stellen, dat de be wapening van de Atlantische strijd krachten nummer een is en niet mag worden vertraagd door het uitrusten van Duitse soldaten. Voorts zou men van die zijde willen aanvoeren, dat alles moet wor den gedaan om te voorkomen, dat Rus land tot een autie wordt geprikkeld, zo dat de Westelijke mogendheden tegelij kertijd in Korea en in Europa strijd zouden moeten voeren. Herbewapening van Duitsland zou bovendien grote on gerustheid in West-Europa veroorzaken en landen als Polen en Tsjecho-Slowa- kije verder in de armen van de Sovjet- Unie drijven. Engeland en Frankrijk zouden wel voelen voor een Duitse bijdrage in de WestEuropese verdediging in de vorm van een vergrote industriële productie en van voor de oorlog noodzakelijke grondstoffen. Minder bezwaar zullen waarschijnlijk enkele andere Amerikaanse voorstellen ontmoeten. Deze omvatten een vergro ting van het aantal Amerikaanse divi sies in Europa, vergroting van de Brit se bezettingsmacht en toevoeging van Canadese eenheden en tenslotte verster king van de Strijdkrachten der West- De loonsverhoging Het NVV heeft Zaterdag in een bui tengewone hoofdbefjturenvergadering een resolutie aangenomen, waarin de algemene ioonsverhoging van vijf pet. met instemming wordt begroet. De li miet van f 180 per jaar wordt echter afgekeurd; op de regering wordt een beroep gedaan, om deze te laten ver vallen. Ook wordt de werkgevers dringend verzocht slechts in uiterste noodzaak en na overleg met de ar beiders gebruik te maken van de mo gelijkheid, dispensatie te verkrijgen van de verplichting tot verhoging der lonen. Ten slotte wordt van de rege ring invoering van een prijsstop en van verder gaande prijsbeheersing gevraagd. President Truman heeft Zaterdag avond in een radio-rede een beroep op het Amerikaanse volk gedaan om meer goederen voor de defensie te produceren, door harder en meer te werken. Hij bepleitte bekostiging van de toegenomen uitgaven voor de defen sie uit hogere belastingen en kondig de de instelling aan van een stabili satie-orgaan, dat de prijzen in be dwang zou moeten houden en zo no dig tot loon- en prijscontrole zou moe ten overgaan. De president verklaarde, dat de hitgaven voor de defensie van het huidige peil van 15 milliard dollar op een jaarlijks gemiddelde van ten min ste 30 milliard zullen worden ge bracht. Europese landen van Pact. Truman heeft Zaterdag toegestemd in een aanzienlijke versterking van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. De omvang van deze versterking en de tijd, waarop de soldaten zullen aanko men, zullen in overleg met de Europese bondgenoten worden vastgesteld. Generaal Mark Clark, bevelhebber van de Amerikaanse grondstrijd krachten, die voor een inspectietocht door West-Europa in Frankfort is aan gekomen, heeft medegedeeld, dat de Leloofde versterkingen niet lang op zich zouden laten wachten. Reeds vóór de lente zouden zij zijn aange komen. Zij zouden naar Duitsland worden gezonden. Bondskanselier Adenauer heeft zijn voldoening over de verklaring van Truman uitgesproken. Over bombardementen in Mandsjoerije De minister van Buitenlandse Za- nen van het communistische China heeft volgens Radio-Peking een tele gram aan de V.N. gezonden, waarin hi.i verzoekt, dat, als de kwestie van het. bestoken van Mandsjoerij's ge bied in de Veiligheidsraad ter sprake komt, een delegatie van het commu nistische China wordt gehoord. De V.S. hebben zich hier tegen ver klaard. Peking wil geen commissie van onderzoek toelaten, wanneer het niet gehoord wordt. De bekende Franse coureur Ray- mond Sommer, die ook op het Circuit van Zandvoort is gestart, heeft tijdens de wedstrijd om de prijs van de Haute Garonne een ongeval gehad en is aan de verwondingen bezweken. Na twee bange dagen Toen Birgitta Sveden uit Rimbo bij Stockholm het bos inging om paddenstoelen te zoeken, had zij niet verwacht een exemplaar te vinden dat minstens twee maal de omvang van haar eigen hoofd had. De paddenstoel behoort tot de reuzen-bovisten. In de nacht van Zaterdag op Zondag is men er in geslaagd, van de 129 Schotse mijnwerkers, die Vrijdag door een modderstroom in een mijn bij New Cumnock werden opgesloten, 116 man levend boven de grond te bren gen. Dertien man waren Zondagmid dag nog zoek. Men wist toen nog niet. waar zij zich zóuden kunnen bevinden. Het reddingwerk ondervond steeds grote hinder van het feit, dat tussen redders en geredden zich een met gas gevulde ruimte bevond. De redders moesten daardoor steeds met gasmas Vrijdagmorgen vroeg is een Ameri kaans Superfort kort na het vertrek van Tokio in zee gestort. Negen leden van de bemanning, onder wie een ka pitein, twee luitenants en zes sergean ten worden vermist. Drie personen werden spoedig na het ongeval gered en naar een militair hospitaal op Oki- nawa gebracht. President Truman heeft Zaterdag zijn veto uitgesproken over een wets ontwerp, volgens hetwelk het burger schap kan worden ontzegd aan per sonen, die wegens hun deelneming aan communistische frontorganisaties geacht worden de regering door hei melijke methoden omver te willen werpen. kers op werken en telkens na korte tijd worden afgelost. Het bleek niet mogelijk, dit gas te laten wegstromen, zodat men Zaterdag besloot, de in gesloten arbeiders van gasmaskers voorzien naar buiten te brengen. Zij zouden dan ongeveer anderhalve ki lometer moeten lopen of gedragen worden, alvorens zij aan de opper vlakte kwamen. Dit plan werd uitgevoerd. Terstond nadat de eerste geredde op deze wijze naar buiten was gebracht, werd dit nieuws aan de anderen getelefoneerd. Hij verloor tijdens het transport naar buiten het bewustzijn en moest wor den bijgebracht. Achtereenvolgens werden ook de anderen in veiligheid gebracht en Zondagmorgen in de vroegte waren allen, die men had kunnen bereiken, in totaal 116 man, in veiligheid. AARDBEVING IN INDIA EISTE DUIZEND DODEN Pandit Nehroe, de minister-presi dent van India, heeft Zaterdag ver klaard, dat de aardbeving in Assam en de daardoor ontstane overstromin gen ongeveer duizend mensenlevens hebben gekost. Sinds 1947 heeft de maatschappij „Alkmaar Packet" N.V. teleurstellen de resultaten geboekt. De uitkomsten over 1949 werden zelfs zeer ongunstig genoemd in de op 1 Mei j.1. gehouden jaarvergadering. In een op 27 Septem ber te houden buitengewone vergade ring van aandeelhouders zal o.m. een voorstel tot liquidatie en de benoe ming van een of meer liquidateuren in behandeling worden genomen. De ongunstige gang van zaken is hoofd zakelijk het gevolg van het steeds achteruitlopende vervoer van passa giers in de locale bootdienst Amster damZaandam v.v. Zondag kort na middernacht heeft de communistische infanterie de Ame rikaanse stellingen op 13 km ten Noor den van Taegoe aangevallen. Het schijnt, dat hier van een gToot offen sief op de stad kan worden gesproken. Van weerszijden kwam de artillerie in werking en de Amerikaanse lucht macht viel dte vijandelijke stellingen van op geringe hoogte aan. In Taegoe kon het kanongebulder duidelijk wor den gehoord. Volgens waarnemers zal dit „de sterkste Noordkoreaanse aan val" zijn, waartoe men in staat is. Ook vanuit het Zuid-Westen wordt een aanval op Taegoe gemeld. Een Noordkoreaanse krijgsgevangene ver klaarde, dat men opdracht had ontvan gen Taegoe vandaag vóór zonsopgang te veroveren. De Noordkoreaanse „giltechniek" heeft sommige Amerikaanse soldaten uit het veld geslagen. Thans, aldus Reu ter, zijn zij echter gewaarschuwd. Tae goe is voor het eerst sedert het begin van de oorlog verduisterd. Hoe moeilijk de strijd voor de geal lieerden is, tekent wel de volgende ge beurtenis. Tweehonderd Noordkorea- qen, in Amerikaanse waterdichte jas sen en helmen, kwamen in de loop van Zaterdag zomaar een heuvel, 10 km ten Noorden van Taegoe opwandelen en voerden een aanval-bij-verrassing uit op de daar verschanste Amerikaanse infanteristen. De overrompelde Ameri kanen trokken terug, doch wisten de vijand toch te verslaan. De Amerika nen verwachtten landgenoten of Zuid- koreanen om hen af te lossen en waren deswege niet gealarmeerd. De vermom de Noordkoreanen deden in het geheel ge. .1 pogingen om dekking te zoeken. Zij kwamen kalm aangewandeld, heel gewoon met elkander sprekend. Op korte afstand van de Amerikanen ge komen, openden zij plotseling het vuur. Van Noordkoreaanse zijde is Zondag bekend gemaakt, dat de stafchef van Zaterdagmiddag mstreeks twee uur is een overval gepleegd in het coöpera tief restaurant aan het Molenpad te Amsterdam. De dader sloeg de 69-jarige kassier, de heer Spijdel, neer en ging er van door met een bedrag van ca. vijftienhonderd gulden aan kasgeld. Er waren tegen twee uur geen gas ten meer in het restaurant en de kas sier was bezig zijn geld öp te bergen in het kantoor. Een serveerster hoorde plotseling een harde slag en zag daar op een jongeman hard weglopen. Toen zij even later in het kantoor van de kassier kwam, zag zij deze op de grond liggen, hevig uit neus en oren Winston Churchill, de leider van de oppositie in het Britse Lagerhuis, heeft Zaterdag de steun der Conser vatieve fractie toegezegd aan de rege- 'ingsmotie van vertrouwen in het de fensiebeleid. Wel wordt verwacht, dat Churchill critiek zal oefenen op het beleid van de regering en op groter spoed bij de herbewapening zal aandringen Verwachting tot hedenavond: Bijna overal perioden met zonne schijn en droog weer. Warmer. Zwakke tot matige westelijke tot zuidwestelijke wind. DINSDAG: Zon op 6.08, onder 19.03. Maan op 6.19, onder 19.11 (M.M.) NATIONALE PRODUCTIELEIDER BENOEMD William Henry Harrison. hoofd van een telefoonmaatschappij, is benoemd tot chef van de National Production Authority van het Amerikaanse mi nisterie van Handel. De Westelijke geallieerden zullen waarschijnlijk een einde maken aan de ont manteling van militaire installaties in West-Duitsland. De kwestie wordt thans te Londen besproken. Misschien wordt er reeds over een paar dagen een ver klaring afgelegd. Naar men verwacht zal een besluit hieromtrent onafhankelijk van de conferentie van ministers van buitenlandse zaken te New York worden genomen. In geallieerde kringen is men van mening, dat de ontmanteling van militaire objecten wordt stopgezet „naar aanleiding van de verslechterde veiligheid van West-Duitsland na het uitbreken van de Koreaanse oorlog". Het meeste „demilitarisatiewerk" ligt in de Britse zone. Toch zal een besluit hier omtrent door Engeland, Frankrijk en Amerika tezamen genomen moeten worden. Liet week-end is in alle rust verlopen. Met een miezerig regentje, dat ons Zondagmorgen wat huiverig rond het kopje-koffie-met-het-koekje bracht, met een voetbalkoorts die tot over- de 40 graden steeg en 's avonds met een smeulend kooltje in de haard, waar door wij eraan herinnerd werden, dat de R. in de maand is. In het schone Kopenhagen was het niet zo rustig. De stad werd van de lucht en de zee uit „aangevallen, zij het uit de gein. De burgerverdediging werd getest op mi litaire paraatheid en actie tegen sabo tage en vijfde colonne werk. Wie de rollen van spion en saboteur hebben vervuld, is ons onbekend. In Bols- ward zijn politie en jeugd goede maat jes Oom Tuut organiseerde een fijne autotocht naar Oranjewoud, tracteerde de ruim 400 kinderen royaal en gaf ze tot slot een mieterse filmvoorstelling. De Bolswardse politie heeft aan de jeugd geen kind meer. H.K.H. Prin ses Wilhelmina heeft steeds een grote belangstelling voor de Harmonie te Apeldoorn getoond. Ter ge'egenheid van het eeuwfeest van het corps schonk Zij het een fraai gedenkboid. Mr. P. J. Oud. burgemeester van Kou terdam opende in zijn Maasstad nieuw gebouw van het Leger Heils. De chef van de staf Leger John J. Allan zeide nog een mooier Leger des Heilsgebouw ge- llllllillllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII zien te hebben, waarmede de Rotter dammers het weer kunnen doen. Twee naakten, getekend door Pablo Picasso, zijn van een expositie te Stoke-upon Trenijt in Steffordshire verwijderd, daar de tekeningen „voor velen van de plaatselijke bevolking aanstoot zouden hebben gegeven". Pi- een des van het nooit Rij-vlieg-puzzle in de Wieringermeer „iedere vlieger zocht zijn hntie" casso kan troost vinden bij Kees van Dongen. J^rie rechtse splinterpartijen in W. Duitsland zijn een fusie aangegaan. Het zijn de Rad. Soc. Vrijheidspartij (Britse Zone), de Vrije Soc. Partij (Fr. zone) en de Soc. Vrijheidspartij (Am. zone). Over een naam voor de partij wordt nog beraadslaagd. Wat zouden de heren denken van „Partij van de Vrijheid"? Te Bloemfontein zal :en standbeeld worden opgericht voor generaal Christiaan de Wet, zittend op zijn paard „Fleur". Een dief in Yon- kers (NY) wist waar Abraham de mos terd haalde. Hij verschafte zich toe gang tot een warenhuis, stal acht dol lar uit de cassa en vond 368 dollars in eenkoelkast. Dat jvaren bevroren gelden, die in zijn klamme lange vin gers snel ontdooid zullen zijn. De Engelsman James McCandless zag de trein juist voor zijn neus vertrekken Hij greep de raamknop van de laatste coupé van de laatste wagen en klom door het venster naar binnen. Toen hij dè kaartjes-knippende-conducteur zag naderen, ging hij aan de buitenkant van de rijdende trein hangen. Het mocht echter niet baten. De Tarzan werd aan zijn kuif naar binnen getrok ken en kon vervolgens twee Ponden offeren op het altaar van Vadertje Staat. bloedend. Naast hem op de grond lag een portefeuille °n de ijzeren geldkist, die hij altijd met een ketting aan zijn stoel bevestigd had, was open. Uit een eerste politieonderzoek bleek, dat waar schijnlijk omstreeks f 1500 is meegeno men uit de .eldkist. Het staat nog niet vast of één of twee daders de overval hebben gepleegd. De kassier zou binnenkort met pen sioen gaan. Hij is reeds 55 jaar bij de coöperatie werkzaam. De Westberlijnse „Groep voor actie tegen onmenselijkheid" heeft een be roep op de V.N. gedaan om bij Oost- Duitsland aan te dringen op herzie ning van de vonnissen in het Wald- heim-massaproces, waarvan zes we ken geleden mededeling werd gedaan. In dit proces werden 3500 voormalige bewoners van concentratiekampen in de Sowjetzone veroordeeld tot lange gevangenisstraffen. Acht en dertig werden ter dood veroordeeld. Het ge middelde van de uitgesproken gevan genisstraffen zou vijftien jaar bedra gen. Een woordvoerder van de actie groep verklaarde, dat de 3500 gevan genen in enkele dagen tijds berecht en veroordeeld werden, zonder getui genverhoor en met slechts een verde diger voor alle aangeklaagden. Zondagmiddag heeft zich op een kermisterrein te 's Gravenhage een dodelijk ongeluk voorgedaan. De 10- jarige J. O. kwam in aanraking met de afrastering van het kermisterrein, welke onder stroom bleek te staan en is ter plaatse overleden Uit een on derzoek is gebleken, dat een kermis exploitant, die met zijn wagen buiten het terrein stond, clandestien een lichtaansluiting had gemaakt met een wagen, die binnen het terrein was ge parkeerd. Het vermoeden bestaat, dat de niet-geïsoleerde verbindingsdraad op de afrastering heeft gelegen. De exploitant is door de recherche aan gehouden. ernstige treinramp in pakistan Vijftig mensen ziin Vrijdagavond om het leven gekomen en een gelijk aantal gewond bij het ontsporen van een trein op ongeveer 65 km afstand van Dacca in Pakistan. Spoorweg functionarissen te Dacca vermoeden dat er sabotage in het spel is. Zondag zijn in geheel West-Duits land herdenkingen gehouden van de slachtoffers van het 'Nationaal-Socia- lisme, die in Hitiers gaskamers om kwamen of door ziin beulen werden vermoord. het Noordkoreaanse leger, Kang Koen, Vrijdagavond is gesneuveld. Koen was tevens vice-minister van Oorlog. Van geallieerde zijde is gemeld, dat wingcommander L. T. Spence, de lei der van het Australische Mustang eskader in Korea, om het leven is ge komen bij een aanval in de buurt van Pohang. Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft medegedeeld, dat van 30 September af opnieuw controle zal worden ingesteld op de export van producten der ijzer- en staalfabrie ken. De controle zal van toepassing zijn op de export naar alle landen be halve Canada en is bedoeld als een maatregel om de binnenlandse voor raden van producten, die voor de Amerikaanse defensie-inspanning van belang zijn, te beschermen. Deze con trole werd in Maart j.1. opgeheven. Radio-Vatikaanstad heeft verklaard dat de recente mededeling van de Hongaarse regering over het onder tekenen van een overeenkomst met de Staat door de leden van de hoge geestelijkheid „volledig vals" is. De Maling - student (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, September. De In donesische regering betaalt niet langer meer de studietoelage voor de uit In donesië afkomstige studenten, die hier te lande aan universiteiten en hoge scholen hun opleiding ontvangen. Dat is niet erg prettig voor de he ren, want nu zullen zij hun studie öf uit eigen middelen moeten betalen, öf moeten terugkeren. Voor een aantal dezer zogenaamde Malino-studenten bleef slechts dit laatste over. Met de „Willem Ruys" van de Rotterdamse Lloyd vertrekken er Dinsdag 35. An dere jongelui willen kost wat het kost in Nederland blijven, maar zij zullen dan zelf moeten gaan verdienen om hun levensonderhoud en hun college gelden te kunnen betalen. Dat zij daarvan niet afkerig zijn en zich bereid tonen hun handen uit de mouwen te steken, bewijst een adver tentie, die wij in een der Haagse bla den aantroffen, een teken des tijds en een wrange schildering van de situatie. Een Malino-student zoekt werk staat in deze annonce om studie voort te zetten. Onverschillig wat, van schoenpoetser tot ipinister. De jongeman blijkt HBS met vijf jarige cursus genoten te hebben en radio-techniek te hebben gestudeerd. Zijn leeftijd is 29 jaar. En dan volgt: Landaard: Nederlander, Huidskleur bruin 't Knallend leer heeft in de lande Weer de strijdlust doen ontbranden In Maastricht en Arnemuiden, Pingjum, Mokum en Schipluiden, Kortom, in de grootste stad En het allerkleinste gat. Op terreinen en terreintjes Hebben groten, maar ook kleintjes Ieder in huh eigen klasse, Het publiek weer doen verrassen Met een gobber of een zege, Naar 'gelang er werd verkregen Op deez' allereerste dag, Die de competitie zag. Abe's club heeft wel bewezen, Dat zij steeds nog is te vrezen; H.S.C. dat werd gekraakt En met 80 ingemaakt. Ajax deed de Oosterlingen In mineur hun clublied zingen. Want 't gaf A.G.O.V.V. 'n 30 nederlaag, o wee! R.C.H. sinds kort in d'Eerste, Was 't die Haarlem overheerste, Gaf haar plaatsgenoot heel kloek Met 21 juist voor de broek. Anders liep 't met D.W.V. af, Die de winst aan S.V.V. gaf, Deze nam de punten mee, En hier was de stand 42. 't Pas gepromoveerde Emma Zette Xerxes in haar hemd, ja, Hield de „Tunnelaars" van 't lijf Met een eindstand van 65. rn Noordhollands lage landen Kon men V.S.V. zien stranden, Want daar hield de grote Koog Met 42 haar kleuren hoog En zo hebben de partijen, in verschillende contreien, Weer hun mannetje gestaan, Of zijn in de soep gegaan. JABSON

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1