Australië al veertig jaar gelede het „land van belofte" Marva's toonden hun liefste glimlach Stad en Omgeving De maritieme plechtigheden van vandaag en morgen Kantonrechter had het druk met verkeersovertredingen H De Bioscopen Huisvrouwen maakten kennis met hel reddingwerk Overdracht tegeltableau in Koninklijk Instituut ZIJN THEORIE WAS ONVOLDOENDE Tussen Haaks en Kuitje Beroep aangenomen TIVOLI DE WITTE: HOLLANDSE JANTJES Het Nederlands smaldeel verloor er honderdvijftig schepelingen Voor weinig werken geld. Ons postduivennieuws „Je bent maar eens jong" vanavond in Tivoli Marvo Djakarta exit.... Breezand veei Filmavond N. Z. H. R M. De Marinecantine als foto-ate'ier De staf van sergeant Wolberts schiet" tweehonderd plaatjes per uur Julfanadorp Feestelijke middag van „Het kleine dorp" Petten Voetballers in vergadering bijeen Besommingen l|muid®n WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1950 Bij de installatie der jongstejaars adelborsten, welke hedenmiddag om half drie op het voorplein van het Koninklijk Instituut zal plaats vinden, lullen tal van hoge autoriteiten aan wezig zijn. Van Nederlandse zijde wordt de plechtigheid 0:m. bijgewoond door de Staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W.- Moorman, de Bevel hebber der Zeestrijdkrachten, vice- admiraal jhr. E. J. Van Holthe en de Commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Willinge. De Amerikaanse marine wordt vertegen woordigd door captain Basil N. Ritten- house en captain Ronald McKinnon, de Britse marine door commander W. E. J. Eames, terwijl de Belgische re gering vertegenwordigd zal zijn door generaal-majoor J. Woussen. Omdat ook 23 Indonesische adelborsten zul len worden geïnstalleerd,zal eveneens de Hoge Commissaris mr. Mohammed Roem de plechtigheid bijwonen. Na afloop van de installatie maken de adelborsten, voorafgegaan door de Marinierskapel, een mars door de stad. Volledigheidshalve herhalen wij nog even de route: Buitenhaven, Hoofd gracht, Kanaalweg, Postbrug, Polder weg, Krugerstraat, Van Galenstraat, De la Reystraat, Soembastraat, Suma- trastraat, Middenweg, Hector Treub- rtraat, Lorentzstraat, Overweg, Sluis dijkstraat, Keizerstraat, Spoorstraat, Weststraat, Hoofdgracht. De beëdiging Alvorens morgenmiddag om drie uur de beëdiging der nieuw-benoem- de officieren plaats heeft, wordt in de hal van het Koninklijk Instituut het grote tegeltableau, vervaardigd door de Haagse kunstschilder en glazenier Alex Aspeslagh, onthuld. Het wordt om één uur door de heer P S. van 't Haaff, voorzitter van de Voor de tweede maal zat de Helder- se schoenmaker Adolf de W. bij de Meervoudige Kamer te Alkmaar in het bekjaagdebankje. Verdachte werd er van beschuldigd dat hij, zonder daar voor bevoegd te zijn, het bedrijf van schoenmaker uitoefende. In Februari van dit jaar diende deze zaak, doch de rechtbank had de zaak aangehouden om verdachte in de gelegenheid te stellen alsnog examen te doen. Jam mer genoeg had deze slechts voor zijn practisch werk een voldoende gekre gen. Zijn theorie bleek een te zwak punt om hem het praedicaat van mr. schoenmaker te verlenen. Daarom meende de officier dat er geen andere mogelijkheid was dan verdachte ter za ke van de vestigingswet kleinbedrij ven tot f 50 subsidiair 25 dagen te ver. oordelen. Over viertien dagen volgt de uitspraak. Koninklijke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot", overgedragen aan de commandant van het Koninklijk In stituut, kapitein ter zee F. H. M. van Straelen. Het tableau wil een voort durende herinnering zijn aan hetgeen de Koninklijke Marine in de jaren 19401945 voor het vaderland heeft verricht. Na afloop van de plechtigheid op het Ankerpark wordt, aanvangende om vier uur, een mars door de stad gemaakt. Ook hiervan herhalen wjj de route: Ankerpark, Nieuwntraat, Stak- man Bossestraat, Ooievaarstraat, Lijs terstraat, Burg. Houwingsingel, Rei gerstraat, Ruyghweg, Parallelweg, Ju- iianapark, Spoorstraat, Weststraat, Hoofdgracht. Hr. Ms. „Marnix" is gistermiddag om twee uur van de Werf gekomen en heeft bij de P. M. munitie geladen. Vanmorgen om acht uur werd zij verhaald naar de plaats, waar anders Hr. Ms. „Pelikaan" ligt. Het is morgen hoog water om 9 en 21.35 uur, en laag water om 3.10 en 15,50 uur. De temperatuur van het zeewater was 16.5 graden Celsius. Ds. F. G J. Hofhuis, predikant van de Baptisten-gemeente te Alkmaar, en Den Helder, heeft bedankt voor het beroep dat de gemeente Zandbulten (Fr) op hem uitbracht. Het beroep naar Drachten heeft hij aangenomen. EEN ZWERVERS OPONTHOUD. Donderdagavond in Tivoli de welbe kende James Cagmey in een film die wordt aangekondigd als „een film vol verrassingen". Dat is aannemelijk, want het leven van een journalist is vol verrassingen en de hoofdpersoon is een journalist. Zekere Tom Richards (James Cagney) trekt van leer tegen wantoestanden in een Amerikaans stadje, zo'n goede veertig jaar geleden. Bij toeval, want Tom is een zwerver, die veroordeeld wordt en een baantje krijgt aangebo den bij het muffe krantje in dat stad je. Hij wint (natuurlijk) het opwin dende gevecht tegen de corruptie en intimidatie, maar wie mocht denken, dat er een „happy end" is komt op het laatste ogenblik bedrogen uit. Er fluit een trein in de verte en dat is voor collega Tommy het sein om te ver trekken. Een film met actie, die de liefhebbers een paar prettige uurtjes kan bezorgen, NA DE STORM. Hedenavond en morgenavond kan men in de Witte-bioscoop gaan zien, hoe Oostenrijk lijdt onder de bezetting. Da' is misschien wat sterk uitgedrukt, maar in de verfilmde geschiedenis van Barbara von Trentini dochter van een Oostenrijks diplomaat van de oude stempel kan men toch met wat goede wil opmaken, hoe de oorlog en zijn nasleep de menselijke geest ont wricht heeft. Dit geldt dan speciaal voor een land als Oostenrijk, De ge schiedenis speelt zich af onder de Amerikaanse bezetting van het land en is zéér dramatisch: Barbara immers kiest ten slotte een dood in de golven omdat zij in haar liefde voor een Ame rikaanse majoor en haar doodgewaan de jeugdvriend niet tot een keuze kan komen. UET zou op zichzelf geen vermelding waard zijn, dat precies veertig jaar geleden, in September en October 1910, een smaldeel van de in Surabaja gestationneerde Koninklijke Marine een vrlendschapsbezoek bracht aan Austra lië. Bezoeken van marine-eenheden aan het buitenland gaan immers altijd ge paard met grootse ontvangsten en in 1910 was dat niet anders: de opvarenden van Hr. Ms. „Koningin Regentes", „Hertog Hendrik" en „De Ruyter" werden in alle bezochte steden met buitengewoon grote gastvrijheid ontvangen, er werden tochten door het binnenland gemaakt en Australische kinderen brachten be zoeken aan de Nederlandse schepen. Nee, dat is niets bijzonders. Wél bijzonder ie, dat bijna honderd vijftig schepelingen deserteerden en een bestaan zochten in Australië. Waarmee en met het onderstaande bewezen wordt, dat Australië al veertig jaar geleden evenzeer „trok" als tegenwoordig. yOLGENS DE BERICHTEN in de kranten waren het de „vier achten", die de schepelingen verleidden, hun In aansluiting op ons postduiven- nieuws van gisteren volgt hier de uit slag van „Het Noorden". De eerste duif van deze vereniging keerde om 11.14.13 uur uit Duffel (Belgie) terug, De prijswinnaars waren W. Pluijmers 1 2 3 10 11 14; G. Buis 4 6 7 8 12 16 17 18 19 20; J. Manshanden 5 13 25; G. J. de Wit 9 26; J. Barendrecht 15 22; R. J. Ran 21; A. Rietveld 23; J. C. van Reek 24. De eerste duif van „Victoria" keerde om 11.14.59 uur uit Duffel terug. De prijswinnaars waren: A. Heyblok 1 2 22; D Makelaar 3 5 25; W. Verhaag 4 21; P. Tydeman 6 15 18 23; J. Riemers 7 8 19 28 31; J Kramer 9 16; C. Breg- man 10 12 13 20 24; J. 'C. Duinker 11 17 29 30; C. van der Spek 14; L. Ver- bokken 26; C. Bruin 27; S. Riewers 82 Vrijdagavond van zes tot zeven uur wordt ingekorfd voor Vilvoorde. Zaterdagavond van zes tot zeven uur is het klokken zetten. Wij herinneren er aan, dat het sei zoen van de Helderse Volksuniversi teit vanavond wordt geopend met een opvoering van het blijspel „Je bent maar eens jong". Het wordt in Tivoli ten tonele gebracht door de Toneel groep Nederlandse Comedie onder lei ding van Johan de Meester, Guus Os- ter en Han Bentz van den Berg. Het door Gerard Rekers vertaalde stuk wordt opgevoerd onder regie van Jo han Fiolet. De Marine Voorlichtingsdienst m het Oosten te Djakarta, heeft eind A'.sgustus zijn werkzaamheden beëin digd'. Het hoofd van de dienst, de heer P Korthuys, en het hoofd van de afd. radio, de heer H. Nelissen, zullen me dio September naar Nederland ver trekken. Ter afwikkeling van de aan gelegenheden zal het hoofd van de afd. pers, ltz. 3e klasse D. Steenmeiier nog enige tijd aanblijven. KORTENAER NAAR AUSTRALIË EN NIEUW-ZEELAND Naar uit Canberra wordt gemeld, zal Hr. Ms. Kortenaer na het bezoek aan Nieuw Gulnea een „goodwill"-bezoek aan Australië en Nieuw-Zeeland gaan bren gen. BREEZANDER BOYS Uitslagen van gespeelde wedstrijden: HCSC aBreezander Boys a afgelast; jjCSC 4Breezander Boys 2 6—2; Bree- xander Boys I—DEK I 1—0. Voor Zaterdag luidt het programma Breezander Boys a-HRC c 3 uur; Bree zander Boys II-HCSV III. 4 uur; Flevo 1 —Breezander Boys I, 4 uur, vertrek Drie- bruggen S uur. beurt een paar jaar naar een Rijks werkinrichting, beloofde de ambte naar. Hr. Ms. „Hertog Hendrik", een pantserschip met een veelbewogen geschie denis. Deze foto werd genomen vele jaren na de gebeurtenissen waarvan dit artikel verhaalt, namelijk tijdens de konvooidiensten in de Spaanse wateren. Thans ligt de Hertog Hendrik", verbouwd tot logementsschip, als Hr. Ms. wachtschip Amsterdam in de hoofdstad. Op 29 Mei j.l_ reed een Belgische personenauto met grote snelheid nabij Kolksluis tegen een NACO-bus, die op weg was naar Den Helder en vanaf de Rijksweg de Scheidingsvliet wilde oprijden. Gistermorgen diende deze aanrijdingszaak met vele andere verkeersovertredingen voor het Kanton gerecht, maar omdat er een vrouwelijke tolk en twee advocaten aan te pae kwamen en de getuigen elkander nadrukkelijk tegenspraken was er toch even een sfeer van spanning. De Frans sprekende inwoner van Luik verklaarde de richtingaanwijzer niet gezien te hebben toen hij de bus inhaalde, een verklaring die door zijn 16-jarige dochter werd bevestigd. De buschauffeur D. W. uit Schagen zei 40 meter vóór de Scheidingsvliet de wij zer te hebben uitgestoken en tevoren had hij in zijn spiegel gezien, dat er op grote afstand enkele auto's nader den. Deze verklaring werd onderschre ven door een passagier, terwijl het Bel gische meisje even pertinent beweerde, dat enkele seconden na de botsing (waardoor de luxe wagen en de auto bus flink werden beschadigd) de rich tingaanwijzer niet uitstond. Een advo caat uit Venlo wees op de mogelijkheid, dat de chauffeur en de passagier zich vergist kunnen hebben en mr. H. Jon ker merkte op, dat het voor een bui tenlander onmogelijk is te weten, dat een autobus na de bebouwde kom van 't Zand te zijn gepasseerd plotseling linksaf kan slaan. De ambtenaar van het O.M. had daarvoor reeds vrijspraak gevraagd wegens gebrek aan bewijs en de kantonrechter, mr. J. 't Hooft, sloot zich daarbij aan. Meer botsingen Op Wieringen speelde zich enkele maanden geleden een dergelijk geval af. De monteur J. L. W. uit Medemblik haalde daar een vrachtauto rechts in, toen deze naar links uitweek om een bocht te nemen. Omdat vaststond, dat hij de richtingaanwijzer onmogelijk kon zien, werd de man van de PTT schul dig verklaard zonder oplegging van straf. Minder gelukkig was de bestuur der van de vrachtauto, C. L. uit Den Oever, die voor dezelfde botsing tien gulden of vijf dagen kreeg. De niet verschenen J. R. van Texel wilde een wegkruising passeren. Er na derde echter een andere auto en door' dat de remmen van de vrachtauto van R. helemaal niet deugden kwam er een botsing van. Met „een zoodje schade", aldus de getuige, die voorts aankon digde, dat de verzekering net deed of „z'n neus bloedt". De zaak werd aan gehouden. Op 24 Juli reed een Eerw. Zuster uit Anna Paulowna zonder rijbewijs in een auto. Op de hoek Molenvaart Nieuweweg kwam zij in botsinr met een auto van de PTT en hoewel ze volstrekt schuldeloos was kreeg ze tóch een bonnetje. Omdat ze kort daarop baar rijbewijs heeft gehaald was het vonnis mild; één gulden boete. De zus ter tikte meteen af en mocht daarna getuigen in de zaak tegen de vakman van PTT, R. G. uit Den Helder, die geen voorrang had verleend. Hij be weerde, dat er van een weifeling spra ke was geweest en kreeg zes gulden of drie dagen. Voor het feit, dat boven- Wien de remmen niet geheel in orde waren kwam er nog eens drie gulden b«. Dronkenschap Erger dan die kleine verkeerszaak- jes was, dat de niet aanwezige K. V. uit Den Helder in dronkenschap was opgestaan tegen zijn hospita. Dat heb ben we althans begrepen uit hot ver haal van haar stevige vriendin, die bij de strijd aanwezig was en meer pogin gen tot slaan had verijdeld. V. kreeg vijftien gulden of vijf dagen. Een an dere liefhebber van een borreltje, J. B. J. uit Den Helder, werd op 16 Tuli „in kennelijke staat" aangetroffen in de Spoorstraat. Omdat zijn jaar proeftijd nog niet was afgelopen moet hij zeven dagen brommen. En als het weer ge- CR ZIJN In verschillende kranten in dertijd lange artikelen verschenen over het Nederlandse bezoek aan het vijfde werelddeel. En de corresponden ten deden toen al de ontdekking, dat Australië totaal anders is dan Europa. Standenverschil was er in 1910 al even min als thans; zij noemden Australië democratischer dan welk ander land ook. Al spoedig meldden de briefschrij vers, dat een flink aantal schepelingen deserteerde. Toen men de derde stad bezocht werd in enkele regels medege deeld, dat „sedert Brisbane zestig man spoorloos waren". En in volgende reis brieven kreeg de opmerkelijke desertie meer plaats. Het bleek, dat een Ameri kaans smaldeel tijdens een vroeger be zoek niet minder dan vijfhonderd man nen had verloren en „voor terugkeren de berouwvolle zondaars en ingepikte, minder berouwvolle collega's dan ook een schip had achtergelaten". Een aantal van de deserteurs kreeg echter pas na enkele maanden berouw over hun stap en keerde ten slotte via de consulaten en de gevangenissen in eigen land op de vloot terug. Australië oefende niet alleen aantrekkingskracht uit op de opvarenden van oorlogsbo dems, maar ook de kapiteins van koop vaardijschepen hadden met moeilijkhe den te kampen. In een Australische ha ven lagen twee Duitse koopvaarders, die niet konden vertrekken omdat méér dan de helft van de bemanning was weggelopen.... geluk in Australië te beproeven: 8 hours work, 8 hours sleep, 8 hours play, 8 shillings a day. De deserties waren dan ook niet zo zeer het gevolg van ontevredenheid, maar meer van de omstandigheid, dat velen Australië beschouwden als een goed en mooi land, waar de Europeaan met weinig werken veel geld kon ver dienen. De Hollandse Jantjes maakten er kennis met gevestigde Hollanders, die in de landbouw of de nijverheid 'n goed bestaan hadden gevonden. Het waren vooral deze Holanders, die de schepelingen veel schoons voorspiegel den en vertelden, dat een eenvoudige smid of timmerman een best daggeld konden verdienen in „het land der toe komst". Merkwaardig is, dat de Indonesische schepelingen niet aan de i0u,.. volg gaven. Die bleven liever Nederlandse Marine, vonden a 'l ol op Vi t c rfocnli i Ir f im<ï.i slechts geschikt voor blanken i5" taal verdwenen bijna 150 Nederl in hoofdzaak mariniers en m S doch ook gegradueerden. Onder*' bevonden zich ook enkele sreh Het plan om te „drossen" wag 1 voorbereid. Door te zeggen a voor hun gage inkopen wilden *1 hadden allen de beschikking «v.S paar honderd gulden en zij verd in groepen. DE VRAAG RIJST of de comman4a ten van de schepen geen nJ, deden hun mannen terug te hal hebben ze wél gedaan. Er werd verzoek gericht tot de Australisch, litie, maar deze gezagsdragers hiLM' er weinig zin in de deserteurs te ken. Na lang praten verklaarden Z ten slotte bereid iets te doen m, wilden daarvoor een premie van tig gulden hebben voor elke desertT die ze aan boord brachten. Dat viZ't duur en besloten werd, dat de set nog enkele dagen langer dan het was in Australië zouden blijven dat het kon gebeuren, dat er „berou® volle zondaars" waren. Toen echt geen enkele deserteur kwam opdae" vertrok men naar het uitgang»™! Surabaja. Uit deze geschiedenis is dus »P I» van i. maken, dat er op het gebied arbeidsvoorziening in Australië in Veet. tig jaar zo goed als niets veranderd ij En de Nederlanders, die nu met pi», nen rondlopen, om in het land van onjj tegenvoeters een bestaan op te bou. wen weten, dat zjj er misschien noj Nederlanders zullen aantreffen, die jj Marine vaarwel zegden, omdat ook toen al Australië het land van belofte was! De afdeling Den Helder van de Ne derlandse vereniging van Huisvrouwen hield Maandagavond in „Musis Sa- crum" haar eerste ledenvergadering in het nieuwe seizoen. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich ook de echtgenote van de burgemeester, mevr S. RehorstBol, en een aantal leden van de vereniging van oud-redders „Moed, Volharding, Zelfopoffering", die van de presidente, mevrouw Veen, een speciaal woord van welkom ont vingen. Daarop begroette zij de spre ker voor deze avond, de heer J. G. Wittpen. Deze heeft, alvorens de bekende film van de Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij te vertonen, iets over het reddingswerk ter zee verteld. Namen als Dorus Rijkers, Janus Kui per, Coen Bot en vele anderen klon ken vertrouwd in Nieuwediepse oren. De heer Wittpen herinnerde aan de oprichting van de NZHRM op 11 No vember 1824, kort na het vergaan van het fregat „Vrede" voor de kust bij Den Helder. Negen dagen later werd te Rotterdam de Zuidhollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreuke lingen opgericht. Diverse bijzonderheden vertelde de heer Wittpen over de modernste red dingsmiddelen. Na zijn uitéénzetting verwonderde het niemand, dat voor dit menslievende werk jaarlijks een be drag van f 280.000 nodig is. Al deze kosten kunnen door particuliere bijdra gen, dus zonder steun van het Rijk, worden gedekt. De driedelige film, die met een re- y^AXNEER een vrouw op de foto* moet, zal dat voor haar even plezierig en Dan waagden zij zich met mannen moed onder de beide lampen, die hun snuitjes fel belichtten, en sommigen in een onmiskenbare staat van verwarring brachten. Een galante korporaal-vlieg tuigmaker stelde een donkerblond nog even onaangenaam zijn als een behandeling voor permanent wavè. Althans kmeckmiia i dat nemen wij aan, want een vrouw is nu eemaal nooit helemaal te doorgronden. even een wpprharqti "Üto'i £°r u. Maar het staat als een paal boven water, dat een vrouw een ander mens wordt, w linkeroor te narlrl-Pi wanneer haar ogen worden verblind door felle fotolampen en de (alle pukkel- 00r moest 0D dp «A 'ant ook da,t tjes vastleggende) camera op haar wordt gericht. W« hebben dat gistermorgen tedere hand haar Wn J freeP kunnen waarnemen in de Marinecantine, waar enige tientallen Marva's aan blikken naar HP f d, lopende tand een ,U*J. werden ge-et. Do. w» e.o, de np„„e».r ere» een charmante onderbreking van het aan één stuk door fotograferen van marine- je> en het was gebeurd mannen. Heel het marinepersoneel gaat immers deze week op de kiek, want er 'n moeten pasfoto's komen voor de nieuwe legitimatie-bewijzen. J ,P1J mjJ niet eens ge daan hoorden wij een Marva'tje iet- Piiim ^700 elaroktnffArr op de afgesproken tijd, zodat in een ge- wat spijtig zeggen, toen de korporaal- ixuim JWW siacriIOTTerS staag tempo kan worden doorgewerkt, vliegtuigmaker die ondeugende lok van an /4a LnanJ L JDe »Patiënten" melden zich bij de in- h®ar collega tot de orde riepDe aafl 06 lOperia© Dana gang, waar hun namen worden geno- korporaal gaf ons maar eens een knip- teerd. Zij moeten hun stamboeknum- oogje, alsof hij wilde zeggen: „Zo ja- De uit drie fotografen en drie schrij- mer opgeven, da met losse houten let- loers kunnen zelfs marinevrouwen vers bestaande opnamestaf, waarvan de ters in een houder wordt geplaatst. Met zijn!" sergeant voor speciale diensten J. Wol- dit nummer voor de borst gaan aij dan Een groepje Mariniers van de Sport- berts de leiding heeft, kan in Den Hel- op de plaat. Dertig kunnen er op elke school kwam binnenvallen en herstelde TeJT# V00ru.U' Hler moe*en «lm. die van te voren wordt gemerkt het mannelijke overwicht in het atelier zo n 3700 fotos worden genomen, en door een foto te nemen van het film- Stoer vestigde een derde klasser ziin dat !n een zo hoog mogelflk tempo, nummer. Na het ontwikkelen en af- blik op de schijnwerpers, alsof hij een Welnu, aan dat laatste ontbreekt het drukken - een karwei dat nog vyf vijand met de ogen tartte. Maar dat weken in beslag zal nemen brengt was niet goed. Ook hij moest naar de Maandag gestart in de dan het. distribueren van de pasfoto's opgeheven linkerhand van de camera van de 20 weinig mogelijk moeite mee. man kijken. En de korporaal-vliegtuig- „Zit m'n haar goed'" maker greep hem met tedere hand bij De Marva's waren gistermorgen aan de kin, teneinde het aangelaat van de plaats op het bankje, het witte bord de beurt. Ze troffen het niet best met marinier in de juiste stand te plaat- op de achtergrond wordt op de juiste de harde wind, die een wreed spel sen- hoogte geschoven, de fotograaf maakt speelde met de keurig in het gelid ge Het Marva'tje van zopas sloeg deze met zijn linkerhand het gebaar dat brachte lokken. Maar gelukkig, in de manipulatie met ondoorgrondelijke onder andere omstandigheden „ga uil Marinecantine hing een brede spiegel, blikken gade. Zij scheen enigszins te- mijn ogen" kan betekenen, en dan knipt welke zelden zulke nuttige diensten zal leurgesteld door de ontdekking dat hij met de rechterhand het plaatje. Wie hebben bewezen. Met de bekende ka het de korporaal-vliegtuigmaker al- volgt. Zo kunnen als het meeloopt rakteristieke gebaartjes, waarvan hel thans op dit moment om het even effect altijd nihil schijnt te zijn. gaven was, of hij het gekuilde kinnetje van de marinevrouwtjes nop even met de een fotogenieke jongedame mocht beet palm van hun hand een duwtje hier en pakken dan wel de (overigens clean een zetje daar onder hun blonde of shaven) voedingsbodem van een ma portage van een schipbreuk werd be sloten, vormde een interessante et boeiende illustratie van het besproke ne. Zonder twijfel heeft deze avoci weer eens de aandacht gevestigd op het bijzonder mooie en nuttige werk van de reddingmaatschappijen. Mogen velen der aanwezigen gevolg geven aan de opwekking van de heer Witt- pen, om zich als lid van de NZHRM op te geven. De minimum-contributie be draagt drie gulden per paar. Men kan het werk ook steunen door voor een gulden een bundeltje prentbriefkaarten te kopen. Zaterdagmiddag werd door de buurt-1 vereniging „Het kleine dorp" een fees telijke middag georganiseerd in de j open lucht. Eerst liet het weer zich I dreigend aanzien, maar ten slotte bleek het mogelijk het gehele programma af te werken. Er heerste een gezellige sfeer en door jong en oud werd volop mee gedaan aan allerlei spelen. Ook de tractaties voor de jeugd ontbraken niet. De uitslagen waren: vlagzetten: 1 Petie Schoonheden; 2 Diana van Rijn Blokjes rapen: 1 Willy Gomes. 1 Kees Purmer. Flessen zetten: 1 Her man Heyblok: 2 Hilvert Heyblok. - Ballopen: 1 Wopke v. d. Meer; 2 Anne ke Oost. Zaklopen: 1 Tineke Zon en Alie Nuyens; 2 Gert Verschoor en Hans Schoonheden. Blindeman: 1 Aaltje - v. d. Meer; 2 Tineke Zon. Voor ou- I deren: zaklopen: 1 Van der Meer en echtgenote; 2 mej. M. Nuyens en A- j Heyblok. Ringsteken: 1 A. Heyblok, I 2. N. Oost. Kruiwagenrace: 1 mevr. van Rijn en A. Heyblok; 2 mevrouw Schoonhoven en de heer Meinsma. Eén dezer dagen vond de jaarvergade ring van de voetbalvereniging ,,Pett<n_ in café H. Vriesman plaats. De belang stelling hiervoor was van de zijde der den bevredigend. Bij de aanvang van de bespreking werd besloten aan de heer Geensen, nestor en stuwkracht der vereniging- thans in een ziekenhuis te Alkmaar die voor "lano 111 CC11 .^ICIVCHIIUIO I.C ulMft het ondergaan van een operatie verblij een telegram te zenden. - Was het voordelige saldo der verenig: vorig jaar 222,07, thans bedroeg 221,05. Bij monde van de heer J- G®e sen, werd namens de eontrflecommw» verklaard alle boeken in orde te heo bevonden. Dank werd gebracht aan heer W. de Waard voor de vele bien' in het afgelopen seizoen aan de verenig bewezen. De samenstelling van het bestuur o dervond geen verandering. Tot ie van de adsplranten werd benoemd heer J. Eriks en als plaatsvervanger heer W. Erkis. In de elftalcommissie w den gekozen de heren J. Kouwenberg. Bakker, J. Ridderbos, C. Kossen en d. Vlies Kz. Van de renteloze aandelen werden geloot de nrs. 22, 23, 24, 25 en 55. v der werd besloten te trachten een g De gtef ie garderobe-annex-bibliotheek Cantine, waar drie keurige „schavotjes' zijn neergezet. Het slachtoffer neemt lening van 600 3</s procent te verkri) tijd tweehonderd pasfoto's in een uur worden genomen. Dank zij de medewerking der com mandanten van Hr. Ms. sehepen, dien sten en instellingen, komen de groepen bruine baardos. riniers baard.... J /2 - g, gen tot betaling van schulden wegen» bruikte materialen aan het clubge De heer H. Vriesman deed de toezeg» ook dit seizoen, zolang hij nog cafen is, de thee voor de spelers te zuil®11 zorgen. De besommingen van Dinsdag Trawlers: IJm. 31 f 19-000. 54 f 20' Kustvissers: HEL. 79 f 4600; Kw- f 175, 189 f 116; IJM. 213 f 356. 0; Prijzen per kg.: Heilbot 2 50—.^ gr. tong 3.50; gr. m. tong 2.40; W- tong 1.64—1.54; kl. tong I 1S3~~lL tong II 1.36—1.23; tarbot I Prijzen per 50 kgTarbot IV kl. mid. schol 67 kl. schol I se n* ring 1712; makreel 1813; sc' 7» schol II 46—26. schar 23—18; verse, ring 17—12; makreel 18—13; gr- vis 56—51; gr. m. schelvis 52—4» schelvis 50—47- kl. schelvis I

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2