Motie van Churchill inzake export Eén Atlantisch bevelhebber De koffie wordt veel duurder Felle critiek op minister Schokking Zijn benoeming gunstig ontvangen DoncJerdag 14 Sepï. 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 75e Jaargang No. 10899 Dagblad voor Dea Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna HET BRITSE DEFENSIEDEBAT Regering wil geen uitvoerbeperking Slechts in uiterste nood zaak drastische maatregelen MARINIERS NAAR NIEUW-GUINEA Senaatscommissie keurt defensie-noodwet goed BESLUIT TE NEW YORK Duitsland hoofdpunt van besprekingen Aarzelend en tastend militair beleid MET een scherp sabeltje heeft de heer J. J. Fens (K.V.P.) ingehouwen op het beleid van de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, die Woensdagmiddag eindelijk met zijn begroting voor.... 1950 voor de Tweede Kamer verscheen. De bewindsman had „een goeie" tegenover zich, want de heer Fens is luitenant-kolonel der artillerie en algemeen hoofd van het onderwijs aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda en dus doorkneed in militaire zaken. Daarvan gaf hij dan ook wel zeer duidelijk blijk. Oorlog en marine nu pas in de Kamer Weerbericht Baby markt m de V.S. Twee lijken aangespoeld op het Texelse strand Londense buschauffeurs in staking Krans van H.M. de Koningin naar Pretoria Prijsstop voor margarine afgekondigd In voorjaar maximum prijzen voor aardappelen DE bewindsman vestigde er de aandacht op, dat het boterverbruik in ons land sterk is t-Jaald en het margarineverbruik is vermeerderd tengevolge van het grote prijsverschil. Honderd ton rogge door brand vernietigd Een militair Marshall-plan? Betrekkingen tussen Peking en het Westen en Weer een zware aardbeving in Assam Schacht vrijgesproken Een taaie beverrat Twee Mitchells verongelukt Deense regering blijft aan gggf BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 440041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDËRSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Winston GhurchitI heeft in het Britse Lagerhuis een motie ingediend, waarin erop wordt aangedrongen de export van zw|fe machinegereedschappen en stra tegische grondstoffen te staken, als deze zouden bedragen tot het oorlogspoten tieel van mogelijke aggressors. Over de motie, die Maandag het onderwerp van bespreking zal vormen, zal waarschijnlijk gestemd worden. oorlog zeer waarschijnlijk op handen was en dit was volgens de regering niet het geval. Een uit de Labour- partij getreden parlementslid verzocht de benoeming van een onpartijdige minister van defensie, bijv. Lord Mountbatten of Lord Alexander. De motie van Churchill vormt tech nisch geen motie van wantrouwen. In dien Churchill een motie van wantrou wen had willen indienen, zou hij zulks gedaan hebben in de vorm van een amendement op de regeringsvoorstel len inzake de defensie. Indien de motie aanvaard zou worden, zou dit beteke nen, dat de meerderheid in het Lager huis het niet eens is met de regerings verklaring over het zenden van ma chinegereedschappen naar de Sowjet- unie. Over de extra-divisie voor Duitsland heeft de minister van Defensie Ema- nuel Shinwell in het Lagerhuis ver klaard, dat deze binnen een jaar ge reed zou zijn. Macmillan, lid van het conservatieve „schaduw-kabinet", meende, dat dit „zeer bevredigend" was. Van de 1.260 millioen pond ster ling, welke in drie jaar tijds voor de defensie waren uitgetrokken, zou vol gens minister Shinwell een bedrag van 850 millioen alleen al aan wapens uitgegeven worden. De minister van economische zaken, Hugh Gaitskell, zeide, dat het Britse productieprogram een productie van uitrustingen voor de gewapende strijdmacht omvatte, die hoger ligt dan het dubbele van het tegenwoordige. Hij voegde eraan toe, dat de regering ongetwijfeld zekere goederen, die voor de landen achter het IJzeren Gordijn bestemd waren, zou vorderen, indien deze nodig waren voor de Britse of geallieerde defensie. In een politiek van isolationisme en beperking van de export school echter volgens de minister het gevaar, dat orders voor vitale goederen naar el ders zouden gaan. Ten slotte zeide mi nister Gaitskell nog, dat de invoering van mobilisatie en van de strengste oorlogsbezuiniging slechts gerecht vaardigd zou zijn, indien een grote Vrijdagmiddag om 12 uur vertrek ken vanuit Amsterdam met het s.s. „Tabinta" enkele detachementen van de Koninklijke Marine en van de ma riniers naar Nieuw-Guinea. Deze een heden zullen de op Nieuw-Guinea ge legerde eenheden van de K. L. gaan aflossen. De Senaatscommissie voor de toewij zingen heeft Woensdagavond eenparig een noodwet betreffende de defensie goedgekeurd en hiervoor voorlopig'n be drag van 17,185 milliard (17.185.000.000) dollar uitgetrokken. De commissie voeg de ongeveer 414 millioen toe aan het totaalbedrag, dat door het Huis van Af gevaardigden op 26 Augustus werd ge voteerd. Men verwacht, dat de Senaat vandaag het wetsontwerp in behande ling zal nemen. Het voldoet bijna vol ledig aan het verzoek van president Truman om extra gelden ter financie ring van de campagne in Korea en voor maatregelen tegen eventuele aggressie waar deze zich ook zou kunnen voor doen. 11,640 milliard dollar zijn bestemd voor de verdediging der Ver. Staten zelf en 4 milliard voor de bewapening van bevriende landen. De wet voorziet in een contant bedrag voor 5333 nieu we oorlogsvliegtuigen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Engeland en Frankrijk heb ben Woensdag te New York besloten één Noordatlantisch opperbevelhebber voor de verdediging van West-Europa aan te stellen. Ook werden de ministers het eens over een volledige reorganisatie van het Noordatlantisch verdragsappa raat. De ministers hebben in twee zittingen meer dan zes uur besprekingen gevoerd over de Duitse herbewapening en de verdediging van West-Europa. Naar verluidt hebben zij ook het verzoek van Turkije om toelating als 13de lid van het Noordatlantisch pact besproken. Hoewel de ministers niet tot definitieve overeenstemming kwamen over de belangrijke kwesties van de Duitse herbewa pening en de inschakeling van Duitse gewapende macht in de Westeuropese defensie zijn de onderhandelingen volgens een vooraanstaande Franse woord voerder een goed eind op weg om tot een resultaat te komen. Naar verklaard werd, betreffen alle overeenkomsten welke Woensdag dooi de ministers bereikt lorden, principiële aangelegenheden. Deze belangrijke kwesties zouden verder worden uitge werkt en morgen aan de plenaire ver gadering van de Noordatlantische Raad worden voorgelegd. Woordvoerders van de drie ministers deelden mede, dat het niet de bedoeling was de raad voor (Van onze parlementaire redacteur) wonden aarzelend en tastend. Hij liet het niet bij deze beschuldiging, maar bracht hiervoor ook bewijzen bij: er is niets van bekend, of de minister de plannen tot fusie van de beide defen- sie-ministeries doorzet; de luchtmacht is niet voldoende uitgegroeid, doordat er geen speciale Staatssecretaris voor is; met de kwartiermeester-generaal wordt doorlopend gechangeerd; ten aanzien van de diensttijd blijven we in het onzekere verkeren. Wat we nodig hebben, is een wettelijke regeling, op dat ieder wete, waaraan hij toe is. (Zie vervolg pag. 3) ne momentele verhouding van krachten tussen de totalitaire en de democratische sta ten vond hij niet gunstig voor de laatste. De conse quentie, die hij uit deze opvatting trok, was, dat het Westen alles in het werk moet stellen om een aaneenge sloten macht op de been te brengen. De mannen op de grond zijn daarbij een zeer belangrijke factor. Men kijke maar naar Korea. In het Westeuropese verdedigings systeem wenste hij Duitsland inge schakeld te zien. Als het dezelfde rech ten krijgt als de Westeuropese lan den, dan zal het namelijk ook dezelfde plichten op zich moeten nemen. Bepaald bezorgd was de R.K. woord voerder over sommige sectoren van bet beleid van minister Schokking. Het binnenlandse beleid noemde hij onom- SCHOKK1NG .herexamen. Verwachting tot Donderdag avond: Aanvankelijk in het alge meen weinig bewolking. In de loop van de dag toenemende be wolking met in de namiddag op vele plaatsen enkele regenbuien. Matige en later in het Wester. en Noorden van het land krachtig' wind uit Zuidelijke richtingen Iets lagere middagtemperatuven. Vrjjdag: Zon op 6.13, onder 18.56; Maan op 10.45, onder 19.51. definitieve beslissingen te stellen. De drie ministers zouden zich eerst van de opvattingen van de andere negen lan den op de hoogte stellen alvorens hun historische besluiten aangaande de Westerse defensie wereldkundig te ma ken. Volgens een Britse woordvoerder zul len de drie ministers Donderdag het rapport van de studiegroep, bestaande uit Amerikaanse, Britse en Franse vertegenwoordigers, over kwesties als de toekomstige status van Duitsland, herziening van het bezettingsstatuut, de overdracht van bevoegdheden in buiten landse en binnenlandse aangelegenhe den aan de regering van Bonn en het beëindigen van de staat van oorlog met Duitsland, verder bestuderen, alsmede „andere kwesties betreffende Duits land". De woordvoerder zeide verder, dat de opening van de vergadering van de Noordatlantische Raad op Vrijdag niet zou worden verschoven. Indien de drie ministers te'gen Vrijdag nog kwesties onbeslist hadden gelaten, zouden zij er na de bijeenkomst van de Noordatlan tische Raad tijd voor moeten vinden. In Franse kringen is men van gevoe len, dat hoewel de kwestie van het Turkse verzoek om toelating tot de Atlantische groep grondig besproken werd, er thans nog geen beslissing zal worden genomen. Naar vernomen werd, zal de kwestie van de veiligheid van 't Midden-Oosten en delen van Afrika later besproken worden. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft besloten gedurende de komende winter acht ééndaagse studieconferenties te hou den. Als regel zullen deze worden be legd op de eerste Dinsdag van de maand, beginnende met October. McMahan, commissaris voor hei volkswelzijn in Tennessee, heeft verklaard over inlichtingen te beschikken, dat te Memphis (Tennessee) een handel in babies wordt gedrevendie zich tot in New York en Hollywood uit strekt. Reeds meer dan 1.000 babies zouden op deze „markt" verhandeld zijn. De pleegouders zouden 750 dollar per stuk heb ben betaald. Enkele babies waren geadopteerd door bekende film spelers uit Hollywood. Meer dan 90 pet. der baby's zou naar Cali- fornie en New York zijn „geëx porteerd". Op het Texelse strand bij Den Hoorn zijn twee lijken aangespoeld, waarvan men aanneemt, dat zij reeds enige tijd in zee moeten hebben gele gen. Men denkt, dat men te maken heeft met twee slachtoffers van de enige tijd terug in het Engelse Ka naal plaats gehad hebbende schip breuk van een jacht met aan boord Engelse zeeverkenners. Eén ervan was n.1. gekleed in de uniform van de Engelse zeeverkenners. De ander, ge kleed in zeiltenue, was in het bezit van Frans geld. De gisteren begonnen staking van 650 Londense buschauffeurs en con ducteurs, die in de aanstelling van conductrices een belemmering zien voor hun looneisen, heeft zich uitge breid. Thans zijn 6000 van de 40.000 buschauffeurs en -conducteurs in sta king Bijna 900 van de 5100 bussen zullen vandaag niet rijden. Een aantal chauffeurs is reeds geschorst, Nadat H.M. de Koningin aan de fa milie Smuts haar deelneming had be tuigd, heeft de minister-president dr. W. Drees namens de Raad van Minis ters telegrafisch aan de Zuidafrikaanse regering een bewijs van deelneming overgebracht. H.M. de Koningin zal zich door haar gezant te Pretoria laten ver tegenwoordigen bij de rouwdienst, die voor wijlen Smuts zal worden gehouden. Een krans van Hare Majesteit de Ko ningin werd per lijntoestel van de KLM naar Pretoria overgebracht. JARIGE MINISTER DEELT MEDE: (Van onze parlementaire redacteur.) rjE PRIJS van brood, van bloem, van margarine en van suiker zal niet omhoog gaan, maar die van koffie....! We beklagen de huismoeders, die binnenkort het bakje troost voor man en kinderen willen blijven zetten, want wat de jarige minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, die Woensdag zijn 42ste verjaardag vierde daaromtrent bij de behandeling van de begroting van het Landbouw Egalisatiefonds heeft laten doorschemeren, is niet erg bevredigend. MANSHOLT jarig De vetprijzen wor den op de wereld markt steeds ho ger, maar de re gering zal zorgen, dat de margarine- prijs niet stijgt. Daartoe is Dinsdag 12 September een prijsstop afgekondigd, gebaseerd op de toestand van 3 Sep tember, Op de boter, die wij naar Engeland leveren en die dan betaald wordt met f 2.85 per kg, lijdt ons land een ver lies van f 0.95 per kg. Aangezien de Engelse regering de boter bovendien nog subsidieert met f 0.52 per kg., be taalt de Engelse consument f 2.33 per kg. Deze subsidiëring bevordert onze export, die niettemin naar Engeland niet zo bijster hoog is, Ten aanzien van de afzet van agra rische producten betoogde de be windsman, dat internationaal overleg nodig is om tot een bevredigende toe stand te komen. Er is een integratie- Kinderen speelden met vuur Doordat kinderen met lucifers speel den is een opslagplaats bij het huis van de wed. Sukkel te Veenendaal afge brand. Daarbij ging 100.000 kilogram rogge verloren. Een in de nabijheid ge legen schuur brandde eveneens geheel af. In diplomatieke kringen te New York hoopt men naar aanleiding van Marshalls benoeming tot minister van defensie op een nieuw plan-Marshall voor Europees militair herstel, naar analogie van het economische plan-Marshall. Zijn benoe ming is gunstig ontvangen door de delegaties bij de driemogendhedenconferentie van ministers van Buitenlandse Zaken te New York. De gedelegeerden verwachten niet, dat Marshall zal toelaten, dat de on middellijke noodzakelijkheid om de tegenslag in Korea te verhelpen een ongunstige invloed zal hebben op de door hem nodig geachte politiek om West-Europa als een vitaal bastion van de niet-communistiscbe wereld te beveiligen. Men verwacht, dat generaal Marshall, die na zijn missie in het nationalisti sche China een zeer positief standpunt inneemt tegenover de oorzaken van de communistische overwinning en de TENEINDE niet te veel uit de toon t te vallen bij het andere nieuws, dat K Qf I KpCtpiT deze pagina vult, vertel ik u even, dat VulvA de Amerikaan Omar Bradley vermoe- delijk „generaal van het leger" (équi- terdag 16 September worden in de sta- valent van veldmaarschalk) zal wor- tions en op de perrons weer de N.S.- den. Het Huis van Afgevaardigden speldjes ten bate van de Spoorweg moet het nog goedkeuren, maar het t.b.c.-vereniging verkocht. Koop zo'n zit practisch in de bus. Omar kan zijn speldje. staf gaan kopen. Zweden heeft Dinsdag voor het eerst na de oorlog zijn mobilisatie-apparaat beproefd. AA* W^tkust bij Medford m de Enige duizenden soldaten werden op- .staat Or^gon hebben „regenmaken- geroepen. n Bij een explosie in een Ploten thans zonneschijn gemaakt. r OflKrn 11r 'an nnkni» steenkolenmijn te Handlova in midden- Slowakije kwamen vijf mijnwerkers om het leven. Het tragische ongeval gebeurde reeds op Woensdag 6 Sep tember en werd eerst thans bekend. Het IJzeren Gordijn blijkt nog hecht te zijn. Een Amerikaanse toerist deed aangifte bij de Amsterdamse po litie, dat hij een enveloppe met een slordige f2513.— miste. Een eerlijke hoofdstedeling kwam even later ver tellen, dat hij in het Oosterpark een „rooie rug" en wat kleingeld geven de- had. De conclusie is, dat de vreem deling wat slordig met zijn geld is om gesprongen. De eerlijke vinders van de rest is een hartelijke ontvangst bij de politie verzekerd. C „Rotterdam Ahoy" is onder de hamer geweest en heeft f 68.250.— opgebracht. Op Za- Zij gebruikten een geheim wolkenver- Mansholt was jarig" .Ja, maar Schokking nog niet" drijvend middel en hadden bij hun eerste poging reeds succes. Zij gaan thans op het eerste sein, dat er mist in aantocht is, de lucht in en verdrij ven de mist. Stel u voor, dat zij ook eens de oorlogswolken verdreven. De Italiaanse regering heeft een sym pathiek gebaar gemaakt. Zij stelt twee studiebeurzen ter beschikking van Ne derlanders. De Franse zuster van onze Tante Pos weigert in Saint Julien de post te bezorgen op de boulevard Joseph Stalin.# Eerst dient de straat haar oude naam van Boulevard Gam- betta herkregen te hebben. De commu nistische gemeenteraad heeft thans be sloten béide naambordjes op te han gen. D De Amerikaanse luchtvaart maatschappijen bezitten gezamenlijk 1100 vliegtuigen. Ruim tweemaal zo veel als vier jaar ge'eden. Hun collegae ter zee hebben 53 passagiers schepen in de vaart met een 6ezamen- lijke capaciteit van 15.374 passagiers. In Engeland is een nieuwe electri- ;che bordenwasser in gebruik met een tank van 18 liter. Een licht geeft aan wanneer het water warm is en door op een knopje te drukken begint de ma chine automatisch de vaat te doen. In tien minuten is de zaak aan kant, loopt de af wasbak automatisch leeg en scha kelt de electrische stroom zichzelf uit. De Engelse mannen zijn er gek op. ineenstorting van Tsjiang Kai-Sjeks regiem, de visie van Londen en Parijs cp het probleem-Formosa zal kunnen begrijpen. Men acht de benoeming van Marshall een nieuwe stap in de richting van de onlangs door Truman geïnaugureerde politiek om een oplossing te vinden, die tot de uiteindelijke aanknoping van betrekkingen tussen het commu nistische China en de Westerse we- leid zal leiden. Geluiden als kanonschoten De Indiase provincie Assam, die op 15 Augustus werd geteisterd door een der ernstigste aardbevingen sinds men senheugenis, werd Woensdag opnieuw getroffen door aardschokken, die veel korter duurden, doch sterker waren dan de vorige. De beving ging gepaard met geluiden als kanonschoten. Zij duurde anderhalve minuut. Een kerk te Dibroegarh, die vorige maand werd beschadigd, stortte thans als een kaar tenhuis in. plan voor de landbouw opgesteld, dat aan de O. E. E. "C. zal worden aange boden. De heer Mansholt ontraadde verho ging van het vetgehalte van de melk tot 3 pet., aangezien de prijs daardoor voor de consument twee cent per li ter hoger zou worden. Prijsstabilisatie van de aardappelen achtte de minister alleen mogelijk, als we marktordenende maatregelen in voeren. Wij gaan die richting reeds enigszins uit door fondsvorming. Dat alleen is echter niet voldoende. (Zie vervolg pag. 3) Feliciteer de rechter" Dr. Hjalmar Schacht, Hitiers „finan ciële tovenaar", heeft zijn vijfde proces overleefd. De 75-jarige werd vrijge sproken en herkreeg zijn volledige burgerrechten. De staat Neder-Saksen, die Schacht in staat van beschuldiging had doen stellen, werd veroordeeld tot betaling van de proceskosten. Toen Duitse verslaggevers hem bij het ver laten van het gerechtsgebouw geluk wensten, zei Schacht: „U kunt beter de rechter feliciteren". Een landbouwer uit Heel, nabf) Roermond, zag Woensdag in een beek een dier zwemmen, dat hij niet kende. Hij nam een riek en wierp deze het beest in de rug, dat echter met dit harpoentjerustig door zwom. De landbouwer, die zo zijn riek dreigde te zien verdwijnen, sprong in het water en trok riek en beest op het droge. Het dier bleek een beverrat te zijn van een soort, dat alleen in de moerassige streken van Noord-Amerika voorkomt. De rat was van kop tot staart precies 87 cm. lang en had een gewicht van 4 kg. Woensdag zijn in Brazilië twee Mit- chell-bommenwerpers B 25 verongelukt. Het ene toestel vloog bij de landing te Fortaleza tegen een heuvel op en ver brandde. De vijfkoppige bemanning en drie inzittenden kwamen om het leven. Het andere toestel sprong bij de lan ding te Nictheroy, tegenover Rio de Janeiro aan de baai gelegen, in de lucht uit elkaar. Hierbij werden zeven personen gedood. De Deense socialistische minderheids regering die 9 Augustus aftrad, heeft besloten aan te blijven, nadat een week lang vergeefs getracht is met de andere partijen tot overeenstemming te komen over een meerderheids-coalitieregering. Eerder op de avond had de socialisti sche leider Hans Hedtoft de Koning meegedeeld, dat het hem niet gelukt was een coalitieregering van socialis ten, liberalen en radicalen te vormen. Hedtoft hoopt thans op medewerking van de andere partijen in de Deense Tweede Kamer, waar de socialistische partij 151 zetels heeft. Hij wil de partij leiders bijeenroepeen voor een bespre king van de moeilijkheden, waarvoor de nieuwe Tweede Kamer zich gesteld ziet. Ten gevolge van een tropische or kaan, die over Florida woedde, werd de stad Savannah door een hevige regenval geteisterd. Op laag gelegen plaatsen kwam het water tot 2 meter hoog te staan. De foto toont een autokerkhof te Savannah na de regenval.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1