Duitsland wordt opgenomen in de Europese verdediging -M Kort Bestek Minister op de beklaagdenbank 'V' S&fv 11 Nationalisatie van de Britse ijzer en staalindustrie gaat door Prins Bernhard bezocht Alkmaar VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Besprekingen over vredesverdrag met Japan Vrijdag 15 Sept. 1950 75e Jaargang No. 10900 Dagblad voor Den Helder. Koegras, texel, Wieringen en Anna Paulowns Engeiand en Frankrijk neigen over ioi Amerikaans siandpunt Spoedig einde van staat van oorlog Eisenhower Atlantisch opperbevelhebber Taft contra Marshall Betalingsunie in kannen en kruiken Weerbericht Binnenkort in openbare behandeling Onzekerheid en aarzeling in 's heren Schokkings beleid moeten worden weggenomen Vloot wordt niet verzwakt Twaalf Amerikaanse vissers vermist Bijna twee ton schade Algemene staking dreigt in Indonesië - - 11 jal - Oppositie dient motie van wantrouwen in Eerste steen gelegd voor woningen voor gedemobiliseerden Verkeersstaking in Londen breidt zich nog uit Actie tegen de kerk in Oost-Duitsland Landarbeiders krijgen vijf procent' Amerikaan had goud onderzijn 1deding Een smokkelbende op het spoor BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Het laat zich aanzien, dat het vraagstuk van een eventuele herbewapening van Duitsland thans in het stadium komt, waarin beslissingen moeten worden ge nomen. Niet alleen, dat opneming van een Duits contingent in de Westeuropese strijdkrachten door tal van regeringen meer en meer als noodzakelijk wordt beschouwd zo door de Nederlandse regering, blijkens een verklaring van minister Stikker te New York ook de Grote Drie worden het hierover klaar blijkelijk zo langzamerhand eens. Zij hebben gistermorgen alle tijd genomen voor een bestudering van deze kwestie. Weliswaar zijn er nog geen besluiten gevallen, maar men is toch een heel eind in de richting van een beslissing gevorderd. Waarschijnlijk zal Duitsland inderdaad in het Europese verdedigings stelsel worden opgenomen. spoedig mogelijk moet worden beëin digd. Duitsland moet voorts een grotere mate van zelfstandigheid hebben op het stuk van de buitenlandse politiek en sommige binnenlandse kwesties, zoals de handel. Met dit alles hangt waar schijnlijk samen de opdracht aan de hoge commissarissen, om dadelijk na hun terugkeer in Bonn het bezettings statuut te her-den. Dat i® niet direct af te leiden uit het feit, dat de hoge commissarissen der drie bezettende mogendheden aan de vergadering van gistermorgen hebben deelgenomen. Zij immers hadden, naar werd medegedeeld, slechts een plan bij zich voor de uitbreiding van de West- duitse politie. Op dit punt zijn de mi nister® al een flink stuk dichter bij de zo noodzakelijke overeenstemming ge komen. Er zijn echter nog een aantal andere punten, waaromtrent zich met enig recht verwachtingen laten uitspreken. Niet alleen, dat de politie waarschijnlijk aanzienlijk zal worden versterkt, ook schijnen Engeland en Frankrijk meer en meer over te hellen tot het Ameri kaanse standpunt, dat Duitse militaire contingenten deel zullen moeten uitma ken van de Westeuropese verdedigings macht. De ministers schijnen het er voorts over eens te zijn, dat de staat van oorlog met West-Duitsland zo Generaal Dwight D. Eisenhower, die in de afgelopen oorlog het bevel voer de over de Westelijke legers, wordt te New York vooral genoemd als even tuele candidaat voor de post van opper bevelhebber van de Westeuropese strijdkrachten. De drie ministers van buitenlandse zaken werden het gisteren eens over het aanstellen van een Noordatlantisch opperbevelhebber. Men gelooft, dat generaal Eisenho wer, die op het ogenblik president van de Universiteit van Columbia is, be reid zou zijn een dergelijke functie aan te nemen, indien de Noordatlantische mogendheden zouden besluiten een door de V.S. voorgedragen candidaat te aanvaarden. De Amerikaanse Republikeinse sena tor Robert Taft heeft verklaard, tegen de benoeming van Marshall tot minis ter van defensie te zijn. Deze zou „Acheson versterken in zijn vriend schappelijke houding tegenover de Chi nese communisten". Dit is het eerste teken van ernstig verzet tegen Mars halls benoeming. Men is echter van oordeel, dat de Republikeinen het wets voorstel, om ten behoeve van Marshall een uitzondering te maken op de bepa ling, dat iemand die in de afgelopen tien jaar in actieve dienst is geweest, geen minister van defensie kan wor den, niet zullen kunnen tegenhouden. Verwacht wordt, dat de overeen komst inzake de Europese betalings unie in het begin van de volgende week te Parijs ondertekend zal wor den, vermoedelijk Dinsdag as. De EC.A. heeft doen weten, dat zij bereid is een bedrag van 350 millioen dollars te verstrekken als eerste werkkapitaal voor de unie, zo werd vernomen. Daar mede is men uit de impasse gekomen, die een vroegere ondertekening van de overeenkomst verhinderde. Het be stuur van de unie is nog niet gekozen, maar verwacht wordt, dat er vertegen woordigers van Frankrijk, Engeland, Nederland, Italië, Denemarken Zwit serland en Duitsland zitting in zullen krijgen. Verwachting tot vanavond. Wisselend bewolkt met op vele plaatsen later enkele buien. Ma tige en aan de kust later vrij krachtige wind uit Zuidelijkt richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Zaterdag: Zon op 6.15, onder 18.54, Maan m 12-18. onder 20.12. Voordat de ministers tot Maandag uiteengingen vandaag begint de zit ting van de Noordatlantische Raad hebben zij nog gesproken over verschil lende vraagstukken aangaande het Verre Oosten, zoals China, Malakka, de Philippijnen en de kwestie van het Japanse vredesverdrag. Maandag wor den al deze zaken opnieuw aan de orde gesteld. De IJ-tunnels ie Amsterdam Het rapport van het Amsterdamse gemeentebestuur over de plannen van Publieke Werken voor een tunnelver- binding der beide IJ-oevers kan eind October worden verwacht. De memorie van antwoord van JB. en W. op het-vooronderzoek door één der afdelingen van de gemeenteraad van de sanering der voormalige Jo- oenbuurt en de daarmee samenhan gende definitieve aanwijzing van het terrein waar het nieuwe Stadhuis zal worden gebouwd zal in de loop van deze maand verschijnen, zodat ver moedelijk in October deze kwestie in de gemeenteraad openbaar zal worden behandeld. (Van onze parlementaire redacteur) £Ris ook Donderdag in de Tweede Kamer heel wat critiek over het arme hoofd van de minister van Oorlog en van Marine mr. W. F. Schokking, die met zijn beide Staatssecretarissen mr. W. H. Fockema Andreae en H. C. W. Moorman en de minister-president dr. W. Drees achter de regeringstafel zat, gegaan. Het was al lang een publiek geheim, dat over zijn beleid een vrij algemene ontevre denheid heerst en zelfs werd in parlementaire kringen het woord aftreden al gemompeld. Intussen zal het zo ver wel niet komen. De heer Schokking is de enige Christelijk-Historische figuur in het kabinet, zijn beengaan zou meebrengen het zoeken naar een opvolger in dezelfde kring als waaruit hij afkomstig is, of er zou een weinig aanlokkelijke strijd ontbranden met het oog op het poli tieke evenwicht in het ministerie tussen de beide grote partijen. Bovendien: enige Kamerleden zijn niet geheel blind gebleven voor de moeilijke omstandigheden, waaronder mr. Schokking moet werken. De op bouw van een sterke verdedigings macht is een nationale taak, maar zij kan thans niet meer geschieden buiten de andere in het Atlantisch Pact en de West-Europese Unie verenigde mo gendheden om. In de Donderdagmiddag gehouden Dinsdag is voor de kust van Mas- sachusetts (VS) een vissersboot gezon ken als gevolg van de hevige stormen, die daar sinds enige dagen woedden. De bemanning, twaalf man sterk, is in een sloep gegaan. Op verzoek van dé Amerikaanse kustwacht hebben ver schillende schepen, w.o. het Neder landse Aaldijk, gedurende twee dagen naar de sloep gezocht, echter zonder resultaat. Het slechte weer maakte het onmogelijk, iets waar te nemen. Het zoeken is gistermiddag gestaakt. WIELERWEDSTRIJD ITALIËNEDERLAND Op de wielerbaan „Vigorelli" van Milaan werd gisteravond de landen- wedstrijd ItaliëNederland gehouden. Italië sloeg Nederland met 49 tegen 46 punten. vergadering heeft 's ministers partijge noot, de heer H. W. Tilanus, daarop met nadruk de aandacht gevestigd. De heer Tilanus verklaarde zich te gen de aanstelling van een Staatsse cretaris voor de luchtmacht. Vorrink levert critiek. HIERMEDE stond hij lijnrecht te genover de heer J. J. Vorrink van de P. vd A., die juist een zodanig benoe ming aanbeval. Hij betoogde, dat een minister van defensie op een minimum van vertrouwen bij de volksvertegen woordiging moet kunnen steunen. Of hij dit nog bezit zal pas blijken, als de bewindsman de sprekers van repliek dient. Voor een opzegging van ver trouwen op termijn, zoals de heer Fens van de KVP, die mr. Schokking over vier maanden bij de behandeling van zijn nieuwe begroting „herexamen" wil laten doen, gedaan had, voelde hij niets. Dit achtte hij ook nauwelijks door de bewindsman zelf te aanvaar den. De socialistische woordvoerder vond de Sovjet-Russische bedreiging ernstig en betreurde, dat de Rijn als verdedi gingslinie wordt beschouwd. Rusland en de Oost-Duitse volkspolitie staan namelijk aan de Elbe. Aan onze land- en onze luchtmacht wilde hij prioriteit verlenen boven de Marine, doch hij ging niet zo ver in krimping van de vloot of verlaging van het eindcijfer van de Marine-be groting te bepleiten. Kruisers vond hij te duur zij brengen de aanschaffing van kleiner materieel in gevaar en voor ons eenzame vliegdekschip had hij geen goede woorden over. „Over doen aan een van onze grote broers" riep hij uit. (Zie vervolg pag. 3) Truman heeft medegedeeld, dat hj| het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gemachtigd, of ficieuze besprekingen met de andere leden van de commissie voor het Verre Oosten te beginnen over de opstel ling van een vredesverdrag voor Japan. De Sowjet-Unie zal, daar zij lid van deze commissie is, stellig deelnemen aan deze besprekingen, zo verklaarde hij. Rode haan kraaide Bij branden in Brabant Door onbekende oorzaak is gister morgen brand uitgebroken in de nood- boerderij van de heer Van N. te Nu land (N.Br.) Het dak was met stro gedekt en stond spoedig in lichter laaie. De vlammen deelden zich mee aan de nabijgelegen boerderij van de heer A. van R. en nadien aan de schuur van de heer L. De inboedel van de familie van R. kon nagenoeg geheel worden gered. Alle gebouwen brand den uit. De schade, welke pl.m. f 80.000 beloopt, wordt maar ten dele door ver zekering gedekt. Een ongelukje met een benzinebran der leidde er toe, dat nabij Zevenber ger de kapitale boerderij van de heer Vi. -in vlammen opging. De woning en enkele bijgebouwen werden behouden. Maar de schuur ging met de gehele rogge-oogst en een inventaris ter waarde van een ton in vlammen op. Ook hier dekt verzekering slechts een deel van de schade. De looneisen van de ondernemings arbeiders in Indonesië worden momen teel besproken in onderhandelingen tussen hun vakbond en het Land- bouwsyndicaat De standpunten liggen nog zeer ver uiteen, zodat de vakbond ongeduldig begint te worden. Aan de regering is verzocht, vóór 16 Septem ber een loonregeling vast te stellen. Indien dat niet gebeurt, dreigt een al gemene staking van alle Indonesische arbeiders op de Nederlandse bedrijven. ■Hl :Ö:i§ Ruim, dertig personen werden gedood en meer dan 40 gewond toen een dieseltrein tegen een troepentrein botste bij Newcomerstown, in de Ameri kaanse staat Ohio. Een luchtopname van de ravage. De Engelse Lagerhuisdebatten Minister-president Attlee heeft Donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat de regering de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie zou voortzetten. De leider der oppositie, Winston Churchill, protesteerde heftig tegen deze ver klaring en diende een motie in, waarin betreurd wordt, dat Engeland „in een allercritiekst stadium van zijn nationale veiligheid wordt ondergedompeld in een ernstige controverse van binnenlandse politieke aard." De regering heeft besloten de motie van Churchill als een motie van wantrouwen te be schouwen. Churchill eiste, dat zijn motie Dinsdag in behandeling zou worden genomen, waarin de regering toestemde. Als de motie wordt aangenomen, zal de regering aftreden en nieuwe algemene verkiezingen uitschrijven. Het vorige parlement heeft een wet op de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie aangenomen, die voorziet in de overdracht van deze industrie in handen van de regering op 1 Januari 1951. De regering, blijft het noodzake lijk achten, de ijzer- en staalindustrie zo spoedig mogelijk onder staatscon trole te brengen in het belang van het nieuwe 36 milliard gulden omvattende herbewapeningsplan dat gisteren door het Lagerhuis is aangenomen. De Bri- tish Iron and Steel Federation, de orga nisatie der industriëlen, heeft gisteren een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat nationalisatie zeer schadelijk zou zijn voor de efficiency der industrie en voor het openbaar be lang. Enthousiaste ontvangst der burgerij Prins Bernhard heeft gisteren te Alkmaar de eerste steen gelegd voor een blok woningen voor gedemobili seerden. Voorts bracht ZKH een be zoek aan een paar grote bedrijven. Ondanks het slechte weer waren duizenden op de been om deze bij zondere gebeurtenis te kunnen mee maken. De Prins werd 's middags op de grens van de gemeenten Heiloo en Alkmaar verwelkomd door de Com missaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en door de bur gemeester van Alkmaar, mr. dr. H. J. Wytema. Daarop reed men door de met vlag- TWEE ingezetenen van de Domstad hadden in 1945 in Arnhem puin ge ruimd en waren in 1946 terug gekomen om coupons stof te stelen. Hun vingers schijnen bijzonder lang te zijn, want een der „ere-burgers" had reeds zeven vonnissen achter de rug. Ditmaal wer den de puinschuimers tot twee jaar gratis logies gedwongen. Ons jour nalistieke hart juicht. H.M. de Konin gin heeft n.1. Christopher Chanceller, directeur van het persbureau Reuter, vanwege zijn oorlogsverdiensten jegens Nederland benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Frankrijk heeft voor het eerst een grotere koop vaardijvloot dan vóór de oorlog. Er varen 685 koopvaardijschepen onder de trotse Tricolore tegenover 670 op 1 September 1939. De Egyptische kust wacht moest drie uur schmten aivorens vijftien smokkelaars, die 3000 pond haschisch, opium en andere vuiligheid bij zich hadden, de handen omhoog sta ken. Het smokkeltje zou op de zwarte markt drie millioen gulden opgebracht hebben. Zuid-Afrika gaat steeds meer Boerenleiders eren. Nu wordt aan de weg van Johannesburg en Potchef- stroom een monument opgericht voor Danie Theron. Koningin-moeder Nazli van Egypte is Woensdag officieel haar titel ontnomen en haar bezittingen zijn in staatsbeheer overgegaan. U IIIIIIIIIIIIHIIIHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll herinnert zich, dat zij haar dochter Fathia steunde, toen deze tegen de zin van Koning Faroek in het huwelijk trad met Riad Ghali. Toen Faroek haar beval naar de Nijl te komen, dacht Koningin Nazli: loop naar de maan. y^LS salesmanager in Nederland van de Pan American World Airways zal Het wordt tussen Duitsland en het Westen: „Aap wat heb je mooie jonge (militairen)". voortaan optreden Georges Seabury. Het is een man van „groot gewicht". Hij weegt namelijk 140 kilo en is ruim twee meter lang. De Oostduitse kranten klagen ach en wee, dat de schurk uit een stuk in een Oostberlijns cabaret natuurlijk een Amerikaanse handelaar in blanke slavinnen door het publiek wordt toegejuicht, terwijl een Duitse professor, die in het stuk verklaart, dai hij op al zijn wereldrei zen niets gezien heeft, dat de vergelij king met de progressieve Oostduitse staat kan doorstaan, in ijzige stilte wordt aangehoord. Dezelfde kranten beweren, dat de Amerikaanse films, die in één jaar in een Westberlijnse bioscoop waren vertoond 360 moorden. 84 zelfmoorden, 265 roofovervallen, 37 uitbraken uit gevangenissen en 236 ge vallen van overspel te zien gaven. Voor al die uitbraken uit gevangenissen zul len de Oosterlingen interesseren. Hartzel Friend uit Sutton had een vor dering op een klant, hetgeen tegen woordig méér voor komt. Toen deze klant hem voor de zoveelste maal met een smoesje wilde wegsturen, werd Friend zo nijdig, dat hij zijn dubieuze debiteur in de hand beet en niet eer der los liet vóór deze met zijn vrije hand een cheque van vijftien dollar ge schreven had. En dat is voor vandaag weer de finale. gen versierde stad naar de Willem de Zwijgerlaan waar verschillende an dere autoriteiten aanwezig waren, o.a. kolonel G. Pruys, directeur voor de demobilisatie der Koninklijke Land macht, dr. Z. IJ. van der Meer, direc teur-generaal van de Volkshuisvesting en ir. Ottevanger, hoofdingenieur directeur van de Volkshuisvesting in Noord-Holland. De Prins zei in zijn rede, dat hij het initiatief van het Alkmaarse ge meentebestuur van harte toejuichte en sprak de hoop uit, dat het besluit van het gemeentebestuur om 96 wo ningen voor de gedemobiliseerden te bouwen een voorbeeld zou zijn voor andere gemeenten, opdat onze gede mobiliseerden elkander zullen kun nen toeroepen: „Van Alkmaar begint de Victorie". Vervolgens onthulde ZKH de ge denksteen. Onder grote belangstelling van de bevolking begaf hij zich daar op naar de Nederlandse Machine fabriek Alkmaar N.V., waar hij door de directie verwelkomd werd en door de uitgestrekte complexen werd rond geleid. Ook aan de bekende orgelfa- briek van de heer Pels bracht hij een bezoek. Hierna begaf Prins Berrihard zich met het gezelschap naar het stad huis, waar vele autoriteiten zich ver zameld hadden om ZKH te begroeten Burgemeester Wytema bood in de Raadszaal aan de Prins een viertal zilveren kaasdragertjes voor de Prin sesjes aan. De minister voor de bevoorrading, George Strauss, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de benoemingen voor de Steel Board op 2 October a.s. zullen geschieden. Tot voorzitter zal benoemd worden de president-directeur van de British Oxygen, Steven James Lindsay Har die. Behalve deze voorzitter zal de com missie ten minste zes en hoogstens tien leden tellen. Minister Strauss maakte verder bekend, dat de aandelen der honderd grootste maatschappijen óp 1 Januari a.s. of zo spoedig mogelijk daar na door de nieuwe staatsmaatschappij zullen worden overgenomen. Ongeveer 4.000 man personeel van de Londense bussen heeft zich Don derdag aangesloten bij de reeds sta kende chauffeurs en conducteurs, zo dat thans in totaal meer dan 11.000 man in staking zjjn. Meer dan 1900 bussen ruim een kwart van het aantal bussen in Londen rijden niet meer. Vandaag zullen er nog meer niet rijden, w.o. ongeveer 100 trolly- bussen. R.K. kringen in Berlijn vrezen een nieuwe aanval op de kerk in Oost- Duitsland. Vandaag begint jj.1. het vijfde jaarcongres van de CDU in de Oostelijke zone. Aangekondigd is, dat daar het woord zal worden gevoerd door Jozef Plojhar, de Tsjechoslo- waakse minister van Gezondheid. Plojhar is R.K. priester geweest, doch door de Paus in de kerkelijke ban gedaan, omdat hij de communistische actie tegen de kerk in zijn vaderland heeft geleid. Gevreesd wordt, dat de CDU plannen zal ontwerpen voor een „Onpolitieke katholieke kerk" naar het voorbeeld van Praag. De arbeiders in de landbouw en de veeteelt zullen hun vijf procent loon- toeslag krijgen. Van de dispensatie mogelijkheden is voor deze bedrijfs takken geen gebruik gemaakt. Wei is dat het geval voor de tuinbouw, het veenbedrijf en de bosbouw. Hier zul len Rijksbemiddelaars dus uitspraak moeten doen. De douane te Rotterdam hield Woens dag een Amerikaanse passagier van e „Nieuw Amsterdam" aan die in zjjn bagage en onder zjjn kleding niet min der dan 13 kg goud had verborgen. Het goud werd in beslag genomen, en de man werd gearresteerd. Bij nadere informatit. ,ij de douane recherche te Amsterdam deelde men ons mede geen nadere inlichtingen te kunnen geven. Deze arrestatie houdt zeer waarschijnlijk verband met de ar restatie van een Amerikaan op Schip hol geruime tijd geleden, die 10 kg goud onder zijn kleding had verbor gen. Het vermoeden bestaat, dat er een complot van goudsmokkelaren bezig is. Lopende het onderzoek kunnen geen inlichtingen door de recherche wor den verstrekt. De gearresteerde man is op transport naar Amsterdam gesteld.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1