Straatgevechten in de stad Seoel Frans weerschip „La Place" liep op een magnetische mijn Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Monument bij „Oranjehotel" onthuld Airborne-herdenking te Oosterbeek en Arnhem Maandag 18 Sept. 1950 75e Jaargang No. 10902 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Ook vorderingen aan andere fronten Pjongjang zwaar gebombardeerd Parijse politie hield 1000 Noordafrilcaners aan Spanje kan 44 divisies mobiliseren Weer sabotage op een Brits vliegkampschip Mol), Roem is naar Djakarta vertrokken Ook Engeland wensi herbewapening van Duitsland, Frankrijk aarzelt nog Atlantische Raad is het eens over defensieplan Bakkerspatroons vragen dispensatie aan Radio Oost-Berlijn komt zonder kinderuurtje Minister Teulings sloot zitting Staten-Generaal V.S. stellen 32 artikelen onder hamstercontröle Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: X BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten ULTIMATUM VAN MAC ARTHUR: „OVERGEVEN OF STERVEN' Volgens een door radio-Poesan uitgezonden communiqué van het Zuid Koreaanse hoofdkwartier hebben strijdkrachten der Ver. Naties de wnk Jong- tonpo van Seoel bezet. Andere geallieerde strijdkrachten zouden de rivier de Han zijn overgetrokken, waarna zü oprukken naar het hart van Seoel De hoofdweg en de spoorhjn naar Intsjon kruisen de Han aan de WestelHke rand van de stad. Volgens onbevestigde berichten is er in de straten van de oude Zuidkoreaanse hoofdstad een gevecht van man tegen man aan de gang Radio Seoel .s sinds Zondagmiddag uit de aether. Generaal MacArthur, die halverwege intsjon en Seoel de troepen inspecteerde, heeft de Noordkoreanen het ultima tum „Capituleren of sterven" gesteld. Drie millioen pamfletten met dit ulti matum zyn boven het door de Noordelijken bezette gebied van Zuid-Korea uit geworpen. Van de diverse fronten wordt nog het volgende gemeld: De tegenstander heeft zijn troepen bij Seoel nog niet voldoende kunnen reorganiseren, zo dat de strijdkrachten der V. N. in dit gebied slechts sporadisch tegenstand ontmoeten. Gebrek aan samenhang tussen de Noordelijke troepen maakt vernietiging van groepen Noordkorea nen mogelijk met geringe verliezen aan de zijde der V. N. Sedert de lan ding bij Intsjon zijn 1000 Noord koreanen krijgsgevangen gemaakt. „Corsairs" van vliegdekschepen heb ben naar schatting 230 van de 280 Noordkoreaanse voertuigen, die met versterkingen naar het gebied van Kimpo snelden, buiten werking ge steld. Zaterdag en Zondag is de lucht boven het bruggehoofd de gehele dag vervuld geweest van het gedreun der vliegtuigmotoren, terwijl een voort durende stroom van troepen en mate riaal de haven van Intsjon werd bin nengebracht. In Intsjon verschenen Zaterdag Amerikaanse en Zuidkore aanse vlaggen in de straten, terwijl de „Leathernecks" Noordkoreaanse en ftussische vaandels als souvenir buit- maakten. Aan het „oude" front. Van het front in het Zuiden van Korea bij Taegoe komen berichten over een van anderhalf tot vijf km. op rukken van eenheden van het achtste Amerikaanse leger. Vijftien km. ten Westen van Taegoe werd doorgebroken en drong men door tot op minder dan vijf km. ten Zuiden van Waegwan. De Zuidkoreanen aan het front ten Noor den van Jongtsjon kwamen drie a vijf km. vooruit en sloten ten Zuiden van de weg van Pohang naar Jongtsjon een Noordelijk bataljon in. De een heden van de tweede divisie en de 25ste divisie in het Zuiden rukten on geveer drie km. op. Volgens radio-Moskou is de Noord koreaanse hoofdstad Pjongjang in een vijf uren durend bombardement door Amerikaanse vliegtuigen „allerwreedst" getroffen. Er zouden grote verliezen zijn aan mensenlevens. „Vuurtongen schoten hier en daar tot grote hoogte de lucht in." dat zij zich gereed moeten houden om de 38ste breedtegraad over te trekken en op te rukken naar de rivier de Ya- loe, die de grens vormt tussen Noord- Korea en Mandsjoerije. De Zuidkore aanse regering zou reeds besprekingen voeren over haar terugkeer naar Seoel. Wordt Seoel door de Amerikanen ingenomen dan komen dertien Noord koreaanse divisies zonder aanvoer te zitten. Alle belangrijke aanvoerwegen lopën n.1. over deze stad. Het terug trekken van de Noordelijke strijd macht uit het Zuiden van Korea zou ten minste acht dagen vergen. Volgens de laatste berichten neemt de tegenstand van de Noordelijken in Seoel thans toe, hoewel de strijd krachten der V.N. nog steeds aan de winnende hand zijn. Aan het front van de Naktong is een belangrijk winstpunt geboekt. Vooruitgeschoven Amerikaanse infan- terie-eenheden zijn er n.1. in geslaagd ten Noordwesten van Tsjangnjong de Naktong over te trekken en een brug genhoofd te vormen. Dit moet dienen om de hoofdmacht een steunpunt te verschaffen voor het passeren van de rivier. De Zuidkoreaanse minister van de fensie, Sjcng Soen—mo, heeft zijn of ficieren en manschappen medegedeeld, «a de plechtige onthulling legde de vorstin een krans aan de voet van het monument. De Parijse politie heeft Zondag onge veer 1000 Noordafrikaners aangehouden na straatdemonstraties tegen het recen te verbod van het Algerijnse nationalis tische blad ,,Vrjj Algerije". De politie Verklaarde, dat de aanhoudingen slechts bedoeld waren om identiteit te contro leren. In botsingen tussen politie en de monstranten zouden dertig personen rijn gewond. In Marseille, waar zioh dergelijke demonstraties hebben voor gedaan, werden drit agenten gewond. ®en tiental burgers werd aangehouden. In het kader van een reünie van oud gevangenen' van het Oranjehotel te Scheveningen is Zaterdagmiddag op de hoek van de Van Alkemadelaan en de Stevinstraat in Den Haag een monu ment onthuld ter nagedachtenis van hen, die in de cellenbarakken hun leven hebben gelaten. Nadat de voorzitter van het comité Oranjehotel, de heer G. Bos, de voorgeschiedenis van het mo nument had uiteengezet, heeft H. M. de Koningin het onthuld. Daarna wer den bloemen gelegd aan de voet ervan. Ten slotte maakten de aanwezigen de stille gang langs cel 601, de dodencel. Ook de Amerikaanse Senaat heeft zich met 47 tegen 21 stemmen voor de benoeming van Marshall tot minister van defensie uitgesproken. Spaanse officieren, die tegenwoordig zijn geweest bij. de „Regenboog"-ma- noeuvres in West-Duitsland, hebben verklaard, dat Spanje bereid zou zjjn binnen zes en dertig uur vier en veer tig divisies te mobiliseren „voor geza menlijke verdediging van West-Europa tegen een Russische aanval". Spanje had thans twee en twintig divisies on der de wapenen, doch niet al deze di visies waren op volle sterkte en Spanje had een tekort aan militaire uitrusting. Het Spaanse gezelschap bestaat uit generaal Jesus Aguirre, plaatsvervan gend chef van de generale staf van het Spaanse leger; lt.-kolonel Lesar Martin Alonso; lt.-kolonel Luis Garcia Rollain en majoor Thomas de Liniers y Pidal. Spanje zou zeer gaarne militaire uit rusting van de V.S. ontvangen, aldus verklaarden de officieren. Het Spaanse leger was gespecialiseerd in infanterie en artillerie. Op het Britse vliegkampschip „Ven- geance" heeft zich in twee dagen tijds een nieuw geval van mogelijke sabo tage voorgedaan. Een ventiel was open gebleven, waardoor aanzienlijke scha de aan de machinekamer had kunnen worden toegebracht. Het schip is thans op weg naar Gibraltar. Nadat H. M. de Koningin hem Za terdag ten p 'eize te Amsterdam had ontvangen, is de Hoge Commis saris van Indone sië in ons land, de heer Moh. Roem, met het KLM- vliegtuig van Schiphol naar Djakarta Vertrok ken. Zoals bekend zal hij de post gaan bekleden van minister van buiten landse zaken van de RIS. De heer Roem zeide, dat hetgeen hij in Nederland had gedaan, hem veel voldoening had ge geven. „Ik laat vele vrienden achter", zo vertelde hij, „maar ik hoop zeer waarschijnlijk in verband met de ko mende Unieconferentie nog dit jaar in Nederland terug te zijn". De heer Roem werd o.a. uitgeleide ge daan door een aantal ministers en de ambassadeur van de Ver. Staten. Ramp eiste waarschijnlijk 35 slachtoffers Ter hoogte van Kaap Frehel, tussen Brest en Saint Malo, is Zaterdag het Franse weerschip „La Place", een 1400 ton groot fregat van de marine, op een magnetische mijn gelopen. Het schip is vergaan. Aan boord bevonden zich vijf en zeventig koppen. Volgens een officieel communiqé zijn „ongeveer" veertig man gered. De „La Place" was teruggekeerd van een wacht van 21 dagen in zware stor men op de Atlantische Oceaan. Toen het schip voor Saint Malo aankwam was de kapitein van oordeel, dat het te laat was om nog de haven binnen te varen. Het schip ging voor anker en de bemanning -kreeg een filmverto ning aan boord, waarna de kooien werden, opgezocht, Een der geredden, kwartiermeester Na afloop van de vergadering van de Noordatlantische Raad werd Zater dagavond verklaard, dat overeenstem ming was bereikt op alle belangrijke punten van een Westeuropees defensie program met uitzondering van de kwestie van Duitslands herbewape ning. De besprekingen hierover zullen deze week worden voortgezet. Reden hiervoor is, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken en andere minis ters meer tijd nodig hebben om het vraagstuk te overdenken en overleg te plegen met hun regeringen. Minister Schuman zeide, dat Frankrijk van mening is, dat elke directe beslis sing inzake het Duitse herbewape ningsprobleem gevaarlijk zou zijn. Schuman schijnt echter niet gekant te zijn tegen de idee, dat de „arbeidseen- heden", zoals zij momenteel in de Brits-Amerikaanse zones bestaan, wor den uitgebreid. Deze eenheden zouden een hulpkorps moeten vormen, dat bij de bezettingsstrijdkrachten wordt ge voegd en dat o.m. zou kunnen belast worden met versterkingswerken aan de Elbelinie. Bevin schijnt niet langer gekant tegen Duitslands herbewapening. De Duitse contingenten dienen 'werkelijk in het Atlantische leger te worden op genomen. Zij moeten geen autonome eenheden met een Duits opperbevel zijn. De vertegenwoordigers van Italië, Canada, Noorwegen, Denemarken, Por tugal en IJsland hebben het principe van de Duitse herbewapening met enig voorbehoud aanvaard. De Neder landse afgevaardigde, minister Stik ker, verklaarde zich voorstander van een zo spoedig mogelijke Duitse her bewapening, doch graaf Sforza, de Italiaanse afgevaardigde, betoogde, dat met die herbewapening slechts mag begonnen worden, wanneer de behoef ten van de leden van de Raad bevre digd zijn. Belgie scheen geneigd zich bij het Franse standpunt aan te slui ten. De Amerikanen handhaven hun zienswijze en het wordt onwaarschijn lijk geacht, dat Acheson zijn stand punt, dat volledig door Truman is goedgekeurd, zou herzien. De Raad komt vandaag in extra vergadering bijeen. Schumacher wil nauwste militaire samenwerking. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de Westduitse Sociaaldemocratische Partij, heeft Zondag verklaard, dat de socialisten bereid zijn hun goedkeuring te hechten aan een Duitse militaire bij drage tot de verdediging van het Wes ten, doch alleen als „het lot van de Westelijke democratiëen onverbrekelijk wordt verbonden met het Duitse", Als bewijs van een dergelijk voornemen vroeg Schumacher een „geallieerd machtsvertoon" in Duitsland. Hij zeide dat er nooit een kans moet zijn op een „terugtrekken over de Atlantische Oceaan". Celton, vertelde dat er zich toen plot seling een geweldige ontplofing voor deed. Toen hy aan dek kwam was de brug reeds onder water verdwenen. Hy zelf werd door een golf wegge spoeld doch wist een vlot te bereiken, waarop hy urenlang ronddreef, voor dat hy door een sleepboot werd op gepikt. Twaalf man zaten op het vlot, dat verscheidene malen omsloeg, en een vijftiental hing er aan. De „La Place" zou Zondags hebben deelgeno men aan feestelijkheden bij gelegen heid van de ingebruikneming van nieuwe havensluizen te St. Malo. De vijf procent Naar wy van de zijde van de bak kerspatroons vernemen, hebben zij het College van Rijksbemiddelaars om dispensatie verzocht van de verplich ting tot toekenning ener loonsverho ging. Dit in afwachting van een na dere compensatieregeling, die de bak kers wensen om een eventuele loons verhoging te kunnen dragen. Als regel geldt, dat een werkgevers organisatie, welke een dispensatiever- zoek heeft ingediend, voorlopig onthe ven is van de verplichting tot uitbeta ling van de 5 pet. loonsverhoging Het verzoek heeft dus schorsende we'king. Indien de dispensatie niet wordt toe gestaan moeten de werkgevers de ver hoging met terugwerkende kracht uit betalen. AUTO-ONGELUK EIST EEN DODE Zaterdagmiddag omstreeks zes uur is onder de gemeente Zevenaar 'n ern stig auto-ongeluk gebeurd, dat aan een 59-jarige Amsterdammer, de heer G. het leven heeft gekost. Een kijkje aan de conferentietafel tijdens de vijfde zitting van de Noordatlantische Raad te New York. Van links naar rechts: André Oasen, plaatsvervangend afge vaardigde vrtn LuxemburgMr. D. U. Stikker, Nederlands afgevaar digde; jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, plaats- verv. afgevaardigde van Neder land en de Noorse afgevaardigde Haivard Lange. De medewerkenden van het kinder uurtje van Radio-Oost-Berlijn hebben Zondag hun biezen gepakt en zijn naar het Amerikaanss radio-station Rias in West-Berlijn overgelopen. De programmaleider, dr. Obrig, die met de kinderen en de technische staf bij Rias aanklopte, zei, dat de Oostber- lijnse radio-omroep de kinderen voor politieke propaganda wilde misbruiken. Hat het de overheid ernst is met het paal en perk stellen aan dat ver maledijde hamsteren bleek in Amster dam, waar een vrouw is gearresteerd, die kans had gezien dertig kilo „zwar te" koffie op te slaan by wyze van een appeltje voor de dorst. Ze kunnen er ons niet genoeg arresteren. En nu we het toch over zwart hebben. Wat te denken van de cyfers, welke de Haagse verkeerspolitie verstrekte? Vo rige week werden daar by 194 ver keersongevallen 14 personen zwaar en 46 personen licht gewond. Oorzaak? Ongelikte beer in het verkeer, q Een metselaar te Ryssel, die op last van de fabrieksdirectie wever zou worden, zocht het hoger op. Hy klom uit pro test op de 42 meter hoge fabrieksschoor steen, waar hy de gehele nacht bleef zitten, 's Morgens klom hy langs de bliksemafleider naar beneden en ging naar huis. Met het sparen wil het nog maar niet lukken. Ook in Augus tus werd by de algemene spaarbanken meer terugbetaald dan ingelegd. Het verschil bedroeg ruim drie millioen gulden, o Het te Saarbrücken verschij nende communistische blad „Neuer ïeit", dat Zaterdag na vier weken IIIIIIIIIIIWntHIIHtllllllllllllllllllllHIIIIHIIIIMIIIIIMIIIIIimillllllHIlIHHIIIIIIIIMHHtNIHNHMIUNNI het eerst weer verscheen, hield het niet langer dan een dag uit. De redactie had in de maand vacantie zoveel beledi gends bedacht, dat de krant prompt weer voor vier weken verboden werd. Te Hilversum is het huwelijk voltrok ken tussen de AVRO-omroepster ^oos Sondagapraat; „Wat een «neer Netty Rosenfeld en de Amerikaanse omroeper John McCaughen Monk. Re den waarom wy dit bericht omroepen. O In de kapel van het Schotse kasteel Glamis, waar ook MacBeth als „Thane" heeft geresideerd, zworen twee ko ningskinderen elkander eeuwige trouw. Het zyn Prins George van Denemar ken en de Burggravin Anson, nicht van koningin Elisabeth. Canada, het Mekka van Nederlandse emigranten, telt thans 13.871.000 grote en kleine Ca nadezen tegen 11.507.000 by de laatste volkstelling in 1941. Ks. Ss. (Kame raads Staliss) slagschip „Sowietski Sojoes" heeft als het eerste van de nieuwe 35.600 ton metende Russische slagschepen proef gevaren in de Balti- sche Zee. De bouw van dit schip verg de vijftien jaar. Q Tydens het onweer dat Zaterdag boven Rome losbarstte, sloeg de bliksem in het gebouw van de commandanten en officieren van de Pauseüjke Garde. De schade is gering. In Hongarije kunnen de hogere amb tenaren van vóór 1945 naar hun pen sioen fluiten. Verwacht wordt, dat de regering dit jaar ook de uitbetaling 1*80 de lagere pensioenen zal staken. Wederom zijn Zaterdag en Zondag in plechtigheden te Oosterbeek en Arnhem de duizenden herdacht, die zijn omge komen in de slag om Arnhem in de spannende Septemberdagen van 1944. Zaterdagmiddags kwamen burgers en oudstrijders samen rondom het Airbor- ne-monument nabij Hartenstein. Ver schillende deelnemers aan de veldtocht voerden hier het woord, 's Avonds werd in een Arnhemse bioscoop de film De Slag om Arnhem vertoond. Zondagmorgen is in de oude Herv. Kerk te Oosterbeek een dienst gehou den onder leiding van rev. A. W. J. De minister van Binnenlandse Za ken, mr, F. Teulings, heeft Zaterdag middag om drie uur, daartoe gemach tigd door H. M. de Koningin, de zit ting der Staten-Generaal gesloten. Aan het slot van zyn toespraak, waarin hy de belangrijke werkzaamheden van het afgelopen zitingsjaar nog eens memo reerde, zeide de minister: De Konin gin heeft my opgedragen U voor de be toonde yver en toewyding dank te zeggen. De heer Teulings arriveerde in een gala-Berliner, bespannen met twee paarden en geëscorteerd door Rykspo- litie voor en achter het rijtuig. .L.low. Uit naam van de Engelse en Poolse paratroopers zijn geschenken aangeboden: een doopvont van port- landsteen met een deksel van smeed ijzer en roodkoper en een eikenhouten avondmaalstafel, beide met inscripties. Voorts werden twee herinneringspane len onthuld, die een plaats in de preek stoel hebben gekregen. Voorts zyn nog een kanselbijbel en een avondmaals beker toegezegd. Zondagavond is het hamsteren van 32 artikelen, waaronder staal, timmerhout, alcohol voor industrieel gebruik en ny longaren in de Ver. Staten verboden. De artikelen zyn onder anti-hamster controle gesteld. Deze maatregel gaat vandaag in, tegelykertyd met de her- nieuwe regeringscontróle op afbeta- lingscredieten voor auto's, meubilair en huishoudelyke artikelen. Verwachting tot hedenavond. Wisselende bewolking met vrywel nergens neerslag. Langs de kust aanvankelijk nog harde, overigens Krachtige tot matige, geleidelyk afnemende wind. Weinig verande ring in temperatuur. Dinsdag: Zon op 6.20. onder 18.47 Maan op 16.14, onder 22.37.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1