Een Hadji-schip vaart naar Mekka Ook Duitsers gaan nieuwe Australiërs worden LONDENSE Honderden rustige bedevaartgangers tussen een onbeschrijfelijke rommel Op open zee gaan zeewater en bezem er doorheen Stormschade in Engeland De Paus mag niet spreken Generaals in audiëntie op paleis Soestdijk De Hollander late zijn haat in Europa Noodzakelijke maatregel Vijfjarig jongetje slikte een speelgoedwieltje in SPORT WGW wint met Ons posfduivennieuws Nieuws van I.V.A. Ook cïe volleyballers aan de starf Korfbalnieuws Texel Urk TRIBUNE Julianadorp JVC I was Rangers verreweg de baas Kees Stet komt twee avonden Anna Paulowna Turnontmoeting in de Beemster Wieringen Eenzijdige maatregel (Van onze oorrespondent te Surabaia) 0P EE^ BiViL VAN TIKAR, waaruit verschillende kledingstukken pui len, staan twee pannetjes, saamgebonden met een touwtje. Het deksel van het bovenste pannetje is door het vervoer scheef komen te liggen en to het neljlk antiek. Koffie en pannetje gaan mee naar Mekka, op het m.s Tyn- Funnel Line- Dit Pannetje is een waardige vertegen woordiger van de grote verscheidenheid aan huisraad en lijfgoed, die onder met de ^«vaartgangefs naar Mekka gaat. Deze bagage bestaat uit verkreukelde koffers, volgepropte emmers, uitpuilende badkuipjes en teilen, domweg saamgesnoerd lijfgoed, vernuftig geconstrueerde rottanbundels, balen, pakken en vormeloze hopen. Als dit bovendien nog schots en scheef op een scheepsdek ligt en er hier en daar mensen tussen hurken, dan is dat een duidelijk beeld van een bedevaart schip naar Mekka, dat op het punt staat te vertrekken. Ondanks deze wilde verwarring hangt er over het m.s. Tyndareus, dat straks met 1900 Mekkagangers uit de haven Tandjong Perak zal afvaren, een op vallende rust. Nergens klinkt een wil de schreeuw of wordt luidruchtig ge converseerd. Een opgewonden gesprek wordt op fluistertoon gevoerd. Zelfs de leden van de bemanning schijnen, gewend aan de veerdienst naar Arabie, deze stemming te hebben overgeno men, want zij schuiven zwijgend door de massa. Een hadjischip op het punt van vertrek is zo rustig als een waren huis na sluitingstijd. De passagiers zitten in groepjes bij een en kijken elkaar aan. Enkelen heb ben het zich gemakkelijk gemaakt en het officiële pakje, dat bij het evene ment hoorde, uitgetrokken Met een enkele sarong aan hurken ze naast een lucht-verversingskoker of hangen over de railing en kijken. Kijken en denken. Op de kade is het rumoeriger en de drukte daar geeft voldoende afleiding. Toch ligt in hun ogen niet de belang stelling voor dit havenbedrijf, veeleer een peinzen over hun toekomst. Met 50 Rupiah aan deviezen en een be taalde retourreis zullen zij de tocht naar de Kaaba mogen maken. Het is niet het materialisme van de 50 Ru piah, die hun gedachten bezig houdt, maar de glorie van de uiteindelijke verwezenlijking van hun verlangens Hgt volbrengen van één van de vijf Heilige Sacramenten van de Islam, de bedevaart naar Mekka. De jonge Santri, die straks het hoog tepunt van zijn geestelijke studie be leeft. denkt reeds aan zijn terugkeer in de dessa. Dan zal hij als hadji zijn werk voortzetten, zoals Allah dat wil. neergelegd door de Profeet Mohammed in de Koran. De oudé.. Islamiet, die voor de twee de kèer'cièzé bedevaart maakt,.,vertélt zijn medepassagiers op het tussendek van zijn ervaringen en daarna gaat hij hen voor in het afscheidsgebed. De purser. bijgestaan door zes assis- tent-pursers, is de ..vader" van dit vol geladen ship. Hij moet 1900 mensen vier maal per dag een. maaltijd ver- iStrekken. Rijst, ikan, telor. tempeh, dendeng enz. enz. Bovendien klachten en moeilijkheden naar ieders tevreden heid oplossen. Merkwaardig is. dat mr. Moore. pur ser van de Tvndareus, minder last heeft van deze 1900 passagiers dan van de 500 of 600 reizigers op een luxe mailschip. Zij zijn nooit rumoerig en minder veeleisend, bovendien meestal erg snel zeeziek en dan geven ze hele maal geen kik meer Bii deze zee-ziekte heeft de purser echter 't probleem van de: vbeding. Hij moet steeds de rant soenen twee dagen van te voren afge ven en dus ook twee 1 dagen Van te voren zijn zeeziekte-slachtoffers schat ten. Maar met een jarenlange ervaring Op. de veerdienst naar Arabie' krijgt men daarin enige handigheid Hygiëne Erstaat geen enkele stoel' aan het dek. De Tyndareus is een vrachtschip met éen -groot aantal roestplekken op- zijh grauwzwarte huid. In de ruimen staan de zogenaamdeBunks. eenvou dige kooien., drie en vier hoog De on beschrijflijke wanorde en de lucht in In Engeland heeft de storm, die daar een snelheid van 130 km per uur had. schade aangericht. Een schip van 9000 ton, dat de Clyde opvoer hm naar de sloper te worden gebracht, sloeg van zijn kabel en liep op de rotsen. De acht mannen, die het aan boord had, konden met een wippertoestel worden gered. Het was niet mogelijk met een redding boot langszij te komen. In het anders zo rustige touristen- oord Lake Windermere werd de boot „Lady of the Lake" door golven over spoeld Zij zonk voor de tweede maal. De eerste maal was 55 jaar geleden. Paus Pius de Twaalfde heeft van zijn dokters advies gekregen enige dagen lang in het geheel niet te spreken in verband met een door een koude ver oorzaakte keelaandoening. Alle audiënties zijn voorlopig afge last. De Paus handelde Zaterdagmor gen wel de dagelijks aangelegenheden met Vaticaanse functionarissen af, doch zonder te spreken. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben op Pa leis Soestdijk luitenant-generaal D. C Buurman van Vreeden en generaal-maj. D. R. A. van Langen in audiëntie ont vangen. Beide generaals keerden on langs terug uit Indonesië. het ruim, die met een mestvork valt op te prikken, geven niet veel vertrou wen in de hygiëne tijdens de over tocht. Mr. Moore glimlacht. „We laten ze bij het vertrek altijd maar even schar relen. Als we eenmaal op open zee pijn, dan gaan het zeewater en de bezem er doorheen, 't Is leuk, als je het vuil met hopen overboord kan zet ten. Dan heb je tenminste eer van je werk". De hygiëne was inderdaad een groot probleem. Vroeger werden er per schip, kleinere schepen dan de Tynda reus, 700 a 800 pelgrims overgebracht. The Blue Funnel Line, expert op het gebied van bedevaartreizen, nam en kele jaren geleden een proef met 2400 passagiers op één schip. Dit experiment slaagde, dank zij de mentaliteit van de pelgrims. Hun doel, Mekka te bereiken, is hun veel waard. De ervaring opge daan tijdens deze massa-overzet heeft voldoende aanwijzingen gegeven voor een doelmatig schoonhouden van het schip. Een compagnie speciaal getrain de schoonmakers was het resultaat. En zij staan hun mannetje. De embarkatie is ten einde. Op de kade stromen de wegbrengers samen. De vertrekkenden hangen over de railing. Er wordt nog enkele goede wensen en raadgevingen over en weer geschreeuwd, maar als de laatste tros in het water slaat en het logge lichaam van de vrachtboot zieh van de kade muur verwijdert, wordt het stil. Geen luide kreten, geen afscheidsgejoel. Al leen handen, die wuiven, zowel op de kade als op het schip. En tranen Het m.s. Tyndareus is zijn grote reis begonnen. Ergens op het schip besluit een Islamiet zijn afscheidsgebed. (Van onze correspondent te Sydney). De zojuist door de Australische minister voor immigratie, Harold .E. Holt, afgelegde verklaring, dat de Australische regering in de naaste toekomst ook immigranten uit West-Duitsland zal gaan halen, heeft natuurlijk on middellijk heel wat pennen en tongen in beroering gebracht. Minister Holt, een brilliant zowel als een zeer humaan man, heeft de noodzaak van deze! stap natuurlijk rustig en duidelijk uiteengezet. Hoewel het leeuwenaandeel van de immigranten, die in de tjjd van één mensenleven de huidige bevolking van 8 millioen tot 20 millioen zullen moeten opvoeren vanzelfsprekend zoveel mogeljjk uit Groot-Brittannie betrokken zal worden, moet Australië toch ook elders blijven kijken naar toekomstige „Nieuwe Australiërs". Maar wie eenmaal het goed en het Gedurende de eerste jaren na de oorlog heeft men tienduizenden eer ste klas werkers en werksters uit de kampen voor ontheemden in West- Duitsland en Oostenrijk betrokken; Letlanders, Estlanders, Lithauers, Oekrainers, Polen, Hongaren en Tsje chen. Doch deze bron is thans prae- tisch geheel opgedroogd. Welke bronnen zijn er naast Enge land nU nog meer Alleen de met over bevolking te kampen hebbende landen van West-Europa. En dat zijn behal ve'ftederland efe' Beléif ook de twee vroegere As-bondgénotén Italië en Duitsland. Nu wonen er in Australië veel Ita lianen, voor 99% hard werkende, zui nige en kundige mensen: groentekwe kers, vissers, tabaksboeren en derge- lijken. Dat de Australische regering nu opnieuw deze Italiaanse bron is gaan aanboren, heeft dan ook geen enkel commentaar opgewekt. Italië is trou wens altijd zo'n beetje als een bijlo- pertje van Hitier beschouwd. Met de Duitsers, die nu ook binnen kort naar Australië zullen komen, is het echter anders gesteld. De Duitsers hebben gedurende de twee wereldoor logen meer haat opgewekt dan enig ander volk, misschien de Japanners in het Oosten uitgezonderd. En de meeste mensen huldigen het principe: Een Düitser is en blijft altijd in de allereerste plaats een Duitser. Nu is men hier in Australië niet on bekend met de Duitser als immigrant. In vroeger jarep zijn grote aantallen Duitsers naar Zuid-Australie en naar Queensland gekomen en hebben zich in de landbouwstreken ten Noorden van Adelaïde en in de Suikerrietstre ken van Bundaberg leren kennen als eerste klas landverhuizers. Een grote liefdé voélt men hier over het alge meen voor de Duitser niet, doch nie mand zal willen ontkennen, dat wat de Duitse landverhuizers in Zuid- Australie en Queensland gepresteerd hebben ieder tot voorbeeld kan strek ken. Het opmerkelijke is nu, dat juist de in Australië zeer machtige bond voor Oud-Strijders zich achter de minister voor immigratie geschaard heeft met betrekking tot de wenselijkheid om opnieuw Duitsers uit West-Duitsland als immigranten toe te laten. Wanneer iemand recht zou hebben protest aan te tekenen, dan zou het toch wel de Bond voor Oud-Strijders zijn. Doch juist hij heeft zjjn gevoelens achter weten te stellen bij zijn gezond ver stand, dat de gemiddelde Duitser als een uitstekend landverhuizer ken merkt. Natuurlijk is wel een storm van pro test opgegaan in de kringen van de Joodse Oud-Strijders. Iedereen zal dit volkomen kunnen begrijpen en billij ken, doch de verstandelijke motieven van deze kringen blijken weinig steekhoudend. Het protest van de Joodse Oua- Strijders is zuiver een volkomen be grijpelijke sentiments-kwestie. En dit zelfde gevoel, zij het dan ook wellicht in wat mindere mate, zullen de mees te Hollanders koesteren. De immigra tieplannen voor West-Duitsers is zo- zoende niet alleen een Australische kwestie, doch een aangelegenheid, die ook de toekomstige immigranten van Engeland en Nederland aangaat. Er zijn altijd mensen genoeg, die op het laatste ogenblik besluiten het nieu- we vaderland toch maar niet te kie- zen, omdat iets daar hun irriteert. kwaad van het nieuwe vaderland aan vaard heeft en besloten heeft een Aus traliër te worden, die heeft verder zijn haatgevoelens thuis te laten, want hier wordt ieder of hij Engelsman, Hol lander, Italiaan, of Duitser is een lid van de Australische natie. Zonder aan deze nieuwkomers deze eis te stellen, kan men nooit een krachtige, eensgezinde natie opbou wen. Wanneer men van die Duitse nieuwkomers eist, dat zij voor 100% deel zullen worden van het democra tische bolwerk van het blanke ras in de Stille Zuidzee, dan mag men van andere nieuwkomers eveneens eisen, dat zij hun oude Europese geschillen in de oude wereld achter laten. Alleen het Australische volk, en in de eerste plaats de Oud-Strijders Bond, had zijn veto over deze nieuwe immigratie-plannen kunnen uitspre ken. Het heeft dit niet gedaan, doch zich integendeel achter de minister voor immigratie geschaard. Het is voor velen wellicht goed, dit alles van te voren te weten en te beseffen. Op de „Ormonde", het door de rege ring gecharterde Engelse schip, dat voornamelijk met ex-KNIL gezinnen op weg is naar Nederland, heeft ter hoogte van Port Said een vijfjarig jon getje een speelgoedwieltje ingeslikt, dat in zijn dunne darm terecht is ge komen. Het kind is, met de vader, te Port Said aan wal gezet, omdat opera tief ingrijpen nodig zal zijn. WGW heeft zich fraai hersteld door Alkmaar met 41 te verslaan. De weersomstandigheden waren niet pret tig, hoewel de clubs er toch een aar dige wedstrijd van hebben gemaakt. Vóór de rust zag het er niet naar uit dat de Heldersen zouden gaan winnen. Alkmaar gaf tegen de wind in goed partij en kwam verschillende malen ge vaarlijk voor het W-doel. Door slecht schieten leverde dit echter geen doel punten op. WGW was vóór de rust wel sterker, maar voor het doel wilde het niet lukken. Twee doelpunten van WGW werden in deze periode geannu leerd wegens buitenspel. De nieuwe midvoor Giljouw van WGW voldeed wel aardig, hoewel hij nog geen open baring was. Toch was hij het die W. de leiding gaf. Met een goed schot wist hij een voorzet van Schilder in het net te schieten. Wie in de tweede helft ver wacht had een sterk aanvallend Alk maar te zien kwam bedrogen uit want ook nu weer was WGW sterker en vooral ook technisch beter. Bouwma stopte een schot van de A-rechtsbuiten waarna W. weer in de aanval kwam. Heitink wist 'n goed aangegeven bal van Schilder in het doel te schieten, terwijl kort hierna Ramler de bal goed aan Schilder doorgaf, die nummer drie in de touwen joeg. Door geknoei in de W-achterhoede, wel het zwakste deel van de ploeg, wist de rechtsbuiten van de Alkmaarders de stand op 31 te brengen. Midvoor Giljouw bracht de stand op 41, waarmee W G.W. de eer ste punten in de eerste klasse kreeg. Gistermorgen om zeven uur werd te Vilvoorde in Belgie een aantal duiven van Helderse liefhebbers gelost. Het weer liet zich niet al te best aanzien, maar toch bleek dat de dieren eniger mate van de wind hadden kunnen pro fiteren. De snelste vlieger maakte een gemiddelde van ruim achttienhonderd meter per minuut. De eerste duif van „Victoria" werd om 9.00.26 geklokt. De prijswinnaars van deze vereniging waren: J. Kramer 1 6 8 13 25 26; J. G. Duinker 2 3 23; C. Bregman 4 12 17; A. Heyblok 5 14 18 24; P. Bruinink 7; P. Tydeman 9 27; L. Ver- bokkem 10; J. Riemers 11 20 21; S. Rie- wers 15 22; P. van Rijn 16; C. van der Spek 19. Vrijdag tussen zes en zeven uur wordt ingekórfd voor Quiévrain. Ook kunnen dan de liefhebbers voor Parkestan terecht. De klokken worden Zaterdagavond tussen zes en zeven uur gesteld. De eerste-prijsvlieger van „V.O.P." werd om 9.06.26 uur geconstateerd. De prijzen vielen te beurt aan: J. Hengs- dijk 1 5 13 21; H. v. d. Giezen 2; B. de Boer 3 12 30; C. de Boer 4; C. Kos 6 32; J. Vlaming 7 17 28; Mastemaker 8 11 27 29; P. J. Hufkens 9 10 23; J. van Dam 14 26; J. Petrus 15 18; G. Hendriks 16; R. de Boer 19 20 22 25; P. Bontes 24; A. Agema 31; W. M. de Boer 33. Als zoveel andere verenigingen is ook de Helderse Tafeltennisvereniging IVA klaar voor de competitie. Daar aan zullen dit seizoen niet minder dan zeven herenteams deelnemen, terwijl twee damesploegen konden worden ge formeerd. Op 7 en 8 October organiseert de Utrechtse Tafeltennisvereniging een groots opgezet tournooi, dit ter gele genheid van het twintigjarig bestaan. Hoewel aan dit tournooi alleen ver enigingen uit de afdeling Utrecht kun nen deelnemen, heeft IVA, bij wijze van hoge uitzondering, de uitnodiging ontvangen een aantal leden af te vaar digen. De dames K. Goedegebuur, R SinjewelVan Gemert en W. Vreug- denhil en de heren A. H. Keyzer, J Sinjewel, J. Vermeer en N. Hemelrijk zullen IVA's kleuren in Utrecht ver dedigen. Op 19 September zullen ook de vol leybalcompetities een aanvang nemen. In de eerste klasse zijn ingedeeld: Adelborsten 1 en 2. HAV. HKV. Oran je Blauw, Pro Patria, WSOV en Zee macht; in de 2e klasse: Hermes, HKV 2. Mulo Ver.. Pro Patria 2, Openb. Werken en WSOV 2. De derde klasse is gesplitst in twee groepen. In 3 A spelen: HCSC 1, Fiscus 2, Gem. Dienst en WSOV 3, terwijl in 3 B zijn inge deeld: Fiscus 1, Rijksgeb. dienst. HMC. HCSC 2 en Openb. Werken 2. Aan de competitie der dames nemen tien ploe gen deel: HAV, Hermes, HKV, Pro Patria 1 en 2, WSOV 1 en 2. Zeemacht. Mulo en Cito. De competities der he ren worden op Dinsdagavonden afge werkt, die der dames op Vrijdagavon den. De bedoeling is, dat er een hele competitie wordt gespeeld. Voor 19 September staan de volgen de ontmoetingen op het programma: Hermes—Mulo, HKV—WSOV. PP— HAV. Fiscus 1Rijksgeb. Dienst. HCSC 1Gem, Dienst. En voor de da mes op 22 September: HAVHermes, HKV—Pro Patria 1, Pro Patria 2— WSOV, WSOV 2—Zeemacht en Mulo— Cito. Het tweede twaalftal van HCSC speelde tegen DTS 1 in Enkhuizen. Het werd een 122 nederlaag. Het eerste speelde tegen O. N, 1. De Hel dersen namen het aanvankelijk te licht in de overtuiging dat er wel gewon nen zou worden. O. N. 1 heeft echter veel aan kracht gewonnen. Toch werd een 40 zege, nadat de rust met 2—0 was ingegaan voor HCSC. De tegen standers hadden echter wel een paar tegenpunten verdiend. Zaterdagmiddag komt Z. K. C. 2 naar Den Helder voor een friendly-game. AANBESTEDING VAN BESTRATINGSWERK Gisteren werd ten raadhuize de be strating in een gedeelte van het uit breidingsplan Zuid-Den Burg aanbe steed. Het werk omvat het aanleggen van een straatweg vanaf de Warmoes straat langs de nieuwe openbare lagere school recht op het Schildereinde af, ter hoogte van het plantsoentje. De uitslag van de aanbesteding is als volgt: 1. C. Nieuwenhuizen 20.835; 2. Wed. I. Voigt te Den Burg 21.000; 3. C. H. F. Duin te Den Burg 21.500; 4. K. Vens te Zaandam 21.500; 5. Jb. Drijver te Oosterend 22.778; 6. Gebr. Meijer te Den Helder 24.789. ONTWATERINGSPLAN KOST F 375.000. Polder Eierland zal de uitvoering aanbesteden van een ontwaterings plan, waarvan de kosten op f 375.000 zijn geraamd. Dit plan behelst o.a. verruiming'van het profiel van het dijkkanaal over een lengte van 8 ki lometer. POLITIENIEUWS Ge v o n d e n: Bruine portemonnaie, vulpen, dasspeld, kinderfiets, huissleu tel, zilveren broche, papiertje met enig los geld. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. Lasschuit hoopt 5 November af scheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te Glanerbrug Hij hoopt in de avond godsdienstoefening van 12 No vember zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te Urk, na des mor gens bevestigd te zijn door ds. Jansen van Tilburg. EEN ONBEKEND VISJE Een visser bracht te Urk een nieuw soort visje aan, dat eerder hier nog niet was aangevoerd. Het visje was precies een goudvisje, doch bij nader onderzoek bleek het een pos te zijn. Het visje had veler belangstelling. gTAFFORD CRIPPS heeft aangekon digd, dat hij drie maanden rust neemt van zijn werkzaamheden als mi nister van Financiën. Hij is echter niet ziek. Sinds hij zich op zijn buiten verblijf in Gloucestershire terugtrok, nadat het parlement op zomereces ge gaan was, is hij geen enkele dag in bed geweest en heeft ook geen dokters wil len ontvangen. Maar hij weigert om ook maar één officieel document ter inzage te krijgen en hij heeft verklaard, dat hij drie maanden lang geen officiële bczoekei wil zien. Hij zal niet aanwezig zijn, wanneer het parlement op ^Sep tember wordt teruggeroepen. Wat er dan met hem aan de hand is? Volgens zijn vrouw, Lady Cripps, is de IJzeren Kanselier „een beetje aan het uitrusten van de maandenlange zware arbeid en voelt hij zich opperbest", Hij helpt dagelijks met het fruitplukken in zijn eigen boomgaard en bezoekt alle plaatselijke bloemenshows. Volgende maand zullen hij en Lady Cripps enke le dagen naar Zürich gaan en bij vrien den daar logeren. Sir Stafford zal dan van de gelegenheid gebruik maken om zich aan een medisch onderzoek te onderwerpen in de vegetarische kliniek van Dr. Dagmar Liechti, waar hij ver leden jaar voor zijn maagkwaal behan deld werd. Tijdens zijn driemaanden durend non-actief zal Hugh Gaitskell, de mi nister van Economische Zaken, de touwtjes van 's lands beurs in handen nemen £)E SCHUILKELDER onder Bucking- Palace, die tijdens de afgelopen oor log door de Koning en de Koningin werd gebruikt, wordt thans geheel op nieuw ingericht en geverfd. Evenals voorheen zal de koninklijke schuilkel der echter uiterst eenvoudig gemeubeld blijven, met alleen twee grote sofa's en een paar kleine vloerkleden en als van ouds weer uitgerust worden met een blusapparaat, emmers zand en wa ter, een paar hakbijlen en een aantal stormlampen. De gerolluikte ramen worden aan de buitenkant beschermd door een dikke barricade van zandzak ken. pUIM HONDERD Londense critici vul den dezer dagen 't kleine ondergrond se Watergate Theatre midden in de hoofdstad, voor de wereldpremière van het nieuwste toneelstuk van de 94-ja- rige Bernard Shaw. Dit uit zes acten bestaande stuk, „Farfetched Fables" (Vergezochte Fabels) genaamd, doet enigszins denken aan zijn beroemde „Terug naar Methusalem", maar dan in omgekeerde richting. Shaw geeft hier een fantastisch toekomstbeeld ten beste van het na-atomische tijdperk. Het begint met de algehele vernietiging van de moderne beschaving door een wereldoorlog, uitgebeeld door een scène waarin de Britse minister van Oorlog jammerlijk omkomt door tot in zijn ministerie doorgedrongen gifgassen. Eeuwen later ontstaat er dan een nieuw soort supermens, dat zich in la boratoria vermenigvuldigt Hun super- hersenen hebben zij voornamelijk te danken ana het eten van gras. (G.B.S. is een verstokte vegetariër!). Maar de laboratoria produceren teveel mensen en er ontstaan enorme voedselproble men. 's Werelds nieuwe super-ingeze tenen lossen deze dan zeer eenvoudig op door uit hun lichamen te stap pen en zich in abstracte „hersen"-men- sen te veranderen, die alleen van lucht leven. Het is 'n zonderling en teleur stellend stuk, dat een slechte pers heeft gehad. De levendige satire die men wacht had, ontbreekt te enenmale en enkele zeer onvriendelijke critici hebben zelfs het woord „kinds" ge bruikt. Zonderlinger nog dan de spookachtige kledij van de hoofdfigu ren, vertolkt door Esme Percy en El len Pollock, en de door een ouderwetse toverlantaarn geprojecteerde décors, was echter het resultaat van de spe ciale instructies van G.B.S.. dat de ac- Durs en actrices zich tussen de acten door op het toneel moesten v rkleden en schminken, in plaats van in de kleed kamers. En dat dan nog in het volle aangezicht van het publiek, daar de oude heer het gebruik van het doek verboden had! yAN NU AF AAN zal een onschuldig opgediend spiegelei een machtig ter- reurwapen en bewijsstuk kunnen wor den in de handen van achterdochtige Engelse echtgenoten. De nieuwste, door de politie gesanctionneerde methode om vast te stellen of iemand 's avonds „in kennelijke staat" heeft verkeerd, is n.1. om de arrestant 's ochtends een spiegelei voor te zetten. Als hij het kan opeten, was hij de vorige avond officieel nuchter! Een Londense advo caat, die ter verdediging van een van dronkenschap beschuldigde automobilist had aangevoerd, dat deze 's ochtends op het politiebureau in staat was geweest een gebakken ei te eten, heeft de zaak hiermee voor zijn cliënt gewonnen. De politierechter besliste, dat de man in dat geval de vorige avond nuchter ge weest moet zijn en gaf hem zijn rijbe wijs terug. Wee echter de Brit die voortaan 's ochtends thuis zijn spiegel ei laat staan JVC 1 speelde Zondagmiddag een thuiswedstrijd tegen Rangers. JVC had vóór <je rust de schuin over het veld staande wind mee en was daardoor het meest in de aanval. Het eerste doel punt voor JVC werd gemaakt door de spil J. Gortzak, die met een schuin boogschot de keeper, het nakijken gaf. Het tweede doelpunt, van middenvoor P. Hoornsman, liet niet lang op zich wachten. Even daarna maakte J. de Graaf er 30 van. Toch werden ver schillende gevaarlijke schoten door de uitstekende keeper van Rangers ge houden. Even vóór de rust maakte A. Groot met een prachtige kopbal uit een voorzet van rechts het vierde doel punt voor JVC. Met de stand 40 en tijdens een flinke regenbui kwam de rust. Na de rust hadden we een over wicht van de Rangers verwacht, maar JVC bleek ook tegen de wind spe lende de sterkste te zijn en voerde de stand op tot 10—0. Eindelijk wisten de Rangers een tegenpunt te maken en was de stand dus 101. Maar nog was de doelpuntenhonger van JVC niet af gelopen, want het voerde de stand op tot 151. De adspiranten van JVC wonnen ook met dubbele cijfers van Callante- oog a en wel met 110. Het tweede elftal van JVC kwam ook met een overwinning thuis. Het won met 4—1 van Sint Boys 2. Een goede dag dus voor JVC. De handbalwedstrijden die des voor middags zouden gehouden worden, wa ren alle wegens de weersomstandighe den afgelast. Voor de uitvoering van Kees Stet en zijn gezelschap, die op Zondag 1 Oct. op initiatief van de voetbalclub JVC in café Prins Hendrik zal gehouden worden, hebben zich reeds zoveel lief hebbers opgegeven, dat het bestuur van JVC besloten heeft een tweede avond van dit gezelschap vast te stel len en wel op Donderdag 28 Septem ber. Voor deze avond kunnen nog plaatsen opgegeven worden bij de heer E. Zon. Plaatsbespreking voor beide avonden naar keuze zal plaats hebben op Zaterdag 23 Sept., 's middags tussen 2 en 4 uur in café Prins Hendrik. Het vorig jaar vond alhier een sport- uitwisseling plaats tussen de gymnas tiekverenigingen DOKEV en Hercules te Beemster. Dit jaar, en wel op Zondag 1 October, zal een sportuitwisseling BeemsterAnna-Paulowna plaats heb ben en zullen de DOKEV-leden naar de Beemster gaan. 's Morgens wordt begonnen met de adspiranten, acht jongens- en acht meisjesadspiranten van elke vereniging zullen elkaar in verschillende wedstrij den bekampen,, terwijl 's middags de dames en heren hetzelfde zullen doen. Door beide verenigingen zal er hard gewerkt moeten worden, daar vorig jaar het verschil in het behaalde aantal punten zeer gering was. De herenploe- gen tellen acht leden en de damesploe gen twaalf. Na afloop van de wedstrijd vindt er een ere-avond plaats in de bovenzaal van „Het Heerenhuis" te Midden-Beem- ster. Het was te verwachten, dat de onlangs door B .en W. van Wieringen bekend gemaakte bepaling om voortaan de leer lingen van de school voor VGLO te Oosterland en die van de ULO-sehooI te Hippolytushoef uit te sluiten van busvervoer vooral onder de betrokken ouders veel beroering heeft gewekt. In de protesten kwam onder meer tot uiting dat deze maatregel eenzijdig gericht was tegen leerlingen van Open bare scholen. Immers de leerlingen van de Bijzondere scholen kunnen van de bus gebruik blijven maken. Bovendien is het tijdstip slecht gekozen, daar de herfst- en de wintertijd naderen. In ver band met de protesten hebben B. en W. de kwestie dezer dagen nog eens nader bezien. Nu zullen, als gevolg van deze nieu we beraadslagingen voortaan, met in gang van Maandag 18 September, al leen de VGLO-leerlingen uit Hippoly tushoef niet meer per bus vervoerd mogen worden. Of deze beperking da ouders van deze leerlingen zal tevreden stellen, lijkt ons zeer twijfelachtig, want in beginsel is er niets veranderd. De genomen maatregel blijft eenzijdig en dus onbillijk. ci»"m Verschillende ouders hebben dan ook al gedreigd hun kinderen voortaan thuis te zullen houden. Laten we hopen, dat het zover niet zal komen en dat een oplossing zal worden gevonden. BOUWVERGUNNINGEN Aan de heer N. Tijsen, Oosterkltef 17. werd vergunning verleend tot ver bouw van een achter zijn woning staan de schuur; aan de heer His Wilmp tot herbouw in de oorspronkelijke toe stand van het gedeeltelijk door brand verwoeste perceel Parklaan 2, en aan Wed. F. Lub, alhier, tot het aan bou wen van een schuurtje aan haar wo ning aan de Van Pomerenstraat, De heer J. Sprenkeling verkreeg toestem ming tot het bouwen van een melkboet achter zijn boerderij te Stroe. TOESTEMMING VOOR VERLOTING Aan de supportersvereniging ,31auw Zwart" alhier werd vergunning ver leend tot het houden van een loterij. Uitgegeven zullen worden drieduizend loten 0.28.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5