Personeelssterkte volgend jaar 20.000 man Fa. J. IQUERELLË HANDEL EN VERKEER HELDERSE COURANT Wel lager eindcijfer, maar geen wijziging van het algemene beleid Helderse bridgers gaan volgende week ook weer aan de slag KENTU ONS BLAD? LEDERWAREN PARAPLUIES Prof. dr. Beek behandelde voor de Volksuniversiteit het Zionisme MARINE-BEGROTING 1951 AANGEBODEN Twee stadgenoten gekozen in het districtsbestuur van de NeVoBo Eerste wedstrijden van de nieuwe volleybalcompetitie UITSLAG AANBESTEDING Wederom millioenen naar Den Helder Openbare Werken B-ploeg won bedrijfscompetifie André Carell speelt voor de Bond van Ambtenaren Koopt nu nog. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom R.K. Bridgeclub thans niet van de partij Eerste lezing in het nieuwe seizoen Flinke belangstelling in de Vakschool WGW en DSS spelen om een plaats in de eerste klasse Tussen Haaks en Kuifje Texel VAN MARSDIEP TOT IJ donderdag n september 2.050 Tijdens «en Zaterdag gehouden ver gadering van het district Noord-Holland van de Nederlandse Volleybal Bond werd onder meer een nieuw districtsbe stuur gekozen. Als voorzitter en secre taris werden gekozen onze stadgenoten de heren F. van den Heuvel Rijnders en A. H. Reitsma, naast één lid uit Zaandam en twee leden uit Amsterdam De leden van het bestuur hebben auto matisch zitting in de bonc^raad, een orgaan dat de hoogste wetgevende macht in de Bond vormt en dat ook het hoofd bestuur kiest. Het is verheugend, dat de afdeling Den Helder van de NeVoBo op deze wijze mede-zeggenschap heeft gekregen in de hogere leiding van de Volleybal Bond. In de gymnastiekzaal van het Ko ninklijk Insituut werd Dinsdagavond een begin gemaakt met de volleybal- competitie, die dit jaar in drie klassen wordt gespeeld. In de eerste klasse ko men de acht sterkste ploegen van het vorige jaar uit. In de tweede klasse spelen de ploegen die ook reeds in de proefcompetitie meededen. De derde klasse wordt gevormd door zestallen, die het volleybal voor de eerste keer beoefenen. De spannendste wedstrijd van Dins dagavond was die tussen H.K.V. en W.S.O.V. De kweekschool behaalde «en 16—14, 16—14 overwinning, na in de tweede game met 111 achter gestaan te hebben. De andere eerste klasse- wedstrijd ging tussen de ploegen van Pro Patria en H.A.V. Eerstgenoemde ploeg zegevierde met 1315, 157, 15—4. Hermes verloor in de tweede klasse met 11—15, 15—10, 10—15 van de Mulo. In de derde klasse vertoonde de ploeg van de Rijksgebouwendienst aardig spel tegen Fiscus 1. Laatstgenoemd team verloor met 153, 157. Het zestal van H.C.S.C. kwam uit met een aantal spe Iers, die verleden jaar al in andere ploegen opereerden en won gemakke lijk van de Gemeentelijke Dienst (15—9, 15—3). In opdracht van de fa. M. H. Klercq en Zoon werd door het architecten bureau Joh. A. Peters en ir. B. Roe- lofs de verbouwing en uitbreiding van het winkelpand aan de Spoorstraat aanbesteed. Het werk is aan de laag ste inschrijvers gegund. De inschrij vingsbedragen waren: Perceel I (bouwwerk): Gebr. Kers bergen f 33.375; G. Groot en Zn. f 33.475; K. de Klerk f34.130; Aannemersbedrijf Van der Wouw f34.727; Starrenberg en Boerdijk f 35.790; Gebr. Riemers f 36.000; Gebr. Tuin Ct Zand) f 37.800; Fa Reiers f39.802; Cuperus f40.880; G. J. de Wit f41.375; C. van Essen f41.820; Gebr. Smit f43.400; C. Th. Kwak f44.500; A. Buis f 47.420; Fa. W. Veenstra f 50.960; De Haan en Reek (Alkmaar) f 55.300. Perceel II (loodgieters- en electri- cienswerk)S. Schellinger f 9.650; L. Borg f9,900; C. Buis f9.955; K. J. Zo mer f 10.094; C. J, Westerbaan f 10.383; A. J. Fey f 10.400; H. Bak f 10.423; H. A. Tijdeman f 10.690. Perceel III (schilderwerk): H. A. Schoneveld f 5.528; M. Groenendijk f5.534; Gebr. de Boer f5.785; Fa. Hoo- gerduyn f5.845; A. J. Klein f 6.036; J. Swart f6.163; J. Bontes f6.561; A. Braaf (Wieringerwerf) f 6.600; J. Kraak en Zonen f6.650; Fa. „Flevo" (Wieringerwerf) 16.675. De Minister van Marine heeft bij de Tweede Kamer de begroting van zijn de partement voor het dienstjaar 1951 ingediend. Het eindcijfer, zijnde 279.427.221, is ruim vijf en dertig millioen gulden lager dan verleden jaar. Volgens de toe lichting is dit een gevolg van de feitelijke omstandigheden en een verder door gevoerde rationalisatie. Van een wijziging in het uitgestippelde defensiebeleid is geen sprake. De vermindering van de totale personeelssterkte (o.a. het bereiken van het eindstadium der demobilisatie), de vermindering der totale materiële uitgaven, de aanzienlijke verlaging van het aandeel der Koninklijke Marine in de kosten van het Commando Luchtvaartopleidingen, dat waren enkele factoren, die het eindcijfer der Marinebegroting hebben beïnvloed. De Bedrijfsvoetbalcompetitie in Den Helder, die verleden week werd beëin digd, heeft weer een bijzonder prettig verloop gehad. De wedstrijden, die op het terrein aan de Ruyghweg werden gespeeld, mochten zich veelal in een flinke belangstelling verheugen. De B- ploeg van Openbare Werken wist be slag te leggen op de wisselbeker van de Helderse Melk Centrale. Deze beker werd twee jaar geleden ook door de B- ploeg van Openbare Werken gewon nen. Verleden jaar kwam hij in het be zit van Openbare Werken A. De eindstand van de Bedrijfscompe- tltie ziet er als volgt uit: O.W.B. 12 7 4 1 18 26— 9 Sjouwers 12 7 1 S 17 31—17 Scheepm. 12 5 4 3 14 21—15 Fiscus 12 5 3 4 13 23—22 Gemeente 12 4 1 7 9 13—25 O.W.A 12 3 1 8 7 18—27 H.M.C. 12 2 2 8 6 10—29 De afdeling Den Helder van de Al gemene Bond van Ambtenaren geeft op Woensdag 27, Donderdag 28 en Vrijdag 29 September in „Casino" ge zellige avonden waarvoor men zich verzekerde van de medewerking van „Het Nederlandse Cabaret", onder lei ding van André Carrell. Behalve de ze bekende eabarettier zelf treden op Marianne van den Bergh, Joop ter Weijde, Diana en Daranti en Joep Kluwers. Op alle drie de avonden is bal na. Voor niet-leden van de Alge mene Bond van Ambtenaren zijn voor de uitvoering op Vrijdag 29 Septem ber .een aantal kaarten verkrijgbaar. Daar met de samenstelling van de Marinebegroting voor het jaar 1951 niet kon worden gewacht tot de resultaten van de komende ministersconferentie bekend zullen zijn, werd aan de hand van de resultaten der voorlopige be sprekingen aangenomen dat zich het volgend jaar 1200 man Marinepersoneel in missieverband in Indonesië zal be vinden. De terugtrekking der Neder landse zeestrijdkrachten uit Indonesië zal in de loop van de maand December a.s., dus binnen de gestelde termijn, zijn beëindigd. Door het terugtrekken der Konink lijke Marine uit Indonesië gedurende het jaar 1950 zal, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, in 't jaar 1951 de totale personeelssterkte nog dalen en wel tot gemiddeld omstreeks 20.000 man. Nieuw-Guinea. De minister acht het echter niet uit gesloten, dat de toenemende spanningen in de internationale verhoudingen zul len nopen tot uitbreiding jder perso neelssterkte. Indien dat het geval mocht zijn, zullen daartoe suppletoir gelden worden aangevraagd. Ook kan In de nu ingediende ontwerp-begroting, han gende de besprekingen over de status van Nieuw-Guinea, nog geen defini tieve personeelssterkte voor de mari tieme bezetting van dit gebiedsdeel worden vastgesteld. De demobilisatie van dienstplichtig personeel zal, naar het zich laat aanzien, in het komende jaar worden beëindigd. Het Korps Mariniers is thans nage noeg op vredessterkte teruggebracht. Maatregelen zijn voorbereid, waardoor eventueel het korps op oorlogssterkte kan worden gebracht. Hr. Ms. „Karei Doorman" Het ligt in het voornemen, Hr. Ms. „Karei Doorman" gedurende de laatste maanden van dit jaar, ter verdere op voering van de geoefendheid van de Marine-Luchtvaartdienst, een reis naar de Middellandse Zee te doen maken. Daarna zal deze bodem in onderhoud worden genomen. Teneinde de intussen verworven ge oefendheid te behouden en tevens meer ervaring in de samenwerking met onze bondgenoten op te doen, werd aan de Britse Admiraliteit het verzoek gericht, na te gaan of de mogelijkheid bestaat gedurende het jaar 1951 Nederlandse squadrons voor oefening in te schepen aan boord van Britse vliegkampschepen. Hoewel nog geen definitief antwoord werd ontvangen, laat het zich aanzien, dat dit verzoek tot het gewenste resul taat zal leiden. Oefeningen op het vliegveld Valken burg hebben regelmatig voortgang. Voor verdere voorzieningen aan dit vliegkamp worden ook bij deze begro ting weer de nodige gelden aange vraagd 1.950.000). Aanbouw van schepen. Bij de Nota van Wijziging op de Be groting 1950 is een overzicht verstrekt van de in de komende jaren vermoede lijk benodigde gelden voor de aanbouw van schepen. Daarin werd voor het jaar 1951 een bedrag van 83.000.000 ge noemd. Het verschil tussen dit bedrag en het thans aangevraagde van 72.140.000 wordt als volgt verklaard: a. voor elk der kruisers is 2.500.000 en voor de 4 onderzeeboten is 5.000.000 minder uit getrokken; b. voor de termijnbetaling van Hr. Ms. „Karei Doorman" wordt 140.000 meer aangevraagd (nu 2.140.000); e. voor aanbouw, c.q. aan schaffing van kleine vaartuigen is in plaats van f 1.500.000 thans 500.000 opgenomen. De onder a genoemde verminderingen zijn een gevolg van het aanpassen van de financiering dezer projecten aan de technische mogelijkheden van voort gang van de bouw. In afwachting van de definitieve koopprijs van Hr. Ms. „Karei Door man" welke prijs nog steeds niet door de Britse Admiraliteit is vastge steld zullen jaartermijnen van rond 200.000 pond sterling moeten worden betaald. Voor kleine schepen en vaartuigen kan met een lager bedrag worden vol staan dan in vorige jaren beschikbaar was. Voor de afbouw van de kruisers „De Zeven Provinciën" en „De Ruyter" wordt thans 1.500.000 voor elk uitge trokken (voor 1950 was 11.600.000 voor elk toegestaan.) Voor de vierde termijn van-zes in aanbouw zijnde onderzeebootjagers 1947 wordt nu 30.000.000 in totaal aange vraagd (voor 1950 was dit in totaal 21.700.000), Voor de derde termijn van zes andere in aanbouw zijnde onderzeebootjagers 1949 wordt 31.000.000 in totaal aange vraagd (voor 1950 was dit in totaal 15.700.000). Voor de derde termijn van vier on derzeeboten wordt m totaal 5.500.000 aangevraagd. (Voor 1950 was in totaal hiervoor 6.000.000 toegestaan. De tweede termijn van de aanbouw van een drijvend dok te Den Helder is pro memorie opgenomen (1950 1.000.000). De Rijkswerf. Wat voorts de nieuwbouw betreft zal nog meer dan voorheen werk aan de Rijkswerf te Den Helder worden toe gewezen. Voor de hertselling van schepen bij de Rijkswerf te Den Helder en bij particuliere scheepswerven tezamen wordt voor het jaar 1951 bijna f 5.000.000 minder aangevraagd dan voor het jaar 1950. Hoewel het niveau- 1951 voor volgende jaren wellicht niet gehandhaafd zal kunnen blijven, zul len de herstellingskosten zeer zeker in de toekomst lager liggen dan in de jaren, direct volgende op de tweede wereldoorlog, toen aan vrijwel alle schepen een omvangrijke reparatie beurt moest worden gegeven. Voor het artikel gebouwen en terrei nen op de Rijkswerf te Den Helder wordt f 1.573.000 gevraagd, o.a. voor een sloepenloods f 450.000. Van dit be drag is f 300.000 bestemd als laatste termijn voor de bouw. Bij gereedheid van de thans in aanbouw zijnde schepen zal het be drijf der Rijkswerf moeten beschikken over een werkplaats, waar de revisie van sneldraaiende dieselmotoren kan geschieden. Voor de bouw van een dergelijke werkplaats wordt thans een eerste termijn aangevraagd (f 300.000) De totale kosten van deze bouw wor den op f 600.000 geraamd. De Marinehaven. De werkzaamheden aan de haven te Den Helder vorderen gestadig. Het bleek gewenst om in de plaats van de voor 1950 aangevraagde 6.000.000 voor deze werken, 1.500.000 meer te ver. werken, teneinde bepaalde onderdelen, in aansluiting op ander werk, direct gereed te kunnen maken. Dit betekent in het geheel een be sparing. Deze suppletie zal, onder aan bieding van compensatie op andere be grotingsartikelen, t.z.t. bij suppletoire begroting worden aangevraagd. Voor het jaar 1951 kan, om genoemde oor zaak, met f4.500.000 worden volstaan. In verband met het grotere stroom verbruik dienen voorzieningen te Den Helder te worden getroffen, welke aansluiten aan de door het P.E.N. uit gevoerde werken. Gedurende de jaren 1951 en 1952 zullen diverse schakel stations, gelijkrichters, transformato ren en walaansluitingen geplaatst, resp, omgebouwd moeten worden, ter wijl ook verschillende kabels gelegd dienen te worden. Van de totale kos ten dezer werken (ca. f 2.400.000) wordt thans een eerste termijn uitgetrokken (f 1.365.000). Centrale Magazijnen. Bij de Algemene Marinemagazijnen te Den Helder dient nog een perron- loods te worden gebouwd voor het in ontvangst nemen van de per spoor aangevoerde goederen. Voor dit onder werp wordt een bedrag aangevraagd. Tevens zijn gelden opgenomen voor het verder aanleggen van centrale ver warming in het gehele complex dier magazijnen. Uitgetrokken zijn o.m. gelden voor de bouw van een steiger ten behoeve van de Mijnendienst te Den Helder (f 170.000) en voor de bouw van een munitiebunker bij de Van Ghentkazer- ne te Rotterdam. Fort Erfprins. Door de Koninklijke Landmacht Is het Fort „Erfprins" te Den Helder ter beschikking van de Koninklijke Marine gesteld. Deze inrichting zal geschikt worden gemaakt voor de opleiding van kanonniers en koopvaardjjpersoneel (in het kader der handelsbescherming). Hiertoe zullen verschillende verbou wingen moeten worden uitgevoerd. Het geheel zal ongeveer 1.700.000 vergen, van welk bedrag thans een eerste ter mijn is uitgetrokken 365.000). Marinecantine. Besluiten wij dit uittreksel uit de Memorie van Toelichting bij de Marine begroting 1951 met te vermelden, dat voor het bouwen van de onderhouds- inrichting voor vliegtuigen „De Kooy" weer een termijn van 850.000 is uit getrokken. De bouw van een nieuwe Marinecantine te Den Helder, waarvoor verleden jaar de eerste termijn beschik baar werd gesteld, zal nog dit jaar wor den aanbesteed. EN voor de OUDE PRIJZEN bij Breewaterstraat 5 b. d. Spoorstraat ïïi 79. Vergenoegd draait moeder Woe- fie zich om. Ziezo, met de wolf heeft ze afgerekend. Maar wie komt daar nu weer op haar af? Moeder zet zich al weer in de gevechtshouding. Het is de vrouw van de wolf, die een robbertje met moeder Woefie wil gaan vechten. „O, daar heb je mevrouw de Wolf met haar mooie hoedje op", sist moe der tussen haar tanden, „de mevrouw, die zo nodig een oppas voor haai^ kin dwen moest hebben". De plaatselijke bridgecompetitie die het vorige seizoen zo'n gezellig en sportief verloop had, gaat binnenkort weer beginnen. Helaas moest de R.K. Bridgeclub wegens gebrek aan belangstelling van de zijde der leden van inschrijving afzien. Verder zij vermeld, dat de Bridgeclub van de Koninklijke Bond van Oud-onderofficieren geen viertallen op de been kon brengen die sterk genoeg speelden om in competitieverband op te treden. De nieuwe competitie zal dus wor den uitgevochten tussen zes viertal len van de Helderse Bridge Club 1945 en VBC, en vier viertallen van de Marine Officieren Bridge Club en Royal. Een totaal dus van twintig viertallen, waarvan er tien in de eer ste en tien in de tweede klasse wor den ingedeeld. De wedstrijdcommis sie heeft de indeling in de verschillen de afdelingen door loting doen ge schieden, zodat van enige bevoorrech ting van een bepaald viertal natuur lijk geen sprake kan zijn. De loting had het volgende resultaat: le klasse a; OBC 1, VBC 2, HBC 2 en 3, Royal 2. le klasse B: OBC 2, VBC 1 en 3, HBC 1 en Royal 1. 2e klasse A: OBC 3, VBC 5, HBC 4 en 6 en Royal 3. 2e klasse B: OBC 4, VBC 4 en 6, HBC 6 en Royal 4. Waarschijnlijk wordt Maandag avond in de Marineclub de eerste ont moeting gespeeld tussen de viertallen van OBC en Royal. Op Woensdag 27 September wordt in Bellevue gestart met de wedstrijden: VBC 1VBC 3, VBC 2—HBC 3, VBC 4—VBC 6 en VBC 5—HBC 6. Naar men ons mededeelde komen de olubs in hun sterkste formatie uit, Voordat de vrouw van de wolf tijd heeft om nog iets in te brengen, zit ze met een versuft gezicht op de grond De klap van moeder Woefie is hard aangekomen. „Nee, lieve mevrouwtje, dat was ik niet", brengt ze dan hijgend uit. „Het was mijn man, die u een be zoek heeft gebracht. Hij heeft alleen mijn kleren aangetrokken. Ik zou er niet aan denken, om u zo om de tuin te leiden". vormen een machtige schakel in onze samen- leving. Daarover kunt U dagelijks lezen m bladen en tijdschriften. Over kranten wordt minder geschreven, die presenteren zichzelf 't Is maar de vraag hoeOnze krant streeft er naar om, behalve veel en goed streek- nieuws, een duidelijk beeld te geven van datgene, wat het wereldtoneel brengt. Vraagt eens wat Uw buurman, die reeds jaren abonné is, er van zegt, U krijgt een kort en zakelijk antwoord„Neemt een abonnement, je zult er plezier van hebben!" Neem een kranf, die er zijn mag, neem de Bureau: Koningstraat 78 In de discussie rondom de jonge staat Israël hoort men steeds de term „Zionisme", waarvan men geen definitie kan geven. Het Zionisme is zo oud als de Joden in ballingschap hebben geleefd. En van deze ballingschap lezen wij in Psalm 137, als vreemde heersers vragen of de Joden voor hen liederen willen zingen, maar dan zeggen zij: „Hoe zouden wij een lied kunnen zingen op vreemde bodem?". En toch is het verlangen van vrijheid, door de onaangenaamheden op hun omzwervingen ontstaan, niet de oorzaak geweest van de stichting van een Joodse staat. het Jodendom blijft. Ook als een ge- volg van een vasthoudendheid aan ze- den en gebruiken. De ellende, waarin zij hebben geleefd is haar behoud ge weest. Door veel lantaarnplaatjes hebben de cursisten van prof. Beek iets ge zien van de primitieve levenswijze van de Arabieren, en daarnaast de opbouw van de nieuwe Joodse staat. Het bestuur van de Helderse Volks universiteit kan met genoegen terug zien op de eerste lezing van het nieuwe seizoen die door velen werd beluisterd. Onder de regering van de Moren in Spanje genoten de Joden in de middel eeuwen grote vrijheid en de Joodse cultuur kon worden uitgeleefd. Maar niettegenstaande deze vrijheid heeft de Joodse componist Halévy de schoonste Zionsliederen gemaakt. Het Zionisme is een oergevoel, niet te verklaren uit anti-semitisme, zoals ook het anti-semitisme als oergevoel niet te verklaren is. Van dit anti-semi tisme lezen wij al in het boek Esther en in het zesde hoofdstuk van het boek Daniël. De eerste pioniers vestigden zich in de negentiende eeuw in Palestina, en het waren Russen, die daar opgang maakte. Maar de vestiging had toen nog geen concrete vorm, en zij was niet georganiseerd. „Der Judenstaat". Theodor Hertzl zag in de toekomst en geloofde dat ér een Joodse staat kon worden gesticht, waarvoor hij zijn boek schreef „Der Judenstaat". Maar Hertzl dacht hierbij niet aan Pales' tina. De gedachten van Hertzl waren aanleiding tot het houden van con gressen, waaruit het moderne Zionis me met zijn politiek organisme werd geboren. De politieke wereld kon dit streven niet begrijpen, maar Balfour die het eerst ook niet begreep, ging zich inzetten voor een Natinaal Te huis. Al eerder, in 19081909 had zich een groep ingezet. Door hen werd het Tel-Aviv gebouwd. In 1917 kwam er zicht, toen het de sympathie van de Engelse regering kreeg. Israël geloof de toen, dat het inderdaad zijn eigen staat kon bouwen, tegen de zin van Turkije en Arabie. Palestina is niet meer het land van melk en honing, zoals het in de Bijbel wordt beschreven. Door irrigatiewer- ken moet het vruchtbaar worden ge maakt. In 1920 werd er reeds een Uni versiteit gesticht. Hoewel men in die tijd toch aan alles gebrek had. Maar de kracht van het Jodendom heeft al tijd gelegen rondom het Leerhuis. Wat had rond gespookt in de hoofden van Hertzl en Weismann, die om zijn Engels gezindheid werd verguisd, werd werkelijkheid. Wel is het een wonderlijke staat ge worden, niet groter dan Nederland en geen aaneengesloten geheel, econo misch onmogelijk en strategisch niet te verdedigen. Er was al direct oor log met de omliggende staatjes en een half millioen Joden moest optrekken tegen een leger van twintig millioen soldaten. Martin Buber meende dat de jonge staat de brug zou kunnen slaan tussen Oost en West, en het middelpunt kon zijn van een Internationaal Hof om te leren van waarheid en recht. Volgens prof. dr. M. Beek, die Dinsdagdavond in de Vakschool voor Meisjes een lezing hield over Zionisme, is Israël een moderne staat met mo derne machtsmiddelen. Profetische verwachtingen mag men er geenszins in zfen. Typisch, machten gaan onder, Zaterdagmiddag om vier uur wordt in het clublokaal van de tafeltennis vereniging IV A aan de Westgracht, weer een zeer belangrijke tafeltenis- wedstrijd gespeeld. WGW en DSS (Alkmaar) zullen tegen elkaar aantre den, met als inzet een plaats in de eerste klasse. Het betreft hier een ontmoeting tussen de verleden jaar naar de twee de klasse gedegradeerde vereniging DSS en nummer twee van de tweede klasse WGW. Het IVA-bestuur deelde ons mede, dat belangstellenden Zater dagmiddag van harte welkom zijn. Het belooft een spannende wedstrijd te worden. De Duitse boeienlegger „Wilhelms- hafen" heeft de nacht in Nieuwediep doorgebracht. Hr. Ms. „O 21" en „LT T worden in de loop van de middag in de haven verwacht. Het is morgen hoog water om 4.10 en 17.10 uur en laag water om 10.50 en 23.10 uur. De temperatuur van het zee water was 14.6 graden Celsius. HOORNS ORKEST NAAR DEN BURG Op uitnodiging van de directie van het Casino te Den Burg zal 't Hoorns» Orkest „Sinfonia" Zaterdag alhier een gevarieerd concert geven. O.a. wordt ten gehore gebracht de ouverture „La muette de Portici" van Auber en „Al- ceste" van Gluck. Maar daarnaast zorgt het orkest voor de nodige afwisseling, bijgestaan door de zanger Karei La- verman, die met begeleiding van het orkest o.a. gedeelten zingt uit de be kende operette „lm weiszen Rössl". EERSTE STEEN VOOR NIEUWE KERK TE DE WAAL Vrijdagmiddag zal te De Waal de eerste steen worden gelegd voor de nieuwe kerK aldaar. De oude kerk werd op 6 April 1845 tijdens de Russenoorlog verwoest. Het nieuwe gebouw is ontworpen door de ar chitect Pot uit Amsterdam; de firma Drijver uit Oosterend is aannemer. De eerste steen zal gelegd worden door de heer A. S. Kikkert te De Waal, die lange jaren achtereen kerkelijke functies ver vulde. DE TESO IN DE DRIE ZOMERMAANDEN De TESO heeft in de drie zomer maanden 159.139 personen vervoerd, tegen 163.627 in dezelfde periode van het vorige jaar. VISAFSLAG OUDESCHILD Aan de visafslag te Oudeschild werden in de week van 1116 September aange" voerd: 143 kg Bot, 11573 kg Garnalen, 2' kg Kabeljauw, 19 kg Rog, 75 kg Schar, 10470 kg Schol, 183 kg Poon, 630 kg Tar bot, 5905 kg Tong, 2182 kg Wijting, 304 W Kreukels en 768 kg Kokhanen. ElERVEILING Gedurende de week van IX tot 16 Sep* tember werden 70583 eieren aangevoerd- welke een gemiddelde prijs opbrachten van f 2.46 per kilo. Twee arbêidsconflicten in de Zaan* streek: Bij de diepvriesfabriek ontstond een protest-staking als gevolg van na» ontslag van acht arbeiders en bij Pro- mena-Boon staakte het jeugdige perso» neel op grond van de eis: ook voor ons 5 pCt. loonsverhoging O Zate:raag 5 Oct. zal dè gerestaureerde molen „u® Koker" te Wormer proef malen O heer N. Voortman, soinds 1920 con clerge van het gemeentelijk Lyceum Zaandam, gaat op 1 October met P®"' sioen. 6 B. en W. van Bergen stellen de 8®* meenteraad voor, 10 pCt. bij te drfi? in de kosten van herstel van de in de Bergermeerpolder Te St. F cras bestaan plannen tot oprichting een vereniging voor E.H.B.O. De gemeente Venhuizen toestemming voor de bouw va huizen en Opmeer voor zes PerS0" woningen ten dienste van de Zuivelfabriek „Aurora" Te, 7lf0on zal de automatisering van de tel op 8 October ingaan.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2