De aanval op Seoel is begonnen P. v. d. A. verlangt onmiddellijk prijsstop „Nederland kieze: Nieuw-Guinea öf de Ned.-Indonesische Unie" VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bouwplan 1951 voorziet in stichting van 50.000 woningen Nu de rechter aan het woord Vrijdag 22 Sept. 1950 75e Jaargang No. 10906 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De andere partijen vrezen daarvan weer nieuwe spanningen Tweede Kamer over de huidige prijspolitiek De Belgische socialisten zijn tegen verdubbeling van de diensttijd KINDJE VERDRONKEN IN HET NOORDZEEKANAAL De grens blijft f 180.- Gemeenteraadsleden in hoger beroep R.I.S. streeft naar een spoedige oplossing V. N. moeten beslissen zegt Truman Scholenbouw zal sterk worden uitgebreid Weerbericht Een stormaanval van de Amerikanen Noordelijken trekken snel terug Ko-\£ BdAteJk Diners en uitstapjes Einde staat van oorlog met Duitsland In psychopaten-inrichting te Avereest heersen ongewenste toestanden Gevluchte verpleegde „Ik moest er weg" BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten ffan onze parlementaire redacteur) LIET heeft bij velen verwondering gewekt, dat de regering de verplichting, die zij het bedrijfsleven heeft opgelegd om 5% loonsverhoging toe te kennen zij het met een maximum van f 180.— per jaar niet vergezeld heeft doen gaan van een prijzenstop, of althans van een min of meer uitgebreid stelsel van prijsbeheersing, teneinde verdere prijsverhogingen tot een minimum te beperken. Uit deze houding van de regering mag niet de conclusie getrokken worden, dat zij blind is voor de moeilijkheden, die voor de loontrekkenden uit verdere in een aantal gevallen noodzakelijke prijsstijgingen zullen voort vloeien. In incidentele gevallen wil de regering tot prijsbeheersende maatrege len overgaan en een wetsontwerp is in voorbereiding om haar de bevoegdheid te verlenen ondernemersovereenkomsten meestal prijs-afspraken behelzende op te schorten, maar een algehele prijsstop of andere drastische maatregelen zjjn van haar niet te verwachten. zich meer ongerust over wat niet in de Nota staat dan over wat er wel in ver meld is. Met name vroeg hij aandacht voor de middenstand, die het niet min der moeilijk heeft dan de arbeiders. De heer Korthals (WD) verklaarde, dat de nota grotendeels zijn instemming heeft, doch betreurde de grens van 3600 bij de loonsverhoging, omdat de middenklasse, die het al zo bijzonder te verduren heeft, weer is uitgeschakeld en wel moet meebetalen aan de loons verhoging voor de lonen beneden 3600. Voor een prijsstop voelde spr. niets. rvAAROVER kan men verschillend denken. Dat deden dan ook de Tweede Kamerleden, die Donderdag de Nota, die de regering over dit onder werp had ingediend, in het openbaar be handeld hebben. De eerste spreker, de heer J. G. Suur- hoff van de P. v. d. A., waarschuwde de regering, dat zij op de verkeerde weg is en de situatie te optimistisch beoor deelt. Met bezorgdheid zag hij, dat de prijzen van de noodzakelijke levensbe hoeften nog steeds oplopen, een ver schijnsel, waaraan de kentering in de strijd in Korea zijns inziens geen eind zal maken. Hiertegen past volgens hem maar één middel, de onmiddellijke in voering van een prijsstop. Gematigder in zijn verlangens was de anti-revolutionnaire heer A. Stapel kamp. Volgens hem zijn brood, kaas en eieren voor gezinnen met een inkomen van 40.tot 50.per week al vrij wel niet m^eer te koop. Hij verbond aan het constateren van deze feiten niet de eis van een prijsstop, aangezien hij wel degelijk inzag, dat in sommige' geval len een prijsverhoging niet te voor komen is. Wel liet hij doorschemeren, dat hij niet geheel en al afwijzend te genover een prijsstop staat. De heer W. J. Andriessen van de K.V.P., zich stellende op liet sli'ndpunt van de regering en in tegenstelling tot de heer Suurhoff van oordeel, dat een prijsstop, die zich moeilijk met een stijgende markt verdraagt, nog niet be hoeft te worden ingevoerd, zeide, dat voorkomen diende te worden, dat bin nenlandse prijzen, die los staan van de buitenlandse, oplopen. Ontoelaatbare prijzen voor voeding, kleding en dek king moet men met kracht tegengaan. Evenals zijn partijgenoot, de heer Suurhoff, had drs. G. M. Nederhorst van de P. v. d. A. de indruk, dat de re gering achter de feiten aanloopt. Hij miste een preventief optreden en be treurde, dat de prijsstop wordt afge wezen. De stelling, dat we niet op een inflationistische helling zitten, achtte hij niet te handhaven. Mr. J. J. A. Schmal (CH) maakte (Zie vervolg pag. 5) In een door het bestuur van de Bel gische Socialistische Partij uitgegeven communiqué wordt verklaard, dat de socialisten in het kader van het Pact van Brussel en van het Noordatlanti- sche Pact, bereid zijn volledig mee te werken aan de Belgische defensiepoli tiek. Het partijbestuur is echter van oordeel dat een verlenging der dienst plicht tot twee jaar niet noodzakelijk is. De Socialistische Partij zal deze verlenging daarom bestrijden. Gistermiddag is in het Noordzeeka naal bij de gemeente Velsen de 3%- jarige H. A. Berkhout verdronken. Het kind had zich in de bosjes op de oever van kousjes en schoenen ontdaan, is daarna over de spoorlijn geklauterd en wilde vermoedelijk gaan pootje ba den. Een voorbijganger zag 't lichaamp je vlak bij de wal drijven en haalde het op. Er is onmiddellijk geprobeerd met behulp van zuurstofapparaten de levensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat. DE VIJF PROCENT Regering handhaaft standpunt Naar het ANP in doorgaans goedin- gelichte kringen verneemt heeft de Raad voor Economische Aangelegen heden in zijn vergadering van Woens dag besloten de eenmaal vastgestelde grens van 180 gulden loonsverhoging per jaar te handhaven. Voorts wordt vernomen, dat in het bestuur van de Stichting van de Arbeid, die op een ruimer standpunt had aangedrongen, nog deze week dit besluit onderwerp van bespreking zal uitmaken. Wegens hun ten laste gelegde in cidenten, veroorzaakt tijdens de zit ting van de Amsterdamse gemeente raad op 13 Juli 1949, werden de raads leden J. Brandenburg en L. Seegers door de Amsterdamse rechtbank res pectievelijk veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van f 100 subs. 10 dagen en f 100 subs. 10 dagen. Gisteren diende de zaak tegen deze gemeenteraadsleden op hun verzoek in hoger beroep bij het Amsterdams ge rechtshof. De procureur-generaal, mr. J. Pabius, vroeg in beide gevallen be vestiging van de door de rechtbank opgelegde straf. SCHERPE WOORDEN VAN YAMIN De Indonesische regering heeft gisteravond besloten, dat Westelijk Nieuw- Guinea een rechtstreekse vertegenwoordiging in het Parlement moet hebben. Hiertoe is aangewezen Silas Papare, lid van de Ned. Indonesische commissie, die de onderhandelingen over de status van Nieuw-Guinea moest voorbereiden. De benoeming kwam, nadat Yamin, hoofd van de Indonesische afdeling van de commissie, de regering gewaarschuwd had, dat als men er niet in slaagde door onderhandelingen het gebied (N.-Guinea) van de Nederlanders te verkrijgen, „het vanzelf spreekt, dat wij andere maatregelen moeten nemen. De Neder landers", aldus Yamin, "moesten zich afvragen: Wat wensen wij liever te be houden: Nieuw-Guinea of de NederlandsIndonesische Unie?" Ook op andere wijze kwam gisteren de kwestie-Nieuw Guinea in Indonesië naar voren. Nadat de minister-presi dent van de republiek Indonesië, Moh Natsir, voor het parlement had ver klaard, dat de republiek zal verzoeken toegelaten te worden als lid van de Ver. Naties, zeide hij aangaande Wes telijk Nieuw-Guinea, dat zijn regering op energieke wijze en op korte termijn een oplossing van dit vraagstuk zal oevorderen in de geest van de Indone sische nationale verlangens. Hij sprak de hoop uit, dat de Nederlandse rege ring zal inzien, dat een spoedige op lossing van deze kwestie de betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland slechts ten goede kan komen. „Onze regering rekent een bijleggen van dit geschil tot een harer eerste plichten". Het Indonesische parlement heeft besloten een commissie te benoemen die in het buitenland voorlichting moet Over 38ste breedtegraad? President Truman verklaarde Don derdag op zijn wekelijkse persconferen tie, dat de Verenigde Staten zich zullen neerleggen bij elk besluit van de V.N. aangaande het al of niet overschrijden van de" S8ste breedtegraad door strijdt krachten van de V.N. op Korea. Dit was een zaak, die door de V.N. moest worden uitgemaakt. ue vrijwilligers voor Korea, die in de Nieuwe Alexander-kazerne te 's-Gra.venha.ge zijn gelegerd, heb ben hun wapens ontvangen. Het eerste werk wat zij hadden te doen, was het materiaal (onder het wa kend oog van hun commandant, majoor de Oude) te poetsen. Links op de foto: het poetsen der gewe ren, nu onder toezicht van eerste luitenant Clumpkens. Midden: ook de uitrusting werd door luitenant Clumpkens aan een grondige in spectie onderworpen. Rechts: de vrijwilligers aangetreden voor de barakken. Het bouwplan 1951, dat zojuist is ge reed gekomen, sluit met een totaalpost van f 1474 millioen, dat is f 100 mil- lioen méér dan het bouwplan voor 1950. Wat de woningbouw betreft is aangenomen, dat in 1951 ongeveer 50.000 woningen (woningwet- en an dere bouw tezamen) gereed zullen komen. Door het bouwen van duplex- woningen zal het aantal gezinnen, dat gehuisvest kan worden groter kunnen aijn dan 50.000. Wat de boerderijenbouw betreft, is het streven gericht de oorlogsschade van de boerderijen in ongeveer vier jaren, na 1950 gerekend, te herstellen. Betreffende de bouw van hotels, ga rages en amusementsgebouwen zal nog geruime tijd beoordeling op urgentie nodig zijn. Voor de sector scholenbouw is een verhoging van f 40 millioen tot f 70 millioen noodzakelijk wegens het bui tengewone hoge geboortecijfer van de na-oorlogse jaren, waardoor over enke le jaren het aantal aanmeldingen voor het eerste leerjaar van het l.o. sterk ia aantal zal toenemen. Bouwaanvra- gen om deze stoot op te vangen zul len voorrang moeten hebben. Daardoor zullen andere, tot de scholenseetor be horende groepen, zoals gymnastiek- Verwachting tot hedenavond: Wisselend bewolkt met aanvan kelijk op vele plaatsen nog en kele buien. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen Noordwest en West. Koud voor de tijd van het jaar. Zaterdag: Zon op 6.26, onder 18.38. Maan op 18.00, onder 2.48. lokalen en lokalen voor kleuteronder- richt min of meer in het gedrang ko men. Voor de uitvoering van het bouw programma voor ziekenhuizen, psychia trische inrichtingen en sanatoria is het bedrag van f 14 millioen in 1950 voor volgend jaar verhoogd tot f25 millioen. De grote aanval op Seoel, die reeds een paar dagen werd verwacht, is Donderdagmiddag begonnen. De Amerikaanse mariniers, die de stad aan drie zijden ingesloten hielden, hebben de heuvels ten Westen en Noord- Westen ervan bestormd. Zij stieten op het verzet van twee Noordkoreaanse bataljons. De luchtmacht heeft gistermiddag een begin gemaakt met het bombarderen van de verkeersbanen, die door de stad lopen. Klaarblijkelijk verwachtten zij nog gisteren in het centrum te komen. De Noordkoreaanse troepen, die in Seoel gelegerd zjjn, trekken thans snel in Noordoostelijke richting weg. Ook zijn aanzienlijke troepenbewegingen ten Zuiden van Seoel waargenomen. Een colonne met veertig tanks, afkomstig van Mandsjoerije, is thans de hoofdstad tot op vijf en vijftig kilometer genaderd. tallen soldaten van het Zuidelijke front terug. Reeds is een aanzienlijke macht met onbekende bestemming vertrokken De trek gaat nog steeds door. Ook zijn er grote troepenbewegingen gaande ten Noorden van Taedjon, maar deze sol daten zijn klaarblijkelijk van plan Seoel voorbij te trekken. Uit Seoel trekken de bezettingstroe pen thans in snel tempo vandaan. De piloten van verkenningsvliegtuigen De Amerikanen trekken thans een grote strijdmacht samen aan de rand van Seoel. Reeds is een groep met steun van tanks doorgedrongen tot op drie kilometer van de moderne zaken wijk. De Noordelijken trekken grote aan- Twee Duitsers, beiden tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens de misdaden, die zij in het concentratie kamp Mauthausen begaan hadden, zijn wegens goed gedrag uit de gevangenis te Landsberg ontslagen. Hoeveel „Haft- linge" zouden zij destijds om die reden vrijgelaten hebben? Generaal Spor- renberg, die toevallig in het Oosten ge grepen werd is ter dood veroordeeld, omdat hij als hoofd van de Duitse poli tie in Lublin 4000 Joodse burgers en Poolse krijgsgevangenen heeft laten doodschieten. Om u echter meteen uit de waan te helpen, dat er ten Oos ten van het IJzeren Gordijn dus meer rechtvaardigheid zou heersen dan ten Westen, berichten wij u, dat de anti communistische beweging „Strijders tegen de onmenselijkheid" verklaarde dat van de 200.000 Duitsers, die sedert 1945 in Russische concentratiekampen gezet zijn er 96.000 gestorven zijn en 37.000 werden gedeporteerd naar de Sowjetunie. De Tsjechoslowaakse consul te Zürich, die waarschijnlijk ook iets in deze geest zag aankomen heeft het contact met zijn regering derhalve verbroken en de Zwitserse autoriteite. om asyl verzocht. Q Een fabrikant ui IJselmonde, die in z'n eentje ht asylrecht had uitgeoefend door in 1946 een dienstplichtige jongeman op Schip hol te laten „onderduiken" en hem bo vendien voor de komst van de mare- schaussee had gewaarschuwd, werd door de Rotterdamse rechtbank tot f 500 boete of 20 dagen hechtenis ver oordeeld. En omdat we nu toch aan het duiken zijn vertellen wij meteen Joegoslavië) in Canada mogen echter niet meer meedoen. „Ze nodigen ons ook nooit meer eens uit", aldus de Canadese regering. Dan zijn de le den van het Instituut voor Europese toenadering beter af. De voormalige Duitse kruiser „Amazone" zal n.1. spe ciaal voor hen tot hotelschip worden verbouwd. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, ook al op reis, reed niet voorzichtig genoeg met zijn auto die slipte en tegen een boom te recht kwam. Tengevolge van dit slip pertje moes dr. Gruber zich in een zie kenhuis laten behandelen. Een ander onvoorzichtig man, havenarbeider te Rotterdam, die een winch zo achteloos bediende, dat een van zijn kameraden tussen een hijs en een luikhoofd be- IIlllllllllllllllllllllllllllllttllll maar, dat de Hongaarse o ministerraad besloten heeft tot aanleg van een on dergrondse spoorweg te Boedapest. Zulks met behulp van de machines, die gebruikt ^ijn bij de aanleg van de Moskouse ondergrondse, die dus klaar blijkelijk toch bestaat! govengronds is anders de grote mode, daar hebben onze ministers en bur gemeester d'Ailly heus niet 't privilege van: De Engelse minister Henderson is per vliegtuig uit Londen vertrokken op inspectiereis naar de RAF-eenheden in 't Midden-Oosten en generaal de Lattre de Tassigny is op Croydon gearriveerd kneld geraakte en aan de gevolgen van dit ongeluk later overleed, werd door de kadi tot 14 dagen voorwaarde lijk en 40 gulden boete veroordeeld. Dat een mens overigens ook tè precies kan zijn ondervond de heer Floyd Rice uit St. Louis, die de politie een derma te nauwkeurige beschrijving gaf van de onverlaat, die volgens hem 425 dol lar uit de kassa had gestolen, dat de wetsdienaren achterdochtig werden. Bij een verdere ondervraging bleek de heer Rice zelf de schuldige te zijn. Wie St. Louis zegt zegt jazz en daar moesten wij onwillekeurig aan denken toen we vernamen, dat Ephraim Amoe van de Afrikaanse Ewe-stam is be noemd tot examinator bij het Konink lijk College voor muziek te Londen. Zo- In Indonesië bakt Yamin zeker dat we vandaag toch met een vrolijke alleen maar bitterkoekjes noot kunnen eindigen. om met de Britse regering Westelijke Unieproblemen te bespreken. De mi litaire attaché's van Rusland en de an dere Oosteuropese landen (behalve meldden, dat zij een druk verkeer had den waargenomen, dat van de stad naar het Noordoosten ging, in de richting van Tsjoentsjon. Van de troepenbewe gingen ten Zuiden van Seoel is nog weinig met zekerheid te zeggen. Sinds de invasie van.Intsjon is echter slechts een handjevol Noordelijke soldaten de verdedigers komen versterken. De eenheden der Verenigde Naties vorderen thans op alle zijden van het Zuidelijke bruggenhoofd in Korea. Met name van de Noordzijde worden vorderingen gemeld. De 24ste Ame rikaanse divisie, die ten Noordwesten van Taegoe opereert, vorderde hier zeven kilometer. Ten Westen van de stad schoven de verbonden strijd krachten ruim zes kilometer en stuit ten toen op hardnekkige tegenstand. Andere troepen vorderden even ver van Waegwan uit. Zuidkoreaanse troepen bezetten een dorp op 32 km ten Noor den van Jongtsjon en rukten in het gebied van Kigje anderhalve km op. Een poging van de Amerikaanse twee de divisie, om ten Noorden van Jong- san de Naktong over te steken, werd afgeslagen. In het uiterste Zuiden maakte de Amerikaanse 25ste divisie langzaam voortgang. Tegen het in vallen van de duisternis had zij ander halve km terrein gewonnen. geven over de kwestie-Nieuw-Guinea. Demobilisatie. De premier zeide in zijn rede o a. over de defensie, dat binnen drie maanden 80.000 man gedemobiliseerd moeten worden, 30.000 leden van het KNIL gingen over naar de APRI (In donesische strijdkrachten), 700 man vroeg ontslag en ruim 8000 leden gin gen naar Nederland. De hulp van de Kon. Marine aan de ALRI (Indonesi sche marine) zal per 1 Januari wor den gestaakt. Het deviezenbezit van Indonesië is in minder dan een half jaar met 230 millioen Indon. guldens toegenomen. Er bevinden zich een half millioen ambtenaren in dienst. Door rationali satie moet de juiste man op de juiste plaats geraken. Genoeglijke samenkomsten onder het genot van spiritualia, diners, een si garettenaansteker, een ballpointpen, en gedeeltelijke betaling van een reisje naar Belgie, ziedaar de geschenken, die een drietal ambtenaren van het Rijks bureau voor Metalen en een ambtenaar van Economische Zaken zich lieten „toestoppen" door de directie van een Amsterdamse metaalwarenfabriek, welk bedrijf er belang bij had in ruime mate invoervergunningen voor goede ren uit Belgie te verkrijgen. De directeur van de fabriek werd langdurig als getuige gehoord. Hij had niet de "bedoeling gehad de ambtena ren om te kopen De vier verdachten ontkenden eenparig giften te hebben aangenomen in verband met het ver strekken van invoervergunningen. De Officier van Justitie noemde de sfeer, waarin de verdachten zich aan hun daden hebben schuldig gemaakt, bepaald onfris. Het als ambtenaren aan nemen van attenties achtte hij bewe zen. De Officier eiste tegen P. en S., die niet mee naar Belgie zijn geweest, een voorwaardelijke straf van drie maanden met drie jaar proeftijd en f 50 boete. De verdachten R. en K. hoorden resp. 4 en 7 maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen. Overleg in Den Haag Nu de „Grote Drie" in New York hebben besloten tot opheffing van de oorlogstoestand met Duitsland, wordt thans op de verschillende daarbij be trokken departementen te den Haag na gegaan hoe en wanneer Nederland even eens hiertoe zal kunnen overgaan. In welingelichte kringen acht men het wel waarschijnlijk, dat Nederland dit voorbeeld spoedig zal volgen, daar dit geheel in de lijn ligt van de buiten landse politiek, zoals die hier gevoerd wordt. De kroon zou hier een beslis sing moeten nemen, doch het wordt ze ker geacht, dat, alvorens een dergelijk besluit uit te lokken, overleg zal wor den gepleegd met Belgie en Luxem burg. De zitting van de Zwolse rechtbank, welke aanvankelijk rustig verliep, kreeg een fel bewogen accent, toen een man, die in Juni van dit jaar uit de psychopaten-inrichting te Avereest ontsnapte, een betoog hield tegen de daar heersende toestanden. H(j ver klaarde het niet langer te kunnen uit houden in die zedelijk verworden om geving. „Steeds opgesloten te zijn in een samenleving van homo-sexuelen maakte me gek en daarom probeerde ik weg te komen. Ik ga nu liever de gevangenis in dan terug naar Ave reest", riep de 40-jarige verdachte J. L. uit. De Officier van Justitie, mr. J. Brantjes verklaarde, dat hij kon be grijpen, dat er voor J. L. redenen wa ren om uit Avereest te vluchten: „Er ie daar een overvloed van mensen en de ruimte is beperkt en zo ontstaan inderdaad zeer ongewenste toestanden, al doet de directeur alle moeite de si tuatie te verbeteren". Daar verdach te, naar het inzicht van mr. Brantjes; niet in de maatschappij te handhaven is, eiste hij een gevangenisstraf van zes maanden. Verdachte verklaarde tenslotte, dat hy nimmer een reëele kans heeft ge kregen om een gewoon leven te lei den. Twintig jaar lang verhuist hij van de ene psychopaten-inrichting naar de andere en eindeiyk, vorig jaar, werd hy voorwaardeiyk in vryheid gesteld. Officiële instanties beloofden hem werk in Amsterdam en tezamen met zijn vrouw zag hy vol vertrouwen de toekomst tegemoet. De hem gedane toezegging werd echter niet gestand gedaan Niemand wilde hem in dienst nemen hoewel hy kantoorbediende tot elke soort arbeid bereid was, zo zeide L. Hij meldde zich maar weer in Avereest om althans verzekerd te zyn van het dageiyks brood. Uitspraak in deze zaak L. had voor zyn vlucht een fiets gestolen over veertien dagen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1