Lonen en prijzen in Tweede Kamer Amerika's frontlinie moet nu achter de Rijn liggen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerikanen rukken Taedjon binnen Het debat liep vast EEN HELDERS CAFÉ ALS RECHTSZAAL Zal vleesprijs binnenkort dalen? Salazar en Franco naar Oporto Thiessen spreekt over 't program van Westerling Donderdag 28 Sept. 1950 75e Jaargang No. 1091 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Bezwaren tegen de limiet van f180.- Wie is de mooisfe Motie van de heer Suurhoff En zij naderen thans de 38ste breedtegraad Het front is bewegelijk Er moeten Duitse soldaten in Europees leger Bonn stelt voorwaarden Weerbericht Joe Louis verloor op punten SLAGBOOMOORLOG BIJ BERLIJN BESLECHT HOE, nauwkeurig de rechtbank de zaak onderzocht, bewijst ne venstaand beeld. Mr. Nolet zag er niet tegen op zich buiten het caf° „Zeemacht" persoonlijk ervan te overtuigen of de afgelegde verklaringen al dan niet juist waren. Links op de foto de op perwachtmeester van de Rijkspolitie, de heer De Jong. Slachtveemarkten worden sinds Maandag overvoerd Natte weer de oorzaak KiPit BjeAieJL Vergadering mei rusiig verloop in Den Haag Besluiten van Raad van Europa inTweede Kamer Dag van zijn leven BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK HELDËRSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16-ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) IIET WERD de vorige week in de Tweede Kamer als een gemis gevoeld, dat de behandeling van de regeringsnota over de prijspolitiek niet vergezeld kon gaan van een bespreking van de loonpolitiek. Lonen en prijzen staan immers in een zo nauwe relatie tot elkaar, dat een breedopgezet debat slechts mogelijk is, als zij in combinatie aan een beschouwing onderworpen kunnen worden, pe Kamer kwam verleden week met haar beraadslagingen over de prijsbeheer- sing en de prijsstop niet gereed. Inmiddels heeft de regering een nota over gelegd over het loonbeleid. Daardoor was de Kamer Woensdag in de gelegenheid over de loon- en prijspolitiek te spreken. De jaarlijkse Land- en Tuinbouw tentoonstelling te Alkmaar bracht ook ditmaal vele mooie koeien, varkens, schapen, konijnen en.... meisjes binnen de Kaasstad. Op onze f°to twee fraaie Angora ko nijnen, die hautain de bekroning der jury in ontvangst namen. Een onbescheiden vraag: Wie zoudt U van dit drietal het liefst in de armen sluiten? £)E heer W J. Andriessen van de KVP wenste te weten, waarom de loonsverhoging nu verplicht gesteld werd. Het ir bekend, dat de beperking van deverhoging tot een bedrag van f 180 per 'aar bij velen ernstige ontstemming te weeg gebrachtheeft. Daarom ver langde hij, dat zij in de rechtvaardige verdeling betrokken worden en dat de loonsverhoging zonder inachtneming van een grens wordt toegekend. Dat het de RK woordvoerder ernst was met dit verlangen, bewees hij door zijn aankondiging, dat hij een uit spraak van de Kamer zou vragen, als de regering op het standpunt blijft staan, dat de loonsverhoging niet inte graal moet worden uitgekeerd. Een motie. Het betoog van de heer J. G. Suur hoff van de PvdA liep uit op indie ning van een motie, waarin de Kamer de regering uitnodigt op korte termijn over te gaan tot het afkondigen van een zodanig samenstel van prjjsbeheersende maatregelen als nodig is om de kosten van het levensonderhoud niet meer te doen stijgen dan in verband met de in ternationale prijsstijgingen strikt on vermijdelijk is en zorg te dragen, dat het ambtelijk apparaat beschikbaar is, nodig voor de voorbereiding van deze maatregelen en voor de controle op hun naleving. Zijn opvatting verduidelijkend, ver klaarde de socialistische woordvoerder, dat het hem niet te doen was om een algehele prijsbeheersing, maar om een prijsstop als eerste begin, waarna over wogen kan worden, welke prijzen vrij gegeven kunnen worden en voor welke artikelen prijsbeheersing nodig blijft. Zie verder pagina 3. De Amerikaanse 24ste divisie is na een strijd van 24 uur Taedjon binnen gerukt. Van Seoel uit rukten afdelingen binnen 30 km. ten zuiden van de 38ste breedtegraad door. Aan de oostelijke zijde van het beweeglijke front waren Zuidkoreaanse troepen Woensdag nog geen 100 km. van genoemde breedte graad verwijderd. De strijdkrachten van de V.N. zijn nu ook versterkt met Australiërs. GENERAAL BRADLEY VERKLAART: Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs, heeft verklaard, dat Amerika zijn frontlinie achter de Rijn moet vestigen, om West-Duitsland uit de handen der Russen te kunnen houden. Hij heeft Toorts gezegd, dat Amerika voorstander is van de opneming van Duitse strijd krachten in de verdediging van West-Europa. Zij moet op zulk een schaal ge schieden, dat aggressie door de Duitsers uitgesloten is. Met het oog op de ge meenschappelijke verdediging is het nodig, dat Europa strijdkrachten vormt, die voor de strijd gereed zijn. Op het ogenblik kunnen zij geen aanval afslaan. Tweemaal moesten wij naar Europa komen om te vechten. Ditmaal zijn wij van plan er te zijn voor het begint, in de hoop, dat een aanvaller dan niet zal begin nen, aldus Bradley. Bonn begint op het ogenblik zijn voorwaarden te stellen voor deelne ming aan een Europees leger. Zo heeft de regering doen weten, dat West- Duitsland alleen op basis van algehele gelijkheid bereid is, deel te nemen in de verdediging van West-Europa. De Duitsers zullen weigeren, als verbin dingstroepen te dienen in een Europees leger. Ook zouden zij niet onder com mando van niet-Duitse officieren wil len staan, tenzij dit principe zou gelden Voor alle andere landen in gellijke ma le. De V.S. .zouden te verstaan hebben gegeven, deze eis te begrijpen. Intussen heeft Kirkpatrick, de Brit se hoge commissaris in Duitsland nog eens te verstaan gegeven, dat de veilig heid niet voor niets wordt gekocht. West-Duitsland moet niet verwachten, dat het er zonder, een eigen bijdrage aan de verdediging van het Westen zal afkomen. De hoge commissaris stelde voorts die Duitsers gerust, die in de nieuwe mo biele politiemacht de kern zien van een toekomstig Duits leger. De conferentie van ministers van buitenlandse zaken te New York heeft immers duidelijk onderscheid gemaakt tussen veiligheid naar binnen en naar buiten. De laatst genoemde zou worden verkregen door aanzienlijke versterkingen uit het bui tenland naar Duitsland te brengen. Dat aou een aanzienlijke last op Engeland, onkrijk en Amerika leggen. Ten slotte heeft Kirkpatrick nog me gedeeld, dat de limiet voor de staal- Productie, groot 11.1 millioen ton, mis Verwachting tot hedenavond: Meest zwaar bewolkt met tijde- bjk enige regen. Langs de kust krachtige tot harde, overigens matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verande- nhg in temperaturen. Vrijdag: Zon op 6.36, onder 18.24 Maan op 19.05, onder 10.25. schien kon worden verhoogd, om staal voor de verdediging van het Westen vrij te maken. Het Oostduitse parlement heeft in een resolutie scherp geprotesteerd te gen de besluiten van New York, die neerkomen op de herbewapening van West-Duitsland. Een beroep wordt gedaan op de be volking van West-Duitsland, om het nationale verzet tegen de misdadige plannen van „de vijanden van ons volk" te versterken en te strijden tegen alle pogingen om Duitsland in een nieuwe oorlog te slepen. De noordelijkste punt van de Ameri kaanse opmars in het westen bevond zich op de weg naar Tsjoentsjon, waar twee noordelijke ontsnappingswegen naar het noorden samenk-omën. Zware Amerikaanse tanks waren tot 25 km. ten oosten van Seoel gevorderd. Zij po gen een ontsnappingscorridor voor dui zenden gedesorganiseerde Noordelijke soldaten af te sluiten. Een Noordk-oreaans communiqué schat het aantal doden en gewonden aan Amerikaanse zijde in de strijd om Seoel van de afgelopen twee dagen op 1900 man. Gevangenen doodgeschoten. MacArthur heeft bekend gemaakt, dat men te Tsjindjoe in een ravijn veertien samengebonden Amerikanen gevonden heeft, van wie twee npg_ in leven waren. De twee overlevenden vertelden, dat toen de val van Tsjind joe op handen was, zij aan elkaar ge bonden en door mitrailleurs beschoten waren. De twee overlevenden hadden zich daarop dood gehouden. De Veiligheidsraad heeft Woensdag besloten Formosa en de Koreaanse kwestie op de agenda te plaatsen. De Sowjet-afgevaardigde Jacob Malik stond er weer op, dat een gedelegeerde van de Chinese Volksrepubliek uitge nodigd zou worden aan de besprekin gen van haar klacht deel te nemen, waartegen Amerika en Engeland zich verzetten. Het debat liep ten slotte vast in een onenigheid over de volgorde van de agenda. De vergadering werd verdaagd tot heden. Nadat hjj elf jaar en acht maanden wereldkampioen was geweest en vijf- en-twintig maal met succes de trotse titel van de beste bokser ter wereld had verdedigd, heeft Joe Louis gister avond ten aanschouwen van 22.357 toeschouwers in het Yankee Stadion te New York in een gevecht over vijf tien ronden op punten van Ezzard Charles verloren. Hetstadion, dat 70.000 mensen kan bevatten, was zeer matig bezet. De meeste New Yorkers volgden de strijd op het televisie-scherm. Voor de tele visie-rechten was overigens het lieve sommetje van 125.000 dollar betaald. Gevoegd bij de radio- en filmrechten alsmede de recette waren de totale op brengsten 500.000 dollar of wel meer dan anderhalf millioen gulden. Louis kreeg hiervan 35% en Charles20%. (Zie verder pag. 3). De slagboom, die door de Sowjets in de Britse sector van Berlijn op de weg naar Potsdam is aangebracht, is gisteren na onderhandelingen met de Sowjet- russische autoriteiten zonder verdere incidenten weggehaald. Van Sowjet- russische zijde is in een officieel com muniqué verklaard, dat men zich'ver gist had omtrent de juiste afbakening van de Britse sector op de betrokken plek. Dinsdag was door Britse militairen, onder het oog van de Russen, op de tbEi",weer door de slagboom ingeno men plek een witte verfstreep dwars over de weg aangebracht. "£OALS wij gisteren uit voerig in ons blad meldden, heeft de Meer voudige Kamer te Alk maar een zitting gehou den in het café „Zee. macht" te Den Helder. Op bovenstaande foto ziet men de rechtbank bij het schijnsel van wandlampjes achter de groenebiljarttafel. V.l.n.r. de verdachte; de substituut-officier van Justitie mr. A. W. Hol- steyn; mr. J. N. Alblas, rechtermr. J .Krabbe, presidentmr. P. M. J- Nolet, rechter en mr. H. A. van Ravensteyn, grif fier. Een combinatie van factoren heeft er toe geleid, dat sinds Maandag de slacht- veemarkten een beduidend grotere aanvoer van rundvee krijgen te verwerken. Hierdoor is de prijs van het vee niet onbelangrijk gaan dalen, wat, naar men verwacht, over enkele dagen ook merkbaar zal zijn in de vleesprijzen, zowel wat betreft rund- ais varkensvlees Een Zuidkoreaans oorlogsweesje, dat door de 25ste Infanterie Divisie geadopteerd werd. Toen in November 1949 de vleesdis tributie werd opgeheven bleef het prijs niveau lange tijd gehandhaafd totdat in Juni en Juli de uitstekende grasgroei de veehouders er toe bewoog hun koei en vast te houden. De aanvoer op de markten verminderde en de prijzen ste gen. Het gevolg is, dat Nederland mo menteel met een te grote veestapel zit in verhouding tot andere jaren. Dit overschot zou, nu de zomer ten einde is, ongetwijfeld over een periode van meerdere weken kunnen afvloeien als het natte weer dit proces niet had ver sneld. De veehouders wensen thans hun overschot aan rundvee zo spoedig mo gelijk te verkopen, waardoor de laatste dagen de markten worden overvoerd met scherpe prijsdalingen als gevolg. De algemene verwachting is, dat deze daling ook zal doorwerken in de vlees prijzen. Door het grotere aanbod van rund vee zal de vraag naar (dure) varkens beperkt worden, zodat ook de prijs van varkensvlees omlaag wordt getrokken. De prijs van de varkens ging enige tijd geleden met sprongen omhoog toen door de strijd op Korea de markt in Duitsland geweldig aantrok. Militaire besprekingen gaande De bewoners van de Portugese haven Oporto beleefden gisteren een grote verrassing. Want niet alleen verscheen daar, na afloop van zijn bezoek aan Spanje, de premier Salazar, maar hij bracht nog hoog gezelschap mee ook: generaal Franco in eigen persoon. Aan genomen wordt, dat beide staatslieden in de afgelopen dagen militaire vraag stukken hebben besproken. Het betreft hier misschien een inleidende conferen tie, die pas bij latere besprekingen op Portugees grondgebied haar volle be tekenis krijgt. Deze besprekingen zou den een nauwere militaire samenwer king kunnen beogen. Tegelens passiespelers, die, zoals wij onze geachte cliëntele enige tijd geleden berichtten, als beloning voor de vele opofferingen een reis naar Oberammergau aangeboden kregen, zijn daar door hun collegae hevig te leurgesteld. Bij aankomst was er nie mand ter ontvangst aanwezig en ook daags daarna bleven de hoofdrolspe lers onvindbaar. Nadere informatie bracht aan het licht, dat de Limbur gers als ongewenste concurrenten be- schouwd worden. D Over gastvrij- V' heid gesproken: Vele Nederlanders, die in de afgelopen zomer deze oud- vaderlandse deugd jn praktijk brach ten, plukken thans daarvan de wrange vruchten in de vorm van boeten van f25 tot f50. Omdat ze verzuimden de vreemdelingenpolitie tijdig van het aan buitenlanders verleende^ nacht- logies op de hoogte te stellenT Om dat we dit een minne beloning vinden melden we u vervolgens vol leedver maak, dat van een tentoonstelling in de Canadese stad Toronto, waarop werd aangetoond dat de misdaad nooit loont, van een tweetal wassen beelden de handen ontvreemd werden. Nog een diefstal: Een Amsterdammer, die zijn auto wilde verkopen en met een liefhebber een proefritje maakte, waf zijn vehikel een paar uur later kwijt De gealarmeerde Hermandad zocht de adspirant koper op en vond in een na burige garage de ontvreemde wagen, waaraan inderhaast enkele camoufle rende veranderingen waren aange- IIIHIIIIIIillWlllllllllIHHIIIimi bracht, terug. Een ve±an.aermg ..p het autodashboard, die zijn geld wél zal opbrengen. In Amerika werd een meter gedemonstreerd, waarop men nauwkeurig het benzineverbruik per km. kan aflezen. an nieuwe naar oude uitvinders: Ter herdenking van de vijfhonderd ste verjaardag van het uitvinden van de boekdrukkunst wordt bij gelegen heid van het jaarlijkse congres van het Genootschap voor Reclame rond het standbeeld van Laurens Janszoon Coster op de Grote Markt te Haarlem The Brown Bomber" heeft een (Ezzard Charles)-straaljager ontmoet. een plechtigheid georganiseerd. De reclamemensen, die evenals Theodoor hun dagelijkse boterham aan Laurens Jansz. te danken hebben, zullen hem dan (posthuum) tot erelid van hun ge nootschap benoemen. Nu we toch in het verleden beland zijn: Bij voor bereidend graafwerk voor de bouw van een nieuwe kopergieterij voor „De Schelde" in Vlissingen zijn een serie schedels, lijkkisten en kogels te voor schijn gekomen. Vermoedelijk dateert een en ander uit de tijd van het En gelse bombardement in 1809. Tevens v/erden er oude fundamenten blootge legd. Meer opgravingen: In het Noorden van Servie zijn sporen van voorhistorische woningen, daterend uit het Stenen en Bronzen tijdperk, ont dekt. Verder werden stenen spaden stenen eetgerei en een bijna versteen de graanvoorraad aangetroffen. Tot nu toe werden reeds vier huizen, op 5 10 m. afstand van elkaar gebouwd, blootgelegd. De oervorm van lintbe bouwing. Tot slot vandaag een mo dern bouwnieuwtje: Ter gelegenheid van het „Festival of Britain" wordt in Londen in 1951 een tentoonstelling van irchitectuur, stadsaanleg en bouw kunde georganiseerd. Op de plaats van een weggebombardeerd stadsdeel zal daarom een geheel nieuwe stadswijk verrijzen, waarin na de tentoonstelling 9500 personen woongelegenheid zullen vinden. Theodoor heeft ijlings een vestigingsvergunning in Damstadt aangevraagd. „Wjj zullen strijden, totdat men Westerling op het Van Heutzplein te Amsterdam de militaire Willemsorde uitreikt", zo verklaarde de heer John. Thiessen Jr. gisteravond op een zeer druk bezochte vergadering in de Haag se Dierentuin. Deze bijeenkomst was belegd door het comité Handhaving Recht en Veiligheid. Er zou worden gesproken over Westerling en zijn nieuw program. De rede was in hoofdzaak een ver haal, waarop Westerling van Java naar Singapore was ontsnapt, waar hij toen was gearresteerd. De heer Thies sen bracht voorts hulde en dank aan Belgie, dat deze „voortreffelijke mens" asyl had verleend. Nadat hij een over zicht had gegeven van de doelstellin gen van het Comité Handhaving Recht en Veiligheid, lichtte de heer Thiessen een tipje op van Westerlings nieuwe program. Dit voorzag in de oprichting van een internationaal veiligheidsleger, dat uit vrijwilligers zou moeten bestaan, geen politiek karakter zou mogen dragen en zijn basis en operatieterrein in het Verre Oosten zou dienen zoeken. De Amerikanen en de VN zagen op het ogenblik de toestan'0 goed onder het oog, aldus de heer Thiessen. Er zou op vier verschillende plaatsen een veiligheidsleger worden gevormd, waarvan een op Nieuw Guinea zou worden gestationneeru. Deze vergadering is niet verstoord dooi herriemakers. -„als onlangs in Amsterdam. Er waren dan ook orde maatregelen genomen. Ongeveer hon derd vrijwilligers voor Korea waren door de heer Thiessen uitgenodigd voor de orde-handhaving. (Van onze parlementaire redacteur) Op Dinsdag 17 October zal zeer waar schijnlijk in de Tweede Kamer een dis cussie beginnen over de in de laatste assemblee van de Raad van Europa genomen besluiten. Men wil het daar heen leiden, dat de Kamer harerzijds een uitspraak over die besluiten doet. Daarmede zal dan gehandeld worden overeenkomstig de richtlijnen, die in de Raad van Europa zijn getrokken. Ten 45-jarige Londense bankbe diende ontving Dinsdagavond en uitnodiging om naar een hote ri West-end te komen, waar hem 118.320 gulden ter hand werd ge steld. Hij had dit geld gewonner met een shilling (50 cent), dif hij in een voetbalpool gestort had Zijn vrouw, die hem vfirgr -elde en niets vermoed had. u>- ilauw.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1