Terugtrekken achter 38ste breedtegraad Vage toezeggingen van Min.Joekes Indonesië (zestigste) lid der V.N. Minister v.d. Brink als standwerker In Nederlandse uniform in Duitse leger het VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerikaans plan voor Korea Nieuwe gezichten in het Bondseftal Vr§dag 29 Sept. 1950 75e Jaargang No. 10912 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna GEHEIM BEVEL AAN HET NO LEGER: Zuidkoreaanse regering vandaag terug in hoofdstad Seoel -T ■- ntniramniiniRnnniiiflifiiniiifiiiiiiiiiitiiiiiiniiiiiiitiiiiiiHtiiititiiiiifiHiiiiiiiiHiimiiRiiisiiiia Amerika roept 300.000 man onder de wapenen Veiligheidsraad verwierp drie voorstellen Weerberichi De militaire campagne practisch geëindigd Hartelijke woorden in de Assemblee Pak mee: een paar damesschoenen voor f 14.50 REGERING VERDEDIGT LOON- EN PRIJSPOLITIEK Nader beraad over de vijf procenf verhoging voor lonen boven f3600.— KoM. B&ileJk Kamer legt verlangen in moties neer Zware straffen geëist voor verraderlijke daad BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1;elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten VOLGENS inlichtingen uit gezaghebbende bron heeft de Noordkoreaanse aan voerder, Kim il Soeng, zfjn troepen bevel gegeven het contact met de strijd krachten der Ver. Naties te verbreken en zich ten Noorden van de 38ste breedte graad (de grens tussen Noord- en Zuid-Korea) terug te trekken. In het onder schepte bevel wordt gezegd, dat het terugtrekken „zo ordelijk mogelijk" moet geschieden. Troepen van de Ver. Naties zijn thans nog slechts enkele kilometers verwijderd van de 38ste breedtegraad. Volgens waarnemers te Tokio is de militaire campagne thans afgelopen „op het geschreeuw" na. Al het verzet van de Noordelijken is gebroken en de speerpunten van de Ver. Naties kunnen doen wat zij willen, stad na stad bezettend. President Syngham Rhee en leden van de Zuidkoreaanse regering, die drie maanden geleden voor de Noordkoreaanse legers moesten vluchten, zullen vandaag uit de tijdelijke hoofdstad Taegoe, naar Seoel terugkeren. Bulldozers van het Amerikaanse leger zijn aan het werk om het puin te ruimen van de weg, waarlangs de regering plechtig naar het histori sche Duck-Socpaleis zal rijden, waar generaal MacArthur de stad aan haar zal overdragen. Met de rook van de strijd als achtergrond!, haasten enige leden van' Rode Kruis zich met een gewonde marinier in Seoel over straat. het Van Amerikaanse zijde is een pro gram van zes punten uiteengezet voor Korea, dat veel overeenkomst ver toond met het Britse, dat zo mogelijk vandaag aan de politieke commissie van de Ver. Naties zal worden voorge legd. De zes punten van het Ameri kaanse plan zijn: L De Amerikaanse regering zal de VN dringend verzoeken al het moge- Hjke te doen voor herstel en ontwik keling van Korea. 2. Korea moet vrij, onafhankelijk en verenigd zijn. 3. De wijze van unificatie kan het best worden vastgesteld door een ster ke VN-commissie ter plaatse. 4. Het Koreaanse volk moet door middel van verkiezingen worden ge raadpleegd. 5. De na-oorlogse regeling van het Koreaanse probleem moet niet door een bepaald land geschieden. De Verenig de Staten wensen geen militaire basis In Korea. 6. De Ver. Staten zijn voorstander van een zo spoedig mogelijke toelating van Korea tot de Verenigde Naties. Het Amerikaanse leger heeft Donder dag bekend gemaakt, dat het in de ko mende zes maanden 300.000 man onder de wapenen zal roepen, wat meer is dan het dubbele van het aantal, dat het oorspronkelijk had willen oproepen. In September, de eerste maand van het oproepingsprogram, dat als gevolg van de oorlog in Korea is opgesteld, zijn 50.000 man opgeroepen, heeft Vin- son, de voorzitter van de Huiscommissie voor de strijdkrachten, bekend gemaakt. De Veiligheidsraad is Donderdag weer bijeengekomen om te overwegen of de Chinese communisten zullen wor den uitgenodigd om deel te nemen aan de beraadslagingen over hun klachten over „Amerikaanse aggressie tegen Formosa". De raad had voor zich: 1. Een Sow- jetrussische motie om onmiddellijk een vertegenwoordiger van de regering van Peking uit te nodigen. 2. Een voorstel van Ecuador om de behandeling van de gehele kwestie Formosa, de uitnodiging inbegrepen, op te schorten totdat de algemene verga dering de Sowjetrussische klacht in zake „Amerikaanse aggressie tegen China" zou hebben afgehandeld. 3. Het voorstel van nationalistisch China om de kwestie Formosa in haar geheel van de agenda af te voeren, daar deze door de algemene vergadering zou worden behandeld. Alle drie voorstellen werden verwor pen. De Amerikaansè gedelegeerde Gross zeide, dat de V.S. tegen een uit nodiging van de Chinese communisten „op dit ogenblik" waren. Hij verlangde, dat als de Chinese communisten in de toekomst zouden worden gehoord, zij als „belanghebbenden" en niet als „partij" zouden worden behandeld. Truman heeft de vroegere onder minister van buitenlandse zaken Ro- bert Lovett aangewezen als plaatsver vangend minister van defensie. Hij is opvolger van Stephen Early. Verwachting tot hedenavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Matige tot krach tige en langs de Waddenkust o' en toe harde wind tussen Zuid west en West Weinig verande ring in temperatuur. Zaterdag: Zon op 6.38, onder 18.21; Maan op 19.24, onder 11,40. gr zijn aanwijzingen, dat de Noord koreaanse verdediging van Seoel een vertragingsactie was om de ontsnap pingsroute naar het Noorden zo lang mogelijk vrij te houden teneinde de Noordkoreaanse hoofdmacht in staat te stellen zich naar het Noorden terug te trekken. De Noordkoreaanse tegenstand verminderde Donderdagavond dan ook plotseling, terwijl de verdedigers van de stad zich nog in goede posities be vonden. Naar men aannam, had de hoofdmacht zich toen uit Seoel terug getrokken. Zuidkoreaanse politiepatrouilles zijn intussen druk aan het zoeken naar ccmmunisten. In de nacht zijn honder den personen gearresteerd. Zij moesten op straat knielen met de handen over het hoofd gevouwen totdat de vracht auto's kwamen, waarmee zij werden opgebracht. De Zuidkoreaanse soldaten, van wie velen familieleden en hun wo ningen hebben verloren, behandelden de gevangenen hardhandig. In ten min ste een geval moesten Amerikaanse sol daten tussenbeide komen om te ver hinderen, dat verdachten ter plaatse werden neergeschoten. Lt.-generaal Walton Walker, com mandant van de legers der VN in Ko rea, heeft verklaard, dat de legers der Noordelijken ten Zuiden van het VN- front dwars door Korea als georgani seerde strijdmacht vernietigd zijn. Naar zijn mening zullen deze troepen zich niet meer kunnen hergroeperen, daar de verbindingen vernield zijn. De 38ste breedtegraad. Volgens mededelingen van de Ame rikaanse luchtmacht gaan de Noord- koreanen door met het aanleggen van vliegvelden ten Noorden van de 38ste breedtegraad. Op een persconferentie verklaarde president Truman niet in het openbaar te kunnen zeggen of ge neraal MacArthur bevel zou krijgen om de 38ste breedtegraad door de strijdkrachten der V.N. te laten over schrijden. Hij wees weer op het feit, dat de V.N. hierin zouden moeten be slissen. Een woordvoerder te Washing ton zeide, dat de president daarbij doelde op de kwestie in het algemeen en niet op het zuiver militair aspect. Naar uit Tokio gemeld wordt ,is gene raal MacArthur bevoegd zijn man schappen over de 38ste breedtegraad te zenden als dat militair noodzake lijk is. Generaal Walker zeide spoedig in dezen nadere instructies te verwach ten. De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft gisteren met algemene stemmen Indonesië als lid der volke renorganisatie toegelaten. De Indonesi sche republiek is het zestigste lid van de Ver. Naties. Nadat mr. Palar, de Indonesische gedelegeerde op een ver gulde stoel onder het podium van de voorzitter had plaats genomen, voerden verschillende sprekers het woord. De Nederlandse gedelegeerde, mr. D. J. van Heuven Goedhart, zeide, na de heer Palar met een handdruk te hebben ver welkomd, dat hy met gevoelens van grote tevredenheid en met oprechte vreugde uit naam van de regering en het volk van Nederland de toelating (Van onze parlementaire redacteur) JK HOOP NIET, dat XJ het me kwalijk neemt, mijnheer de voor zitter", zei de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink, Donderdagmiddag in de Tweede Kamer, waar hij het prijzenbeleid van de regering verde digde: „Ik hoop niet, dat U me het kwalijk neemt maar ik heb een paar schoenen meegebracht, die ik op tafel zou willen brengen, om ze de leden te tonen". De hooggeleerde excel lentie dook onder de groene tafel en liet aan de geïnteresseerde en vrolijk lachende „geach te afgevaardigden" een paar lage, bruine dames schoenen zien. Men groepte omhem heen en de minisier, temidden van de kring, verklaarde: „Hier heb ik nu een paar schoenen, die de fa brikanten tegen de lage prijs van f 14.50 per paar als volksschoenen in de handel brengen. Door die prijs worden de produc tiekosten ternauwernood goedgemaakt. Toch fabri ceert men ze als bewijs, dat men prijsopdrijving wil voorkomen". Als een standwerker, omringd döor kijkgrage PROF. v. d. BRINK ....pak mee.... kopers, prees hij de waar aan. Spijtig constateerde hij: „Goedkope en goede schoenen en toch kopen de dames ze niet. Ze wil len bewerkte schoenen hebben, liefst luxe-schoe nen en ze zijn blijkbaar bereid daarvoor een veel hogere prijs te betalen!" „Ik zal ze nu maar weer wegzetten", beëin digde prof. v. d. Brink niet alleen een zeer knap econoom, maar ook een uitstekende en handige minister zijn demon stratie. „Laat V ze aan de pers ook maar eens zien", gaf de Kamervoorzitter, mr. L. G. Kortenhorst, in overweging. De schoenen verhuis den naar de tafel van de parlementaire redacteu ren en vormden daar de tastbare bewijzen, dat de minister met allerlei fa brikanten overleg pleegt o.a. ook met textielfabri kanten, om hen te bewe gen goedkope doch dege lijke artikelen op de markt te brengen, die binnen de draagkracht van het grootste deel der bevolking liggen. „Dat is niet alleen een volksbelang, maar ook het belang van de fabri kanten zelf, omdat zij dan niet met dure en on der de tegenwoordige omstandigheden onver koopbare goederen blij ven zitten", had de mi nister namelijk aan de Kamerleden verduide lijkt. van de Republiek Indonesië tot de ge meenschap van de Ver. Naties begroet te. Mevrouw Roosevelt, de gedelegeerde van de Ver. Staten, verklaarde, dat de V.N. „in werkelijke zin behulpzaam zijn geweest bij de grondwettige ont wikkeling van Indonesië tot onafhan kelijkheid en een eigen nationaal be staan binnen de NederlandsIndone sische Unie". Zij loofde het staatsman schap van de Nederlandse en Indone sische leiders. Turkije en Perzie brachten de Ne derlandse regering lof voor haar staats manschap om de jonge Aziatische re publiek te helpen bij haar intrede in de V.N. De heer Palar zeide in zijn dank woord in herinnering te willen bren gen, dat het Indonesische volk de hoog ste waarde heeft gehecht aan de wijze raad van de leiders en het volk van Nederland. Na zijn rede werd mr. Pa lar onder het oog van talrijke camera's met de andere leden van de Indonesi sche delegatie naar de voor hen be stemd plaatsen aan de conferentietafel geleid. Drie punten van I>ie De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, heeft Donderdag avond aan het einde van het algemene debat „drie artikelen des geloofs" voor de Algemene Vergadering uiteengezet: 1. De V.N. kunnen en moeten bewij zen, dat zij in staat zijn doelmatig op te treden in geval van aggressie nu, zowel als in de toekomst; 2. De V.N. kunnen geleidelijk de geschillen, die thans de wereld verdelen,doen afne men om ze ten slotte geheel te doen verdwijnen; 3. De V.N. moeten dienen om de levensstandaard van de weinig ontwikkelde gebieden der wereld te verhogen. Er is aanleiding om aan te nemen dat het Bondselftal, dat 4 October een wedstrijd tegen Middlesex Wanderers speelt, als volgt in het veld zal komen. Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Tuyl (Eindhoven) en Mesman (Blauw Wit). Midden: Van Schijndel (SW), Ter louw (Sparta) en Stoffelen (Ajax). Voor: De Graaf (Limburgia), Ry. vers (NAC), Van Melis (Eindhoven), lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), v. d. Klink (Hermes-DVS) en Huy- bregte (BW). UHie nog dit jaar naar Australië wil emigreren mag er de sokken wel in zetten, want van de 10.000 plaatsen zijn er al 6500 besproken of bezet. Ca nada blijft ook rog steeds trekkers trekken. Toch zijn er Canadezen, die zelf van nationaliteit willen verande ren. Zo ook de heer John Albright, een hartstochtelijk hengelaar, die Ameri kaan wildé worden. Dit werd hem ech ter geweigerd daar zijn wens aan platte (portemonnaie) snnoiiHUiniHiiiHHitmiwKHHimiiitwmiHwmiiHHtHWHumiiiiiiiiiHiimiiiiimwwiW luchtvaartverbinding tot stand lijkse gekomen. De dienst wordt onderhouden graag veiliger vraagt Theodo„r. door de British Empire Airways. Over spoorwegen gesproken: Naar aan- leiding van het ongeval met de snel- Nu we toch aan het vliegen zijn; De trein ParijsNancy, waarbij zes perso- Pan Americain World Airways heb- nen om het leven kwamen is de ma- motieven ontsproot: ben blijkbaar nog niet genoeg aan de chinist wegens dood door schuld in Een Canadese visakte kost vijf en twin- vliegtuigen die ze, zoals we gisteren hechtenis genomen. De stoker is voor- tig dollar, een Amerikaanse maar drie. meldden van de AOA hebben overge- lopig in vrijheid gesteld. De stokers Ook zeehonden zijn barre visliefheb- nomen. Thans heeft de maatschappij van het Amerikaanse supér-schip de bers. Of hy acht-m een bijzonder lekker n.1. een orde»- van een en twintigmilli- „United States" op stapel gezet als con- hapje aanzat weten we niet, maar twee oen dollar geplaatst voor achttien vier- current voor de beide „Queens" van Haagse politieagenten vonden op het motorige DC-6 toestellen bestemd voor de Cunard-line hebben pech gehad. Ze stille strand een verdwaalde jonge zee- ie Latijns-Amerikaanse routes. zullen in de toekomst niet de vuv,n foor lieden die het lager bij de grond van een luxe passagiersschip stoken leken: In Rome wordt het vijftiende maar van een troepentransportschip. - - Als een zodanig vaartuig wordt het (Van onze parlementaire redacteur) QP de uitlopers van de deining, die de snel stijgende prijzen, niet alleen van de eerste levensbehoeften maar ook van allerlei andere artikelen en de beper king van de laatste loonsverhoging tot een bedrag van 180.in het maat schappelijke leven veroorzaakt hebben, dobberde Donderdagmiddag de Tweede Kamer nog wat na. Twee ministers hebben getracht wat olie op de golfjes te gooien, die van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink en die van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes. Eerstgenoemde had daarmede meer succes dan zijn ambtgenoot Joekes. Beiden waren even goedwillend, doch van de bewinds man van Sociale Zaken verlangde men een positieve toezegging voor het treffen van allerlei maatregelen en prof. Van den Brink had „slechts" tot taak nog eens een uiteenzetting te geven over het prijsbeleid, een taak, waarvan hij zich voortreffelijk kweet. Hij ontkende dat er inflatoire ten- denzen waarneembaar zijn en verze kerde dat onderzoekingen en contröle hebben uitgemaakt, dat geen abnorma le voorraden bij de industrie aanwezig zijn en dat deze dus niet hamstert. Minister mr. A. M. Joekes bleek niet in staat aan een aantal geuite wensen tegemoet te komen. Er was hem ge vraagd instructies uit te vaardigen voor het treffen van voorzieningen voor de jaarcongres van de Internationale Spoorwegbond gehouden. Vijfhonderd afgevaardigden zullen daar o.m. plan nen voor betere snellere; veiliger en meer comfortabele verbindingen tussen Europa en Azie bespreken. Vooral hond. Het beestje mag nu zolang in Wassenaars dierenpark logeren. No; een jonkie, dat uit de koers geraak; was. Rudolf Dertinger, de 13-jarige zoon van de Oostduitse minister var buitenlandse zaken is korte tyd in de de Amerikaanse sector vastgehouder omdat hij na schooltijd zelfgeschreven pamfletten verspreidde, waarin d< West-Berlijners werden aangespoord zich niet te laten verleiden door Ame rikaanse sinaasappelen en bananen. C Nog meer ketterjacht: Het bestuur va; de Duitse Journalistenbond te Bon- heeft medegedeeld dat journalisten, di de politiek van het communisme of d< Sowjetunie zijn toegedaan als lid ge- Lschrapt zullen worden. En tussen [Bonn en Berlijn ia een directe dage- Wie de schoen past trekke hem aan schip ni. afgebouwd o Nederlands scheepvaartbericht: De radar-installa ties voor de Zeeuwse veerboten, die de diensten VlissingenBreskens en Kruiningen—Peekpolder onderhouden, zijn dezer dagen besteld. Begonnen we vandaag met emigranten we beslui ten met een mededeling voor lieden, die altijd bijzonder graag weer de vader landse bodem onder de voeten voelen: De eerste Nederlandse parachutisten - club zal op 8 October te Utrecht in buitengewone vergadering bijeenkomen. Theodoor snapt het niet goed: domweg ;.iit een vliegtuig te springen en dan in 'Dom)stad terecht te komen. arbeiders, wier loon niet bij CAO ge regeld is. „Ik wil eerst het resultaat afwachten van de gang van zaken", antwoordde hij. Waarom is de loonsverhoging be perkt tot een bedrag van 180.En is de regering bereid deze grens te la ten vervallen? wilde de Kamer weten. De vage repliek luidde: Gehoord de verschillende bezwaren, is de regering bereid bij de uitwerking van haar be slissing die zij in eerste instantie ge nomen heeft, zich nader te beraden. Zy zal het resultaat daarvan aan de Kamer mededelen. Zal ook het overheidspersoneel de vijf procent loonsverhoging ontvangen? Dit is nog in beraad, deelde minister Joekes mede. En hoe zit het met de pensioenen? zo had de Kamer geïnformeerd. Deze kwestie is in nader beraad, al dus klonk 's ministers repliek als schrale troost voor de betrokkenen. Uiteraard stonden hier tegenover ook enkele positieve mededelingen, zo zal voor de verplichte ziekenfondsver zekering de loongrens verhoogd wor den van 4500.tot 4680.-. De ver hoging van de uitkeringen aan de so ciale rentetrekkenden en de ouden van dagen gaat op dezelfde dag in als die voor hen, die in loondienst werken. Ook de DUW-arbeiders zullen de ver hoging krijgen. Zie verder in dit blad. Voor de byzondere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam hebben vier Nederlanders terecht gestaan, wie o.m. ten laste was gelegd, dat zij op 10 Mei 1940 met eenheden van het Duitse leger in een „op Nederlandse uniformen iy- kende militaire kleding" ons land wa ren binnen getrokken. De verdachten waren allen hetzy in Duitsland gebo ren, of hadden het grootste deel van hun leven in Duitsland doorgebracht. Zij waren toegetreden tot de bond •Van Nederlands* NSB'srs in Duitsland. Als zodanig volgden zij een cursus „Sport en Spel", die bleek te bestaan uit een complete militaire opleiding. Op 9 Mei 1940 werd de „cursisten" me degedeeld, dat de Engelsen Nederland waren binnengevallen en Duitsland ons land daarom te hulp zou snellen. De Nederlanders kregen uniformen aan van de Nederlandse Landmacht, de Mare- chaussée en kleding van Nederlandse spoorwegarbeiders. „Opdat men in Nederland zou zien met vrienden te doen te hebben", zei een der verdachten. De president had zijn eigen inzichten over de invasie van Nederlandse uniformen via onze Oos telijke grens. De officier van Justitie eiste tegen de verdachten straffen van tien tot dér- tien jaar.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1