Jonge boeren bezochten Amerika Assemblée: kostschool of universiteit? Nederlands bouwplan voor 1951 Enthousiast over kennismaking Hembrug-ponten naar Buitenhuizen De V.S. werpen moeilijk oplosbare problemen in schoot der Ver. Naties Korea en Formosa stenen des aanstoots Albert Nobel uit Oude- sluis over vrijheid Overdracht commando luchtvaartopleidingen Telling van Nederlandse bedrijven ARBEIDER DOOR TREIN GEGREPEN Interparlementair overleg NederlandIndonesië OP HET MATJE- Jubileumfeest Half Ociober gedurende 14 dagen geen veerdienst bij Hembrug Eervol ontslag voor vice-admiraal Pinke VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 (Van onze correspondent te New York) £EN "«"we techniek door de Amerikaanse regering ontwikkeld ten aanzien van de Verenigde Naties bracht ons een merkwaardige uitspraak van een New York s medicus in gedachten. „Menigeen verliest uit het oog", zei hU, „dat de gezondste plaats van het huis vaak de vuilnisemmer is. Daarin gooit de huis vrouw n.1. de beste voedingswaarden: de schillen van aardappelen en het hart van de kool". Zonder ook maar een ogenblik de oneerbiedige vergelijking te willen uitstrekken tot de Verenigde Naties, heeft het menigeen gefrappeerd, dat Washington zonder ook maar een hint te geven van de eigen visie twee kernproblemen der internationale samenleving in de schoot van de Assem blée der Verenigde Naties heeft geworpen: de kwestie van de 38e parallel en die van Formosa. Het z\jn beide problemen, waarmee de regering der V.S. zeker aan de vooravond van Congresverkiezingen ietwat „zit"; zij zijn In eigen land n.1. een bron van eindeloze controverse. Dit zijn nu eenmaal de moeilijkheden, waarmee iedere regering op haar tijd te kampen heeft. Toch mag men zich afvragen of Amerika deze kwesties naar de Assemblée heeft „afgeschoven" in eenzelfde geest, als waarin de ouders een onhandelbare spruit naar kostschool sturen, of in de reële verwachting, dat de wijzen van Flushing Meadows gezamenlijk tot een realistische, practische en voor de overgrote meerderheid aanvaardbare oplossing kunnen komen. CERLIJKHEID vergt, dat onderscheid wordt gemaakt tussèn beide pro blemen. Dat van de 38e parallel kan men inderdaad als een V.N.-kwestie aanmerken, voorzover de Amerikaan se en Britse strijdkrachten in Korea onder de V.N.-vlag optreden. Het is duidelijk, dat met de herovering van een vernietigd Zuid-Korea de zaak nauwelijks als afgedaan kan worden beschouwd, al was het slechts omdat de mogelijkheid van een hernieuwde aanval der Noordkoreanen op een la ter tijdstip hiermee nog niet is uitge sloten. Om nog niet te spreken van de noodzaak voor een strafmaat voor de aggressors. Daartegenover beseffen de Amerikanen, dat een doortocht naar Noord-Korea door de Chinezen zou kunnen worden uitgelegd als „dollar- imperialisme" en althans door de Rus sische propaganda als zodanig zou worden uitgebuit. Ten slotte wil Wash ington zeer zeker de Russen niet provoceren tot een uitbreiding van het conflict door een bezetting van Noord- Korea (door voornamelijk Amerikaan se troepen), hetgeen de Russen zou den kunnen beschouwen als een dolk steek in het zwakke Aziatische „on derlijf". Integendeel, Washington wil het Kremlin zelfs de gelegenheid ge ven zijn prestige te sauveren en de ge hele Koreaanse affaire door onder handelingen af te wikkelen. Het is zeker niet onmogelijk, dat de bespre kingen der Grote Drie ten dele hier aan zijn gewijd; het zou menigeen evenmin verbazen als door tussen komst van bevriende mogendheden reeds thans de eerste stappen voor zo danig overleg worden ondernomen. Toch had men verwacht, dat de V.S. als de natie, die spontaan voor de Zuidkoreaanse Republiek in de bres sprong vóór de V.N. nog formeel van de aggressie in Korea hadden kennis genomen, de kwestie van de 38e pa rallel zouden hebben opgebracht met een uitgesproken recommendatie van Washington. Formosa LIET FEIT, dat de V.S. de status van Formosa willen overlaten aan de Assemblee is van andere orde. Want hierdoor trachten de Amerikanen langs een gracieuze weg zich te ont trekken aan een bepaling van de Cai- ro-overeenkomst van 1943, die men thans liever zou willen vergeten. Dit laatste feit op zichzelf is niet zo schokkend, indien men in overweging neemt, dat een oplossing, die zeven jaar geleden ideaal scheen, thans, ten gevolge van de fluide situatie, alles behalve ideaal blijkt; dat voorts het Kremlin nauwelijks kan wijzen op een record voor zover het 't nakomen van internationale afspraken betreft, is hoogstens een bijkomstigheid. Wan neer men de mérites van de oplossing voor Formosa terzijde laat, blijft de vraag: is een uitspraak van een meer derheid der V.N.-leden (waarbij elk land in zijn besluit mede geleid wordt door neven-consideraties) wenselijker dan een rechtstreeks onderhandelen der betrokken partijen? Het prestige der V.N. is door de huidige gang van zaken in Korea toegenomen; maar is hét daardoor thans reeds gerechtvaar digd en verstandig dit lichaam een (moreel bindende) uitspraak te doen geven over kwesties van deze aard? Want men vergete niet, dat er bij het huidige OostWest-conflict si tuaties kunnen voorkomen, waarbij het aan de Westelijke mogendheden minder aangenaam zou zijn, indien zij, in de V.N. zouden worden voorge bracht. Het Japanse vredesverdrag is daar één van. Het kan Amerika niet aangenaam zijn, indien de Russen die, zoals bekend, fel gekant zijn te gen Amerika's huidige plannen voor een vredesverdrag met Japan deze kwestie voor het internationale forum zouden brengen. De 59 V.N.-landen zouden de vordering van het vredes verdrag (dat door Washington als een dringende kwestie wordt beschouwd) °P zijn minst ernstig kunnen vertra gen. zy, die menen, dat de V.N. on danks het moeilijke begin en het vele falen der eerste jaren toch bestemd is om de kern te vormen van een „wereldregering", verheugen zich uiteraard in dit Amerikaanse optre den. Zij zien er in een verder verster ken van de Verenigde Naties, althans een nieuwe poging daartoe. Acheson's voorstel inzake de organisatie van nieuwe V.N.-strUdkrachten stijft hen in die mening. Een zwaluw maakt nog geen... J)AARTEGENOVER staan zij, die con stateren, dat het Amerikaans ini tiatief, om te komen tot een strijd macht der Atlantische mogendheden, nog niet in het stadium van practische uitvoering is gekomen in verband met de vele en grote moeilijkheden onder de twaalf gelijkgestemde naties, die slechts langzaam konden worden over brugd. In deze kringen vindt men het tempo, waarmee de Amerikanen nu een, nog ettelijke malen gecompli ceerder, strijdkracht der V.N. in het leven willen roepen, ietwat te snel. Men is in deze kringen uitermate ver heugd over het Koreaanse succes der V.N. „tot dusver", zoals er nadrukke lijk aan wordt toegevoegd. Men aar zelt echter, of deze ene zwaluw reeds een V.N.-zomer kan maken en gevoelt tevens, dat er onmetelijke problemen worden geschapen door een Amerika, dat de ziel is van een NATO-strijd- macht en dat tegelijkertijd een leiden de rol zou spelen in een V.N.-strijd macht, waaraan de Russen wellicht zouden deelnemen (zonder echter in essentie hun politiek van expansie op te geven). Dit verklaart de reserves, die in me nige delegatie worden gekoesterd, te genover een al te spontane toekenning aan de V.N. van de bevoegdheid tot het doen van uitspraken, zolang men de consequenties van deze politiek nog nauwelijks kan peilen. Ook de Veiligheidsraad scheen, een tijd lang, een orgaan, dat veiligheid en recht zou handhaven en bevorderen. Na tuurlijke evolutie van politieke orga nismen leidt er nu toe, dat men de Raad in de practijk alle macht af neemt, nu hij aan redelijke eisen van efficiency niet langer voldoet. Is nu reeds de tijd gekomen, om de vervang ster van deze Veiligheidsraad, de As semblee, te beschouwen als een orakel vóór zij nog de eerste proeve van bekwaamheid heeft afgelegd? Het bouwplan, dat voor 1951 is op gesteld, zal het Rijk 110 millioen meer kosten dan in 1950. Het is interessant om na te gaan, waaraan deze extra uit gaven besteed zullen worden. In de eerste plaats valt dan op, dat van de verschillende categorieën juist aan weg en waterbouwkundige werken minder uitgegeven zal worden, n.1. 8 millioen, zodat aan nieuwbouw en uitbreiding, herstel en onderhoud van gebouwen in Nederland in feite 126 millioen meer zal worden uitgegeven. De grootste post van alle is voor wo ningbouw, met 560 millioen (20 mil lioen meer dan 1950), de kleinste voor kerken (15 millioen). Het bedrag, dat voor woningbouw is uitgetrokken om vat 50.000 huizen, doch door de bouw van duplexwoningen kunnen er meer dan 50.000 gezinnen ondergebracht worden. De woningbouw kunnen wij in vier categorieën indelen: 80 millioen voor herbouw, 220 voor zgn. woningwet woningen, 180 voor particuliere bouw ^JEGEN EN VEERTIG jonge, Nederlandse boeren zijn enige tijd geleden door het Internationale Uitwisselingsprogramma in staat gesteld op Amerikaanse boerderijen te werken en te wonen. Nu zij daar een poos geweest zijn en beter bekend raken met de Engelse taal, schrijven zjj meer gedetailleerde rapporten over hun ervaringen in de Verenigde Staten. Hans Denis uit Stroe bracht rap port uit over zijn bezoek aan Lewes Delaware, waar hij het monument be zichtigde, dat de plaats aangeeft, waar de eerste Nederlandse kolonisten in 1631 in de V.S. landden. Hans heeft foto's van het monument genomen om aan zijn familie en vrienden te tonen als hij deze herfst naar Nederland terugkeert. 4-H Club kamp, dat hij in Juni heeft bijgewoond, zeide, dat hij jeugdleiders uit verschillende landen, o.a. Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannie, Japan, In dia, Cuba, Denemarken, Zweden en Zwitserland ontmoet heeft. Hij zegt, dat het prettig was om de mensen uit al deze landen te ontmoeten en iets te vernemen over het jeugdwerk in die landen. „Eens gebruikte ik een maaltijd met een jongen uit Duitsland. Ik kan U ver zekeren, dat het in het begin niet ge makkelijk was om, gedachtig aan de moeilijkheden, die de Duitsers tijdens de laatste oorlog in ons land veroor zaakt hebben, ongedwongen met hem cm te gaan, doch toen de maaltijd af gelopen was, begrepen we elkaar De- ter. Het prettigste van dit kamp was, dat men van ideeën kon wisselen, over wereldproblemen kon spreken en in het bijzonder vrienden kon maken". Niet te overtreffen. Mevrouw Alvin Wells uit Castile, New York, heeft een lange brief ge schreven, waarin zij vertelt, hoeveel genoegen de jonge Nederlandse boeren die zowel de vorige zomer als deze zomer bij hen gewerkt en gelogeerd hebben haar, haar echtgenoot en haar kinderen gegeven hebben: „We kon den ons werkelijk geen betere jongen van welke nationaliteit ook denken, die zo van alle markten thuis was, dan Gerhard Willemsen (uit Huissen). We achtten ons zeer gelukkig, dat we, naar we dachten, enkele van de beste jon gens van deze studiegroepen toegewe zen hadden gekregen. Bij het lezen van „Dutch Treats" (het krantje van de jonge gasten), kwamen we echter tot de ontdekking, dat we niet gelukkiger £ORNELlS BOERSMA uit Oudega, die slechts een paar weken vóór zijn vertrek naar de V.S. in April j.1. voor het eerst Engelse les nam, heeft de taal nu voldoende onder de knie om het volgende gedicht te schrijven over de schoonheid van Vermont, de staat waarin hij nu woont: The longer I am here The more I love this Country With her Wonderful Green Montains. And her pictures everywhere. Pieter Houter uit Wageningen, schrij vende over zijn indrukken van het Op de vliegbasis Deelen had Woens dag de commando-overdracht plaats van het commando lucht vaartopleidingen. Luitenant-kolo nel vlieger waarnemer W. J. Rey- nierse droeg het commando over aan kapitein-ter-zee vlieger P. Vroon. Rechts: De overdacht van het commando. Links de scheiden de commandant J. W. Reynierse en rechts de nieuwe commandant kapitein-ter-zee vlieger P. Vroon. Tussen beiden in staan generaal- majoor A. Baretta, plaatsvervan gend chef Luchtmachtstaf en Vice- admiraal A. S. Pinke. Links: Het escorte Havard-vliegtuigen dat tij dens de plechtigheid boven de vliegbasis vloog. -tr waren geweest dan welke andere gast heer of gastvrouw ook, want geen en kele van hen kon, volgens hun gasthe ren en gastvrouwen, door anderen over troffen worden. Ik ben bijzonder dankbaar, dat ik het voorrrecht gehad heb om deze jongens in ons huis te hebben, speciaal terwille van onze drie kleine zoons. Hoewel ze slechts 7, 5 en 3 jaar oud zijn, doen ze toch een kostbare ervaring op en hoe wei ze te jong zijn om dit nu te besef fen, zullen zij hiervan later de vruch ten plukken en zullen zij naarmate ze ouder worden door hun contact met deze fijne typen Nederlanders tot men sen opgroeien met een bredere kijk op liet leven. Zij verzuimen nooit de Hol landse jongens, zolang ze in ons mid den zijn, iedere avond in hun gebeden te herdenken en praten over hen nog lang, nadat ze weer naar Nederland teruggekeerd zijn. Het is de vurigste wens van mijn echtgenoot en mij, om vroeger of la ter onze nieuwe vrienden in hun vader land te gaan opzoeken". Hieronder volgen de ervaringen van een aantal Nederlandse jongelingen, die de vorige zomer de V.S. hebben bezocht. Anton E. C. Rookmaker uit Bellingwolde, Groningen, die de lei der van de groep 32 jonge Nederlandse boeren was, die het vorige jaar naar de V.S. zijn geweest, schreef: „Nu zijn we terug in Nederland, werken op de boerderijen en brengen alles, wat we in de V.S. geleerd hebben, speciaal de mechanisatie, in practijk. Over een ding maken wij ons echter zorgen en dat is de jeugdorganisatie. Wij zouden gaarne een organijatie hebben als de 4-H; dit is echter bijna onmogelijk van wege de verschillende geloven en poli tieke partijen. Iedere soort kerk en iedere politieke partij heeft zijn eigen programma en dat maakt het erg moei lijk. De 4-H is een prachtige organisa tie, die we hier ook behoorden te heb ben, dat zou de jongeren in het land ten goede komen". Albert Nobel uit Oudesluis. Albert Nobel uit Oudesluis in Noord- Holland, die in September naar de V.S. zal terugkeren om aan de univer siteit in Wisconsin te gaan studeren, gaf zjjn indrukken ais volgt weer: „Het voornaamste wat ik in de V.S. geleerd heb, is een beter begrip te vor men omtrent de mensen uit andere lan den. Ik voel me zeer gehecht aan Ame rika, het land van de vrijheid. Het be tere begrip van andere volkeren, dat ik in Amerika gekregen heb, zal ik ook andere mensen, waar ook ter wereld, deelachtig doen worden. U zult het misschien nie'. geloven, maar tot op heden heb ik sinds ik in Nederland terug ben 110 brieven uit de V. S. ontvangen. Dit bewijst toch werkelijk wel, hoe belangrijk het is om jonge mensen naar andere landen te brengen. Laten we hopen, dat de ge weldige Amerikaanse gastvrijheid je gens alle nationaliteiten van de vrije wereld de mensen de kracht zal geven de vrijheid te verdedigen". A. Constant van der Borch schreef het volgende uit zijn boerderij te Bilt- hoven: „Ik ben altijd erg blij iets uit de States te horen. Ik correspondeer nog steeds met alle boeren, bij wie ik gewerkt heb. Ik mis de States erg en zal nooit de mooie tijd vergeten, die ik daar doorgebracht heb. Alles wat ik geleerd heb en wat ik van het ge meenschapsleven en de mensen gezien heb, zal een grote steun voor me zijn i mijn verdere leven; het heeft me ge- tjond, hoe men kan leven zonder oor logen e.d." met Rijkssteun en 80 millioen voor de zgn. „vrije sector". Opmerkelijk is in ons beeld voorts de stijging van de beschikbaar gestelde gelden voor scholenbouw en wel van 40 millioen tot 70 millioen. Dit is nood zakelijk wegens het buitengewoon hoge geboortecijfer van ons land, waardoor de aanmeldingen voor het eerste leer jaar der l.o. binnen enkele jaren sterk in aantal zullen toenemen. InOcfober In October zal in Nederland een al gemene bedrijfstelling worden gehou den. Oe wet schrijft zulk een telling eens in de tien jaar voor, maar na 1930 is ze door de bekende omstandigheden onmogelijk geweest. De gegevens van 1930 zijn thans echter verouderd, zodat de behoefte aan een telling zeer groot is. Aan alle bedrijven op het gebied van handel, nijverheid en verkeer, het zij industrie of ambacht en met inbe grip van de Horeca-bedrijven, zal door de tellers een vragenlijst worden ver strekt. Er zal worden gevraagd naar de soort der bedrijven die worden uit geoefend, de voornaamste vervaardig de of verhandelde producten, het aan tal personen dat in de vestigingen werkzaam is, onderscheiden naar ge slacht en de functie van het bedrijf en naar drie leeftijdsgroepen, en naar de soort, het aantal en het vermogen der krachtwerktuigen. Er worden geen om zetcijfers gevraagd. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek hoopt reeds in 1951 enkele resul taten van de telling te kunnen publi ceren. Gisteravond heeft de Dieseltrein uit Groningen op de spoorbrug over de Wetering nabij Zwolle een arbeider ge raakt, die op het laatste ogenblik de nadering van de trein opmerkte en toen niet meer kon wegkomen. De man is met zware inwendige kneuzingen naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn maat kon zich ternauwernood redden. (Van onze parlementaire redacteur) In de Donderdagmiddag gehouden openbare vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, mr. G. L. Kortenhorst, medegedeeld, dat van de Commissie voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen een brief bij de Kamer is binnengekomen, waarin ver zocht wordt, dat de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen contact zal opnemen met het voor lopige parlement van Indonesië om te komen tot een interparlementair con tact tussen Nederland en Indonesië. JTR WAS EEN klein doch vrolijk feest geweest in het cafeetje, waar Dikke Mien pittige lafenis pleegt te schenken voor allerhand trekkend volk van was ter en weg. En nou was het die avond later dan hoogste tijd geworden, het geen bij wijle in de beste families ge beurt. Uit hoofde van wet en plicht had een jeugdig agent aan de geslo ten kroegdeur gerammeld, waarop hem vin de brievenbus de raad was verstrekt in Korea een snel levensend te zoeken. Aanhoudend beuken verstrekte hem en zijn inmiddels op het feestterrein verschenen maat ten leste toegang tot de met slingers versierde zaal, al- vjaar ome Hannes en tante Nel, met velerlei vriend en magen, zich het stof van vijfentwintig jaren orgeldraaiers leven uit de monden hadden gespoeld Op het buffet had een karton hulde gebracht aan de Jubellaressen Hoerra en de feestelingen zelf hadden er alcoholische vrede onder gelegen, slui merend naar een nieuwe dageraad. De rest was in de running met Wein, Weib und Gesang. Er was ontruiming gesommeerd, er waren bonboekjes te voorschijn ge haald, ter andere zijde had men ge sproken van bloedlijers en dienstklop pers en het verloop van zaken deed dus vermoeden, dat de affaire in een soort Uno-debat ging eindigen. Als nou Jet van Dirk van Koos ie Glommers maar niet die ene agent in z'n gezicht had gespuwd.... Vuile stinkfassist, had ze gezegd. En als die andere agent nou maar niet zo kordaat met een stuk gummi was gaan maaien och, dan zou veel aspirien en veel zure haring nog verkoelend hebben kunnen werken. Maar ollee, het was ietwat anders gegaan. Het was daar de „battle of Dikke Mien" geworden on der de kruisvaardersleuze van over geven of ijlings sneven. Voor vierhonderd gulden schaai in me kefee, zei de eigenaresse van ochtend beverig. Mot de pliesie me dat nou vergoeie, meneer de edelacht baar? Mag de justisie me dat andoen as allenigstaand weduw zijnde? De rechter begon bij Genesis. De sluitingstijd was zeer overschreden Diar zat des poedels kern, de oor sprong der herrie, de bron der ver zamelde narigheden. Jet van Dirk, die bijna van d'r zelve ging vanweges de alterasie, wist niks meer. Er was een diepduistere ver getelheid over haar brein gedaald no pens gans dees wilde avond. „Ze heb- beme op me harses gestage-, ik ben d'r een maand hartstikke kepot van 'weest", zei ze vinnig. Blauwe Ai, die stoelen had ontwricht en agenten had geteisterd, verwees alles naar de malaria. „Ik heb met lijf en leje twintig jaar me vorstin en me koningin en de hele Nederlandse hoog heid gediend in dat vergelegen Indie. zei hij. Trouw op me post en niks van Soekarno. Dat kost je malaria en dat vreet an je zenuwen. Ik heb er soms de knobbels van op me poten, dat ken de zuster getuigen. Nou, dat was het. Zenuwen van de tropen van twintig jaar trouw op me post. Blieft er reke ning mee te houwen as het even ken." Willem van de Zemelkont, die een fraai koperen boordeknoop droeg, had er weinig aan toe te voegen. Hij had een beetje méé gerammeld, dat was bekend en daar wou'die niet om liegen, da's kinderwerk. Waarom sloeg u?, wilde de rechter weten. Daarom, zei Willem en dat leek 'm logisch en beslissend. Er kwam een zondvloed van straffen los en de vrouwen weenden met groot geween. Maar Ai sprak namens allen en annonceerde hoger beroep vanwege de provekasie. „We leve in een vrij land en we motte ons recht". Zo zij het, besloot de rechter en vroeg om de volgende zaak. KAR EL Op zijn vroegst half October zullen de Hembrug-ponten minstens veertien dagen buiten gebruik gesteld worden. Het remmingswerk moet vernieuwd worden. Het zware verkeer zal in deze perio de geleid worden over Buitenhuizen, welk veer op de huidige Zaandamse sterkte gebracht zal worden. Dat wil dus zeggen, dat er drie ponten komen te varen. De overblijvende vierde pont een vaartuig waarmee moeilijker te manoeuvreren valt, omdat het geen roer heeft wordt, naar Velsen gedi rigeerd. In geval van uiterste nood zal deze daar gelegd worden. Ten behoeve van het wielrijders- en voetgangersverkeer zal een motorveer in gebruik worden genomen. Hiervoor zijn twee vaartuigen gecharterd. Ten behoeve van deze veerdienst worden ten Westen van de plaats der ponten aanlegsteigers gemaakt. Aanvankelijk heeft Rijkswaterstaat nog overwogen noodsteigers te maken voor de ponten. Deze zouden dan ech ter moeten komen ten Oosten van de huidige oversteekplaats tegenover de artillerie-inrichting. Het verkeer kan hier echter „zijn draai" niet krijgen. Het denkbeeld van dit hulpveer heeft men dus laten varen. Teneinde de periode, waarin het ver keer gestremd zal zijn, zo kort moge lijk te laten duren, worden zoveel mo gelijk werkzaamheden vooruit ver richt. De remming wordt dus om een moderne term te gebruiken, geprefa briceerd. Dat men niettemin nog voor een heel karwei staat, waarbij zich al lerhande tegenslag kan voordoen, laat zich gemakkelijk denken. Vooral de weersomstandigheden kunnen wel bij zonder ernscige vertraging geven. Van daar, dat ook gerekend wordt op min stens veertien dagen vertraging. Met het oog op de voorbereidende werk zaamheden, kan op dit moment nog niet nauwkeurig worden bepaald, wan neer de stremming ingaat. Bij K.B. van 15 Augustus 1950 is met ingang van 1 September 1950 aan vice- admiraal A. S. Pinke op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend wegens langdurige dienst, onder dankbetuiging voor de zeer gewichtige en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Communistisch partijgebouw te Dusseldorf bezet Een afdeling van twintig Duitse po litiemannen heeft gister het communis tisch partijgebouw te Dusseldorf, dat voor de Britse troepen is gevorderd, •ontruimd. Een honderdtal mannen en vrouwen, partijliederen zingend en roe pend „Tommy, ga naar huis", verlieten het gebouw door de hoofddeur. In de nacht was op de muur van het gebouw geschilderd: „gebouwd van het geld dei- arbeiders; gestolen door de Tommies; we komen terug".

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3