Herinnering aan succesvolle actie van Nederlandse torpedobootjager Stad en Omgeving Paul Tortelier bespeelde de cello voor de oudere schooljeugd Jubileum-drive van de H.B.C. '45 werd een volledig succes Lederwaren Parapluies N. Querelle Eerste Uur muziek'' een veelbelovend begin Nationaal Muziekkorps" komt concerteren Tussen Haaks en Kuifje Vanavond de Kilima's „Maurits I" komt tegen marine-elftal spelen Laafsfe rondgang van hef «„Stedelijk" Koopt nu nog Firma Burgemeesfer reikte weer onderscheidingen uit De volleybalcompetitie VAN MARSDIEP TOT IJ Visbesommingen IJmuiden Ruim honderd bridgers bijeen in Formosa Oudste deelneemster gaf uitstekend partij Hr. Ms. Tjerk Hiddes" bracht redding in de nood In December 1942 werden gueriPa's van Ti mor in veiligheid gebracht De opvarenden thans onderscheiden Texel Jongeman hielp deserteur ontvluchten Anna Paulowna Een diep aangrijpende boekbespreking Breezand DONDERDAG 5 OCTOBER 1950 De grote Amsterdamse muziekpaedagoog Gehrels heeft eens in Den Helder gezegd, dat ieder mens in aanleg muzikaal is. Men kan deze kiem, wanneer zü sterk is, nimmer onderdrukken. Heeft zij echter weinig levensvatbaarheid, dan is het nodig haar reeds vroeg tot ontwikkeling te brengen. Wanneer dat niet gebeurt, is het moeilijk deze schade op latere leeftijd nog in te halen. Daarom zijn de schoolconcerten onder het motto „Eén uur muziek" van zo grote paeda- gogische betekenis. Het is verheugend, dat men in Den Helder voortgaat op de enige jaren geleden ingeslagen weg. De serie schoolconcerten in het nieuwe geizoen is gistermiddag veelbelovend geopend met een recital door de vermaarde Franse violoncellist Paul Tortelier, die zijn instrument op meesterlijke wijze introduceerde. Misschien is er plaats voor de ge dachte, dat de samenstelling van het programma voor zulk een introductie ietwat aan de zware kant was. Het is mogelijk, dat het contact tussen de kunstenaar en de jeugd immers één der voornaamste doelstellingen van een schoolconcert directer en sdie- per zou zijn gelegd met enkele meer „gangbare" werkjes. Het befaamde „Le Cygne" van Saint-Saëns bijvoor beeld moge wat „afgezaagd" zijn, maar zou het gistermiddag stellig heb ben „gedaan". Anderzijds is het van grote waarde, te profiteren van de altijd bij het jon ge geslacht aanwezige belangstelling voor het onbekende. Het is niet be zwaarlijk, wanneer de jeugdige toe hoorder iets ontgaat, als de kunste naar maar weet te appelleren aan de sluimerende kiem van muzikaliteit. Ook dén legt hij het gewenste con tact, waarbij het juist nuttig kan zijn terstond aan te sluiten bij muziek van hogere orde dan de „verstrooiings- muziek". Paul Tortelier heeft het laatste ge kozen. Hij speelde in het eerste- uur een Toccata van Frescobaldi, een Elé gie van Fauré, twee muzikale portret jes van Jacques Ibert, een Spaanse dans van Joaquin Nin en een Sonate van Breval. In het tweede uur bracht hij o.m. Sonaten van Brahms en We- ber ten gehore. Deze composities bo- Op Zaterdagavond J4 October om acht uur geeft het „Nationaal Muziek corps" van het Leger des Heils, dat verbonden is aan het Hoofdkwartier te Amsterdam, in de Nieuwekerk aan de Weststraat een uitvoering. De muziek liefhebbers in onze stad kunnen wij mededelen, dat het „Nationaal Muziek corps" in December van het jaar 1947 door commandant Charles Durman ■werd opgericht, en thans acht en twin tig leden telt. Het corps heeft een vol ledige fanfare-bezetting en de instru menten die worden bespeeld werden alle op de Leger des Heils Instrumen tenfabriek te St. Albans (Londen) ver vaardigd. De leden werden geselecteerd uit de verschillende Leger-muziekcorp- sen uit het Westen van ons land. Onder hen bevinden zich een viertal officieren en een negental kapelmeesters. Het „Nationaal Muziekcorps", dat tijdens zijn korte bestaan reeds buiten gewone prestaties heeft geleverd en ook in Den Helder bekendheid heeft verworven, speelt regelmatig voor de radio, waarvan de uitzending wordt verzorgd door de NCRV. Alle muziek die ten gehore wordt gebracht, werd gecomponeerd of gearrangeerd door Heils-officieren en soldaten. Het corps, dat op Zondag 15 October •s morgens en 's avond ook de diensten mnt muziek zal opluisteren, speelt 's middags in Texel. De Nederlandse kustvaarder „Helena", die enige dagen in de Bin nenhaven heeft gelegen, heeft gisteren binnendoor de reis naar Antwerpen voortgezet. Eveneens binnendoor vertrokken raar Rotterdam de Duitse coasters „Irmgard" en „Fritz Alfred II", die Zondag waren binnengelopen. In hun kielzog volgde de Nederlandse coaster „Immanuel", die gisteren van Ardals tangen (Noorwegen) kwam. De Engelse lijnboot „Goldfinsh", or.derweg van Harlingen naar Londen, moest gisteren wegens machineschaie de Helderse haven opzoeken. Hr. Ms. „Pieter de Bitter" arri veerde gistermorgen om half twaalf uit Amsterdam en meerde voor het Commandementsgebouw. Hr. Ms. „Paets van Troostwiick" keerde terug uit Hoek van Holland en ging meteen door naar de Rijkswerf. De Duitse sleepboot „Fair Play X met de tanker „Kloverstrand" op sleeptouw, is gistermorgen om half tien naar Hamburg vertrokken. De voor het Loodswezen bestem de voormalige Duitse trawler „Nord- see", die de laatste tijd in het natte dok van de Rijkswerf heeft gelegen, Is gisteren door Hr. Ms. „Orkaan" naar Amsterdam versleept. Het is morgen hoog water om 1.20 en 14.35 uur en laag water om 8.05 en 20.25 uur. De temperatuur van het zeewater was 13,3 graden Celsius. In „Tivoli" treden vanavond om acht uur de Kilima Hawaiïans op. De muzi kale prestaties van dit populaire en semble zullen menig stadgenoot nog fris in het geheugen liggen, zodat com mentaar verder overbodig is. Behalve de Kilima's engageerde de directie van „Tivoli" de bekende Vlaamse humorist Willy Vervoort, Tonny Boucher en Ted Valerio. Aan het programma wordt extra romantische charme gegeven door Bill Kilima en zijn cowboy». den ruimschoots de gelegenheid, de mogelijkheden die de cello aan de be speler biedt tot uiting te laten komen. De donkere, warme toon, die zo me- lanchoniek en melodieus kan zingen en gevoelens van vreugde zo waardig kan verklanken. De bewogen pizzicato's, die ernstiger van timbre zijn dan bij de viool. De jeugd heeft het kunnen horen. Er werd zelfs met opvallende aandacht geluisterd, in een stilte die zeker niet alleen uit beleefdheid in acht werd genomen. Het contact tus sen de kunstenaar en zijn gehoor was er dus wel degelijk. Dat was mede te danken aan de met jeugdig enthou siasme gegeven toelichtingen van de pianist Willem Hielkema, die ook zeer kunstzinnig begeleidde. Naar wjj vernemen zal de Zuidelijke eerste klasser „Maurits" op uitnodiging van de marine-sportvereniging „Zee macht" op Zaterdag 14 en Zondag 15 October in Den Helder te gast zijn. De Limburgse gasten zullen 's Zater dags in de Marinecantine worden ont vangen. De volgende dag, waarschijnlijk tegen het middaguur, zal „Maurits" een wedstrijd spelen tegen het Marine elftal. Het is nog niet bekend op welk terrein deze ontmoeting zal worden ge speeld. Het initiatief van „Zeemacht" is intussen van harte toe te juichen. Zaterdagmiddag start het Stedelijk Muziekcorps voor zijn vierde en laat ste rondgang door Den Helder om de nieuwe uniformen te laten bewonde ren door de bewoners langs de volgen de route: Donkerstraat, Jan in 't Velt- straat, Fabrieksgracht, Ruijghweg, Sluisdijkstraat, Torenstraat, Toren dwarsstraat, Schoolstraat, le Govers- dwarsstraat, Goversstraat, 2e Govers- dwarsstraat, Basstraat, Sluisdijkstraat, Scbsgenstraat, Gravenstraat, Janzen- dwarsstraat, Janzenstraat, Keizerstraat, Californiestraat, Wezenstraat, Vos- straat, Breewaterstraat, Californiestr., Diaconiestraat, Molenstraat, West- gracht, Molengracht, Ooststeeg, Ooster- loosstraat, Kuiperstraat, Kuiperdwars straat, Molenstraat, Spoorstraat, sta tion. •n voor de oude prijzen bij Breewaterstraat 5 b.d. Spoorstraat De burgemeester, mr. G. D. Rehorst, heeft dezer dagen ten stadhuize weer een aantal onderscheidingen uitgereikt. Het Ereteken voor Orde en Vrede werd uitgereikt aan de heren D. Eelman, Brouwerstraat 38, N. M. Graafland, Sin gel 87, A. Kreté, Molengracht 47, en H. G. v. d. Meer, Steengracht 11. Het Ereteken voor Orde en Vrede met gesp 1947 kwam in het bezit van de heer C. Plaisier, Buitenhaven 5, en het Ereteken voor Orde en Vrede met gespen 19461947 viel ten deel aan de heer Th. N. Schotman, J. H. van Lin- schotenstraat 2. De heren J. Bakker, Jan in 't Veltstr. 111, F. Boer, Van Leeuwenhoekstraat 27, G. Boogert, Rembrandstraat 21, A. Dros, Coenraad Botstraat 55a, P. de Graaf, Hoofdgracht 19, A. Schouwe naars, Balistraat 22 en L. Th. Kind, Ja- cob Beenstraat 42, kregen het Ereteken voor Orde en Vrede met gespen 1946- 1947-1948. Het Ereteken voor Orde en Vrede met gespen 1947-1948-1949 werd toebedacht aan de heren C. den Braber, Hoogstraat 24, J. Goutier, Asterstraat 26 en Th. Koomen, le Vroonstraat 77. De heer G. Leemans, Anjelierstraat 33, ten slotte mocht het Ereteken voor Orde en Vrede met gespen 1946-1947-'48- '49 in ontvangst nemen. Voor de volleybalcompetitie werden Dinsdagavond de volgende wedstrijden gespeeld: le klasse: WSOVOranje Blauw 715, 515; Pro PatriaAdel borsten 1 17—15, 4—15, 4—15. 2e Klasse: MuloOpenbare Werken 1315, 515. 3e Klasse; Fiscus 2WSOV 3 415, 415; Openbare WerkenRijksgebou wendienst 015, 915.. De eerste klasse-wedstrijden waren van een behoorlijk gehalte. Oranje Blauw won door een veel beter ploeg- verband van WSOV. Pro Patria begon uitstekend tegen Adelborsten 1 en won zelfs de eerste game. Daarna kwam evenwel een inzinking en wonnen de Adelborsten zonder veel tegenstand. Mulo en Openbare Werken speelden een aardige partij, waarin de scholieren aan het kortste eind trokken. Rijksge bouwendienst heeft blijkbaar ernstige plannen om in de derde klasse het kampioenschap in de wacht te slepen. Het moet gezegd worden, dat deze ploeg in het milieu van de beginners een zeer goed figuur slaat. Fiscus 2 verloor dit maal. Deze ploeg zal eerst wat meer spcl-ervaring moeten opdoen. Al met al is het spel van de beginnende ploegen niet onverdienstelijk. De CPN heeft de heer R. van Eyken, die onlangs als lid van de gemeenteraad van Velsen had bedankt, geroyeerd. De heer van Zandbergen, stations chef te Schagen, is overgeplaatst naar Zandvoort. In zijn plaats komt de heer v. Plaatingen uit Hattum. Zaterdag 21 October zullen de brand weercorpsen uit de Zaanstreek een de monstratie geven op de terreinen van Bruynzeel. Vijf motor-, 14 auto- en 4 drijvende spuiten zullen er aan deel nemen. Bij graafwerk te Oostzaan is een schaal van bruin aardewerk uit 1617 aangetroffen. De heer H. Hoorn te Zaandam 85 jaar oud is Vrijdag 40 jaar secretaris van het fonds „Helpt Elkander". De gemeente Alkmaar heeft van dr. J. H. den Hartogh te Hilversum twee schilderijen van de Alkmaarse kunst schilder Gerardusten Borge (18251873) ten geschenke ontvangen. De heer K. de Heer herdacht het merkwaardige feit, dat hij gedurende een halve eeuw werkend lid was van het Tekengenoot schap „Kunst Zij Ons Doel" te Alk maar. De besommingen van Woensdag wa ren: trawlers: IJM 57 f 16.300, 71 f 17.800, 2 stoomtrawlers met een totale besom ming van f 37.000; loggers; KW 124 f 4570, 76 f 8270; Kustvissers: HEL 79 f 6060; IJM 24 f 1428; KW 172 f 100. Prijzen per kg.: heilbot 2.25, gr. tong 3.553.30, gr. m. tong 2.262.16, kl. m. tong 1.40—1.27. Prijzen per 50 kg.: tarbot II 84, kl. m. schol 6763, kl. schol I 6757, kl. schol II 5220, v. haring 1410.70, makreel 2421, gr. schelvis 73, gr. m. schelvis 75.5074, kl. m. schelvis 5446; kl. schelvis I 42.5036, kl. schelvis II 29 16, wijting 16.5012.50, gr. gul 6249, mid. gul 5546, kl. gul 36—23. Prijzen per 125 kg.: gr. kabeljauw 308 223, gr. kool vis zw. 116114, gr. kool- vis wit 166. De aanvoer bedroeg 6350 kisten, waarvan 4780 kisten haring. PERSONEELSMTITATIES BIJ FISCUS EN PTT. De commies-titulair van 's Rijks Belastingen Th. J. Witte te Texel is als zodanig verplaatst naar den Hel der (kantoor). De heer D. Borra, employé 2e klasse PTT te Den Helder, is benoemd tot- emloyé le klasse aldaar. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Helderse Bridge Club 1945 werd gisteravond in „Formosa" een in alle opzichten geslaagde jubileum-drive gehouden. Het aantal deelnemers, zeven en vijftig paren die in zeven lijnen speelden, mocht de jubilerende vereniging alleszins tot tevredenheid stemmen. De voorzitter van de HBC '45, de heer P. Selier, sprak een kort welkomstwoord waarna de heer J. Lammers, de voorzitter van de bridgeclub „Royal", zijn ge lukwensen aanbood. Hij liet zijn goede wensen vergezeld gaan van een fraai bloemstuk. De heer J. W. Biersteker feliciteerde de HBC namens de Vrienden bridgeclub. Een prachtige fruitmand zette aan de woorden van de voorzitter van de VBC'kracht bij. E-lijn le prijs: heren De Beurs Zeilinga (44.5 punten), 2e prijs: heer en mevrouw vd Put (43.5 punten). F-lijn: le prijs heren HarjeiSchil- peroord (48.5 punten), 2e prijs: heer en mevrouw Besterveld (45.5 punten). G-lijn le prijs: mevrouw Snoerwang heer Smid (53.5 punten), 2e prijs: mevrouw vd Bergheer Bambach (50.5 punten). Wij vernamen nog, dat men het plan heeft opgevat gezamenlijk te trach ten wat vaker een bridge-drive van 't formaat van gisteravond te houden. Ontegenzeglijk zal het tournooi-brid- ge sterk stimulerend werken op de „thuisbridgers", hetgeen de organisa toren trouwens willen bereiken. Het tournooi werd een volledig suc ces. al kon eerst vannacht om vijf mi nuten voor half twee de uitslag be kend worden gemaakt. De heer Seli.er gewaagde in zijn slotwoord van een avond van prettig bridge, waarop wel iswaar nog wat kleine foutjes werden gemaakt, maar die toch volkomen aan zijn doel heeft beantwoord. De mede deling, dat de zes en zeventigjarige mevrouw Snoerwang (de oudste deel neemster) en de heer Smid het hoog ste percentage van de avond hadden behaald (bijna 74 pet.), ontlokte aan de aanwezigen een bijzonder hartelijk applaus. Daarna konden de vele waardevolle prijzen worden uitgereikt. Hieronder volgen thans de namen van de prijs winnaars: A-lijn: le prijs heer en mevrouw Biersteker (50 punten), 2e prijs: he ren RammersDe Vries (49 punten). B-lijn: le prijs: heren SmitSwen- nen (52 punten), 2e prijs: heren QuantSchneiders (48 punten). C-lijn: le prijs: heren J. Burger Smit (52 punten), 2e prijs: heren BoederGromes (51 punten). D-lijn: le prijs: heren Hitham Van Drimmelen (49.5 punten), 2eprijs heren WoltersVan Twisk 47 punten). UET ZIJN NIET ALTIJD ZEESLAGEN, waarin oorlogsbodems lauweren kun nen oogsten. Daden van onverschrokkenheid en moed, zeemanschap en door tastendheid kunnen ook worden verricht tijdens acties, waarbij het geschut zwijgt en in wijde omtrek geen vijanS te bekennen valt. Het vereist veelal juist een geraffineerde tactiek om een belangrijk strategisch doel te bereiken, zonder dat de tegenstander daar weet van heeft. De jongste landingsoperaties op Korea ten Westen van Seoel hebben dat opnieuw bewezen. Ook onze Ko ninklijke Marine heeft in de tweede wereldoorlog menigmaal getoond, de vijand slagen te kunnen toebrengen zonder zelf zware verliezen te lijden. Eén van de treffendste staaltjes daarvan is geweest de evacuatie van de guerrilla's, die in het gebergte van Timor een schuilplaats hadden gevonden. Reeds meer dan een half jaar lag het eiland binnen de door Japan beheerste zone, maar nog steeds hielden enige honderden Nederlanders, bij wie zich ook verscheidene Portugezen hadden aangesloten, stand in het onherbergzame binnenland van Timor. Hun toestand werd echter steeds riskanter doordat de ravitaillering ten enenmale ontbrak. Deze dappere mensen, waaronder vele vrouwen en kinderen, zouden zonder twijfel ten slotte In wrede Japanse handen zijn gevallen, wan neer zij niet door Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" naar het veilige Australië waren overgebracht. UTIE enigszins op de hoogte is van de gruwelijke wreedheden, die de Jap pen in de Indonische Archipel hebben bedreven, zal begrijpen dat de Euro peanen op Timor liever van honger stierven in het binnenland dan zich over te geven. Hun voorraad proviand, kleding, wapens en munitie was zoda nig, dat zij het enige maanden konden uithouden. Steeds nijpender werd ech ter de nood. Door middel van een min of meer geïmproviseerd radiozendertje werd aanhoudend om hulp geseind. Wie echter luisterde naar een zwakke nood kreet op een onbekende golflengte? De aether is steeds vol van geluiden. Maar de zender van de guerrilla's hield aan Tot misschien op een goede dag één of andere radio-amateur of een militair station in Australië de oproep uit de cacophonie van aethergeluiden opving. Toen was spoedig het eerste radio contact tussen de Nederlanders in de bergen van Timor en de Nederlandse marine-autoriteiten in Australië tot stand gebracht. Besloten werd tot een evacuatie onder het oog van de Jappen, maar toch liefst zonder dat de vijand het merkte.Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" kreeg de eervolle opdracht, de guerril la's van Timor in veiligheid te bren gen. Op 10 December 1942 waagde de om- mandant van de torpedobootjager zijn eerste kans. Hjj moest proberen de Ja panse vliegtuigen en onderzeeboten, die ten Zuiden van het eiland patrouil leerden, te ontwijken. De guerrilla's zouden ergens aan het strand van Ti mor drie vuren ontsteken als baken en herkenningsteken in de nacht. In de namiddag stormde de „Tjerk Hiddes" met dertig mijls vaart op de kust van Timor af. Zo joeg de jager voort tot dicht onder de wal. Het aan- Op weg naar Nieuwediep Aan boord van het troepen transportschip „General C. C. Bal- lou" dat vermoedelijk op f Octo ber uit Indonesië in Nederland zal arriveren bevindt zich ook onze stadgenoot F. A. Weijsenborn, Sluisdijkstraat 23. Vermoedelijk op 9 October komt uit Indonesië in Nederland aan, het troepentransportschip .General S. D. Sturgis". Aan boord bevin den zich onze stadgenoten A. Ka ter, Balistraat 31, H. A. Seeboldt, Koningstraat 30 A, en J. F. M. Berkhout, Boerhaavestraat 44. Hr. Ms. „TJERK HIDDESdie in December 1942 de guerrilla's van Timor oevryaae. Binnen afzienbare tijd zal deze torpedobootjager varen onder de vlag van de Republik Indonesia Serikat. lopen van een vreemde kust, waarbij zonder radar moet worden genavigeerd met behulp van niet geheel betrouw bare zeekaarten, is altijd een riskante onderneming, mbaar de luitenant ter zee der le klasse W. J. Kruys, com mandant van Hr. Ms. „Tjerk Hiddes", zette door, gesteund door zijn gehele bemanning, die volkomen „in het spel" was. De drie vuren aan de kust waren er, en de Nederlanders op het strand ver keerden reeds in gespannen afwachting. Zij zagen in het donker van de nacht een licht flikkeren op zee. Zou dat de lang-verbeide hulp zijn? Het was het Nederlandse schip, dat redding kwam brengen. Sloepen waren al onderweg naar de wal. In veiligheid TWEE uur later waren driehonderd Nederlandse en Australische guerril la's, benevens vijftig vrouwen en kin deren, naar de „Tjerk Hiddes" overge bracht. De achterblijvenden werden geravitailleerd met grote hoeveelheden levensmiddelen en munitie. De torpedo bootjager zette in snelle vaart koers naar Port Darwln, waar zij zonder onderweg gehinderd te zijn door vijan delijke vliegtuigen of oorlogsschepen behouden aankwam. Maar daarmee was de opdracht nog niet geheel uitgevoerd. Nog een twee de raid moest worden ondernomen, en gelukkig slaagde ook deze ten volle. Bijna duizend guerrilla's, Nederlandse Portugese en Indonesische vluchtelin gen, waren aan de grijpgrage klauwen van de Jap ontrukt. Zij werden in Australië liefderijk ontvangen, waar men vol bewondering was voor het uithoudingsvermogen en de grote disci pline van deze mensen, die meer dan een half jaar lang de zwaarste ont beringen hadden doorstaan. Legion of Merit r\EZE succesvolle actie van Hr. Ms. u „Tjerk Hiddes" werd niet alleen door de Nederlandse marineleiding op zijn juiste waarde geschat, getuige de benoeming van de luitenant ter zee der le klasse W. J. Kruys tot officier in het Amerikaanse „Legion of Merit" De commandant verklaarde, dat de evacuatie nooit zou zijn geslaagd, wan neer niet ieder lid van de bemanning zijn zware en vermoeiende taak op voorbeeldige wijze had vervuld. Bij Koninklijk Besluit van 18 Februari 1948 werd ingesteld de gesp „Timor 1942" bij het Ereteken voor Belangrijke Krijgsverrichtingen, ter onderscheiding De procureur-generaal bij het a sterdamse Gerechtshof eiste giste m* een voorwaardelijke gevangenis?? van veertien dagen met een proeft? van drie jaar en f 30 boete of 20 daa hechtenis tegen de jeugdige K R Den Burg. die in hoger beroep terecht' stond. Verdachte had op 11 Auenct 1949 een deserteur, die in dezel?' zaak als hij werkzaam was, gewaa schuwd, dat de marechaussee er u? om hem te arresteren. De deserte^ was daarop door de achterdeur g* glipt, maar liep toen in de armen van" een der militaire politiemannen, d zich daar had opgesteld. De tip kwam de jongeman K. R. duur te staan, want er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt De politierechter te Alkmaar veroor. deelde hem wegens hulp aan de deser" teur S. tot veertien dagen gevange! nisstraf. De procureur-generaal bij het Amsterdamse Hof wilde het nog wel. eens met verdachte proberen, ook al" omdat hij gunstig bekend staat. Daar) om eiste spreker slechts een voor! waardelijke straf en een geldboete Uitspraak over veertien dagen. DS. C. MET 45 JAAR PREDIKANT Zondag 22 October hoopt ds. C. Met em.-predikant van de Ned. Herv. gel (reente te Zaandam, thans wonende te Hilversum, de dag te herdenken, waar op hij 45 jaar geleden te Oudeschild het predikambt aanvaardde. Op de afdelingsbijeenkomst van de Bond van Plattelandsvrouwen waren ook veel dames van de afdeling Wie- ringerwaard aanwezig. Zij en d<J spreekster, da. Leidstra uit Midden- Beemster, werden door mevr. Grootes in het bijzonder welkom geheten. Na het zingen van het bondslied en enige mededelingen kreeg da. Leidstra het woord voor het bespreken van het boek „Beschadigde levens?" van mevr, H. Baart de la Faille—Wichers Hoeth! Dit boek beschrijft het leven van een vrouw, die als kind al altijd de moed had voor de waarheid uit te komen en daar ook in het latere leven niet van afweek, zelfs niet toen ze de kans liep hierdoor de liefde en achting van haar kind te verliezen. Het moeilijke leven van deze Miep van Ommeren werd op een zodanige wijze door mevr. Leid- stra geschilderd, dat allen er diep van onder de indruk kwamen. Zowel de presidente van de afdeling Anna Pau lowna als mevr. Koster, de voorzitster van de afdeling Wieringerwaard, had door haar ontroering moeite woorden te vinden om da. Leidstra te danken voor deze bijzonder mooie middag. OVER TELEPATHIE EN HELDERZIENDHEID Dr. Tenhaeff is de man in Nederland, die de beste voorlichting kan geven over telepa thie en helderziendheid. Hij heeft daarvan speciaal studie gemaakt en beoordeelde op we tenschappelijke wijze experimenten op dit ge bied. Hij komt er Zaterdag, op de eerste ACCO- avond, in „Veerburg" spreken en doet dit op onderhoudende en voor ieder bevattelijke wijze. Dat wordt dus een interessante avond. AANDACHT VOOR RODE KRUIS-FILM In het gymnastieklokaal van de openbare school zal de Rode Kruis-filmdienst Dinsdag avond 10 October, de film „Van mens tot mens" (over het leven van Henri Dunant) ver tonen. Vooraf gaan films over het Rode Kruis* werk. Des middags wordt in dezelfde zaal een kinderprogramma vertoond. DOOR BOERDERIJ BIJ HUMMELO BRAND GETEISTERD Woensdagmiddag is het gehele ach terhuis van de kapitale boerderij „Holt- huizen" te Hummelo in de as gelegd. De Doetinchemse brandweer slaagde er in het voorhuis en een aangrenzend» schuur te behouden. Een buurvrouw, de 64-jarige mevr. B. kreeg, toen zij de brand zag, een beroerte. Haar toestand is zeer ernstig. van degenen, die aan bovenomschre ven actie van Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" hadden deelgenomen. De uitreiking JN de commando-rol van Hr. Ma wachtschip Willemsoord lopen thans elf marinemanne, die destijds tot de bemanning van Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" hebben behoord. De Commandant Ma ritieme Middelen, de kapitein ter zee D. J. Kommer, heeft aan tien van hen het onderscheidingsteken met de gf»I uitgereikt tijdens een alle hens, dat g>s* termorgen op het achterschip van Ha Ms. „Neptunus" werd gehouden. De elfde gedecoreerde, sergeant machinist C. A. Eerkens, kon niet aan wezig zijn, aangezien hij zich aan boord van Hr. Ms. „LT 7" buiten Niea* wediep bevond. „Ik ben blij, deze onderscheidingen zelf te mogen uitreiken", zeide kolen» Kommer, „omdat ik in 1942 in Me£ bourne heb gezien hoe de geëvacuee den er aan toe waren." De commanda vertelde, hoe de actie zich had toeg»' dragen en sprak als zijn overtuig'^ uit, dat het welslagen mede te dan is geweest aan de zwijgzaamheid v de bemanning, waardoor niets van plan is uitgelekt. u Kolonel Kommer speldde toen volgende marinemannen de ondersc ding op de borst: luitenant ter zee de technische dienst der le klasse Deutekom, adjudant-telegrafist P- Nelissen, majoor-konstabel J- s majoor-schrijver P. J. van der majoor-torpedomaker A. Spoel, m konstabel J. E, Nordmann, serg konstabel J. J. de Loos, sergean'" pedomaker G. M. Pieters. k("l>0.9ter konstabel C. Main en kwartierm<* F. de Lange.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2