Kraak, Terlouw, Lenstra en Rijvers waren weer de steunpilaren bh d. Verplichte afname van kaarten voor expositie bracht beroering DAGE Debutanten Van Tuyl en Van Melis bleven ver onder de maat Pim, Pami en Pom als schatgravers Bondsploeg versloeg Middlesex Wanderers met 4-1 Het Radioprogramma Teamwork was beter Het Nederlands elftal PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Leden gaan bijzonder heden verzamelen over het gewest xxxxxxxxxx Koffie is duur geworden.. KERKELIJK NIEUWS DONDERDAG 5 OCTOBER 1950 Nog goed herinneren wy ons de povere resultaten waarmede het Nederlands elftal het vorige seizoen besloot. Het was daarom dat wij met spanning de eerste oefenwedstrijd van een voorlopig Nederlands elftal tegemoet zagen, in de hoop dat de keuzecommissie uit het niet een aantal spelers had gegoocheld, waarvan men redelijkerwijs zou mogen aannemen dat zij op waardige wijze de Nederlandse driekleur in de komende interlandwedstrijden zou kunnen hoog houden. Gisteren werd die belangrijke oefenwedstrijd, waarin vier spelers debuteerden, gespeeld. Onze landgenoten wonnen deze ontmoeting en gezien de cijfers zou men veronderstellen dat de Middlesex Wanderers in het Feijen- oord Stadion een voetballes hadden gekregen. Dat is echter geenszins het geval en daar komt bij, dat het voorlopig Nederlands elftal deze 4X overwinning boekte op een Engelse amateurploeg welke het praedicaat „voldoende" niet verdiende. Met andere woorden: Wij zijn er van overtuigd dat de spelers die wij gisteren zagen spelen individueel weinig sterker waren dan de Oranje hemden die de laatste tijd zulke bedroevende resultaten boekten. Het eerste Nederlandse doelpunt werd door Abe Lenstra met een kopbal gemaakt. Doelman Bennett heeft het nakijken. Van links naar rechts: de Engelse spil, van Melis, Bennett en scheidsrechter van Aussum Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. I 5oet de jeuk bedaren en j doodt de ziektekiemen, zodat j de huid zich kan herstellen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Gram.muziek. 6.15 Accordeon-vereniging. 6.30 Christelijke Vakbeweging. 6.45 Leger des Heilskwartier. 7.15 Allerlei vragen. 7.30 Wals. 7.40 „Van daag". 8.05 „De gilde viert". 10.00 Gram. muziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Kerkkoor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Ka mermuziek. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 ijur. 6.15 Tafeltennissen. 6.20 Sportproblemen. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Hugo de Groot. 8.15 Oratorium van Joseph Haydn. 9.20 „Tranen over johannesburg", hoorspel. 10.20 Teddy en Max. 11.15 Sport. 11.30 Dansmuziek. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Hoorn sonate. 8.30 Muziek bij het werk. 9.15 Och tendbezoek. 9.35 Londens Nationaal Sympho- nie-orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang recital. 11.30 Giaconda-ensemble. 12.00 Kla rinet-kwintet. 12.33 Metropole-orkest. 1.15 Mandolinata. 1.45 Balletmuziek. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 3.00 Koninklijke Militaire kapel. 3.20 Reginald Dixon. 3.40 Voordracht. 4.00 Vocaal-Ensemble. 4.30 Werken voor twee piano's. 5.00 Dat wil ik horen. 5.30 Seder- lands Vocaal-kwartet. 5.45 Under de Fryske Flagge. 6.00 Dolly. 6.15 Vaderlijk erfdeel. 6.30 Otto Dqèrindt en zijn orkest. 6.45 Gees telijk leven. 7.15 Regeringsuitzending. 7.40 „Vandaag". 8.05 Omroeporkest. 8.55 Gezin en school. 9.10 Suite. 9.25 Bijbel en muziek. 10.00 Het vraagstuk Westeuropa. 10.15 Cyclus. 10.30 Wegen en grenzen. 10.45 Avondover denking. 11.15 Melodieën. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur, 8.18 Boston Promenade-orkest. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Bruno Walter dirigeert. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Man- tovani en zijn orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Nederlandse kunstenaars. 11.05 Radio- feuilleton. 11.25 Johan Jong. 12.00 Police- Band. 12.33. Sport en prognose. 1.15 Kwartet Tóm Erich. 1.45 The Andrews Sisters. 2.00 KóokkunSt. 2.20 Omroep-Kamerorkest. 3.00 OnS volk in zijn dichters.3.20 Julia Culp. 3.50 Atuzikale herinneringen. 4.00 Victor Silvester. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 Bartok- herdenking. 5.20 Wij en de muziek. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Beurs en buikriem. 7.30 Wat met de kerk? 8.05 Boeken. 8.10 Amster dams Vrouwenkoor. 8.35 Twijfel en zekerheid. 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.30 Aether Forum. 10.00 Buitenlands weekover zicht. 10.15 The Ramblers. 10.40 „Vandaag". IC.45 Avondwijding. 11.15 Huwelijk van a—z. 11.30 Béla Bartok. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 8.05 Concert. 9.05 Lichte mu ziek. 10.00 Lux.: Ménage et Musiquc (VI.). 11.00 VGO: Kreutzersonate. 11.30 Uit opera's van Donizetti. 11.45 Orkest Baker. 12.00 VI. Br.: Kinderkoren. 12.32 Kwartet Hemould. 1.15 Gerd Mertens en Mona Barany, 2.00 Klassiek Eng. concert. 2.45 Fr. Br.: Ballet muziek. 3.00 Eng'. L.P.: Orkest Roy. 3.30 Voor de soldaten. 3.45 VI. Br.: Operette-selecties. 4,30 Instrumentale soli. 5.10 Lichte muziek. 6.10 Declamatie. 6.20 Gram. 6.30 Voor de sol daten. 7.30 Gram. 7.50 Feuilleton. 8.00 Film overzicht. 8.15 Filmmuziek. 8.30 Piano. 8.45 Spring Symph., Benj. Britten. 9.35 Piano. 9.45 Kftleidoscoop. 10.15 Jazzmuziek. 11.05 Gram. LIJN IV: 8.10 Concert. 9.10 Verz.progr. 10.00 Orgel. 10.30 Vict. Silvester. 11.00 Dag boek. 11.15 Mil.-orkest. 12.00 Eng. H.S.: Gram. 12.30 Voof de arbeiders. 1.00 Eng. L»P.: BBjC North. Orchestra. 1.45 VGO: Gram. 2,00 Zangrecital. 2.30 Casino-concert. 3.15 Juichte plaatjes. 4.00 Ernstige muziek. 4.30 Eng. L.P.: Orgel. 5.00 Fr. Br.: Ber, 5.10 Voor do zieken. 6.00 Voor de soldaten. 6.20 Eng. H.S.: Kursaal orkest. 7.00 Fr. Br.: „La Périe", van Dukas. 7.30 Eng. L.P.: Ray's a laugli. 8.00 Lux.: Operette: Veronique. 8.30 Feux d'Ajüfices! 8.45 Eng. L.P.: Verg.prcfgr. 9.30 scöttenj: Mozart. 10.20 Orkest Heath. 11.00 Vootdracht. 11,15 Orgel. De debutanten Van Tuyl, Mesman, De Graaf, en Van Melis waren geen ontdekkingen waarvan gezegd kan worden dat zij op internationaal ni veau staan. De verdienstelijke over winning van het voorlopig Nederlands elftal is grotendeels tot stand geko men omdat verschillende oudgedien den in uitstekende vorm verkeerden. Dat is dan ook de reden waarom de wedstrijd tegen Zwitserland niet met al te veel pessimisme tegemoet gezien moet worden en daar komt nog bij dat wij de indruk kregen dat het team work zonder twijfel aan kracht heeft gewonnen. Weliswaar klopte het in de verdediging aanvankelijk niet maar men dient te bedenken dat de backs Van Tuyl en Mesman debutanten wa ren en nog niet op de middenlinie, Van Schijndel, Terlouw en Stoffelen, waren ingespeeld. Het was maar ge lukkig, dat de voorhoede van de En gelsen beslist zwak kan worden ge noemd en dat Kraak en Terlouw, als vanouds de steunpilaren van de Ne derlandse defensie, vrijwel niet te passeren waren. Na een wankel begin begon Mesman allengs beter te spelen doch deze Blauwwitter dient er voor te waken dat hij zijn dekkende taak niet al te zeer verwaarloosd. Van Tuyl was be slist onvoldoende. Het tempo was voor hem kennelijk te hoog en het was dan ook volkomen redelijk dat hij na de hervatting door Van der Klink (Her mes DVS) werd vervangen. De Rot terdammer speelde zonder twijfel een betere partij dan zijn voorganger. Van Schijndel heeft nog niet zijn grandi- ose vorm van weleer te pakken. Toch zouden wij ons op het ogenblik geen betere rechtshalf kunnen denken en als de Schiedammer nog wat meer aandacht aan de aanval gaat besteden zal hij in Bazel menige Helveet tot wanhoop kunnen brengen. Overigens had Van Schijndel het niet zo moei lijk als Van Stoffelen. De kleine Rij vers legde ook in deze wedstrijd weer fantastische afstanden af en menig maal kon hij zijn rechtshalf behulp zaam zijn. Lenstra eindelijk linksbinnen Lenstra, die nu eindelijk zijn kans als linksbinnen heeft gekregen, deed dat niet, maar de onvermoeibare Stofi felen had gelukkig zijn hulp niet van node. Dat de Nederlandse voorhoede zo'n goede indruk heeft achtergelaten is voor een belangrijk deel te wijten aan de matige verdediging van de gasten. Toch konden wij ons niet aan de indruk onttrekken dat deze voor hoede, op het vraagstuk van de aan valsleider na, in het algemeen zal voldoen. Lenstra was, niettegenstaan de het feit dat hij zelden of nooit te rug kwam, zeer actief. Hij was dat overigens aan zijn eer verplicht. De Fries maakte zijn eerste doelpunt met een „bekeken" kopbal uit een corner van Clavan en de manier waarop hij een pass van Rijvers benutte was zon der meer klassewerk. Rijvers viel weer op door zijn grandiose dribbels maar verheugender is echter dat zijn passes beter op maat waren dan ge woonlijk. Tussen een Rijvers en Len stra in vorm was het voor De Graaf en Van Melis zeer moeilijk op te val len. Van Melis deed dat dan ook be slist niet. Het enige wat de Eindhove- naar overtuigend deed was de wijze waarop hij demonstreerde dat ook hij niet de aangewezen aanvalsleider is. Weliswaar heeft hij in de tweede helft een keurig doelpunt gescoord maar Roosenburg, zelfs in zijn vorm van vorig jaar, kon ons toch nog meer be koren. Het feit dat de voormalige midvoor van het Oranje team thans over een ongewone productiviteit be schikt, had o.i. voor de keuze-com missie toch aanleiding mogen zijn om Roosenburg nogmaals op te stellen. Dat men Melis in een oefenwedstrijd heeft willen proberen is alleszins te rechtvaardigen doch het verwondert ons in hoge mate dat hij tegen Zwit serland gehandhaafd blijft. Clavan kan nog steeds niet schieten. In ieder ge val niet zuiver en onvoldoende voor een internationaal. Vooral in de twee de helft was De Graaf naar onze smaak beter. Een wijziging Na de wedstrijd werd het Neder lands elftal bekend gemaakt zoals dat op 15 October tegen Zwitserland te Bazel zal uitkomen, glechts op één plaats werd een verandering aange bracht en slechts op de bezetting van één plaats willen wij enige critiek la ten horen. Dat Van Tuyl werd gepas seerd is volkomen logisch en dat Huy- brechts zijn vervanger zal zijn is vrij normaal. Dat Van Melis echter het Oranje-tricot over zijn schouders mag trekken vinden wij echter een te grote beloning voor een speler die, in ieder geval zoals hij gisteren speelde, slechts van middelmatige klasse is. Of ervoor Clavan nog geen betere vleugelspeler is te vinden is een vraag die wij in het midden laten. Naar wij vernemen is het Neder lands elftal voor de wedstrijd te gen Zwitserland op 15 October te Basel, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); Achter: Huybregts (BW) en Mes man (Blauw Wit); Midden: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Stoffelen (Ajax) Voor: De Graaf (Limburgia), Rij vers (NAC), Van Melis (Eindho ven) Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO); Reserves: Van Raalte (Blauw Wit) Van der Klink (Hermes DVS), Biesbrouck (RCH) en Röhrig (HBS). De wedstrijd Over het verloop van de wedstrijd kunnen wij kort zijn. Na wat zoeken en tasten in de eerste minuten kwam de Bondsploeg los en na ruim een kwartier opende Lenstra de score met een kopbal uit een goed door Clavan genomen hoekschop. Nog geen half uur was gespeeld toen De Graaf de stand op 20 bracht. Een voorzet van Cla van werd rakelings döor het hoofd van de springende Lenstra gemist. De Limburger schoot de bal in volle ren in en via de toppen van de Engelse keeper vloog het leder in het doel. Na de hervatting kwamen de Brit ten sterk opzetten en na een kwartier passeerde rechtsbuiten Major Kraak onhoudbaar met een felle schuiver. Even zag het er naar uit, dat Middle sex Wanderers nog een gelijk spel of meer zouden forceren, maar toen Van Melis een goede center van Rijvers op de juiste wijze afwerkte en de stand op 31 bracht, was het gedaan met de Engelsen. Drie minuten voor het eindsignaal van de uitnemend leiden de scheidsrechter Aussum maakte Abe er met een ver onhoudbaar schot in het uiterste linker bovenhoek je 41 van. Opnieuw hebt U kou gevat en hoest Udagen- lang. Grijp tijdig in. Bronchitis dreigt!! Neem heden nog akkers abdijsiroop, die weldra Uw hoest zal stillen en Uw 'i; keel en luchtpijpen zuiveren van prik kelend slijm en ziektekiemen. Morgen reeds zijt U zoveel beter! Tegen Kou, Hoest, Bronchitis en Griep: Is Werelds beste Hoestsiroop 7. Pim, Pam en Pom kunnen hun ogen niet geloven! Daar staan ze nu bij een bord met een groot kruis erop maar het is hier toch een hoofdweg" zegt Pam. „Hier kOmen de hele dag auto's voorbij. We zouden moeten en volgens de boeken en Ferdinand wachten tot het nacht is". „Nee, daar moet er dan een schat onder begraven liggen. „Zullen we de schat maar met een gaan opgraven?" stelt Pom voor „Meteen beginnen?" roept Pim. „Nee, wacht even tot die auto voorbij is. Per slot van rekening behoeft toch niet een ieder het te weten' is alweer een auto kunnen hier nooit rustig werken!" „Ja i3 geen sprake van. Je weet, dat Moe der ons geen kans meer geeft om er 's nachts tussenuit te wippen. Sinds we nachtwaker zijn geweest, let Moeder extra scherp op. Ik zou het trouwens niet durven ook, want als Moeder een- „Nee, maar daar maal goed kwaad is. „Nee, we moeten roept Pom. „We ei- 'iets anders op verzinnen!" Honderden plattelandsvrouwen uit alle delen van Noord-Holland hebben gistermorgen in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar met het zingen van het bondslied opnieuw getuigd van hun streven om in nauwe verbondenheid het platteland in economisch en cultureel opzicht te verheffen. Voordat zy van hun zetels opstonden om met heldere stem het vertrouwde lied aan te heffen, sprak de voorzitster, mevrouw VisLeguit (Venhuizen), een gevoel vol openingswoord op deze provinciale bijeenkomst. Zy belichtte het steeds moeilijker wordende leven, maar herinnerde aan de wijze les: „de mens ljjdt vaak het meest door het lyden wat hy vreest, maar dat nooit op komt da gen". Dit houdt niet in, aldus mevrouw Vis, dat men zich niet bewust moet zijn van wat er hier en in de wereld plaats vindt, zy hield een warm plei dooi om in het huisgezin en verenigingsverband dit bewust-zyn te ontwik kelen en daardoor te bouwen aan een basis voor het verdere leven. Met een enkel woord herinnerde de spreekster aan het congres in Kopenhagen, dat de internationale band tussen de vrouwenorganisaties weer heeft versterkt en wellicht zal kunnen bydragen tot de bewustwording van de mens. Geruime tijd hield de vergadering zich bezig met het samenstellen van de lijst van sprekers en spreeksters, die zich bij het hoofdbestuur hebben ge presenteerd om in de komende winter maanden voor de afdelingen te spreken. Het werd een bonte rij van zeer uit eenlopende onderwerpen, over wol, over sexuele opvoeding in het gezin, over kinderen, diverse boekbesprekin gen en ettelijke voordrachten. Kosten: variërende van tien tot vijf en zeven tig gulden! Nadat de afgevaardigden de adressen van de sprekers en voor drachtskunstenaars ijverig hadden ge noteerd stelde de voorzitster de ver gadering voor een map over Noord- Holland samen te stellen, zulks in na volging op de buitenlandse mappen, die in Nederland hebben gecirculeerd. In deze map kunnen verschillende histo rische en folkloristische bijzonderheden van de provincie worden verzameld. Spreker noemde als voorbeeld oud-hol- landse liedjes, recepten (o.a. van de oud-Westfriese ketelkost) enz. Eén ogenblik werd daarna de agenda terzijde geschoven om uit volle borst de schone liederen als „Hollands Vlag" en ,,'t Zonnetje schijnt" te zingen, maar lang duurde deze prettige onderbreking niet, want er stond nog een belangrijk punt te wachten, dat vele tongen in be roering bracht. Dat betrof de verplich ting om voor de in Februari in Alk maar te houden kledingtentoonstelling zoveel kaarten te kopen als de afdelin gen leden tellen. Deze tentoonstelling, die uitgaat van het hoofdbestuur en waarvan Noord-Holland de primeur heeft, stelt zich ten doel de vrouw een practische voorlichting te geven hoe zij zich het beste haar kleding kan aan schaffen, japonnen voor elke gelegen heid en iedere beurs, japonnen ook, die enkele jaren „mee kunnen". Hiervoor zijn speciale ontwerpen gemaakt. Ontstemming In de afdelingen heerste over de ver plichting om de toegangskaarten te ko pen grote ontstemming en de mede deling van de voorzitster, dat onver kochte kaarten tegen contant geld weer kunnen worden ingewisseld kon de ge moederen slechts ten dele tot bedaren brengen. De afgevaardigden, die over dit on derwerp aan het woord kwamen en dat waren er vele staafden hun be zwaren met te wijzen op de hoge kos ten van het levensonderhoud, die het voor talryke leden onmogeiyk maken behalve de contributie voor de bond ook nog het entréebiljet voor de ten toonstelling en het reisgeld naar Alk maar te betalen. De dubbeltjes worden krap. Dat bleek o.a. in Berkhout, waar van de 142 leden slechts twintig zich bereid verklaarden een kaart te nemen. In Middelie zijn andere bezwaren gerezen. De leden van «Jie afdeling moeten lange tijd lopen voordat ze bij een bushalte zijn. Zou er sneeuw liggen in Februari dan zou de afdeling thuis moeten blij ven en het entréegeld tevergeefs zijn uitgegeven. Andere afgevaardigden spraken van dwangmaatregelen en uit ten hun vrees, dat bij een eventueel fiasco het geld voor de onverkochte kaarten niet zou kunnen worden terug- <XXXXXXXXX DOOR LOULA G. ERDMAN XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX> 10) Oom Dade was zo vriendelijk en be zorgd alsof Elaine zijn eigen dochter was. Elaine keek naar het stille ge laat van haar moeder en voelde het laatste restje schaamte of bitterheid wegglijden. Ze begreep nu hoe Ade- laide zich moest hebben gevoeld toen ze hier kwam, waar overvloed van al les was en niemand zich iets hoefde te ontzeggen. Dé begrafenis van Ade- laide was niet die van een afhanke lijke verwante. Hij was als die van een welbemind lid van de familie Adelaide had het karakter van Dade Kenzie goed begrepen, ze had daarop gerekend met onwankelbaar vertrou wen toen zij besloot hem te schrijven, nadat zij weduwe was geworden. Zij had er zich met volledige zekerheid aan overgegeven, toen zij zichzelf en haar kind onder zijn bescherming stel de. Zij moest hebben geweten, dat ze niet gezond was en wat het beteken de, dat Elaine voor altijd veilig was en dat er voor haar zou worden ge zorgd, Met eenzelfde grootmoedigheid be schouwden Dade en Ellie het als van zelfsprekend, dat Elaine bij hen bleef. Ellie zei dat zij een ware troost en hulp in huis was, en gezelschap voor Barry bovendien, die eenzaam was nu de anderen weg waren. Dade ver klaarde het als vaststaand, dat Elai ne zou blijven, maar gaf verdere uit leg. Elaine had het gevoel (hetwelk ze snel wegdrong), dat hij net zou hebben gehandeld als kinderen bij hem waren gekomen en een jong poesje of een zwerver hadden binnen gebracht. Zijn edelmoedigheid omvatte ieder, die hij kende. Hij kon hardheid en gierigheid niet uitstaan. Oude Dade vertegenwoordigde een tijdperk en c-en streek, waarin behoeftige vrou welijke verwanten, het deed er niet toe hoe ver verwijderd de relatie was, opgenomen werden in het huishouden van hun meer gefortuneerde familie leden. Dat was natuurlijk en recht vaardig in zijn ogen. Nooit zou hij begrijpen, dat Elaine enige aarzeling kon gevoelen bij het aanvaarden van deze nieuwe regeling, noch zou het bij hem opkomen, dat zij er dankbaar voor zou zijn. Hij hield van het ma ken van dergelijke schikkingen. Het deed er niet toe of hij van het kind hield ja dan neen. Zijn beschikking was in geen enkel opzicht beïnvloed door het feit (waarvan ze hem ver dacht), dat hij haar aan karakter te kort vond schieten en dat hij niet veel belangstelling voor haar 'had. Dus bleef Elaine bij de Kenzies en er was geen enkele verandering in haar leefwijze. Ze had de kamer nu voor zich alleen en zij begon er' aller lei dingen voor te bedènken, zoals blauwe linten om de gordijnen en aardige speldekussens. Later toen ze schilderlessen nam, werden er bleke aquarellen in lichtgrijze lijsten aan toegevoegd. Maar dit was veel later, toen Barry was vertrokken en Ellie racende dat zij iets nodig had om haar geest voor eenzaamheid te behoeden. De zomer na Adelaide's dood dacht Ellie, dat het goed voor het kind zou zijn als haar kamer wat werd opge vrolijkt. Daarom kocht zij er nieuwe meubels voor wit lak met guirlan des van rose roosjes op de toilettafel en het bed. Ellie had het al te druk met naaien en Elaine had er geen slag van, daarom kochten zij een sprei en gordijnen zacht rose tulle met ge plooide stroken. Het was allemaal zo mooi, dat Elaine midden op de vloer ging zitten en neiging kreeg om te huilen. Dagen en maanden gleden voorbij, de een ging zo ongemerkt in de andere over dat er niets scheen te verande ren, totdat ze op een morgen uitkeek en zag dat de bomen, die nog gisteren dik in hun bladeren hadden gezeten, kaal waren. En dan, als door een wonder, waren de bladeren weer te- iug, en het was moeilijk zich te her inneren dat ze er ooit niet waren ge weest. En zo gingen de jaren voorbij, ze was bij oom Dade en tante Ellie vier jaar, en ze was zestien. Zij was klein en had een lichaam dat week en beenderloos scheen als van een jong poesje. Het bruine haar lag sluik over haar kleine hoofd. Haar handen en voeten waren slank. Omdat ze weinig kracht en volharding had, gaf Ellie haar nooit een moeilijke op dracht. Haar ogen waren haar mooi ste sieraad groot en blauw als gen tianen, met zware donkere wimpers en sterk geaccentueerde wenkbrauwen. In contrast daarmee leek haar gezicht bleker dan het in werkelijkheid was De mensen keken eerst naar haar ogen en dan naar haar, vonden haar een aardig ding, dat er lief uitzag; maar was het niet jammer dat ze zó teer was? Weinigen keken ooit verder dan de ogen en zagen haar mond verlangend, gevoelig, teder. (Wordt vervolgd) Het toppunt van bekwaamheid is te heersen zonder geweld VAVVENERGUES betaald. Er gingen echter ook andere stemmen op van dames, die zich volle dig achter het bestuur schaarden. De voorzitster merkte op, dat de kaarten juist van te voren moeten worden ge kocht, omdat de expositie geen steun heeft van een waarborgfonds. Met het ontvangen geld moet worden gewerkt aan de voorbereidingen van de inrich ting. De afdeling Enkhuizen had een gulden middenweg ontdekt om de fi nanciële bezwaren te ontlopen. Daar wordt in November een verkoopmid dag gehouden van door de leden ver vaardigde artikelen. Van de opbrengst worden de kaarten en de reis betaald. Toen het einde van de discussie nog lang niet scheen genaderd en er scher pe opmerkingen werden geplaatst be sloot de voorzitster van dit punt af te stappen. Een ferme hamerklap besloof de besprekingen over dit onderwerp Na de middagpauze maakte de voor zitster de uitslag bekend van de be stuursverkiezing. Mevrouw E. Brug- man-Grootes uit Winkel werd herko zen, waarna Mevrouw Burger-Leeuw uit Oostwoud werd benoemd in de plaats van Mevrouw BakkerGroot. De voorzitster sprak een hartelijk dank woord tot het scheidend bestuurslid voor alle liefde die zij de Bond steeds heeft toegedragen. Zij liet haar dank verge zeld gaan van een tinnen vaas, waarin nog een inscriptie zal worden aange bracht. Mevrouw Bakker dankte het bestuur en verzekerde dat de Bond voor haar altijd een stuk van haar leven zal blijven. Na enkele „vijf minuten verslagen" over het werk van de plattelandsvrou wen in kleine afdelingen, hield de heer Ingeman uit Haarlem een lezing over emigratie. De spreker, die een groot deel van zijn leven als planter in de rimboe doorbracht en ruime ervaringen opdeed in Indie, Brazilië, Australië, Zuid-Afri- ka en Indo-China, wees op de bezwa ren en moeilijkheden die uit emigratie kunnen voortvloeien. In de eerste plaats is het nodig dat de mensen die willen emigreren zich afvragen of zij en hun gezin daarvoor wel geschikt zijn en wat hen in het nieuwe land te wachten staat. Men moet zich aanpas sen bij een ander volk, een ander kli maat en een andere levenswijze. Durft men dit alles aan, dan ligt er voor de emigranten een harde doch mooie toe komst open. Bij de rondvraag werden verschil lende interne aangelegenheden behan deld. ~\J og nooit hebt U zo- veel voor koffie be taald als U straks gaat doen; want hoe dan óók, Uw kopje koffie wilt U toch niet missen1 Nog nooit is het van zo veel belang geweest om de krachtigste en geurigste koffie te kiezen, want U wenst toch zeker waar voor Uw dure geld! Nog nooit heeft De Gruyter's koffie met 10% korting zoveel voor een huisvrouw betekend, want daardoor betaalt U voor de beste kwaliteit minder dan waar ook! Wat een uitkomst in deze tijd! Daarom juist nu met Uw koffiebonnen naar De Gruyler: de koffie- en thee zaak. Ned. Hervormde Kerk. Aangenomen naar Bruinisse: H. w. v. cl. Brink, candidaat te Waarde, naar Ridderkerk: R. Bartlema te Neder- Hardinxveld, die bedankte voor Rijssen. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Augustinusga-Surhui- zum: E. J. Duursema te Westerenden; Ouderkerk a.d. Amstel: G. Rienks, res. legerpredikant te Heemstede; te Wolden- dorp: B. Huisman, voorheen Ned. Herv. predikant te Losdorp. Chrlst. Gereformeerde Kerk. Beroepen te Assen: C. J. Ph- so" bering, res.-legerpredikant te Apeldoorn. Doopsgezinde Broederschap. Aangenomen naar IJlst: H. Kossen. proponent te Tiel. Examens. Aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kampen is i*~ slaagd voor het candldaats-examen. heer H. J. Bouwhuis te Den Ham en voor het propaedeutisch examen, de he H. Langenburg te Emmercompascum.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4