Texel heeft zijn nieuwe burgervader op waardige wijze ingehaald Moeilijkheden bij de training van de keurkorpsen Nieuws van het eiland Texel Zangvereniging „Halleluja bestaat vijf en zeventig jaar Installatie burgemeester De Koning Bootreis als veelbelovende ouverture Feestelijke entrée op het „Gouden Boltje" Komt er vervolg op voorturnerscursus Vice-admiraal Van Holthe weet van niets Oudste inwoner van Den Helder overleden Vijf jaar „Parola's" Zijp< Burgerlijke Stand Burgerlijke Stand Jubileumconcert op 18 October in de Bethelkerk Anna Paulowna Opvoeding en onderwijs Urk Op zoek naar verdwenen damwand Julianadorp Afscheidsprediking van ds Papineau Salm MAANDAG 9 OCTOBER 1950 WANNEER DE BOOTREIS met de „Dokter Wagemaker" van Den Helder naar Oudeschild ook in figuurlijke zin de ouverture was van de periode, waarin de heer C. de Koning burgemeester van Texel zal zijn, dan staat hem een lichtelijk bewogen ambtsperiode te wachten. Er zal een frisse bries waaien, maar Texel zal het tij mee hebben. De voorspoedige overtocht doet dan veel goeds voor de toekomst verwachten. Ook de officiële entrée op het „Gouden Boltje" was een veelbelovend begin. Tijdens de installatie-vergadering van de gemeente raad werden de nieuwe burgemeester vele gemoedelijke en openhartige woorden toegesproken, welke in kort bestek een indruk gaven van de verhoudingen op het eiland en van hetgeen de bevolking van haar burgervader verwacht. TJit deze toespraken en de installatierede van de heer De Koning kon worden ge concludeerd, dat men de nieuwe periode in een sfeer van samenwerking en onderling vertrouwen tegemoet wilde gaan. donesie ontijdig werd afgebroken, een passende functie in Nederland te geven. „Dat hier een lichte argwaan heeft bestaan tegen „de man uit Indonesië" vind ik heel begrijpelijk," zei de heer De Koning. „Ook voor mij zijn uiter aard de nieuwe verhoudingen ietwat vreemd. Toch zie ik mijn nieuwe taak met zelfvertrouwen en gepaste beschei denheid tegemoet. Ik wil hier geen po litieke geloofsbelijdenis afleggen. Mijn politieke richting is bekend. Laat ik volstaan met te verklaren, dat ik in een sfeer van trouwe samenwerking de beginselen der ware democratie wil naleven." Burgemeester De Koning bracht lof aan hetgeen sedert de oorlog onder lei ding van burgemeester Rehorst en de raad tot stand was gebracht. „Ik heb reeds gezien, dat hier iets groots is verricht. Het is mij gebleken, dat de coöperatieve gedachte, waarvan ik een warm voorstander ben, op Texel sterk is ontwikkeld." Na een enkel persoonlijk woord te hebben bericht tot de beide wethou ders en de gemeente-secretaris, eindig de burgemeester De Koning met de woorden: „Moge de Almachtige onze gezamenlijke arbeid tot heil van de Texelse bevolking zegenen!" Namens de raad sprak toen nog het oudste raadslid, de heer J. Bruin, die eveneens vertrouwde op een vrucht bare samenwerking. De officiële raads vergadering werd toen gesloten, ten einde de genodigden gelegenheid te ge ven, de nieuwe burgemeester toe te spreken. Gelukwensen Als eerste kreeg burgemeester mr. G. D. Rehorst het woord. Namens het be stuur van de afdeling Noord-Holland Burgemeester De Koning en zijn ge- Zin maakten de reis naar Texel met de „Dokter Wagemaker", die niet al leen gepavoiseerd was, maar ook een keurige indruk maakte na de grondige schoonmaak- en schilderbeurt, die het schip heeft ondergaan. Aan de steiger te Oudeschild stonden de wethouders De Waard en Hin ter ontvangst gereed. Het dochtertje van een der wethouders bood mevrouw De Koning bloemen aan, waarna de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote in een open landauer stapten. Twee fraaie bruine paarden maakten de rit naar Den Burg tot een feestelijke tocht. De stoet werd vooraf gegaan door een aantal „Waddenrui- ters" en tien motorrijders. In de eer ste volgauto zaten de kinderen van burgemeester De Koning, en. in de laatste wagen de heren van de feest commissie. Volgens het programma zouden zij vervoerd worden per Jan Plezier, maar zij hadden toch blijkbaar de voorkeur gegeven aan een meer luxueuze Buick Eight. Op de Schilderweg, bij het begin van de bebouwde kom van Den Burg, was een fraaie erepoort gebouwd, versierd met het groen van „De Dennen", die hier dus een feestelijke voorpost had den. De ruiter., en motorrijders gooi den er een schepje op, om voor de entrée van het raadhuis een erewacht te gaan vormen. Langs de route door het dorp werd de stoet door het gejuich van de be langstellende eilandbewoners begeleid naar het raadhuis, waar even later de raadsvergadering door loco-burge meester S. de Waard werd geopend. De installatie De heer De Waard deelde mede, dat de heer Daalder verhinderd was, en las daarop het benoemingsbesluit voor. Op zijn voorstel werden mevr. Vrijdag- Keijzer en de heer Jac. Bruin tot com missie van binnengeleiding benoemd Staande ontvingen de raadsleden en de genodigden de nieuwe burgemees ter en zijn echtgenote. De heer De Koning nam in de voor zitterszetel plaats en werd vervolgens door wethouder De Waard toegespro ken. „Wij wensen u van harte geluk met uw benoeming. Aanvankelijk had u een bestuurstaak in Indonesië als doel gekozen. U hebt daar een mooie car rière gemaakt, maar in de oorlogs jaren ook zeer veel narigheid beleefd. Nu staat u aan een nieuw begin, en het is begrijpelijk da' u zich afvraagt hoe Texel tegenover uw benoeming staat. Wij kunnen niet verhelen, dat wij elkaar eens met vragende blik heb ben aangekeken, toen wij vernamen dat een oud-resident onze nieuwe bur gemeester zou worden. Zou hij zich wel kunnen aanpassen aan de verhou dingen in Nederland, en op Texel in het bijzonder? Zonder enige reserve kunnen wij nu verklaren, dat de eerste kennnismaking met de wethouders bij zonder prettig was en een gunstige in druk bij ons heeft achtergelaten. Sa men hebben wij een dag het eiland doorkruist en reeds veel onderwerpen kunnen bespreken. Wij weten dat u zult trachten, zich in de kortst moge lijke tijd in te werken in de gemeente lijke problemen. Wij, gemeentebestuur en burgerij, treden u met vertrouwen tegemoet", aldus wethouder De Waard. De loco-burgemeester vervolgde met een korte beschouwing omtrent het le ven op Texel, het karakter van de be volking, de middelen van bestaan en de voornaamste zaken, die de aandacht van het gemeentebestuur hebben. Dui delijk typeerde wethouder De Waard de gemeente Texel als „te klein voor tafellaken en te groot voor servet". Er zijn zaken, die gezien de oppervlakte van het eiland nodig aangepakt moeten worden, maar waarvoor de financiën ontbreken doordat de bevolking ver houdingsgewijs klein is in getal. „Wij hebben echter een bepaalde lijn uitgestippeld, welke naar wij ho pen ook uw instemming zal hebben. Het gemeentebestuur vertrouwt, dat onder uw leiding in gezond overleg een vooruitstrevende koers kan wor den gevolgd, zei de heer De Waard, die ten slotte mevrouw De Koning en de kinderen een hartelijk welkom op Texel toeriep. Na de wens te hebben uitgesproken, dat zij beiden voor de bevolking een burgervader en een bur germoeder zouden zijn, hing wethou der De Waard burgemeester De Koning de ambtsketen om. Texelaar onder de Texelaars In zijn beantwoording zeide burge meester De Koning, dat h(j graag Texe laar onder de Texelaars wilde worden. Hij sprak zijn dankbaarheid uit voor de benoeming, die hij mede als een be wijs zag van de ernstige wil der rege ring om aan hen, wier loopbaan in In- van de Vereniging van Nederlandse gemeenten en namens de Vereniging van burgemeesters en secretarissen in Noordhollands Noorderkwartier ver welkomde mr. Rehorst de nieuwe bur gemeester, vervolgens' nog sprekende als oud-burgemeester („Het is een voor recht, burgemeester, van Texel te zijn!") en als burgemeester van de buurge meente Den Helder. Achtereenvolgens voerden nog het woord ds. Van Reijendam, namens de protestantse kerken op Texel, pastoor Persoon, namens het R.K. volksdeel, de heer P. Bakker, dijkgraaf van het waterschap „De dertig gemeenschappe lijke polders", de heer C. de Lugt, na mens de Stichting voor de Landbouw, de heer W. H. Lap, namens de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer C. A. Kaczor, waarnemend voor zitter van de Sociale Dienst, en de heer P. Beemsterboer, gemeente-secretaris. De heer De Koning beantwoordde hen allen persoonlijk, waarna wethouder De Waard de bijeenkomst sloot. Défilé Des middags werd voor de burge meester en diens echtgenote een groot défilé gehouden. De deelnemers had den zich opgesteld in de Wilhelmina- laan, vanwaar zij via Waalderstraat en Binneburg naar het raadhuis marcheer den. De vier Texelse muziekkorpsen zetten letterlijk en figuurlijk hun beste beentje voor. De stoet werd gevormd door talrijke verenigingen, o.a. voet balclubs en gymnastiekverenigingen, een groot aantal leerlingen van open bare en bijzondere lagere scholen en de kleuterscholen, en vier brandweer corpsen met bijbehorend materieel. Het geheel bood een feestelijke aanblik. In het Park werd even later aan de familie De Koning een zanghulde ge bracht door de schoolkinderen en een muzikale hulde door de vier korpsen. Ook het zangkoor „Con Amore" liet zich horen. Na afloop bedankte de burgemeester in een toespraak allen, die hem en zijn gezin zulk een hartelijke ontvangst op het eiland hadden bereid. Toen werd nog ten gemeentehuize de gelegenheid geboden, met de familie De Koning kennis te maken. Door ver tegenwoordigers van diverse vereni gingen, instellingen en corporaties, en niet minder door de burgers van Texel, werd hiervan een druk gebruik ge maakt. Het was het besluit van een dag, waarop Texel zijn nieuwe burge meester op waardige wijze heeft in gehaald. Turnkring Hollands Noorderkwartier EEN VLOT VERLOPEN en matig bezochte vergadering van de Turnkring H.N.K., Zaterdagmiddag in Schagen gehouden, heeft weinig belangrijke punten opgeleverd. De meeste aandacht ging uit naar een door D.O.K.E.V. (Anna Pau lowna) aangesneden kwestie inzake de training der keurcorpsen. Deze training loopt n.1. minder vlot dan gewenst is en heeft er toe geleid, dat er onder de beste turn(st)ers die graag hogerop willen een neiging is ontstaan H.N.K. in de steek te laten en lid te Worden van hij de Alkmaarse kring aangesloten verenigingen. Uit een mededeling van de afgevaar digde van DOKEV bleek, dat de reis kosten voor sommige leden van de keurcorpsen bezwaarlijk zijn. De heer H. Pennekamp, de nieuwe voorzitter van de Technische Commissie, wees er op, dat de leiders in verband met fi nanciële moeilijkheden hun lessen reeds gratis geven. DOKEV kwam daar om met het voorstel om de kosten van de training om te slaan over de vereni gingen, terwijl OKK (Den Helder) en „De Westfries" («irsingerhorn) voor de komende jaarvergadering een ver zoek tot het bestuur zullen richten de reiskosten voor rekening van de kas te nemen. Intussen zullen bestuur en TC alles doen om de training zo regelma tig mogelijk te doen verlopen. Met na druk verzekerde de heer Sieuwerts (leider DOKEV), dat de „trek naar Alkmaar" zal toenemen, wanneer in HNK de zaak niet goed wordt aange pakt. De heer Slot in het hoofdbestuur? OKK had ten aanzien van de verte genwoordiging van het KNGV bij ju bilea klachten. Men ziet bij dergelijke gelegenheden bijna nooit een lid van het hoofdbestuur. Dit was voor de heer Pennekamp aanleiding mede te delen, dat het kringbestuur deze minder goe de gang van zaken niet ontgaan was. Door de kring is daarom de heer K. Slot, vice-voorzitter van de Kring en voorzitter van Lycurgus (Schagen) can- didaat gesteld voor het penningmees terschap van het KNGV. Wegens het vertrek van de heer S. Keesman naar Amsterdam werd de heer H. Pennekamp te Anna Paulowna tot voorzitter van de TC gekozen. OKK had graag in de vacature-Pennekamp een vrouwelijk TC-lid willen kiezen, vooral omdat bestuur en TC alleen uit heren bestaat. De candidate van OKK, mevr. Posthumus—Snooy uit Wieringen, moest het echter bij de stemming afleggen tegen de candidaat van het kringbe stuur, de heer J. P. Schotsman uit Win kel. De Februari-wedstrijden zullen in Anna Paulowna worden gehouden op Zaterdag 17 of 24 Februari. Bij de rondvraag deed Lycurgus een voorstel een vervolgcursus te organiseren voor de reeds gediplomeerde voorturners. De voorturners-cursus behandelt slechts de toestellen, terwijl de afgevaardigde van Lycurgus graag ook rhythmische gym nastiek e.d. behandeld zou willen zien. Officieel is dit niet moeilijk en er kan dan ook geen diploma voor verstrekt worden. Niettemin kreeg Lycurgus de toezegging, dat het bestuur bij de ver enigingen zal informeren of er animo voor eèn vervolgcursus is. Tevoren had de heer K. Slot, die wegens afwezigheid van mr. D. Breebaart de bijeenkomst leidde, medegedeeld, dat de athletiek- dag verschoven moest worden naar 1951 en dan zo mogelijk vóór de vacanties gehouden zal worden. Hartelijke woor den van welkom werden gericht tot het nieuwe proeflid van de kring, de gym nastiekvereniging „Wieringerwerf". Met het s.s. „Nieuw Amsterdam" ar riveerde Zaterdag uit Amerika in ons land vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, bevelhebber der zeestrijdkrachten. De vice-admiraal heeft in Amerika bespre kingen gevoerd in verband met het Noordatlantisch pact. Naar aanleiding van de verklaring van senator Tom Connally ten aanzien van een beperking van de Nederlandse Marine, merkte jhr. van Holthe op, dat deze uitlating hem niet bekend was. In Amerika is, volgens hem, van een stemming in deze geest in het geheel niets te bespeuren. Tijmen Jasper, bijna 98 jaar De oudste inwoner van onze gemeen te, de heer Tijmen Jasper, is Vrijdag in de ouderdom van 97 jaar en 8 maanden in zijn woning aan de Scha- genstraat, nummer 111, overleden. Hij zal morgen naar zijn laatste rust plaats, op de Algemene Begraafplaats te Leeuwarden, worden gebracht. De heer Jasper woonde de laatste jaren ten huize van één zijner doch ters. In Februari vierde hij, m een kleine kring van zijn uit 237 personen bestaande nakomelingschap, zijn 97ste verjaardag. Bijna vijf jaar geleden kwam hij uit Leeuwarden naar Den Helder. Hij zal nu zijn laatste rustplaats vinden op het kerkhof, waar veertien jaar ge leden zijn vrouw, die 58 jaar lang lief en leed met hem had gedeeld, werd be graven. De Helderse acrobatengroep „De Parola's" vierde Zaterdag zijn eerste lustrum met een gezellige cabaret avond. Voor een uitverkochte Casino zaal traden op het Cabaret van Paul Chardet uit Amsterdam. Door omstandigheden kon de heer Dick Koppens eerst om kwart vóór negen de talrijke aanwezigen een wel kom toeroepen. De Parola's hebben hier in de om geving een steeds grotere vermaard heid en belangstelling gekregen en dat ze deze volkomen verdienen werd zeer duidelijk bewezen. De prestaties van deze acrobaten bevinden zich nog steeds in stijgende lijn. Het is voor waar zeer te betreuren dat één van de leden binnenkort naar Australië gaat emigreren, maar wij twijfelen er niet aan, dat voor de opengevallen plaats weer een vaardige opvolger zal komen. Afgewisseld door het optreden van de Parola's werd het non-stop cabaret programma afgewerkt. De Diabelli's met hun musical-act, de drie zingende zusjes, welke onlangs van een tournée door Indonesië voor onze militairen terugkeerden en een Hawaiian-ensemble oogstten wel het meeste succes. Een dubbelmannen- kwartet, waarvan enkele leden zich als dame verkleed hadden, werkten wel zéér op de lachspieren der aanwezi gen. Na afloop werd hulde gebracht en werden bloemen aangeboden na mens de voetbalvereniging HRC en de supporters van deze vereniging „Róód- Wit". De Musical Ramblers verzorgden hierna de dansmuziek en de danslus- tigen hebben nog enige uren hun hart kunnen ophalen. De Parola's kunnen op een goed ge slaagde viering van hun eerste lustrum terugzien. VICE-ADMIRAAL KIST WEER NAAR INDONESIË Vice-admiraal Kist, commandant van de Nederlandse Marine in Indonesië, is Zaterdagavond naar Indonesië terug gekeerd. Vice-admiraal Kist kwam Donderdag 28 September in ons lantj voor het afdoen van enkele dringende dienstzaken. Geboren: Adriana Anna, d. van Cornelis Quak en Antje van Zoonen. Gerrit Jan, z. van Meindert Marees en Wobila Janna Tillema. Ondertrouwd: Harmen Haringa, 23 jaar, timmerman, te Schoorl en Lieuwkje Agatha Molenaar, 21 jr., te Zijpe. Overleden: Gerarda Gelina Baij, oud 4 maanden. Geboren. Cornelis J., z. van Matthijss J. Witte en Gertruda M. Graaf. Ondertrouwd: Gerard van der Star en Trijntje Kalis. Johannes A. Middelhoff en Brigitta A. E. de Wit. Marinus Mosk en Tjitske de Zwart. Hendricus J. de Jong en Margaretha F. Schaap. Gerard J. iJska en Adrienne B. Eekhoff. Getrouwd: Dirk Buijs en Bieuwkje Waldus. Overleden: Willem Eelman, 49 jaar, echtg. van Johanna C. van Kan GEVONDEN VOORWERPEN Rijwiel, rubber voetsteun. POSTKANTOOR VOORTAAN HULPKANTOOR Het postkantoor Den Burg wordt volgens de Tex. Crt., binnenkort hulp kantoor en zal dan onder Den Helder ressorteren. Na het vertrek van de heer Abma zal dus geen nieuwe direc teur worden benoemd. ONTVANGER BELASTINGEN BENOEMD De heer M. L. Kempenaar, uit Cu- lemborg, werd benoemd tot ontvanger van de belastingen te Den Burg. De waarnemend ontvanger de heer Th. J. Witte, commies-titulair, is verplaatst naar Den Helder. Op Dinsdag 10 October zal het driekwart eeuw geleden z(jn, dat de gerefor. meerde zangvereniging „Halleluja" werdopgcrkht. Hetaantal leden bedrog toen ongeveer zestig, met als dirigent de heer KI. Hoelandt. In de loop der Jar*n is het koor wat omvang betreft vrijwel constant gebleven. Er waren kleine schommelingen, met een ernstig dieptepunt in de tweede wereldoorlog, maar nu heeft „Halleluja" het oude peil weer bereikt. Het jubileum zal op Vi oensdag ig October worden gevierd met een concert in de Bethelkerk. Een groot deel van de ge schiedenis van „Halleluja" is mede geschreven door de heer Joh. F. Asma, die veertig jaar de dirigeerstaf heeft gevoerd. Geen zijner voorgangers, de di recteurs Hoelandt, Berg en Okel was zo lang aan het koor ver bonden geweest. Het behoeft niet te verwonderen, dat „Halle luja" onder de bezielende en bekwame leiding van de heer Asma een indrukwekkend re pertoire heeft opgebouwd. En kele hoogtepunten daaruit wa ren „Het lied van de klok" (Romberg), „Athalia" (Mendels- sohn), Psalm 150 (Pijlman), Psalm 103 (Mobach) en „Die Schöpfung" (Haydn). Deze wer ken herinneren aan even zovele grootse uitvoeringen, waarover de oudere leden en oud-leden nog steeds met trots spreken. De bezettingsjaren hebben ook „Halleluja" voor zware moeilijkheden geplaatst. De kern, die na de oorlog was overgebleven, heeft hard moe ten werken om het koor weer tot bloei te brengen. De heer Asma keerde niet als directeur terug, maar de heer G. van der Kuyl werd bereid gevonden, de leiding op zich te nemen. Deze jonge en zeer muzikale dirigent heeft zich met verdubbelde ijver op zijn stu die, in het bijzonder ook van de direc tie-techniek, geworpen. Onder zijn lei ding gaat „Halleluja" langzaam maar zeker weer vooruit en de kans is groot, dat het koor éénmaal weer dezelfde hoogte bereikt als voor de oorlog. Dat kan, wanneer niet alleen het ledental stabiel blijft en zo weinig mogelijk wis selingen vertoont, en vooral wanneer men even ambitieus en ernstig blijft re peteren als thans is en wordt gedaan voor de jubileum-uitvoering. Mooi programma. Dit jubileum-concert, onder leiding van de heer G. van der Kuyl, op 18 October in de Bethelkerk belooft een waardig sluitstuk te worden van vijf en zeventig jaren intensieve beoefening van de schone zangkunst, en tevens een stimulerende inzet van een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van „Hal leluja". Het koor heeft zich verzekerd van de medewerking van onze befaamde oud- iipiiii» JOH. F. ASMA ..de schoonste bladzijden.... stadgenoot, de grote organist Feike Asma. zoon van de vroegere directeur. Ook het kinderkoor „Harpe Davids", onder leiding van de heer S. van Zwe- den,' werkt aan deze uitvoering meda. Als soliste zal optreden de sopraan me vrouw B. RiekwelBruin, die reeds zovele keren haar steun aan „Halleluja" heeft gegeven. Voor gemengd koor, kinderkoor en orgel staat „Psalm 150" in de bewerking van Henk Pijlman op het programma. Met orgel en sopraansoliste zullen drie geestelijke liederen van Mendelssohn worden uitgevoerd. A capella zal „De Kosmos" van Bernard Zweers worden gezongen. De solo-werken, die Feike Asma heeft uitgekozen, zijn de virtuoze „Trumpet Tune" van Henry Purcell en „Noël" van d'Acquin. De avond zal door d» organist worden besloten met een im provisatie over het gezang ,,'k Wil U, o God! mijn dank betalen!" Het ligt in de bedoeling, dat het koraal aan het einde door - alle aanwezigen staande wordt meegezongen. ZIJPER DAMCLUB De uitslagen van de voor de compe titie gespeelde wedstrijden luiden: P. KoopmanP. J. Waiboer ft2 W. JimminkG. Rademaker 20 A. SlijkermanS. Hoek 20 A. LouweP. Hoedjes 02 A. Blokker—C. Kooy 24 P. de WitA. Slijkerman Jz. 02 A. Louwe—S. Hoek 11 De plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid belegde in „Veerburg" een bijeenkomst voor leden en genodigden, waarin de heer N. J. Disselkoen een inlei ding zou houden over „Opvoeding en on derwijs". Vooraf werden enige huishou delijke zaken behandeld. Na een tweetal stemmingen werd mevr. Bijpost-Hakhof opvolgster van mevr. IJselstein, die als bestuurslid bedankte. De heer Disselkoen begon met te herinneren aan het congres van de P.v.d.A.. 'waarop onderwijskwesties onder de loupe genomen werden. De pa cificatie mocht daar niet aangeroerd wor den. Spreker is echter van mening, dat het partijbestuur de opdracht, om een ac tieve cultuurpolitiek te voeren, niet kan uitvoeren bij het huidige onderwijsbe stel. Het onderwijs moet zó gericht zijn, dat elk kind de mogelijkheid krijgt, zich tot een harmonisch gevormde persoon lijkheid te ontwikkelen. Het, moet zich dus aanpassen bij het kind en spre ker ging na, of de ontwikkeling van „hoofd, hart en hand" wel tot haar recht kon komen bij de verschillende takken van onderwijs. Er zal nog heel wat ver andering moeten komen om jongens en meisjes te kunnen opvoeden tot ware staatsburgers en -burgeressen: een betere opleiding van de leerkrachten, een goede v.g..l.o.-school, om een paar dingen te noemen, maar ook, zei de spreker, een we reld, waarin de onderwijzer zijn idealen kan behouden (geen oorlog, geen loon- en prijspolitiek, aangepast aan de internatio nale liberalisatie). Ten slotte gaf spreker voorbeelden, waaruit bleek, dat bij de z.g. „gelijkstelling" het openbaar onderwijs er slecht af kwam. Hij bekeek deze kwe^le van de practische en principiële kant De gedachtenwisseling, die na de inleiding volgde, ging in hoofdzaak over de pacifi catie en was zeer geanimeerd. Er werd dan ook besloten meer dergelijke avon den te houden, die zeker, wanneer als nu belangrijke kwesties van verschillende kanten belicht worden, verhelderend kun- nen werken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Andric, z. van J. Kramer en A. Visser. - Maartje. d. van R. Brands en J. Hakvoort. - Gerrit, z. van J. Oost en M de Boer. - Alice J„ d. van D. Zeeman en F. van Dijk. Ondertrouwd: Lubbertje Kramer en Aafje Romkes. Getrouwd: Teunis Schenk en Lubbetje Koffeman. VISSERIJBERICIIT Op 7 October werden door 54 vaartuigen aangevoerd: 2281 pond lijnaal 1,00-1,07 1077 pond snoekbaars 0,39-0,40, 496 pond' rode baars 0,21—0,23 en 792 pond voorn 0,05- 0,06 per pond. De op Urk goed bekende aannemer E. Blok uit Rotterdam heeft voor f 32.325,— aange nomen het vernieuwen van de beschoeiing van de middendam over een lengte van 100 nieter, Deze aannemer zal ook proberen de dam wand, die door de Duitsers is weggehaald ea welke na de bevrijding in het IJsclmeer, op de terugweg naar Urk, is verloren gegaan, weer op te zoeken, zodat een kans bestaat dat dan verdere uitbreiding van hernieuwing der be schoeiing kan plaats hebben. BOTTER HIELP BOTTER Zaterdagmorgen vroeg omstreeks 5.10 uur ontwaarde de IJmuidense kust wacht op ongeveer 3 a 4 mijl ten N.N. W. van de pieren een stakellicht, dat later afkomstig bleek te zijn van de UK 234, een botter die daar met ma- chinesehade ronddreef. Inmiddels was de UK 243 uit de vis sershaven vertrokken om zijn col lega binnen te brengen. Om kwart veor acht zijn de twee scheepjes in be houden haven gearriveerd. Zondagmiddag had in de Ned. Her vormde kerk de afscheidsprediking plaats van ds. Papineau Salm, die bin nenkort naar Colmchate vertrekt. Het kerkgebouw was geheel gevuld, toen ds. Papineau Salm met gebed opende en liet zingen Psalm 95 vers 1 en 4 Daarna las hij voor uit Corinthe 2. Na een beschouwing van dit onderwerp sprak hij woorden van dank tot de kerkeraad, de beide zusterverenigin gen, de padvindsters en burgemeester Rehorst. Hij deelde mede, dat de kerk diensten en de catechisaties zulle" worden waargenomen door ds. Borg* hardt, tot de nieuwe dominé zijn 'n* trede doet (waarschijnlijk 26- Nov) Namens de kerkeraad sprak de h"e D. Hoornsman zijn dank uit voor au® wat ds. Papineau heeft opgebouw Hierna spraken nog burgemeester e horst, namens de gemeente Den He^ der, ds. Borghardt namens de Rin8 Y® Predikanten. Ds. Hartkamp dan f namens de Chr. Ger. Gemeente voo de samenwerking, waarna ds. neau Salm diep bewogen een s v/oord sprak. AUTOMOBIELEN GINGEN AAN DE *01 Alhier geraakten van een grote trailer met uit Am- richt'"* aanhangwagen van de fa. Deutekom sterdam, die langs de Schoolweg, oBdef Blauwe Kiel reed, qpn paa, wielen los, dat de chauffeur dir merkte. Het leverce gevaar op voor tegenliggers, totdat de as en de wielen het water inrolden. Onge veroorzaakte dit ongeval niet. VLAMMENDE WIEKEN IN De toneelvereniging „Kunstmin' heeft ^pel die genomen „Vlammende Wieken enll»er in drie bedrijven. Zij zal hiermee i11 0 voor het voetlicht treden.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2