De van Stad en Omgeving eerste duizend genoten „Op hoop van zegen" Toneelwedstrijd vindt doorgang Zeven I.V.A.-leden namen deel aan een tournooi van U.T.T. C. Dr Tenhaeff over helderziendheid en telepathie Actie voor de zes samenwerkende militaire fondsen begonnen B.K.C. schoot na 1-1, in tweede helft V.V.W. naar 4-1 nederlaag Voortreffelijke opvoering voor H.B.B. in Tivoli Vanavond de tweede voorstelling Amerikaanse jagers gearriveerd IN HET KORT Begrafenis Yvonne Bijl Drie tweede prijzen mee naar Den Helder HAV-dames noteerden grote overwinning „WIJ LEVEN IN EEN GROTE TIJD1' Hedenavond lezing voor VU Nel Oosfhouf andermaal voor een volle zaal HRCWatergraafsmeer ingelast Nieuws van de Motorclub Eerste A C.C.O.-avond te Anna Paulowna Kort overzicht van de doelstellingen Zaterdagmiddag enkele attracties De reorganisatie van de Helderse Gemeenschap De tweede ronde van de schaak-competitie Hef lag voor hef grijpen...... Burgerlijke Sfand Zi jpe Besf geslaagde VARA-avond DINSDAG 10 OCTOBER 1050 „Op 24 December 1900 werd voor de eerste maal in de Hollandsche Schouw burg „Op hoop van zegen" opgevoerd", lazen wij gisteravond In het programma van het „Nederlandse Volkstoneel". En op Maandag 9 October 1950, in een tot de laatste plaats bezet Tivoli-theater te Den Helder, beleefde dit prachtige stuk van Herman Hejjermans zijnja, hoeveelsteopvoering. Vijftig jaar al deed het stuk dienst, en gespeeld zoals het gisteravond werd gespeeld zal het nog minstens zovele jaren meegaan. Door zijn verbluffende realiteit weet „Op hoop van zegen" nog steeds volledig te boeien, zelfs al willen verscheidene „oudjes" beweren dat er maar één Kniertje was, mevrouw Esther de BoerVan Rijk. Niettemin heb ben ook zfl het „Nederlands Volkstoneel", dat op uitnodiging van de Helderse Bestuurdersbond naar onze stad kwam, wederom met buitengewone belangstel ling gevolgd. Maar ook de andere rollen vonden een waardige vertolking. Het zou dan ook haast onbegonnen werk zijn om op dit zo meesterlijk weergegeven spel aanmerkingen te maken. Wij hadden er enkele, maar die waren zo onbete kenend dat zij niet eens genoemd mo gen worden. Het „Nederlands Volks Toneel" heeft iets goeds gebracht, waarvoor diep-geroerde mensen na het laatste doek langdurig hun dank be tuigden. Hedenavond wordt het prach tige stuk nogmaals opgevoerd. Weer zullen bijna duizend stadgenoten van dit zo bekende werk van Heijermans genieten. Ten slotte zij vermeld, dat de heer N. Helder voordat de voorstelling be gon een korte propagandistische toe spraak hield. Marie Faassen oogstte het succes dat Heijermans destijds in deze rol heeft gelegd, waarmee zij dus ten overvloede heeft bewezen een actrice van buiten gewone klasse te zijn. Naast Marïe Faassen noemen wij onmiddellijk het grote talent van Elly van Stekelen burg, die een voortreffelijke vertöl- king gaf van Jo, Kniertjes nicht, het meisje van haar zoon Geert. Deze laatste de „sociaal" die zich vrijmaakt van elke nederigheid, werd raak gety peerd door Jan Vreeken. Kniertjes tweede zoon Barend, met een afkeer van de zee, vond gestalte in een zeer sterk spelende Hans Culeman, van wie de moeilijke scène, wanneer hij door een tweetal veldwachters van huis wordt gehaald om aan boord te wor den gebracht, niet veel meer zin voor werkelijkheid deed verwachten. Eien #xtra compliment voor deze nog zo Jonge acteur. En dan Cobus en Daantje, de diaco niemannetjes, van Alex Faassen en Wim Kouwenhoven, zo ontroerend ten tonele gebrachtHans Tiemeyer «peelde de reder Clemens Bos, in wie hij zich vrij goed kon in-leven. Er wa ren echter ook minder overtuigende ogenblikken. Of was men een tikkel tje ontevreden dat de naam Johan Elsensohn, die oorspronkelijk in het programma stond, kon worden door gehaald? Van de overige rollen kon ons het meest bekoren de zieligkomi- sche figuur achter het -lessenaartje in het kantoor van de reder, de boekhou der Kaps, knap gebracht door Bab Wiisman. Hei publiek mag aan boord Gistermiddag om half één werd de Amerikaanse torpedobootjager D.S.S. Soley" door Hr. Ms. „Orkaan" achter waarts de haven binnengesleept. Ter wijl de jager voor het commande- mentsgebouw werd afgemeerd, stoom de de sleepboot weer naar buiten, om de „Furse" te halen. Deze werd een half uur later langszij van de „Soley' vastgelegd. Beide oorlogsbodems waren reeds tegen half negen op de rede ten an ker gegaan. In de loop van de morgen brachten de commandanten, comman- der G. S. Heston en commander J. K Knapper, een bezoek aan de Comman dant Zeemacht Nederland, de Com mandant Maritieme Middelen en de burgemeester van Den Helder, waar na de commandanten zich weer aan boord begaven. De Nederlandse autoriteiten legden gistermiddag tegenbezoeken op de torpedobootjagers af. Ook van de zijde der burgerij bestond voor dit Ameri kaanse bezoek veel belangstelling. Het zal stellig talloze stadgenoten een ge noegen doen, te vernemen dat de oor logsbodems heden- en morgenmiddag van één tot vijf uur door het publiek kunnen worden bezichtigd. Te 's Gravenhage slaagde voor het voorlopige diploma Scheepswerk- tuigkundige de heer J. Toes, leerling van de Avondcursus voor scheeps- werktuigkundigen alhier. Nadere mededelingen volgen Het bestuur van de Helderse Ge meenschap heeft gisteravond ten Raad- huize vergaderd met de commissie, die in het vorig jaar de NIWIN-toneelwed- strijd heeft georganiseerd, en een aan tal afgevaardigden van de verenigin gen, die aan deze wedstrijd hebben deelgenomen. Unaniem was men van mening, dat ook in het komende seizoen een der gelijke wedstrijd moet worden gehou den. Daarbij wil men niet alleen de verenigingen betrekken die de vorige keer deelnamen. De voorkeur werd er aan gegeven, niet meer tevens ten bate van een liefdadig doel werkzaam te zijn, maar uitsluitend te trachten door deze wedstrijd de beoefening van het dilettanten-toneel in Den Helder op 'n hoper peil te brengen. Zolang de reorganisatie van de Hel derse Gemeenschap nog niet haar beslag heeft gekregen, werd de voormalige NI WIN-wedstrijdcommissie bereid ge vonden, het voorbereidende en organi satorische werk onder auspiciën van de Helderse Gemeenschap te verrichten. De commissie zal in overleg met het bestuur van de Helderse Gemeenschap de plannen nader uitwerken en zo spoedig mogelijk alle verenigingen, die daarvoor in aanmerking komen, per circulaire op de hoogte te stellen. De kleine Vvonne Bijl is gistermid dag naar haar grafje op het Huisduiner kerkhof gebracht. Het was een zeer droeve gang voor degenen, die het jon ge levenslustige meisje zo plotseling door een verschrikkelijk ongeluk aan de dood moesten afstaan. De tocht naar de groeve werd eniger mate verlicht door de sympathieke steun van de naaste buren en de zee'r velen, die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangstelling en deel neming. Nadat het kistje was neergelaten en het zwarte rouwfloers was bedekt met een schat van geurende bloemaP, werd alleen het wooru gevoerd door de ge reformeerde predikant ds. J. Hartkamp, die uit Mattheus het gedeelte las waar Jezus zegt: „Laat de kinderkens tot Mij komen en verhindert ze niet, want derzulken is het Koninkrijk der Heme len". Na nog de 39ste Psalm te hebben gelezen en een bemoedigend woord van begrip en troost te hebben gesproken, •indigde ds. Hartkamp de teraardebe stelling met gebed. De Utrechtse tafeltennisvereniging U.T.T.C. organiseerde gedurende het afge lopen weekend ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan een «eer geslaagd tournooi, waaraan ook een zevental leden van de Helderse tafeltennisvereniging I.V.A. deelnamen. En die zeven vertegenwoordigers hebben daar in de Domstad met veel succes de kleuren van hun vereniging en van onze stad boog gehouden. gen het dubbel dat het kampioenschap behaalde aan het kortste eind. Het dubbel KeyzerSinjewel kwam niet ver, maar het dubbel VermeerHe melrijk (tweede klasse) sloeg zich in de finale. Hun viel de tweede prijs ten deel. Een andere tweede prijs was voor het dames-dubbel Vreugdenhill Sinjewel. IVA veroverde dus drie tweede prij zen, wat in deze omgeving zeker een gunstig resultaat mag worden genoemd Vermelden wij nog, dat de dames en heren van IVA in grijze rok en broek en in rood shirt verschenen, waarvoor zij onder andere bij monde van de voor zitter van UTTC werden geprezen. Onze stadgenoten lieten in Utrecht dus in alle ■opzichten een keurige indruk achter. Bijzonder eervol was het resultaat dat mej. W. Vreugdenhil behaalde te gen de kampioene van Utrecht, de ge vreesde Thea Bul, die met haar vader tevens een kampioensdubbel vormde. Mej. Vreugdenhil liet in deze span nende partij, die zowel van haar als van mej. Bul het uiterste vergde, zien dat ook de dames uit de kop van N.- Holland kunnen tafeltenissen. Zij ver loor weliswaar, doch er waren drie games voor nodig. Deze wedstrijd trok grote belangstelling. De heer Sinjewel moest zijn poule in de eerste klasse overspelen, daar men gelijk eindigde. Sinjewel sneuvelde ten slotte met gering verschil. Ook mej. Goedegebuur en mevr. Sinjewel heb ben hun beste beentje voorgezet, maar het spel in de enkel-klasse was hun toch te machtig. De heren Vermeer en Hemelrijk kwamen in de enkel-klasse eveneens niet tot opmerkelijke présta ties. De heer Keyzer was al een goed eind op dreef, maar moest toen in de derde ronde capituleren. Het echtpaar Sinjewel bereikte de finale van het gemengd-dubbel. Na een vlotte wedstrijd legde het beslag op de tweede prijs. Het dubbel Goedegebuur Hemelrijk versloeg in de tw,eede klasse het clubgenoten-dubbel Vreug denhil—Vermeer, maar trok daarna te- De dames van de handbalafdeling van de Helderse Athletiek Vereniging hebben Zondag in Krommenie' een klinkende overwinning behaald op Rood-Zwart. De Helderse dames, die wel bijzonder goed op dreef waren dit maal, zegevierden met niet minder dan 9— 3. Alle HAV-doelpunten werden door mej. C. Bot gescoord. Voor de Helderse Volksuniversiteit houdt dr. J. M. Rombouts, geneesheer aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, vanavond om acht uur in de Vakschool voor Meisjes zijn eerste lezing van een serie van drie lezingen over het onderwerp „Wij leven in een grote tijd". Van het bestuur van de Volkuniver siteit ontvingen wij onderstaande toe lichting: Wie leeft van de ene dag in de an dere, heeft stof te over om onze tijd een tijd van onzekerheid, spanningen en botsingen te noemen. Wie tracht ds gehele ontwikkelingsgang op zekere af stand te bezien, zal moeten toegeven dat geweldige krachten aan het werk zijn, waarin toch een lijn zit. Ontelbaar velen die vroeger alles op gezag aan namen, zijn thans zover gekomen dat zij zich een eigen oordeel willen vor men. Hield men vroeger halt voor het onbekende, tegenwoordig tracht men door te dringen in het gebied van de diepste roerselen van de mensenziel. Niet alleen uit nieuwsgierigheid, maar omdat men er van overtuigd is de men selijke gedragingen beter te kunnen verstaan en leiden als men weet waar uit zij voortkotVien. Het is de moeite waard er zich re kenschap van te geven in welke uit zonderlijke omstandigheden men tegen woordig leeft en welke ontzaglijke mo gelijkheden zijn opengelegd. Dr. Rom bouts hoopt, dat velen na afloop van zijn inleiding met hem en onderling van gedachten willen wisselen over dit interessante onderwerp. Hij verwacht voorts vele jongeren op deze avond, en bij de besprekingen die volgen, te mogen begroeten. De tweede en derde avond volgen op 17 en 24 October. VEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR, 9 Oct. 5 paarden 600— 800; 117 vette koeien 500—1025; 30 nuchtere kalveren 25—75; 104 vette schapen 70—125; 157 varkens 1.88—1.95 per kg. De belangstelling voor de tweede opvoering van „De Krijtkring" door Nel Oosthout was boven verwachting groot. Ook gisteravond was de Casino zaal tot de laatste plaats bezet en an dermaal werd met uitzonderlijke aan dacht geluisterd naar de boeiende voordracht van het omvangrijke to neelwerk. Het langdurige applaus, dat na elk der vijf bedrijven opklonk en aan het eind van de voorstelling het karakter van een ovatie aannam, mocht tevens gezien worden als een uiting van dankbaarheid jegens het bestuur van de vijfjarige Helderse Volksuniversi teit, die met Nel Oosthout's opvoerin gen van „De Krijtkring" weer twee prachtige avonden aan de reeks van culturele manifestaties heeft toege voegd. De KNVB heeft voor Zondag de com petitie-wedstrijd HRCWatergraafs meer ingelast. Ook werd voor die dag WieringerwaardZAP vastgesteld. In de laatste ledenvergadering van de Auto- en motorclub „Den Helder en Omstreken" werd besloten, ook in het komende seizoen weer z.g. „kaart lees-wandeltochten" te organiseren Men wil een drietal van deze tochten houden in competitieverband. Ter gelegenheid van het eerste lus trum van de club wordt in Januari een feestavond gehouden „voor en door de leden". Met de leiding van de organisatie is de heer P. Rijkers be last, die inmiddels reeds de namen van verscheidene medewerkers en -sters heeft genoteerd. Op de eerste ACCO-avond van dit seizoen in „Veerburg" kon de heer L. van Dam een flink aantal belangstel lenden welkom heten. Dr. W. H. C. Ten haeff, privaat-docent in de parapsycho logie aan de Utrechtse universiteit, sprak er over helderziendheid en tele pathie Artsen, godgeleerden en wijsgeren schonken reeds vroeger aandacht aan de verschijnselen, die we met helder ziendheid en telepathie aanduiden, maar de para-psychologie, de weten schap, die zich met deze „overdracht van bewustzijnsinhouden langs andere dan gewone wegen" en met „aanver wante" verschijnselen bezig houdt, is nog maar jong en staat nog in de kin derschoenen. Telepathie is voor ons al len wel eens woord met bepaalde in houd, maar met opzet gaven we toch de tussen aanhalingstekens geplaatste !«nge omschrijving, omdat dr. Tenhaeff nog al eens „vreemde woorden" ge bruikte en we weten, dat dan gedacht wordj: kan dat nu niet op z'n Hollands gezegd worden. Uit het gegeven voor beeld blijkt, dat dan bij herhaling een lange omschrijving gebruikt zou moe ten worden, terwijl nu met een enkel woord kan worden volstaan, maar wat erger is, die „moeilijke" woorden zijn vaak niet te vertalen en als we het zou den proberen te doen, zouden we ver klaringen krijgen, die wetenschappe lijk niet geheel juist zijn. De weten schap kan daar niet mee werken en gebruikt nu maar liever dat vreemde woord. En de man van de wetenschap heeft er natuurlijk bezwaar tegen z.g. verklarende woorden te gebruiken, die een onjuist begrip kweken en gebruikt Op verschillende wijzen heeft het actieve comité van voorbereiding de Helder se bevolking er van verwittigd, dat deze week hier ter stede de jaarlijkse inza meling ten bate van de zes Gezamenlijke Militaire Fondsen wordt gehouden. Een aantal collectanten en collectrices heeft gisteren reeds een aantal huisbezoeken afgelegd. Om half één heeft burgemeester mr. G. D. Rehorst voor de aangeslote nen bij de Rijksradiodistributie een woord van aanbeveling gesproken. De actie zal nu t/m Vrijdag in de vorm van een huis-aan-huis-collecte worden voort gezet. Op de laatste dag van de week zal op straat worden gecollecteerd. Ten einde dan te zorgen voor een grote publieke belangstelling, worden enkele at tracties voorbereid. Men heeft de medewerking gekre gen van de Matrozenkapel uit Hilver sum, die Zaterdagmiddag een rond gang door de stad gaat maken. Voorts zal de band van de Mjjnendienst, de „Sweepers", zich op enkele plaatsen in de bebouwde kom der gemeente la ten horen. Dan bestaat nog de moge lijkheid, dat een uit marinepersoneel bestaand accordeon-ensemble die mid dag zijn medewerking verleent en dat één of twee geluidswagens een rond rit zullen maken. Een bijzondere attractie zal zijn de expositie van een éénmans-duikboot op het Rialto-plein, waar uiteraard enige collectanten met hun bussen ge reed zullen staan. Welke fondsen? Wij menen er goed aan te doen, nog even in het kort weer te geven, hoe de zes militaire fondsen hun taken onderling hebben verdeeld. Het „Fonds 1815", voor oud-militai ren en nagelaten betrekkingen, geeft aanvullende hulp aan Rijkspensioen gerechtigden en wel aan de nagelaten betrekkingen van militairen die in of na 1940 zijn gesneuveld, voorts aan door oorlogshandelingen verminkte militairen en aan slachtoffers van mi litaire rampen in vredestijd. De vereniging tot steun aan mili ciens „Stamil" verleent hulp aan hen, die tengevolge van de vervulling van hun dienstplicht bijzonder nadeel hebben ondervonden en eventueel aan hun nagelaten betrekkingen. De vereniging „Ereschuld en Dank baarheid" verleent financiële steun aan militairen, die tijdens de tweede wereldoorlog gewond zijn geraakt of ernstig ziek zijn geworden en eventu eel aan hun nabestaanden. Het „Karei Doorman Fonds" ver leent steun aan opvarenden van de Koninklijke Marine, die gedurende de oorlog het slachtoffer van hun taak zijn geworden en eventueel aan hun nagelaten betrekkingen. De „Prins Bernhard Stichting" be hartigt de zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke belangen van militairen, die zich vrijwillig voor dv dienst heb ben gemeld, met inbegrip van oud leden der Binnenlandse Strijdkrach ten. Het „Van Weerden Poelman Fonds" geeft, waar nodig, vaste vorm aan de bereidwilligheid van het personeel van de Legerluchtmacht, om elkander zowel tijdens als na het verblijf in werkelijke dienst in moeilijke om standigheden bij te staan. Hieraan kan worden toegevoegd, dat deze zes op zichzelf staande in stellingen en fondsen zodanig samen werken, dat alle door de oorlog ge troffen gezinnen van militairen zoveel mogeljjk op afdoende wijze worden geholpen. Onlangs werd in „Formosa" een door het bestuur van de Helderse Gemeen schap Uitgeschreven vergadering ge houden, waarin de wenselijkheid van een grondige reorganisatie werd be sproken. Men zal zich herinneren, dat door de vergadering een commissie werd benoemd, welke deze kwestie moest bestuderen en een rapport daar over samenstellen. Dit rapport is inmiddels gereed geko men en aan het bestuur van de Helder se Gemeenschap voorgelegd. In interne kringen heeft het bestuur gisteravond bedoeld rapport behandeld, teneinde volkomen op de hoogte te geraken met de voorstellen en adviezen, welke de commissie ten aanzien van de voorge nomen reorganisatie in het rapport heeft neergelegd. Binnen enkele weken, misschien reeds eerder, zal het bestuur van de Helderse Gemeenschap wederom een vergadering met afgevaardigden van alle aangesloten verenigingen beleg gen. Het schema van een nieuwe Hel derse Gemeenschap zal dan ter beoor deling aan de vergadering worden voorgelegd. dus ook tegenover leken de vakterm Bovendien bedenke men, dat dit voor hem en voor een deel van zijn gehoor „gewone" woorden zijn en het voor de spreker, die voor een vreemd publiek staat, heel moeilijk is te bepalen, of het gebruik van die vaktermen moeilijk heden bij zijn gehoor oplevert of niet. Dat gehoor is gemengd en bestaat uit meer en minder ontwikkelden en uit mensen, die veel of weinig lezen. Het zou ons spijten als sommige mensen van deze soort avonden wegbleven, omdat zij afgeschrikt werden door een paar woorden, die hen „boven de pet" gingen. Die woorden doen het hem niet en de zaak waar het wel om ging is door de uitstekende docent, die dr. Tere- haeff is (wat zouden we graag eens eens cursus over een onderdeel van zijn veelomvattende wetenschap volgen!) op duidelijke wijze voor ogen gesteld. Liever dan een uitgebreid verslag te geven van zijn inleiding in de proble matiek (het vraagstuk) van de para psychologie (wetenschap, die zich be zighoudt met wonderbaarlijke zielkun dige verschijnselen?), wezen we eens op het bovenstaande en laten enkele con clusies volgen. Van „wonderen", van handelingen, die de natuurkrachten te boven gaan en dus alleen door God verricht kunnen wo-rden, is hier geen sprake. We hebben te doen met ver mogens van algemeen menselijke aard, die zich bij de een gemakkelijker open baren dan bij de ander en misschien wel de alleroudste kenvermogens van de mens zijn. Bij de ontwikkeling van het intellect (verstand, denkvermogen) van de mens zijn ze waarschijnlijk op de achtergrond geraakt. Hiervoor pleit: ze openbaren zich het meest bij een slaaptoestand, dus als het verstand naar de achtergrond is gedrongen. Helderzienden, zien niet alles. Uit het onderzoek is gebleken, dat dingen of zaken, die in het centrum van hun eigen belangstelling gestaan hebben of die ze zelf beleefd hebben, terug zijn te vinden in wat zij „zien". Er zijn werkelijk enige mensen bij wie de vermogens, waarop helderziend heid en telepathie berusten, sterker ontwikkeld zijn dan bij de gemiddelde mens. Bij velen, die voor geld in zalen optreden, is slechts sprake van charla tanerie, van kwakzalverij of bluf. Hun optreden kan lichamelijk en geestelijk een gevaar zijn voor de volksgezond heid. BOUWVERGUNNINGEN B. en W. verleenden vergunning aan: J. Meeldijk voor het bouwen van een schuur met veestalling en verbouwen van een woonhuis aan de Schorweg; aan het Prov. Electrisch bedrijf van N.H. tot het plaatsen van een stalen transformatorkas1 aan de Lotweg; aan G. Keuris, Balgweg, voor het splitsen van een woonhuis; aan C. van Staalduinen te 's Gravenzande voor het bouwen van een afdak voor bergruimte en stalling voor vee. Gisteravond werd in de bovenzaal van het Militair Tehuis aan de Ka. naalweg de tweede ronde gespeeld h, de wintercompetitie van MSC, welk« tevens geldt voor het schaakkamp!, oenschap van Den Helder. In de hoofdgroep speelde voor het eerst mee de heer G. Mol, die lid i8 geweest van HSG te Haarlem. Deze schaker, die een gewaardeerde aan. winst is voor MSC, verloor gisteravond van de heer J. Bommel. De heer J. M. Koning, die in de vorige competitie kampioen werd van de eerste klasse, speelde nu mee in de hoofdgroep waarin hij zich geducht weert. Hij' won gisteravond van de heer A. H. Verschuur, die door een incorrect of. fer een stuk verloor en daardoor in een hopenloze positie kwam. Ook dg heer J. van der Kuyl, die na zijn ziek. te voor het eerst weer meespeelde, bleek zich nog best in de hoofdgroep thuis te gevoelen. Hij won zijn partij tegen de heer J. Valkenier. De heer J. Bommel, die allebei zijn partijen sinds de aanvang van de com petitie heeft gewonnen, heeft nu de leiding in de hoofdgroep. In de eerste groep leidt de heer J. Noordeloos, met twee punten uit twee partijen. De uitslagen van de gisteren ge. speelde partijen waren: Hoofdgroep: J. ValkenierJ, van der Kuyl 01; J. BommelR. Mol 1— 0; J. Marsman IIH. Herderschee \L A. H. VerschuurJ. M. Koning 0I; W. J. Geus—J. Smit 10. Eerste groep: D. Dokter—P. v. Dijk 01; J. de JeuJ. Noordeloos 0—1; G. Geus—D. de Lange 1—0; de overi ge partijen werden afgebroken of uit gesteld. Gevonden: ceintuur, étui, alpino muts, dubbeltjes-armband, bril in étui, twee zwarte honden, rechter glacé handschoen, handschoen met bont ge voerd, paar handschoenen, haarkam en een paar veters, zwarte kinder-jekker, kinderjasje, vier mutsjes, mes, man teltje met capuchon, twee blauwe over alls, petje, zwarte portemonnaie, sleu tel, drie kinderschoentjes, gymnastiek- schoentje, damestas, vulpotlood, ball pointpen, zadeldek. Verloren: alpinomuts, twee bank biljetten van f 10.drie pennen met breiwerk, broche, bril, heren das, paar gymnastiekschoenen, paar handschoe nen, gele herdershond, zwarte glacé handschoen, ketting, driewielig kin derfietsje, twee zilverbons van f 2.50 en een zilverbon van f 1.twee muts jes, blauwe overall, vijf portemon- naies met inhoud, twee portefeuilles met inhoud, grijze geruite rok, sleu telbos, sleutel m. kop. plaatje K.M.- jachthaven, tas inhoudende boeken ambachtsschool, twee vulpennen, zil verbon van f 1.doublé armband horloge. Bevallen: T. Verfaille—Bast. J. M. MiddelieBoone, z.; A. Mulder— Bouke. d.; W. KrijtenbergPronk, d.; T. BoomstraZijlstra, d.; I. 1'Istelle— Mulder, z.; J. Zwaneveld—Paans, d. Ondertrouwd: J. H. Salfischber- ger en G. van Rees; A. Hoenson en J. M. Holewijn; P. Goed en M. J. van Pel; M. van IJzendoorn en E. M. M. Badtke; I. L. Brinkman en N. Tiessen; J. G. Sa- belis en M. Wezelman; J. Kwast en M. Markus; J. Veld en J. Bruins. Getrouwd: C. N. E. Schoen en C. de Graaf; M. van den Eftde en L. C. de Bruijn; J. E. F. van Lierop en C. Hoogakker; S. Dassen en L. van der Wal. Overleden: A. Grijpsma, wed. v. L. W. N. Kriele, 67 jr.; C. N. van Ko- ningsbruggen, 50 jr., m.; J. Huijsman, echtgen. v. D. Smit, 71 jr.; V. I. Bijl, vr., 3 jr.; T. Jasper, m„ 97 jr.; A. Bremer, vr„ 2 weken; M. C. Rump, echtgen. v. C. Keijzer, 64 jr. p. BURGERLIJKE STAND Geboren: Reinier Petrus, i. v. Bakker en I. C. Schilder. Overleden: T. Bruin, 73 jaar, wed. van J. Dekker. De Poldersen konden met de 1—1 ruststand zeker tevreden zijn. Zijzelf en ook de toeschouwers zullen wel niet gedacht hebben, dat de voor sprong, die de gasten na een kwartier namen, tot één doelpunt beperkt zou blijven. De VVW-ers waren, met de wind als hulpmiddel en een betere techniek als onmisbare steun toen veelal de meerderen der Poldersen, die met de rug tegen de muur ston den. Doch de voorhoede der gasten was op het gebied van doelpunten ma ken niet bijzonder gelukkig en toen in de 24e minuut Blok uit een afgeme ten voorzet van Okkerse de gelijk maker scoorde kwamen de Poldersen gaandeweg in hun oude spelletje. De eerste helft kenmerkte zich dus in het begin door een overwicht der gasten, dat na een kwartier door Mees ter, die zelfs bij een ren Hendrikse achter zich liet, in een 10 voorsprong werd uitgedrukt. Na de rust werd het geheel anders en na een keiharde schuiver van Van Teulingen, openden de gastheren het vuur, dat na een kwartier werd be loond door Okkerse, die een uittrap van Dekker ineens retourneerde en zo van dertig meter de stand op 2—1 bracht. Opnieuw kraakte het even voor het BKC-doel, doch niet lang Tien minuten na het tweede kwam van de voet van Van Teulingen, via een boogbal van Blok, de derde goal en toen daarna Van Teulingen een voorzet van Okkerse keihard benutte was het pleit vrijwel beslecht. De gasten bleven echter moedig door vechten, doch doelpunten ontstonden niet. Graag hadden we de sportieve en sympathieke Wervershovers wat meer gegund. Scheidsrechter Vermeu len leidde uiterst correet en behoefde niet vaak te fluiten. llllllllllllllllllllllllliflB Do Vara-avond begon met pech. „De Zonne kloppers" kwamen door een auto-defect wat laat en de versterker wilde niet werken. Maar dat leed was gauw vergeten, want mevr. IJs- selstein kon om half negen een bijna volle zaal welkom heten, het hele programma, uitstekend van gehalte, werd extra vlot afgewerkt, er was m korte tijd een gezellige stemming en de ver sterker die het vertikte hebben we niet eens gemist. Allereerst sprak de propagandist, de heer Vs Beer. Hij maakte het, vanwege het tijdverlies» niet te lang. Hij herinnerde aan het Zomer feest, dat in het teken stond van het vijf-©®" twintigjarig jubuleum van de Vara, de om- roep, die ruim 230.000 leden telt, maar er toch graag nog meer wil hebben. Want bij de zendtijdverdeling spreekt het aantal leden een woordje mee. Bovendien wil men, in samen werking met de andere omroepen, gaan eX~ perimenteren met televisie, waar grote sommefl mee gemoeid zijn. Spreker besloot zijn °P' wekking om lid te worden met de uitroep» ,»Laat het jubileumjaar voor de Vara een g°e jaar zijnl" Over het gezelschap „De Zonnekloppers'' kunnen we kort zijn. De een zal misschien Th© Hodlars, de accordeonnisten, de grootste lof zwaaien, de ander Sylvain Poons of Cees 6 Lange, een derde de zanger Charles Acrts, c zangeres Elly Rexon of wel de illusionist Pi©tr0 Nakoro. Waarschijnlijk echter zal men, even als wij, algemeen gevonden hebben, dat in zijn repertoire heel goed was. Het apP dat elk op zijn beurt kreeg was tenminste t®' even hartelijk en gul. Mevr. IJsselstein sprak dan ook zeker m aller naam toen zij dit aardige •ns©rn dankte. Zij uitte ook waardevolle woorden^ wal en »p het toneel alles goed m ordo bad*

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2