Charmante mannequins zullen op 8000 voet hoogte Sidons creaties tonen Middenstanders in het geweer Nederland pionier-af op gebied van de volkshuisvesting r Ook de herenmode verandert Wij zijn rechisonzeker door ondes kundige prijzen-controleurs" Lage arbeidsproductiviteit oorzaak van spanningen Dekostenderveevoeding TREEDT STRENG OP TEGEN VERKEERSZONDAARS Ministerieel bevel KERKELIJK NIEUWS Minister In 't Veld (na studiereis:) Hoge flatbouw moet ook in ons land mogelijk zijn Een schenking voor Gem. Universiteit te Amsterdam Lesvliegtuig neergestort Juwelendieven slaan grote slag in Den Haag Onschuldig in gevang? Drieën ie asphaltfabriek voor Oostpolder Komen er 900 politieke delinquenten vrij Minister In 't Veld bezoekt Amsterdam Havenstaking in Lubeck Een heer draagt een hoed Opzichtige dassen worden minder gevraagd De pet tot ondergang gedoemd Overstromingen in India MODESHOW BOVEN DE NOORDZEE Elegantie en schoonheid in een K.L.M.-Convair vo? SSS sfmNay^omptS ct Ontwerper begon in '45 met een naaimachine fl* (Van onze Haagse redacteur) „Het is in het algemeen beslist on waar, dat de 150.040 detaillisten de prij zen opdrijven. Van een marge-verho ging in de detailhandel van textiel is absoluut geen sprake5'. Ziedaar een der uitspraken, die wij noteerden uit de betogen der woordvoerders van de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond, alsmede van het sociale orgaan van arbeid en detailhandel, die Maan dagmiddag hier ter stede uiteenzettin gen gaven over de huidige ontwikke ling der prijzen en het regeringsbeleid te dien aanzien. De huidige loon- en prijspolitiek der regering, aldus de heer W. Perquin, die namens de Middenstandsbonden de con ferentie presideerde, is te speciaal ge zien uit het oogpunt der lonen en be oogt een te eenzijdige poging tot ver mindering der bestaande spanningen. Vele kleine ondernemers blijven bene den de f 3000 inkomen per jaar. Door de toenemende concurrentie, ook gevolg van de verruiming van de invoer in het kader der integatie- en liberalisa- tiepolitiek der regering, is van een door berekening der prijzen in de kleinhandel weinig terechtgekomen. De belangrijke prijsstijgingen der grondstoffen op de wereldmarkt tenge volge van de oorlog op Korea zijn aan ons aan grondstoffen arme land uiter aard niet ongemerkt voorbijgaan. Volgens de middenstand getuigt het regeringsbeleid, dat een door de vakbe weging geëiste algemene prijsstop af wees, van wijsheid van inzicht, omdat anders roofbouw op het bedrijfsleven gepleegd zou zijn. Maar anderzijds acht men de prijscontrole-maatregelen der regering tegenover de detaillisten in het algemeen niet gerechtvaardigd (enige prijsopdrijvers onder hen uit gezonderd) De kern Na onderzoek bleken immers de klachten van ongemotiveerde winsten ten aanzien van aardappelhandelaren geuit volkomen onjuist. Kern van het gehele lonen-en-prijzen-probleem is de arbeidsproductiviteit. Deze bedraagt in ons land 92% van vóór de oorlog, ter wijl ze overal elders (behalve in West- Duitsland) boven de 100% ligt. Toch is ons productie-apparaat geens zins slechter dan vóór de oorlog. Bij verhoogde arbeidsprestaties is een lo'onsverhoging mogelijk, die econo misch tenvolle verantwoord is. Terwijl de minister van Economische Zaken een blijk van vertrouwen gaf aan de schoenhandel, waarvoor een reeds gereed liggende prijsbeschikking ingetrokken werd, legde hij door zijn prijsbeschikking textielgoederen als het ware een odium op de textielhandela ren .Maar van prijsopdrijving kan door een ruime marktpositie en een moor dende concurrentie geen sprake zijn. Wat bereikt de minister evenwel? Hoe zonderling het moge klinken: een prijsopdrijvende werking, want de de taillist leunt graag aan tegen de toe gestane maximum-prijzen. De middenstand heeft ernstige be zwaren tegen de calculatie van de ver vangingswaarde, als men pas deze mag berekenen, wanneer nieuwe waren aanwezig zijn. Want dit betekent de liquidatie van het bedrijfskapitaal. Twente mag daarentegen de kostprijs baseren op de dagnotering van de New Yorkse markt. Wij zijn, aldus een der sprekers, vol komen rechtsonzeker door de ondes kundige controleurs der prijsbeheer - sing, van wier subjectief oordeel wel afhangt. Bij uitblijven van regerings instructies lokken de controleurs proef processen uit. Dit is pijnlijk voor de middenstanders, die ervoor aangezien worden, dat zij het leven duur maken. De prijsstijging der schoenen b.v. is beperkt tot 8 a 13% en men ontkende, dat de internationale toestand daarop van enige invloed geweest is. De de tailprijzen van de toekomst zijn nog in nevelen gehuld. Maar het publiek gaat b.v. schoenen van lagere prijs, hoewel van goede kwaliteit, vragen en zo zal de wal langzamerhand wel* het schip, gaan keren! Een nuttige publicatie Met de veevoeding is het in ons land in het algemeen zeer droevig gesteld; dit onderdeel van de landbouw is tot heden bijna overal verwaarloosd. Een zeer bekend Nederlands veevoedings- deskundige zei onlangs, dat men er veelal „met de pet naar gooide". He laas is dit de waarheid. Waar wordt op dit punt wel eens gerekend, waar wel eens gewogen? Men moet de dieren geven wat ze nodig hebben, doch ook niet meer. Bij de melkproductie worden ruim 60 pet. van de productiekosten ingenomen door de voederkosten. Hieruit volgt, dat de voeding het belangrijkste on derdeel is bij de melkwinning. Wie tegen de moeilijkheden van het rekenen opziet wende zich tot het Provinciaal Veevoederbureau of tot de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, beide instanties helpen gaarne. Verder heeft het Centraal Veevoederbureau (Secre tariaat: Landbouwwinterschool te Box tel) een buitengewoon waardevol boek je uitgegeven, dat op geen enkel be drijf waar vee wordt gehouden mag ontbreken. Het heet „Voedernormen voor de landbouwhuisdieren en voe- derwaarde der voedermiddelen en het kost 12 centen. Laat de uitspraak: „Er wordt met de pet naar gegooid in de komende winter niet op uw be drijf van toepassing zijn. Goed voeren is voordelig voeren. De minister van Justitie heeft aan het Openbaar Ministerie verzocht om voor zover dit nog niet geschiedt streng tegen overtreders van de ver- keersvoorschriften op te treden en te vens de politie te instrueren om niet langer te volstaan met een waarschu wing, doch proces-verbaal op te ma ken. De verkeersonveiligheid is onrust barend groot in ons land en met het naderen van de herfst nemen de ge varen op de weg nog toe. De aandacht wordt er nu reeds op gevestigd, dat bij de inwerkingtreding van het wegen-verkeersreglement, het geen omstreeks 1 Januari 1951 kan wor den verwacht, de rijwielen uitgerust moeten zijn met een rood achterlicht voorzien van een rijkskeur. Men stel len niet tot het laatste ogenblik uit om een dergelijk achterlicht te doen aan brengen, indien het rijwiel daarvan niet is voorzien. Nefl. Hervormde Kerk. Beroepen te HoogeveenG. Taverne te Minnertsga; te Leiden (vac. P. W. Spruijt)J. N. de Ruijter te Sneek; (vac. J. C. van Apeldoorn)N. Kleermaker te Genemuiden; te Huizum (evangelisatie) G. Pettinga te Oostermeer; te Rotterdam- Feyenoord (vac. H. J. van Heerden): C. J. Dijkhuis, laatstelijk predikant te Aalten. Aangenomen naar Vreeswijk: H. Enkelaar te Jaarsveld. Bedankt voor De Hey-HeyplaatW. Brinkman te Asperen; voor Loenen a.d. Vecht: J. Arendsen te Blauwkapel; voor Andijk: P. N. Vellekoop te Terwispel: voor Nijkerk: H. G. Abma te Rotterdam-Delftshaven. Benoemd te hulpprediker te Assen: J. Spertia-Weiland, candidaat aldaar; tot hulpprediker te Utrecht. Wijk 6: Ds G. Duitemeyer, legerpredikant aldaar. Aangenomen de benoeming tot voorganger van de Herv. Evangelisatie te Ede: ds P. G. de Vey—Mesdagh te Rotter dam. Gereformeerde Kerken. Bedankt voor Rotterdam-Zuid. 8e predikantsplaats: T. H. van Andel te Vlaardingen. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Houlerwijk: L. Moes te Blokzijl; te Niezijl-Kommerzijl: C. Trimp, candidaat te Amstelveen. Be dankt voor Loppersum-Westerembden; H. Venema te Maastricht. Chrlst. Gereformeerde Kerk. Tweetal te Arnhem: A. Hibers te Oud-Beierland en C. v. d. Weele te Har derwijk. Aangenomen naar 's Gra- venhage-Oost: G. H. Polman, oud-missio- nair-predikant op Celebes: naar Zwolle: J. H. Velema te Bunschoten, die bedankte voor Assen. Bedankt voor Artesia (Californie) C. Smits te Driebergen. Gereformeerde Gemeenten. Tweetal te 's Gravenhage: Fr. G. Dieleman te Borselen en W. de Wit te Middelburg. Bedankt voor Scheve- ningen: H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Nederland moet oppassen, dat het op het gebied van woningbouw en woning inrichting niet hopeloos achterop raakt. Dit is de mening van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, nadat hij dezer dagen terugkeerde van een studiereis naar Denemarken en Zweden. Daarbij viel zijn aandacht speciaal op de mogelijkheden en de ontwikkeling van de hoge flatbouw. Ook in Nederland, zo meende de minister, waar men zuinig moet zijn op dei grond, moet het oog op flatbouw worden gericht. Hij verwacht, dat men zich In de kringen der bouwwereld nader in deze materie zal verdiepen. onder deze voorzieningen en in Ame rika en Canada worden huizen zonder centrale verwarming en warmwater voorziening nu wel niet beschouwd als krotwoningen, maar toch als huizen beneden de maat. Concentratie nodig De kosten van centrale verwarming en warmwatervoorziening bedragen in de door de minister bezochte flats f 14 per maand, waarin begrepen ren te, afschrijving en exploitatiekosten. Wanneer in ons land de kosten van verwarming f 3,50 per week bedra gen, is het voor de minister de vraag of we, ook al zou het een gulden per week duurder uitkomen, de stap niet moesten wagen om te komen tot cen trale verwarming en warmwatervoor ziening. Wij zijn niet meer de pioniers op het gebied der volkshuisvesting, zeide minister In 't Veld en dat moet z.i. veranderen Maar dat kan alleen als we voor de hier besproken kwes tie een oplossing weten te vinden. Die oplossing is alleen te bereiken, als woningbouwverenigingen of 'particu lieren een proef willen nemen met het aanbrengen van deze voorzienin gen in grote bouwblokken. Concen tratie zal hier nodig zijn om te expe rimenteren, aldus de minister. Hij wees er nog op, dat in Zweden prac- tisch in iedere keuken een koelkast staat. Ook is de minister van mening, dat er meer moet worden overgelaten aan de architect. Bij een bouw van zes woonlagen komt men in Stockholm wat de kos ten betreft op hetzelfde niveau als bij een flat van drie verdiepingen. Bij meer dan zes woonlagen komen de kosten lager. Ook de inrichting van de Zweedse flats staat op hoog peil. Ieder gezin heeft de beschikking over een badkamer of een doucheruimte. In practisch elk blok heeft men warm watervoorziening en centrale verwar ming. In Denemarken en Zweden wordt thans geen woning gebouwd De „Rockefeller Foundation" heeft een aantal geldschenkingen beschik baar gesteld voor personen en instel lingen in de gehele wereld ten behoeve van de studie op medisch, natuurkun dig, politiek, geschiedkundig en litte rair gebied. De gemeentelijke universi teit te Amsterdam ontvangt 4.500 dollar voor onderzoekingen op het gebied van de histologie (weefselleer) onder lei ding van professor dr. G. C. Heringa Ook in 1947 werd eenzelfde bedrag ontvangen. De schenking is voor drie De Australische ingenieur en uit vinder Ernest George Beard, die volgens zijn zeggen de drie dimen sionale film heeft geperfection- neerd, zal binnenkort een bezoek aan ons land brengen. Gistermiddag om half drie is een lesvliegtuig van de vliegbasis Woens- drecht, dat aan het oefenen was bij Rilland, in de Zuid-Bath-polder neer gestort. Bij het overvliegen van de spoorlijn is het toestel in aanraking gekomen met een der draden van de nieuw aangelegde hoogspanningslei dingen, die van Brabant naar Goes lo pen. Deze leidingen staan nog niet onder stroom. Het toestel kantelde, stortte neer en werd geheel vernield De beide inzittenden kregen geen let sel. Zij konden uit de brokstukken worden gehaald. Het toestelletje, type Tigermoth, droeg als nummer A 45. Inbrekers hebben Zaterdagavond in Den Haag juwelen tot een waarde van vijftig of zestigduizend gulden buit ge maakt. De familie W„ die aan de Waals- dorperweg te Den Haag woont, ging naar de bioscoop. Tijdens hun afwezig heid drongen inbrekers de woning van de achterzijde binnen. Zij doorzochten alle kamers en verdwenen met de grote buit aan juwelen. Het onderzoek van de recherche heeft nog geen tastbare resultaten opgeleverd. De Rotterdamse politie heeft in sa menwerking met de Rijkspolitie van Nieuwerkerk aan de IJsel de 43-jarige J. W. van der W. en de 57-jarigp A, G- van B. gearresteerd. Dezen zou den in Februari 1948 uit het distribu tiekantoor te Capelle aan de IJsel een groot aantal bonkaarten, die toen een „zwarte" waarde van ongeveer anderhalve ton vertegenwoordigen, hebben verduisterd. Zij zijn voor de Officier van Justitie geleid en hebben een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Toen de diefstal gepleegd was, heeft de politie de 36-jarige brandkastenrepe- rateur M. van S. gearresteerd, die des tijds door de rechtbank tot twee en een half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Deze zou de tipgever zijn geweest. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat hij ten on rechte voor deze diefstal veroor deeld is. (Van onze Haagse redacteur). Naar wij van zeer goed ingelichte zijde vernemen, bestaan er op het de partement van Justitie uitgebreide plannen tot een successievelijke vrij lating van bepaalde groepen politieke delinquenten. Als eerste groep komen 900 van deze categorie gedetineerden overeenkom stig de vonnissen en arresten van Bij zondere Gerechtshoven en de Bijzon dere Raad van Cassatie voor spoedige invrijheidsstelling in aanmerking. Het moet niet uitgesloten geacht worden, dat de nieuwe minister van Justitie, mr. A. A. M, Struycken, over deze aangelegenheid in de Tweede Ka mer geïnterpelleerd zal worden, daar met name in de kringen der oud-illega len ernstige ongerustheid bestaat over deze voornemens der regering. (Van onze Haagse redacteur). Donderdag zal de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, naar wij vernemen, de eerste paal slaan voor de bouw van 1800 woningen in het Westen van Am sterdam, op de hoek van de Hoofd- weg/Erasmusgracht. De havenarbeiders te Lubeck zijn Maandag in staking gegaan om het stakende personeel van het Westduitse waterwegen systeem te steunen. Zij hebben besloten geen schepen te laden en te lossen, zolang de bruggen over de Trave en aan de haven door admi nistratief personeel van de waterwe gen wordt bediend. JAPANSE VISSERSBOOT DOOR SOWJETS OPGEBRACHT Volgens een apans nieuwsbureau heeft een Sowjetrussisch patrouille vaartuig op een afstand van vijf km. van het Japanse eiland Hakkaido een Japans vissersvaartuig aangehouden. Voor de werkzaamheden in de Oosterpolder is een drijvende asphaUja^uek gebouwd, die op het ogenblik bij Kampen ligt. Wanneer de proefnemingen met deze asphaltfabriek een gunstig verloop hebben, zal de drijvende werk plaats misschien deze week nog naar Flevostad vertrekken. Boven op deze fotowerklieden bezig met het in gereedheid maken van dijkbedekkingen. Onder: de ketels waarin asphalt wordt gemaakt. (Van onze speciale verslaggever). U7IE als Heer der Schepping de mond vol heeft met schampere opmerkin gen over de grilligheid en ongedurig heid der damesmode, na daaraan pijn lijk herinnerd te zijn door recente aan slagen op zijn portefeuille (want por- temonnaies behoren ook al tot de snel verdwijnende artikelen), doet men be ter na de ervaringen, welke men op de zojuist in de hoofdstad gehouden heren- modebeurs heeft kunnen opdoen om trent de stage veranderingen, waaraan ook de herenmode onderhevig is, een braaf stilzwijgen in acht te nemen. Want, mijne heren, ook Uw mode wis selt zo al niet met de seizoenen, dan toch in elk geval in een langzamer tem po en het stempel van Amerika drukt evenals dat van Parijs bij de dames op Uw Jdedingswjjze. j_|ET initiatief tot het houden van de beurs ging in feite uit van enige be kende dassenfabrikanten, die van oor deel zijn, dat de Jaarbeurs te Utrecht voor de heren-textielbranche geen ge schikte verkoopgelegenheid is, omdat de duizenden kijkers de werkelijke ko pers verdringen. Daarom werd dit jaar voor het eerst in het oude, vermaarde Amsterdamse Veilinglokaal Frascati aan de Nes de herenmodebeurs ingericht. HOED OF GEEN HOED? De aanwezigheid ter beurze van twee van Nederlands grootste heren-hoeden- fabrikanten, gaf ons aanleiding tot de vraag, hoe het nu staat met deze bran che. Tot onze verbazing vernamen wij dat wat hoge zijden betreft twee fa brieken in Eindhoven volop werk heb ben. De hoge hoeden schijnen dus bij feestelijke of droevige plechtigheden nog altijd in zwang te zijn. De commerciële leider der bekende Staalmeesterfabriek te Bussum gaf ons een interessant exposé over het dragen van hoeden. Hij, zelf oud-journalist, In de streek van Sikkim (tussen Bengalen en Tibet) hebben rampspoe dige overstromingen plaats gehad dooi de plotselinge was van de Tista-rivier. Vier stalen bruggen werden meege sleurd. Deze overstromingen zouden van midden September dateren, maar het desbetreffende bericht is pas he den te Nieuw Delhi ontvangen daar de provincie Sikkim volkomen geïsoleerd is. Vele mensen zouden het leven ver loren hebben en de schade zou aan zienlijk zijn. therine Lacey aantreffen. Hoe het begon De zesendertig-jarige Sidon, die men schouwen. „GENERAL S. D. STURGIS" AANKOMST Het troepenschip „General S. D. Stur- jaar en bedraagt dus 1500 dollar per gis" wordt in de loop van de nacht van jaar. DE 20000 OP 16300 In de tweede klasse van de 511e Staatsloterij le lijst viel de prijs van f 20.000 op nr. 16300. Maandag op Dinsdag voor IJmuiden verwacht. De ontscheping der opvaren den zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Dinsdagmiddag 10 Oc- tober te 13 uur in de haven van Am sterdam beginnen. Herbert Sidon, een befaamd Londens ontwerper van haute couture, zal Vrijdag naar Schiphol reizen, vergezeld door drie charmante Engelse mannequins om de eerste modeshow te brengen, die in Nederland op een vliegveld werd gehouden. De passagiers van een der K.L.M.-ljjnvliegtuigen, op de Hjn Amsterdam Londen v.v., een Convair, zullen op 8000 voet hoogte boven de Noordzee een maar zelden zonder zijn schetsboek voorproefje van de show te zien krijgen. In de lueht zullen tenminste twintig za' aantreffen, heeft voor vele films japonnen worden getoond en na de landing zullen tweehonderd gasten in het ontwerpen gemaakt. Hij is thans een restaurant „Aviorama" de gelegenheid hebben de gehele collectie te aan- van Engelands meest vooraanstaande mode-ontwerpers en heeft op wonder- ljjk snelle wijze carrière gemaakt, selectie uit tweehonderd mannequins. in 1945 kwam hij, na zijn dienst in die voor deze originele modeshow in het leger, naar Londen met als eniee aanmerking wilden komen, miss Bar- bezit een naaimachine en twee ponds- bara Goalen, miss Chritine Harewood biljetten. Voor het ene pond huurde eh miss Jean Lodge gekozen. Van miss hij een zolderkamertje en met het an- Een bijzondere, nog geheime, crea- Goalen wordt verteld dat zij het dere ging hij naar een restaurant tie van de Engelse mode-ontwerper meest gefotografeerde model ter we- bestelde een' maaltijd. De serveerster heeft hij genoemd „The flying Dutch- reld is. De 23-jarige miss Harewood, was een aardig meisje in een niet ere man geïnspireerd door de KLM en die voor de eerste maal voor een En- flatteuze japon. Sidon bood aan voof ontworpen voor elegante luchtreizig- gels huis werkt, heeft gewerkt voor haar een nieuwe te ontwerpen Uit sters. Er zullen speciale arrangemen- Balenciaga, Dior en Maggy Rouff. De dankbaarheid introduceerde zij hem ten aan boord van de Convair wor- 22-jarige filmactrice miss Jean Lodge, bij enkele cliënten. Zo begon de Iood- den getroffen zodat het mogelijk zal die onlangs een rol vervulde in de baan van Sidon, wiens creaties noe zijn om de show tijdens de negentig film „The Dancing Years", ondergaat onlangs op de Biennale te Venetie minuten lange vlucht voor de passa- Vrijdag tevens haar luchtdoop. met groot succes werden getoond giers te houden. jn Sidons kostbaar ingericht mode- Hier werd zijn ontwerp „Black Rose" Drie meisies huis' dat Selegen is in het hart van speciaal gecreëerd voor de première tt Londen nabij het KLM-kantoor, kan van de gelijknamige film, internatio- Herbert Sidon heeft tijdens een in men geregeld bekende personen als naai beschouwd als de meest bijzon het Savoy hotel te Londen gehouden Hildegarde, Mary Dresselhuys, Elisa- dere creatie van dit jaar. wees ons op .het feit, dat het dragen van een hoed het waardigheidsgevoel van de mens doet toenemen. In de mid deleeuwen droegen de heren wel, de slaven geen hoeden. Gedurende de oor logsperiode raakte het hoedendragen uit de mode en direct na de oorlog droeg in ons land slechts 40% der mannelijke bevolking een hoed en daarbij behoor den slechts weinigen der jonge gene raties. Dit percentage, aldus onze zegs man, is thans snel stijgende, hetgeen ook uit de omzetcijfers der vaderland se industrieën blijkt. In de gehele bran che werken in ons land bijna 1000 per sonen en wij exporteren naar Zweden, Denemarken en vooral naar West- Duitsland, waar een nijpend tekort aan hoeden bestaat. De import van Ame rikaanse, Engelse, Franse, Oostenrijkse en Italiaanse hoeden doet dè winkeliers met grote voorraden zitten, want de prijzen liggen nog vrij hoog. Er zijn landen, waar de hoed er vrij wel uit ligt. Frankrijk b.v., waar ten hoogste in vele delen des lands een Baskenmuts of Alpino gedragen wordt. En in geheel Europa (niet in Amerika) durft bijna niemand met de eens zo populaire strohoed te lopen! De Staalmeesterfabriek komt met 'n nieuwe vinding op de markt. Een Alpino in lioedvorm van ongeapprêteerde haar- vilt, 80 gram licht, waarvan het ge heim ligt in het feit, dat de rand de dubbele dikte van de bol heeft. Deze hoed kan tegen de regen en is opvouw baar zonder kreukels achter te laten. De pettenindustrie behoort tot die, welke tot verdwijnen gedoemd is. Want ook op het platteland gaat het dragen van petten sterk achteruit, omdat ook daar de jeugd de voorkeur er aan geeft, zeker des Zomers, blootshoofd te lopen. Sprekende met dassenfabrikanten, vernamen wij, dat in het genre opzich tige dassen met drukke fel-kleurige Amerikaanse patronen, de vraag be langrijk gedaald is en dat smaakvollere dessins zowel in dassen als in shawls thans veel gevraagd worden .Een filo soof onder de standhouders was van oordeel, dat in rustiger tijden ook de kleuren der dassen minder opzichtig zijn. En, hopen wij, goede voorspel ling voor de naaste toekomst. In de overhemdenindustrie gaat men zich vooramelijk toeleggen op de hem den met vaste boorden, terwijl bij de betere genres een extra-boord er bij ge leverd wordt. Dank zij deze modewij ziging leeft de baleinen-industrie op, welke de taps voor de slappe boorden moet leveren. In de herencostuums komt ook een radicale wijziging onder Angel-Saksische invloed. Het sportcolbert met in kleur al dan niet afwijkende pantalon is en vogue en een industrie als de Hollan- dia-fabrieken brengen dan ook sport- kleding in allerlei moderne genres als nieuw artikel. Ook voor export be stemd. Canadese winterjekkers gaan traditionele winterjassen te verdringen, opgeld doen en willen pogen, om de zoals in feite de regenjassen (welk een enorme opgang heeft deze industrie in weinige jaren gemaakt!) de demi- saisons gedaan hebben. Waar blijven de meisjes? J)E OPLEVING der herenmode-indu strie heeft evenwel een probleem zeer nijpend gemaakt, n.1. dat van het gebrek aan vrouwelijke werkkrachten. Men maakt zich in ingevéijde kringen hierover veel zorgen. Tal van fabrie ken moeten orders weigeren, omdat zij geen personeel kunnen krijgen. De Hol- landia-fabrieken b.v. zouden graag morgen reeds 500 meisjes tewerk willet stellen en tal van andere bedrijven eveneens. Ondanks vaak in de aanlok- kelijkste termen gestelde advertenties blijft het aantal der aanmeldingen on der de bescheidenste verwachtingen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4