Nieuws van het eiland Texel aan De Weense mode leeft op Goed gemutsi R.K.A.F.C. bracht Texel eerste nederlaag toe Vechtpartij in Zaandam Wieringen Openbare verkoping Vervolg Stadsnieuws Marinepersoneel voor Nieuw Guinea Tussen Haaks en Kuifje Voordrachtavond voor de Fryske Krite Breezand TONEEL TEN BATE VAN STICHTING 1940-45 Koegras Leerzame avond van Advendo Anna Paulöwna Burgerlijke Stand Komen en gaan Hei woord is de heren Een keur van Nederlandse bloemen naar Stockholm DINSDAG 10 OCTOBEB 1950 Onze Alkmaarse correspondent schrijft: De Texelse gasten van RKAFC heb ben in Alkmaar een uitstekende indruk achtergelaten. Dat zij uiteindelijk als verliezers het veld moesten verlaten was heus geen schande, een gelijk spel hadden zij zeker verdiend, 't Verband in het elftal is goed, en hun tempo be hoorlijk. Doch zij troffen het slecht dat de Westerweg-defensie in prima vorm was. Na een matig begin herstelde de A -achterhoede en middenlinie zich snel en waren toen bijna niet meer te passeren. Bij AFC stond, na een lange afwezigheid, doelman Kwant weer on der de lat, die blijk gaf, het vak nog niet verleerd te zijn. Dé wijze waarop hij er een pracht schot van linksbui ten Stam uit hield was goed werk. De Blauw-gele voorhoede speelde thans weer op volle kracht en stelde de T.- achterhoede voor de moeilijkste pro blemen. De eerste helft wenste de Texel-spelers eerst tegen de schuin over het veld staande wind in te spelen. Ondanks dit model ging de strijd ge lijk op, zodat het publiek kon genie ten van een enerverende wedstrijd. Eerst tegen de rüst gelukte het de AFC- ers uit een open aanval het eerste doel punt te maken. Juist toen de uitste kend leidende scheidsrechter Rozeman voor rust floot, werd Kwant gepas seerd. Het doelpunt werd echter niet toegekend. Een kwartier in de tweede helft vergrootte AFC haar voorsprong Texel gaf geenszins op. Alles werd er op gezet om de achterstand in te lo pen, hetgeen 7 min. voor het einde ge lukte. De gelijkmaker zat in de lucht, doch het scheiasrechtersfluitje maakte zeer benauwde overwinning. AFGEGEVEN JACHTAKTEN Voor het komende Jachtseizoen 1950— 1951 werden op het gemeentehuis 67 grote Jachtakten afgegeven. 370 VOOR T.B.C.-BESTRIJDING Bij de collecte ten bate van het tuber- culosefonds „Draagt' elkanders lasten" werd in totaal 369,49 opgehaald. Den Burg leverde op 69,95, Den Hoorn 34,67, Oudeschild 36,75, Eierland 23,41, De Cocksdorp 14,86, De Koog 47,04, De Waal 8,21 en Oosterend 135. VISAFSLAG OUDESCHILD Aan de visafslag te Oudeschild werd vorige week aangevoerd: 37 kg bot. 6985 kg garnalen, 13.700 kg garnalenpuf, 220 kg kabeljouw, 2 kg harder, 110 kg schar, 11,394 kg schol, 34 kg paling, 233 kg poon, 699 kg tarbot, 6477 kg tong, 2267 kg wij ting, 2 y, kg kreeft 345 kg kreukels, 6 kg zalm en 1034 kg kokhanen. MARKTBERICHT DEN BURG, 9 Oct. 1951. Aangevoerd werden 35 lammeren van 45—60; 45 scha pen van 80 tot 100; 9 rammen van 90 tot 140; 6 pinken van 280—350; 15 graskalve ren van 180 tot 220; 3 veulens van 250 «ott 330 en 22 biggen van 45—65. Zaterdagavond heeft zich in het centrum van Zaandam een hevige vechtpartij voorgedaan. De 44-jarige blikslager te R., die in een echtschei dingsprocedure gewikkeld was, ont moette zijn vrouw aan de arm van de 51-jarige fabrieksarbeider R. Te R. bewerkte R. met een ploertendoder en toen de vrouw daarna tussenbeiden wilde komen moest zij het ontgelden. Met bloedende hoofdwonden moesten beiden naar het ziekenhuis worden vervoerd. Na daar verbonden te zijn konden zij naar huis terugkeren. Te R. werd door een passerende agent in burger gearresteerd en naar het bureau van politie overgebracht. De blikslager verklaarde, dat hij uit verdediging een ploertendoder bij zich had gestoken, omdat de vrouw hem verscheidene malen had gesard. In een aftakking van de Oude Rijn, nabij Laag-Keppel (Gelderland), bevindt zich een oude watermolen, die sinds eeuwen gediend heeft als watermolen voor een maalderij. Deze molen was in de loop der tijden in verval geraakt. Thans is hij hersteld en een dezer dagen met enige plechtigheid in bedrijf gesteld. BRIDGECLUB IN NIEUWE OMGEVING Nu de Wieringer Bridgeclub door het uittreden van de clubs uit Schagen en Den Helder e.o. uit de.Ned. Bridgebond, in Noordhollands Noorderkwartier, zij eenzaam is komen te staan en het spe len van club- en viertallenwedstrijden tegen verder gelegen plaatsen als Alk maar, Zaanstreek en Watèrland met het oog op de reiskosten, moeilijkheden zul len opleveren, is aansluiting gezocht bij de Federatie West-Frieslnnd waarin o.a. de clubs uit Enkhuizen, Hoorn, Twisk, Hoogkarspel etc. zijn opgenomen. De Wieringer Bridgeclub vond hier een gastvrij onderkomen. Het wedstrijdspel in regionaal ver band is hiermede ook voor het komen de seizoen verzekerd. Reeds werd in Hoogkarspel de eer ste ontmoeting gespeeld waarin het eerste viertal van WBC de tweede plaats bezette. In hotel De Haan te Hippolytushoef vond onder grote belangstelling de verkoping plaats van een woonhuis en gronden ten vergoede van de erven Jac. Boersen en Fr. Engel. De verkoping vond plaats ten over staan van notaris Tj. R. Groendijk te Wieringen. Het woonhuis, schuur, erf- en tuingrond, groot 11 are, wérd bij opbod verkocht aan M. Braaksma te Westerland voor f3100. De drie percelen bouwterrein, gele gen rond het huis aan de zijde Mek- kerstuinwegBelt, werd verkocht aan J. Tijsen en Zn. te Westerland. Een tweetal percelen bouwland, ge legen te Noorderweg, groot 255.10 na en in de Belt. groot 33.40 ha, werden verkocht aan de heer H. Boersen resp. voor f 6.410.— en f 1.610. De wervingsgroep van de Koninklijke Marine treft voorbereidingen ter aan- v/erving van personeel voor de dienst op Nieuw Guinea. Hiervoor komen in aanmerking vaklieden als metaalbewer kers, monteurs, electromonteurs, tim merlieden, betonwerkers, magazijnbe heerders, tijdschrijvers, wegenbouwers en technische tekenaars. Zij kunnen een verbintenis aangaan voor ander- kalf jaar. Men geeft de voorkeur aan personeel, dat reeds in dergelijke be trekkingen bij de Koninklijke Marine heeft gediend. Aan de gemeentelijke visafslag werd gedurende de vorige week aan gevoerd: 2140 kg bot, 1417 kg garnalen, 89 kg kabeljauw, 33 kg rog, 571 kg schar, 21360 kg schol, 33 kg poon, 720 kg tarbot, 5787 kg tong, 4866 kg wijting. Het tweede en zesde flottielje mij nenvegers zijn gistermorgen naar het veegterrein bij Terschelling vertrok ken. Het is morgen hoog water om 7.15 ®n '0.50 uur, en laag water om 1.20 en 14.00 uur. De temperatuur van het zee- Water was 12.9 graden Celsius. Woensdagavond opent ook de Fryske *^ite „Gijsbert Japickx" het winter groen. Het bestuur is er in geslaagd Zl°h voor de openingsavond te verzeke ren van de medewerking van de voor drachtkunstenaar W. Altena. Van deze voordrachtkunstenaar is be- kend, dat hij zijn publiek zowel in luim als in ernst op de meest aange name wijze weet te boeien. Het be hoeft dus geen betoog, dat de Krite <len morgen in „Casino" een genot- v°lk avond te wachten staat. In de zaal van de heer Bossen had, ten ba% van de Stichting '40'45, de eerste opvoering plaats van het toneel spel in drie bedrijven: „Het" geschon den klaverblad" Het stuk staat op naam van „Ko Entje" en vóór de op voering maakte de heer Weeda, voor zitter van het afdelingsbestuur van de Stichting, bekend, dat achter dit pseudoniem schuilgaat de heer Dissel koen, eerder onderwijzer aan de open bare school te Anna Paulowna en thans wonend in Westzaan. De schrijver en zijn echtgenote waren in de zaal aan wezig en werden dus door de heer Weeda in het bijzonder welkom ge heten, die daarna zijn spijt betuigde over de betrekkelijk geringe opkomst van het publiek (ongeveer honderd personen) en betoogde, dat wij allen met elkaar de Stichting vormen en deze dus iets van onszelf is. Op het stuk en spel hopen wij na de tweede opvoering, de volgende week in „Veerburg", terug te komen. Het oordeel van de schrijver, wie we na afloop daarnaar vroegen, was ten aan zien van het spel: eerste bedrijf wat slapjes gespeeld, te verontschuldigen door zenuwen van de spelers en onrust in de zaal. Bij het tweede en derde bedrijf was het ook niet altijd stil, gin gen daardoor enige woorden en mis schien voor enkele toeschouwers de draad verloren, maar dit en het derde bedrijf werden goed gespeeld. Aan het slot werden de heer en me vrouw Disselkoen op het toneel ge roepen en toegesproken door de heer Weeda en het lid van het gewestelijk: bestuur van de Stichting, de heer Boon uit Haarlem. Laatstgenoemde memo reerde, dat het stuk nog eens liet zien, wat in de jaren '40'45 in ons land ge beurde en vond het goed, dat we daar aan weer herinnerd werden. Hij dank te spelers, speelsters en regisseur, maar bovenal de heer Disselkoen. Ter herinnering aan deze avond en als. blijk van dankbaarheid reikte spreker de schrijver een penning over, geslagen ter gedachtenis aan de slag om Arn hem en die geschonken wordt aan hen. die zich bijzonder verdienstelijk maken voor de Stichting. Mevrouw Dissel- koen kreeg bloemen. De heer Dissel- koen, getroffen door woorden en ge schenk, dankte, mede namens xflc vrouw, voor deze blijken van waar dering. Voor de vrouwen- en meisjesvereniging „Advendo" te Koegras heeft de heer C. lest, hoofd van de school voor Buitenge woon lager onderwijs te Den Helder, een interessante inleiding gehouden over de rijpere jeugd. Na ingeleid te zijn door de presidente, mevr. J. H. Dunk Abbenes. schetste de heer lest in kernachtige be woordingen de problemen in het leven van de opgroeiende jonge mens. Met voor beelden illustreerde htf, hoe het jonge ge slacht kan toenemen in kennis, redelijk heid, zedelijkheid en reinheid. Van zeer groot belang is daarbij de verhouding met de ouders, welke gekenmerkt moet worden door wederzijds vertrouwen en begrip. De rede van de heer lest werd met óe grootste aandacht gevolgd. V.V. BREEZANDER BOYS De wedstrijd tegen - Marken II werd afge last en dus had het eerste elftal van de Boys rust. Het tweede ging naar DEK II in Medem- blik. Ook daar was het terrein ia slechte con ditie, maar het werd toch een aardig'e wed strijd. In de eerste speelhelft wilde het bij de Boys niet erg vlotten en bij de rust stond DEK niet 1—0 vóór. Narde1 hervatting washetr verband in de Öreezanderploeg beter. Hielke van Drunen scoorde maar liefst viermaal. Medemblik maak te nog één goal, zodat de Boys met een 4—2, overwinning naar huis gingen. Een misverstand had tot gevolg, dat de wed strijd van de adspiranten niet door ging. Programma voor Zaterdag: HCSC II—Breez. Boys I 2.15 uur; HCSC III—BB 2.15 uur (ver trek bus van Driebergen 1.30 uur); BB adps.— Flevo adsp. 4 uur. OPDRACHT Het bouwen van twee lokalen aan de R.K. school is gegund aan de aannemer Tuin te 't Zand, die voor 27.995 in schreef. (Vervolg van pagina 2) Geboren: Jannes P., z. van J. Borgo en G. van der Tuin. Adrianus J., z. van H. J. van der Voort en C. van den Hoek. - Mijert J., z. van J. Kaan en A. Blaauboer Vries. Hendrika E., d. van J. Cornelissen en M. J. Boerman. Aalbreg't A., x. van J, L. Vcrnue en J. de Winter. Diewerke, d. van P. J. Kapitein en M. M. Oosthof. Eli- sabeth J. M., d. van G. Timmer en H. J. M. van Emmerik. - Pieter, e. van P. Waiboer en 1'. Jongerlinb. Trijntje, d. van W. Muntje- werf en G. ter Burg. Nicolaas P., z. van C. P. Schabbing en A. J. de Wilde Moor. Alida J., d. van T. Ligjendag en Z. Loer. Geertruida, d, van Joh. Beerepoot en M. Koning. Petroneïla E., d. van A. Duin en P. M. Pijnacker. PhiUpina H., d. van Ph. H. Kamp en H. J. A. Melcliera. Ondertro uwdi Th. A. Huiberts en H. A. Steenvoorden. Joh. C. Dobbe en P. Zand vliet. Jao. Jeninga en Chr. Vonk. A. Mulder en Joh. Liefting. L. Zandvliet en E. M. A. Garthoff. G. Mereboer en B. Buning. Getrouwd: K. J. M. de Groot en A. E. Neuvel. Joh. P. Duin en «.E. M. Ver heul. Joh. P. Rasch en M. A. Bloothoofd. K. van Houten en P. A. de Wit. G. W. Philipsen en A. Klaver. Overleden: M. van Wachtendorff van Rijn—Keppel, 76 jaar. Ingekomen: G. F. TepperBaas e« kind van Hoogezand-Sappemeer; M. M, M- Kolster van Voorhout; G. Kranenburg- Dijkstra van Grijpskerk; mej. P. Staring van Heemstede; mej. G. Buisman van Amsterdam; mej. M. H. M. Winter van Bergen; K. J. M. de Groot van Utrecht, mej. W. Kreijger van Den Helder; Joh. Pieterse van Winkel; A. W. Waenink van Hillegom. Vertrokken: mej. Joh. M. A. A. Zwirs naar Schagen: mej. G. Koster naar Bergen: F. A. Wijnker naar Heemstede; mej. P. G. van Oosten naar Amsterdam; mej. E. M. Komen naar Barslngerhorn; H. van der Tuin naar Wieringen, Den Oever; mej. M. A. Captein naar Bergen; Jac. Schuiling en gezin naar Den Helder; mej. M. M. C. van den Berg naar Ber gen; mej. H. J. Kerkhof naar Baarn: S CornelissenMosk en kind naar Delf'; mej. E. E. P. Molenkamp naar Haarlem; Joh. van Ooijen naar Rossum; wed. G Remenaar—van der Vliet naar Wieringen: mej. M. Wormsbecher naar Bergen; mej G. Kamp naar Den Helder; A van Eg- mond en echtgen. naar Den Helder. DAMCLUB „EXCELSIOR" Uitslagen van gespeelde partijen: Ie klasse: D. v. d. Wallen—H. Veenstra 20; Jb. WeijersH. J. v. d. Berg 20; T. Wiersma—J ,A. van Vliet 0—2. Ile klasse: F. TielensA. Heerschap 0— 2; C. LeijnseN. Rosloot 2—0; L. Schou ten Lz.A. Schouten 2-M); L. van Leeu wen—A. Kaptein 11; A. Schouten A«. Sj. v. d. Wal 0—2. [)US nu zal dat toch wezenlijk gebeu ren. Ik had het nooit voor mogelijk gehouden, maar de krant zegt het en dat is het eind van alle tegenspraak. Eindelijk, eindelijk zijn dan toch de ogen aan het opengaan. Vijf minuten vóór twaalf, om zo te zeggen. Als we nog even gewacht hadden was er van al het moois uit vroeger dagen niets meer over dan wat curiositeiten in een mu seum. Maar hoe piëteitsvol dat ook is, het blijft een armzalig surrogaat voor wat eenmaal geweest is. Wat eenmaal heeft geruist en geglansd en geschitterd rond de welgeschapen leden van knap pe struise vrouwen. U begrijpt het al: ik denk aan de nationale drachten, waarvan men ein delijk het geheel eigene, het onweer staanbare flatteuze en schilderachtige heeft ingezien. Zo goed als in Zwitser land is ook hier een beweging gaande die ten doel heeft het nationale cos- tuum weer in ere te herstellen, aange past aan de eisen die onze tijd nu een maal stelt. Maar goed: de oude glans en statie mag dan practisch niet geheel te her stellen zijn (men moet toch in de mooi ste streekdracht kunnen fietsen en in een bus of trein stappen), als de be weging voldoende steun krijgt en alle vrouwen, ook de dames die nu bij de Haute Couture zweren, de moed hebben om zo'n costuum werkelijk te dragen, dan zijn wij niet een stap terug getre den in de ontwikkeling, maar een héél grote stap vooruit. Alleen dit zal slechts k-unnen gebeuren als het man volk meewerkt. U gelooft mij niet? Ik zal het u bewijzen. Jaren geleden woonde ik enige maan den in een der mooiste streken van ons land, het onvolprezen Zuid-Beveland En daar begon mijn schoonheidlievend hart te bloeden van spijt om al het prachtig eigene dat langzaam maar ze ker aan het verdwijnen was. De statige Bevelandse dracht, u weet wel: die met de heerlijke kanten mutsen als grote witte schelpen, de gouden sieraden, de bloedkoralen, de bontgekleurde doeken en de statig deinende zwarte rokken, werden alleen nog maar gedragendoor de vrouwen boven de, zeg vijf en twin tig jaar. De jonge meisjes wilden er niet meer aan. Die droegen jurken van kunstzijde en tobralco-met-een-bloem- pje, precies als de jeugdige schonen in Manchester en Marseille en Maag denburg en Medemblik en Medan en Melbourne.Ik was eerst verbaasd "toen verbijsterd en eindelijk veront waardigd. Ik ging op bezoek bij de boerinnen, ik dronk koffie met koek in de keuken en op mijn enthousiast smeken sleepten zii bereidwillig haar hele klerenkast leeg. Zoiets prachtigs, zoiets ongelofe lijk smaakvols m elegants als daar te voorschijn kwam! Zo'n muts van echte kant, een kunststuk van stijven, strijken en opmaken. Al die sierlijk geplooide doeken en beuken, bij dozijnen tegelijk kwamen zij op tafel, variërend van materiaal en patroon, al naar de sei zoenen. En die omslagdoeken, grijs en zwart pluche met randen van chenille- franje, die zo vol gratie werden omge slagen bij koud weer. Jullie weten niet half hoe mooi jullie bent, als je naar de kerk gaat, pleitte ik. Geen vrouw die zoiets aan heeft kan zich lelijk voelen, en evenmin zal zij het wagen om krom te lopen of onbevallig te gaan sjokken In zoiets moet je schrijden met deinen de rokken. Waarom, o waarom dragen jullie dochters en zusjes van onder de twintig het niet meer? Zij weten niet hoe zij zichzelf te kort doen. In die allemansjurkjes zien zij er zo plomp en onpersoonlijk uit. Ik wou dat ik zo iets bezat Echt? Meende de juffer dat echt? Iemand uit de stad, iemand die zóveel letters gegeten had, zou in dat boerinne- goed willen lopen? Dat zei ik maar om hen te plezieren. Toen heb ik iets heel ergs gedaan, met de vuist op tafel geslagen of een lelijk woord gezegd of misschien wel allebei. Wel wis en drie meende ik dat, ik was doodeenvoudig verliefd op dat moois, en ik zou niet rusten vóór ik ook precies zoiets had. compleet tot en met de sieraden en ik zou het aantrekken ook. En ik kan u verklappen: het is gelukt. Zij hebben mii eindelijk geloofd en toen werd ik natuurlijk aan alle kanten met welda den overladen. Wat ik zelf niet kopen kon kreeg ik spontaan ten geschenke, tot sieraden toe. En op 'n mooie avond, toen alles compleet was, heb ik het hele geval met de deskundige hulp van mijn hospita aangetrokken werkelijk geen halve maatregel en ben onvervaard en »o trots als een pauw dwars door t dorp gestapt op weg naar mijn beste raadgeefsters: een oudere boerin met twee volwassen dochters, die alle drie nog streekdracht droegen. En achter alle gordijntjes verschenen nieuwsgierige hoofden, die naderhand bedenkelijk werden geschud. Wie liep daar nu in het hartje van de zomer met een fluwelen doek en beuk door de dorpsstraat? En zo vlug, en met zulke klikkende hakken.... Ik werd met gejuich ontvangen en om en om gedraaid, en toen kwamen eindelijk de zwijgzame tongen los. Weet u, waarom de jonge meisjes het niet meer dragen willen? Omdat het zo lastig is. (Onzin jullie stappen ermee op de fiets, met een juk met twee emmers desnoods en nog wèl zo kwiek als in de stad). Om dat je er zo in '■e kijk loopt als je eens bulten je streek komt en met dat drukkere verkeer gebeurt dat veel va ker dan vroeger. De mensen gapen je QE WEENSE MODE is eigenlijk iets heel bijzonders. Zij is name lijk slechts ten dele te vergelijken met wat wij de mode van Parijs plegen te noemen. Maar, terwijl het Parijs is, dat de toon aangeeft in het wereldconcert van de mode, verzorgt Wenen de muziek. Om duidelijker te zeggen: Parijs geeft de ideeën aan, maar in Wenen wonen de vakmensen, die ze bruikbaar maken voor ieder een. Parijs levert de modellen, maar in Wenen wonen de naald- li werksters, die gedistingeerde kleuren weten te kiezen en wier af komst alleen al zekerheid geeft voor een vrouwelijk-elegante coupe. In een land, welks militaire uniformen eenmaal de mooiste waren jg ter wereld, hoeft die aanleg voor het modevak ons niet te verwon- deren. De oude keizer Frans keurde er al in hoogst eigen persoon de rijke combinaties van bruin met lak rood, lichtblauw met room wit of pauwblauw met goud en het werk van de kleermakers moest 8 ook in ander opzicht die keizerlijke proef kunnen doorstaan. Er zijn. nu geen keizers meer, die mode keuren. Iedereen, die mode draagt, heeft daarin nu een stem en het is een wel heel critische jury, die ook het Wenen van na de oorlog weer als modecentrum M Waar het mode-ambacht bloeit, viert ook de bontwerker zijn triomfen. B Bij een licht vioolkleurige chiffon japon van Gertrud Höchsmann ver- M vaardigde de' bontwerker Giranek uit Wenen deze mokkakleurige, bijna als zwart aandoende lange petit-gris avondmantel. j| heeft aanvaard. Eigenlijk kon het ook niet anders. Wat zo in een geschiedenis van meer dan zes eeuwen aan kennis van het modevak m is opgebouwd, kon ook in de moeilijke jaren Van de Duitse bezetting niet vernietigd worden. Een ogenblik had het de schijn, alsof Berlijn H Wenen zou overvleugelen, maar het bleef ten slotte schijn. De Weense mode die dezer dagen op enkele shows in ons land de H aandacht trekt heeft uit de schaarste en de hoge prijzen voor jj buitenlandse stoffen zelfs de inspiratie gehaald om zich eveneens toe j| te leggen op de vervaardiging van de ook in het buitenland gewilde jj jérsey-stoffen, die zij verwerkt tot modellen, welke uitmunten door ij hun eenvoud en góede smaak. U heeft voor de kleine meid een manteltje gemaakt en nu wilt U er nog graag een hoedje bij fabriceren. Hoe vindt U zo'n parmantig luifelhoedje? Het bestaat uit een reep stof voor de bol, een achterstukje en een rand. De laatste moet dubbel geknipt worden en nog één maal in linnen. Het pa troontje is getekend voor de leeftijd van 3 a 4 jaar, maar het is heel een voudig te vergroten of te verkleinen. Als U het papieren patroon eerst even past, dan ziet U al gauw, wat er nog aan veranderd moet worden O <3 '9 20 aan alsof je een wonderdier bent. (Dat is helaas waar, maar in dat gapen zit ook een flinke portie bewondering om dat jullie er zo weergaloos knap mee uitzien). Omdat het zo warm is in de zomer. Omdat je direct als de boerin wordt gekend en daarnaar behandeld. (Ook alweer waar, helaas; in de win kels der provinciesteden laat men zo'n „boerin" rustig wachten voor een .dame", ook al draagt de boerin voor honderden guldens aan het lijf en kan de dame van armoe de deur niet vin - den). En omdat, o knallende klap op de vuurpijl; de jongens het niet meer willen. Zij zijn altijc en overal de eer sten, die de streekdracht niet meer dragen en in hun allemansconfectie- pakje willen zij dan ook geen knappe boerendochter in haar kostelijke pronk aan de arm, maar een juffertje in de mode-uniform van dertien in het do zijn. Van kuddedieren gesproken..., Aha Dus, mijne heren, die al die Zeeuwse en Friese en verdere streekcostuums zo flatteus vindt: het welslagen der beweging hangt eigenlijk van af. SASKIA U verbindt de bolreep met het ach terstukje. Voor de rand neemt U de stof en ook het linnen schuin. Het lin nen inlegsel bevestigt U met de flanel steek aan de binnenrand. Dan legt u beide randen met de goede kant op el kaar en stikt de buiten kant dicht. De naad onge lijk afknippen, de rand omdraaien en doorstikken (stiklijnen 1 cm van el kaar). U legt de rand op de goede kant van de bol en stikt hem vast. Dan rijgt u de buitenkant van de bol om, zodat de naad van de rand naar binnen ligt en stikt de hele buitenkant door. De voering naar hetzelfde patroon maar iets klei ner, zoomt u in het hoedje, nadat u eerst de keelbandjes aangenaaid hebt. U werkt het hoedje langs het bolletje met een bandje en een strikje af. Dat staat wel aardig. Voor de rand zou u ook een ge schulpte volgens de stippellijn kunnen nemen en u kunt hem ook omslaan. In dat geval naait u het rand. zoals u een kraag aan een mantel zet. U ziet, dat het hoedje dan heel goed van tweeërlei stof te maken is. Van 13 tot 20 October wordt te Stock holm een tentoonstelling gehouden van Nederlandse bloemisterijproducten In hoofdzaak rozen, anjers, fresia's, chry santen, en verscheidene decoratieve planten, zoals anthuriums. De tentoon stelling wordt geopend door de Neder landse gezant te Stockholm. Kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden heeft toe gezegd daarbij aanwezig te zuilen zjjn.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5