Resultaten van de verkiezingen in O.-Duitsland zijn nu reeds bekend Sport in 't kort De huurwet Botsing eist een dode en een gewonde Televisie met grootbeeld-projectie Oostduitsers Zondag onder geleide ter stembus Vierhonderd candidaten op de eenheids/ijst Vreemde opvattingen over .vrije" stemming Luxe auto schoot onder een trail er Een angstige luchtreis Maarschalk Stalin wenst Noordkoreanen succes Geruchten over de ziekte van Maurice Thorez Ex-bridgekampioen krijgt 15 jaar gevangenisstraf Het drama bij Nieuwkoop KERKELIJK NIEUWS Scheepvaartberichten Voetbalconflict in Ierland De Sowjetunie en de O. 5. Ve rvoSg Stadsnieuws Welke postduiven kampioen werden „Pro Juventute" zoekt contact met Wieringen Hsndenarbeidclub herleeft Enl.hu izer kwakzalver voor de rechter DONDERDAG 12 OCTOBER 1950 i (Van onsje correspondent te Berlijn) 70NDAG wordt de bevolking der Sowjetzone opgeroepen om haar stem uit te brengen op de eenheidslqst van het nationale front. Vierhonderd candidaten m de ten gekozen worden voor de nieuwe Volkskamer. Dan zal de regering Grotewohl aftreden en zal een nieuwe Oostduitse regering worden gevormd. Daar de communisten weten, dat zy by geheime vrye verkiezingen onvermij delijk het onderspit moeten delven, hebben zij aan de komende verkiezingen een geheel bijzonder karakter verleend. Aan de bevolking wordt niet gevraagd zich vóór of tegen een bepaalde partij uit te spreken of haar oordeel over het werk der aftredende regering bekend te maken. Dit zou de nationale eenheid in gevaar brengen en de tegenstanders der Oostduitse republiek een welkome gelegenheid bieden om het herstel in de Sowjetzone te saboteren, zo schrijft het communistisch partij-orgaan, Neues Deutschland. De kiezers moeten een ant woord geven op deze alles overheersende vraag, of zij vóór of tegen de vrede zijn. Wie tegen de vrede is, is een vijand der volksdemocratie en moet geliqui deerd worden. Wie vóór de vrede is, ondersteund de Oostduitse regering. Het bedrog dat hier gepleegd wordt, is zo in het oog lopend, dat men het niet zou geloven, indien Neues Deutschland dit niet zelf had betoogd. r\E eenheidslijst hebben de communis- ten aan de andere partijen opgedron gen om een duidelijke stembusneder laag te ontwijken. De candidaten treden namelijk niet op als afgevaardigden van een partij, docji als leden van het natio nale front. Hoeveel candidaten van iedere partij in de kamer komen, is reeds vastgesteld. De kiezer kan hierop geen enkele invloed uitoefenen. Opmer kelijk is, dat de communisten als partij in de nieuwe kamer zwakker vertegen woordigd zullen zijn dan in het ontbon den parlement. Zij hebben er zich mede tevreden gesteld 25 der zetels "•voor zich op te eisen, 10 minder dan zij tot nu hadden. Daarvoor in de plaats hebben zij voor hun communistische nevenorganisaties echter 25 der be schikbare zetels ingeruimd. Tezamen met de Boerenpartij, die 9 'Ie der zetels krijgt (aan het hoofd der partij staat de communist Goldenbaum), hebben zij zich op deze wijze toch van een abso lute meerderheid verzekerd. De drie „burgerlijke" partijen, de liberalen, de christen-democraten en de nationaal- democraten verdelen onder elkaar de rest. Deze partijen hebben echter geen. enkele candidaat kiesbaar kunnen stel len, die niet door de communistische partij geaccepteerd werd; 4700 contro leurs zijn maandenlang in actie ge weest om de candidatenlijsten te onder zoeken en ongewenste personen er uit te schrappen. Iedere candidaat heeft voor deze controleurs een kort politiek txamen moeten afleggen. Zo zal nie mand in de nieuwe kamer zijn intrede kunnen doen, die de politieke der com munistische partij niet volledig onder steunt. Onder geleide naar de stembus. QM de bevolking de mogelijkheid te ontnemen uiting aan haar ontevreden heid te geven door niet aan de verkie zingen deel te nemen, hebben de com munisten een nieuw systeem bedacht. In aansluiting op het verslag over de behandeling der huurwet in de Eerste Kamer, waarbij in het algemeen een huurverhoging van 15 pet. werd be paald, volgen nog enkele punten uit deze wet. Bij algemene maatregel van bestuur worden voor daarin aan te geven groe pen van gevallen van meervoudige be woning van een zelfstandige woning de percentages vastgesteld, waarmede de huurprijs wordt verhoogd. Dit per centage zal in geen enkel geval meer dan 13 bedragen. Ten aanzien van deelhuren wordt in de wet een norm voor de huurprijsbe paling voorgeschreven, welke onafhan kelijk van de tot dusver betaalde huur prijs toepassing behoort te vinden. Deze norm houdt in, 7dat de prijs van het gehuurde gedeelte proportioneel zal zijn ten opzichte van die van het ge hele onroerende goed. Indien een gedeelte van een woning of van een bedrijfsruimte is verhuurd, terwijl de verhuurder zelf een gedeel te blijft bewonen of voor de uitoefe ning van -zijn bedrijf blijft bezigen, wordt de huurprijs met 20 pet. ver meerderd. Indien verplichtingen, wel ke bij huur en verhuur van onroerend goed ingevolge de wet op de verhuur der rusten, ten laste van de huurder worden gebracht, zonder dat de huur prijs dienovereenkomstig lager is ge steld, wordt deze verlaging alsnog toe gepast. Een afzonderlijke categorie vormen de zogenaamde gemengde huren, de gevallen, waarin de prijs behalve voor het gebruik van het onroerend goed een bedrag is begrepen als vergoeding voor bijkomende prestaties, stoffering en meubilering, levering van water, gas, electriciteit, centrale voorzieningen e.d. Voor zover de prijs betrekking heeft op het gebruik van het onroerend goed als zodanig zal hij geheel vallen onder de regelen, welke ten aanzien van de huurprijzen worden getroffen. Voorzo ver hij de bijkomende prestaties be treft, geeft de wet voor de berekening ervan enkele normen. Zo wordt de huurprijs voor het enkele gebruik van het onroerend goed vermeerderd o.a. met: voor water, gas, electriciteit of andere energie, de werkelijke kosten of de naar redelijkheid geschatte kos ten. Voor het gebruik van meubels of stoffering wordt een bedrag berekend naar 20 pet. 's jaars van de verkoop waarde op het ogenblik van ingebruik neming. De kiezer zal namelijk niet indivi dueel ter stembus gaan, maar in ge sloten verband. Alle wijkbewoners ver zamelen zich 's morgens en trekken dan onder leiding van het communistische wijkhoofd naar het stemlokaal. Het personeel van fabrieken en onderne mingen komt in de fabriek bijeen en gaat dan in optocht zijn stem uit brengen. Wie weigert aan deze opmars deel te nemen, maakt zich kenbaar als „vijand van de vrede" en Zet hierdoor zijn bestaan en zijn vrijheid op het spel. Er behoeft daarom geen enkele twij fel over te bestaan, dat de verkiezin gen van 15 October een daverende stembusoverwinning voor de Oost duitse regering zullen opleveren. De Oostduitse dictator, Walter Ulbricht, heeft in een bijzondere proclamatie het open inleveren der stembiljetten als een uiting van progressieve gezindheid be stempeld. „Niemand hoeft zich te scha men openlijk voor de vrede te demon streren". De kiezers weten nu, dat er van een geheime stemming geen sprake kan zijn. Wie er desondanks op staat zijn stembiljet gesloten af te geven, ont popt zich daardoor als tegenstander van het regime en stelt zich aan de grootste gevaren bloot. Weinig verandering. rvEpolitieke structuur der Oostduitse regering zal na de verkiezingen wei nig verandering ondergaan. Men wil alleen het aantal ministers, dat nu 18 bedraagt, uitbreiden. Het ministerie van industrie wordt gereorganiseerd en in verschillende nieuwe ministeries on derverdeeld. De minister van propa ganda. Eisler, en de minister van in dustrie, Selbmann, zullen hoogstwaar schijnlijk niet meer terugkeren. Eisler en Selbmann wordt onbekwaamheid verweten; Eisler wordt bovendien nog van „verbindingen met het Westen" be schuldigd. Hij zou te nauwe betrekkin gen hebben onderhouden met de groep prominente communisten, die onlangs wegens samenwerking met buitenlandse agenten uit de partij werden gestoten. Alle de laatste tijd in de pers ver schenen combinaties over het toetreden van Oost-Duitsland tot de Kominform en het sluiten van een vredesverdrag met de Sowjetunie, zodra de «nieuwe Oostduitse regering zou zijn gevormd, zijn uit de lucht gegrepen. Alhoewel het te Hamburg verschijnende blad Die Welt onlangs zelfs de tekst van een der gelijk vredesverdrag publiceerde, kan met zekerheid verklaard worden, dat Moskou geen enkel ogenblik het plan heeft gehad met Oost-Duitsland een vredesverdrag te sluiten. Ook nu be staan dergelijke plannen niet. Op de Ringbaan-Zuid te Tilburg, is gisteravond een kleine luxe auto met twee inzittenden in botsing gekomen met een zware trailer van de firma II. uit Eindhoven. De luxe auto, een „Mi nor", schoot met een geweldige klap onder de wagen en werd tot een vor- Een luchtverstekeling, die, 'hangend aan de staart van een vliegtuig, een angstige luchtreis van vijftig minuten lang had ge maakt, werd, na behouden op het punt van uitgang te zijn terug gekeerd, te Torreori in Mexico gearresteerd. Het was een negen tienjarige boerenjongen, Cliserio Reyes, die naar de stad Mexico een afstand van 680 km over hoge bergruggen had gewild. De piloot van het vliegtuig be merkte, op een hoogte van 3500 meter gekomen, sterke trilling in het toestel en belemmerde wer king van het roer. De luchtver stekeling was door de sterke luchtstroming, die zijn kleren aan flarden had gescheurd, bijna ver stikt. Maarschalk Stalin heeft de Noord koreanen succes gewenst „in hun strijd voor onafhankelijkheid", aldus meldt radio-Moskou. Stalin deed dit in antwoord op een telegram van de Noordkoreaanse mi- nister-president Kim Ir Sen ter gelegen heid van het feit, dat twee jaar gele den diplomatieke betrekkingen werden ingesteld tussen de Sowjetunie en Noord-Korea. De algemene secretaris der Franse communistische partij, Maurice Thorez, van wie bekend was, dat hij griep had, is volgens het socialistische blad „Le Populaire" „met bloed bedekt" in een ziekenhuis opgenomen. Men vermoedt, dat Thorez een bloeduitstorting in de hersens heeft gehad. Volgens een ge rucht, dat de ronde doet „in de hoogste kringen van communistische leiders", is dit niet het geval, doch is Thorez aan gevallen door twee partijleden, aldus het blad. Het communistische blad „Hu- manité" heeft het Woensdag beloofde communiqué over de gezondheidstoe stand van Thorez niet uitgegeven. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft een beroep van de fabrikant J. H. S. uit Amsterdam tegen een gevan genisstraf van 15 jaar met aftrek van voorarrest verworpen. De Raad achtte de opgelegde straf tegen deze man, die vijf maal bridgekampioen van Neder land was, juist. S. heeft volgens de be wezen verklaarde tenlastelegging tij dens de oorlog met Joodse onderdui kers gebridged, hen verraden en zich tot een bedrag van 40.000 gulden met Joodse goederen verrijkt. meloze massa. Een der inzittenden, de 33-jarige J. van Oers, werkzaam als monteur bij een Tilburgse garage, werd uit de wagen geslingerd en in levens gevaarlijke toestand naar het zieken huis vervoerd. Eerst na lange tijd, toen een grote militaire takelwagen gere- quireerd was, kon de twaalf tons vrachtauto opgevijzeld worden en was het mogelijk de bestuurder, de 45- jarige P. J. Willems uit Tilburg, te be reiken. Deze moet direct bij de botsing gedood zijn. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Thans zwaardere straf geëist Het Gerechtshof te Den Haag behan delde gisteren de zaak tegen de bank werker K. S. uit Nieuwkoop, die reeds door de rechtbank wegens het plegen van zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende, werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met af trek. Het drama had zich afgespeeld op de weg van Nieuwkoop naar Ter Aar in de nacht van 30 op 31 Juli 1949. De Amsterdammer Van P., was er het slachtoffer van geworden. In een café had hij de gezusters Anna en Jo L. en voorts S. ontmoet. Op een avondwan deling met Anna ontmoetten zij Cor L„ de broer van Anna. Deze had Van P. een stomp onder de kin gegeven. Later op de avond fietsten Jo L. en S naar Nieuwkoop en vonden Van P. bewusteloos in de berm liggen. Anna was niet bij hem en daarom sloeg S. hem met een fles drank op het hoofd om hem „bij te brengen" en hem naar Anna te kunnen vragen. Van P. kreeg een schedelbasisfractuur en een inwen dige bloeding, waaraan hij is overle den. De procureur-generaal achtte S. ook schuldig aan het ten laste gelegde en eiste vernietiging van het vonnis van de rechtbank en veroordeling van S. tot een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek. De verdedigster acht te het ten laste gelegde niet bewezen. BANANEN TEGEN NYLONKOUSEN Terwijl Oost-Duitsland een handels verdrag met het communistische Chi na sloot, waarbij China grondstoffen zal leveren tegen Duitse industrie producten. heeft West-Duitsland een handelsaccoord gesloten met Dene marken. Duitsland zal o.a. bananen le veren, die het zelf uit Brazilië impor teert in ruil voor Deense nylon-kousen, vervaardigd uit Amerikaanse nylon. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Mensingeweer: W. Vos. candidaat te Groningen. Bedankt voor Garderen: L. Vroegindewey te Pa- pendrecht; voor Wouterswoude: J. T. Doornenbal te \>ene. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Huizen: J. H. Antuma te Gorredijk. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Axel: A. Kuiper ce Heernse; te Hoek: C. Trimp, candidaat te Amstelveen. Bedankt voor Meppel: W. v. d. Lingen te Alkmaar. Christ. Gereformeerde Kerk. Tweetal te Nieuwpoort: W. Baay te Alphen a.d. Rijn en C. Smits te Drie bergen. Beroepen te' Noordeloos: P. de Smit te Zeist. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te 's GravenhageF. J. Dieleman te Borselen. Examens. De classis Ommen der Gereform. Kerk heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar gesteld: de heer H. J. Bouwhuis te Den Ham, candidaat aan de Theologische Ho geschool te Kampen. Aan de Theologi sche Hogeschool der Gereformeerde Ker ken te Kampen is geslaagd voor het can- didaatsexamende heer J. D. Kruithof te Kampen en voor het propaedeutisch exa men: de heer P. Wildeboer te Elburg. Akkrumdijk, 10-10 te Zanzibar Alblasser- rijk, R'dam—New York, 10-10 van Antwerpen Alioth, R'dam—Porto Alegre, pass. 10-10 Ouessant Altair, Buenos Aires—R'dam, pass. 10-10 Femando Noronha Amstelkerk, 12-10 te Monrovia Blitar, Surabaja—R'dam, 10-10 van Belawan naar Colombo Caltex Delft (t), Ras Tanura—R'dam, 10-10 dwars Muscat Caltex Utrecht (t), Ras Tanura—R'dam, pass. 10-10 Finisterre Celebes, A'dam—Indonesië, 10-10 van Algiers naar Port Said Ceram, Calcutta—R'dam, pass. 10-10 Messina Chi- tral, Djakarta—A'dam, 10-10 270 mijl oost van Malta Edarn, 10-10 van R'dam te New York Eendracht, R'dam—Port Said, pass. 10-10 Malta Ena, 10-10 van Curagao naar Cristo- bal Etrema, 10-10 van Takoradi naar Pepel Gaasterkerk, Mombassa—A'dam, 10-10 van Barcelona naar Antwerpen General S. D, Sturgis, 10-10 van Djakarta te A'dam Heel- sum, 10-10 van Bremen naar Jacksonville Johan van Oldenbamevelt, 10-10 van Mel- bourne naar Sydney Jupiter, 11-10 van Gi braltar te R'dam Kota Agoeng, 10-10 van Djeddah naar Djakarta Kota" Gedeh, New York—Djakarta, 10-10 van Penang naar Port Swettenham Laurenskerk, Abadan—R'dam, 10-10 van Genua naar Marseille Lawak, 10-10 van Calcutta naar Singapore Lekker- kerk, R'dam—Calcutta, 10-10 dwars Lissabon Lievevrouwekerk, R'dam—Basrah, 10-10 te Ko- weit Loenerkerk, R'dam—Basrah,,/pass. 9-10 Straat Messina Malea (t), 9-10 van Yoko- hama naar Miri Malvina, Buenos Aires- Miri, pass. 10-10 Singapore - Mapia, Sura baja—A'dam, 9-10 van Penang naar Colombo Marken, 10-10 van Calcutta naar Madras Mataram, R'dam—Djakarta, 10-10 van Singa pore Meerkerk, Japan—R'dam, 10-10 van Hongkong naar Manilla Meliskerk, Japan— R'dam, 10-10 te Aden Molenkerk, A'dam— Z.-Afrika, pass. 10-10 Kaap Blanco - Niger stroom, 10-10 van Luanda te Lobito On- dina (t), 10-10 van Alexandrie naar Suez Oranje, A'dam—Djakarta, pass. 10-10 Kaap Bon Overijsel, Fremantle—R'dam, 10-10 te Djeddah Parkhaven, R'dam—Buenos Aires, pass. 10-10 Ouessant Prins Maurits, 11-10 te Toronto Prins Willem II, 11-10 van Khorramshar naar Abadan Raki, 11-10 van Panarukan te Surabaja Stad Alkmaar, 10-10 van IJmuiden te Narvik Stad Dordrecht, Pa- lenpo—Sagunto, pass. 10-10 Sardinië Stad Schiedam, 10-10 van Genua naar Gibraltar Tabian, A'dam—Indonesië, 10-10 van Aden Tabinta, A'dam—Hollandia, pass. 10-10 Kra katou Talisse, A'dam—Djeedah, 11-12 van Mombassa. Weltevreden, Djakarta—R'dam, pass. 10-10 Kaap St Vincent Woensdrecht (t), New York—Carthagena, pass. 10-10 van San Salvador. Axeldijk, 10-10 van Charleston te Baltimore Blommersdijk, Norfolk—R'dam, 9-10 van Antwerpen Danae, 11-10 van Italië te A' dam Delfland, 9-10 te Ilheos Melampus, 8-10 van Balik Papan naar Semarang Nelly, 10-10 te Djakarta Nieuw-Amsterdam, R' dam—New Rork, 11-10 te Le Havre Otranto, 10-10 te Djakarta Ovula (t), 8-10 van Balik Papan naar Manilla Tegelberg, Rio dé Ja- neiro—Japan, 9-10 te Mauritius Tjibadak, 7-10 van Singapore te Yokohama Utrecht, Kaapstad—Pacific, pass. 10-10 Panamakanaal Vvesterdam, 10-10 van R'dam te New York Willem Poiys, 10-10 van Djakarta naar R'dam. Amstelland, Buenos Aires—A'dam, pass. 10-10 Femando Noronha Caltex Pemis (t), Ras Tanura—R'dam, 11-10 te Suez Cleodora. (t), Miri—R'dam, pass. 11-10 Lissabon Coryda (t), Singapore—R'dam, 11-10 te Suez Elmina, Lobito—A'dam, 11-10 van Le Havre naar Ant werpen Engg'ano, 11-10 Khorramshar Grootebeer. (rep.), Djakarta—A'dam, 10-10 300 mijl zuid-oost van Dondrahead Laurenskerk, Abadan—R'dam, 11-10 te Marseille Hydra, 10-10 van Carthagena naar Puerto Limon Marisa (t), pass. 10-10 Thursday Eiland naar Sydney New Australia (rep.), Djakarta— R'dam, pass. 10-10 Minicoy Oranjestad, 11-10 van Cristobal naar Carthagena Poly- dorus, New York—Surabaja, pass. 11-10 Kaap Bougaroni - Prins Johan Willem Friso, R'dam- Montreal, pass. 10-10 Belle Isle Skaugum, Djakarta—R'dam, pass 10-10 Point de Gallp Stad Maastricht, 11-10 van R'dam naar Sa- vona Utrecht, Kaapstad—Pacific kust, 10-10 van Balboa naar Los Angeles Winterswijk, 9-10 te Itajai, 11-10 n^ar Paranagua Zijpen berg, R'dam—Savona, pass. 10-10 Gibraltar. Dinsdagavond werd in de Philips-Elac-Studio een demonstratie gegeven met het zogenaamde grootbeeld-projectiesysteem, op 'een scherm van drie bij vier meter. Dit formaat scherm is niet alleen uniek voor Nederland, maar voor geheel Europa. Onze foto toont XJ genodigden, die met grote be langstelling een toneelvoorstelling van het Brabants gezelschap van Jan van Ostade, op het scherm volgen. Het kampioenschap eerste klasse groot biljart 47/2, dat van 9 t.e.m. 12 November te Den Haag wordt gespeeld, heeft twaalf candidaten. Kampioen van Lochem uit Amsterdam is vrijgesteld van het spelen an voorwedstrijden. De anderen spelen in twee groepen te Rot terdam en Amsterdam. De automobielsport-kalender voor 1951 vermeldt: 23—31 Jan. Rally van Monte Carlo; 2228 April: Tulpen Ral ly; 22 Juli: Grote Prijs van Nederland. Het paard „Above Board", eigen dom van de Engelse koning heeft de Cesarewitch, een van de klassieke En gelse rennen, gewonnen vóór „French Squadron". Der traditie getrouw namen de tienduizenden juichende toeschou wers de hoeden af toen het koninklijk paard als eerste door de finish ging. De wereldkampioen halfzwaar-ge- wicht Joe Maxim heeft op punten ge- In de Ierse voetbalwereld is een con flict ontstaan, dat geleid heeft tot ver breking van de betrekkingen tussen de Ierse F.A. (Noord-Ierland) en de F.A. van Ierland (Eire). Van 16 t.e.m. 19 November wordt te Helmond het kampioenschap van Ne derland derde klasse klein biljart 38/2 gespeeld. In negen groepen zullen 55 in schrijvers voorwedstrijden spelen te Schagen, Amsterdam. Apeldoorn, Den Haag. Rotterdam, Helmond en Rijke voort. Het organisatiecomité van de Olympische Spelen in 1952 te Helsinki, heeft Rusland toestemming verleend om indien dit land in 1952 deelneemt, de Russische athleten tijdens de Spelen in een kamp in de buurt van Leningrad te huisvesten. Het vervoer van de Russi sche deelnemers en deelneemsters naar de wedstrijden zal per vliegtuig ge wonnen van Bill Peterson. Het was geen schieden. titelgevecht Oude duiven; Vitesse: 1. K. de Boer met 156,7 punten; 2. Stafecki-Bijlsma met 134,3 punten; 3. S. Norder met 123.6 punten. Miö. Fond: 1. R. de Beer met 98,5 punten; 2. Bleeker met 85,4 punten; 3. H. J. de Jager met 78,4 punten. Fond: 1. A. de Jager met 107,8 punten; 2. Chr. Mouwen met 100,5 punten; 3. B:. J. de Jager met 76.9 punten. Oude duiven generaal: 1. R. de Boer met 325 punten; 2. A. de Jager met 265,3 punten; 3. H. J. de Jager met 252.1 pnt. Kamp. oude vogel behaald door de heer R. de Beer met ringnummer H 49. 279398 met 149,1 pnt. Kampvogel Vitesse: H 49. 279398 met 119,5 pnt, eigenaar: R. de Boer. Kamp. vogel Mid Fond: H. 49 279123 met 60,2 pnt., eigenaar A. de Jager Kam. vogel Fond: H 48. 327226 met 78,8 pnt. eig. A. de Jager. Kamp. Jonge Duiven: 1. H. J. de Jaget met 211,7 punten; 2. R. de Beer met 199,7 punten; 3. Stafecki-Bijlsma met 194,2 pun ten; 4. C. Jansen met 150,8 punten; 5. A de Jager met 142,3 punten. Kamp. Jon ge Vogel behaald door de heer H. J. de Jager met ringnummer Holl. 50. 111015 m. 131,7 punten. Kamp. Oude en Jonge Duiven: 1. R. de Beer met 525,3 punten; 2. H. J. de Jager met 463,8 punten; 3. A. de Jager met 407,6 punten. Kamp. Navlucht: 1. Chr. Mouwen me1 132 punten; 2. R. de Beer met 128,5 pun ten; 3. S. Norder met 113,9 punten. Kamp. Generaal: 1. R. de Beer met 653,8 punten; 2. Chr. Mouwen met 492,1 pun ten; 3. A. de Jager met 466,6 punten. Kamp. duif Navlucht: R. H. de Beer met ring H. 628 168. De C. J. de Moel-beker is dit jaar ge wonnen door de heer R. de Beer met 106,1 punten. VISSERIJBERTCHT URK, 11 October. Door 20 vaar tuigen werd aangevoerd: 871 kg. snoek baars f 0.84f 0.85; 99 kg. rode baars f 0.52f 0.53, 518 kg. voorn f 0.12f0.14, alles per kg. VAN MARSDIFP TOT IJ De afslagvereniging „Beemster, Pur- merend en Omstreken" maakt plannen voor de bouw van een nieuw veiling gebouw met koelhuis, waarvan de kos ten op 890.000 worden geraamd. V- Dinsdag 17 October zullen de nieu we automatische telefooncentrales in Enkhuizen, Andijk, Bovenkarspel, Hoogkarspel, Venhuizen en Wervers- hoof in dienst worden gesteld. De eerste t.b.c.-vrlje veemarkt in Noord- Holland, te Hoorn gehouden, had een aanvoer van 130 koeien. De N.V. Betonbouw te Hoogkerk was met 229.000 laagste inschrijfster voor het maken van de onderbouw voor de nieuwe Friese brug te Alk maar. De voorgenomen fusie tussen de boerenleenbanken te Noordschar- woude en Oudkarspel is door de leden van laatstgenoemde bank afgestemd. De rechtsback van Alkmaarse -Boys, Metselaar, is gekozen in het bondselftal dat Zondag in Assen tegen het Drents KNVB-elftal speelt. Zaterdagavond zal ds. Valloton, een leerling van Al- bert Schweitzer, een orgelconcert ge ven in de Grote Kerk te Alkmaar. Te Bergen heeft de politie vijf revol verschoten gelost op twee jonge man nen die geen gehoor gaven aan het be vel om te blijven staan. Later bleek, dat zij bij een familie aan de Nassau- laan een brutale inbraak hadden ge pleegd. Te Voorburg is op 78-jarige leeftijd overleden dr. A. Verwaal, die gedurende een lange reeks van jaren Ned. Herv. predikant te Alkmaar is geweest. Op initiatief van de afdeling Alkmaar van de vereniging „Pro Juventute" vond ln hotel „De Haan" te Hippolytushoef een een bespreking plaats met vertegenwoor digers van diverse maatschappelijke en kerkelijke organisaties, om te komen tot een ruimere bekendmaking van het werk van deze nuttige instelling. Nadat de heer M. Kooy Sz. de aanwezigen welkom had geheten, gaf mr. Lesterhuis uit Alkmaar een uiteenzetting omtrent de verschillen de vormen van werkzaamheid van „Pro Juventute" op het gebied der kinderbe scherming. Achtereenvolgens noemde spreker het instituut „Vrij Patronaat", de gezinsvoogdij e.a. vormen van toezicht op jeugdige personen, die zich op een of an dere wijze hebben misdragen. Ook vertel de spreker over het werk van der ambte naar van de Kinderwetten, die met zijn voorlichtingsrapporten veel invloed kan uitoefenen op de uiteindelijk door de Kin derrechter te nemen maatregelen of op te leggen straffen. „Pro Juventute" is een vereniging, die haar zorgen uitstrekt over kinderen van alle gezindten, met eerbiediging van ie ders geloofsovertuiging. Zij moet haar kosten grotendeels uit particuliere bijdra gen bestrijden, daar het Rijk en sommige gemeenten slechts geringe subsidies ver lenen. Om aan de benodigde gelden te komen wordt door „Pro Juventute" o.a. de be kende Prinsessenkalender uitgegeven, met foto s van de vier prinsessen. Teneinde de verkoop in Wieringen te vergroten werd een beroep gedaan op de medewerking van de aanwezigen. Dit beroep geschiedde niet vergeefs, want allen gingen met een aantal van deze fraaie kalenders naai huis. Tot het stichten van een afdeling Wieringen werd niet overgegaan, omdat de vergadering van mening was, dat de bestaande Commissie voor Maatschappe lijk Werk in gelijke richting werkzaam :s en zeker voor bepaalde gevallen contac1 zal zoeken met de mensen van „Pro Ju ventute". Met enige hartelijke woorden van dank voor de belangstelling en de medewerking sloot mr. Lesterhuis de bij eenkomst. De handenarbeidclub voor jongens te Den Oever, die door het ontbreken van leiding een gedwongen rustperiode heeft moeten doormaken, zal met ingang van Maandag 16 October a.s. om half ach* weer in het vergaderlokaal van de Gere formeerde Kerk bijeenkomen. In de plaats van de heer Slagboom zal de heer C. v. d. Kreeke voortaan de leiding op zich ne men. Iedere jongen, van welke gezindte ook, is welkom, mits hij natuurlijk inte resse heeft voor figuurzaag- en ander knutselwerk. Gistermiddag heeft voor de Hoornse kantonrechter terechtgestaan de Enk- huizenaar J. A., die zich uitgaf als ..ge- neeskundig adviseur, magnetiseur en masseur". Er werden hem drie geval len van kwakzalverij ten laste gelegd- Verdachte had steeds „versterkende middelen" verkocht die bestonden uj' een bruin stroperig vocht. De prijs daarvan varieerde van tien tot twaalf gulden per fles. De middelen waren samengesteld uit allerlei drogisterij- artikelen met alcohol. Een der patiënten van A„ mevrouw K. uit Enkhuizen, was overleden en volgens de verklaring van dokter Van der Heide bleek dat zij waarschijnlijk nog geruime tijd had kunen blijven le ven als tijdig medische hulp was w geroepen. De zaak werd aangehouden om dr. Scholte uit Haarlem als des kundige te horen. De Zwitserse minister van binnen landse zaken gaat naar Madrid en Ba"" celona, waar hij besprekingen zal voe ren met persoonlijkheden uit de dellijke omgeving van generaal Fran

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4