Stad en Omgeving Dulles: Laat Rusland in daden zijn vredeswil tonen Nationaal Muziekkorps concerteerde in de Nieuwe kerk Inzamelingsactie werd groot succes Generaal Kruis nam afscheid van het Korea-detachement Heilssoldaten gaven muzikaal getuigenis Officiële ontvangst ten raadhuize Aanleg persgasleiding vordert gestadig Met „De Postiljon" in griezelstemming IN HET KORT Ernstig motorongeval op de Rijksweg Tussen Haaks en Kuifje Achffien militairen kregen herinneringstegel Tentoonstelling NVH Julianadorp Heroprichting Bond voor Staatspensionnering Texel Vrijwilligers raakten slaags met burgers De watervoorziening in Noord-Holland HAV-dames zegevierden met 91 over OSS Gelijk spel tussen Callants- oog en Rangers (22) Callantsoog Breezand Petten Het kermisprogramma Gecompliceerde botsing eist drie ernstig gewonden CHINEZEN IN TIBET? Israeis eerste kabinetscrisis Zeven noodwoningen te Geleen afgebrand Lie bereid aan te blijven Willen de Sowjets revanche voor Hun tegenslag in Korea MAANDAG 16 OCTOBER 1950 Het bezoek van het Nationale Muziekkorps van het Leger des Heils aan Den Helder h4eft zeer veel belangstelling getrokken. Reeds bij de aankomst op het Stationsplein bleek, dat de Helderse bevolking dit bezoek als een bijzondere gebeurtenis beschouwde. Ook het concert, dat Zaterdagavond in de Nieuwe Kerk werd gegeven, werd zeer druk bezocht. Het korps heeft zijn toehoorders geenszins teleurgesteld, maar veeleer overtuigend bevestigd dat het temidden der fanfarekorpsen in Nederland een ere-plaatse inneemt. De ontvangst op het Stationsplein -werd opgeluisterd door het muziek korps van het Leger des Heils te Den Helder en het Stedelijk Muziekkorps. Het behoeft geen betoog, dat de aan wezigheid van de heer Steinroth en zijn muzikanten op zeer hoge prijs werd gesteld. Gezamenlijk werd naar het Raadhuis gemarcheerd, waar het Nationale Muziekkorps door het Col lege van B. en W. werd ontvangen. Namens het gemeentebestuur heeft burgemeester mr. G. D. Rehorst zijn gasten hartelijk en bijzonder waarde rend toegesproken. Langs een uitgestrekte route werd vervolgens naar de Legerzaal aan de Spoorgracht gemarcheerd, waar de le den van het Nationale Muziekkorps even op verhaal konden komen. Deze rust heeft echter niet lang geduurd, want reeds een uurtje later startte het korps voor de mars naar de Nieuwe kerk, waar om acht uur het concert en aanvang nam. In de gewijde beslotenheid van het kerkgebouw kwam pas goed tot uiting, welk een muzikale hoogte dit korps in zijn betrekkelijk jonge leven (het werd nog geen drie jaar geleden opgericht) heeft weten te bereiken. De bezetting is zeer verantwoord samengesteld en de muzikanten zijn stuk voor stuk wa re meesters op hun instrument. In het ensemblespel was de homogeniteit be wonderenswaardig. De partijen waren keurig tegen elkander afgewogen, zo wel in de fijnste pianissimi als in de krachtigste forti. Blijkens verschillen de soli, die werden gegeven (o.a. door de cornettist A. van Gulik, de trombo nisten Schut en Drost, en muzikant J. van Dalen op de fraai-getimbreerde euphonium), was de stemming der in dividuele instrumenten bijzonder zui ver. Mede door de zeer muzikale en duidelijke directie van de waarnemend kapelmeester Ben Verkuijl, deed zich geen enkele ontsporing voor. Niet alleen muziek. De muziek op zichzelf was dus wel voortreffelijk verzorgd, maar er was een zeer bijzondere factor, die zijn stempel op dit concert drukte. De mu zikanten speelden namelijk niet alleen om op zo volmaakt mogelijke wijze aangenaam klinkende muziek ten ge hore te brengen. De marsen en melo dieën, solonummers en selecties, medi taties en arrangementen, waren hoe zeer ook verwant aan „muziek om de muziek" alle nauw verbonden aan de tekst van geestelijke liederen. De Ruim f2300 bijeen voor de militaire fondsen De buitengewone activiteit, die het voorbereidend comité heeft betoond bij de organisatie van de inzameling voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen, heeft 'n prachtig resultaat opgeleverd. De opbrengst kon nog niet definitief worden becijferd, maar het staat wel vast dat de f 2300 zijn overschreden. Dit succes is goeddeels te danken aan de uitstekende organisatie, de me dewerking van verschillende instanties, de steun van meer dan honderd collec tanten en collectrices, en de milde of fervaardigheid van de Helderse bevol king. De belangstelling voor de straat collecte werd Zaterdag nog eens extra opgewekt door het exposeren van een eenmansduikboot op het Rialtoplein, door het onvermoeibaar musiceren van de Hilversumse Matrozenkapel en de leden van de rijdende band „The Swee- pers". Het comité is voor al deze medewer king zeer erkentelijk. Het wil niet zon der meer overgaan tot de orde van de dag, maar zou graag alle medewerken den (in het bijzonder de collectanten en collectrices) nog eenmaal bij elkaar zien, en wel Donderdagavond in het VBZ-gebouw aan de Keizersstraat. De definitieve opbrengst van de actie zal dan bekend worden gemaakt. Het co mité is voornemens een prijs beschik baar te stellen voor de collectant (trice), die het mooiste resultaat heeft geboekt. De werkzaamheden, verbonden aan de buizenaanleg voor de nieuwe gas- toevoer naar Den Helder, waarbij nu van twee kanten gewerkt wordt, vor dert flink. Vanaf Den Helder liggen de buizen nu reeds langs de Lange Vliet voorbij Julianadorp. Was eerst de be doeling Julianadorp tegelijk van gas te voorzien, dit zal waarschijnlijk niet doorgaan, daar de animo hiervoor bij de bevolking niet zeer groot is. Ver scheidene mensen gebruiken hier Buto gas, anderen koken electrisch, toch zijn er nog velen, die het met hun petro leumstellen moeten redden en dan is gas toch een veel betere verwarming. De kosten van aanleg en de gasprijs zullen hier ook wel 'n grote rol spelen. muzikanten moeten onder het spelen voortdurend die religieuze teksten voor de geest hebben gehad, zodat zij als het ware hun getuigenis zonder woor den aflegden. Waarschijnlijk is hierin het geheim gelegen van de grote bewo genheid, waarmee dit Nationale Mu ziekkorps van het Leger des Heils mu siceert. Eén der muzikanten, de Utrechtse kapelmeester Groenman, heeft tussen twee nummers door getuigd van zijn levende geloof, dat hem dwingt zijn muzikale gaven aan te wenden om met dit muziekkorps mede te werwen aan de uitbreiding van Gods Koningkrijk. Het zal met zijn zeven en twintig me demuzikanten niet anders zijn. Al deze mensen zijn geselecteerd uit verschillende Leger des Heils-muziek- korpsen in het Westen des lands. Ver scheidene kapelmeesters van plaatse lijke korpsen maken deel uit van dit nationale orkest, dat geheel bestaat uit muzikanten die een normale dagtaak hebben. Graag geven zij hun vrije tijd aan dit schone en ideële werk. Het vraagt veel van hen, want hun taak in dit weekend was met het concert in de Nieuwe kerk niet ten einde. Gistermor gen werd medewerking verleend aan de samenkomst in dé Legerzaal, waar na het korps naar Texel overstak. Daar werd in Den Burg een concert gegeven. En gisteravond was het ensemble weer present in de Legerzaal aan de Spoor gracht. Zaterdagavond gaf de amusements vereniging van de PTT een toneeluit voering voor haar leden en introducé's De voorzitter, de heer Kuyper, sprak zijn welkomstwoord tot een nagenoeg geheel gevulde zaal, en hoopte dat ieder zich zou vermaken met het vrolijke mysteriespel „Als de klok waarschuwt". Het stuk, dat op een oud Fries kasteel speelt, waar een gepensionneerde zee- kaptein met zijn familie z'n intrek ge nomen heeft, werd door leden van „de Postiljon" vlot naar voren gebracht. Er waren factoren genoeg aanwezig om de spanning erin" te houden; een klok die z'n gewichten laat vallen als iemand plotseling zal sterven; de oude tuinman Sinne, die om het slot heen sluipt en van spokerijen verdacht wordt; dit alles bracht de zo gewenste griezelsfeer. Van de spelers willen wij vooral de heer Jansen noemen, die als kaptein Brouwer de drager van het stuk genoemd mag worden; en ook me vrouw Ten BoschKager, als freule van Sminia, viel op door haar goede spel. De heer Hebbink speelde over tuigend de rol van de charmante dok ter, die aan het einde van het stuk een echte schurk bleek te zijn. Mevr. Kui per v. d. Wijk als de vrouw van de kapitein en mevr. v. d. BrugKuiper als zijn moedige dochter Babethe wa ren in het geheel goed op hun plaats. De heer Huygen als Sinne, was werke lijk de sinistere figuur die hij moest voorstellen en de heer Jasper Peters als de verstekeling, de heer v. d. Poll als Lolke, en mej. Hetty Baan als Wietske droegen het hunne er toe bij om het stuk te doen slagen. De regie was in handen van de heer Van Mees. terwijl het kapwerk door de firma Polman verzorgd werd. Na afloop dankte de heer A. G. v d. Linde de medewerkers voor hun spel en de avond werd verder doorgebracht met een gezellig dansje, met muziek o.l.v. de heer Nic. Visser. Acht „Shooting Star" straaljagers van de Royal Air Force hebben Zater dagmiddag een in letterlijke zin zeer vluchtig bezoek aan Den Helder ge bracht. Hedenavond houdt de Bergense kunstschilder Jaap Sax in „Formosa" een lezing voor leden en donateurs van de Noorder Kunstkring, en andere belangstellenden. Hedenavond wordt de eerste bij eenkomst in het kader van de Inter kerkelijke Gezinsweek gehouden. In de Nieuwe Kerk aan de Weststraat spreekt majoor H. Lahuis, jeugd-secretaris van het Leger des Heils, voor de jeugd over het onderwerp „Waarvoor leven wij?" Vandaag wordt de z.g. „Bedrijfs- telling gehouden. Hedenavond wordt in het gebouw Palmstraat een vergadering gehouden waarin men wil komen tot de oprich ting van een afdeling Den Helder van de Nederlandse Vereniging van Chris telijke kantoor- en handelsbedienden. Duo-passagier zwaar gewond In de gevaarlijke bocht bij het Woonwagenkamp aan de Rijksweg heeft Vrijdagavond tegen elf uur de 20-jarige motorrijder J. J. W. M. de macht over het stuur verloren. De middelzware motor reed tegen 't rechts van de weg staande hek aan en brak nagenoeg doormidden. De duo-passa gier, de 19-jarige G. J. P., werd van de motor geslingerd en ernstig verwond. De bestuurder brak een been en liep lichte verwondingen op. Beiden werden in bewusteloze toestand naar het ge meente-ziekenhuis overgebracht. Za terdagmorgen was M. weer bijgekomen. P. daarentegen is nog steeds niet bij kennis. Men vreest voor zijn leven. Naar wij vernemen, was M. niet in het bezit van een rijbewijs. De boeienlegger „Barnehurst" heeft de nacht van Zaterdag op Zondag in Den Helder doorgebracht. Zaterdag kwam het Duitse sleep bootje „Neubrack" uit Wilhelmshafen aan. Het vertrok gistermorgen naar Rotterdam. Het Deense palingscheepje „Hele- na" heeft op weg van Esbjerg naar Den Oever in Nieuwediep overnacht. Hr. Ms. „Schiermonnikoog" keer de gisteren van Terschelling terug. Het is morgen hoog water om 11.35 en 23.45 uur, en laag water om 540 en 17.45 uur. Zaterdag belegde de „Band Neder landIndonesië" in Centraal een feest avond, die zich in een overweldigende belangstelling mocht verheugen. Nadat de tweede voorzitter, de heer K. Wal, ae aanwezigen met een kort woord had welkom geheten, begon het gezelschap van de heer Veen met een aardig elck- wat-wils-programma. Men kon genie ten van accordeonmuziek, goede zang en enkele schetsjeg. Vooral de heer Lou Nottelman oogstte met zijn confe rences en liedjes veel succes. In de pauze reikte burgemeester Rehorst aan achttien militairen, die sedert April naar Nieuwediep terug keerden, een herinneringstegel uit. De burgemeester wees er in zjjn toespraak onder meer op, hoe moeilijk het voor velen is weer op het burgerleven te moeten overschakelen. De spreker hoopte, dat de tegels een goed plaatsje zouden vinden, waarna hij ze met een handdruk aan de betrokkenen over handigde. Het was reeds twaalf uur geweest, toen de heer W. C. de Bie alle dames en heren kon danken voor hun mede werking. De dames mochten een bloe metje in ontvangst nemen. De dames Zwaga en Meerman, bij wie de repe- ties steeds werden gehouden, werden in deze bloemenhulde betrokken. De avond werd besloten met het Wilhelmus, dat door de aanwezigen staande werd meegezongen. Daarna werd tot diep in de nacht gedanst. De afdeling Den Helder van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen houdt Woensdagmiddag in de bo venzaal van Café „Postbrug" aan het Koningsplein een tentoonstelling van goedgekeurde artikelen op huishoude lijk gebied. Door mevr. Kingma-Bol- tjes van het Instituut van Huishoude lijke Voorlichting zal dan een lezing worden gehouden. Het aanvangsuur is half drie, Zaterdagavond belegde de federatie Schagen van de Bond voor Staatspen sionnering een openbare vergadering in café „Prins Hendrik" te Julianadorp. teneinde te komen tot heroprichting van de vroeger bestaande afdeling. De opkomst was zeer matig. De voorzitter van de federatie, de heer Zeeman, heette de aanwezigen welkom, ook de spreker voor deze avond, de heer Greeuw uit Heiloo, waarna de Harmo nievereniging „Kunstzin", die voor deze avond haar medewerking verleende, onder leiding van haar directeur, de heer J. den Das, een drietal nummers ten gehore bracht. Hierop kreeg de heer Greeuw het woord, die in een gloedvolle rede de aanwezigen duidelijk maakte, dat de strijd voor premievrij staatspensioen door het in werking stellen van de Noodwet-Drees niet is afgelopen, maar eerder nog noodzakelijker is geworden. De Bond doet dan ook zijn uiterste best het ledental te vergroten, om straks als de Noodwet-Drees afloopt, sterk te staan. Na afloop gaven zich 30 aanwezigen op om een nieuwe afdeling te vormen. Een voorlopig bestuur werd samenge steld, bestaande uit de heren L. Tigche- laar en E. Laagland Winder en mevr. M. KosterGreeuw. De muziek liet zich nog eens horen met een paar vrolijke marsen, waarna de federatie-voorzitter de vergadering sloot Het vissersvaartuig HD 37 heeft te IJmui- den de UK 202 binnengesleept, die op zee met een defecte motor hulpeloos ronddreef. KOSTELOOS VERVOER VAN MILITAIREN PER T.E.S.Q. De N.V. „TESQ" heeft het prijzenswaardige besluit genomen, de op Texel wonende mili tairen, beneden de rang van sergeant, voortaan gratis vervoer per boot te geven. MOOI BEWIJS VAN OFFERVAARDIGHEID Bij de geldinzameling door de aanbieding van lijsten voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Den Burg, is een bedrag van ruim f 6000,— bijeengebracht, waarvan f 2500,- aan renteloze voorschotten. Zit je broek vol met gaten, haal een nieuwe bij v. Straaten Op het exercitie-terrein van de nieu we Alexanderkazerne in Den Haag heeft generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, Zaterdag afscheid genomen van het Korea-detachement. Na een inspectie van de vrijwilli gers richtte de generaal zich in een toespraak tot de troep, waarin hij ver klaarde het te betreuren, dat het Ne derlandse detachement niet eerder naar Korea kan vertrekken. Hij ver zekerde de vrijwilligers evenwel, dat er voor hen nog een grote en belang rijke taak is weggelegd. „Wij zullen trots zijn als ge uw taak goed ver richt". Nadat 600 man van het detachement voor de generaal hadden gedefileerd, gingen de vrijwilligers een week met inschepingsverlof naar huis. Dinsdag 24 October zal hun door de Vereni- De op Dinsdag 7 November te hou den vergadering van de Staten van Noord-Holland zal worden voorafge gaan door een bijeenkomst van de le den der Staten, waarin de technische adjunctdirecteur van het Prov. Water leidingbedrijf van Noord-Hoilland, Ir. S. Kramer, een toelichting zal geven op het eerstdaags te verwachten voor stel van Gedeputeerde Staten betref fende werken, die in samenwerking met de gemeente Amsterdam zullen worden uitgevoerd ter verzekering van de watervoorziening in Noord-Holland. De handballende dames van de H.A. V. speelden, gisteren tegen O.S.S. hun eerste thuiswedstrijd van het nieuwe seizoen. O.S.S. stond geboekt als een geducht tegenstandster, geheel ten on rechte overigens. Bovendien kregen de H.A.V.-dames slechts negen tegen standsters tegenover zich. Van een goe de wedstrijd kon dus geen sprake zijn De achterhoede van de H.A.V. had het tegen de drie voorhoedespeelsters van O.S.S. erg gemakkelijk. Voor de voor hoede van de gasten was er dus geen doorkomen aan. De H.A.V.-voorhoede daarentegen kon rustig haar gang gaan. Mej. Bot scoorde op de linksbui tenplaats acht doelpunten. Mevrouw Koek—Van Straten op de rechtsbui tenplaats maakte er ook één. Met H.A.V. sterk in de meerderheid ein digde de wedstrijd met 91 in het Rangers verscheen met een vrij sterke ploeg in Callantsoog en met de zon en de wind als bondgenoten waren de adelborsten aanvankelijk sterk in de aanval. De Callantsoog-verdediging kon echter stand houden, maar omdat daarbij de halflinie te veel moest as sisteren, werd er te weinig aandacht besteed aan de aanval. Na een kwar tier nam Rangers door een goed schot van de linksbuiten een voorsprong, doch spoedig daarna kwam via Jan van Scheyen de gelijkmaker. Vanaf de aftrap zette "Rangers een felle aanval op en door de midvoor werd het 12. Na de rust waren Van Scheyen en De Graaf van plaats veranderd en dat bracht wat meer leven in de voorhoe de. De halflinie steunde nu ook beter en in deze periode mocht R. zich ge lukkig prijzen, dat goede schoten juist over of naast gingen. Het duurde een half uur vóór Tom de Graaf voor de gelijkmaker zorgde. Een prettige dag was het voor de adspiranten, die voor een keurige 41 zege (de eerste) op Helder b zorgden Het tweede elftal verloor in Den Hel der met tien man van het sterke Wa tervogels 3. KUNSTAVOND DOOR EN VOOR BLINDEN Op Donderdag 2 November zal in de Ned. Herv. kerk een propaganda-kunst avond worden gegeven door en voor de blinden. Medewerking wordt verleend door de bekende blinde organist Thierry van Driest en een dameszangkoor. Boven dien zal de indrukkwekkende film „Wakende Ogen" worden vertoond De propagandist van de Ned. blin- denbond, de heer Joh. van den Berg zal een propagandarede houden. Dit kan een bijzondere avond wor den. Niemand verzuime deze avond bij te, wonen. Nieuwe versie van Zeven-landenresoluiie Door de Verenigde Staten, Canada, Frankrijk, Groot-Brittannie, de Philip- pijnen, Turkije en Uruguay is een nieu we versie van de ontwerpresolutie voor „een gecoördineerde vredesactie" inge diend. John Foster Dulles, die uit naam van de Amerikaanse afvaardiging op een persconferentie een uiteenzetting gaf VIJFTIENJARIGE JONGEN GEWOND BIJ VERKEERSONGEVAL Tussen de vijftienjarige W. Dorre- steijn, fietsend langs de Zuider Molen- vaartsweg van het draaibruggetje in de richting Driebruggen, een een vracht auto van de firma Muntje werf had een aanrijding plaats, die vo r de wielrij der ernstige gevolgen had. Verwondin gen aan het hoofd maakten opname in het Lidwina-ziekenhuis in Den Helder noodzakelijk. DAMCLUB EXCELSIOR le klasse: D. v. d. WallenJ. A..van Vliet 20; D. JansenH. J. v. d. Berg 2—0. 2e klasse: J. Schouten Az.F. Tielens 02; A. Scouten Lz.—C. Leijnse 20; L. J. Schouten Lz.A. Kaptein 02; P. LieftingA. Schouten Az 02; L. J. van LeeuwenA. Heerschap 11; Sj. v. d. WalL. J. Schouten Az., 02. Evenals andere jaren het geval was, heeft de commissie welke hiervoor ge vormd is, ook nu weer verschillende kinder en volksspelen vastgesteld, wel ke vandaag zullen worden gehouden. O.a. staan voor de kinderen de vol gende spelen op het programma; Knij perrace; blikkenrace, touwwinden en blokjesrace. De ouderen kunnen hun vaardigheid demonstreren in een sto- venrace of bij het ezeltje prikken. Dinsdag worden de reeds eerder aan gekondigde draverijen voor boeren ge houden, waarvoor naar men ons mede deelde, reeds flinke belangstelling be staat van de zijde der paardenbezitters Op het kermisterrein zijn verschillen de kramen, zweefmolen en dergelijke opgesteld. Bovendien zal er gedans* worden in de nu nog enige gelegen heid. Het ziet er dus naar uit, dat de liefhebbers van het kermisvieren ge ducht zullen kunnen profiteren. URK, 14 October. Door 70 vaartui gen werd aangevoerd: 2565 p. Lijnaal. f 109f 1.15 p. p.; 2099 kg Snoekbaars f 0.85—f 0.92; 163 kg Rode Baars f 0.54; 1019 kg Voorn f 0.06—f 0.07; 1585 kg Noordzeevis, f 0.28f 0.67 p. kg. en 507 bak blei, f 3.36 p. bak van 40 kg. van de nieuwe tekst, heeft in antwoord op de woorden van Wysjinsky, die Vrij dag de Verenigde Staten verzocht „hun geweldpolitiek" te laten varen, ver klaard, dat de Amerikaanse regering hiertoe stellig bereid is, indien de Sow- jetunie in Oostenrijk, Duitsland en Korea bewijst werkelijk een ontspan ning te willen bereiken, en niet slechts een uitstel om zich op nieuwe aanval len voor te bereiden. De aangebrachte wijzigingen in de zeven-landenresolutie hebben vooral ten doel de afgevaardigden die een ze kere tegenstrijdigheid vrezen tussen de oorspronkelijke tekst en het handvest, en die anderzijds bezorgd zijn dat de V N. de strijdkrachten zou kunnen op roepen, zonder dat zich een vredes- breuk of een aanvalsdaad zou hebben voorgedaan, gerust te stellen. Op de Rijksstraatweg van Dordrecht naar de Moerdijkbrug ter hoogte van de „tweede tol" bij Dubbeldam heeft zich een gecompliceerd verkeersonge val voorgedaan. Een vrachtwagen bot ste tegen een Skoda, waardoor de be stuurder van een tegenligger bij zijn poging om de Skoda te ontlopen de macht over zijn stuur verloor. Door dit gemanoeuvreer raakte de Skoda vervolgens in botsing met een door een dame bestuurde Austin. De be stuurder van de Skoda werd uit de wagen geslingerd en drie andere zittenden zwaar gewond naar Dordts ziekenhuis overgebracht. LABOUR-PARLEMENTSLID DAGGAR OVERLEDEN Het Labour-parlementslid voor Aber- tillery George Daggar, vice-voorzitter van de Labour-parlementsfractie is overleden. Labour heeft thans nog een absolute meerderheid in het parlement van zeven zetels. Manschappen van het Korea- detachement in het dejilét blank en bruin. ging voor Internationale Rechtsorde een UNO-vlag worden aangeboden, Waarschijnlijk zullen de mannen op 26 October met de „Zuiderkruis* ver. trekken. Slaags met burgers, Vrijdagnacht om even na midder. nacht zijn te 's-Gravenhage vijf onder drankinvloed verkerende Korea-vrij. willigers die onenigheid met bur« gers op het Spui hadden gekregen, waarbij klappen werden uitgedeeld per politiejeep naar de post op het Bui. tenhof overgebracht. Het relletje zou ontstaan zijn, doordat burgers de mili tairen iets hebben toegeroepen dat door dezen „niet genomen werd". De berichten als zouden Chinese troe» pen Tibet binnengedrongen zijn, wor. den enerzijds bevestigd, anderzijds ten stelligste ontkend. Zowel een hoge Ti betaanse functionaris, als de regering van India trekken de berichten in twij fel. Daarentegen handhaaft de corres pondent te Kalimpong van het te Cal- cutta verschijnende blad „Statesman" zijn verklaringen. Volgens hem onder, vonden de Chinese troepen grote moei lijkheden met de voedselvoorziening. De Israëlische regering heeft haar ontslag aangeboden. Premier Ben Goe- rion heeft opdracht ontvangen een nieuwe regering te vormen. De crisis is toe te schrijven aan het godsdienstig blok, dat, naast enkele eisen in verband met het godsdienston derricht, de portefeuille van handel en nijverheid voor zich opvorderde. Ben Goerion was voornemens die porte feuille toe te vertrouwen aan een on afhankelijke. Tijdens de Zaterdagavond-markt te Gdeen is een grote brand uitgebroken in de noodwoningen aan de markt, Ze ven huizen gingen volledig in vlammen op. Van het huisraad en de overige in ventaris is zo goed als niets gered. Het vuur liep langs de mastieken daken zo snel voort, dat aan blussen niet te den ken viel. Een geluk was, dat de wind afzijdig stond van de markt, anders was door de dichte vonkenregen het onheil niet te overzien geweest, daar de markt vol kramen stond. Vernomen is, dat Trygve Lie zijn ad- jucten bijeen heeft geroepen en hen heeft medegedeeld bereid te zijn een verlenging van zijn ambtsperiode te aanvaarden zo hij daartoe door de al gemene vergadering verzocht mocht worden. in een LEIDER VAN DE BRITSE TELEVISIE AFGETREDEN Norman Collins heeft zijn functie als leider van de televisiedienst van de BBC neergelegd. Hij verklaarde zich niet langer te kunnen verenigen met een stand van zaken, waarbij de tele visie in Engeland gedwongen werd zich aan te passen aan het langzamer tempo van de BBC. - Sommige afdelingen van de BBC stonden z.i. „apathisch en dikwijl' openlijk vijandig" tegenover de televi sie. DUITSE VOLKSWAGENS WORDEN GOEDKOPER De Duitse „Volkswagen" zal met 'n' gang van 15 October goedkoper wor den. Het staandaard type zal voortns DM 4400 kosten in plaats van DM 481 Het exportmodel zal DM 5150 Eaa kosten tegen voorheen DM 5450. Franse versterkingen op weg naar Indo-China De secretaris-generaal van de Franse oaialistlsche partij, Guy Mollet, heeft in een rede te Marseiiles verklaard dat het onwaarschijnlijk leek, dat Frankrijk in staat zou zijn de Vietminh alleen te verslaan. Hij uitte de veronderstelling dat de Sowjetunie zich na de tegenslag in Korea wellicht zou willen revan cheren en vroeg zich af of Frankrijk op snelle en afdoende steun van bulten af zou kunnen rekenen als het niet in staat bleek de toestand in Indo-China meester te worden. Intussen is de Franse hoofdmacht, zich had geconcentreerd in het Thatke op de Chinees Indochi grens al strijdend teruggetrokken Natsjam, ongeveer 48 km zuidwaa Ook op andere plaatsen stuitte" Franse troepen op hevig verze moest een terugtrekkendebeweg worden gemaakt. .j Van de zijde der Franse reger.f!fa- medegedeeld, dat versterkingen ui' dagascar en Noord Afrika op weg naar Indo-China.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2