Zuidelijken 50 k .m. van Pjongjang Twaalf millioen Ja-stemmen in Oost-Duitsland Jan Oudegeest is overleden Twee doden bij vliegongeval Bewapening stelt zeer hoge eisen aan Europese economie Amerikaanse G.l.'s naar Europa VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Gevangenen treft een zwaar lot Poos en Slagter verweren zich Amerika keurt Frans defensieplan goed Dinsdag 17 Oct. 1950 75e Jaargang No. 10927 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Alle wegen naar hoofdstad in handen Juist gebruik van hulpbronnen noodzakeli k Paul Hoffman prijst ons land en minister Stikker Zuidmolukse delegatie naar Lake Success Weerbericht A J. Boskamp overleden De studie van de twee oudste prinsesjes De beste manschappen en de modernste wapenen Het leven werd duurder Arbeidsvoorziening in de landbouw werd beter Moeilijkheden zijn nog groot Vijf en dertig duizend kiezers in oppositie Hoe deze overwinning tot stand kwam Syrië en Irak verlangen conferentie Grote Vier Mede-oprichter van S DA P. en N.V.V. KoAi B&bteJk Arnhem stelt de Staat moreel aansprakelijk Westerling achtThiessen betrouwbaar Vallende heistelling doodt twee mannen Oefening der soldaten een eerste vereiste BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand f 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Volgens frontberichten zijn de Zuidkoreanen de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang bijna tot op 50 km. genaderd. Men stuit slechts op lichte tegenstand. De Zuidkoreanen rukken op met lichte wapens. De troepen der V.N. hebben thans alle wegen die naar Pjongjang leiden in handen. Amerikaanse troepen heb ben Sohoeng ongeveer 70 km. ten Zuid-Oosten van de hoofdstad bezet. Een Zuidkoreaanse patrouille rukt snel op naar een tunnel 30 km. ten noorden van Jonghoeng, waarin de Noordkoreanen 8C0 Amerikaanse krijgs gevangenen hebben opgesloten. Enkele Amerikanen, die zijn ontsnapt, ver klaarden, dat zij met hun medekrijgs gevangenen te voet en bijna naakt door de noordelijken op hun terugtocht van Seoel waren meegevoerd. Zij hadden geen voedsel gekregen en degenen, die niet verder konden, werden neerge schoten. Volgens berichten van het front, heb ben de Zuidkoreanen, die van Wonsan uit oprukken in een dal 500 zwaar ver minkte lijken van Zuidkoreaanse sol- Piper Cub verbrandde bij een landing ie Volkel Gistermiddag is een Piper Cub van de Gooise-Stichtse Aeroclub bij een landing op het vliegveld Volkel nabij 's-Hertogenbosch verongelukt. De twee inzittenden, een officier en een burger, kwamen om het leven. Het toestel is volledig uitgebrand. De eerste luitenant K. Rithagen van de Kon. Landmacht had het toestel voor een dag van de Aeroclub gehuurd. Hij had in Indonesië zijn sportbrevet gehaald en vertrok daarom alleen van het vliegveld Hilversum. Op Volkel zou hij de heer P. Wingers, uit Den Bosch, als passagier opnemen. Aldus geschied de. Bij de terugkeer van de beide he ren op Volkel is het toestel tijdens de landing niet geheel juist neergekomen. Een van de vleugels raakte de lan dingsbaan, de machine sloeg om en vloog in brand, met het bekende ge volg. TURKIJE VERWERPT BULGAARSE NOTA INZAKE GRENSSLUITING Turkije heeft de Bulgaarse bewerin gen, dat Turkije de Turks-Bulgaarse overeenkomst van 1925 heeft geschon den door het sluiten van de grens op 8 October, van de hand gewezen. Dag der V.N. nationale feesidag in Korea De Commissie der Verenigde Naties voor Korea heeft bekend gemaakt, dat de Zuidkoreaanse regering heeft besloten 24 Octo ber, de „Dag der Verenigde Na ties", tot een nationale feestdag uit te roepen. De commissie deelt verder nog mede, dat er geen land ter wereld is, waar de Ver enigde Naties groter aanzien genieten dan in Korea. Paul Hoffman, die kortelings is afgetreden als administrateur van de ECA, maakt op het ogenblik een afscheidsreis door de aan het plan-Marshall deel nemende landen. Hij heeft ook een bezoek aan Den Haag gebracht en bij die ge legenheid op een persconferentie verklaard, dat de grote vraag voor Europa is, of dit werelddeel in verband met de hoge eisen, die de bewapening stelt, in staat zal zijn, het juiste gebruik te maken van de in de Europese landen aanweziga hulpbronnen aan energie en grondstoffen. Slechts op deze wijze zal een zo hoog productiepeil worden bereikt, dat ook de voortbrenging van wapenen mogelijk wordt. In dit verband zal de vrijmaking van de handel goede diensten kunnen be wijzen, vond Hoffman, die Nederland een pluim gaf voor hetgeen het in dit opzicht had gepresteerd. De oud-leider van de ECA achtte het werk van mi nister Stikker in het kader van de Or ganisatie voor Europese Economische Samenwerking voor de verdere vrijma king van de handel van zeer grote be tekenis. Bij een goed gebruik van de Europese hulpbronnen zal Europa in staat zijn, een defensieprografh ten uit voer te brengen, zonder dat hierdoor een daling van de levensstandaard wordt veroorzaakt. Integendeel zal Eu ropa binnen een paar jaar het levens niveau aanzienlijk kunnen verhogen ondanks een toenemende bewapening, Zeer binnenkort zal een delegatie van de Republiek der Zuid-Molukken naar Lake Success worden gezonden. Intussen is uit naam van de regering dezer republiek een telegram aan de UNCI in Djakarta gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen het optre den van het leger der Republiek Indo nesië te Suli, waar mannen en kinde ren werden vermoord en vrouwen verkracht en burgers gedwongen wer den, munitie naar het front te brengen. Gezegd wordt, dat op Ceram alle be langrijke plaatsen weer in handen zijn van de Zuidmolukse soldaten. Slechts hier en daar is men langs de kust be zig, soldaten van de RI, die niet op tijd konden worden weggevoerd, on schadelijk te maken. Indonesische kor vetten hebben het Zuidelijke deel van Saparua beschoten. Verwachting, geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met later voornamelijk in de Noordweste lijke helft van het land hier en daar enige lichte regen of motre gen. Matig toenemende Zuid- Westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Woensdag: Zon op 7.09. onder 17.41 Maan op 15.31, onder 23.10 (E.K.) zo meende Hoffman. De eerstvolgende maanden zullen tonen, wat Europa in dit opzicht aankan. Hoffman deelde mede, dat de Mars hallhulp in elk geval in 1952 zal af lopen. Wat er daarna zal komen, wist hij nog niet. daten gevonden. Zes overlevenden ver klaarden, dat zij evenals de Amerika nen te voet en zonder eten van Seoel door de terugtrekkende Noordkoreanen waren meegevoerd. Om de terugtocht te kunnen versnellen, hadden de noor delijken besloten hun Zuidkoreaanse gevangenen met bommen en kanonvuur af te maken. Geëlectrocuteerd. Volgens een telefonisch bericht van een Amerikaan, die bij de Zuidkorea nen dient, hebben de Noordkoreanen in Moentsjon, 15 km. ten noorden van Wonsan, 420 Koreanen geëlectrocu teerd. De Koreanen moesten met de handen op de rug gebonden een schuil kelder binnengaan en op de grond gaan liggen waar zij door middel van electrische draden geëlectrocuteerd werden. Ambtenaren naar het Noorden. Een groep van 100 ambtenaren en leden van de jeugdbeweging „Les Tae Han", aangewezen door de regering- Synghman Rhee, is vertrokken naar het zuiden van de provincies Kangwaon en Hamkyng, die langs de oostkust ten noorden van de 38ste breedtegraad ge legen zijn. Directeur Al g. Handelsblad Gisteren in de vooravond is na een zeer korte ongesteldheid overleden de heer A. J. Boskamp, directeur van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam. De heer Boskamp is in de loop van de ochtend tijdens zijn werkzaamheden ziek geworden en in de vooravond in zijn werkkamer ten kantore van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam gestorven. De heer Boskamp, die 53 jaar oud werd, was in zijn journalistieke loop baan achtereenvolgens werkzaam bij de Maasbode, de Telegraaf en het Han delsblad. Nadat hij reeds enige malen als waarnemend directeur was opgetre den, werd hij in 1939 benoemd tot on der-directeur Tijdens de bezetting zat hij in het gijzelaarskamp te Haaren. Bij de herverschijning van het Alge meen Handelsblad in 1945 werd de heer Boskamp tot directeur benoemd. Hij was voorts voorzitter van het cura torium van het Instituut voor Perswe tenschap te Amsterdam. Jonkvrouwe C. J. L. M. Sickinghe, die enige tijd geleden aan de Leidse univer siteit haar doctoraal Frans haalde, is door H. M. de Koningin aangezocht zich gedurende enige tijd te willen belasten met het geven van leiding bij het ma ken van huiswerk in het algemeen en dat van het Frans in het bijzonder aan de twee oudste Prinsesjes. Vijfduizend man per maand DE AMERIKAANSE MILITAIRE VERSTERKINGEN ZULLEN TEN GETALE VAN 4 a 5 DUIZEND MAN PER MAAND IN WEST-DUITSLAND AANKOMEN. DE TROEPEN ZULLEN ZIJN UITGERUST MET DE NIEUWSTE WAPENS, DIE IN KOREA VAN HUN DEUGDELIJKHEID HEBBEN BLIJK GEGEVEN. TOT DE VERSTERKINGEN ZULLEN 18.000 MAN VAN DE 82STE AMERI KAANSE DIVISIE PARACHUTISTEN BEHOREN, DE MEEST GEVREESDE TROEPEN VAN HET AMERIKAANSE LEGER. DE DIVISIE NAM DEEL AAN DE LANDING IN NORMANDIE IN 1944. De kosten van het levensonder houd zijn in het afgelopen jaar in twee en twintig landen gestegen en in twaalf landen gedaald. De grootste stijging viel waar te ne men in Paraguay, n.1. vijf en twin tig procent. Van de Europese lan den bleek Finland de grootste stij ging te vertonen. Zij beliep hier vijftien procent. Frankrijk en Ne derland volgden met elk tien pro cent. Oostenrijk noteerde negen procent, Noorwegen en Denemar ken elk vijf procent en Engeland en Zweden slechts twee procent. Dalingen vielen op te merken in Iran (23 pet.,) Birma (19 pet.), Ja pan (10 pet.) en West-Duitsland (6 pet.) (Van onze Haagse redacteur) Hoewel door het betere weer van de laatste dagen enige ontspanning is in getreden, is de arbeidsvoorziening in de landbouw nog steeds zorgelijk. Deze ontspanning betreft ook niet het gehele land. In Noord- en Zuid-Holland zijn de moeilijkheden het grootst. Ook in Friesland, Groningen en delen van West-Brabant en Zeeland bestaat nog een aanzienlijk tekort. In de provincies en gebieden, waar de laatste week een zekere vooruitgang is te constateren, moeten niettemin nog veel werkzaam heden verricht worden. In verband hiermede en in aanmerking nemende het vergevorderde seizoen, is nog steeds voortdurende aandacht geboden. Inmid dels wordt voortgegaan met het aan trekken van alle beschikbare reserves. Op 13 October waren ongeveer 7000 arbeiders extra in de landbouw te werk gesteld via het Bureau Oogstvoorzie- ning. deels met subsidie op het ver voer en deels in colonne. Bijna acht en negentig procent van de naar schatting veertien millioen inwoners van Oost-Duitsland heeft Zondag bij de algemene verkiezingen gestemd. Slechts een minimale min derheid heeft zich tegen de eenheids- lijst van het door de communisten ge leide nationale blok uitgesproken, zo is van Oostduitse zijde bekend ge maakt. Volgens de cijfers, die gister morgen acht uur beschikbaar waren, waren 12.088.745 ja-stemmen en 35.544 neen-stemmen uitgebracht. 15.643 stem men werden geldig verklaard. Het Oostberlijnse blad Vorwarts heeft op deze uitslag het navolgende commentaar geleverd: De overwin ning van de democratie bewijst, dat het Oostduitse volk absoluut rijp is voor de hogere vorm van democratie, de enige ware. Overigens bewijst het ver haal van een onderwijzer uit Mecklen- burg, aan een correspondent van Reu ter gedaan, hoe deze overwinning tot stand kwam. In zijn dorp werd aan Syrië en Irak hebben de Algemene Vergadering der Verenigde Naties ver zocht aan te bevelen, dat Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sowjetunie gedurende de huidige zit ting van de Assemblée bijeenkomen om te trachten hun moeilijkheden op te lossen. DE LAATSTE DER TWAALF APOSTELEN Jan Oudegeest, een der grote voor vechters van de socialistische beweging in Nederland, is niet meer. Gisteroch tend is hij in de ouderdom van tachtig jaar in Oegstgeest overleden. Hier ge noot hij sinds vele jaren van een wel verdiende rust. Met hem is de laat ste der Twaalf Apostelen de groep van twaalf opposanten tegen de koers van Domela Nieuwenhuis, die samen in 1894 de SDAP stichtten heengegaan. Jan Oudegeest werd op 5 Augustus 1870 te Utrecht geboren. Na de lagere school te hebben doorlopen trad hij in dienst van de Spoorwegen. Hij werd op de administratie geplaatst en door liep er enkele rangen. Reeds toen was hij politiek zeer actief. Niet alleen richtte hij de SDAP mede op, maar ook had hij voor deze groep van 1899 tot 1906 zitting in de gemeenteraad van Utrecht. Zijn functie bij de Spoorwe gen gaf hij in 1903 op, om zich geheel aan de vakorganisatie van spoorweg personeel te kunnen wijden. Hij was voornamelijk de man, die de grote spoorwegstaking van 1903 organiseerde. Weer trad hij op de voorgrond, toen het Nederlands Verbond van Vakver enigingen werd opgericht. Hij werd eerst secretaris en in 1908 voorzitter, als opvolger van Henri Polak. Toen in 1919 het Internationaal Verbond van r\eviezen-arm Albion zal ter besparing van hout en dollars veiligheidsluci fers" gaan maken. Ze zullen niet al leen dunner, maar ook korter worden, zodat de breekbaarheid niét, de kans dat de Britse leeuw zijn vingers zal branden natuurlijk wél, groter maken. De man, die dit edele dier voor een smadelijke gevangenschap in Hitiers dierentuin behoedde is eveneens druk doende dollars te fokken. Volgens het Engelse weekblad „The People" wor den thans éénmaal per week geluids opnamen gemaakt van Winston Chur- chill, sprekend over zijn oorlogsherin neringen. Het blad gist, dat een Ame rikaanse universiteit de opnamen be taalt. Grootse perspectieven voor de geschiedenisles! Van de gesproken naar de geschreven historie: Russische archeologen hebben bij Gniezdovo een oude, 2500 grafheuvels tellende, be graafplaats ontdekt, welke de oudste ter wereld 2ou zijn. Hoewel Theodoor meteen aan een oervorm van concen tratiekampen moest denken, hebben de geleerden aan de hand van inscrip ties vastgesteld, dat de Russische tas en cultuur in het begin van" de negen de eeuw door de Russen zelf zijn ge schapen, en dus ('t venijn zit in de staart, vrienden) niet door Vikingkrij gers in de elfde eeuw daar gebracht zijn. De Russische componist Sjosta- kowitsj is zo in geestdrift geraakt over wat de huidige Russieohe oultuw er, voortbouwend over die grafschriften, van gemaakt heeft, dat hij, in 1948 we gens formalisme en antivolkse werk wijze door de partij berispt, nu een werk is begonnen geïnspireerd op de geweldige hydro-electrische- en ka naalplannen, die in Turkmenie en op de Krim uitgevoerd zullen worden. En in Engeland, dat aan Handels „Wa termuziek" en „Brittania rule the waves" genoeg heeft, is een „National Oceano" graphical Coungil" opgericht, dewelke zich voorstelt veel werk ten .JtJte Vmks cnw coming" nutte van zeevaart, visserij, meteorolo gie en biologie te verzetten. j^og meer nattigheid: De vissers in Sleeswijk-Holstein hebben om ont heffing verzocht van het door Göring ingestelde verbod van de zeehonden- jacht. Omdat die zich het devies „Vis bij elke dis" zozeer eigen gemaakt heb ben, dat ze met z'n vierduizenden elk jaar voor 1% millioen mark aan vis verorberen. En koning Faroek, wat omvang, uniformen- en andere liefde betreft een waardig evenbeeld van „Un- ser Hermann", is met zijn jacht uit San Remo naar Egypte vertrokken. We blijven op zee: Behalve de 48.000 ton metende „United States" waarover wij u onlangs berichtten, zullen nog drie andere in aanbouw zijnde Amerikaan se passagiersschepen, elk van 13000 ton, als troepentransportschepen afgebouwd worden. Q Dat dit geen overbodige luxe is moge blijken uit het feit, dat er zich op 1 Sept. van de 152.271.000 inwoners van de Verenigde Staten 576.000 in krijgsdienst overzee bevon den. q En nu we ons toch weer op Mars' terrein begeven hebben, zij onze geachte cliëntèle hierbij gemeld dat de Zweedse opperbevelhebber generaal Jung in October een officieel bezoek aan het Zwitserse leger zal brengen. Als mevrouw Jung ook meegaat kan ze meteen haar naamgenote Ode Jungiraw) eens bezoeken. Vakverenigingen werd gesticht, werd Oudegeest de secretaris-generaal er van. Uit de Nederlandse vakbeweging trok hij zich toen vrijwel geheel terug, doordat hij namens het IVV zitting kreeg in allerlei internationale orga nen. Niettemin heeft hij in het politieke leven steeds een belangrijke plaats in genomen. Van 1908 tot 1913 was hij lid van de Amsterdamse gemeenteraad, van 1913 tot 1922 lid van de Tweede Kamer en van 1929 tot 1936 van de Eerste Kamer, waarna hij zich terug trok uit het politieke leven. Twee jaar tevoren had hij ook het voorzitter schap van de SDAP, dat hij sinds 1927 vervulde, neergelegd. Hij schreef twee werken over de ge schiedenis van de vakbeweging in ons land en voorts een groot aantal bro chures. Voorts bereisde hij geheel Europa en een groot deel der Ver enigde Staten. Nog onlangs is hij, ter gelegenheid van zijn gouden huwe lijksfeest, hartelijk gehuldigd. Mijlpaal-fiasco De Raad van de gemeente Arnhem heeft in een met algemene stemmen aangenomen motie de regering moreel aansprakelijk gesteld voor het uiter mate teleurstellende resultaat van de Tentoonstelling Mijlpaal 1950. Het be zoek aan de tentoonstelling is slecht geweest, zo wordt gesteld, doordat de inzending van de regering allerminst aan de verwachtingen voldeed. Volgens de cijfers van de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer heeft dit jaar ruim een millioen personen een bezoek aan Arnhem gebracht. de kiezers medegedeeld, dat zij vrije lijk een stemhokje mochten gebruiken, doch alleen indien zij een „eigen mening" over de verkiezingen had den. In het andere geval dienden zij hun stembiljet alleen maar op te vouwen en in de stembus te doen. De voorzitter van het stembureau had ver klaard, dat alleen die biljetten ongel dig waren, waarop de namen van alle candidaten stuk voor stuk waren door gestreept alsmede de op de achterzijde van het biljet gestempelde woorden „Voor het vijf-jarenplan". De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer noemde deze verkiezingen niets dan bluf en bedrog. In geallieerde kringen te Berlijn toonde men zich verbaasd over het hoge percentage der voorstemmers. Het zou overtui gender zijn geweest, wanneer men op een matige meerderheid van b.v. 75 pet. aanspraak had gemaakt, zo ver klaarde een Britse woordvoerder. Bij de laatste verkiezingen, in Mei 1949, was het aantal ja-stemmen slechts 66 pet. Gisteren heeft voor de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank de voorlaatste acte gespeeld van het dra ma Poos en Slagter. Deze twee Haagse politiemannen hebben tijdens de bezet ting gewerkt bij de documentatiedienst van de Haagse politie en verder recht streeks onder Schreieder deelgenomen aan het Englandspiel. Zij zijn duswege ter dood veroordeeld, van welk arrest zij in cassatie kwamen. Nadat de bijzondere strafkamer zich gedurende vijf zittingen in een uitge breid getuigenverhoor met deze zaak had bezig gehouden en de officier van justitie, mr. G. H. Nubé, opnieuw de doodstraf had geëist, heeft Slagter gis teren, een excerpt voorgelezen van een verweerschrift van vierhonderd pagina's dat hij met Poos heeft samengesteld. Zij poogden hierin aan te tonen, dat zij hebben gehandeld op ambtelijk bevel en dat zij voor de gedropte agenten hebben gedaan wat in hun vermogen lag. Mr. Nubé repliceerde kort en hand haafde zowel zijn opvattingen als zijn eis. Op 30 October zal uitspraak worden gedaan. Westerling heeft door bemiddeling van zijn advocaat in Nederland laten weten, dat hij i;et weliswaar niet eens is met de wijze, waarop Thiessen in Nederland propaganda voert, doch dat hij geen reden heeft, om aan diens be trouwbaarheid te twijfelen. Omdat het publiek als gevolg van persberichten die twijfel wel voelt, is besloten, een neutrale commissie in te stellen, die be slissen zal over de besteding van de reeds ontvangen en nog te ontvangen gelden. Westerling zal deze het liefst ten goede doen komen aan mensen, die in Indonesië alles hebben verloren. De commisie zal onder leiding staan van prof. mr. P. S. Gerbrandy. Maandagmiddag is bij de bouw yan een nieuwe boerderij te Ramspol in de Noordoostpolder een heistelling in el kaar gezakt. Hierbij zijn twee personen om het leven gekomen, n.1. de bouw kundig opzichter G. J. Goorhuis uit Marknesse, en de arbeider H. de Vries uit Lemmer. Goorhuis was gehuwd en vader van twee kinderen. Te Amsterdam is een 17-jarige schilder tijdens zijn werkzaamheden aan een huis uit de dakgoot gevallen en kort daarop overleden. Maandagavond hebben de Verenigde Staten in principe de plannen van de Franse regering om haar strijdkrachten in Europa tegen het einde van 1951 op 10 divisies te brengen goedgekeurd. De Verenigde Staten hebben de afgevaar digden van de Franse regering, die thans te Washington vertoeven, de ver zekering gegeven dat de Amerikanen financiële steun zullen verlenen om tegemoet te komen aan de kosten van deze strijdkrachten. Hoewel de Verenigde Staten instem men met een verhoging van het aantal Franse divisies, heeft Amerika voorge steld, dat Frankrijk, in de loop van het jaar 1951, zich vooral toelegt op de oefe ning van zijn nieuwe divisies en de taak om haar uitrusting compleet te maken tot het jaar daarna uitstelt. De Amerikaanse afvaardiging heeft zich terughoudend betoond ten opzich te van het Franse plan om belangrijke credieten te gebruiken voor het bou wen van vier vliegdekschepen. Het Amerikaanse standpunt is, dat in het kader van een evenwichtige gezamen lijke strijdmacht de vliegdekschepen door Groot-Brittannie en de Verenigde Staten zouden kunnen worden geleverd, en Frankrijk zich zou toeleggen op de landstrijdkrachten en kleine vlooteen- heden. Dr. Erich Koehler, voorzitter van de Westduitse Bondsdag, is afgetreden. Hij zal waarschijnlijk consul-generaal in Sydney worden. Als zijn opvolger wordt genoemd de chr. democraat dr. Hermann Ehlers.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1