Sowjetunie bewijze zijn vredeswil TRUMAN/N ZIJN RADIOREDE: \r Straatsburg, motor voor Europa's eenheid Nieuwe regels in het verkeer Anders duurt de bewapeningsrace voort Koude broodoorlog in Berlijn Russen en Amerikanen praten over hun meningsverschillen De slag om Pjongjang begonnen Luchtramp eiste 28 doden KoM B&iteJk VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Jsg Noordkoreanen eerlang verslagen Woensdag 18 Oct. 1950 Taaraamr No 10928 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vier punten als toetssteen Benzineprijs met 1.2 cent verhoogd Resultaten nog onbekend De blik der ogen Twee Amerikaanse mijnenvegers gezonken Vijf Nederlander onder de slachtoffers Auto reed tegen boom gouverneurs voor Noord-Korea Europese idee overheerse nationale gedachte Besluiten Raad v. Europa in Tweede Kamer V <*r bericht Loongrens der sociale verzekeringen op 4680,-? Maximum snelheid vervallen Toeteren verboden Vijf soorten rijbewijzen Bromfietsers moeten 16 jaar zijn Nieuwe kentekens Sowjetunie vraagt zitting van Veiligheidsraad aan BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TAR!EVEf* Advertenties: 18 ot p. man. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 18 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten pRESIDENT TRUMAN heeft gisteravond in een radiorede een beroep op de Sowjetunie gedaan om te bewijzen, dat zij inderdaad voor de vrede wil wer- ken. Zolang Moskou echter geen werkelijke bewijzen van zijn vredelievende gezindheid heeft gegeven, aldus Truman, zijn wij vastbesloten, de gemeen schappelijke verdedigingskracht van de vrije wereld op te bouwen. De president had tevoren medegedeeld, dat de Noordkoreanen spoedig niet meer in staat zullen zijn, om doeltreffende weerstand te bieden aan de troepen der Verenigde Naties. staan, zei Truman. wij moeten er ons op voorbereiden, cleze het hoofd te bie den. Laat niemand ons op dit punt mis verstaan. MacArthur Ten aanzien van zijn besprekingen met MacArthur zei de president, dat de Verenigde Naties door de strijd in TN het bijzonder noemde Truman vier punten, met de uitvoering waarvan Rusland zijn vredelievende gezindheid zou kunnen aantonen: 1. handelen over eenkomstig de beginselen van het Handvest der V.N.; 2. het beroep van de andere leden der V.N. op de Noord koreanen, om de wapenen neer te leg gen, metterdaad ondersteunen; 3. het IJzeren Gordijn optrekken en een vrije uitwisseling van inlichtingen en ge dachten mogelijk maken; 4. deelnemen zan de pogingen der V.N., om een uit voerbaar stelsel van collectieve veilig heid te vestigen, waardoor het moge lijk zou worden, de atoombom buiten de wet te stellen en alle andere wa penen en strijdkrachten ingrijpend te verminderen en aan internationale re gelen te onderwerpen. Truman verklaarde, dat de Sowjet unie en haar koloniale satellieten door hun reusachtige legers in Europa en Azie een bedreiging van de vrede vor men. De vrije landen moeten echter kracht tegenover kracht stellen. Dat is niet alleen de taak van Amerika, doch van alle vrije landen tezamen. Ameri ka gaat in dodelijke ernst voor bij de opbouw van zijn verdediging niet omdat het dit wenst, doch omdat de Russische politiek geen andere keuze laat. De president verklaarde, dat de Ver enigde Staten vastbesloten zijn, om aggressie te weerstaan. Wij zijn door drongen van de gevaren waarvoor wij Met ingang van heden is, in verband met de stijging der wereldmarktprij zen en van die der zeevrachten de ben zineprijs in ons land verhoogd met 1.2 cent per liter. De prijzen in de 5 zones, waarin Nederland in dit verband ver deeld is, zullen dus nu gaan variëren van f 36.30 tot f 36.70 per honderd liter Korea thans sterker dan ooit zijn. Hij herhaalde, dat de Amerikaanse troepen niet langer in Korea zouden blijven dan nodig is. Hij had met de generaal willen spreken, omdat niets beter is dan een persoonlijk gesprek met men sen, die de toestanden ter plaatse ken nen. Op Wake is gesproken over de toe stand in het Verre Oosten en zijn be trekkingen tot de problemen van de wereldvrede, en over de noodzaak om zo spoedig mogelijk een vredesverdrag met Japan te sluiten. Truman beschuldigde de Sowjetunie er van, dat zij het vredeswerk van de Verenigde Naties saboteert door ob structie en door haar weigering om met andere landen samen te werken. Voordat een normale bijeenkomst van de politieke commissie der V.N. begon, hebben de Russische minister van bui tenlandse zaken, Wysjinski, de perma nente Russische vertegenwoordiger bij de V.N., Maiik, en de raadgEver van Acheson, Foster Dulles, gedurende vijf tig minuten in besloten kring verga derd. Daarbij is gesproken over de sterk uiteenlopende gezichtspunten van de Een man, die een meisje rustig, vertrouwelijk en zonder een ge voel van onbehagen m de ogen kan zien, houdt vermoedelijk van haar, aldüs is de conclusie van de opticien Rasmussen, die beroeps halve Amerikaanse, Engelse, Chi nese, Sowjetrussische en Duitse vrouwen in de ogen heeft gezien. Rasmussen schrijft in „Vision", een Engels blad van de vereni ging van opticiens, dat veel jonge mannen, die dit niet kunnen, te horen hebben gekregen: „Je houdt niet van mij" en later de juistheid hiervan moesten erken nen. Heel vaak betekent deze proef voor een meisje de beslis- sings, of een man werkelijk van haar houdt, aldus Rasmussen. Britse en Zuidkoreaanse voorhoeden zijn hedenmorgen vroeg de buitenste verdedigingslinie van de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang binnengedrongen. De slag om deze stad heeft hiermee een aanvang genomen. Men weet niet hoe krachtig de Noordkoreanen in de ver vooruitgeschoven buitenste verdedigings linies van de stad weerstand zullen bieden, doch in de afgelopen week is her haaldelijk gemeld, dat zij elke beschikbare veteraan in de belegerde hoofdstad hebben teruggetrokken. gens Syngman Rhee wordt Korea automatisch één, wanneer de „mario nettenregering" in het Noorden is ont troond. Zijn Regering stelt zich voor het volgend jaar in Noord-Korea een landhervorming in te voeren. democratische staten aangaande de kwestie van de verlening van grotere bevoegdheden aan de Algemene Ver gadering der V.N., om bij een aanvals- daad te kunnen optreden. Ook is gesproken over het Russische voorstel, om een bijeenkomst der Grote Vijf Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland en China te houden teneinde te trachten, de bestaande geschillen uit de weg te ruimen. Aan Wysjinski is na afloop de vraag gesteld, of ook werd gesproken over een vredesverdrag met Japan. De mi nister antwoordde, dat hij zich op het ogenblik reeds met te veel vraagstuk ken moet bezighouden, om hieraan nog aandacht te kunnen besteden. lllliHHIHlItlllHllllIjlHHIIIIIIHItllltHIHIIIillttllllIHHHIflHHIHIIIIHIHIIllllttllHiltfMIIIIIlllüüllil Drie-en-twintig passagiers en vijf leden der bemanning verloren het le ven, toen gisteravond een Dakota van de British European Airways ten Noor den van Londen neerstortte en in brand vloog. Slechts één der inzittenden, de steward, overleefde de ramp. Het toe stel was uit Londen naar Prestwick in Schotland vertrokken. Het kreeg kort na de start een motorstoring en moest naar zijn basis terugkeren. Onder de slachtoffers was een Pools echtpaar met een kindje van vijftien maanden, dat op weg was naar familie op Curapao. Ook is een Nederlander omgekomen, n.1. de heer J. van Eik, die als ladingsinspecteur in dienst was van een Rotterdamse firma. Hij zou te Glasgow de lading van een schip in specteren. Hij was gehuwd, doch had geen kinderen. Twee doden, drie gewonden Door een defect aan de stuurinrich ting is gisteravond nabij Hardegarijp op de Rijksstraatweg Leeuwarden Groningen een personenauto, waarin vijf mannen zaten, tegen een boom ge reden. Twee inzittenden, de koopman P. F. uit Sexbierum en zijn zoon H. F. waren vrijwel op slag dood. De andere inzittenden zijn zwaar gewond naar een ziekenhuis te Leeuwarden over gebracht. Terwijl de ring om Pjongjang steeds nauwer wordt, blijft de luchtmacht van de Verenigde Naties Noord-Korea bombarderen. Britse marinevliegtuigen maakten een groot aantal installaties van de haven Tsjinnanpo met de grond gelijk. Tsjinnanpo ligt aan de West kust en is de dichtst bij Pjongjang ge legen haven. De twee Amerikaanse mijnenvegers „Pirate" en „Pleage" zijn voor de Noordkoreaanse Oostkust ter hoogte van Wonsan op mijnen gelopen en ge zonken. Een lid van de bemanningen kwam om het leven en worden vermist. Gouverneurs voor Noord-Korea President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft vijf gouverneurs benoemd voor de provincies van Noord-Korea. Doch zijn regering is niet voornemens haar wii aan Noord-Korea op te leggen zonder instemming van de bevolking, zo deelde hij mee. Indien de Nooid- koreaanse bevolking aparte verkiezin gen wil houden, zal de Zuidkoreaanse zegering haar niet tegenhouden. Vol- (Van onze parlementaire redacteur) „Straatsburg is op dit ogenblik de kampplaats voor de federalisering van Europa", zei dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (A.R.) Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer. „Straatsburg is niet de eenwording zelf van Europa, maar wel de motor voor die eenwording. Deze motor moet worden onderhouden, gevoed en ge smeed", drukte mr. F. J. H. Bachg van de KVP zich uit. En drs. M. A. Korthals van de WD beval aan, van Straatsburg te maken, wat er van te maken is; hy vroeg daarvoor een positieve instelling van onze ministers. aandeel, dat Nederland wil nemen in de verwerkelijking van een construc tief Europees federalisme. Moedgevend waren de besprekingen ook, omdat het Nederlandse parlement de aanbevelin gen, die door de Essemblée in Straats burg zijn opgesteld, niet zonder meer aan zich voorbij heeft laten gaan, maar de suggestie van de Raad van Europa gevolgd heeft om deze aanbevelingen tot onderwerp van een bespreking te maken. Ten slotte bewees ook een door jhr. mr. M. van de Goes van Naters van de P.v.d. A. ingediende en door dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (A.R.), Serrarens (KVP) mede-ondertekende motie, dat het Nederlandse parlement krachtig wil medewerken aan de eenwording van Europa. In deze motie overwoog de Kamer, dat in de aanbevelingen in het bijzon der de strekking tot Europa's inte gratie en tot versterking van de poli- Bij alle afgevaardigden, die over het beknopte verslag van de eerste zitting van de Raadgevende vergadering van de Raad van Europa en over het be knopte dagverhaal van het eerste ge deelte van de tweede zitting het woord voerden, bleek een intens verlangen te bestaan om door middel van de Raad van Europa te komen tot een vrucht bare samenwerking tussen de verschil lende Europese Staten en ten slotte tot een Europese federatie met een eigen supra-nationale wetgeving. Maar men ontveinsde zich niet, dat het ver trouwen in het welslagen van deze actie niet algemeen is en dat nog tal rijke moeilijkheden te overwinnen zijn. De strekking van het Kamerdebat was in elk geval moedgevend voor het Verwachting, geldig tot Woens dagavond: Overwegend zwaar be wolkt met plaatselijk nu en dan enige lichte regen of motregen, Matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag: Zon op 7.11, onder 17-39, Maan op 15.53, onder 28.H). llltlllflIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIflIIIIIIIIIIUiHlllllllllflIllfillliliillllililllltNIlHIIIIIIIHIIIIHtlllllllllllll lijke bioscoop terecht. Werden natuur lijk te veel „draken" vertoond, denkt Theodoor. 0°,k moeder Aarde is de laatste tijd hinderlijk bewegelijk. Na de aard- Dat een mens ook zonder verschuiving in Zweden is ze nu weer groot belang is bij onderzoekingen op kiipgeit-neigingen raar terecht kan ko- in Honkong aan het schuiven geweest, het gebied van kernenergie, radio en men on<jervond de 59-jarige Amerikaan In 'l nette uiteraard, geen opium. O En in San José in Costa Rica heeft een hevige aardschok een paniek veroor- Cen natuurkundige bolleboos uit Lon- den heeft uitgerekend, dat de snel heid van het licht 186,282 mijl per se conde bedraagt. Dat is 11 mijl per se conde sneller dan tot nu toe werd aan genomen, een ontdekking, die van keerd. men ondervond de 59-jarige Amerikaan Fitzgerald, die bij een vliegongeluk in de Zwitserse Alpen vrijwel alle been- - deren brak. Hij is nu herstellende van zaakt en grote schade aangericht. In Rusland zijn ze er echter beter op ge- radar. In Parijs doen ze het kalmer: Daar werden in de Rue Lepic over een parcours van 660 m. traagheidswed- strijden voor motorvoertuigen ëeho"~ zijn tweeëndertigste operatie en hoopt, den. De winnaar deed er 10 uur, 40 minuten en 51 seconden over. Een ge middelde snelheid van 61 m. per uur dus; dat is geen heer, doch een edel- dat de drieëndertigste, die in Januari in Londen zal worden uitgevoerd, te vens de laatste zal zijn. Q Zelfs heili gen kunnen wel eens vreemde tuime- worden; Daar is na de onderzeese uit barsting van een moddervulkaan in de zee van Azof een (sof)eilandje van 100 m. middellijn verrezen. Van on- n ocu awuucu wei cciio viceuiue tuillic- man in het verkeer, vindt Theodoor. U Iingen maken: Een reusachtig beeld derzees naar ondergronds gerommel: In Over verkeer gesproken: In Innsbruck van gt Joris kwam gamen met een ge- Warschau is een proces begonnen tegen internationaal kerktoren de leiders wordt momenteel een congres van grote reisagentschappen gehouden. De zestien deelnemende lan den zullen daar o.m. vereenvoudiging van paspoort- en visa-formaliteiten en deviezenmoeilijkheden bespreken. Zwitserland en W.-Duitsland gaven reeds het goede voorbeeld door het wederzijdse toeristenverkeer weer toe te staan. In beide landen zullen ver gunningen voor driedaagse reizen ver strekt worden. Nu we toch in de bergen zitten: Een Engelse "ïma- laya-expeditie, die er o.a. in slaagde de 7000 m. hoge \nnapura-spits te be klimmen, is dezer dagen met rijke buit (1000 zeldzame planten en 175 exemplaren van zeldzame vogels» uit dit onherbergzame gebied twrugge- deelte van de 55 m. hoge kerktoren in het Italiaanse Arcola op de plaatse- Oog-appèl van de geheime organisatie „Winx", die er van beschuldigd worden de Amerikaanse ambassade rapporten te hebben verschaft over de politieke toestand in Polen. Q Bij de arbeiders in de staalfabrieken te Nantes daaren tegen komt het gerommel uit de maag streek. Die zijn n.1. om een loonsverho ging van de directie los te krijgen in hongerstaking gegaan. De arbeiders in Hongarije hebben door toedoen van de zwarthandelaars ook zonder staking al genoeg honger. Daarom zullen ze voortaan via de werkgever direct bij de kwekers aardappelen en groenten kunnen bestellen. In Finland ten slotte ie de jacht op de nog veel ge vaarlijker heroïne-venterg ingeset. tieke autoriteit van de Raad van Europa van groot belang is; aanvaard de zij, in dit licht, de strekking der aanbevelingen; verzocht zij de rege ring, deze aanbevelingen richtlijn te doen zijn voor haar beleid, zowel in het comité Van Ministers, als op andere terreinen van Europese samenwerking en besloot zij de motie ter kennis te brengen van de Raad van Europa. (Zie verder pag. 3). Ingediend is een wetsontwerp strek kende om de loongrens voor de sociale verzekeringen te verhogen van f 4509 tot f 4680, mede naar aanleiding van de jongste loonsverhogingen. "Jes Oostberlijnse broodfabrikanten bieden het brood tegen een prijs aan welke veel lager ligt dan de broodprijs in West-Berlijn. Het gevolg hiervan is, dat de Westber- lijners het brood van de Oostber lijnse broodfabrieken gaan betrek ken. Hierdoor zijn de Westberlijnse broodfabrikanten zwaar gedupeerd. Sommige fabrieken hebben zich al genoodzaakt gezien een derde van het personeel te ontslaan. Om reclame te maken voor het West- Berlijnse brood bakt een fabriek het woord „West" in zijn broden (boven). Voorts voeren de brood bezorgers leuzen met zich mee als: Brood kopen in het Oosten, kan U Uw vrijheid kosten (onder). Heden is in het Staatsblad het Ko- ninklijk Besluit van 28 Augustus ge publiceerd tot vaststelling van voor schriften ter uitvoering van wegen verkeerswet (het Wegenverkeersregle ment), waardoor voor de weggebrui kers verschillende veranderingen van de bestaande toestand van kracht worden. Het nieuwe reglement staat de be stuurder van een rijwiel toe, dat hij, rijdende op zijn fiets, aan de hand meeneemt een hond, een paard of een ander dier, in elk geval niet meer dan een dier. Dat was tot dusverre ver boden. Berijders van tweewielige rijwielen mogen slechts een persoon mede voeren. Indien deze persoon een kind beneden de leeftijd van tien jaar is, moet het op een doelmatige zitplaats zijn gezeten met voldoende steun voor rug, handen en voeten. Bij plaatselijke strafverordening kan het meevoeren van kinderen en van volwassenen ver boden of aan voorschriften worden gebonden. De bromfietsen, de rywielen met hulpmotoren, worden gelijkgesteld met rijwielen. Met dien verstande ech ter dat deze motorrytuigen niet mogen worden bestuurd door personen die de leeftijd van zestien jaar niet hebben bereikt. Het zal bestuurders van dit soort motorrijtuigen verboden zijn, behalve als de hulpmotor is uitgeschakeld, te rijden over de zgn. plattelandsrijwiel paden die met een rechthoekig zwart bord met witte letters worden aange duid. in het reglement staat voorts, dat bestuurders van bromfietsen 'niet met een grotere snelheid dan twintig kilometer per uur mogen rijden, met ingeschakelde motor, op een zgn. ver plicht rijwielpad. De voorrang. Over het gemotoriseerde Verkeer deelt het nieuwe reglement o.a. mede, dat het langzame verkeer voorrang heeft te geven aan het snelle. Trams zullen echter voorrang hebben boven het snelle en het langzame. Maximumsnelheden vervallen. De maximumsnelheid van veertig ki lometer per uur in de bebouwde kom en van tachtig kilometer per uur daar buiten is vervallen. Gemeentebesturen kunnen onder zekere, door gedepu teerde staten goed te keuren voorwaar den voor bepaalde gevallen een maxi mumsnelheid van vijftien kilometer per ifur vaststellen. (Zie vervolg pag. 3) Op verzoek van de Sowjetunie komt de Veiligheidsraad hedenmiddag ia besloten zitting büeen. Verwacht wordt, dat zq zal voorstellen, een Indiër tot secretaris-generaal van de V.N. te be noemen. In een besloten zitting van de Raad heeft zy reeds tegen de herbe noeming van Trygve Lie gestemd. Rusland zal, naar verwacht wordt, Sir Benegal Rau ter benoeming voor dragen, of, wanneer deze weigert, een door Pandit Nehroe aan te wijzen cen- didaat. De Raad komt vandaag om vijf uur plaatselijke tyd bijeen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1