Gereformeerd zangkoor gaf concert bij het 75-jarig bestaan Anna Paulowna's raad werkte zich vlot door een lange agenda heen Helderse volleybalteams brachten het niet tot een overwinning Wederopbouw-problemen te Anria Paulowna aan de lopende band Einde van watersnood in Breezand is nu in zicht JUBILEUM HALLELUJA Feike Asma en „Harpe Davids" werkten mede Psalm 150 van Pijlman een indrukwekkend slot Staatssecr. Moorman blijft in functie Vooral het Amsterdamse spel werd bewonderd Om kwart voor zeven.... De volleybalcompetitie Leerzame middag voor de Helderse huisvrouwen ,Helder's Fanfare Corps" kreeg nieuwe dirigent Drie gevallen voor het gerecht Najaarstentoonstelling „Noorder Kunstkring" Tussen Haaks en Kuifje Ook Zaanse ploeg bleef Nieuwediepers de baas BEZOEK ORANJEBOOM BIER! Waardering voor de woningcommissie DONDERDAG 19 OCTOBER 1950 In de Bethelkerk moesten gisteravond stoelen worden bijgeplaatst, zo groot was de belangstelling voor het jubileumconcert, dat de gereformeerde zang vereniging „Halleluja" gaf ter gelegenheid van haar vijf en zeventigjarig best^ap.Eensdeels gold deze belangstelling het concert op zichzelf, maar ander- d'éefsf w|» zij een bewijs van de sympathie, die „Halleluja" zich In driekwart eeuw bij hét gereformeerde volksdeel en daarbuiten heeft verworven. In het bijzonder getuigde daarvan de aanwezigheid van burgemeester en mevrouw Rehorst, wethouder Van Loo, de heer Leewens en afgevaardigden van ver schillende verenigingen. De gereformeerde zangvereniging „Sursum Corda" uit Anna Paulowna was met niet minder dan dertig leden vertegenwoordigd. „Halleluja" van de toekomst) heeft ter Halverwege het programma werd in verschillende toespraken uitdrukking gegeven aan de gevoelens van waarde ring, die men „Halleluja" toedroeg. Het kinderkoor „Harpe Davids", dat aan het eoncert medewerkte, opende de rij van gelukwensen. De jongens en meisjes deden het zingende, en alle aanwezigen stemden in met de zegenbede uit Pslam 134, waarmede het kinderkoor zijn heil wens besloot. Eén van de jeugdige zan geresjes bood bloemen aan. Burgemeester Rehorst sprak namens het gemeentebestuur het jubilerende koor hartelijk toe, ten slotte een enve loppe met inhoud aanbiedend. Voor de gereformeerde kerkeraad en gemeente voerde ds. M. Hamming - het woord, daarbij wijzend op de grote waarde van het geestelijke lied in het kerke lijk leven. De gelukwensen van het Christelijk Mannenkoor werden over gebracht door de heer L. Post, die een fraai bloemstuk aanbood. De voorzitter van „Halleluja", de heer L. Kramer, ging allengs schuil achter de kinderen van Flora, want verschei dene van de volgende sprekers lieten hun gelukwensen eveneens van bloe men vergezeld gaan. De heer J. de Jong feliciteerde namens de Christelijke Oranjevereniging, de heer L. Kramer voor HCSC, de heer K. Goudswaardt voor het Luthers kerkkoor, de heer G. Kramer voor het gereformeerd evan gelisatie-zangkoor „Ora et Labora", de heer H. Vissers voor de gereformeer de mannenvereniging „Calvijn", de heer R. Jongkees voor het Christelijk ge mengd koor „Zanglust" uit Juliana- dorp en de heer H. Walstra voor de ver eniging voor christelijk voorbereidend lager onderwijs „Jachin". Voorts wer den nog gelukwensen uitgesproken na mens de Bond van Christelijke zang verenigingen, het koor „Sursum Cor da" uit Anna Paulowna en „De Lof- stem" uit Wieringen. Al deze toespra ken getuigden van hartelijk medeleven en begrip voor de taak van een koor alg „Halleluja". De uitvoering. Na gemeenschappelijk zingen en ge bed heeft de heer L. Kramer in zijn openingswoord een korte terugblik ge geven op hetgeen „Halleluja" in de loop der jaren heeft gepresteerd. Met dankbaarheid heeft hij daarbij herin nerd aan de werkzaamheid van de heer Joh. F, Asma, die het koor veertig jaar heeft geleid. De heer Asma, die na zijn afscheid tot ere-directeur werd benoemd, woonde de jubileumuitvoe ring bij. Hij heeft enkele werken kun nen beluisteren, die indertijd ook on der zijn directie werden ingestudeerd. Misschien heeft hij gisteravond wel eens het voorhoofd gefronst, want voor het geoefend oor waren verschillende onvolkomenheden te constateren. Het koor had soms moeite met de inzetten, zelfs nu het de ondersteuning van het orgel niet eenmaal behoefde te ontbre- ren. In de eerste nummers, kleine werkjes van Bach en Romberg, was de directie van de heer G. van der Kuijl nog wat vlak. De bewerking van Psalm 104, „De Kosmos" van Bernard Zweers, plaatste de sopranen (en in mindere mate ook de bassen) hier en daar voor technische hinderpalen, welke Feike Asma op veranwoorde wijze trachtte weg te blazen met de machtige stem van het orgel. In de bekende „Drie geestelijke liederen" van Mendelssohn, uitgevoerd met ingetogen altsoli van mevr. B. RiekwelBruin, was het koor reeds beter op dreef, vooral tegen het eind van de compositie. Het kinderkoor „Harpe Davids" (het Naar van marinezijde wordt gemeld, blijft vice-admiraal H. C. W. Moorman aan als Staatssecretaris van Marine, Het ligt tevens in het voornemen om vice-admiraal Moorman met de datum van ingang van het ontslag van mr. W. H. Fockema Andreae voorlopig ook te belasten met de functie van Staats secretaris van Oorlog. afwisseling een aantal frisse werkjes gezongen. De heer S. van Zweden bleek in acht maanden tijd deze jongens en meisjes tot een veelbelovend koortje te hebben opgewerkt. Het beste bewijs daarvan was de medewerking van „Harpe Davids" in het indrukwekken de slotnummer, de koraal-cantate over Pslam 150 van Pijlman. Koor, orgel en kinderkoor gaven onder leiding van de heer Van der Kuijl daarvan een vertol king, die van grote bezieling en ambi tieuze studie blijk gaf. Het was een machtig slot, met vaart en overtuiging gezongen. Dit werk, dat ook in vroeger jaren enige malen door „Halleluja" werd uitgevoerd, stelde het koor en zijn huidige dirigent in de gelegenheid, aan te tonen dat men de oude hoogte wil en kan bereiken. Het passeren van deze mijlpaal heeft „Halleluja" weer eens in het middel punt geplaatst van de kring, waaruit het koor zijn leden moet recruteren. En kele der sprekers hebben er opgewezen, dat „Halleluja" de steun van actieve zangers en zangeressen niet kan mis sen. Wanneer al hun wensen in vervul ling gaan, staat de vijf en zeventigjarige gereformeerde zangvereniging aan het begin van een periode van quantitatieve en qualitatieve groei. G. VAN DER KUIJL gisteravond voor het koor, op deze joto achter zijn lievelings- instrument. Gezeten achter de speeltafel van het gemoderniseerde orgel heeft Feike As ma het koor op meesterlijke wijze ge assisteerd. De goede indruk, die dit ju bileumconcert op de aanwezigen heeft gemaakt, was voor een niet gering deel aan zijn medewerking te danken. Ih enkele solonummers, o.a. een fijn gevoelig gespeelde improvisatie over ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen!", heeft Feike Asma de mogelijkheden van het instrument zeer kunstzinnig toegepast. Vier en twintig Helderse volleyballers hebben gisteravond in de gymnastiek zaal van het Koninklijk Instituut hun krachten gemeten met volleyballers uit de Zaanstreek en uit Amsterdam. De ontmoetingen zijn voor onze stadgenoten geen onverdeeld succes geworden, daar geen enkele wedstrijd in het voordeel van de onzen eindigden. De resultaten waren niettemin bevredigend, in aan merking nemende de veel grotere routine van de gasten, van wie vooral de Am sterdammers een prima party te zien gaven. twijfelen er niet aan, of zij hebben binnenkort het peil van de Zaanse ploeg bereikt. Om eehter de gelijken van de Amsterdammers te worden, zal heel wat meer training vereisen. In elk geval hebben onze volleyballers een avond achter de rug, die zeker vruchten zal afwerpen. Wij berichtten reeds, dat vanavond in het VBZ-gebouw aan de Keizer straat een bijeenkomst wordt gehou den met alle medewerkers en mede werksters aan de collecte ten bate van de Gezamenlijke Militaire Fondsen. De voorzitter van het voorbereidend comi té, de kapitein ter zee L. H. Quant, zal een nabeschouwing geven over de zo bijzonder geslaagde actie, waarvan tevens het financiële resultaat zal wor den bekend gemaakt. De prijs, die be schikbaar is voor degene, die het hoog ste bedrag heeft ingezameld, zal door burgemeester mr. G. D. Rehorst wor den uitgereikt. Men gelieve er goede nota van te nemen, dat de bijeenkomst reeds om kwart vóór zeven aanvangt De eerste klasse-wedstrijden, die Dinsdagavond vo—de volleybalcom petitie werden gespeeld, vielen enigs zins tegen. De wedstrijd tussen de bel de Adelborsten-ploegen was weliswaar spannend, maar goed spel was er niet veel te zien. Te waarderen was het snelle reactievermogen van de adel borsten; hun spelopbouw liet evenwel veel te wensen over. De kweekschool behaalde zijn derde overwinning. Dit maal werd Zeemacht het slachtoffer. Wij zijn benieuwd, hoe HKV zich in d enog te spelen wedstrijden voor deze competitie zal houden. De uitslagen waren: HKVZeemacht 157, 156; Adelborsten 1Adelborsten 2 1315, 15—9, 15—11. In de tweede klasse werden ge speeld: HCSC 1—Fiscus 2 15—0, 15—4; HCSC 2Openbare Werken 2 015, 0—15; WSOV 3—Gem. Dienst 12—15, 1813, 515. Openbare Werken 2 kwam heel gemakkelijk aan zijn over winning, daar HCSC 2 maar met vijf man verscheen. Spelen was dus niet mogelijk. Het eerste team van HCSC won gemakkelijk van Fiscus 2. De ploeg van de Gemeentelijke Dienst won ten slotte na een spannend par tijtje van WSOV 3, nadat de eerste game verloren was gegaan. Over de dames-volleyballers, die op Vrijdagavond in de gymnastiekzaal van de sportschool spelen, het volgen de: In deze competitie is het goed nerkbaar, dat de dames dit jaar voer bet eerst spelen. Toch Valt te consta teren, dat het spelpeil in opgaande lijn is. Aan het eind van het jaar zal ver moedelijk verdienstelijk worden ge speeld. In deze dames-competitie zijn alleen de ploegen van HAV en de Mulo nog ongeslagen. De middenmoot wordt gevormd door de twee teams van Pro Patria en de beide Marva-teams. Her mes en HKV boekten nog geen zege. Onze stad bezit een afdeling van de „Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen", die al vele malen blijk heeft gegeven een prijzenswaardig initiatief te kunnen nemen. Zo ook gisteren weer. In de bovenzaal van café San- derse op het Koningsplein waren om half drie tal van huisvrouwen bijeen gekomen om te luisteren naar me vrouw Kingma Boltjes van het „Insti tuut van Huishoudelijke Voorlichting die op verzoek van de plaatselijke Huisvrouwen-vereniging een causerie zou houden over dóór het Instituu goedgekeurde artikelen op huishoude lijk gebied. De presidente van de afdeling, me vrouw Veen, leidde de lezing van me vrouw Kingma Boltjes in nadat het Bondslied was gezongen. Bij een har telijk woord van welkom, in het bij zonder tot de spreekster gericht, voeg- de mevrouw Veen een geestig gedicht dat van toepassing was op de hierna volgende lezing door mevrouw King ma Boltjes. Het gebodene werd dooi de aanwezigen zeer op prijs gesteld. De spreekster was volkomen voor haar taak berekend, zodat de Helderse vrouwen ongetwijfeld veel handige In verband met zeer drukke werk. zaamheden buiten de stad heeft a» dirigent van het „Helder's Fanfar» Corps", de heer Joh. Bruul, zich gê, noodzaakt gezien de dirigeerstok nee» te leggen. De heer Bruul, die het corps vijf jaar op energieke wijze heeft geleid, werd opgevolgd door de heer j W. Rijke uit Hilversum. Deze werd per 1 October als zodanig aangesteld. snufjes van haar hebben overgenomen. Zo vertelde mevrouw Kingma Boltjes onder meer, welke pannen de meeste voordelen bieden, op welke wijze dez» pannen moeten worden geschuurd, hoe men op de beste wijze koper moe» poetsen, enfin, de spreekster gaf vele aanwijzingen, die heel eenvoudig in de practijk kunnen worden gebracht, Er waren handigheidjes bij die onze Helderse huisvrouwen en die zijn toch ook voor geen geruchtje ver. vaard van verbazing de handen in. een deden slaan. In de pauze kon men het „tentoon, stellinkje" van allerhande nuttige voor. werpen uit de huishouding bewond». ren. De bloembollenkweker Wilhelmus V. uit Anna Paulowna had de aannemer Pieter S. uit rBeezand opdracht gege ven tot het bouwen van een bollen schuur annex woonhuis. Juist dit laat ste bracht beiden op het matje voor de Alkmaarse politierechter, want de door het departement van Wederopbouw verstrekte bouwvergunning gold alleen voor de schuur en niet voor het in richten van een gedeelte van dit ge bouw tot woonruimte. De officier van justitie, mr. dr. J. Vellinga, eiste tegen S. een straf van 750.- of drie maanden hechtenis en tegen V. f 500.— of drie maanden. Zo wel aannemer als bollenkweker berie pen zich op de architect H., die de ver gunningen in orde zou maken. Aange zien deze kroongetuige inmiddels naar Afrika is geëmigreerd, werd besloten de zaak voor onbepaalde tijd aan te h-ouden. De officier van justitie zal dan trachten het adres van H. op te sporen om hem te vragen schriftelijk zijn getuigenverklaring af te leggen. De „Noorder Kunstkring' houdt van Zaterdag 21 tot en met Zondag 29 Octo ber zijn najaarsexpositie in het atelier Prinsenstraat 9. De officiële opening vindt morgenavond om acht uur plaats Op de tentoonstellingsavonden heeft het publiek toegang van zeven tot negen uur, op Zaterdag- en Zondag middag bovendien van twee tot vijf uur. Hr. Ms. fregat „De Bitter" is gis termiddag naar Rotterdam vertrokken Het is morgen hoog water om 2.10 •n 15.35 en laag water om 9.10 en 21.20 uur. De temperatuur van het zeewater v/as 12,8 graden Celsius. De eerste wedstrijd ging tussen „Hel der 1", .bestaande uit de heren Enklaar, Huitinga, Vermeer, Boon, Kramer en Slemmer, en de „Zaanstreek". Onze stadgenoten demonstreerden hierin een vriendelijk spelletje, dat zelfs voldoen de was om hun de erste game te doen winnen (1513). Maar in de tweede game domineerden de Zaandammers (1015), zodat een derde game de be slissing moet brengen. En deze game werd de Helderse spelers, mèt de komst van een andere scheidsrechter, de heer Van Veen uit Amsterdam, noodlottig. De heer Van Veen floot na melijk zeer streng. Tè streng voor het Helderse team, dat soms vier of vijf punten achter elkaar verloor, zodat de Zaandammers vrij gemakkelijk een 157 overwinning in de wacht kon den slepen. Deze bekende volleybal- scheidsrechter heeft zich natuurlijk volledig aan de regels van het spel ge houden, maar dat neemt niet weg dat zijn optreden voor de Helderse ploeg funeste gevolgen heeft gehad. Door het herhaaldelijke fluiten raakten de spe lers, die niet gewend waren op de vin gers te worden getikt voor „duw"-bal- len, hun zelfvertrouwen kwijt. Van zelfsprekend mogen de heer Van Veen geen verwijten worden gemaakt. Bo vendien kwam de overwinning de Zaanstreek qua techniek volkomen toé. Vooral het samenspel van deze ploeg viel te loven. Het Amsterdamse „Forto" was veel te sterk voor de Adelborstenploeg. De hoofdstedelingen, die in de eerste klas se uitkomen, gaven een partijtje volley bal weg om van te watertanden. Het werd de kijkenden onmiddellijk dui delijk, dat de Amsterdammers ook de Zaanse ploeg met groot gemak de loef zou kunnen afsteken. De adelborsten speelden een zeer onverzorgd spel, dat zich in geen enkel opzicht in techniek of tactiek met dat van de gasten kon meten. De adelborsten sloegen wel hard, maar zelden raak. Zij verloren trouwens met 315, 615. Na deze, vooral door de adelborsten, enthousiast gespeelde strijd viel de vol gende ontmoeting Helder 2Zaan streek op, door de rust die er van uit ging. Helder 2, dat uitkwam met de heren Reitsma, IJzendoorn, Schenkel, Romijn, Graaff en Van Breda, hield zich kranig, maar moest toch in drie games het onderspit delven. Ook hier waren de cijfers bemoedigend (1511, 11—15, 15—5) Als laatste stond Rood Blauw-Forto op het programma. De officieren had den tegen de Amsterdammers al even weinig in te brengen als de adelborsten Hoe de officieren ook zwoegden (van de Helderse ploegen gaven zij het beste samenspel), er was geen spelen tegen. Zij verloren met 615 en 515. Deze vier wedstrijden hebben ge leerd, dat de Helderse volleyballers Clandestiene veestal Ook Hendricus Joh. V. uit 't Zand en zijn broer Adrianus uit Anna Pau lowna hadden het met de Wederop- bouw wet op een accoordje gegooid. In •opdracht van zijn broer had Hendricus een veestal gebouwd, zonder vergun ning natuurlijk, maar omdat de grens van 2000.- slechts even was over schreden, werden de straffen in dit ge- val niet zo hoog. Hendricus zal 60.- moeten betalen of 20 dagen zitten, voor Adrianus werd het 150 of 30 dagen. De eis was resp. 100 of 30 da gen en 200 of 30 dagen. Opslagplaats werd noodwoning Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. .J. A. Markus, stond gisteren de pluimveehouder H. O. uit Anna Paulowna terecht. O., die in Fe bruari een pluimveebedrijf gekocht had, wilde een huis vlak bij dit ter rein hebben. Hij nam daarom zijn in trek in een kippenhok en vroeg een vergunning aan voor het bouwen van een opslagplaats. Achteraf week O. echter van de rechte weg af door in plaats van een opslagplaats een nood woning te bouwen en deze zelf te be trekken. De officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, was in het geheel niet te spreken over deze oplossing van de woningnood. Daar hij vreesde dat het delict aanstekelijk -zou werken op an deren, eiste hij 500.- subs .drie maan den. Mr. Markus wilde rekening hou den met de financiële draagkracht van verdachte en verminderde de boete daarom tot 300.- subs. twee maan den. vooral in techniek te kort schieten. Wij geldleningen aan te gaan voor de De gemeenteraad van Anna Paulowna heeft zich Woensdagmiddag in een ongekend snel tempo door een lange agenda heengewerkt en wanneer niet tot slot de heer Glim (CPN) de kans had aangegrepen breedvoerige discussies te beginnen over woningproblemen en in slechte staat van onderhoud verkerende huizen, dan waren voor de vijf en twintig punten iets meer dan zestig minuten nodig geweest. Belangrijke kwesties kwamen er niet aan de orde en veelal kon de voorzitter, burgemeester mr. M. Th. Mijnlleff, zonder op- of aanmerkingen aangehoord te hebben de hamer laten vallen. financiering van veertien duplexwo- ningen. Het ging hier om bedragen van f 122.000.voor acht woningen en f 92.000.voor zes woningen. Nieuwe plv. wijkvoogden Op een voorstel van B. en W. tot benoeming van plaatsvervangend wijk- hoofden voor de vacatures R. van Ingen en C. A. F. Folge was er critiek van de KVP-fractie. In plaats van de heer Folge droegen B. en W. als eerste voor de heer A. van Zandwijk en als tweede de heer W. Komen. Bij monde van de heer Strooper werd medegedeeld, dat men graag de heer Komen als no. 1 op de voordracht had gezien omdat deze evenals de heer Folge katholiek is. Voorzitter antwoordde, dat niet naar geloof wordt gekeken maar naar de geschiktheid. Bij een vorige gelegen heid stond de heer Van Zandwijk no. 2 en daarom moest hij nu als eerste op de voordracht komen. De heer Van Zandwijk kreeg acht, de heer Komen vijf stemmen. In de vacature R. van Ingen werd benoemd de heer F. Blaauwbroek met twaalf stemmen tegen de heer L. Wiggers één. In de woningcommissie werden met overgrote meerderheid van stemmen herkozen de heren J. Hooimeyer, H. op 't Veld, H. W. Strooper, K. Keuris en A J. de Ridder. Na deze stemmingen werd bij ha merslag de woning Grasweg 3 voor f 3500.— verkocht aan de heer S. van Nuland en aan. J. Wit een bouwterrein aan de Noorder Molenvaartsweg voor f 2.50 per meter. Duidelijke uitspraak Vastgesteld werden de bedragen, welke in 1949 uitgegeven werden voor het openbaar onderwijs en het bedrag, dat per leerling beschikbaar was ge steld, resp. f 10.883.67 en f 11.560.69. Er werd f 677.02 minder uitgegeven dan beschikbaar was. Wethouder mr. H. Jonker (Arb.) beantwoordde daarbij een opmerking van de heer Hooimeyer (AR), die liet uitkomen, dat er voor Medegedeeld werd, dat burgemeester Mijnlieff met ingang van1 October 1950 is herbenoemd tot burgemeester en dat de plannen tot het bouwen van de zesklassige school te Kleine Sluis door de Inspecteur van het L.O. te Den Helder zijn goedgekeurd. Dinsdag werd bericht ontvangen dat het be sluit tot onderhandse aanbesteding is goedgekeurd en nu de raad besloot tienduizend gulden voor de inrichting en f 15.925.voor het aanleggen van de centraleverwarmingsinstallatie te voteren staat niets meer een spoedig begin van het werk in de weg. De bouw van een woning met cen traal magazijn voor het Witte Kruis in de voormalige NACO-garage werd na aanbesteding gegund aan P. Bakker te Den Oever voor een bedrag van f 11.850.Aan de heer M. Stolp werd wegens zijn benoeming tot hoofdcom mies ter secretarie van Zijpe eervol ontslag verleend als commies ter secre tarie. Met ingang van 1 November werd in deze vacature benoemd de heer J. A. Smit te Anna Paulowna. Dé heer C. Engeltjes, commies ter secre tarie, werd benoemd tot ambtenaar van de burgelijke stand en waarne mend gemeente-ontvanger, functies, welke voorheen werden bezet door de heer Stolp. Aan de Chr. Damvereniging „Excel sior" werd een wisselprijs beschikbaar gesteld voor te houden schoolwedstrlj- den i.v.m. het vijftienjarig bestaan van de vereniging. De oude beerauto, zo luidde de laatste mededeling, is ver kocht voor vijfhonderd gulden. Accoord ging de raad met een voor stel ook voor 1951 een rekening-cou rantovereenkomst te sluiten met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeen ten tot een bedrag van f 15.000.— en B. en W. niets aan de cijfers mankeer de als alles er maar afgetrokken was. De heer Jonker vond dit een onpret tige opmerking en verklaarde er prijs op te stellen in het openbaar te zeg gen, dat B. en W. in het geheel niet beknibbelen op de uitgaven voor het openbaar onderwijs. (De bijzondere scholen krijgen in verhouding uitge keerd naar deze uitgaven red.) De heer Hooimeyer vond het prettig, dat mr. Jonker zich zo duidelijk had uit gesproken en zei zijn opmerking niet bedoeld te hebben als critiek. In de verstrekte cijers had hij geen vertrou wen. Meer licht De straatverlichting in de Wijdenes Spaansweg zal uitgebreid worden met twee armen die aan de J. C. de Leëuw- weg met twee armen en op de kruispun ten Balgweg-Burg. Lovinkstraat, Balg- weg-Zandvaart, Balgweg-Middenweg en bij de voormalige spoorhalte aan de Meerweg zullen eveneens lichtpunten worden aangebracht. Geen bezwaar bestond er tegen een verzoek van het bestuur der Chr. School om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van twaalf nieuwe banken (kosten f 730.80) en een voorstel om in het exploitatietekort van het Centraal Ziekenhuis te Alk maar bij te dragen in evenredigheid van het aantal verpleegdagen van pa tiënten uit Anna Paulowna. De ge meentearbeiders Smiers, Okkerse en Kuut krijgen, te beginnen in 19,50, voortaan jaarlijks f 50.voor het ge bruik van een eigen rijwiel. De tweede vijf procent loonsverhoging werd aan het gemeentepersoneel toegekend met terugwerkende kracht vanaf 1 Sep tember j.1. Via de commissie, belast het het on derzoek van de rekeningen dienst 1949 bleek, dat de gewone dienst sloot met een batig saldo van f 591.80 en de kapi- taalsdienst met een nadelig saldo van f 8821.89. Het gemeentelijk grondbe drijf sloot met een nadelig saldo van f 724,10 en aan het burgerlijk college van wijkhoofden werd over 1949 een bedrag van f 14.885.10 uit de gemeente kas verstrekt. De raad kon zich ten slotte ook ver enigen met een voorstel om het ter rein gelegen voorbij de aan de Raad huisstraat te bouwen school met ver schillend houtgewas te beplanten. De kosten werden geraamd op driehonderd gulden. Op de kant van de sloot van de Zuidpolder, tussen de erven van de woningen aan de Raadhuisstraat en de aftakking van die straat naar de Smidsweg, zal een dubbele haag popu lieren komen. De kosten hiervan zul len ongeveer f 250.— bedragen. Watersnood Breezand De heer Oudshoorn (Arb.) bereed een stokoud stokpaardje toen hij nog maals de aandacht vroeg voor de wa tersnood in Breezand. Voorzitter werd echter niet door die vraag overvallen en zei, dat de polder en de gemeente zullen zorgen, dat kapper Prins en om wonenden van de overlast verlost wor den. De riolering zal doorgetrokken worden, het geen naar schatting de gemeente tweeduizend gulden kost. Maar dan is de zaak ook helemaal in orde. De plassen bij de RK kerk ont staan doordat de putten vollopen met water vanaf de kerk. Als er hier ge asfalteerd wordt, dan zal het goed ko men, want afvoer is er. Getracht zal worden deze nood op te heffen door samenwerking van gemeente, polder en kerkbestuur. Minder eenvoudig is „de sloot bij Slager Stam". B. en W. zijn er nog niet achter, waardoor de veront reiniging wordt veroorzaakt, doch uit mededelingen van de heer Oudshoorn en anderen moet de oorzaak gezocht worden in onvoldoende opgeknapte sloten. In ieder geval: het einde van de watersnood is nu in zicht, zo deelde voorzitter mede. De heer Raven (CPN) vroeg aan dacht voor het feit, dat de plaatselijke groentenhandelaren gedupeerd worden door venters en vroeg of er tot B. en W. een verzoek was gericht op Vrij dagen en Zaterdagen het venten onmo gelijk te maken. Wethouder mr. Jonk® merkte op, dat iedereen met Snoent moet kunnen venten omdat er sp™* is van snel aan bederf onderhevig waar. Daarom werd een besluit geni men ventvergunningen af te geven a mensen, die regelmatig komen en d ook van alles ten verkoop aanbie<a men kan dus niet een wagen aPP®. of peren uitventen, maar moet o groente bij zich hebben. Tot nog toe er geen enkele klacht door B. en ontvangen, dat de venters hieraan de hand houden, terwijl de plaatse >J groenteboeren van deze regeling °P hoogte zijn. Nadat de heer Glim zijn opmerking®® over vele woningen had geplaatst. heer Hooimeyer voor een antwoord gezorgd én mr. Jonker er reeds nu aandacht op wenste te vestigen, het gemeentebestuur ten opzichte het ontruimen van dienstwoningen Maart 1951 diligent is, kwam nogma de heer Hooimeyer aan het w<> Dankend voor het in de woning, missie gestelde vertrouwen zei f de heer Glim, dat de leden vaak doen dan hun taak. Het is aangen* dat daarvoor veelal waardering staat en dat het werk ook klinkt prettig werk is. zitter had het laatste woord, toen zei. dat de commissie de dank va volking en gemeentebestuur ven ■dient-

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3