Volksdemocratiën stellen Westen vier eisen inzake Duitsland Beroep op de „Grote Vijf' Atoomgeleerde via Zweden naarRusland? De Gaulle wil veertig divisies Nederlandse successen op de Benelux-conferentie Tragisch ongeva op buiten-U De Hembrugponten uit de vaart VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Beschuldigd van politieke aggressie jegens de communistische landen Landbouw-protocol sterk gewijzigd Amerikaanse baby wordt gedoopt in Ned. Herv. kerk te Oostzaan Ko-ït Bz&teJL Landmijnen eisten zeven slachtoffers Zevende post in Indo-China ontruimd Maandag 23 Oct. 1950 75e Jaargang No. 10932 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Adenauer spreekt zijn veto uit Minister Wysjinsky haalde zijn schouders op Pontecorvo was 1 Sept. in Stockholm Frankrijk voor de keuze: een herboren staat ol nationale ondergang" Velen maakten de laatste tocht mee Over drie weken wordt de dienst hervat Weerbericht Toelichting van Minister Mansholt Internationale kerkelijke gebeurtenis Nieuwe marine-commandant1 op de Nederlandse Antillen Moorman staatssecretaris van Ooriog en Marine Fransen uit Langson m veiligheid BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten De conferentie der volksdemocratieën te Praag is Zaterdag geëindigd. Irv een communiqué van tien pagina's, dat na afloop werd gepubliceerd, worden de Westelijke mogendheden beschuldigd van politieke aggressie jegens de communistische landen. Zij zouden namelijk de overeenkomst van Potsdam, aangaande de ontwapening van Duitsland hebben geschonden, door op de conferentie van New-York te besluiten tot de wedergeboorte van het Duitse leger en de opheffing van het verbod tot productie van oorlogsmateriaal. In, een commentaar van radio-Moskou is dit besluit een bedreiging van de Europese vrede en in strijd met de belangen van alle vredelievende volkeren met die van het Duitse volk genoemd. Aan de Westelijke geallieerden wor den dan ook vier eisen gesteld, die er op neer komen, dat Duitsland geheel aan de invloed van de Sowjetunie zou «morden overgelaten. Zo wordt geëist, dat de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Rusland een verklaring zullen publiceren, waarin wordt bepaald dat geen herbewapening van Duits land zal worden toegestaan, dat Duits land niet zal mogen worden betrokken Op het buiten IJ is een tragisch on geval gebeurd, dat kapitein S. van het binnenvaartuig „Sneek" het leven heeft gekost. De gezagvoerder zou op een gegeven ogenblik van de stuur man het roer overnemen. Hij kwam daartoe van het voorschip naar het achterschip en moest daarbij over de deklast, bestaande uit ronde vaten, klimmen. Tijdens zijn tocht van voor naar achter raakte S. zijn evenwicht kwijt en sloeg overboord. De stuur man en de matroos, die aan boord was, wierpen onmiddellijk een boei uit en draalden bij. S. wist deze boei te grijpen en de beide opvarenden slaagden er in hun kapitein langszij te krijgen. De man woog echter 200 pond en had een dikke jas aan. De deklast belette hem aan boord te hij sen en terwijl men bezig was een strop onder zijn armen aan te brengen, om hem daarna met de lier aan boord te trekken, is de kapitein vermoedelijk ten gevolge van de doorgestane emo ties overleden. t- DRIE DODEN BIJ ONTPLOFFING TE DORTMUND. Te Dortmund heeft zich een ontplof fing voorgedaan in een staalfabriek waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. Een gebouw werd volkomen verwoest en een ander ernstig be schadigd. in aggressieplannen en dat zal wor den gestreefd naar de opbouw van een democratisch, vredelievend Duitsland. Ten tweede moeten alle beperkingen, die de vredeseconomie van Duitsland in haar groei belemmeren, worden weggenomen en moet het herstel van het Duitse oorlogspotentieel worden verhinderd. Ten derde moet onver wijld een vredesverdrag met Duits land worden gesloten; de eenheid van het land moet worden hersteld, waar na binnen een jaar alle bezettings troepen dienen te worden terugge trokken. Ten slotte moeten vertegen woordigers van Oost- en West-Duits- land (uit beide gebieden evenveel) een grondwetgevende raad voor ge heel Duitsland vormen, om de instel ling van een democratische, vrede lievende en souvereine regering voor geheel Duitsland voor te bereiden Deze raad moet aan de besprekingen over het vredesverdrag deelnemen en zijn voorstellen zullen ter eenstemmi ge goedkeuring aan de vier mogend heden worden voorgelegd. Het voornemen van de Westelijke geallieerden, om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen, wordt in de Praagse verklaring „door en door schijnheilig" genoemd. Na de confe rentie van New York zo wordt ver der gezegd, hebben deze drie mogend heden medegedeeld, dat zij hun bezet tingstroepen in Duitsland zullen ver sterken. De bezettingskosten zullen hierdoor bijna verdubbeld worden, hetgeen zal leiden tot belastingverho ging. Adenauers mening Adenauer, de Westduitse bondskan selier, heeft in een commentaar de vier eisen van de Kominformconfereh- tie bestempeld als te zijn bestemd voor zeer lichtgelovigen. Zal, zo vroeg hij, het sterke pólitieleger in de Oost zone worden opgeheven? Zal de plun dering der industrie in de Oostzone worden gestaakt en haar productie aan de bevolking ten goede komen? Zullen de Russische bezettingstroepen worden teruggetrokken over een af stand, die overeenkomt met de afstand DuitslandAmerika? En ten slotte: is de eis van vrije verkiezingen voor de grondwetgevende raad niet buitenge woon vreemd na de schijnverkiezingen van 15 October in Oost-Duitsland? De politieke commissie van de V. N. heeft Zaterdag eenstemmig haar goed keuring gehecht aan een beroep op de „Grote Vijf" om nieuwe besprekingen te houden tot oplossing van de proble men, die de wereldvrede bedreigen. De commissie had het daartoe strek kende voorstel van Irak en Syrië be handeld. De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, verklaarde bij 't debat, dat 't commu nistische China speciefiek als een van de „Grote Vijf" genoemd diende te worden. Een daartoe strekkende amen dement van de Sowjet-Unie werd op voorstel van de nationalistische Chine se afgevaardigde Dr. Tsiang, niet ont vankelijk verklaard met 23 tegen 13 stemmen, bij 16 onthoudingen. Een tweede amendement van Wysjinsky, van dezelfde strekking, werd op Ame rikaans voorstel afgewezen met 35 tegen 12 stemmen bij elf onthoudingen. Hierna haalde Wysjinsky de schou ders op en stemde met de anderen mee voor de Iraaks-Syrische resolutie. Het mysterie rond de verblijfplaats van de verdwenen Britse atoomgeleer de professor Pontecorvo is nog steeds niet opgelost. Vast staat, dat hij op 1 September met zijn vrouw en drie kin- In een toespraak tot een massabij eenkomst van 20.000 personen heeft generaal De Gaulle gevraagd om een Frans leger van 40 divisies en een luchtmacht van 5000 vliegtuigen. De generaal, die verklaarde, dat de Amerikaanse voorraden atoombommen „de wereld niet altijd kunnen blijven beschermen" zeide dat Frankrijk bin nen drie jaar een dergelijke militaire macht, benevens 350.000 ton moderne oorlogsschepen, moest opbouwen. Hij achtte echter een dergelijke wederge boorte van Frankrijks militaire kracht onmogelijk onder het huidige regime. „Wij moeten kiezen tussen een her boren staat en nationale veiligheid of Klokslag zes uur vanmorgen was het afgelopen met de pontverbinding over het Noordzeekanaal nabij de Hembrug. Het personeel van de Rijkswaterstaat, dat de laatste vaart van de Amsterdamse zijde had meegemaakt, begon direct met de grote verhuizing. De lichten, die geplaatst waren op de koppen van de remmingen, werden gedoofd, de lampen losgemaakt, de reddingsboeien en -haken meegenomen, om bij het nood- steigertje, tweehonderd meter Weste lijker gelegen, te worden bevestigd. Het was vanmorgen in de vroegte druk bij de Hembrug. Even drie uur, toen de eerste pont naar Buitenhuizen vertrok, kwamen de vrachtauto's van de Zaanse bedrijven al voor de laatste maal van de Hembrugponten gebruik maken. Kwart voor zes zou de laatste Pont van de Zaandamse zijde vertrek ken. Deze was dan ook behoorlijk aan de vracht. Chauffeur Siem Zwart, van Simon de Wit, die bij het wachten de motor van zijn wagen had stilgezet, scheen pech te zullen krijgen, want de starter werkte niet, zodat het er op 'eek, dat hij de laatste pont zou mis sen. Dank zij de hulp van zijn collega van Bruynzeel's fabrieken kon Simon de Verwachting, geldig tot heden avond: Droog weer met overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid- West. Ongeveer dezelfde tempe raturen als Zondag. Dinsdag: Zon op 7.19, onder 17.28. Maan op 16.49, onder 5.43. Wit op sleeptouw worden genomen. De Zeepfabriek De Adelaar uit Wormer- veer had echter wel degelijk pech. Want in Zaandam, ter hoogte van de Havenstraat, kreeg de chauffeur van dit bedrijf bandenpech en toen hij voor de afsluitbomen aan de Hembrug ver scheen, voer net de laatste pont weg. Hij was de eerste, die de omweg over Buitenhuizen moest maken. (Zie verder pag. 3). handhaving van het stelsel van thans en het gevaar van nationale onder gang" zo zeide hij. De wedergeboorte van Frankrijks militaire macht diende volgens hem niet te geschieden door „het verkopen van onze onafhanke lijkheid en de toekomst van de Fran se unie voor materiële voordelen" doch door zelfbeperking en harde arbeid. Ofschoon De Gaulle de noodzakelijk heid van het Atlantische Pact erkende, kon er volgens hem geen sprake van zijn, dat de belangen van Frankrijk en de Franse unie ondergeschikt wor den gemaakt aan beslissingen, die bui ten Frankrijk worden genomen. Begroet door de kreet van zijn toe hoorders: „De Gaulle aan de macht" verklaarde de generaal „het land weet, dat ik elk ogenblik bereid ben de macht op mij te nemen." KNAAPJE DOOR KLAPBRUG GETROFFEN. Zaterdag geraakte de zesjarige Jacob Drent, enig zoontje van de weduwe J. DrentGrooten te Coevorden tussen de electrische klapbrug aan de Krim- weg aldaar. Het jongetje werd der mate verminkt, dat de dood onmiddel lijk intrad. De vader van Jacob kwam tijdens de bezetting bij een bombardement op de aardappelmeelfabriek te Coevorden om het leven. deren uit Rome is vertrokken naar Stockholm. De betrokken Zweedse luchtvaart maatschappij heeft dat be vestigd. De professor had een retourbiljet, maar zijn vrouw en kinderen biljetten voor een enkele reis. Mevrouw Ponte corvo is Zweedse. Volgens latere berichten is/ de atoomgeleerde op twee September j.1. via Zweden naar Helsinki gevlogen, met zijn vrouw en drie kinderen. Van Helsinki is hij per vliegtuig doorge gaan naar Moskou en men neemt aan dat zijn vrouw en kinderen met hem mee zijn gegaan. Pontecorvo had in Stockholm overnacht. Voor de reis van Rome paar Kopenhagen had Ponte corvo 55 kilo bagage opgegeven, doch een tien kilo handbagage, waarbij een volle actentas geweest zou zijn, wilde hij bij zich in het vliegtuig houden. Finse tegenspraak. Het Finse departement van Binnen landse Zaken heeft Zaterdagavond ver klaard, dat niemand onder de naam Pontecorvo Finland over land, zee of door de lucht heeft verlaten. Het is evenwel mogelijk, dat de geleerde Finland onder een valse naam verlaten heeft. De Nederlandse minister van Landbouw, S. L. Mansholt, heeft, na afloop van de Benelux-iandbouwconferentie, uitdrukking gegeven aan zijn tevredenheid over het verloop der onderhandelingen en de bereikte resultaten gekenschetst als een belangrijke stap op de weg naar de definitieve Benelux-Unie. In een uiteenzetting over de gevoerde onderhandelingen wees minister Mans holt erop, dat het protocol van Mei '47 rekening hield met de vrije uitwisse ling van landbouwgoederen, doch op zulk een wijze, dat beide landen hun landbouwers toch konden beschermen. Dit heeft op verschillende gebieden be hoorlijk gewerkt, doch neemt echter niet weg, dat zich herhaaldelijk pro blemen voordeden, die eigenlijk niet met het protocol van 1947 konden worden opgelost. In de verdere ontwik keling van de Benelux-Unie was het dus noodzakelijk verschillende punten van het protocol van 1947 te wijzigen. In de eerste plaats was dit wel het punt van de eenzijdige vaststelling van minimumprijzen door Belgie. In dit verband heeft Nederland een proce dure voorgesteld, die hierop neerkomt, dat, indien een minimumprijs moet worden vastgesteld, dit in overleg moet geschieden. Dit Nederlandse voorst/el is aangenomen. Eén en ander betekent, dat thans een importerend land niet langer een minimumprijs kan vaststellen, die niet redeljjk is of die een economisch ver antwoorde productie niet in de hand werkt. Naar minister Mansholt op merkte, betekent deze nieuwe rege ling een belangrijke vooruitgang. Een tweede punt van betekenis in het nieuwe protocol is, dat de lijst van landbouwproducten slechts gewijzigd kan worden in onderling overleg en na wederzijdse goedkeuring. De heffingen. Het derde punt, dat in Luxemburg is bèsprokeh. is'dat der heffingen. Het was voor Nederland onaanvaard baar, dat het bedrag, dat de heffin gen op de Nederlandse uitvoer naar Belgie opbracht, dat dit land ten goe de kwamen. Dit probleem vormde tij dens de onderhandelingen één der moeilijkste punten, doch uiteindelijk werd een oplossing gevonden, die bei de partijen bevredigde. In tegenstelling met, hetgeen tot nu toe het geval was, zal voortaan het verschil tussen de Nederlandse ex- In de eeuwenoude Ned. Herv. kerk van Oostzaan zal Zondag 5 Nov. een Amerikaans burgeres van enige maanden oud ten doop worden ge houden. Deze plechtigheid zal worden verricht door de plaatselijke predikant, ds. N. Padt. Aan de doop van de kleine Suzan Cortrell is een geschiedenis vooraf ge gaan. Tijdens de bezetting werd ds. Padt door de Duitsers opgepakt en getransporteerd naar het concentratie kamp Dachau. Na de bevrijding kwam hij in briefwisseling met een Ameri kaanse studente uit Californie, die een adres had gevraagd van een ex-politieke gelgie heeft een commissie ingesteld, die de toepassing van radar bij het scheepvaartverkeer op de Schelde moet bestuderen. Tevens werd de com missie opgedragen een documentatie aan te leggen en de buitenlandse pres taties op dit gebied te bestuderen. lillliiiHHilllüillHIIIIIIIIIIÜIHIIIIHIHIIillltlllltlllHIIIjllllllllfllHIHliHnfHHHHNHnHHfflliniHt pen terwijl hij z'n portret op een ver zoek tot opsporing aan een critisch vergelijkend onderzoek onderwierp. De grote prijs gaat vandaag naar The- odoors (bescheiden) mening naar de heer Corner Bailey uit fcnoiville in Tennessee, die het bestond tweehon derdvierenveertig weken met zijn ka- digd te zijn. Q Een heer uit Seattle probeerde ook zo iets: Toen hij door We blijven nog even varen: Naar de politie onder verdenking van han- Theodoor verneemt zal op de binnen- del in verdovende middelen werd in- merhuur achterop te raken. Nog een kort te houden jaarvergadering van de gerekend, bleek het goedje, dat hij als ..achterlijk" bericht: De heer Verweel Nederlandse Maatschappij van Walvis- zuivere heroïne aan de man bracht ge- n"""«i- N«nrd-Beemster vaart N.V. waarschijnlijk een dividend woon talkpoeder te zijn. Nu zit hij van zes procent voorgesteld worden, echter toch wegens oplichting. De aandeelhouders van de mijn „Winterslag" bij Genek zullen nog wel aan de Oostdijk in de Noord-Beemster plukte dezer dagen nog een maaltje aardbeien uit zijn tuin. Het is n.b. al bijna winter O En dat brengt ons dan meteen op een Londense schilderijen hun dividend moeten wach- J)e ^eel Edgar Whitaker, die vanwege veiling, waar een winters riviergezicht even op ten, want daar is een wilde staking een paar inbraken en een ontsnap- uitgebroken. De stakers willen pas ping uit de gevangenis door politie in weer in de „winterslag" aan de slag Cincinnatti gezocht werd, was nog gaan, als een ploegbaas, die slaags is brutaler. Hij werd in z'n kraag gegre- geraakt met een der kompels z'n ont slag gekregen heeft. De Franse Na tionale vergadering heeft daarentegen mijn-moeilijkheden opgelost. Met hand opsteken keurde zij een overeenkomst goed betreffende de exploitatie der Saarlandse mijnen, de rechtspraak in het Saargebied en de standarisatie al daar. In de gouden standaard heeft Theodoor nu helemaal geen vertrouwen meer. Oordeelt U zelf: Een Britse fa brikant is er in geslaagd plasticfla cons, zoals die o.a. in reistassen wor den gebruikt, met een dun laagje ge polijst of ongepolijst goud te bedekken. De flacons zijn onbreekbaar en maken de indruk van masief goud vervaar- Drie weken „tobben" dan maan. bij Dordrecht van de Nederlandse schilder uit de 17e eeuw Jan van Goyen voor 3.150 pond sterling ver kocht werd. Nu we toch aan het schilderijen kijken zijn maken we een onzer geachte clientèle er op attent, dat er in datzelfde Londen een Britse theatertentoonstelling werd geopend, waar zich temidden van een prachtige collecte oude manuscripten en prenten lok de bekende tekening van de Ne derlander de Witt van het 16e eeuw- se „Swantheater" bevindt. Voor wie dichter bij huis van de schone voort brengselen uit het verleden wil genie ten meldt Theodoor ten slotte dat er Zaterdag in „Het Prinsenhof" te Delft een kanttentoonstelling, waarop een groot aantal stukken naald- en klos- kantwerk uit de 17e, 18e en 19e eeuw te bewonderen valt, werd geopend. gevangene. Enige jaren geleden ves tigde deze zich met haar verloofde in Parijs om daar aan de Sorbonne Uni versiteit de studie voort te zetten. De prettige briefwisseling zette zich ook uit de lichtstad voort, gevolgd door een persoonlijk bezoek van deze zomer van ds. Padt aan zijn inmiddels gehuwde Amerikaanse vrienden. Tijdens deze ontmoeting verzochten mrs. en mr. Cor trell of ds. Padt in de kerk te Oostzaan de te verwachten baby wilde dopen, daar zij midden November weer naar Amerika zullen terugkeren. Dit ver zoek werd gaarne toegestaan en zo zal op 5 November tijdens de kerkdienst de jeugdige Parijse-Amerikaanse Susan Cortrell in de aloude Ned. Herv. kerk te Oostzaan, waar eens Claes Compaan, de beruchte Oostzaanse zeerover begraven is, ten doop werden gehouden. Deze dienst zal gedeeltelijk (de doop plechtigheid) in het Engels geschieden. In Oostzaan ziet men deze internatio nale kerkelijke gebeurtenis met span ning tegemoet, een geschiedenis, die be gon in het concentratiekamp Dachau en via Californie en Parijs in een Doop te Oostzaan, haar bekroning zal vinden. Van officiële zijde vernemen wij, dat de kapitein-ter-zee M. M. Merens in zijn functie van commandant marine Nederlandse Antillen zal worden afge lost door de kapitein ter zee B. Hes- sing, die 29 November op Curagao zal aankomen. portprijs en de Belgische minimumprijs (de zgn. heffing dus) in de toekomst door Nederland worden geheven. Deze heffingen zullen dus voortaan niet meer uitsluitend aan Belgie ten goede komen, dtch 'zullen ieder tri mester op basis van 5050 worden verdeeld tussen Nederland en Belgie. Belgische bezwaren. Wat de duur van het nieuwe proto col betreft, dat op 1 Januari 1951 van kracht wordt, is nog niets bepaald. Deze duur zal op de eerstvolgende Beneluxconferentie te Den Haag nader worden besproken. Van Belgische zijde bestonden tijdens de conferentie con crete bezwaren tegen de subsidies, die in Nederland worden verstrekt op het veevoer en aan de consumenten. Dit betekent voor de Belgen namelijk dat de Nederlanders door hun lagere prij zen beter kunnen concurreren. Van Ne derlandse zijde acht men de bezwaren zeer reëel men men heeft zich dan bereid verklaard, te streven naar een opheffing van bedoelde subsidies. Naar minister Mansholt tenslotte mededeelde, maakte het plan Mansholt geen punt van bespreking uit op deze conferentie. Hij heeft over dit plan echter wel van gedachten gewisseld in privé gesprekken met de Belgische en Luxemburgse ministers. Voorzichtig met munitie! Ongelukken bij Katwijk en Renkum Door ongelukken met landmijnen zijn in het afgelopen weekend vijf kinderen om het leven gekomen. Twee hebben zware verwondingen opgelo pen. Het eerste ongeval deed zich Zater dag voor op het strand bij Katwijk. Hier was een landmijn, die onder het zand bedolven moet zijn geweest, door de werking van de zee aan de opper vlakte gekomen. Op deze plek waren een drietal kinderen aan het spelen. Een hunner heeft waarschijnlijk op het wapen getrapt, met het gevolg, dat het uit elkaar vloog. Twee kinde ren werden op slag gedood. Het derde is zwaar gewond naar een ziekenhuis il,. Leiden vervoerd, waar het later is bezweken. Het tweede ongeval, dat zich Zon dag te Rénkum voordeed, was een ge volg van onvoorzichtigheid. Een vier tal jongens vonden daar aan de voet van een heuvel een onbekend voor werp, dat zij aan een onderzoek on derwierpen. Zij liebben waarschijnlijk aan een uitsteeksel gepeuterd in elk geval ontplofte het voorwerp. Een jongen was op slag dood, een tweede is tijdens het vervoer naar het zieken huis overleden. De beide anderen zijn ernstig gewond. De leeftijden der kna pen liepen uiteen van veertien tot zes tien jaar. Eerst geen, nu twee Met ingang van Maandag is benoemd tot staatssecretaris van oorlog vice- admiraal H. C. W. Moorman. De ont slagaanvrage van vice-admiraal Moor man als staatssecretaris van Marine is niet aanvaard. De regeringsvoorlichtingsdienst te kent hierbij aan, dat er met ingang van Maandag dus twee staatssecreta rissen van oorlog zullen zijn, van wie mr. W. H. Fockema Andreae zich in verband met een speciale missie in het buitenland bevindt. Na terugkeer in Nederland echter zal mr. Fockema Andreae op zijn verzoek aftreden. De Franse strijdkrachten hebben na Langson thans ook het 20 km. Z.O. gelegen Loc Binh ontruimd, de zeven de grenspost in het noorden van Indo- China De ontruiming van Langson is thans voltooid, zo is officieel meege deeld. Alle manschappen, die daarbij betrokken waren naar schatting ongeveer 3000 zijn in veiligheid. Generaal Juin en minister Letour- neau zijn van hun driedaags bezoek aan Tonking te Saigon teruggekeerd. Tevoren maakten zij in stromende re gen een tocht van 65 kilometer per" jeep om de achterhoede van het Vreemdelingenlegioen te ontmoeten, dat van Langson terugkeerde. Gene raal Juin deelde hun mede: ,.De Fransen zullen zich nu niet verder meer terugtrekken. Ik heb vertrouwen in de militaire situatie". Minister Le- tourneau verklaarde: „Frankrijk zal deze Tonkin-delta beslist in handen houden".

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1