Frankrijk stelt voor een Europese minister van Defensie te benoemen Prof. Pontecorvo kwam Finland langs illegale weg binnen Bali onrustiger dan voorheen Groots plan voor verbetering der drinkwatervoorziening Rus and kan Europa in zeven dagen veroveren VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Belgische regering voor prijsdaling Dinsdag 24 Oct. 1950 75e Jaargang No. 10933 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Duiise regimenten zouden alleen op eigen grondgebied mogen opereren Ministerraad voor een Europees leger Zeven landarbeiders bij gevecht gedood Douglas bouwt een nieuw vliegtuig DE F 25.000 IS ER UIT Per verzegelde trein doorgereisd naar Moskou? Tien communisten in de V.S. gearresteerd Weerbericht Tachtig moorden in twee maanden O m. transportleiding van Jutfaas naar Castricum Project van 46 millioen Een opstand in Sovjet- Rusland mogelijk? De Prins met geneesheer aan Middellandse Zee Symbool onzer levende hoop De 130.000 water aansluitingen H KoAi B&óJbeJk 92i Wysjinsky pleit voor het Russische atogomplan Hiilers knapsie panisergeneraal Vijfhonderd divisies fot zijn beschikking BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling plus incassokosten De Franse regering heeft voorgesteld een Europese minister van defensie te tenoemen. Dit voorstel maakt deel uit van de „Europese oplossing" van het vraagstuk der Duitse herbewapening, waarmede de Franse ministerraad zich Vrijdag accoord heeft verklaard. In het communiqué, waarin dit wordt medege deeld, wordt verder nog gezegd, dat een te benoemen Europese minister van defensie „zelf verantwoordelijk zou moeten zijn aan de Europese politieke lichamen". Minister-president René Pleven zal vandaag voor de Nationale Vergadering een verklaring afleggen, waarin de Franse regering bevestigt, dat zij gekant is tegen elke rechtstreekse of indirecte vorming van een nationaal Duits leger. De Franse ministerraad spreekt zich uit voor het vormen van een Europees leger, waarvoor een Europese minister voor de str rachten verantwoordelijk dient te zijn. Westduitse eenheden moeten tot de lagere eenheden worden beperkt, moge- Na een onderhoud tussen de Belgi sche minister van Economische Zaken en delegaties van werkgevers en vak bonden, waarbij laatstgenoemden hun eis tot loonsverhoging indienden, waar tegen de werkgevers zich verzetten, heeft de Belgische regering besloten tot een actieve politiek van daling der prijzen met als eerste doel een daling van tenminste vijf procent. Mocht het bedoelde op 20 December zijn bereikt, dan verbinden de werkgevers zich voor de afgelopen maanden een compensa tiepremie te betalen in de industrie en bedrijven, waar de lonen niet meer werden verhoogd sedert 1 October. Zo de poging niet slaagt, zullen de arbei ders, die dit niet hebben ontvangen, recht hebben op een op 1 October in gaande loonsverhoging die overeen komt met de verhoging van het index cijfer van de detailprijzen. Het ABVV had een loonsverhoging van 5 pet. geëist, terwijl de Katholie ke Vakbond genoegen nam met een verhoging van frs. 400. lijk tot regimenten, en deze zullen alleen mogen opereren op Duits grond gebied. Franse ministers en verantwoorde lijke leiders zijn van mening, dat er eerst een laatste poging moet worden gedaan om permanente overeenstem ming tussen de grote mogendheden tot stand te brengen, voordat er onherroe pelijke stappen worden gedaan om West Duitsland opnieuw te bewapenen. llllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllltlilllltlllllltllllllliljiftlltlllllllllllHllllillllllllHlllllllilllHIII Zeven personen verloren het leven bij een vuurgevecht tussen politieman nen en landarbeiders in de staat Pa rana in Zuid-Brazilie. De landarbeiders hadden op onwettige wijze grote ge deelten van particuliere gronden be zet, waarna een politiemacht van tach tig man werd uitgezonden om hen te verdrijven, De met revolvers en jacht geweren bewapende arbeiders bescho ten de politie, waarbij zü zeven hun ner verwondden. Een voorman van een boerderij die de politie naar {ie door de landarbeiders bezette grondén had gebracht, werd doodgeschoten. Het geduld van de politie was nu uitge put. Zij „heroverde" de bezette gronden ten koste van zes arbeiders, die bij het gevecht de dood vonden. In de Douglas-fabrieken te Santa Monica (Californie), de geboortegrond van vermaarde machines als de Dakota, de Skymaster en de DC-6, zal een nieuw toestel gebouwd worden: de DC-6B. die te beschouwen is als een grotere en snellere versie van de DC-6. Verscheidene luchtvaartmaatschappijen hebben reeds DC-6B's besteld, waar onder Pan American World Airways, die er achttien gaat kopen voor een to tale som van tachtig millioen gulden. De tanks van de DC-6B hebben een capaciteit van ruim 24.000 liter en de machines zouden indien dit nodig was zonder tussenlanding, een af stand kunnen afleggen van ruim 8300 kilometer, dat is, in rechte lijn, onge veer de afstand van Amsterdam naar Santiago de Chile, aan de Westkust van Zuid-Amerika. In de 511de Staatsloterij, derde klasse, eerste lijst, is een prijs van 25.000 gevallen op nummer 13835. Oi, :>AAN OVË: MjAMi, Een zware stormt met een snelheid van 200 km. per uur, teisterde Miami, waardoor drie personen werden gedood. De totale schade bedroeg ongeveer tien millioen dollar. Een palmboom, die het zelf ook al zwaar te verduren had voorkwam, dat een personenauto het Pancoast-meer inwaaide. Het spoor naar de Britse atoomge leerde, professor Pontecorvo leidt van Stockholm naar Helsinki. De geleerde is met zijn vrouw en drie kinderen Finland illegaal binnengekomen, waar na de Finse immigratie-functionaris sen hem zijn paspoort afnamen. Na een korte detentie hebben zij het ge zin toegestaan zich in Helsinki te be wegen. De veronderstelling wordt ge uit, dat Pontecorvo en de zijnen Fin land reeds verlaten hebben in een van de verzegelde wagons, die de Sowjets naar en van hun militaire basis te Porkkala mogen laten rijden. De Engelse consul te Helsinki heeft zich gistermorgen tot het Finse minis terie van Buitenlandse Zaken gericht. Aan dit bezoek ging een bekendma king van het ministerie vooraf, dat een speciale commissie is gevormd ter Het Amerikaanse departement van Justitie heeft bekend gemaakt, dat het begonnen is jacht te maken op voor aanstaande buitenlandse communisten in de v. S. en dat er al tien arresta ties zijn verricht. De reeds gearresteerden worden de belangrijkste genoemd van ongeveer 86 personen, die voor onmiddellijke uit wijzing in aanmerking komen. Zij wa ren het actiefst geweest op het gebied van communistische propaganda. De •heesten van de 86 hadden al eerder aanzegging gehad het land te verlaten, •naar zij waren niet gegaan. Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Aanvankelijk hier en daar nevel of mist, overigens minder be wolking dan Maandag. Droog weer met een overwegend zwakke Oos telijke'wind en weinig verandering 'n temperatuur. WOENSDAG: Zon op 7.21, onder 17.26. Maan op 16.59, onder 6.56 onderzoek van Pontecorvo's gaan en staan in Finland. Wat wist Pontecorvo? De Britse minister van Bevoorra ding, George Strauss, heeft op vragen in het Lagerhuis verklaard, dat pro fessor Pontecorvo de laatste jaren „slechts in zeer beperkte mate" con tact had met het geheime werk. Het was echter niet te zeggen of Ponte corvo in de tijd, dat hij bij het atoom onderzoekstation te Harwell of in Ca nada werkte in staat was geweest ge gevens te verzamelen, die van waarde voor een vijand konden zijn. Functio narissen van de Britse geheime dienst hadden de laattse jaren herhaaldelijk een onderzoek naar de gedragingen van Pontecorvo ingesteld. Tachtig moordaanslagen, 24 brandstichtingen en 38 mislukte moordaanslagen zijn sedert 20 Augustus op Bali gepleegd. De eerste moorden werden gepleegd tijdens het vacuum in de gewapende macht na het vertrek van de Balinese prajoda's (voormalige negara-politie) en voor de komst van de APRI, in welke periode onverantwoordelijke elementen oude veten beslechtten. Daarna nam het aantal aanslagen toe, daar strenge maatregelen uitbleven. De eerste moordaan slagen werden gepleegd op voormalige „Nica-aanhangers en spionnen". Daarna namen de familieleden van de vermoorden represailles. „Het spijt ons ten zeerste te moeten opmerken, dat de veiligheidstoestand in het tijdperk van de deelstaat) Oost-Indonesie beter was dan tegenwoordig in de eenheidsstaat", aldus de voorzitter van de PSI (socialistische partij) op Bali, Gde Rake. Amsterdam en provincie werken samen De directeur der Amsterdamse Waterleiding, ir. C. Biemond, heeft een belang rijk rapport over de watervoorziening van de hoofdstad opgesteld, dat de basis is geworden van een voorstel, dat Burgemeester en Wethouders dier gemeento gisteren bij de Raad hebben ingediend. Aan de uitvoering ervan zal zes en veer» tig millioen gulden worden ten koste gelegd. Wanneer men er nu aan begint, zal het werk in 1954 voltooid kunnen zijn. Ij et voorziet in de onttrekking van een. grote hoeveelheid water aan de grote rivieren; deze wordt in de duinen geinfil-1 treerd. De plassenwaterleiding wordt verbeterd, de bronwaterleiding bij Hilversum voorlopig gehandhaafd. Ten behoeve van het rivierduinplan zal samen met de provincie Noordhol land een NV worden gesticht, de Wa- tertransportmaatschappij Rijn-Kenne- merland. De gemeente steekt hierin 22.5 millioen, de provincie 11.2 millioen. Deze NV sticht een pompstation aan de Lek bij Jutfaas of Vreeswijk, dat per jaar veertig tot vijf en zeventig mil lioen kubieke meter water door een buisleiding met een middellijn van an derhalve meter naar Leiduin, de wa- terwinplaats voor Amsterdam stuwt. Hier komt een pompstation, dat het water door een leiding van 1.2 meter middellijn jaagt. Tenslote zal van Vel- sen naar Castricum een buisleiding van in totaal dertig kilometer lengte met een middellijn van een meter wor den gelegd. Deze werken zullen mede bijdragen tot verbetering van de wa tervoorziening der provincie. Daarmee is Amsterdam er nog niet. De werken in de duinwaterwinplaats moeten worden uitgebreid; er moet een nieuwe transportleiding van Haarlem- Oost naar Halfweg worden gemaakt, alsmede een nieuwe reinwaterkelder bij de Haarlemmerweg te Amsterdam. Hiervoor is 7.5 millioen nodig. De plassenwaterleiding zal woeden verbeterd, door een nieuw aanvoerka- Bevolking zou op hulp wachten Opstand tegen het Sowjetrussisch .regiem is mogelijk, aldus verklaarde een voormalig agent van de Sowjet- russische geheime politie, Nicola Sinervirsky te New York. Sinervirsky vluchtte tien maanden geleden naar de VS. Volgens hem is de Russische be volking niet op het regiem gesteld en heeft zij alleen morele en economi sche hulp uit het buitenlad nodig om in opstand te komen. Deze 29-jarige Rus, schrijver van „Smersj", een boek over de Sowjetrussische geheime poli tie, uitte de waarschuwing, dat een anti-Russische houding van het Wes ten de kansen op het slagen van een opstand zou verminderen Z. K. H. Prins Bernhard, die op me disch advies na zijn operatie nog enige dagen rust moet houden, heeft zich met zijn behandelende geneesheer, prof. Nieboer. naar het Middellandse Zeegebied begeven. De Prins zal Woensdag weer in ons land terugke ren. ZESTIG VARKENS VERBRAND. Zestig varkens zijn in de vlammen omgekomen toen Maandagmiddag drie grote schuren waarin de landbouwer P. Bolt te Bedum varkensmesterijen had ingericht, door een grote brand werden vernield. Gistermiddag werd in 't Veld (gemeente Nieuwe Niedorp) het perceel bewoond door de familie Vlaming aangesloten op het bui zennet van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf voor Noord-Hol land. Omdat het hier de 130.000e aansluiting (de grotsteden Met meegerekend) betrof werd tan dit feit een feestelijk tintje gege ven. Burgemeester J. Baken van Nieuwe Niedorp was er met het districtshoofd van het P.W.N. te Schagen, de heer F. H. van Naers- sen, getuige van, dat de familie Vlaming zich voor de eerste maal met een eenvoudige handbewe ging Water verschafte. De familie Vlaming mag een jaar gratis wa ter verbruiken en kreeg van het P.W.N. bovendien een fraai bloemstuk. yANDAAG is het vijf jaren geleden, dat de afgevaardigden van vijftig landen te San Francisco bijeen kwa men voor de oprichting van de Or ganisatie der Verenigde Naties. Het is ter gelegenheid van dit herdenken, dat wij hierboven een foto publiceren van het blauw-witte vaandel der ver enigde volkeren, het symbool onzer [ct begint er op te lijken, dat moeder Aarde aan het dammen is geslagen, na de aardverschuivingen in Zweden en Honkong is ze nu in Sydney weer aan het schuiven geweest. Een trein, die juist voorbij kwam werd half bedolven. Dertig passagiers werden gedood. Q De vissers op Stromboli kwamen er beter van af. Gewaarschuwd door een aard beving konden ze het eiland tijdig ver laten vóór een uitbarsting van de vul kaan Stromboli met lava overstroomde. Ingrid en Roberto waren al weg na tuurlijk. Een visser kan trouwens toch wonderlijke dingen beleven. Bij Casale is een onbekend dier gevangen. Het weegt ruim een pond, is 25 cm lang en de ogen zijn met witte haren omringd. Bek en voorpoten lijken op die van een aap terwijl het lijf vis- achtig aandoet. Theodoor vermoedt, dat z'n oud-oom Eusèbius, die er destijds met een zeemeermin vandoor ging, wel de stamvader van dit nieuwe ras zal zijn. Enfin beter zo'n vis. dan de zoute vis, die ze is Osaka verkochten. Omdat er in plaats van zout sodium- nitraat (Chili-salpeter) voor gebruikt werd liepen vijftien consumenten een ernstige vergiftiging op. In China zullen dergelijke vergissingen wel niet meer voorkomen. De sinds eeuwen dooi de Chinese boeren gebruikte kalender die geraadpleeegd werd voor het zaaien, de bouw van een huis. een reis, huwe lijk of begrafenis zal vervangen worden door een nieuwe die nuttige in''ehtin gen geeft over kunstmest, hygiëne, de taak van de ouders overnemen, in Ne derland nog veel te wensen overlaat (ons land is met Portugal het enige land in Europa waar de adoptie nog niet wettelijk is geregeld) werd Zater- nieuwe huwelijkswetten, kaartspel, e.d. dagmiddag in Arnhem een Nederlandse En omdat de Chinezen hun ouders Vereniging van Pleegouders opgericht, altijd in hoge ere houden bericht Theo- q Nog meer goede zorgen: B. en W. door U meteen daarop, dat een vier- van Naardèn hebben de gemeenteraad jarig jochie uit Atlanta in de V.S., dat van zijn moeder de opdracht had gekre gen „goed op papa te passen", diens le ven redde door de stop uit het bad te trekken toen zijn vader tijdens het baden een hartaanval kreeg. j^iet alle kinderen is het echter ge geven hun ouders het leven te red. voorgesteld alle leerlingen van de zesde klasse der lagere scholen in klasver- band te testen. Een en ander om de be roepskeuze te vergemakkelijken. Ook de R.A.F. is z'n leerlingen aan het tes ten. Teneinde beter vertrouwd te raken met de lange-afstand navigatie worden groepen leerlingvliegers met gerouti neerde rotten naar alle delen van de den. En omdat er aan de rechtspositie wereld uitgestuurd; sommige naar Alas- ka. andere naar de V.S., Australië of Nieuw Zeeland. Er moeten zo weinig van de pleegouders, die dan veelal de Nu kan ik tenminste ook water drinken. mogelijk tussenlandingen gemaakt wor den. Bij de strijd tegen de guerilla's op Malakka zijn vliegtuigen niet erg bruikbaar. Weshalve er thans een spe ciaal jungle-politiecorps is opgericht. En op de Philippijnen waar ze het ook met rebellen te kwaad hebben zal voor arrestatie wegens rebellie voorlo pig geen gerechtelijk bevel meer no dig' zijn. o Ondanks alle strijd op deze wereld gaat de medische wetenschap rustig voort met haar werk. Van 15 tot 20 September zou te Stockholm de vijf de algemene vergadering van het Inter nationale Medische Genootschap gehou den worden. levende hoop en het teken van ons wachten op een betere toekomst. Meer dan symbool van hoop en verwachten is het niet. Nog niet. Want de vijf jaren, die verstreken sinds de enthousiaste samenkomst plaats vond, waarin de Uno ten doop werd gehouden, hebben ons geleerd, dat de mensheid niet rijp is nog steeds niet voor het beginsel, dat de oorlog dient te worden uitgeban nen uit het samenleven der volkeren. Hoezeer ook, dank zij de ontwikke ling van 's mensen verstand, de afstanden zijn ingekrompen die volk van volk en land van land scheiden - de ontwikkeling van 's mensen w ij s h e i d is nog lang niet voldoen de geweest om de grote kloof te over bruggen tussen Westen en Oosten. (Zie vervolg pag. 4) naai van de Bethunepolder naar de Loenerveenseplas te graven, bij Myn- den een nieuw gemaal te bouwen, om zuiveringsinstallaties te bouwen en het pompstation bij Weesperkarspel te electrificeren. Dit kost 4.4 millioen. Behalve aan gemeente en provincie zal de nieuwe NV ook water leveren aan de industrieën te Velsen. Deze grootse plannen zijn noodzake- ijk geworden, doordat de behoefte tan zoet water veel groter is gewor- j cTen dan Hêt leveringsvermogen van de duinen. Er dreigt daardoor een verzil- ting van de ondergrond, die moet wor den voorkomen. De infiltratie kan de eerste vijftien jaar worden beperkt tot 25 millioen kubieke meter en zal later stijgen tot veertig millioen kub. m. Het eigen leveringsvermogen van de duinen wordt geschat op 10 tot 15 mil lioen kub. m. Wysjinsky, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft Maan dag in de politieke commissie ver klaard, dat de deuren zouden worden opengezet en het gordijn worden op getrokken in de Sowjetunie, wan neer het Russische plan voor controle op de atoomenergie zou worden aan genomen. Hij zei, dat de Westerse eis inzake volledige vrijheid van in spectie was opgenomen in het Rus sische plan, dat in 1947 is ingediend. De Russische minister verwierp de gedachte, dat de atoominstallaties in alle landen ter wereld door één inter nationaal orgaan dienden te worden beheerd. Hij achtte dit element van het Amerikaanse plan een grove schending der elementaire souverei- niteitsrechten. De Russische woordvoerder hield deze rede, waarin hij o.m. nog ver wees naar het standpunt van Stalin, dat de communistische en de kapita listische wereld vreedzaam naast el kaar zouden kunnen leven, als eerste spreker in het debat over het Russi sche voorstel „tot het wegnemen van de dreiging van een nieuwe oorlog en het versterken van de vrede en de veiligheid". „De Sowjetunie kan, in geval van oorlog, 500 divisies in het veld bren gen", verklaarde generaal Heinz Gu- derian, Hitiers bekwaamste deskun dige op het gebied van de oorlogvoe ring met gevechtswagens, in een pers- gesprek. „Alleen in Oost-Duitsland", vervolg de Guderian. „hebben de Russen 35 di visies voor actie gereed. De Russen zouden Europa in zeven dagen kun nen veroveren", verkteawie de gene raal. „Ik heb Frankrijk in tien dagen veroverd en ik had te maken met de Maginot-linie". Generaal Guderian gaf verder als zijn mening te kennen dat de Sowjet unie mogelijk binnen een jaar tot de aanval zou overgaan en dat West- Europa over tenminste 35 pantser divisies en een luchtmacht die de grondstrijdkrachten volledig zou kun nen steunen, moet beschikken, om aan een Russische aanval weerstand te kunnen bieden. Ten slotte verklaarde hij het Zwit serse leger „kwalitatief als het beste Europese leger te velde van thans" te beschouwen, waaraan hij toevoegde Zwitserland verdedigbaar te achten.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1