Inspectie Dén Helder nam afscheid de heer Feringa van Nieuw-Guinea-delegatie aan den Helder bracht bezoek „Helderse Gemeenschap" gisteravond in stichting omgezet Eerste winterconcert van „Winnubst" werd met dankbaar applaus beloond Ambassadeurs van een land in de branding Bezichtiging van Drukkerij De Boer en kennismaking met de Marine .jungle Pimpernel" kon niet aanwezig zijn Concept-statuten vrijwel ongewijzigd aanvaard Overgangsbestuur samengesteld Het is niet broodnodig Goed bekeken Beierse polka als extra attractie Zes nummers vulden goed programma Dr- Nicolette Bruining Beëdiging van 21 marine officieren in Hilversum Groot vakmanschap was ons een steun" Twintig nieuwe scholen vóór September Marktbericht Blijft goede vrienden „Ik heb het boek Jongde Pimpernel driemaal gelezen", verzekerde ons met on miskenbaar enthousiasme de heer Nicolaas Jouwe, seoretaris van de Nieuw- Guire.t-delcg-aüe, die giatoren een bezoek aan Den Helder bracht. Het boek) kwant ter sprake tijdens een gezellig samenzijn voor de lunch in hotel Bellevue, waar de vier Iriatnse afgezanten in ongedwongen sfeer met hun Hollandse gastheren van gedachten wisselden over allerlei onderwerpen die beide partijen interesseerden. Natuurlijk is er veel over Nieuw-Guinea gesproken, het vader land van de heren Ariks, Arfan en Kassiepo, die zo graag willen dat de Nederlandse vlag er blijft waaien. Ook eerstgenoemde, die voorzitter is van de delegatie, bleek er prijs op te stellen dat pers en radio meer aandacht aan Nieuw-Gulnea gaan besteden. De verschijning van het boek „Jung le Pimpernel" van Anthony van Kam pen is min of meer de aanleiding ge weest tot het bezoek aan Den Helder, waar het boek op de persen van de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. is gedrukt. Dank zij het contact tussen „Jungle Pimpernel", dr. Jean Victor de Bruijn, en de auteur van het boek, kon een bezoek aan het bedrijf gemakkelijk worden gearrangeerd. Op het laatste ogenblik moest dr. De Bruijn verstek laten gaan, aangezien hij werd ver wacht ten Paleize Soestdijk, om door H.M. de Koningin in audiëntie te wor den ontvangen. De delegatie werd nu begeleid door de heer E. P. Hoorns van Heijningen, hoofdambtenaar van 't Mi nisterie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Onderweg van Den Haag naar Den Helder werd de koffie gebruikt ten huize van de heer Anthony van Kam pen te Bergen. Daar ontdekte de heer Jouwe spoedig, dat de vqprhistorische bijlen uit het Europese neolithicum precies gelijk zijn aan de werktuigen uit het Nieuw-Guinese stenen tijdperk, dat in verschillende streken in het bin nenland nog niet eens verleden tijd is. De leden van de delegatie, die het grootste deel van hun leven hebben gewoond en gewerkt in bevolkingscen tra als Hollandia, hebben zich uitste kend aan de West-Europese beschaving leren aanpassen. De heren Ariks en Jouwe, twee zeer intelligente en sym pathieke figuren, spreken uitstekend Nederlands en weten op de lastigste vragen snedig en gevat te antwoorden. Zij zijn terdege op de hoogte van het geen zich op het wereldtoneel afspeelt en weten van onze vaderlandse geschie denis meer dan menige Nederlander. Met welk een grote belangstelling zij van alle mogelijke zaken kennis ne men, teneinde hun verblijf in ons land tot het uiterste productief te maken, werden wij gisteren gewaar, zowel tij dens hun bezoek aan Drukkerij De Boer als daarna, toen zij de gasten wa ren van de Koninklijke Marine. Gastvrije ontvangst. Het gezelschap, waarbij zich te Ber gen ook de heer Van Kampen had ge voegd, werd in Den Helder ontvangen door de heer S. Koning, directeur van Drukkerij De Boer, die hen zeer harte lijk en vriendschappelijk in zijn woning begroette. Daarna werd het bedrijf be zichtigd, waarbij de Irianet» zich met grote interesse allerlei technische bij zonderheden lieten uitleggen. Tot be sluit van de rondgang werd een kleine expositie van verschillende soorten drukwerk bewonderd. Na de uitstekend verzorgde lunch in hotel Bellevue begaf het gezelschap zich naar het Commandementsgebouw, waar de chef-staf, kapitein-luitenant ter zee B. C. Mahieu namens de Com mandant Zeemacht Nederland als gast heer optrad. Terwijl overste Mahieu aan de hand van foto's allerlei bijzon derheden vertelde aan de heer Ariks, die vrij slecht ter been is, klauterden de andere heren van het gezelschap naar de seinpost boven in het gebouw, waar zij een prachtig overzicht hadden over heel de haven en de stad. Ergens in de diepte lag Hr. Ms. tor- pedobootjager „Tjerk Hiddes", die even later met een bezoek werd vereerd. Na de kennismaking met de commandant, de luitenant ter zee der le klasse J. F. G. Haentjes, werd de oorlogsbodem be- Twee en dertig Helderse verenigingen, wier werkzaamheid op zeer verschil lende terreinen ligt, waren gisteravond in „Formosa" vertegenwoordigd op de vergadering, waar de reorganisatie van de Helderse Gemeenschap werd bespro ken. Waar in de ter tafel gebrachte „Richtlijnen voor een Huishoudelijk Regle ment" werd gesproken over eventueel te vormen secties toneel, sport, jeugd, muziek, zang, beeldende kunst, ontwikkeling, ontspanning, cultureel werk en sociaal werk, waren dames en heren uit al deze geledingen van het maatschap pelijke leven aanwezig bij de bespreking van de weinige, maar niettemin be« langrijke agendapunten. Niet allen namen actief aan de discussies deel, maar geen hunner stemde tenslotte tegen, toen over het al of niet aanvaarden van de concept-statuten moest worden beslist. Een ander practisch punt, dat naar voren kwam, was de samenstelling van de bestuursraad. Naar aanleiding van een vraag van de heer H. W. Reijnen zei de heer Van der Vaart, dat de voor gestelde samenstelling zeker aanbeve ling verdient. Het bestuur adviseert, iedere sectie door twee van haar be stuursleden te laten vertegenwoordigen teneinde van een behoorlijke invloed van iedere sectie verzekerd te zijn. De verhoudingen in de bestuursraad zou den niet veranderen, wanneer vijf of zeven bestuursleden van iedere sectie zitting zouden krijgen. Daaraan is dus geen voordeel verbonden, maar we! het nadeel, dat de bestuursraad een zeer omvangrijk lichaam zou worden. Op voorstel van de heer J. Ph. Klap- meijer werd een kleine wijziging ge bracht in het artikel, waarin de samen stelling van de bestuursraad wordt omschreven. Artikel 7 gaat dus luiden: „De stichting wordt bestuurd door een bestuursraad, bestaancfe uit een dage lijks bestuur, gevormd door de voor zitter, de secretaris en de penning meester, benevens twee commissaris sen; de vertegenwoordigers, twee van elke sectie, aan te wijzen door de on derscheidene sectiebesturen uit hun midden; vijf gewone leden". Eveneens werd accoord gegaan met een voorstel van de heer C. M. Schnei- ders, om ten aanzien van de mogelijk heid van royement te bepalen, dat een desbetreffend voorstel eerst om advies moet gaan naar het bestuur van de betrokken sectie. Zo werden verschillende punten na der overwogen, met als resultaat, dat het bestuursvoorstel (met de reeds ver melde wijzigingen) unaniem werd aan vaard. De Helderse Gemeenschap heeft dus gisteravond de structuur gekregen, die wij in de courant van Dinsdag 24 October omschreven. In een kort inleidend woord zei de voorzitter, de heer P. S. van der Vaart, dat het bestuur van de in liquidatie zijnde Helderse Gemeenschap zijn voor stellen had geconcipieerd uit het rap port, dat door de vier maanden ge leden benoemde reorganisatie-com missie was uitgebracht. Aangezien het bestuur met de hoofdlijnen van de daarin vervatte conclusies instemde, was ter vergemakkelijking van de gang van zaken en ter vereenvoudiging van de discussies een concreet voorstel sa mengesteld. De heer Van der Vaart vroeg daarover het oordeel der aan wezigen. De heer F. van den Heuvel Rijnders. secretaris van de reorganisatie-com missie, informeerde of het bestuur zijn enkele dagen tevoren verzonden brief had ontvangen. De heer Van der Vaart antwoordde bevestigend. In bedoelde brief waren enkele opmerkingen naar aanleiding van het bestuursvoorstel ge maakt, welke nu in het openbaar naar voren konden worden gebracht. Deze kwestie hing enigszins samen met wat de heer Krijgsman even later stelde, namelijk dat de reorganisatie-commis sie z.i. haar rapport had moeten uit brengen aan de vergadering en niet aan het bestuur. De heer Van der Vaart merkte op, dat in de concept-statuten vclkomen de gedachtengang van de commissie was gevolgd. In deze ver gadering stond het een ieder vrij, op een of ander punt nader in te gaan, of met suggestie* te komen. De heer G. J Grobben meende, dat een jaarlijkse subsidie van vijf cent per lid per jaar voor sommige vereni gingen aan de hoge kant was. De voor zitter verwees naar de richtlijnen voor een huishoudelijk reglement, waarin bedoeld bedrag als leidraad is geno men. De structuur van een vereniging is een factor die meetelt. Daarom stelde U het gemakkelijk uit, maar vóór 5 Dec. moet U zich thans fotograferen laten door BEN KOOL, Koningstr. 105, telf. 3408. Aanlooptijd. Het definitieve bestuur kan eerst worden gevormd, wanneer de jonge stichting voldoende aanlooptijd heeft gehad, zodat o.m. een representatief aantal verenigingen zich heeft aange sloten (van de oude Helderse Gemeen schap waren nog slechts tien vereni gingen lid). Om toch het werk door gang te laten vinden, moest een voor lopig bestuur worden benoemd. Hierin kregen zitting mej. E. S. Held en de heren P. S. van der Vaart, J. F. van Nu fotograferen laten, straks is het veel te druk bij B E N K O O L, Koningstr. 105, telf. 3403. De Iriaanse delegatie voor Drukkerij De Boer in Den Helder. Links de heer S. Koning, directeur der drukkerij. Naast hem de heren Jouwe, Ariks, Arjan en Kasiepo. zichtigd. Zelfs de heer Ariks wilde zich de gelegenheid niet laten ontgaan, de voornaamste détails van het schip te leren kennen. Tot besluit van de middag werd door de Commandant Maritieme Middelen, kapitein ter zee D. J. Kommer, aan boord van Hr. Ms. wachtschip „Neptu- nus" een kopje thee aangeboden. In de gezellige werkkamer van de comman dant, waar de delegatie een hartelijke ontvangst ten deel viel, werden de reeds bestaande banden tussen de de legatie en de Koninklijke Marine (de heer Jouwe werd reeds enkele weken geleden door kolonel Kommer ontvan gen) nog nauwer aangehaald. Bij hun vertrek om half zes ver klaarden de heren Ariks en zijn dele gatie-genoten zich zeer erkentelijk voor de gastvrijheid, die zij op deze welbestede dag in Den Helder hadden genoten. De Iriaanse delegatie heeft met grote interesse de drukkerij De Boer bezichtigd. Hierboven het ge zelschap vol aandacht bij een snel pers. Van links naar rechts de heren Kasiepo, Arfan, Jouwe en Ariks. Achter de heer Kasiepo de direc teur van de drukkerij, de heer S. Koning. i Aai de RK. Harmoniekapel „Winnubst" gis- Tqdens het eerste winterconceri eeeeven, is ons wederom opgevalletl teravond in een goed bezet Casin B gchenjiels, sijn mensen tot behoor- hoe voortreffelijk de directeur, de de „larinetten daarbij wel eens bui- lijke muzikale prestaties wc t e 'Iiik WOrden toegeschreven aan het en- ten hun boekje gingen, mag vo werd uitgevoerd. Over bet geheel genomen .thousiasme waarmee het een en a bewijs daarvoor werd geleverd door kan „Winnubst" evenwel tevreden U orkestleden eerst na een pittige toe- de luid applaudisserende toehoorders, gift het toneei lieten ontruimen. heer Schenkels en de zijnen geen moei lijkheden op. Minder vlot werd de „Scène van de twee duifjes" volbracht De „loopjes" kwamen er wat haperend uit. Het derde deeltje maakte veel goed. Als nummer vijf stond de „Suite ro- mantique" van Popy op het programma. Van de vijf deeltjes was het derde, de „Serenade Roskane", het minst ster- ke. „La legon d'amqur" voerde het or- kest via „Le rève de Desdémone" en d« „Serenade" naar de resoluut gespeelde deeltjes „Quand le temps a passé" en „En Farandolant". Een langdurig applaus viel „Win nubst" als verdiende beloning ten deeL Grappig vooral was daarna het optre den van bassist Willems, die op zijn enorm instrument de „Beierse polka" ten gehore bracht, een solo die eigen lijk voor schuif-trombone werd ge. schreven. De solo ging de heer Willem* echter verdienstelijk af. Het orkest be sloot daarna met de befaamde „Appel tjes van oranje". Vermelden wij nog. dat de voorzit ter, de heer C. C. Mahieu, in zijn ope ningswoord in het bijzonder deken A. H. Harst en wethouder P. Th. Luyckx welkom heette. Na de pauze werd met veel succes de klucht „Henkie" van Jac. Braun ten tonele gebracht. Een gezellig dansje besloot de geslaagde avond, die hedenavond wordt herhaald. Hoe hoog wij de prestaties van het or kest in zijn geheel ook aanslaan, wij blijven van oordeel dat de mars ons in deze bezetting nog het bést in het ge hoor ligt. In de eerste plaats doelen wij hier op de openingsmars „Champion" van S. W. Ord Hume, die er bijzonder klankvol uitkwam en ons reeds deed hopen een nog mooiere mars tot besluit te mogen beluisteren. Daarin werden wij evenwel teleurgesteld wat betreft de op het programma als laatste num mer aangegeven mars „1'Enfant du Re giment" van Julius Fucik. Het was ook welhaast niet mogelijk de eerst-gespeel- de mars in zuiverheid te overtreffen. Dat wij toch nog werden verwend, moge blijken uit een straf-rhythmische versie van de „Appeltjes van oranje" waarmee „Winnubst" zijn optreden be sloot. Via de „Champion" en de dramatische ouverture „Le Rocher Fantóme" van Francis Popy (waarin het moeilijke cla- rinettenwerk wel eens een foutje deed noteren), bereikte het programma een hoogtepunt bij de wals „Les patineurs" van Emil Waldteufel. Van André Messa- ger bracht de kapel „Les deux pigeons" het werk dat de plaatselijke muziek verenigingen het jubilerende „Win nubst" onlangs ten geschenke gaven. De „Entrée der zigeuners" leverde de De bekende radio-spreekster (van de Vrijdagavonden), mejuffrouw komt o.a. Woensdagavond 8 uur in Ca sino. Bindingsavond voor leden van de V.P.R.O. en lezers van het radioblad „Vrije Geluiden". Kaarten Aft,(a.r.i.) aan de zaal. Ook belangstellenden van harte welkom. In het marineopleidingskamp te Hil versum zijn een en twintig marineoffi cieren beëdigd. Het zijn de luitenants ter zee van vakdiensten 3e klas O. C. Wagenaar, Amsterdam, W. C. de Wit, Willemsoord, B. Scheffer en G. van Ressen van de technische opleiding, H. W. C. van Sluiters, Voorschoten, J. H. Isbrucker, Willemsoord, D. C. Hooger- dijk, Den Haag, H. H. Jamoel, Amster dam; de luitenant ter zee tandarts 2e klasse K. M. R. Reijsenbach, Valken burg; de luitenant ter zee arts 3e kl. KMR J. W. Tideman, ministerie van Marine, luit. ter zee arts 3e kl. J. C. D. van Maanen, ministerie van Marine, luit. ter zee arts 3e kl. KMR P. A. Roor- da, Hr. Ms. Tjerk Hiddes, H. R. P. Nor- bruis ,Den Helder, luit. ter zee tandarts 3e kl. KMR H. G. Landmeter en A. C. J. Schoemaker, Hilversum; de adel borst electrotechnische dienst le kl. ir. B. L. Sassen, Den Haag, alsmede de adelborsten voor speciale diensten le kl. KMR ir. D. G. Nijman, ir. J. van Leeuwen, ir. J. Tummers, ir. W. J. Eerdman, ir. J. J. Zaanen en ir. J. v. d. Harts, allen Den Haag Het bericht dat de heer J. J. Feringa, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Den Helder, met ingang van Woensdag 1 November in geljjke functie was benoemd in de inspectie Hilversum, moet wel heel wat te doen hebben ge geven. Tot deze conclusie kwamen wq na gistermiddag, toen in het gemeentehuis te Den Helder op officiële wijze van de heer Feringa afscheid werd genomen. Deze afscheidsbijeenkomst had namelijk veel weg van een grootse huldiging van een zeer gewaardeerd mens, waarvoor de burgemeesters en welhaast alle school hoofden uit de Inspectie naar Den Helder waren gekomen. hebt altijd klaar gestaan om te advise ren wanneer de gemeentebesturen maatregelen op het gebied van de on derwijsvernieuwing wilden nemen", al dus de heer Rehorst, „en u heeft ons daarbij met uw groot vankmanschap voortdurend gesteund. Ik weet zeker, dat uw bezoeken nóch bij de kinderen, nóch bij het onderwijzend personeel, nóch bij de gemeentebesturen ooit ont steltenis hebben verwekt". De heer Re- horst besloot zijn toespraak met de heer Feringa in zijn nieuwe inspectie veel succes te wensen. De heer L. F. van Loo, wethouder van onderwijs, greep terug naar het jaar 1939 toen hij wethouder werd en de heer Feringa leerde kennen. Voorts memoreerde hij de moeilijke oorlogsja ren en de even moeilijke periode na de bevrijding. Het leerplichtige kind werd niettemin ondergebracht. De heer Van Loo sprak de wens uit dat de inspec teur, die altjjd zonder aanzien des per- soons tewerk ging, op dezefde wijze in de inspectie Hilversum voor het kind zou doorgaan. Namens alle bewoners van de zeven en twintig gemeenten die de heer Feringa's inspectie vormden, bood de heer Van Loo de inspecteur een prachtig tuinameublement aan. RU van sprekers. Voor het ULO in de inspectie voerde de heer B. Span het woord. Deze ging de betekenis van het woord inspecteur na, en verzekerde de aanwezigen dat hij nóch zijn colega's ooit de ongunstige betekenis daarvan met de heer Ferin ga in verband hadden gebracht. De heer G. J. Eijlders sprak namens het bestuur van de Christelijke schoolver eniging te Den Helder. Deze spreker zeide, dat hij de heer Feringa niet had leren kennen als een dictator maar als een autoriteit van de goede soort, de immer grote onpartijdige. Namens het personeel van de Protestants Christe lijke scholen trad de heer A. Lever naar voren. Deze schetste de inspecteur als De burgemeester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst, was in de geheel met genodigden gevulde raadzaal de eerste die de scheidende inspecteur toesprak. Nadat de heer Rehorst enkele persoon lijke herinneringen had opgehaald, bleef hij lange tijd stil staan bij de ruim zestien jaren die de heer Fe ringa in bijna dertig gemeenten en in bijna honderddertig scholen heeft ge arbeid. De spreker had bijzonder veel waardering voor hetgeen de heer Fe ringa in die jaren in de eerste plaats voor het schoolgaande kind heeft ge daan. Daarbij verzuimde de heer Re horst niet te gewagen van de aangena me verhouding tussen de scheidende inspecteur en de gemeentebesturen. „U Wijngaarden, J. Henderikx, F. van den Heuvel Rijnders en A. P. Luders. Na afloop van de vergadering ble ven de vertegenwoordigers van de nog lid van de oude Helderse Gemeenschap zijnde verenigingen nog even met het aftredende bestuur bijeen, om de afwik keling van de liquiderende instelling te bespreken. Het bleek noodzakelijk, daartoe een nieuwe vergadering te be leggen, uitsluitend dus voor de „oude" leden. Deze laatste bijeenkomst van de oude Helderse Gemeenschap zal op Maandagavond 13 November in „For mosa" worden gehouden. een man die de kleine dingen klein zag en de grote dingen groot. Bijzonder waarderende woorden bracht ook de Bisschoppelijke inspec teur, de eerwaarde heer A. J. van Leeuwen haar voren. Zeer collegiaal en vriendschappelijk waren de toespraken van de heren J. van der Worp (inspec teur van de inspectie Hoorn) en G. G. C. Vernooy (inspecteur van de inspec tie Alkmaar). Eerstgenoemde prees het optreden van de heer Feringa in de af gelopen jaren als een prachtig stuk werk, waarin hij het onderwijzend per soneel volkomen verantwoordelijk stel de voor zijn taak en de dames en he ren leerkrachten de kans gaf hun ga ven tot ontplooiing te brengen. De bij eenkomst noemde de heer Van der Worp een manifestatie van de betekenis van de inspecteur, mits hij zijn ambt op de juiste wijze weet te vervullen. De heer Vernooy prees drie goede eigenschappen van zijn collega: diens scherpe blik, zijn volkomen integriteit en zijn gevoel voor humor. Verder ga ven van hun waardering in een toe spraak blijk de heren J. van Drunen (consult voor de Lichamelijke Opvoe ding), J. H. Wolters (Nederlandse On derwijzersvereniging, afdeling Schagen en Omstreken) en C. Prinsen (namens de Comeniusschool te Den Helder), Afscheidswoord. Na de pauze, waarin een ambtenaren- orkestje onder leiding van de heer L. F. van Loo Jr. gezellige muziek ten gehore bracht en enkele dames en heren met verversingen rondgingen, dankte de heer Feringa voor de bijzonder gro te belangstelling bij zijn afscheid. „Hoe wel mijn vertrek volledig op eigen ver zoek zal geschieden, valt het afscheid mij niet gemakkelijk", zo begon hij zijn dankwoord. Zeer erkentelijk was hij het gemeentebestuur ervoor, dat het af scheid in het gemeenschapshuis van de hoofdplaats in zijn inspectie mocht plaats hebben. „Mijn werk", aldus de heer Feringa, „zou niet tot stand zijn gekomen zonder uw hulp. Daarom zou ik de bal die mij werd tegengekaatst met forse hand in uw doel willen te rugwerpen. En dan zou de eindstand niet meer dan 11 worden en die uit slag was dan voor Feringa nog geflat teerd". Wat de toekomst betreft deelde de heer Feringa mede, dat wanneer het begonnen tempo wordt volgehouden vóór volgend jaar September in Den Helder twee en twintig nieuwe scholen zullen verrijzen. Ten slotte delen wij mede, dat de nieuwe inspecteur voor de inspectie Den Helder, de heer H. Bos uit Den Haag, de afscheidsbijeenkomst bijwoon de. ALKMAAR, 30 Oef. 7 paarden f800- f 780; 127 vette koelen f 400-f 1075; 34 nuch tere kalveren (slacht) f 25—f TS; 80 vette sche pen f 80—f 140; 215 varkens f 1,85-f l.92 per ks(. met Piet en de Sint, zij geven op 5 Dec. graag foto's cadeaux. B E N K O O L, Koningstr. 105, telf. S*®3- Atelier voor artistieke fotografie.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2