Van aardolie tot vloeibare zeep Was politieman betrokken bij roof van valse dollars? De Maori's kwamen zes eeuwen geleden naar Nieuw Zeeland De wonderfabriek de BP. M. ie Pernis van Bouw van proefwoningen te Voorburg Balletkunst, waarin een typische Amerikaanse sfeer ligt Duistere zaak voor de Arnhemse rechtbank Oma Kraft bouwde zelf een huis TWAALF JAAR WEGENS MOORD Besprekingen over plan- Schuman vorderen LICHTING 1949 BLIJFT TOT 1 APRIL IN DIENST In een wankele kano over Oceanen Amerika wil spoedige behandeling van de kwestie-Ambon Boycot van Franco wordt opgeheven AMERICAN NATIONAL BALLET THEATRE Liefhebberij van Lucia Chase, die haar al één millioen dollar kostte Een vrouw lichi voor Duitse dienstorganisatie krijgt militaire opleiding Purmerender markt Albert van Raalte gehuldigd TT"" WwiWSDAG X NOVEMBER 1950 (Van onze speciale verslaggever). J~R zijn twintigste eeuvvers, die nuchter bewe- weren niet aan wonderen te gejoven en die verhalen daaromtrent naar het r(jk der fabelen verwijzen. En toch leven wjj temidden van tal van wonderen der techniek, waarvan hun voor ouders niet hebben kunnen dromen. Wie b.v. zou 100, neen 50 jaar geleden geloofd hebben, dat men uit steenkolen nylonkousen zen kunnen vervaardigen? Het gehele begrip „nylon" was trouwens nog luttele tientallen jaren geleden onbekend en de zielsverlangens van de vrouwen der schepping gingen uit naar ragfijne, zijden kousen. Wie wist dat uit aardolie vloeibare zeep zou kunnen gewonnen worden? Het gaat hier om de bereiding van een product, waarvan de fabricage reeds 12 jaar geleden op het Koninklij ke Shell Laboratorium in Amsterdam-Noord werd uitgewerkt. Al voor de tweede wereld oorlog werd tot het bouwen van een fabriek voor de productie van een synthetisch wasmiddel uit petroleum besloten en de bouw van een instal latie voor dat doel ving in 1938 aan op het ter rein ener raffinaderij der Koninklijke Shellgroep te Stanlow in Engeland. Door de oorlog werd de bouw vertraagd, doch van 1942 af is deze in stallatie voortdurend in gebruik geweest ten behoeve van de Engelse markt, voornamelijk voor de textielindustrie. Een geheel gelijke in stallatie is ons land nu sinds het vorige jaar rjjk ln Pernis, waar ook plastic vervaardigd wordt uit ruwe aardolie. Voor de bereiding der ver edelde wasmiddelen ging men uit van dezelfde vetten en oliën, die ook voor de gewone zeepbe- reiding worden gebruikt. Door 'n speciale, zeer ingewikkelde chemische behandeling werden ech- terde nadelen, die aan 't gebruik van gewone zeep verbonden zijn, n.1. dat deze in hard en zuur wa ter niet te gebruiken is, zoveel mogelijk opge heven. Uit de proeven in het Amsterdamse labo ratorium genomen bleek, dat de veredelde was middelen uit bepaalde aardoliefracties vervaar digd kunnen worden, waardoor het gebruik van eetbare oliën en vetten, waaraan een wereld- tekort bestaat, overbodig wordt. Ook technisch voordeel. Extractietorens te Pernis voor de zuivering oplossing. der ruwe zeep- (Schell-foto). j^AAR naast dit zo belangrijke, eco nomische voordeel zijn er ook aan t gebruik der nieuwe synthetische wasmiddelen technische voordelen ver bonden. Daar is in de eerste plaats 't feit, dat bij het gebruik van gewone zeep of zeepproducten de oplossing in water alkalisch wordt, terwijl b(j het gebruik der nieuwe ver edelde wasmiddelen de oplossing neu traal blijft. Aangezien alkalische op lossingen voor wollen weefsels nade lig zijn, verdient het synthetische was middel de voorkeur. Gewone zeep ver liest in z.g.n. hard, dus kalkhoudend water grotendeels haar werkzaamheid, terwijl de synthetische wasmiddelen in hard water, ja zelfs in zeewater even werkzaam zijn als in zacht water. De neutrale reactie der oplossing is vooral voor het wassen van wol en zijde van belang. De fabricage IN de enorme fabriekscomplexen, welke het silhouet van Pernis een Amerikaans karakter geven, wordt het veredelde wasmiddel gefabriceerd. Grondstof daarvoor is de paraffine, welke in de raffinaderij uit de ruwe olie wordt verkregen. Besparen wij aan onze lezers de vele bewerkingen, welke nodig zijn, om ten leste een vloeistof te krijgen, die 21 pet. actieve stof bevat. T-pol, zoals te onzent het product in vakkringen wordt aangeduid, is een amberkleurige, niet al te vette vloeistof, welke als grondstof door de Koninklijke Shell in Nederland ver kocht wordt aan zeepfabrikanten, wier taak het is de T-pol door kleur en at tractieve vormgeving te veredelen. Naar het oordeèl van terzake be voegden hebben verschillende zeep industrieën met die veredelingsproce- dure nog geenszins de resultaten be reikt, welke daarvan verwacht hadden mogen worden. B.P.M. en Shell zagen zich daarom gedwongen verder te 'gaan en het product in poedervorm aan de zeepfabrieken te leveren. Ongetwijfeld betekenen deze ver edelde wasmiddelen een geduchte con currentie voor de vetzure zeepproduc ten en over de gehele wereld is er voor het synthetische wasmiddel een groeiende markt. Heeft de wachtmeester R. van de Rijkspolitie te Groesbeek inderdaad ge poogd, een stelletje handelaren in valse dollarbiljetten in een val te lokken en hen zodoende te arresteren? Of moet zijn verhaal slechts dienen, om een mislukte transactie in deze papieren, waarbij ook hij als mededader betrok ken was, te camoufleren? Dat is de kwestie, waarover de Arnhemse recht bank een oordeel moet uitspreken. Gis teren heeft zij het geval van alle kanten kunnen bekijken. R. stond namelijk met enkele andere leden van het complot terecht, onder beschuldiging van diefstal met geweld pleging. Een Nijmeegse bloemenkoop- man had de valse biljetten in zijn bezit. De wachtmeester zou nu, volgens de ge tuigenverklaringen, met een dorpsge noot van allerminst fraaie reputatie en een Amsterdammer hebben afgespro ken, de bloemenkoopman van zijn bil jetten af te helpen, en deze te verko pen. De opbrengst zouden de heren de len. Inderdaad kreeg het edele trio de biljetten in handen. Maar de bloemen koopman, die met deze afloop van de transactie niet tevreden was er was zelfs 'n revolver aan te pas gekomen wilde naar de politie, waarvoor R. uiteraard weinig voelde. Niettemin Trots als een pauw staat Oma Mary Kraft uit Howell (Michigan) voor het huis, dat ze zelf bouwde. Het heeft vijf kamers, en de enige hulp die Oma had, was die van haar 13 kleinkinderen bij het graven van de fundamenten, de aanleg van de electrische leidingen en het metselen van de laatste paar stenen van de schoorsteen, De volgende punten op haar programma zyn een portiek en meubels voor een ontbijtkoek je. Oma Mary Kraft voor haar eigen gebouwde huis. kwamen de heren op het politiebureau terecht. R. deed het hier voorkomen, of hij een goede slag had geslagen. Naar mate er echter meer licht in deze zaak kwam, werd de rol van de wachtmees ter verdachter. Echter hield hij ook voor de rechtbank vol, dat hij de heren had willen arresteren, doch enkele gro ve fouten had gemaakt. Tegen hem werd drie jaar gevangenisstraf geëist, evenals tegen zijn dorpsgenoot. Tegen de Amsterdammer luidde de eis twee jaar en drie maanden, tegen de Nij meegse bloemenkoopman twee jaar. De 28-jarige Arnhemse monteur W., die intertijd heeft getracht, de man van zijn vriendin te vermoorden, is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De eis was tien jaar. De vriendin, die aan deze po ging tot moord medeplichtig was, is conform de eis veroordeeld tot zes jaar. Nog enkele kwesties onopgelost De Franse delegatie bij de conferen tie over het plan-Schuman stelt thans in de vorm van een verdrag alle pun ten op, waarover men het eens is ge worden. Dit ontwerp-verdrag zal Maan dag aan de conferentie worden voorge legd. Op deze wijze hoopt men de on derhandelingen te kunnen bekorten. Het vtrdrag zal vijftig jaar geldig zijn en regelt de positie van het supra-na- tionale gezangsorgaan en van de an dere contrólelichamen voor de ontwor pen kolen- en staalpool. Er moeten echter nog enige belang rijke kwesties worden geregeld alvo rens het plan-Schuman zal kunnen wor den verwezenlijkt. Zo zijn er moeilijk heden over het douanetarief, dat Duits land hoog wil hebben maar dat de Be- neluxlanden liefst zoveel mogelijk wil len drukken. Dan is men het nog niet eens over de bijdragen der verschillen de landen in het egalisatiefonds. Ten slotte is er nog meningsverschil over de termijn, waarbinnen de bestaande douanetarieven en invoerbeperkingen moeten worden opgeheven. De dienstplichtigen, die krachtens het besluit van 28 Augustus j.1. opnieuw in werkelijke dienst zijn of worden ge roepen, zullen niet langer onder de wa penen blijven dan tot 1 April 1951. Historie van een werelddeel (Van onze correspondent) De immigrant, die Australië tot zijn nieuw vaderland gekozen heeft, zal voorlopig zijn eerste echte Austraal- neger nog wel niet zien. En er bestaat zelfs een goede kans, dat hij nooit in zijn levensdagen een volbloed vertegen woordiger van een der oudste volkeren der aarde tegen het lijf zal lopen. De nieuwkomer, die zich in of in de nabijheid van een grotere stad vestigt, ziet na verloop van tijd wel eens een donkere figuur, waarvail hij denkt: zou dat nu een Austraalneger zijn? Dat Is dan waarschijnlijk een halve, een kwart of misschien slechts 'n achtste Austraal neger, die in zeden en gewoonten net zover verwijderd is van zijn oorspron kelijke stam als de Hollander van de oude Germanen. De echte, volbloed Austraalneger leeft alleen nog maar in het uiterste, tropische Noorden van het vijfde werelddeel of diep in het bin nenland, plaatsen die de gemiddelde Nederlandse immigrant nu niet direct uitzoekt. Het zal de nieuwkomer echter ver bazen, dat dit oeroude volk, dat vele duizenden jaren geleden naar het toen Zoeken naar rationele reconstructies Op het ogenblik wordt in Voorburg, nabij Den Haag, een complex van 51 woningen gebouwd, dat een experi ment vormt van de studiegroep Effi ciënt Bouwen. Hier worden n.1. aller lei proeven genomen met nieuwe en afwijkende constructies, andere dan de gebruikelijke materialen e.d., teneinde te geraken tot een zo goedkoop en rationeel mogelijke manier van bou wen, die echter het woonpeil niet aantast. De directeur-generaal van de weder opbouw en volkshuisvesting, dr. ir. Z. Y. van der Meer, heeft tijdens een be zichtiging van deze bouw medegedeeld, dat er thans nog een tekort van 250.000 woningen in ons land is. In '49 zijn 43.000 woningen gereed gekomen. Er mag worden aangenomen, dat er in dit jaar 48.000 zullen worden voltooid. Blijkens een mededeling van Warren Austin, de Amerikaanse gedelegeerde in de Veiligheidsraad en gedurende de maan October voorzitter van dit or gaan der V.N., staat de regering der Verenigde Staten op het standpunt, dat de kwestie-Ambon zo spoedig mogelijk door de Raad in behandeling dient te worden genomen. Andere afgevaardig den hebben zich een beslissing over het of en het wanneer van zulk een be handeling voorbehouden. Het is echter de bedoeling, de pro ductie tot 55.000 op te voeren. Er wordt jaarlijks 500 tot 600 mil- lioen in woningbouw belegd. Om de te korten op de exploitatie te dekken, toe. Dat betekent, dat een derde niet legt de regering hierop 200 millioen rendabel is. Om dit bedrag te drukken, worden in Voorburg thans proefwo ningen gebouwd, waarin allerlei mo gelijkheden zullen worden onderzocht. De gunstige resultaten zullen later bij de bouw van groteren complexen wor den benut. De speciale politieke commissie der V.N. heeft Dinsdagavond besloten de regeringen der bij de V.N. aangesloten landen toe te staan de diplomatieke be trekkingen met Spanje volledig te her vatten. Ook trok zij de beslissing in, krachtens welke het aan de Spaanse regering verboden was, deel te nemen aan het werk der gespecialiseerde bu- reaux der V.N. De resolutie werd met 27 tegen 10 stemmen en 12 onthoudin gen aangenomen. Het gehele Oostelijke blok en enkele kleine Zuidamerikaanse staten verzetten zich tegen het voor stel. Indonesië onthield zich met enke le andere Aziatische en Europese sta ten van stemming, Nederland steunde het voorstel. De resolutie gaat thans naar de Algemene Vergadering, die haar slechts met een tweederde meer derheid kan goedkeuren. De Socialistische Beweging, een groep linkse socialisten, heeft zich met ingang van heden aangesloten bij de Socialistische Unie. (Van onze speciale verslaggever) OET doet weldadig aan, wanneer men ook eens een andere als de alleen maar commerciële zijde van het moderne Amerika gedemonstreerd krijgt. Een welwillend en vriendelijk Amerika, uitermate beschaafd. Een vrouwelijk Ame rika, zouden we haast willen zeggen, waaraan het jachtige en hypernerveuse doen en laten vreemd gebleven is. Zo'n stukje Amerika troffen we aan het Museumplein nummer vier te Amsterdam, waar binnenkort officieel de United States Information Service geopend zal worden, maar waar gisteren al 'n pers conferentie was van het American National Ballet Theatre. MISS Margaret Parkin, bij wie de IA, A] BA «TA «TT T! AFT AT «TT TT TT TA— A 4 1 TT .-3 T TT TT i V, O jyjARGARET PARKIN, leidster van de U.S. Information Ser vice aan het Museumplein num- mer 4 in Amsterdam, is geboortig uit het plaatsje Benton in de Staat Arkansas, waar haar vader een plaatselijk dagblad exploiteerde, dat een oplaag had van 15.000 exemplaren. Na haar studie werd zij redactrice van de Womans World, Magazine, een damesblad met een millioenenoplaag. Ze bleef er twee jaar en kwam vervolgens bij Time in Cleveland, 't fameuze orgaan, dat zolangzamerhand de gehele journalistieke wereld in spireert. Toen de oorlog uitbrak borg ze pen en potlood in de la van haar bureau en werd ver verpleegster. Ze hielp mee de bur gerlijke defensie van Cleveland te organiseren. Later kwam ze bij de Unrra, vertrok naar Engeland en spoedig daarna naar Grieken land om de ontheemden te helpen. En nu woont deze wereldxpijze vrouw in Amsterdam en helpt U en mij aan de m,eest uitvoerige informaties over de States, die men zich maar wensen kan. Zo nodig vertoont men U een film. In het Herenhuis aan 't Museum plein is zelfs een kleine bioscoop zaal. onbekende Zuidland moet zijn afgezakt, toch op één gebied zijn geestesmerk heeft gedrukt op het moderne leven in Australië. En wel op de taal. Vaak zon der dat hij het beseft, gebruikt hij, voor hij een paar maanden hier is, tien tallen woorden en namen, welke uit de taal der Austraalnegers afkomstig zijn. Bijna op ieder gebied treft men deze Austraalnegerwoorden en namen aan. Bij de Australische dieren kent men de kangoeroes, wallabies en koales, bij de vogels de kookaburras en bij de planten de waratah, de wattle en tal loze andere met name ontleend aan de taal der Austraalnegers namen die alle een bepaalde betekenis hebben. Vliegtuigen in Australië hebben even eens zoet klinkende Austraalneger-na- men als Warana (blauwe hemel), Pa- lana (ster) en Amana (afstand over bruggend), terwijl men in de geografie helemaal over de Austraalneger-namen valt. Ook in Nieuw Zeeland, Hetzelfde verschijnsel treft de immi grant, die Nieuw Zeeland tot zijn nieu we vaderland heeft gekozen. Ook daar vindt hij namen met weliswaar een andere doch even zoete klank als Wan- ganui, Rotaruha, Waitomo en Wairaki. De eerste de beste dag in het nieuwe land zal de immigrant wel een paar Maori's het volk dat Nieuw Zeeland bewoonde toen de blanke kwam te gen het lijf lopen. Want in tegenstelling tot de Austraalnegers hebben de Mao ri's van Nieuw Zeeland zich een vaste plaats verzekerd in het leven van stad en land. Zij hebben hun vertegenwoor digers in het parlement en bekleden verschillende vooraanstaande posities. Dit grote verschil tussen de gekleur de bevolking van Australië en Nieuw Zeeland is te wijten aan het feit, dat de Austraalnegers door gebrek aan contact met anderen door de duizen den jaren heen in het stadium van de stenen tijdperkmens zijn blijven staan, terwijl de Maori's zelf nog maar be trekkelijke nieuwkomers in het Zuid- land zijn. Want zojuist werd in Nieuw Zeeland feestelijk herdacht dat 600 jaar geleden de eerste Maori-„invasie" plaats vond. Aan de kust van de provincie Canter- burry, werd in tegenwoordigheid van duizenden Maori's en blanke Nieuw Zeelanders de aankomst in 1350 van de Matatua-kano met de eerste "Vikingen van de Zonsopkomst" opgevoerd. Vol verbazing hebben de aanwezigen zich afgevraagd, hoe het mogelijk is geweest, dat een dergelijke wankele kano, die honderden mijlen ruwe, open zee welke Nieuw Zeeland van het ge boorteland van die eerste Maori's scheidt, zonder ongelukken is overge stoken. Hoewel men niet precies weet van welk eiland de voorouders der Maori's komen in de Maori-legende heet het Hawaiki toch is het wel met zekerheid komen vast te staan, dat het in de buurt van de Hawai-groep in het hart van de Stille Oceaan moet hebben gelegen. Dus een behoorlijk af standje! Over wat er gebeurd is met de oor spronkelijke bewoners van Nieuw Zee land, een volk dat aan de huidige Austraalnegers verwant moet zijn ge weest, zwijgt de historie. Zij zijn de weg gegaan van alle uiterst primitieve volkeren zoals de eveneens uitgestor ven Tasmaniërs, die zich tegenover meer „geciviliseerde" doch nogal har teloze nieuwkomers zagen gesteld. Zij, die het contact met de „bescha ving" overleefden in vroeger eeuwen, zoals de nog in Noord- en Centraal- Australie levende rasechte Austraalne gers, kunnen de nieuwe wereld wei nig anders bieden dan de zangerige klanken van hun oude taal. De Maori's als jong volk, zijn daarnaast echter een levend deel van Nieuw Zeeland gewor den en zullen in de toekomst een steeds groter rol gaan spelen. Zwitserland, Florence, Milaan, Triëst, horen wij haar rap vertellen, terwijl haar lenige vingers spelen met de handschoenen, die zij in de hand houdt. „Na Nederland twee dagen Brussel, dan drie weken Parijs, en vervolgens Berlijn. Vóór Kerstmis willen we weer terug zijn in Amerika. Philadelphia leiding van deze informatiedienst be- wacht ons. Deze tournee door Europa rust, en die tegelijk vice-consul van js een kroon op het werk van de troep, de Verenigde Staten is, kwam haar die 60 leden telt, en een complete or- gasten met toegestoken hand in de hall ganisatie in zichzelf is. President Tru- van dit grote herenhuis tegemoet. Met man heeft bijzondere belangstelling elk maakte ze een kort praatje op een voor deze tournee". Bij het vertrek uit toon, zo innemend en charmant, dat Amerika in Augustus, schreef de pre- men onwillekeurig de indruk kreeg sident Lucia Chase: Intussf^'idt^e'd'e1 bezoeker na" blijvende aspecten van iedere bibliotheek met haar uitgebreide col- beschaving worden bepaald door haar lectie nieuwste Amerikaanse werken kunstleven. Moge spoedig de tijd non en tijdschriften. En dan krijgt men een breken, dat vrije uitwisseling van verrukkelijk kopje koffie aangeboden kunstuitingen tussen alle volkeren der en een Lucky Strike wereld een belangrijk deel van ons be- Nauwelijks uitgekeken in dit wel- staan uitmaken!" balletkunst gewend zijn. Men heeft zijn verzorgde milieu wordt de bezoeker De plannen voor deze kunstreis langs eigen helden. Inplaats van de Europese in kennis gebracht met Lucia Chase, de Europese hoofdsteden zijn uitge- prins, hebben de Amerikanen „Billy een kleine tengere vrouw met een werkt door de Anta, een Stichting, in he K'ó de held, die slechts aan ei- uiterst bescheiden oogopslag. Het is de 1935 gecreëerd op instigatie van het gen wetten gehoorzaamde, die op 12- „moeder" van het tienjarige American Congres der Ver. Staten. Zij bestaat jarige leeftijd naar het Westen trok. National Ballet Theatre, dat dan gis- uitsluitend van particuliere contribu- en de dood van zijn moeder met een teravond de eerste van de twee in Am- ties en haar doel is het Amerikaanse groot aantal moorden wreekte. Het sterdam te geven voorstellingen ver- volk meer en beter levend theater te doet wat vreemd aan deze Sangs er- zorgde voor een uitverkochte en wild- brengen. Bestaande activiteiten op dit &esc ie^e"ls ..®s balletten* naar enthousiaste Stadsschouwburg. gebied worden dus aangemoedigd. zien. En zo zijn er meer balletten naar Lucia Chase is de oprichtster van In de tien jaren van zijn bestaan typisch Amerikaanse gegevens al ve - het Ballet en spandeerde er al meer heeft de troep al meer dan 45 balletten ™aarlo°st Om"te Lt wH ^t dan een milioen dollar van haar privé- gebracht. De dansers zijn volgens de evenmin Om te laten z en dat wij dat vermogen aan. In 1948 redde zij het methode van het klassieke Ballet ge- mnnip kunst ie kunt er van de ondergang, toen er geen fond- traind, maar in hun werken is zowel dans is zon mooie kunst, sen meer waren om het in stand te het theater, het dramatische toneel dus, houden. als het muzikale spel der bewegende Vanavond is het Ballet voor het Sinds Augustus is het Ballet op tour- lijnen terug te vinden. Het repertoire laatst in Amsterdam. Daarna gaat het nee door Europa. Lucia Chase vertelt wijkt dan ook in belangrijke mate af naar Den Haag (2, 3, 4 November), ervan. Manchester, Venetie, van wat wij hier in Europa van de Rotterdam (5 Nov.) en Utrecht (6 Nov.) Voormalige Duitse sergeants worden door Britse officieren opgeleid in het gebruik van karabijnen en pistolen, om instructeurs in de „Duitse Dienstorga nisatie" te worden. Deze is gevormd uit twee ongewapende civiele organi saties welke chauffeurs- en wacht diensten voor het Britse rijnleger ver richtten. De Duitse Dienstorganisatie heeft nieuwe uniformen en militaire rangen gekregen en moet militair sa- aantast. PURMEREND, 31 Oct. 1950. Eieren- markt: 2000 eieren van jonge hennen 13 14; 2000 kipeieren 1718; 6000 eendeneie ren 10. Veemarkt; aanvoer runderen totaal 1025 stuks: 432 vette koeien 1,80 2,80 per kg, handel stug en duur; 333 gel- dekoeien 500725 per stuk, stug; 134 melk en kalfkoeien 650—950 per stuk, stug; 90 pinken 350550 per stuk, matig; 15 stie ren 475975 per stuk, stug en duur; 21 graskalveren 160-^50 per stuk, stug; 4 vette kalveren 120275 per stuk, goed; 179 nuchtere kalveren voor de slacht 3585 per stuk, stug; 229 vette varkens voor de slacht 1,76—1,84 per kg, afloop kalm; 836 magere varkens en biggen, magere var kens 40—52.50 per stuk, kalm; biggen 25 40 per stuk, kalm; 1320 schapen, voor de weiderij 60—95 per stuk, matig; voor de fokkerij 75110, matig; lammeren 55105 per stuk, vlug; 69 bokken en geiten 10— 50 per stuk, stug; 42 paarden 500—750 per stuk, stug; 19 fokzeugen 200—350 per stuk. stug. Totaal aanvoer 3723 dieren. 550 konijnen 1—6,50 per stuk. De dirigent van het Radiophilharmo- nisch Orkest, de heer Albert van Raal te, vierde gisteren zijn veertigjarig di rigentenjubileum. Hij is door vrienden en bekenden hartelijk gehuldigd. Van vele kanten waren voorts schriftelijke gelukwensen binnengekomen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3