ABdusiroOP f 3 Idealistische plannen van Frankrijk hebben weinig kans van slagen Geen tweede vliegveld nodig? "•r hN A T 0 6 F ai 's&NAT0 BE]f Pim, Pam en Pom als schatgravers De slimme Marianne 0°K over het vrijlaten van de poli tieke gevangenen in Frankrijk ko men vele tongen in beweging. Na de bevrijding zijn veertigduizend Fransen v/egens collaboratie tot gevangenisstraf fen veroordeeld. Twee duizend kregen de doodstraf (voor het grootste ge deelte echter niet voltrokken). Zaak - Peiain weer op de proppen MEN moet een tijd tussen de Fransen gewoond hebben om goed te kun nen begrijpen, welk een onoverbrug bare afgrond die Frans-Duitse grens in werkelijkheid wel betekent. In ons land is er een duidelijke stroming, die de Duitsers hun plaats in de Europese vol kerengemeenschap weer wil terugge ven. De gemiddelde Fransman wil daar niets van weten. Voor hem is een Duit ser een „Boche" en hij beschouwt hem als zijn erfvijand, die nu tijdelijk wel verslagen is, maar voor wie men toch nog deksels moet oppassen. Duitsland is niet alleen een militaire tegenstan der, maar op het gebied van de econo mie ook een dodelijke concurrent, aan gezien de prijzen in West-Duitsland veel lager liggen dan in Frankrijk. Het Radioprogramma Werktijden Rijksperso neel tijdelijk gewijzigd Maatregelen tegen trage studenten te Delft cn Kno>ifie,taafitjre, Rapport commissie Schieveen-Ypenburg gepubliceerd Rotterdam wii een eigen luchthaven Boerderij te Leeuwen- Maasniel afgebrand START VAN DE TOUR NIET MEER IN PARIJS DE RAADSELS Import- van pornografische lectuur gestraft Bijgelovige mensen ^aen vat UvenSeme.en •n genieten l 9 III J <xxxxxxxxx xxxxxxxxxx DAGE xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx KLEINE CRAPJES Brandend maagzuur is maar een kwestie van één ol twee minuten (Van onze correspondent te Parijs) J-JEEL FRANKRIJK houdt zich op het ogenblik bezig met twee belangrijke problemen. Het eerste is de eventuele bewapening van Duitsland en het tweede is de amnestie. En aangezien het neerkomt op de bewapening van de historische vijand van Frankrijk en het andere op het vrijlaten van die Fran sen, die met die vijanden geheuld hebben, bestaat er dus een nauw verband tussen deze twee zaken. stellen met het militaire gevaar van het Vierde Rijk. De Franse regering weet dit en moet natuurlijk bij haar buitenlandse poli tiek wel degelijk rekening houden met de publieke opinie. Maar aan de an dere kant zit de heer Schuman aan het Atlantisch Pact, het Marshall Plan en het Pact van Brussel vast en hij moet dus ook wel degelijk rekening houden met de politiek en de wensen van de bondgenoten. En het merendeel van die bondgenoten, Nederland inbegrepen, ziet de noodzaak van een Duitse herbe wapening wel in. Wat heeft de uiterst slimme heer Schuman nu bedacht? HET VERRE IDEAAL VAN EEN VERENIGD EUROPA. pRANKRIJK heeft een tegenvoorstel gedaan. Parijs zal zich niet verder tegen een herbewapening van de Oos terbuur verzetten, echter onder voor waarde, dat deze bewapening geschiedt in het kader v^p een Europees leger. Dus geen nationale Duitse Wehrmacht, maar Duitse troepen als onderdeel van een groot Europees leger. Theoretisch is dat natuurlijk een heel mooi voorstel. Maar practisch is het een Utopie. Iedereen weet, dat Straatsburg een niet erkende misluk king is en dat we verder dan ooit van een Verenigd Europa af zijn. Zelfs het Plan Schuman, dat de kolen en staal industrieën van Frankrijk, Italië, Bel gië, Luxemburg, Nederland en Duits land onder één hoedje wilde vangen, begint langzamerhand op een echo te lijken. Het is jammer om het te moe ten zeggen, want dit Schuman-Plan en dat Verenigde Europa zijn zeldzaam mooie en smpathieke ideeën. Maar we zijn er ondanks alle narigheid in ons verdeelde Europa kennelijk nog niet aan toe. Zelfs dat Plan-Schuman, dat toch zuiver kapitalistisch was opgesteld en daarom wel kans van slagen had, is op de lange baan geschoven, aangezien de Duitsers er niets meer voor voelen. Zij beschikken over de belangrijkste industrie van Europa, hun prijzen zijn vrij laag en de na-oorlogse restricties worden door die nieuwe bewapenings- iiver in de gehele wereld hoe langer hoe milder. Waarom zouden de heren van de Ruhr dan botje bij botje gaan leggen met de buurlanden, wier in dustrie minder belangrijk en bovendien duurder is? In het licht van deze harde realiteit gezien is, het ook begrijpelijk, waarom Frankrijk nog eens met dit te idealis tische plan van een Europees leger naar voren is gekomen. Niet omdat Parijs gelooft, dat dit Europese leger binnen- korte tijd een feit zal kunnen zijn. Men heeft echter niet botweg neen willen zeggen op de Amerikaanse wensen in zake de Duitse bewapening. Maar men is met een mooi plan gekomen, dat min of meer onuitvoerbaar is. wat eigenlijk op hetzelfde neerkomt. Het resultaat zal zijn, dat Duitsland toch een leger zal krijgen (men spreekt over twee divisies vóór het einde van het volgende jaar). Frankrijk zal dat oogluikend moeten toezien. Hier door is voor de beide partijen het uiterlijk gered. De grote overwinnaar is echter de derde partij: Duitsland. De amnestie Op 1 October van dit jaar zaten er in totaal nog 3813 mannen en 978 vrou wen wegens politieke misdaden in de gevangenis. Gaat men nu echter het grootste ge deelte van deze gevangenen vrijlaten, dan komt automatisch ook de zaak- Pétain weer op de proppen. En dat is langzamerhand zo'n delicaat geval ge worden, dat vooral de linkse partijen in Frankrijk aarzelen het mes in de wond te zetten. Nu wordt er echter door Amerika hoe langer hoe meer op aangedrongen dat het voor de verdediging van Europa noodzakelijk is, dat Duitsland weer een leger krijgt. Maar een nieuwe Wehrmacht, dat is voor de Fransman een pil, die werkelijk te bitter is om te slikken. Er zijn in Frankrijk altijd nog heel wat te goeder trouw zijnde burgers, die in de toekomst het mili taire gevaar van Rusland op één lijn &2fflSSsr Maak dadelijk een einde aan die voort- j durende hoestbuien, die U nodeloos uit putten en Uw gehele gestel ondermijnen. Geef Uw verzwakte luchtpijpen hun zo no dige veerkracht terug. Neem vandaag nog akker s abdijsiroop, het geneesmiddel bij uitstek, dat zeer spoedig Uw hardnekkige hoest zal stil len en Uw ademhalingsorganen grondig zal zuiveren van slijm en ziektekiemen. ,',s hyere/c/s beste Hoestsiroop VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten Om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.15 De Discussieclub. 7.30 Groot Symphonie Orkest. 7.40 „Vandaag". 8.05 Kerkdienst. 9.30 Gemengd koor. 10.00 In de schaduw van Mos kou. 10.10 Gram.muziek. 10.15 Posaunenchor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondmelodie. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Sport. 6.30 Zang vereniging. 7.00 Overheid en burger. 7.05 Paul Godwin. 7.20 De golven van een nieuwe tijd. 8.05 De Vara vijf-en-twintig jaar. 8.30 Het moedig'e woord. 9.00 De opstandelingen. 10.00 Promenade-orkest. 10.45 Dingen van de dag. 11.15 Gram.muziek. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Con certo grosso. 8.35 Hoogmis van Allerzielen. 9.35 Felix Weingartner. 10.00 Clavecimbel- concert. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke liederen. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Chan teurs. 12.03 Omroep-Kamerorkest. 1.15 Dogma verklaring. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Promenade orkest. 2,45 Tussen de bedrijven door. 3.30 Viool-recital. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Vocaal Ensemble. 5.00 Het Radio-Jeugdjoumaal. 5.30 Dubbelkwartet. 5.50 Regeringsuitzending. 6.00 Herman Nieland. 6.15 Gram.muziek. 6.30 Be lasting. 6.45 Leger des Heilskwartier. 7.15 Le vensvragen. 7.30 Mozaiek. 7.40 9,Vandaag". 8.05 De Gilde viert. 10.00 Gram.muziek. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Kerkkoor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Bartok-herdenking. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Ochtend programma. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muziek. 9.30 Arbeidsvitaminen. 10.30 Korte gesprekken. 10.35 Croon-crew. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Wilma Menko. 11.30 Gram. muziek. 11.45 Het verre Oosten. 12.00 Piano en org'el. 12.38 Een lied en een vleugel. 1.20 Hugo de Groot met zijn orkest. 1.45 U kunt hel geloven of niet. 1.50 Hugo de Groot. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Anton Dresden. 3.00 Klimop. 4.00 Assortimento. 5.00 Kaleidos- coop. 6.15 Practische werken voor tafelten nissers. 6.20 Sportproblemen. 6.30 The Sky- masters. 7.00 Gesprek met de brandweerman. 710 Avondprogramma 1115 Sportactualiteiten. 11.30 Orkest Jack Helian. RADIO-01STRIBUTIEDIENST LIJN II: 8.05 Concert. 9.05 Symph. con cert. 10.10 Verz.progr. 11.00 Orgel. 11.30 Ensemble Davey. 12.00 VI. Br.: Allerzielen- stemming. 12.40 Gram. 1.15 Allerzielenliedercn. 1.35 Gram. 2.00 Fr. Br.: Amusementsmuziek. 3.00 Gram. 4.15 Orgelmuziek. 4.30 Zang. 4.50 Gram. 5.10 Omroeporkest. 6.00 Voor de sol daten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Koren. 7.50 Causerie. 8.00 Verz.progr. 9.00 Klankbeeld: November. 9.30 Victoria dc Los Angeles. 9.45 Actualiteiten. 10.15 Fr. Br.: Con cert. 10.55 VI. Bd.: Piano. 11.05 Klassieke muziek. LIJN IV: 8.15 Gram. 8.50 Lift up your hcarts. 9.00 Fr. Br.: Kookpraatje. 9.10 Gram. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 10.30 VGO: Feuilleton. 10.45 Verz.progr. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Fr. Br.: Kunst- overzicht. 12.05 Omroeporkest. 1.00 Eng. H. S.: Gram. 1.30 Voor de arbeiders. 2.00 Eng. L.P.: BBC Midland Light Orchestra. 2.45 VGO: Gram. 3.15 Kort maar fijn! 3.30 Gram. 4.00 Lux.: Gevraagde plaatjes. 4.40 Eng. H.S.: BBC North. Orchestra. 5.45 Eng. L.P.: BBC Schots Var.-orkcst. 6.30 Macpherson. 6.45 20th. Century Serenaders. 7.15 Kalundborg: Bioscoop orgel. 8.00 Fr. Br.: „Ein Dcutches Requiem", Brahms. 10.00 Eng. L.P.: Welsh Rarebit. 11.30 Sydney Thompson Old Tyme Dancc Orchestra. Besparing van electriciteit op piekuren Ter beperking van het electriciteits- verbruik zullen in het tijdvak van 19 November t.m. 27 Januari a.s. de kan tooruren der Rijksdiensten van 's Maan dags t.m. Vrijdags overdag zijn: van 9 tot 16.30 uur, met een middagpauze van 13 uur tot 13.30 uur en 's Zaterdags van 9 tot 13 uur. Om een verkorting van de wekelijkse werktijd te voorkomen, ter compensatie op één avond per week een werktijd in te voegen 2% uur. De verrichtingen in deze bijzondere werk tijd, die voor normale werkuren in de plaats treedt, kunnen niet als over werk worden beschouwd. Opschieten of verdwijnen: De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een wetsont werp tot wijziging van de Hoger-On- derwijswet bij de Tweede Kamer in gediend. Het heeft de bedoeling, een eind te maken aan de omstanigheid, dat een groot aantal plaatsen aan de Tech nische Hogeschool te Delft worden in genomen door studenten, die het onder wijs niet kunnen volgen. Daartoe wordt het recht ontzegd om het propaedeu- tisch examen af te leggen aan hen, die de beide delen van dit examen niet bin nen een bepaalde tijd met goed gevolg hebben afgelegd. Gedacht is aan een termijn van twee maal twee jaar. Stoute Spekje en Knorrelaar (Aanstaande acrobaten) Voelen zich daar in het stro Nu toch wel wat verlaten. Terwijl ze, glurend door een reet, Hun oude broodkorst eten De commissie, die op 5 Januari 1949 door de minister van Verkeer en Wa terstaat werd ingesteld teneinde hem voor te lichten over de vraag, of er behalve Schiphol npg een tweede groot vliegveld in het Westen des landsmoet komen, en zo ja, waar dit dan moet worden aangelegd, heeft over deze kwestie geen eenstemmigheid kunnen bereiken, zo blijkt uit het thans gepu bliceerde rapport. De meerderheid acht een tweede vliegveld voorlopig niet nodig. De minderheid vindt, dat er bij Rotterdam een tweede luchtha ven moet worden aangelegd, nog voor- Door onbekende oorzaak brak gis termiddag brand uit in de boerderij van de heer J. Nijssen to Leeuwen Maasniel (L.). De schuur en de stal len brandden af. Het woonhuis kon echter worden behouden. De Roer- mondse brandweer kon de vlammen slechts met twee stralen bestrijden we gens gebrek aan water. Al het vee kon in veiligheid worden gebracht. Een verrassende mededeling komt er van de zijde der organisatoren van de Ronde van Frankrijk. Parijs zal niet, der traditie getrouw, als startplaats van de Tour worden aangewezen. Hoe wel besprekingen nog gaande zijn neemt men aan, dat de Ronde 1951 ïn een stad in het oosten van Frankrijk zal beginnen. Parijs zal wel etappe eindpunt zijn en de Tour zal ook in de Franse hoofdstad eindigen. Parijs als etappe-eindpunt zullen de renners pas bereiken na het noorden van Frankrijk te hebben doorkruist. dat de ontworpen uitbreiding van Schiphol haar beslag krijgt. De meerderheid wil de technische en de economische ontwikkeling van de luchtvaart nauwlettend blijven volgen en reeds nu de nodige maatregelen ne men, om als het nodig mocht worden, de aanleg van een tweede luchthaven met de minst mogelijke kosten moge lijk te maken. De nieuwe Rijksweg AmsterdamRotterdam moet zo spoe dig mogelijk tot stand komen. Ypen- burg moet beschikbaar blijven voor 't wilde luchtverkeer en daartoe eniger mate worden uitgebreid. De minderheid, bestaande uit de twee Rotterdamse leden van de com missie, is 'van oordeel, dat het lucht verkeer over twee terreinen in de „randstad Holland" moet worden ge spreid. Dit tweede terrein kan niet Ypenburg zijn, doch moet nabij Schie- veen worden aangelegd. Uitbreiding van Ypenburg is voor Roterdam on aanvaardbaar. Voorshands dient Schie- veen te worden aangelegd, voordat men begint aan het grote tangentiale plan voor Schiphol. Dit zal pas mogen worden ter hand genomen, wanneer beide terreinen tezamen het luchtver keer niet meer kunnen verwerken. De beide Rotterdamse leden geven demi- nister in overweging, Rotterdam reeds nu de gelegenheid te geven, plannen in te dienen en gronden te onteigenen Voor de aanleg van het vliegveld Schieveen. Alle leden waren het er over eens, dat de vraagstukken, die met de uitbreidng en vestiging samen hangen, door een permanenter-com- missie moeten worden bestudeerd. Spreekt voor de allereerste maal Een beetje hun geweten! Dan schrikken ze eensklaps van lawaai, Ze horen roepen, kloppen. ,,'t Is de politie!" fluistert Knor; „Vlug, onder 't stro! verstoppen!" 1) Ik ben een vrij onschadelijke ver schijning, ben meestal afkerig van sport, ik besta uit drie lettergrepen en tien letters. De beide eerste letter grepen bij elkaar gevoegd bergen vaak veel wijsheid, je kunt er ook wel eens iets grappig in vinden, maar meestal spreken ze van ernstige dingen. De derde lettergreep is de naam van een nogal griezelig beest. Maar, bij wijze van grap, wordt er ook wel eens een klein kind mee bedoeld. Wie ben ik? 2) Mijn geheel bestaat uit drie let tergrepen van samen acht letters en ik ben een natuurverschijnsel. De beide eerste lettergrepen vormen het omge keerde van een neger en hij kwam zo dikwijls op bezoek in de vorige maand, dat we er genoeg van kregen. De der de lettergreep is een lichaamsdeel zon der k. De rechtbank te Maastricht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een zestal personen, die zich hadden schul dig gemaakt aan de^ import en ver spreiding van pornografische lectuur. De twee hoofdpersonen werden resp. tot zes en vijf maanden gevangenis straf veroordeeld. Twee anderen wer den veroordeeld tot straffen gelijk aan het voorarrest (bijna vier maanden), een werd vrijgeE'proken. nlKWIJLS zegt men, dat er vroeger *- veel meer bijgelovige mensen wa ren dan tegenwoordig. Of dat waar is kan natuurlijk moeilijk worden bewe zen. Het is heel stellig waar, dat heel veel mensen geloven in de mogelijkheid om de toekomst te voorspellen. Daar om komen kaartleggers, handlezers en andere vindingrijke mensen vaak zo gped en gemakkelijk aan de kost. En hoe vaak hoor je niet, dat het verkeerd is onder een ladder door te lopen, of dat je, als je over een ziekte of onge luk spreekt het moet „afkloppen"? De meeste jongens en meisjes geloven niet echt aan spoken of geestverschijningen maar ze praten er toch wel graag over omdat ze het zo fijn griezelig vinden. Ir. vroegere eeuwen geloofden ook oudere en verstandige mensen aan al lerlei verschijnselen, waar we nu ons hoofd om schudden. Vroeger hechtte men b.v. veel waar de aan het gebruik van geneeskrachti ge kruiden en zo bestond er een plant, de alruin, waarvan men zei, dat alle kwalen er door genezen werden. Die alruin werd ook wel galgenmannetje genoemd, omdat men beweerde, dat die plantjes onder de galg groeiden. Nu moet je echter niet denken, dat je dat plantje zo maar kon plukken. neen, in de oude „Cruydt-Boeken" stond haarfijn beschreven, welke bij zondere maatregelen er genomen moes ten worden, als je wilde, dat de alruin werkelijk geneeskrachtige werking had. Op een Vrijdag, vóór zonsopgang, moest men naar de plaats gaan, waar de alruin groeide. De oren moesten daarbij met was toegestopt worden. Om het plantje heen moest men een kuil graven, zodat de wortels vrij kwamen en, zonder de alruin aan te raken, moest men dan een touwtje om het plantje bevestigen. Dat touwtje werd ook om de hals van een hongerige hond bevestigd, die men naar zich toelokte met een stukje vlees. Nadat het dier het plantje uit de grond getrokken had, zou hij dood neervallen, aldus meldde het oude kruidenboek. De kruidkundigen geloofden vast aan deze dwaasheid en zij namen steeds een hond mee om het plantje uit de bodem te trekken. Als het dier niet dood neerviel beschouwden zij dit als een bijzonder voorrecht.en niet als een bewijs van hun domme bijgelovig heid. 3) Ik besta uit tien letters, ik ben een deel van een prachtige vogel en tege lijk een soort duif. 6, 7, 8, 9, 10 is zeer smakelijk. 1, 2, 3, 5 is een heilig man. 4 is de letter w. 30. Pim, Pam en Pom werken door, zo hard ze kunnen. Maar het gaat niet zo vlug meer, want ze zijn erg moe geworden van het ongewone werk. Maar ze zetten door en eindelijk gelukt het hen om het grat groot genoeg te maken, zodat zij er door kunnen. Maar dan wacht hen de grootste verrassing. Ze kunnen hun ogen niet geloven. Ze zijn in een kamertje terecht gekomen, een kamertje, waarin allerlei kisten staan. Pim, Pam en Pom staren elkaar verbaasd aan. „Dit is geen schatkist, maar.... een schatkamer", roept Pim dan. Met hun zaklantaarn beschijnen ze de gehele ruimte. „Er staan wel vier kisten en nog een paar zakken. Zou daar allemaal geld in zitten?" roept Pam. „Dat moet dan wel een hele rijke rover geweest zijn". „Waarom zou hij nooit teruggekomen zijn om zijn geld te halen?" „Och, hij is natuurlijk ge vlucht naar een heel ver land! Maar dat is onze zorg niet. Laten we eens gaan kijken, wat er in die kisten zit!" Oplossingen prijsraadsels 1) boekenwurm; 2) regenbui; 3) pauw staart. - ai die klachten MaaW ee^tiriichaamscellen aard' ^?naar hunkeren: Het Zenuwsterkende Voedsel DOOR LOULA G. ERDMAN 33) Met Dulcie's man, Milt, erbij, zou het moeite genoeg kosten om deze win ter aan eten te komen. Geboren in de Bottoms, kon zij niets verwachten. Het loonde de moeite niet om tegen het noodlot te vechten. Zij ging nu terug het pad af naar huis. Haar moeders schelle klaagstem kwam haar bij de deur tegemoet. „Hoog tijd dat je terugkomt. Ik ben al de hele avond aan het sjouwen om alles in orde te brengen. Ik verga van de pijn in m'n rug. Virgie wist dat het enige „sjouwen" dat zij had gedaan, „was buiten zitten in de schommelstoel en klagen tot de buren en een snuifje nemen. Maar zij zei niets. Het deed er niet toe. Niets deed er toe. Zij had geen ambities meer, geen smartelijk verlangen naar de toe komst. Het gaf een gevoel van verdo ving, dat voor berusting door kon gaan. Zij kon niet meer worden geraakt. Die nacht regende het. De regen klonk hard en vrolijk op de daken van de huizen in de Bottoms. Het geluid al leen al was heerlijk van beloften koeler weer, meloenen, een late op brengst van de tuinen voor hen, die ijverig genoeg waren ze nog te beplan ten, vis om te verkopen aan de hoog landers. Toen zij de volgende morgen opstonden voelden zij nieuw leven door hun aderen stromen. Herb Wrather ving een partijtje vis, welke hij in dt winkel verkocht. Een automobilist, die in de modder was geraakt, gaf hem drie dol lars, toen hij hem hielp om weer op de weg te komen. Herb was in een uitbun dige bui. Hij zag een aardige geruite jurk in de winkel uitgestald en kocht die voor Virgie. „Je bent de hele zomer door een fUnke meid geweest", zei hij, terwijl hij de jurk aan haar gaf. „Je kan hem deze herfst naar school dragen". Virgie bedankte hem zonder erbij te vertellen, dat zij niet meer naar school zou gaan, noch deze herfst noch ooit. Zij had hem nauwelijks weggehangen achter het katoenen gordijn, dat als kast diende, toen Jim aankwam. „Ik dacht dat je misschien lust had vanavond met me mee te gaan naar de Tentbijeenkomst", zei hij. De mensen in de Bottoms gingen niet vaak naar de kerk. Zij voelden zich daar niet thuis. Tentbijeenkom sten waren iets anders. Hier konden ze stilletjes van opzij de grote tent binnenkomen en nauwelijks worden opgemerkt. Het stro op de grond was prettig aan hun voeten, het verborg hun versleten ichoenen. Er was niets deftigs en groots aan Tentbijeenkom sten. Zij waren speciaal gesteld op de preken. Deze waren bedoeld om de mensen wakker te schudden en waren vol van „Vagevuur en verdoemenis" Virgie antwoordde ja, zij ging graag met Jim mee. Het was de eerste maal dat hij werkelijk een afspraak met haar maakte; tevoren was het steeds een toevallig samentreffen geweest een naar haar toekomen in gezelschap, samen van de stad naar huis gaan, aanlopen voor een praatje of een wan deling langs de rivier. Vanavond was het een werkelijke afspraak. Zij baad de zich en waste haar haar en trok de nieuwe jurk aan, die Herb voor haar had gekocht. Zij wist dat ze er aardig uitzag en dat Jim trots op haar was. Toen zij bij de Tentbijeenkomst kwamen, bleven ze niet staan aan de kant van de tent waar zoveel jonge mensen zaten te gichelen en te .toeien en elkaar in het donker bij de hand hielden. Een lei der bracht hen verder naar voren dan in hun bedoeling lag, en toen ze zaten kwam Virgie tot het besef dat ze naast Dade Kenzie waren geplaatst Zij zaten naast elkaar zij en Jim, stii en trots. Oude Dade glimlachte tegen hen en gaf hun een zangboek. „Twee-achtenzestig", deelde hij hun mee, precies zoals hij het zou hebben gezegd tegen de bankier of tegen dr. Burgess. Hij zat daar naast hen, flink en zwaar. De vreselijke verlegenheid van Virgie toen ze zover in de tent was geraakt, was als bij toverslag verdwe nen. Aan de zijde van de oude man voelde zij zich veilig en zeker. Zij behoorde op de plaats waar zij was. Jim voelde dat ook. Toen de muziek begon zong hij mee hij had een ge weldig goede stem, beter dan wie ook om hen heen. Oude Dade keek hem goedkeurend aan van onder zijn zware wenkbrauwen. Zij en Jim stonden op als de oude man ging staan en teza men met hem, namen zij deel aan het eenvoudige ritueel van de dienst. Het was of hij hun mentor was bij hun eerste verschijnen in het publiek. Deze avond was er geen vagevuur- en verdoemenispreek. Een eerlijke en oprechte jonge man, nog een candi- daat, sprak over de waardigheid van de mens en de kostbaarheid van de menselijke ziel in het licht van God. „Wat een heerlijk wezen is de mens' verklaarde hij met schone en poëtisch klinkende stem. „Gij hebt hem slechts weinig lager dan de engelen ge maakt (Wordt vervolgd De medicijnkist Een scheepsdokter die de gewoonte had zijn patiënten met zeewater te ge nezen, sloeg over boo.d en een mrtroos schreeuwde: „Help, help, onze dokter is in z'n medicijnkist gevallen!" De reden Is inkt erg duur, pappie? Neen, waarom? Mammie was zo kwaad toen ik het op het vloerkleed liet vallen. Nog steeds niet gevonden Papa, ik kan die sommen niet ma ken. Wat voor sommen? Ik moest de grootste gemene deler zo-ken. Wat? hebben ze die nog niet ge vonden? Daar zochten ze al naar toen ik nog op school was! Hij wou grappig zijn Heel geheimzinnig kwam een reizi ger op de conducteur toe en fluisterde hem in het oor: „Conducteur, er zijn drie mensen in de trein, die geen kaar tje hebben. De conducteur controleerde de hele trein, maar alles was in orde. Toen hij de reiziger weer zag, zei hij: „U kunt in het vervolg die flauwe grappan wel voor u houden. Iedereen had een kaar tje." „Zo, zo," antwoordde de reiziger, „de machinist en de stoker en u zelf ook?" als ge een paar Rennies bij de hand hebt. Die blussen dat zuurbranden op Uw maag onmiddellijk en alle pijn behoort prompt tot het verleden. Een langdurige kuur is hierbij niet nodig. Als ge vandaag last van zuurbranden op de maag hebt, kunt ge ook vandaag reeds zelf constateren, wat Rennies ook voor U zo in een hand-om draaien doen. Inderdaad een ideale remedie, prettig, practisch en smakelijk' Vraag Rennies bij Uw Apotheker Drogist. (Ingezonden Mededeling)

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4