Moordaanslag op Truman verijdeld Wil Churchill forceren? verkiezingen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Revoluiionnaire nationalisten uit Portorico wilden president doden George Bernard Sha w overleden Zware veldslag in Oost-Tibet? Een minderjarig meisje geschaakt Assemblee herkoos Trygve Lie Chinezen vallen V.N.-troepenaan KoaI ÏZtAieJk Donderdag 2 Nov. 1950 75e Jaargang No. 10941 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Vuurgevecht eist twee doden en drie gewonden Portoricozorgeneiland Regering in Lhasa achter Pantsjin-Lama? Tweetal bracht het niet verder dan Frankrijk Als secretaris-generaal der Verenigde Naties Een sterke concentratie op weg naar Korea Russische straaljagers? Ministers vandefensie in December weer bijeen Care! Scharten overleden Weerbericht Amerika gaat marine reserve oproepen Chinees leger in staat van paraatheid? TREINVERKEER ONDER. VOND VERTRAGING Door storing bij Amsterdam Scherpe critiek op de Troonrede BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. man Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten „Ik wil slapen, slapen" JJANK ZIJ de oplettendheid en de moed van Trumans lijfwacht is gisteren een aanslag op de president der Verenigde Staten voorkomen. De poging ertoe was een uitbarsting van datzelfde oververhitte nationalisme, dat in de afge lopen dagen heeft geleid tot opstandige woelingen op Portorico waarbij reeds enige tientallen doden en gewonden zijn gevallen. De beide mannen, die de moord op Amerika's president wilden plegen, zijn voordat zij aan de uitvoering van hun plan toe konden komen, neergeschoten. Een hunner was op slag dood, de andere werd zwaar gewond. De drie mannen van de lijfwacht, die hen on derschepten werden in het vuurgevecht eveneens gekwetst. Een hunner is later, overleden. Truman stond gistermiddag op het punt zijn tijdelijke ambtswoning te Blair House te Washington te verlaten teneinde zich naar een plechtigheid op de militaire begraafplaats te Arlington te begeven, toen er op de stoep van het gebouw een schietpartij ontstond. Twee mannen met, naar men later zei, een buitenlands accent, hadden de stoep beklommen en openden het vuur op de drie mannen van de lijfwacht, die hen de toegang versperden. Er ont stond een hevige schietpartij, die in de omgeving van het gebouw grote ver warring veroorzaakte. Het droevige re sultaat van deze overval is bekend. Aan de hand van de papieren werd voorlopig vastgesteld, dat de beide mannen R. Preston en Oscar Oliskin heten. Preston was dood, de andere werd zwaar gewond opgenomen. Beide mannen waren afkomstig uit Portorico. Uit een voortgezet onderzoek, dat o.m. naar New York leidde, bleek, (Jat zij behoorden tot de revolutionnaire natio nalistische partij op Portorico en dat zij deel uitmaakten van een complot, dat. ten doel had gehad, president Truman te vermoorden. De gedode man bleek in werkelijkheid Griselio Torresola te heten. Hij had twee in het Spaans ge schreven brieven bij zich, waarin hem werd opgedragen, zo nodig de leiding van de beweging in de Verenigde Sta ten op zich te nemen. De andere is Oscar Callazo. Hij is ge arresteerd en wegens moord in staat van beschuldiging gesteld. Beide mannen woonden in New York en waren twee dagen geleden naar Washington geko- CEORGE BERNARD SHAW bijtende humor. De beroemde 94-jarige Engelse schrij ver George Bernard Shaw is heden morgen om een minuut voor zes (Ned. tijd) te Ayot Saint Lawrencc overleden. Dinsdag begon een snelle inzinking. Tegen zijn vriendin Lady Astor, die hem op die dag bezocht, zeide hij: „O Nancy. ik wil slapen, slapen". Woens dag raakte hij buiten bewustzijn. In Shaws sterfkamer hangt een por tret van Stalin en op de schoorsteen mantel staat een Boedabeeld. De Anglicaanse geestelijke, die -ie laatste gebeden zeide, was een van de weinige bezoekers, die toegelaten wer den. „Shaw was geen atheist. Men be hoeft slechts zijn „Saint Joan" te lezen om dit te weten", zo zeide deze, reve- rend R. J. Davies, later. (Zie vervolg pag. 3) men. Eén hunner had afscheid geno men van zijn vrouw met de woorden: Over enkele dagen is Truman geen pre sident meer. Deze voorspelling is niet in vervulling gegaan. De werkgever van Collazo heeft verklaard, dat deze een zeer goed werkman was. die zich slechts met zijn eigen zaken bemoeide. Bij een huiszoeking; werden geen wapens of dingen, die op opstandige activiteit duidden gevonden. Om de woning van de gedode Toressola is een politie- cordon gelegd. De troebelen op Portorico zijn enige dagen geleden losgebarsten als een uiting van nationalistisch verzet te gen de Amerikaanse overheersing. Zij hadden gisteren reeds 26 doden en 34 gewonden gekost. Porto Rico is een bezitting van de Verenigde Staten. De gouverneur zo wel als de plaatselijke ambtenaren worden echter door Porto Rico zelf aangewezen. Poging tot brandstichting Een man, die niet door de politie kon worden gepakt, heeft twee met benzine gevulde flessen waarvan er een brandde in het kantoor gewor pen van de dienst voor werkverschaf fing aan Portoricanen te New-York. Er werd niemand gewond. Een der aanwezigen doofde dadelijk het vuur met zijn jas. Gelukwensen De premier van Canada, Louis St Laurent, en zijn Britse collega, Clement Attlee, hebben president Truman tele- graftisch gelukgewenst met zijn ont snapping. .y<J nUliuUrCte. Cl OxX, pidijOiM^Tl t Truman is naar alle waarschijn lijkheid een gevolg van de poli tieke spaningen op Porto-Rico, die zich deze week hebben ont laden in een opstand van de natio nalisten tegen het gezag der Ver enigde Staten. Porte-Rico (door Columbus ont dekt in 1493) is het meest Ooste lijk gelegen en tegelijk het klein ste eiland van de Grote Antillen. Het werd na de oorlog van 1898 door Spanje aan de Verenigde Staten afgestaan; de kustplaats San Juan is een Amerikaanse vlootbasis. In 1928 werd het eiland zwaar geteisterd door een orkaan, die vijftig millioen dollar schade veroorzaakte en 400.000 mensen dakloos maakte. Volgens een bericht van Radio-Peking is er gisteren in Tibet nabij Giamdo, op 650 km ten Oosten van de hoofdstad Lhasa, een zware veldslag uitgestreden, die is geëindigd met de verovering van de stad, en de gevangenneming van twee Engelsen, twee Indiërs en twintig hoge Tibetaanse functionarissen. De zelfde- -.zender meldde, dat de verdedk helpen in geval van een aanval door gers 4000 man aan doden en gewonden hadden verloren. De 33-jarige gehuwde kellner S. B. maakte enige tijd geleden kennis met een 18-jarig meisje, dat werkzaam was in een Haags cafetaria. B. raakte zo épris van deze jonge dochter, dat hjj er op 29 Augustus met haar vandoor ging. Het tweetal zwierf door Belgie en Frankrijk en had het plan opgevat aan zich De Noor Trygve Lie is door de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties herkozen als secretaris-generaal dezer organisatie. Deze benoeming geldt voor een termijn van drie jaar. Lie kreeg 46 stemmen. Tegen hem werden vijf stem men uitgebracht die van het Sowjet- blok en zeven landen onthielden zich van stemming, te weten Australië, Irak, Syrië, Egypte en de Libanon. Voordat de Assemblee tot stemming overging, verijdelde zij eerst nog een laatste Russische poging, om de zaak op de lange baan te schuiven. Voorgesteld werd n.1., om de zaak nogmaals aan te houden en eerst .iOg eens over een an dere candidaat te spreken. Irak wilde een commissie van zeven instellen, die de zaak nog eens zou moeten bestude ren en binnen twee weken rapport uit brengen. De Landen van de Arabische Liga waren van oordeel, dat Lie niet objec tief genoeg was geweest in de Pales tijnse kwestie en voor de Arabische vluchtelingen niet genoeg had gedaan. De Australische gedelegeerde was wel voor herkiezing van Lie, maar vond dat men beter deed, voortaan een secr.- generaal voor de tijd van zeven jaar te benoemen en deze niet herkiesbaar te laten zijn. Wysjinsky heeft nogmaals medegedeeld, dat Rusland Lie niet zou erkennen. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de directeur van de N.V. Gooiland te Hilversum tot een boete van 10.000 subsidiair zes maanden hechtenis. De Maatschappij had zon der voldoende vergunningen een hotel verbouwd. om naar Palestina te gaan. Om reisgeld te komen wendden zij tot verschillende comité's en het ge lukte hun in vele gevallen een bedrag je los te krijgen. In Frankrijk liepen zij ten slotte tegen de lamp. Toen zij daar zich weer tot zulk een comité wendden, vroeg men hun om papieren. De kellner kon alleen een pas tonen, waarop echter het visum voor Palestina ontbrak Zijn metgezellin had helémaal geen papieren en was clandestien de grens over gekomen. Het tweetal besloot toen maar naa: Nederland terug te keren. Aan de Ne derlandse grens werden zij op 17 Octo- ber aangehouden door de marechaus see, die het minderjarige meisje op transport stelde naar Den Haag, waar zij aan de kinderpolitie, bij wie reeds een verzoek tot opsporing van de zijde der ouders was binnengekomen, werd overgedragen. De kellner, die op eigen gelegenheid naar Den Haag doorreis de, werd later door de politie aange houden wegens schaking van een min derjarige tegen de wil van haar ouders. Nadat tegen hem proces-ver- baal was opgemaakt, is hij op vrije voeten gesteld. Tibetaanse koplieden, die in Kalim- pong (India) zijn aangekomen, beweren, dat de meerderheid van de regering in Lhasa zich thans achter de door de Chinese communistische regering ge steunde Pantsjen Lama heeft geschaard. India heeft erin toegestemd, de Dalai Lama desgewenst asyl te verlenen. Nepal daarentegen heeft doen weten, dat het niet kan voldoen aan de bepa lingen van het verdrag met Tibet, vol gens welke het dit land zou moeten derden. Acheson heeft gisteren op een pers conferentie verklaard, dat de Ver Staten een communistische aanval op Tibet als een uitermate ongelukkig en ernstig iets zouden beschouwen, doch dat zij nog niet voldoende berichten over de toestand daarginds hadden, om tot het besluit te kunnen komen, dat er een daad van agressie was gepleegd. Een woordvoerder van het eerste corps der V.N. heeft voor de eerste maal toegegeven ,dat „Chinese troepen" de strijdkrachten der V.N. in het gebied Taetsjon-Oensan (in het noord-westen) aanvallen. „Wij weten echter niet of deze troepen de Chinese regering vertegenwoordigen", zo voegde hij er aan toe. Een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger heeft verklaard, dat de toestand in het gebied van Oensan zich op „critieke wijze" zou kunnen ont wikkelen. Het Amerikaanse eerste corps is hier in zware gevechten verwikkeld. In de laatste 24 uur waren communistische troepen tot 15 km in posities der V.N. doorgedrongen. Piloten der V.N. hebben sterke con centraties Chinese troepen in Chinese uniformen waargenomen, die oprukken naar het Noordkoreaanse strijdgebied. De troepen zijn waargenomen op de weg, die van de plaats aan de Chinees Koreaanse grens, genaamd Tsjosan, zuidwaarts leidt, aldus een woordvoer der van het eerste corps. Piloten hebben eveneens gemeld vroeg in de morgen vijf straaljagers van het laatste Russische type, de Mig 15, waargenomen te hebben en wel in het gebied tussen Sontsjon en Sinoeid- joe, aan de noord-west kust. Ter oplossing van moeilijkheden over Duitsland De ministers van defensie van het Noordatlantisch Pact hopen begin De cember te Londen bijeen te komen om Frankrijk en de andere leden van het verdrag over de bewapening van Duitsland op te lossen. In Franse officiële kringen hoopt men, dat de alsdan ondertekende over eenkomsten van de Westeuropese mo gendheden over het plan-Schuman de weg zullen hebben geëffend voor een overeenkomst over de samensmelting van de Europese legers, waaronder een heden van Duitsland. Een Noordkoreaanse vrouw, c'ie enige zakken meel op het hoofd draagt, verlaat in een van de steden ijlings een meelopslagplaats, die ge plunderd werd, tijdens de gevech ten. De vrees honger te moeten lij den bleek sterker dan die wegens plundering te worden doodgeschoten Op twee en zeventigjarige leeftijd is te Florence overleden de Nederlandse schrijver Carel Theodoor Scharten, die samen met zijn vrouw Margot Antink tal van bekende romans heeft ge schreven. Scharten werd in Middel burg geboren en woonde sinds 1924 in Florence. Hij publiceerde aanvankelijk verzen, critieken en reisverhalen. Van de boeken, die het echtpaar Scharten- Antink schreef, zijn vooral bekend ge worden het leven van Francesco Cam- pana, 't Geluk hangt als een druiven tros en Een huis vol mensen. Verwachting, geledig tot heden avond: In de ochtend zwaar be wolkt met plaatselijk enige lichte regen, later op de meeste plaatsen enkele opklaringen. Aanvanke- zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als -gisteren. V r ij d a g Zon op 7.37, onder 17.09. Maan op 23.59, onder 14.56. (L.K.) Ljeel München staat op z'n kop. Niet vanwege het bier. maar omdat er uit een auto een kist met 85 slangen, waar onder enkele zeer giftige voor weten mum»» schappelijk onderzoek bestemde Zuid Amerikaanse exemplaren, gestolen is. O Theodoor hoopt maar dat de Mün- heer Majoor-Generaal Robertsen opge- chener Hermandad evenveel succes mag roepen m militarre dienst. Theodoor hebben als zijn Egyptische collega die vermoedt dat h« ™da"ks mooie een partij radium ter waarde van 10 millioen gulden, welke vermoedelijk uit een vliegtuig gestolen werd in beslag kon nemen. Een vijftienjarige jonge voornaam toch wel niet zo snel promo tie zal maken. (en wat daar omheen hangt) te ver mijden. De advocaat, die mevr. John son uit Chattanooga zal verdedigen, komt anders wel een extra hartverster king toe. Deze dame maakte n.1. be kend dat ze haar man had doodgesto ken. „omdat hij te veel praatjes had En nu maar hopen, dat haar pleiter even goed van de tongriem gesneden is als wijlen haar gemaal natuurlijk. Nog meer babbels: Een lieflijke Texaan- se, die de eerste prijs won bij een wed- - - strijd in het (hoe bestaat het) uitschei- man uit Stornoway op de Hebriden had ^Ju e het toch over namen hebben. den van echtgenoten, verklapte het ge- ook zo z'n manier om een extra zak In (diooggelegd) New Mexico heeft heim van haar succes: Ik beeld me in, centje te fokken. Hij splitste bankbil de advocatenveremging daar Bar As- dat hij een uur te laat komt voor het jetten in tweeën en omdat dergelijke sociation geheten, haar naam gewijzigd, eten en dat ik hem met een knappe devaluatie-manupilaties aan ministers teneinde barre associaties met barretjes vrouw zj^n praten. Is het een van financiën zijn voorbehouden moet hij nu voor drie en een half jaar naar een tuchthuis. O Over geld gesproken: Het C.B.S. maakt bekend dat de totale hoeveelheid vrij geld in Nederland per 31 Augustus 7130 millioen gulden be droeg dat is 8 millioen minder dan op 31 Juli en 142 millioen minder dan in 1949. Ziet er niet best uit voor Sinter klaas. Het paard van de Sint is beter af: Bij Ommel in Noord-Brabant werd een wortel gerooid van vijf pond. G Nu we toch weer in het dierenrijk zijn aan geland melden we meteen even dat de Noordamerikaanse Pluimveefokkers- BÓnd de heer Waldo Chick (dat is Kuiken) tot president heeft gekozen. En in Dauville in Virginia werd de Truman, hxppy mm. wonder vrienden, dat de heer Male- horn voor een jury in Philadelphia ver klaarde geen vragen te zullen beant woorden, daar hij er zeker van was, dat de vrouwelijke juryleden alles haar fijn verder zouden vertellen? In Ne derland wordt blijkbaar ander ook heel wat afgepraat: Dezer dagen werd de ïOO.OOOste telefoonabonnee aangesloten Sinds begin 46 werden 286.000 nieuwe aansluitingen gemaaKt. En omdat we van al dat gepraat een keel als een woestijn hebben gekregen berichten we u ten slotte, dat de Nederlandse brouwerijen in de eerste drie kwarta len van 1950 873.000 hl. bier in ons land hebben omgezet tegen 1.038.100 hl. in geheel 1949 en 1.334.800 hl. in 1948. De belangstelling voor de oorlog in Korea wordt sinds enkele dagen gedeeld door die voor de krijgsver richtingen in Tibet. De Chinese troepen hebben Giamdo bezet en rukken op in de richting Lhasa. Het Amerikaanse ministerie van marine heeft plannen, om tussen Ja nuari en Juni van het volgende jaar 31.000 reservisten van de zeemacht on der de wapenen te roepen. Na X Juli van het volgende jaar zullen maande, lijks vijfduizend man reservepersoneel worden opgeroepen en tegelijkertijd vijfduizend, die onder de wapenen z!jn met groot verlof gaan. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal het aantal reserve-officieren tussen Octo- ber 1951 en December 1952 met 1500 per maand worden verminderd. Centrales worden beschermd Volgens een bericht van het Noord koreaanse radiostation Sinoeidjoe houdt het Chinese volksleger zich gereed in die delen van Mandsjoerije, waar de waterkrachtstations van de Jaloe lig gen. Er is voorts een Noordkoreaans vrijwilligerscorps, dat een speciale op leiding heeft gevolgd, naar dit gebied gezonden, om de Koraanse toegangs wegen tot de dammen te verdedigen. Doordat gistermiddag omstreeks vijf uur een schakelaar van de bovenlei dingskabel op het traject Amsterdam- Haarlem defect raakte, moest geduren de ruim een uur alle treinverkeer over enkel spoor worden afgewikkeld. Hier door is vertraging ontstaan, waarvan ook het verkeer op andere lijnen weer slag ondervond. Zo kwam de trein, die om even over half zes uit Haarlem in Alkmaar moet aankomen, hier pas om achttien minuten voor zes binnen. Het Israëlische parlement heeft met 69 tegen 42 stemmen en 2 onthou dingen zijn vertrouwen uitgesproken in de nieuwe regring-Ben Goerion. In de kringen van de Labourparty is men van oordeel, dat de conservatieven het plan hebben, een groot offensief te gen de Britse regering te ontketenen. Zij schijnen nieuwe algemene verkie zingen te willen forceren. Churchill heeft tijdens het debat over de Troon rede n.1. aangekondigd, dat hij een mo tie van afkeuring over het woningbe- leid van de regering zal indienen. Hij heeft er voorts zijn misnoegen over uitgesproken, dat de regering welover wogen probeert de onzekerheid over de algemene verkiezingen te vergroten en te verlengen. De conservatieve leider maakte deze opmerking, nadat hij felle critiek had geleverd op het voornemen van de re- gering, een stelsel, van controle op pro ductie, distributie en consumptie en op de prijzen in te voeren. Hij meende, dat deze maatregelen alles te boven zou den gaan, wat met een behoorlijk en redelijk parlementair stelsel in overeen stemming kan worden gebracht. Ech ter betwijfelde hij, of dit parlement lang genoeg in functie zou zijn, om deze maatregelen in te voeren. De hier op betrekking hebbende passage in de Troonrede noemde hij „vijf regel- schreeuwerige en onbeschaamde dema gogie". Met meer instemming behandelde hg de opmerkingen in de Troonrede over de herbewapening van West-Duitsland. Hij verheugde er zich over, dat de Brit se regering ten slotte was bekeerd tot het beginsel van een Europees leger of een Atlantische defensie. Over de ter men wilde hij geen ruzie maken, daar beide hetzelfde bedoelden: een leger voor de verdediging van Europa, waar toe Duitsland eenheden van divisie sterkte zal kunnen bijdragen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1