Commentaar op uitlating van Connally STEGEMANI Waterhuishoudingvraagtdringend verbetering Oranje Blauw leidt voor H.K.V. in de Volleybalcompetitie Helderse Volksuniversiteit vraagt vier avonden de aandacht De Tweede Kamer over de Marinebegroting Uitvinder „Snuiver "-apparaat heeft te weinig waardering gevonden Instemming met het a'gemene marinebeleid IN HET KORT Tussen Haaks en Kuifje Binnenkort weer het IVA- bekertournooi ^éefttes „Noodlanding in de jungle" in Witte-bioscoop Morgenavond naar de „weerkeuken van het K N M.l. Ook onze Windwijzer een steunpunt V. P. R. O. - bindingsavond in Casino Toespraak door Mej. Dr. Nicolette Bruining Wanda Reumer droeg ontroerend voor Humanistische Cemeenschap Texel Afdelingsvergadering H. M. v. L te Zijpe Petten Weer debatingavonden van Partij van de Arbeid Verscherpt fluiten noodzakelijk Scheepvaartberichten Wieringen Duiven vlogen afgelopen seizoen goed I DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 De Tweede Kamer heeft in het voorlopig verslag over de Marinebegroting 1951 vrij algemeen de aandacht gevestigd op de uitlating van de voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat, Thomas Con nally ,die als zün mening heeft uitgesproken, dat Nederland niet moet trachten een vloot op te bouwen, maar zich heeft toe te leggen op de opbouw van leger en luchtmacht. Men is in de Tweede Kamer belangstellend, in hoeverre deze uitlating overeenkomt met de mening van de Amerikaanse regering, omdat deze senator toch 'n min of meer officiële positie bekleedt. Ook zou men gaarne door de regering er over worden ingelicht, hoe dit vraagstuk ligt in de officiële com missies vaji het Noord-Atlantisch Pact Vindt, zo werd mede gevraagd, de opmer king van senator Connally steun in Engelse marinekringen? Intussen kon men zich klgemeen verenigen met de wijze, waarop namens de regering door de Staats secretaris van Marine op deze Amerikaanse uitlating was gereageerd. zeeboot op periscoopdiepte kon varen, dus zweven. Deze uitvindingen wer den toegepast, maar de grote fout was, dat men om enige reden twee der an dere uitvindingen niet wenste toe te passen. Nu dit wèl gebeurt, is de uit vinding volmaakt. Zij werd reeds in de oorlog toegepast door de Duitsers, die het project op de O-boten bij de maatschappij „De Schelde" vonden. Men heeft het vóór de oorlog de uitvinder onmogelijk gemaakt op zijn uitvinding octrooi te nemen. Daarna heeft men zelfs getracht hem de uit vinding te ontzeggen. Dat de betrok kene geen aandeel in de verwezenlij king van die uitvinding heeft gehad, is in zoverre juist, dat dit hem on mogelijk werd gemaakt. Waar de minister nu te kennen geeft, dat er aanleiding was de ver diensten van de uitvinder te belonen, zonder tot een volledige erkenning van die verdiensen te willen gaan, acht de Tweede Kamer een volledig en objectief onderzoek gewenst. Met het marinebeleid konden de meesce leden der Kamer zich in grote lijnen wel verenigen. Vele leden wa ren van oordeel, dat dit vertrouwen wekt. Intussen was ook hier, evenals bij hoofdstuk 8 a (oorlog), bij vele leden de vraag gerezen, hoe men binnen het kader van een gemeenschappelijke, onder één commando staande verde diging, nog andere taken denkt te kunnen vervullen dan die krachtens het Noord-Atlantisch Pact van Neder land zullen worden verlangd. Stelt men zich voor, b.v. op eigen gezag vanuit die gemeenschappeiijke verdediging onder één commando, on der bepaalde omstandigheden vloot- eenheden te kunnen wegnemen? Of stelt men zich voor, de beschikbare vlooteenheden bij voorbaat te verde len in eenheden, die voor de Noord- Atlantisch Pact-taken en andere, die voor de niet-Noord-Atlantisch Pact- taken zijn bestemd? Ten aanzien van de koopvaardijbe- scherming zouden deze leden gaarne nauwkeurig worden ingelicht met be trekking tot de verhouding van de op dit punt in totaal te vervullen taak en het gedeelte van die taak, dat voor het komende jaar kan worden ver vuld, terwijl ook inlichtingen op prijs zouden worden gesteld over de stand van het bewapeningsprobleem der koovaardijschepen en de stationne ring van wapens en munitie. Personeel. Vele leden zouden gaarne de oor logsbestemming vernemen van de grote aantallen gedemobiliseerde mariniers. Zij meenden voorts, dat de troepen van de landmacht op de Nederlandse Antillen moesten worden vervangen door mariniers, omdat enerzijds de aanvulling en aflossing van landmacht troepen op grote moeilijkheden stuit, en anderzijds, omdat de Antillen een uitgesproken marinebasis zijn. Gaarne zouden verscheiden leden van de regering vernemen hoeveel vlagofficieren thans aan het departe ment in verschillende functies werk zaam zijn in vergelijking met de be zetting op 1 Januari 1940 en hoeveel bu.-ger- en militair personeel het departement op 1 Januari 1940 telde. Snuiver-apparaat. Het is, aldus betoogden verschillen de leden, zeer spijtig van de minister te moeten vernemen, dat naar zijn mening van het uitvinden van het „Snuiver-apparaat" door de luitenant- tcr-zee der 1ste klasse, thans kapitein- luitenant-ter-zee-titulair, J. J. Wichers niet kan worden gesproken, maar zijn verdienste alleen is, dat hij bepaalde ideeën heeft ontwikkeld. Bovendien zou niet juist zijn, dat deze ideeën door de autoriteiten zijn afgekeurd. Aan de minister mag toch bekend worden verondersteld, dat de uitvin ding, bij schrijven van 27 Mei 1933 aangeboden, bestond uit 9 afzonder lijke uitvindingen. Drie er van maak ten het mogelijk, dat alle hoofdbal- lasttanks werden gevuld en de onder- In „Formosa" geeft Helder mor genavond een groot club-avond-bal, waaraan de „String-Strang-Strongers" muzikale medewerking verlenen. Ver der traden voor de Helderkring op de „Morali's" en de „Tilohe's". De tafeltennisvereniging „IVA" heeft onlangs met enkele leden deel genomen aan een tournooi van UTTC te Utrecht. Het ligt in de bedoeling dat twee en dertig leden van deze Utrechtse vereniging binnenkort een weekend de gasten zijn van IVA. Hr. Ms. „L. 9603", de voormalige „L. T. 7", is gistermorgen naar Rotter dam vertrokken. Het is morgen hoog water om 12.35 uur, en laag water om 6.30 en 18.20 uur. De temperatuur van hetzee water was 8.5 graden Celsius. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinm Binnenkort organiseert de tafel tennisvereniging IVA weer het be kende IVA-bekertournooi. De finales, dat staat reeds vast, zullen op Zater dagavond 18 November om half acht worden gespeeld. Bruins van de Adel borsten Tafeltennisvereniging is be kerhouder. Hij zal het kleinood moe ten verdedigen tegen Padt (WGW), Smit (HCSC), Makelaar (IVA), Sin- jéwel (IVA), Brakenhoff (WGW), Van der Vliet (IVA), Hemelryk (IVA), Vermeer (IVA), M. Ooster beek (IVA) en de dames Sinjewel, Vreugdenhil en Goedegebuur (allen IVA). Aan deze groep zullen nog wor den toegevoegd een speler van HCSC en een speler tan ATTV. Het Helders politie-elftal heeft Dinsdagmiddag een keurige 51 over winning behaald op de politie van Be verwijk. de rookworst de fijne zachte rooksmaak \n ons oUeU raa^ biljet OP HET LOODJE Een vluchtende gangster wordt in een vliegtuig door een meisje ontmas kerd. Hij ziet het gevaar, ijlt naar de cockpit, doodt de tweede piloot, schiet de radio kapot en dwingt de eerste pi loot de koers te wijzigen. Deze staat, met een revolver in de rug, niets an ders te doen. En dan, ergens boven een oerwoud, moet de machine een nood landing maken. De zeven inzittenden komen met de schrik vrij. Maar de bankier wil naar de vergadering waar hij wordt verwacht, de gangster wil met een bom duiten, de vrijheid genieten, het blinde meisje wordt verliefd op de piloot, een ander meisje zoekt ook al het hart van de vliegenier, het derde meisje wordt de rechterhand van de gangster, de stewardess doet allerhan de nobele dingen. Enfin, het zevental streeft naar lijfsbehoud, waarbij zij worden geholpen door een oude man, die plotseling onaangekondigd uit d« wildernis komt opduiken. Niettemin sterft de stewardess in de armen van een gorilla en vormt de gangster het middagmaal van een grote krokodil De piloot weet in een zelfgemaakte kano de bewoonde wereld te bereiken, vanwaar hij in een helicopter terug keert om zijn vrienden uit hun isole ment te verlossen. Alleen de oude baas die zo onverwacht en geflankeerd door een herdershond en een stelende raaf in hun midden verscheen, kiest de „vredige" sfeer van de jungle. Dit ver haal, dat natuurlijk in Amerika werd gewrocht, gaat vanavond voor het laatst in de Witte-bioscoop. Men kan er om lachen en het is spannend. Door enkele gedwóngen verschuivingen in het programma moet de Helderse Volksuniversiteit in de komende dagen kort achtereen de aandacht vragen voor verschillende onderwerpen. Binnen een week zal men een kijkje kunnen nemen in de weerkeuken van het K.N.M.I. te De Bilt, zal men allerlei bijzonderheden kunnen vernemen over de Verenigde Staten, voorts over West-Indie en ten slotte zal men kunnen beluisteren wat de heer Cruys Voorbergh te vertellen heeft over de toneelspelkunst in Nederland. Op Vrijdagavond 3 November,, mor genavond dus, komt de directeur van het KNMI te De Bilt, prof. dr. W. Bleeker, een lezing in Casino houden over het werk van het Meteorlogisch Instituut. Dat onderwerp zal velen in teresseren, vooral omdat men de laat ste jaren meer vertrouwen is gaan stellen in de „koks" uit de „weerkeu ken". Het is de moeite waard, uit de mond van een insider te vernemen, hoe men toch kans ziet het weer van de volgende dag met vrij grote zekerheid te voorspellen. Prof .Bleeker heeft zich voorgeno men, een overzicht te geven van de wijze waarop een weersverwachting tot stand komt. Hij zal uiteenzetten, hoe over de hele wereld gegevens wor den verzameld, welke worden gecom bineerd met de resultaten van de waarnemingen die door de Nederland se weerstations (o.a. op onze Helderse „Windwijzer") worden gedaan. Enigs zins uitvoerig zal bij de verwerking van al deze gegevens worden stilge staan. West-Indie. Maandagavond 6 November zijn de cursisten van de lezingen-serie over West-Indie weer aan de beurt. De vier de lezing, die op 20 October zou wor den gehouden, moest worden uitgesteld. Nummer vijf is inmiddels achter de rug, zodat alleen nog de behandeling van „Missie, zending en onderwijs in de West" op het programma staat. Dit onderwerp zal Maandagavond in één der lokalen van het Museum aan de Eerste Vroonstraat worden besproken door de heer J. A. Mulder, medewer ker van het Indisch Instituut te Am sterdam. Verenigde Staten. Op Dinsdagavond 7 November spreekt ir. C. Boot in de Vakschool voor Meis jes over „Sociale toestanden en voor zieningen in Amerika". Het bestuur van de Helderse Volksuniverstieit kon ons nog geen nadere bijzonderheden over deze lezing verstrekken. Cruys Voorbergh. Dan volgt op Woensdagavond 8 No vember in de Vakschool voor Meisjes de uitgestelde lezing van de bekende acteur Cruys Voorbergh, die zal spre- Het aantal uren, dat de Vrijzinnig Protestantse Radio-Omroep wekelijks in de aether is, stelt deze omroepvereniging niet in de gelegenheid een „elck-wat- wils" programma samen te stellen. De voorzitster van de V.P.R.O., mej. dr. Nicolette Bruining, zei gisteravond in Casino, dat men zich moet beperken tot een kerkdienst, een lezing, een stukje gewijde muziek, een causerie, met ter afwisseling een lezing of een causerie. Nu de V.P.R.O. een enkele maal met een minder „ernstige" uitzending komt, wordt haar zelfs verweten, dat zij buiten haar boekje gaat. Mede om de kring van V.P.R.O.-vrienden te bewijzen, dat deze omroep niet uitsluitend belangstelling heeft voor de zuiver geestelijke dingen, worden in verschillende plaatsen „bindingsavonden" georganiseerd. Het contact tussen de leden wordt daardoor verstevigd, en het propaganda-element dat niet de hoofdzaak is wordt dankbaar aanvaard. de Kerkhervorming twee hoofdstromin gen in het Protestantisme vertegen woordigden. De laatsten wilden zich consequent houden aan de dogmatische leerstellingen, geput uit de Bijbel en neergelegd in de geloofsbelijdenis, de „rekkelijken" zochten het meer in de practische toepassing. Hun denkwijze komt vrijwel overeen met het vrijzin nig protestantisme uit onze dagen. „De vrijzinnige stroming richt zich enerzijds naar de eeuwige kant der din gen en anderzijds naar de tijdelijke kant. Zij zoekt het eeuwige in het tij delijke", zei mej. Bruining. De VPRO wil de stem zijn van deze levens- en wereldbeschouwing, en acht zich als zodanig gelijkwaardig aan omroepen die een andere richting vertegenwoor digen. Met zeer grote aandacht werd voorts geluisterd naar de drie fijnzinnige voor drachten door Wanda Reumer, die op ?eer expressieve wijze een proza-frag- ment en twee gedichten declameerde. Het geheel werd omlijst door het Hel derse VPRO-trio, bestaande uit de he ren Kleinbloesem (piano), Leliveld (viool) en Bregman (fluit). Na de pauze had het programma een luchtiger karakter, zonder dat het ge- bodene uit de toon viel. Men kon zich amuseren tijdens het optreden van de goochelaar Langini, alsook met een hu moristische voordracht door Wanda Reumer. Deze bindingsavond, die zon der twijfel aan het gestelde doel heeft beantwoord, werd door ds. C. J. Rasch gesloten. Van de zeshonderd leden, die de VPRO in Den Helder heeft, was onge veer het derde deel op deze bindings avond in Casino aanwezig. Bovendien waren er VPRO-vrienden uit Anna Paulowna en Wieringen gekomen. Al len werden verwelkomd door de voor zitster van het Helderse comité van voorbereiding, mevr. Engel-Verfaille, op wier uitnodiging gezamenlijk het lied „Lof zij den Heer" werd gezongen. Vóór de pauze stond het programma in het teken van de ernst. De hoofd schotel was een toespraak door mej. Nicolette Bruining, die kort en duide lijk uiteenzette, waarom het Vrijzinnig Protestantisme behoefte heeft aan een eigen omroep. Zij herinnerde aan het onderscheid tussen de „rekkelijken" en de „preciesen", die reeds spoedig na ken over het heden en de toekomst van de toneelspelkunst in Nederland. Dit is ontegenzeglijk een belangrijk onderwerp, omdat wel eens wordt be weerd dat het beroepstoneel in Neder land op een minder hoog peil zou staan dan vroeger, zodat van een lang zame maar zekere achteruitgang spra ke zou zijn. Wij mogên verwachten, dat de heer Cruys Voorbergh zal ver tellen in hoeverre deze bewering ge rechtvaardigd is. Door de Humanistische Gemeenschap wordt Zondagmorgen om half elf weer een bezinningsbijeenkomst gehouden in de tuinzaal van hotel Bellevue. Als spreker zal optreden dr. Ketner uit Alkmaar, die als onderwerp heeft ge kozen: „Heiligt het doel de middelen''" Belangstellenden zijn welkom. TWEE NIEUWE KOTTERS VOOR TEXELSE VLOOT. De Texelse kottervloot krijgt twee gloednieuwe schepen: de TX 32, die voor rekening van de heer P. Vlaming Pzn. op stapel wordt gezet, en de TX 49. die voor rekening van de heren gebr. Vlaming wordt gebouwd. Zij zul len, volgens de Texelse Courant, ver moedelijk in April ter visvangst kun nen gaan. OOILAMMEREN NAAR PERU. Opnieuw zijn 50 Texelse ooilamme ren naar Amsterdam verscheept. De dieren, gefokt door verschillende Texelse schapenfokkers, zijn bestemd voor Peru. (Texelse Crt). - A.rste vergadering in dit winterseizoen van de afdeling Zijpe der Hol. la^dse Mü van Landbouw heeft de voorzitter, de heer N. Hopman, een over- lucht gegeven van de werkzaamheden in de afgelopen zomer. Ook deelde de voorzitter mede dat door de Kring als lid van het hoofdbestuur .s aangewezen de heer G Schuijt te St. Maartenbrug die hij met deze benoeming feliciteerde. BH voldoende deelneming zal te Sint Maartenbrug door de heer Leeuwen een cursus worden gegeven in rechts- en wetkennis voor de landbouw. De voorzit- ter wekte vooral de jongeren op hieraan deel te nemen. Er valt veel te leren, waarmee men in de practük mee te maken heett. vragen kwamen daarbij naar voren. Ten eerste: Kan de Hollandse Mij. v.' Landbouw voor de leden een deskun dige benoemen voor advies bij loon- en arbeidsconflicten? Ten tweede: Laat men voor de gemengde bedrijven trach ten vrijstelling te krijgen voor de inle vering van gerst in het komende jaar. De secretaris van Kring I, de heer K. Jongeling, voeg wat de vergadering dacht van de komende wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Indien deze verzekering een feit wordt, verlangt de afdeling, dat de kosten er van in de prijzen van de producten worden door berekend. Het winterprogramma dat voorlopig is vastgesteld, vermeldt o.a. een reisbe- spreking door Mary Pos, een lezing over het ontwerp pachtwet door ir. Tuijnman en een bespreking van de uit slagen der analyses van de Harde land kuilen. Vervolgens heeft de assis tent van de RLVD, de heer A. van Groningen, het eenden ander gezegd over het grondonderzoek. Achtereen volgens wees hij op de bemesting, de samenstelling van de zode, het winnen van hooi en kuilgras, de waterhuishou ding en de chemische onkruidbestrij- ding. Ten slotte deelde hij nog een en ander mede over de verbouw van mais op eigen bedrijf, hetgeen heel aanlok kelijke resultaten geeft. Na een pauze volgde nog een gedach- tenwisseJing over de besproken onder werpen. Wat de waterhuishouding be treft, kwamen vele klachten naar vo ren over het huidige systeem van ont watering in de diverse polderafdelin- gen. Men was algemeen van mening dat hierin beslist verandering moet ko men. Thans wordt door het vele water op talrijke bedrijven grote schade ver oorzaakt. Men denke slechts aan de achteruitgang van de kwaliteit der graszode. Dit kwam in de afgelopen zomer wel heel duidelijk naar voren. Hoge kosten voor verbetering zullen toch nog wel opwegen tegen de thans veroorzaakte schade. Besloten werd op een binnenkort te houden bestuursver gadering een commissie te benoemen uit tot oordelen bevoegde belangstel lenden, ten einde zo nodig met behulp van een deskundige de zaak te bestu deren om daarna zo mogelijk met een plan ter verbetering bij de bevoegde instanties te komen. Ten slotte kwam de agenda voor de algemene vergadering van 6 December te Amsterdam ter sprake. Een tweetal De plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid hield haar jaarvergade ring welke vrij goed bezocht was. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer Geensen, zijn dank uit voor het medeleven dat hij tijdens zijn ope ratie en ziekte vanuit de afdeling mocht ondervinden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden, de heren Kok en Geensen, met overgrote meerderheid van sternen herkozen. Voor de voortzetting van de vorig jaar met succes gehouden debating avonden, blijkt ook nu weer belangstel ling te bestaan. Zij, die hieraan nog wensen deel te nemen, kunnen zich op geven bij de heer Geensen of bij een ander, bestuurslid. Na de rondvraag, die weinig opleverde, hield de voorzitter een boeiende voordracht over de bui tenlandse politiek, in het bijzonder over wat verband houdt met het gebeuren in Korea Naar aanleiding daarvan wer den verschillende vragen gesteld, die naar genoegen werden beantwoord. ONDERHOUD VAN DE ZEEWERING Vanwege de Rijkswaterstaat zal op Vrijdag 1 December te Haarlem worden aanbesteed het onderhoud van de Pette- mer Zeewering gedurende 1951. De heren dr. Nikulujuw en Patty (vertegenwoordigers van het bureau Zuid-Molukken in Nederland), zijn naar Lake Success vertrokken in ver band met een eventuele behandeling van de kwestie-Ambon door de Vei ligheidsraad. VISSERIJBERICHT Aan de visafslag te Urk werd aangt voerd door veertig vaartuigen (w.o. 11 span)595^ pond snoekbaars 0,45—<MB- 'i pond rode baars 0,300,34)4; 1976 n voorn 0,050,06 en 6 pond karper 0,16 p.p "ing op Pro Patiia was dan ook al- Dinsdagavond werden voor de volleybalcompetitie vrijwel uitsluitend eerste klasse-wedstrijden gespeeld. Alleen de nieuwe ploeg van de Helderse Tennisclub speelde nog voor de derde klasse. Het debuut was niet slecht. Reeds gedurende de wedstrijd tegen R.G.D. werden vorderingen gemaakt, wat uit de uitslag moge blijken. De eerste game werd namelijk met 15—0 verloren, de tweede echter met 1512. leszins verdiend. De strijd om de bo venste plaats is voorlopig beslist in het voordeel van Oranje Blauw, dat met 157, 158 over HKV zege vierde. De beide Adelborsten-ploegen verloren respectievelijk van WSOV en HAV met 15—7, 15—8 en 4—15 15— 13, 15—4. Door deze uitslagen is de spanning nog toegenomen. Oranje Blauw gaat bovenaan met acht punten, gevolga door HKV met zes punten, en Zee macht, Adelborsten 1 en Pro Patria met elk vier punten. De ploegen van HAV en WSOV staan onderaan met twee punten. In ieder geval is te ver wachten, dat nog vele verschuivingen zullen plaats vinden voordat de defi nitieve volgorde bekend is. Ook bij de dames blijft de spanning voortduren, dpar zowel HAV zjj het met moeite als MULO wonnen Vrijdag komen deze ploegen tegen elkaar in het veld. Dan zal dus wor den uitgemaakt, wie voorlopig aan de kop van de ranglijst komt te staan. De eerste klasse-wedstrijden vielen enigszins tegen. Het verscherpte flui ten was daarvan wel de oorzaak. Om het spelpeil Ie kunnen opvoeren is het echter nocdzakelijk, dat de tech niek van de pli>egen wordt opgevoerd. Daarom is het van groot belang, dat de scheidsrechters nauwlettend toe zien. Het gevolg was Dinsdagavond echter, dat velschillende ploegen, uit hun spel werden gebracht. Het resul taat zal ten slcUe zyn, dat aan het einde van de competitie veel sterker wordt gespeeld. Eigenlijk speelde alleen Zeemacht ,eter dan wij de laatste tijd gewend ijn Er is meer zerband in het team •■en. Do 15- 9. 155 overwin- Alcyone, A'dam—W.-Indie, pass. 31-10 noord van Azoren Alphacca, 1-11 te Baltimore Alhena, R'dam-Buenos Aires, pass. 31-10 Fi- nisterre Abbedijk, 31-10 van Boston naar Montreal Alblasserdijk, 31-10 te Vera Cruz Almdijk, 31-10 te Brownsville - Almkerk, 29-10 van Sydney te Melbourne Arnedijk, 31-10 van Houston Arendsdijk, Montevideo Paranagua, pass. 1-11 Santes Axeldijk, 31-10 van New York te Antwerpen Amstel- park, Makassar—A'dam, 31-10 te Suez - Al- bireo, Buenos Aires—R'dam, pass. 1-11 Madeira Andijk, 31-10 van Brownsville te Londen Asturias (rep.), Djakarta—A'dam, 31-10 van Port Said Bali, Balik Papan-A'danr, pass. 31-10 Ouessant Baarn, Chili-A'dam, 31-10 te Quique Blitar, Surabaja-R'dam, pass. 31-10 Kaap St Vincent Bonaire, Demerara— A'dam, 31-10 van Plymouth Bengkalis, R' dam—Singapore, 30-10 te Penang Bosch- fontein, Beira—A'dam, 31-10 te Port Elisabeth Borneo, Surabaja—A'dam, 31-10 van Co lombo naar Port Said Bloemfontein, A'dam- Be.ira, 31-10 te Durban Britsum, 31-10 van Savona te Casablanca Boskoop, A'dam- Cristobal, 31-10 te Puerto-Limon Clavella, Suez—Abadan, pass. 31-10 Perim Caltex The Hague, 1-11 van R'dam te Ras Tanura Congostroom, A'dam—W.-Afrika, 1-11 te Ta- koradi Congostroom, A'dam—W.-Afrika, pass. 31-10 Kaap Palmas Cistula (t), 10-10 van Havanna naar Curagao Danae, 31-10 van Savona te Genua Duivendrecht (t), Barry- Buenos Aires, pass. 1-11 Finisterre - Delft, A'dam—Cristobal, 31-10 van Ponta del Gada naar Barbano Java, A'dam—Balik Papan, 29-19 te Singapore Johan van Oldenbarne- veldt, Djakarta—A'dam, pass. 31-10 Muntok Grootekerk, A'dam—Beira, 31-10 van Mom- bassa te Ganga Heemskerk, 30-10 van A' dam te Beira - Kelbergen, R'dam-Catania, 31-10 dwars Oporto Kertosono, Djakarta- R'dam, 31-10, 9.45 uur, te Hoek van Holland Kota Gede, 31-10 van Surabaja te Makas sar Laertes, A'dam—Balik Papan, 31-10 van Djakarta naar Semarang Leopoldskerk, Aba dan—R'dam, pass. 31-10 Kaap. St Vincent Lekkerkerk, R'dam—Calcutta, pass. 31-10 Perim Loenerkerk, 1-11 van Bandarabbas naar Bahrein Lindekerk, R'dam—Basrah, 1-11 te Aden Lombok, Vancouver—Calcutta, 1-11 te Tarakan Mapia, Surabaja—A'dam, 1-11 van Suez naar Londen Mataram, 30-10 van Su rabaja te Makassar Meerkerk, Japan—R'dam, pass. 31-10 Dondrahead Modjokerto, 4-11 van R'dam naar Indonesië Meliskerk, Japan —R'dam, pass. 31-10 Ouessant Marken, 31-10 van Bombay te Karachi Mentor, 31-10 van Kalamata naar Palermo Myonia, Mena al Ahmadi—Stanlow, pass. 31-10 Rasmdraka - Mijdrecht (t), Buenos Aires—Coryton, pass. 31-10 Kanarische Eilanden Nieuw-Amsterdam, R' dam—New York, 1-11 van Le Havre Niger- stroom, 31-10 van Monrovia naar Dakar Otranto (rep.), Djakarta—R'dam, 3-11, 6 uur, te Hoek van Holland verwacht Poelau Laut, A'dam—Indonesië, pass. 31-10 Finisterre Prins Willem V, 1-11 van Montreal te R'dam Prins Johan Willem Friso, 31-10 van Port Alfred te Bremen Radja, Vancouver—Kaap stad, 31-10 te Los Ang'eles Rossum, 31-10 van Lissabon te Setubal Ruys, 1-110 van Buenos Aires te Montevideo Ridderkerk, Port Amelia—A'dam, 31-10 van Antwerpen llijnkerk, 30-10 van Kobe naar Yokohama Salawati, 31-10 van New York te Galveston Sibajak, R'dam—Australië,pass. 31-10 Kaap Bon Soestdijk, New York—Alexandrie, 31-10 te Alexandrie Straat Malakka, Yokohama— Kaapstad, 30-10 te Durban Stad Haarlem, 1-11 van Bona te R'dam Stad Maastricht, Casablanca—Sas van Gent, pass. 31-10 Kaap St Vincent Stentor, 31-10 van Alexandrie naar Beyroeth Tarakan, 31-10 van Surabaja naar Makassar Ternate, 25-10 van Ras Ta- runa naai' Sangirs Tamo, R'dam—Buenos Aires, 1-11 te Porto Alegre Titus. 31-10 van Alexandrie te Latakkia Tibia (t), 31-10 van Purfleet naar Lissabon Tosari, 31-10 van Djakarta te New York Waterland, Buenos Aires—A'dam, pass. 31-10 Maceio Water man, Djakarta-R'dam, pass. 31-10 Banka - Zuiderkruis, R'dam—Korea, pass. 31-10 Pa*1" teilaria. De postduivenvereniging „De Lucht post" heeft over het afgelopen jaar d« balans kunnen opmaken. Deze terugblik kan zeer zeker als gunstig worden be schouwd, daar verschillende goede resul taten werden geboekt. Ondanks bet min der gunstige zomerweer werden ve'e vluchten ondernomen. De verliezen waren gering. De verenigingskampioenschappen wer den aan onderstaande leden uitgereikt: Vitesse: 1. H. de Groote met 302.49 pnt-j 2. G. Edens 254V16 pnt.; 3. G. Nieland 218.61 pnt. - Midfond: 1. H. Kaan met 141.67 pnL 2. C. Helsloot 64.35 pnt. Fond: 1. H- Kaan met 192.86 pnt.; 2. W. Pathuis Hz' 116,66 pnt. Jonge duiven: 1. D. Maree» 312.86 pnt.; 2. W. Pathuis Hz. 297.73 Pn 3. G. Mast 180.51 pnt.; 4. F. de Kort l'7 Pnt.; 5 Jansen 171.52 pnt. Navluch'en- 1. W. Pathuis Gz. 179.29 pnt.: 2. W. d Waal 120.95 pnt.; 3. C. de Groot U6'7Ü' 4. v. d. Kreeke 109.22 pnt. de EMIGRATIE-AVOND Op Maandag 6 November vindt in Ned Herv. Kerk te Hippolytushoef e emigratieavond plaats. Spreker is mr„ A. Gobuis, die als secretaris van de H vormde Emigratie Commissie, lnllohtw"» zal geven over emigratie naar Aus 1 en Nieuw-Zeeland, welke landen de n Oobius zelf heeft bezocht Een geluid zal het gesprokene illustreren

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2