Nederlands elftal telde twee virtuozen u Sport in 't kort DAGE op sublieme wijze doelpunten Dames- handen AMER Gelei Engelse amaieurs mei 4—2 verslagen Kraak voorkwam en Lenstra maakte Zege niet te danken aan eigen kracht? Het Radioprogramma IVVV STICHT EUROPEES SECRETARIAAT Fabriek in aanbouw viel in elkaar Pim, Pam en Pom als schatgravers xxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx OP HET MATJE Leed der liefde KERKELIJK NIEUWS Het is haast griezelig om te zien met welk een groot gemak onze nati. onale doelman de meest verraderlijke schoten uit de lucht plukt en met welk een feilloze zekerheid hij steeds weer op de plaats staat waar de tegenstan ders een bres in het Nederlandse doel menen te ontwaren. Een rasechte Mo- kummer deelde na afloop van de wed strijd op het achter-balcon van lijn 24 mee aan een ieder die het horen wilde, dat die Piet „Kroak" toch altijd maar weer „barst van de mazzel". Of dat nu mazzel is of intuïtie, snel reageren of kunde, waarschijnlijk van alle vier een behoorlijke dosis, is moeilijk uit te maken. Dat de IJmuidenaar echter ook nu weer de meest fantastische red dingen heeft verricht is zeker en wij kunnen alleen maar hopen dat hij dat straks in de hel van Deurne weer zal doen. Onze tweede voetbalvirtuoos, met Kraak de enige die wij gisteren in actie zagen, was de zwartgelokte Abe enstra. Wat een wonderlijk knap pe speler is dat toch, deze Fries. Soms worden er enkele minuten gespeeld zonder dat men hem opmerkt. Maal ais een schim duikt hij dan plotseling Met angst en beven zien wij de voetbalwedstrijd tussen de vertegenwoordi gende elftallen van België en Nederland tegemoet. Gistermiddag is namelijk eens te meer duidelijk geworden hoe arm ons land aan werkelijke internatio nals is na de kruistochten van de buitenlandse voetbalscouts. Weliswaar was het niet het sterkste team dat de Nederlandse keusfecommissie op dit moment kon formeren, Terlouw en Rijvers ontbraken in verband met lichte blessures, maar hun vervangers waren dan ook zeker een klasse minder en dat is een veeg teken. Dat dit voorlopig Nederlands elftal niettemin een 42 overwin ning op een behoorlijk sterke Engelse amateur-ploeg, sterker dan het laatste elftal van de Middlesex Wanderers, heeft kunnen behalen is voornamelijk te danken aan twee uitblinkers, t.w. Kraak en Lenstra. daar op, waar de zwakke plek van de tegenstander is en als dan de bal voor zijn schietgrage voeten komt moet er een doelman onder de lat staan die meer dan normale capaciteiten heeft om het razend snelle en scherp ge plaatste schot te stoppen. Tweemaal schoot Lenstra gistermiddag in de roos, ^tweemaal uit moeilijke positie en tweemaal beslist onhoudbaar voor de Engelse doelman. Maar dat is nog niet zijn grootste verdienste geweest. Len stra, die tot aanvoerder van dit voor lopige Nederlands elftal was gebom bardeerd, heeft veel werk verzet en hij heeft dat, hoe kan het anders, uit stekend gedaan. Slechts een enkele maal ziet men deze speler een bal ver keerd afgeven en de soepelheid waar mede hij een tegenstander omspeelt, is een genot om naar te kijken. Met deze lofzang op onze doelverdediger en aanvoerder hebben wij tegelijk al ons kruit verschoten. Al die andere negen spelers waren aanmerkelijk minder en slechts enkelen konden het praedidaat voldoende halen. Dat was dan Mertens, die Terlouw op de linksback plaats verving, Van - Schijndel die zeer actief was maar te weinig een bal goed plaatste; Van Melis die een zeer be weeglijke midvoor is en verschalende malen uitstekend met Abe combineer de en Krijgh, die zich van een matige eerste helft goed herstelde. Of Van Melis echter kans zal zien aan de be waking van een Carré te ontkomen menen wij te moeten betwijfelen en Krijgh zou tegen de aanvalsleider van de Belgen, de athleet Mermans, beslist te kort komen. Van der Klink, Klaas- sens, Van der Tuijn en Clavan, die zich het laatste halfuur door Snoek moest laten vervangen, bleven zonder meer onder de maat. Het spel van de Engelse amateurs stak gunstig af bij dat van onze land genoten. De gasten demonstreerden keer op keer het voortreffelijke Britse short-passing, waarbij vooral de. spe lers der voorhoede elkaar zo bliksem snel de bal toespeelden, dat de Neder landse achterhoede er van duizelde. Alleen Kraak wist dan het hoofd koel te houden. Engelsen namen de leiding De eerste verrassing voor de onge veer 50.000 toeschouwers in het prac- tisch uitverkochte Stadion was het feit, dat zij Lenstra als aanvoerder zagen optreden. De eerste 10 minuten van de wedstrijd toonde een Engels overwicht, dat in de zesde minuut tot een doelpunt leidde. Dunmall slipte met zijn hak op bijna achteloze wijze van dichtbij in moeilijke positie de bal in het uiterste hoekje langs de verblufte Kraak. Daarna viel de eerste goede Neder landse aanval te noteren. Na fraai sa menspel tussen Van Schijndel en Me lis kreeg Clavan van de laatste de bal vrij. Zijn strakke en harde schot kon doelman Bennett met moeite.... te gen de lat stompen. Daarna sneed de voortreffelijke linkervleugel der En gelsen telkens als een mes door de bo ter door onze defensie en de kleine Krijgh kreeg het hard te verduren. Na ruim een kwartier bracht Van Schijn del op een vrij middenveld de bal op en schoot deze recht voor zich uit in het strafschopgebied. Daar had Len stra slechts een onderdeel van een seconde nodig om de bal tussen drie tegenstanders te stoppen, een halve draai te maken en meteen laag in de hoek in te schieten (11). Bij een mooie aanval, opgebouwd door Van der Tuyn, Lenstra en Clavan kreeg Melis een fraaie kans, maar zijn kogel vloog juist over het doel. Na enige Bij guur weer en huishoudelijke arbeid VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Herman Nieland. 6.15 Gram.muziek. 6.30 Belasting". 6.45 Leger des Heilskwartier. 7.15 Levensvragen. 7.30 Mozaiek. 7.40 „Vandaag". 8.05 De Gilde viert. 10.00 Gram.muziek. 10.15 De vaart der vol ken. 10.35 Kerkkoor. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Bartok-herdenking. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Practische wenken voor tafeltennissers. 6.20 Sportproblemen. 6.30 The Skymasters. 7.00 Gesprek met de brand weerman. 7.10 Avondprogramma. 11.15 Sport- actualiteiten. 11.30 Orkest Jack Helian. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Werken van Saint-Saëns. 8.30 Muziek bij het werk. 9.15 Ochtendbezoek. 9.35 Symphonisch morgen concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Caecilia- koor. 11.15 Cello-recital. 11.45 Orgelspel. 11.55 Pianoconcert. 12.33 Vaudeville Salon orkest. 1.15 Het Omroep-Kamerkoor. 1.35 Frag menten uit „Tosca". 2.10 Symphonisch gedicht. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 3.00 Sep tet. 3.40 Voordracht. 4.00 Sweelinck-kwartet. 4.20 Gram.muziek. 4.30 Robert Clark-Ensem- ble. 5.00 Dat wil ik horen. 5.30 André Kostelanetz. 5.45 Under de Fryske Flag'ge. 6.00 Giam.muziek. 6.15 Wel de moeite waard. 6.30 Trompetconcert. 6.45 Geestelijke liederen. 7.15 Regeringsuitzending. 7.35 Een goed woord voor een goede zaak. 7.40 „Vandaag". 8.05 Volkszang. 8.45 Radio Philharmonisch Orkest. 9.45 Compenius-orgel. *10.00 De levende kerk. 10.15 Bijbel en muziek. 10.30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Melodieën. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Operette selecties. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Con certgebouw-orkest. 10.00 Kinderen en mensen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Ensemble. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Jonge Nederlandse kun stenaars. 11.15 Radio-feuilleton. 11.35 Joe Daniels. 12.00 Hugo de Groot. 12.33 Sport en prognose. 1.20 Dolf van der Linden. 2.00 Kookkunst. 2.20 Hans Lichtenstein. 3.00 Ons volk in zijn dichters. 3.20 Pierre Palla. 3.35 Hersengymnastiek. 4.00 Orgelspel. 4.30 Dooi het aethervenster. 5.00 Filmland. 5.20 Wij en de muziek. 6.15 De Vara feliciteert. 6.45 Denk om de bocht. 7.00 Meisjeskoor. 7.15 Beurs en buikriem. 7.30 Wat met de kerk? 8.05 Boeken. 8.10 Het Groninger Blaaskwintet. 8.35 De godsdienst en het moderne leven. 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.30 Jongeren forum. 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Paul Godwin. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avond- wijding'. 11.15 Huwelijk van A tot Z. 11.30 Symphonie-concert. RADIO-DISTRIBUTIEDIENST LIJN III: 8.05 Concert. 9.05 Gcvar. muziek 10.00 Lux.: Ménage et Musique (VI.). 11.00 VGO: Beethoven. 11.15 Franz Völker. 11.30 Royai Artillery String Orchestra. 11.42 Gram. 12.00 VI. Br.: Kinderkoren. 12.32 Orkest Denayer. 1.15 Gcrd Mertens. 2.00 Symph.- concert. 2.45 VGO: Gram. 2.55 Gram. 3.15 Koper-sextet. 3.30 Gram. 3.35 Verv. Koper- sextet. 3.45 VI. Br.: Gram. 4.00 Kamerorkest. 4.35 Mozart. 5.10 Gram. 5.30 Gram. 6.00 Gram 6.10 Voordracht. 6.20 Viool. 6.30 Voor do soldaten. 7.30 Filmrevue. 7.45 Gram. 7.50 Feuilleton. 8.00 Mysteriespel. 10.15 Verz.- progr. 10.45 Orgel. 11.05 Gram. LIJN IV: 8.15 Spa-orkest. 8.50 Lift tip your hcarts. 9.00 Fr. Br.: Kookpraatjc. 9.10 Symph.-concert. 10.10 Vcrz.progr. 11.00 Orgel. 11.30 Ballroom-orkest. 12.00 VGO: Gram. 12.30 Causerie. 12.40 Accordeon-orkest. 1.00 Eng. H.S.: Gram. 1.30 Voor do arbeiders. 2.00 Eng. L.P.: BBC North. Orchestra. 2.45 Fr. Br.: Gram. 3.00 Tsjaikofski. 4.15 Eng. L.P.: Oikest Prcager. 4.30 Fr. Br.: Piano. 4,50 Gram. 5.00 Bcr. 5.10 Voor dc zieken. 6.00 Voor de soldaten 6.30 Gram. 7.30 Lux.: Diversen. 8.00 Fr. Br.: Omroep-orkest met solist. 9.15 Gram. 9.30 Lux.: Lo Pêlo Mêle. 9.45 Eng. L.P.: Verz.progï. 10.30 Kalundborg: Dansorkcst. 11.20 Ensemble Ilcath. t halsbrekende saves van Kraak kreeg de Nederlandse ploeg na 15 minuten op fortuinlijke wijze de leiding. De Graaf trok de bal handig terug in plaats van voor te zetten, zodat Melis schuin voor het doel een kans kreeg. Zijn slappe schot werd van richting veranderd door linkshalf Francis, zo dat de verblufte Bennett naar de rech terhoek uitviel, terwijl de bal in de linker verdween (21). Melis kreeg even later opnieuw een prachtige kans. toen Lenstra de bal op de bekende wijze aan hem doortikte. Ditmaal ging zijn schot juist naar het doel. De gelijkmaker Drie minuten voor de rust wilde Kraak de bal naar Van Schijndel trappen, maar Dunmall onderschepte de pass. bracht de bal bliksemsnel tot de doellijn op. waarbij linksbuiten Avis al naar binnen, switchte en zette toen keurig voor. AviG kopte de bal daarop via Kraak's handen in de tou wen 122). Negen minuten na de rust joeg Klaasrcns de bal hoog naar voren. Melis kopte naar Lenstra, die meteen vrij stond, twee stappen deed en toen met een schot van zijn linkerbeen de bal via de binnenkant van de paal in het rcchterhoekje deponeerde (32). Na een kwartier liet Clavan zich ver vangen, omdat hij hinder ondervond van een oude knieblessure. Snoek (Eindhoven) viel voor hem in, en liet gedurende ae laatste 25 minuten en kele aardige dingen zien. Hij maakte zijn debut goed. toen hij in de laatste minuut de "wegrollende bal, die Ben nett na een verraderlijk en hard schot van Lenstra met een tijgersprong naar de hoek slechts ten dele had kunnen stoppen, in het doel schoot, zodat het einde met een 42-overwin- ning kwam. Een 3rits passagiersvliegtuig, komende van Parijs, is tiiaens het landen op het vliegveld van Londen in een dichte mist, neergestort. JNegen-en-ïiïi itig personen kwamen hij deze vliegramp om het leven. De vernielde staart van het verongelukte vliegtuig. In Parijs werd gisteren de 41e Ian- denwedstrijd tussen Frankrijk en Bel- gie gespeeld. In een levendige ontmoe ting is het de Fransen niet gelukt, om niettegenstaande een klein overwicht, de bezoekers een nederlaag te bezor gen. Het zag er zelfs geruime tijd naar uit dat de Belgen regelrecht op een overwinning afgingen toen Lembe- rechts en Mermans hun landgenoten binnen tien minuten aan een 20 voor sprong hielpen. Linksbuiten Doye pas seerde kort na dit tweede doelpunt Meert met een fabelachtig hard schot, maar nog vóór de rust scoorde Mer mans voor de tweede maal. Na de thee scoorden Baratte en Katdu twee ver diende tegengoals. Fanny BlankersKoen is voor de derde maal tijdens haar tournee in Italië gestart. Zij kwam tijdens inter nationale wedstrijden te Milaan uit op de 80 meter horden, waarin zij eerste werd in de tijd van 11.5 sec. Drie Ita liaanse athletes. de dames Greppi, Rossi en Cavazinni noteerden resp. 12.4, 12.6 en 12.8 sec. Op de 200 meter had Fanny BlankersKoen evenmin sterke tegenstand. Zij zegevierde in de tijd van 24.5 sec. Het Nederlands elftal heeft de eerste wedstrijd gespeeld in het kader van het Internationaal hockeytournooi te Barcelona. De wedstrijd tegen Spanje B eindigde in een gelijk spel, 11. Het Nederlandse doelpunt werd gemaakt in de tweede helft door Van Heel. Dc ruststand was 00. De uitslagen van de andere wedstrijden, gespeeld op de eerste dag van het tournooi luiden: BelgieSpanje 12 (01). Frankrijk Wales 43 (11), PakistanZwitser land 3—0 (0—0). Donderdagmorgen wordt de halve eindstrijd Ned erlandFrankrijk ge speeld, in de middaguren vindt dc tweede halve finale SpanjePakistan plaats. Woensdag hebben 1'equipe en le pa- risien libre nog enkele nadere bijzon derheden gegeven inzake de ronde van Frankrijk 1951. Een record aantal ren ners zal starten, verdeeld als volgt: Frankrijk, Italië, Zwitserland en Bel gie starten met ploegen van 12 ren ners. Nederland, Luxemburg en nog enkele andere landen zullen door ploe- Frankrijk-België werd een dra w Fanny zet zegetocht voort Neder landse hockeyers speelden gelijk tegen Spanje worden vertegen gen van acht man woordigd. Van Vliet heeft aan een medewer ker van een Brussels Sportblad mee gedeeld, dat hij en Reg Harris binnen kort samen zullen vertrekken voor een tournee door Nieuw Zeeland. Het wachten is nog slechts op de geteken de contracten. In Hampden Park heeft Schotland Woensdagmiddag met 61 van Ierland gewonnen. De ruststand was 21. Te Brussel is gisteren een conferen tie van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen begonnen. Ze ventien landen nemen hieraan deel. De besprekingen zullen op 4 November worden afgesloten en waarschijnlijk lei den tot oprichting van een Europees secretariaat, dat evenals het algemene secretariaat van het IVVV te Brussel zal worden gevestigd. Drie ernstig gewonden Men is op het ogenblik bezig, achter de bestaande tricotagefabriek van de firma Van Leeuwen te Veenendaal een nieuw gebouw te plaatsen. Gistermid dag is een gedeelte van het nieuwe bouwwerk ingestort. Betonnen pijlers en de pas geplaatste bekisting stortten over een lengte van vijf en twintig me ter omlaag. Van de arbeiders, die zich •op het werk bevonden, werden vijf on der hout- en betonmassa bedolven. Drie hunner moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Een der mannen een lichtgewonde, werd pas na twee en een half uur uit zijn benarde positie gered. De regering heeft bij de Tweede Kamer wetsontwerpen ingevend strekkende tot vervanging van bezet tingsmaatregelen in de Ziektewet en de Invaliditeitswet door Nederlands recht. 31. Pim, Pam en Pom zijn in een schatkamer terecht gekomen, waarin verschillende kisten staan. En.... al die kisten zitten vol met geld! „Ik kan het gewoon niet geloven", roept Pom steeds opnieuw. „Je kunt het geloven of nietvalt Pim hem in de rede, terwijl hij weer een kist opent, „maarhier in deze kist zitten zil veren guldens. En hoe eerder we dit allemaal naar huis gebracht hebben, hoe liever het me is. Kóm jongens, laten we beginnen om één van deze zakken te vullen". „Die rover heeft ook aan alles gedacht", zegt Pam. „Het is prettig, dat we deze zakken bij de hand hebben, want die kisten zouden we nooit kunnen wegslepen". „Zo is 't broer", antwoorde Pim opgewekt. „Maar kom nu en help eens 'n handje". DOOR LOULA G. ERDMAN X X X X X X X X X 34) Terwijl Virgie naar hem luisterde v/as zij niet langer Virgie uit de Bot toms. Zij was een individu, een men selijk wezen, uitverkoren in het licht van God .iemand geroepen tot grote dingen. Zij dacht: ik ga terug naai school. Op de een of ander manier zal ik het gedaan krijgen. De beslissing was uit dc geest. Het was alsof zij een religieuze gelofte deed toen zij het zei. Na de dienst wendde Dade Kenzie zich tot hen en noemde zijn naam Alsof dat behoorde. Over het hele land was hij een soort legende. Maar hij zei zijn naam eenvoudig, alsof deze van niet meer belang was dan de hunne En toen zij hun namen noemden, luis terde hij met aandacht en herhaalde ze, zodat zij voelden dat hij ze kende en niet zou vergeten. Zij en Jim liepen naar huis, hun schoudters recht en vierkant, stevig stappend. Geen van beiden sprak veel. De maan scheen zo helder, dat zij el kaar konden zien als bij daglicht. Over het water klonk het melancho lieke geblaf van een jachthond. Jim nam haar hand en zo wandelden zij verder. Toen bleef hij stilstaan en zij stond ook stil, zodat zij op het smalle paadje elkaar van vlakbij aanzagen. Jim legde zijn armen om haar heen. En daarop kuste hij haar. Oude Dade had sedert altijd deel aan hun eerste kus. Hoop en schoon heid lagen erin, zodat het tot een soort sacrament was geworden. Het was geen gretig omhelzen, geen grijpen naar gestolen geluk. Het was een ge lofte voor de toekomst. Het was lief de en grote tederheid. Dit vloeide voort uit het zelfrespect, dat oude Da de hun had gegeven. Dat had hij hun gegeven en nog veel meer. Hij had, naderhand, hen uit de Bottoms gehaald om voor hem te werken. Hij had hun dit huis verschaft klein en helder en dicht tegen het weer. Hij was inderdaad hun geluk Zolang als hij leefde zou niets wer kelijk fataals hen kunnen overkomen. Met hem, om haar geluk en moed te geven, zou zij haar baby ter wereld kunnen brengen. Zonder hem, was zij bang, zo bang dat zij er ziek van was en over haar hele lichaam trilde. „Maak je geen zorg om mijnheer Kenzie", kalmeerde Jim haar. „Hij is sterk. Hij zal er doorkomen", „Misschien wel", gaf ze toe, trach tend weer wat moed te verzamelen. Buiten begon de hond luid te blaf fen. „Ik zal zien wie er is" zei Jim, terwijl hij naar de deur ging. Het was Ez Dowlin. „Jim". zei hij, ,Oom Dade is van morgen gestorven. We hadden graag dat je naar het huis kwam. Er is een massa te doen ,Ja, zeker", beloofde Jim. En daarop voegde hij er onhandig aan toe: „Het spijt me verschrikkelijk Virgie, die achter Jim stond, hoor de Ez Dowlins woorden. Zij voelde zich plotseling zo onwel, dat zij moest gaan zitten. Zij liep haastig naar een stoel. Het was dc room op de vloer. Jim, die arme lieverd, had het niet goed opgenomen. Zij greep naar de leuning van een stoel toen zij uifgleed, maar miste die. Toen zij viel, riep zij: „Jim. Dit was alles wat ze zich kon her inneren. Dit en do pijn. HOOFDSTUK VII. Die Donderdagmorgen stond juf frouw Laura Meeks vroeger dan ge woonlijk op. Zij wist niet waarom. Soms kon iemand niet slapen. Zij kon niet uitstaan, dat mensen in bed ble ven liggen, nadat zij wakker waren geworden. Volgens haar was dit alleen luiheid, en niemand kon haar iets an ders wijs maken. Indien Rose Mars hall vroeger zou opstaan en zich wat tijd zou gunnen om op zichzelf te let ten, zou George zich niet op deze wij ze blijven gedragen. Het was gewoon lijk de fout van de vrouw als de man verkeerd deed. Hoe dan ook, dat was zo. Ze begon zich aan te kleden, trok de dingen aan, die ze de vorige avond had klaargelegd het corset, dat op de rug werd dichtgeregen, zoals het hoorde bij een goed corset, het gerib de onderlijfje, de witte mousseline onderrok, de gebloemde huisjapon. Zij nam de krulspelen uit haar haar, leg de ze weer terug in het Japanse doos je, dat het kerstgeschenk van jaren geleden was. Dade Kenzie had het haar gegeven, toen hij haar naam had getrokken bij de cadeaux-uitwisseling van de Zondagschool. Zij kamde het haar, de scheiding precies in het mid den, en legde het in golfjes aan weers zijden van het voorhoofd Dan deed zij er een netje over, dat zij zorgvuldig vastspelde. Zij kleedde zich altijd ge heel aan en kamde haar haar. voor zij de slaapkamer verliet. Ze kon het niet hebben dat mensen rondliepen in zulke flodderige dingen als ochtendjaponnen. Dat waren meestal de vrouwen die nooit haar haar kamden tot voor het middageten. Zij had nooit slonzig door het huis gelopen in al die achtenzeventig jaar, en ze was niet van plan er nu mee te beginnen. (Wordt vervolgd r\E welgeschapen veehouder Marius Kwakernaat was door de pure lief de op z'n voleindigde veertigste levens- aar in botsing gekomen met wet en -olitie. Vandaar, dat hij vanochtend, retroffen van ziel maar nochtans on versaagd, zat heen en weer te schuife len op het bankje der verdachten. Hij keek wat sombertjes voor zich heen. maar eigenlijk had 'm een krans van lauweren op de slapen gelegd moeten worden, nademaal deze mens d.e incar natie van het begrip Voortvarende Vol harding was. En zó vindt ze ge in deze tijden niet meer om het andere huis. Hier was een vrouw in 't spel, de welke begeerd maar niet verkregen werd. Antonia Fluimpjes, ongehuwd en zes-en-dertig jaren, de was en Vaat doende voor haar verweduwnaarde vader en verstard in het vaste besluit: géén polonaise met Marius, al gaat 'ie liggen gillen. Dat had overigens niet veel gescheeld. Vijf jaren heeft de veehouder haar reeds gevolgd als een schaduw. Ging zij op reis: hij óók op reis; was zij op een fuifje: hij óók aan 't fuiven; liep zij op straat: hij óók aan de wandel. Menigmaal had hij aan de bel getrok ken en „lekkere Tonia" gêroepen door het spleetje van de brievenbusAlles vergeefs; de lokroep zijner liefde was verstorven als de kreet van een, die schreeuwt in de dorheid der woestij nen. Ten slotte was 'ie op Zaterdag avond doorgedrongen tot de woonstee van zijn hartelap, maar Tonia slaakte een gil en de ouwe Fluimpjes had 'm. toen 'ie niet op eigen benen naar bui ten wilde, kort van stof en kras van greep op het trottoir gekeild. En aan gezien de politie niet voor niets is on derricht in de juridische wetenschap had brigadier Tuitenbol door da flukse Fluimpjes op het slagveld ont boden in prachtig schoonschrift een proces-verbaal gemaakt wegens huis vredebreuk; en dat las de griffier van ochtend staandebeens met plechtige in onze verbaasde oren. Wat wilde u in het huis van de familie Fluimpjes?" vroeg de rechter, die soms opvallend onbegrijpelijk doet. Hetgeen natuurlijk alleen maar camou flage is voor hersenwerk op volle stroom. Ik wilde praten met Tonia, want ik wens deze dame als vrouw. Maar zij wil niet, dat weet u toch? Dat wou ik nou bepraten. Met praten kom je ver. V maakt haar het leven zuur; zij durft niet meer buiten. Ik 'wens die dame als vrouw en dat is niet van de laatste kermis; dat is van jaar en dag en dat zal ze inzien als de waarheid van mijn harteklop. Liefde is geen schande en nergens ver- bojen bij de wet. Het werd even stil in ons zaaltje. Ge moet rekenen: zo'n huisvredebreuk uit laaiende passie is hier geen dagelijkse boterham. O neen, met zo felle kleuren wordt hier maar weinig gepenseeld. Maar hier was dan, ontstegen aan het alledaagse grauw van mist en modder, een man, die een Man was, een held der minne, een ridder van het rode hart. De officier zei: U loopt met uw hoofd tegen een muur, maar Marius ver klaarde: Ik heb 'r wel een bult voor over, dat moet u meevoelen. Ik voel, dat u in de gevangenis eindigt. Ruk u los van die vrouw en zoek een ander. Er is een overschot aan huwbare meisjes en d'r zijn juwelen bij. De rechter kreeg iets warms in zijn stem, als van een zendeling, die rechte wegen wijst. Maar de heer Kwakernaat schudde zijn versomberde hoofd en ging er niet op in. Een Onbegrepene in eenzame hoogheidvervuld alleen van Tonia Fluimpjes, de eerste en de laat ste, het begin en het einde van alle be weeg in hart en ziel en zinnen. En zulk een verschoven Romeo hield men het vrouwenoverschot van Neder land voor als ware het de spijskaart in een cafetaria. Zoek 's uit, wat zal nemen. Voor de huisvredebreuk en om Tonia een verdiende adempauze te ge ven in de belegering haars harten werd het honderd gulden boete of een maand insluiting met zès weken petoet voorwaardelijk op een proeftijd van. drie jaar. U hebt het begrepen?, vroeg de rechter. Als we binnen drie jaar op nieuw klachten krijgen gaat u zes we ken achter de tralies. Hoe krijgt een man deze dame als vrouw, als hij er in drie jaar niet mee praten mag? Hoe kan dat?De vee houder legde zijn vraag op de groene tafel, zó simpel en zó helder, alsof hij zocht naar 'n woord uit een kruis woordpuzzel. Een puzzel was het. En een kruis bo- vendien. Maar niemand gaf hem hei- rechte woord, want rechters worden niet betaald om zich aan te stellen als makelaars der liefde. De heren hebben al soesa genoeg. KAREL. Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen te Oirschot: J. v. d. Touw, predikant in algemene dienst bij de straf- gestichten in Zuid-Limburg; door de clas sis IJzendijke, voor het jeugdwerk mei standplaats Nieuw vliet: F. de Graaf te Well en Ammerzoden; te Waddinxveen. 2e pred.plaats: W. de Bruyn te IJselmui- den. Aangenomen naar Delft G® pred. plaats) toezegging: J. J. 1'°°1 Barneveld. Berocpbaarstelling: ds F Dun, vlootpredikant, Keizersgracht 1° Amsterdam-C., stelt zich beroepbaar. Gereformeerde Kerken. Aangenomen naar Noord-Bergum. J. H. Bouwhuis, candidaat te Den Ham. die bedankte voor Tweede Exloërmon Engwierum en Sybrandeburen. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.)- Beroepen te Utrecht-N.W.M. J- L Blok te Berkel Rodenrijs.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 4