Minister en Kamer vonden elkaar Chinezen vallen verbonden strijdkrachten der V.N. aan K.P.M. moet troepenvervoer naar Ambon staken Europese samenwerking op het terrein van de landbouw Eerste Kamer had veel critiek op Republiek Indonesia Repi Opstand op Porto Rico bedwongen Nederland krijgt een groöt aantal Amerikaanse jachtbommenwerpers Twintig jaar geëist Vdjda* 3 Nov. 1950 "verenigdenoord hollandse dagbladen 75e jaarsans no 10942 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DE BELASTINGONTWERPEN Verlaging inkomstenbelasting tegen verhoging van omzetbelasting Middengroepen worden meer ontzien OOK LAOKAY ONTRUIMD Tweede Kamer herdenkt Koning Gustaaf V Twee voorwaarden voor het welslagen Fokker bouwt nachtjagers RTC-afspraken worden niet nagekomen Weerbericht Indonesische regering verbiedt demonstraties Amerikanen op nieuwe linie teruggetrokken Bataljon afgesneden r~ Eens hospitaal en paardenstal Worden Hongarije, Bul garije en Roemenie herbewapend? Verzet der Tibetanen reeds gebroken? KxPit B&iJbeJk Anders verbeurt zij f 250.000 per schip en reis Republiek Z.-Molukken wint proces in kort geding Drie amendementen ©p de Britse Troonrede BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar- taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Als kwade vrienden gingen de minister van financiën, prof. mr. P. Lieftinck en de katholieke fractie van de Tweede Kamer verleden week Woensdag uit elkaar. Dr. R. M. Lucas had namens de KVP-leden een amendement ingediend op het wetsontwerp tot verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting, dat de middelgrote inkomens enigermate bedoelde te ontlasten. Minister Lieftinck voelde hiervoor echter allerminst, aangezien het de staat zou komen te staan op vijftig millioen gulden. De heer Lucas hield echter voet bij stuk, waarop de minister met het aftreden van het gehele kabinet dreigde. Gistermiddag bleek men elkaar te hebben gevonden. De commissie van voorbereiding had samen met de mi nister een hele week zitten dokteren over een aanvaardbaar compromis. Het resultaat van dit overleg werd de leden een uur voor het begin van de Kamer zitting in de vorm van enige nota's van wijziging in handen gedrukt. Men be gon derhalve maar eens, met de zitting een uur te schorsen. De leden wilden graag even tijd hebben om de nieuwe voorstellen te bestuderen. Na de hervatting pleitte dr. J. Schou ten (AR), hierin bijgevallen door de communistische heer Hoogcarspel, voor aanhouding van de voorstellen. Hij wil de ze eerst wel eens rustig in de afde lingen bekijken. De beide heren kregen hun zin niet. Na stemming werd be sloten, de behandeling gewoon voort te zetten. De heer Van der Heuvel (AR) hechtte veel gewicht aan het feit, dat bij het overleg de mogelijkheid buiten be schouwing was gelaten, om de verla ging van de druk op de middelgrote inkomens te compenseren, dat zijn fractie voor de verlaging van de belas tingen zou stemmen, doch tegen de verhoging van de omzetbelasting op de diensten. De heer Lucas was uiteraard veel meer ingenomen met de nieuwe voor stellen. Hij liet echter de minister we ten, dat de Kamer weer vrij tegenover hem zal staan bij de behandeling van de amendementen, zodra alle voorstel len tot verlichting en verzwaring van de belastingdruk zouden zijn gepas seerd. Te Saigon is medegedeeld, dat de Franse troepen Woensdag begonnen zijn met de militaire evacuatie van Laokay, de Franse vooruitgeschoven Westelijke sleutelpositie aan de grens tussen China en Indo-China. De middelbare inkomens zijn in de nieuwe regeringsvoorstellen bepaald op bedragen tussen f 6000 en f 15000. inplaats van f 30.000, zoals de heer Lu cas had gewild. De heer Hofstra' (PvdA) wilde er f 12.000 van maken. Uitbrei ding van de weeldetabel achtte hij niet zo kwaad, al zag hij wel in dat deze lasten gedeeltelijk naar de middenstand zouden worden verplaatst. Deze kan immers de bedragen niet altijd door berekenen. De heer Van de Wetering (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst heeft Donderdag middag bij de aanvang van de verga dering enige woorden gewijd aan de dezer dagen overleden Koning van Zwe den. Gustaaf V. Hij herinnerde eraan, hoe het Zweedse volk altijd verknocht geweest aan de nestor der vorsten. Namens de regering .sloot minister prof. mr. P. Lieftinck zich hierbij aan. In deze vergadering deelde de voor zitter tevens mee, dat het in de bedoe ling ligt op Woensdag 8 November te beginnen met de algemene beschouwin gen over de Rijksbegroting voor 1951. Ook in de Eerste Kamer is koning Gustaaf V herdacht. (CH) was ook niet zonder bezwaren. De heer Ritmeester (WD) nam een standpunt in, dat volkomen overeen kwam met dat van de heer Van der Heuvel. Ook hij was voor verlaging van belastingen en tegen compensatie door verhogingen op andere belastingen. Hij meende, dat de compensatie diende te worden gevonden in verlaging van de uitgaven. De regering moet er eindelijk voor zorgen, dat onnodige uitgaven worden voorkomen, zei hij. (Zie verder elders in dit blad). De gouverneur van Porto Rico, Mu- noz Marin, heeft verklaard, dat de op stand vrijwel bedwongen is. Tweehon derd vijftig nationalisten en commu nisten zijn gearresteerd. Naar zijn schat ting zouden in het geheel niet meer dan 600 nationalisten en 150 commu nisten op het gehele eiland gearres teerd of ondervraagd worden. De lei der, de nationalist Campos, en de lei der en secretaris van de communisten Iglesias en Santos zijn inmiddels ge arresteerd. Er werden in de opstand tegen de Amerikaanse overheersing, 26 personen gedood en 51 gewond. PLAN-MANSHOLT De Westeuropese landbouw moet een wezenlijke bijdrage leveren tot het herstel van de Europese economie, en- der handhaving of verbetering van het levenspeil. Verhoogde productie, ver mindering van import, verlaging van kostprijzen, grotere efficiency en vrije re uitwisselingen van producten zijn hiervoor de voorwaarden. Aldus het uitgangspunt van een complex van ge dachten, dat reeds het „plan-Mans- holt" voor samenwerking in de West europese landbouw is genoemd. Minister Mansholt heeft zijn plan gisteren voor kopstukken uit de geor ganiseerde landbouw toegelicht. Hij heeft daarbij uiteengezet, dat de voor waarden voor de uitvoering van zijn plan zijn: 1. geleidelijke opheffing van de politiek van nationale bescherming en instelling van een Europees orgaan, dat hierop toeziet. 2. De bestaande on zekerheid ten aanzien van het prijs peil moet worden weggenomen door een politiek, die is gericht op stabili- Luitenant-generaal I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf, heeft in een onder houd met een verslaggever van het ANP medegedeeld, dat Fokker, zoals bekend is, op het ogenblik Meteoor straaljagers voor de Nederlandse lucht macht bouwt. Voor de tactische lucht macht hoopt Nederland onder de vi- gueur van het plan voor wederzijdse hulpverlening een groot aantal tactische Zo tegen het einde van het begro tingsjaar heeft de Eerste Kamer gis termiddag een begin gemaakt met de behandeling van de begroting voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen Voor het jaar 1949—1950. Er is bij die gelegenheid nog al wat critiek geuit op de Republiek Indonesia, ook van een zijde, van welke men deze niet zou hebben verwacht. Ze kwam n.1. van de kant van oud-minister Jonkman (P V. d. A.). die weliswaar veel begrip had voor de positie van de jonge re publiek, maar die niettemin allerminst ingenomen was met de politieke da den van deze. Spr. achtte de procedure, gevolgd bij de stichting van de eenheidsstaat in strijd met de afspraken ter RTC. Zo ook de aanval op Ambon. welke kwes tie naar zijn smaak niet van interne Indonesische aard is. De heer Jonk man vond. dat het soms wel erg moei lijk is te geloven in de bereidheid van Indonesië tot samenwerking. Was zijn regering wel oprecht, toen zij haar handtekening plaatste onder de over eenkomsten van de RTC? Zij heeft im mers steeds de eenheidsstaat gewild. Ook was spr. bezorgd over de behan deling van Nederlanders in Indonesië. De heer Algra (A. R.) was onver- Verwachting, geldig tot heden avond: Aanvankelijk nog zwaar bewolkt met plaatselijk enige re gen of een regenbui, maar spoe dig opklarend, het eerst in het Noord-Westen van het land. Krachtige tot matige wind uiit roordelijke richtingen. Vrij zacht. Saterdag: Zon op 7.37, onder 17-07; Maan op 00.00, onder 15.11. bloemd in zijn critiek op de Repu bliek, evenals de heer De Zwaan (C.H.U.)). Hun grote bezwaar gold de schending van het zelfbeschikkings recht door Djakarta, sprekende b.v. uit de strijd op Ambon, die zoals de heer Algra zei ons volk sterk beroerd heeft. Geen van de sprekers bleek te voe len voor overdracht van Nieuw Gui- nea aan Iildonesie. In dit verband was er critiek op de uitspraken van Yamin. Het debat wordt vandaag voortgezet. jagerbommenwerpers van de Amerika nen te ontvangen. Het ziet er naar uit, dat de eerste squadrons, die het vol gende jaar zullen worden gevormd, met het allermodernste materiaal zul len worden uitgerust. Verder zal de Fokker waarschijnlijk de Meteoor XI nachtjager voor de Nederlandse lucht macht gaan bouwen. Het contract hier voor is vrijwel gereed. Voorts heeft de generaal medegedeeld, dat er geen sprake van opheffing der Marine-lucht vaartdienst is. MLD en luchtmacht heb ben ieder hun eigen taak, maar er be staat tussen beide organen een uitste kende samenwerking. Het Indonesische vakverbond SOBSI had demonstraties aangekondigd ter ge legenheid van de herbegrafenis van de stoffelijke resten van de leiders van de opstand in Madioen De regering van de Republiek Indonesia heeft thans al deze betogingen verboden. Deze opstand, zo zegt zij heeft duizenden slachtoffers gekost en de nationale strijd verzwakt op het ogen blik, dat wij tegenover 'n buitenlandse vijand stonden. satie van de prijzen. Ook hier dient het Europese orgaan toezicht te hou den en leiding te geven, teneinde al dus constructieve samenwerking te be vorderen. Noodzakelijk is, dat de pro ductie van landbouwartikelen daar wordt bevorderd, waar zij het meest efficiënt kan worden bedreven. Het doel dient te zijn de schepping van een enkele markt voor landbouw producten in West-Europa. Deze kan niet in een sprong tot stand komen. De eerste stap is echter de bevorde ring van de vrije goederenruil. De verbonden troepen in Korea ontmoeten fanatieke tegenstand. Zij pogen in het noordwesten 25 km ten zuiden van Oensan een nieuwe verdedigingslinie te consolideren. Ten minste een Amerikaanse bataljon werd afgesneden ten zuiden van Oensan. Twee Amerikaanse vliegers hebben grote aantallen Chinese communistische troepen, in de uniform van het Chinese „Volksleger" waarge nomen, die zich voortbewogen langs de weg, welke begint in de Noordkoreaanse, aan de Jalie gelegen stad, Tsjosan. De Chinese communistische strijd krachten vielen Donderdag, in de pril le ochtend, tussen Taetsjon en Oensan en ten oosten van Oensan aan. Zij maakten gebruik van artillerie, ge vechtswagens, mortieren en vuurwa pens van geringere vuurkracht. Ge meld wordt dat een regiment van de eerste Zuidkoreaanse-divisie „nogal stevig is toegetakeld". Drieduizend Chinezen zouden het afgesneden Ame rikaanse bataljon aanvallen. De voorste eenheden van de 24ste Amerikaanse-divisie infanterie, die langs de Koreaanse oostkust tot op een afstand van 20 a 25 mijl van de Jaloe waren gevorderd, zijn bij wijze van voorzorgsmaatregel over een afstand van ongeveer tachtig kilometer terug getrokken. Wegens moord op verpleegster ie Naarden Twintig jaar gevangenisstraf is voor de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 23-jarige H. B. uit Haarlem, die op 6 Mei j.1. een 20-jarige ver pleegster van het Diaconessenhuis te Naarden met een messteek in de hals van het leven beroofde. De conferentie ie Praag De conferentie van ministers van buitenlandse zaken der Oosteuropese landen te Praag, zou zich hoofdzake lijk hebben bezig gehouden met de herbewapening der volksdemocratieën. Aan Hongarije, Roemenie en Bulgarije zou zijn meegedeeld, dat zij thans de bij de vredesverdragen van 1946 vast gelegde beperkingen van hun gewa pende strijdkrachten kunnen veron achtzamen. Te Peking heerst de mening, dat het verzet van de Tibetanen tegen de Chi nese strijdkrachten reeds gebroken is. De opmars naar Lhasa zal vermoedelijk niet langer dan twee weken duren Do Chinezen trekken op het ogenblik door Tibet langs wegen, die ze zelf aanleg gen. Achter de voorhoeden komen grote voorraden en versterkingen het land binnen. De regering van India heeft Peking doen weten, dat zij de bewering, dat haar nota van verleden week Vrijdag door buitenlandse invloeden zou zijn ingegeven, niet kan aanvaarden. De historische kerk in het plaatsje Veere op Walcheren is geheel ge restaureerd en dezer dagen inge wijd. De kerk, die voor de tegen woordige bevolking veel te groot is, maar eeuwen geleden, toen Veere nog een belangrijke handels stad was, gebouwd werd, heeft door verval en oorlogsschade zo zwaar geleden, dat restauratie dringend noodzakelijk was. In de volksmond heet het gebouw nog altijd „Het Hospitaal", omdat in de Franse be zettingstijd de bovenverdieping als hospitaal voor de Franse soldaten werd gebruikt, terwijl Keizer Na poleon, die in Veere een hoofd kwartier had, op de begane grond zijn paarden deed stallen. De geheel gerestaureerde kerk te Veere. Theodoor is dom geweest, want hij be weerde eergisteren, dat Frankrijk niet mocht mopperen, omdat 100.000 Algerijnen daar 5 millioen francs had den uitgegeven en nu heeft de heer De Boer uit Zaandijk uitgerekend, dat de Fransen alle reden hebben om te mopperen, daar die Algerijnen dan de man twee kwartjes verteerd hebben Bij nader onderzoek is gebleken, dat Theodoor zich de strijdkreet „Die nul moet weg!" zozeer eigen heeft gemaakt, dat hij maar liefst drie nullen tegelijk wegliet en van vijf milliard vijf mil lioen maakte. Zodat Frankrijk dus niet maar onze cliëntèle wèl mag moppe ren. Drie nullen voor Theodoor! Om het weer goed te maken vertellen we dan maar gauw, dat Engeland dit jaar door 600.000 toeristen bezocht werd en het volgend jaar in verband met het „Festival of Britain" meer dan 700.000 bezoekers verwacht. Vag vreemde lingenverkeer naar vreemd verkeer: In de Amerikaanse stad Memphis werd de heer Lehman op de bon geslingerd, om dat hij met zijn gemotoriseerde gras maaier een ritje op straat gemaakt had en daarbij een auto aan puin had gereden. O Es een onbekende heer uit Leiden, die de laatste trein gemist had. nam toen maar een fiets weg, die een achteloos Delftenaar voor de deur had laten staan. De Leidenaar was echter een echte heer in het verkeer en re tourneerde de tiets prompt. „Maai ge achte heer", zo schreef hij in het be dankje, dat de gerepatrieerde fiets be- UlllllllilllllflIH geleidde, „ik dien mijn beklag in, om dat ik door het ontbreken van een kettingkast mijn broek gescheurd heb en door een mankement aan het zadel nu met een scheef zitvlak rondloop". Mog een bedankje. Van het dienstmeis je van de filmster Thelma Ritter die haar kinderen in New York op hun verzoek twee Hollywoodse hagedissen stuurde. Toen schreef de gedienstige: „Ik ga d'r vandoor. Ik heb het jaren kunnen uithouden in deze menagerie, maar dit is me teveel .Wat u nodig heeft is niet een dienstmeisje maar een oppas uit de dierentuin. De groot- Inplaats van een aanslagbiljet hebben we nu een weeldetabel ste „dierentuin" ter wereld het Kruger Wildpark in Zuid-Afrika werd dit jaai door een record aantal van 55.921 per sonen bezocht. De wildstand is zeer be vredigend. Ook het bijna honderd jarige opperhoofd van de Mkwanazi- zoeloestam kapitein Mtubatuba is te vreden met het aantal dieren dat hij bezit, n.1. 17000 runderen. En omdat hij er best een paar missen kon heeft hij een kudde van honderd koeien ge schonken aan de Adamszendingschool van de Amerikaanse Zendingsraad. Over kudde gesproken: Op een meubel veiling in Cardiff veroorzaakten hon derdvijftig kooplustigen een dusdanige stampede dat de tweede verdieping waar de verkoping werd gehouden in stortte: 42 gewonden. Q Dat een mens alleen anders ook raar terecht kan ko men ervoer de tremmer Rawi van het KPM-schip „Balanipa", die als gevolg van een nachtmerrie in volle zee over boord tjoempte en pas na vijf uur zwemmen toevallig door de Nederland se oorlogsbodem Abraham van der Hulst weer werd opgepikt. Om in de sfeer te blijven ten slotte nog meer griezelverhalen: De lector in het Afri kaans aan de universiteit van Johan- nesburg heeft een verzamelbundel spookverhalen doen uitgeven. De titel van dit boek is „Koue Rillings" Ook de minister van justitie C. R. Swart heeft een „spookstorie" voor deze bun del geschreven. Zal wel knap griezelig zijn. De Koninklijke Paketmaatschappij zal het vervoer van troepen en oorlogs materiaal voor de Republiek Indonesia naar Ambon moeten staken en mag ook haar schepen niet voor dit doel ter beschikking van de R.I. stellen, zolang de krijgsverrichtingen duren. Houdt zij zich niet aan dit verbod, dan verbeurt zij een dwangsom van 250.000 voor elke reis, die een schip van de KPM ten behoeve van de R.I. naar Ambon maakt. Dat is in het kort de uitspraak, die de president van de Amsterdamse rechtbank ,mr. C. W. Thöne, heeft gedaan in het kort geding van de Republiek der Zuid-Molukken tegen de KPM. De president heeft in zijn zeer uit voerig gemotiveerd vonnis uiteenge zet, dat de Republiek der Zuid-Moluk ken het recht heeft, haar onafhanke lijkheid tegenover iedereen te handha ven. Ter RTC is immers overeengeko men, dat elk gebied het recht had, zich tot een afzonderlijke deelstaat te vor men en daarna uit te maken, of het de grondwet van de VSI wilde aanvaar den, dan wel in een bijzondere verhou ding tot het Koninkrijk der Nederlan den wilde treden Aangezien de Repu bliek Indonesië de federale structuur had afgeschaft en zich aan het zelfbe schikkingsrecht der delen niets gelegen liet liggen, bleef er voor de Zuid-Mo- lukken niets anders over dan de onaf hankelijkheid uit te roepen. Ontkend wordt, dat hier sprake is geweest van een opstand tegen het wettige gezag Ook wordt overwogen, dat hier toch 'n volksstemming had moeten worden ge houden over de vraag, of dit gebied een eigen status wenste (Art. 2 Over gangsovereenkomst) Het was voor Nederland overbodig de Republiek Zuid-Molukken te erken nen, aangezien deze erkenning naar 't oordeel van de rechter ligt opgesloten in de door Nederland aanvaarde over gangsovereenkomst) Nu het zelfbeschikkingsrecht van Ambon naar het oordeel van mr. Thö ne buiten twijfel staat en de KPM erkent, dat haar schepen zijn gebruikt voor troepenvervoer in de strijd tegen de Republiek Zuid-Molukken, moet naar het oordeel van de rechter dit vervoer als een onrechtmatige daad worden beschouwd, omdat daardoor mede inbreuk wordt gemaakt op het zelfbeschikkingsrecht van dit gebied. Vandaar de uitspraak, die in de aan hef van dit bericht is vermeld. De KPM wordt veroordeeld in de kosten van 't geding, die van de zijde der Repu bliek Zuid-Molukken worden begroot op f 125. De Republiek werd bijgestaan door mr. dr. C. Berkhouwer, te Alk maar. De Engelse conservatieven en libera len hebben drie amendementen Inge diend op de Troonrede van koning George VI. In 'n amendement van eni ge vooraanstaande conservatieven wordt betreurd, dat de regering „geen blijk geeft besloten te hebben, het tem po van de woningbouw te verhogen tot minstens 300.000 huizen per jaar". (De regering stelt zich voor 200.000 huizen per jaar te bouwen). In het tweede conservatieve amende ment worden de verlenging van de contrólebevoegdheden, die de regering in de oorlog kreeg, en de uitbreiding van de staatseigendom van de in dustrie betreurd. Het liberale amendement betreurt, dat de rede geen passende voorstellen doet om de groeiende last der oplo pend? prijzen voor de consumenten te verlichten.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1