51 Wollen Japonstof Ribfluweel Wollen rniten 3 98 Stad en Omgeving „Veilig Verkeer" organiseert een puzzlerit voor wielrijders Australië trekt, maar de boot tocht is geen plezierreis Predikbeurten Parcours van vijf kilometer door de stad „Bromfietsen" mogen ook deelnemen HELDERSE ZEVENTALLEN STARTTEN SLECHT Maak even een afspraak Banden kwamen boven water „De kinderen van de grote Fjeld" in Den Helder Het gebeurde in Nieuwediep HCSC 1 naar Edam Kinderen zijn altijd Ongeval bij de Overweg IN HET KORT Plaatselijke Bedrijfsruimte thans volledig Drogisterij Plaatsman herrezen Tussen Haaks en Kuifje MOSSELEN ORANJEBOOM BtER Ook de heer Conneman geeft enkele tips Het Sinterklaasfeest van de Speeltuinvereniging CS f 10.90 f 9.85 f 5.05 f 7.40 f 0.25 Examens machineschrijven Texel Boerinnenbond geschokt door overlijden mw. Keyser Cursus Spreken in het openbaar Hedenavond oprichting van Speeltuinvereniging Besommingen l|muiden Wieringen Aanbesteding bouw magazijn in Den Oever Goed bezochte ouderavond Urk Meer kuilpaling en nest, minder lijnpaling 4 95 ESICA AAN DE TOP Woningbouw op programffl' vooruit VRIJDAG S NOVEMBER 1050 Niet geheel ten onrechte worden de wielrijders dikwijls als de grootste ver- keerszondaren aangemerkt. De Vereniging voor Veilig Verkeer is van mening, dat alleen het constateren van dit feit niet voldoende is. Zonder zo ver te wil len gaan, dat zij de invoering van een rijbewijs voor fietsers wenselijk acht, meent „Veilig Verkeer" iets te kunnen doen om het wielrijdende volksdeel wat meer „verkeers-minded" te maken. Daarmee zou al zeer veel gewonnen zijn. De puzzle- en betrouwbaarheidsritten voor auto's en motoren hebben voor de „machthebbers op de weg" niet alleen waarde als sportief evenement. Juist om dat het paedagogische element in dergelijke ritten een belangrijke factor is, wil de Vereniging voor Veilig Verkeer een puzzlerit voor wielrijders uitschrijven. Deze puzzlerit, waaraan iedere wiel rijder van twaalf jaar en ouder kan deelnemen, wordt gehouden op Zater dagmiddag 11 November. Ook „brom fietsen" mogen aan de start verschij nen. Er is een parcours ter lengte van vijf kilometer binnen de bebouwde kom van Den Helder uitgestippeld. Op verschillende punten komen controle posten, terwijl ook enkele „geheime controles" uilen worden gehouden. De deelnemers krijgen voor de start een route-beschrijving, aan de hand waarvan zij zelf de weg naar de finish moeten vinden. Nummer één start om precies twee uur, nummer twee een mi nuut later, en zo vervolgens. Om te voorkomen, dat de deelnemers eenvou dig „in eikaars kielzog" gaan rijden en zo al te gemakkelijk de route vinden, zijn drie verschillende routes uitgelegd. Iedere deelnemer is dus aangewezen op zijn eigen oplettendheid en inzicht. Verkeersfouten en afwijkingen van De wintercompetitie waterpolo is voor de zeventallen van de Helderse Bruin vissen en de Zwaardvisch niet erg suc cesvol begonnen. Beide teams kregen Woensdagavond in Zaandam flinke ne derlagen te incasseren. De Bruinvissen moesten het eerst te water. Zij zagen zich tegeiiover de re serve tweede klasser Nereus 2 uit Zaan dijk gesteld. Het Helderse zevental had lingrijpende veranderingen ondergaan. Zo was Van de Water uit zijn doel naai de voorhoede geplaatst, waar hij niet al te best op zijn gemak scheen. Uitge zonderd Wildenberg en Tijsen bestond het zevental verder uit jeugdige spe lers, bijna alle uit het derde zevental. De Bruinvissen- waren enthousiast ge noeg, maar konden toch een 101 ne derlaag niet voorkomen. Zij waren over het algemeen behoorlijk snel, maar vooral technisch en tactisch ontbrak er nogal wat aan. Zodoende hadden de ge routineerde Nereusmannen betrekkelijk weinig moeite met hun tegenstanders. Met de rust was de stand 31. Het te- genpunt werd geboren uit een zeer ver schot van Wildenberg, dat de keeper volkomen verraste. De Zwaardvissen deden het al niet veel beter. Zij kunnen weliswaar bogen op een goed team met enkele zeer snelle zwemmers, maar de tijd is te kort geweest om op elkaar ingespeeld te raken. De harde ploeg van de Kroos duikers scoorde in de eerste helft drie doelpunten en won ten slotte met 50. Woensdag worden in het Marinebad de eerste thuiswedstrijden gespeeld. Dan zullen de Zwaardvissen proberen Nereus 2 een lesje te geven. De Bruin vissen komen uit tegen Neptunus 1 uit Zaandam, de afdelingskampioen van dit jaar. MET BEN KOOL, Koningstr. 105, Tel. 3403 Atelier voor artistieke fotografie. ZONDAG 5 NOVEMBER DEN HELDER: Ned. Herv. gem., Nieuwekerk Weststraat. 10.30 uur ds. De Hoest: Palmstraat 10 uur, ds. Borg- hardt, 19 uur, de heer E. Wanders; Huisduinen 19 uur, ds. De Hoest. Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur, ds. Hamming, 10.45 uur, ds. Hamming, 17 uur, ds. Swen; Rehobothkerk 10 uur, ds. Swen, 17 uur, ds. Hamming. Geref. gem., Janzendwarsstraat, 10 en 16 uur, leesdienst; Vrijdag 19.30 uur, ds. K. de Gier van Lisse. Oud Geref. kerk Hoogstraat, 10 en 17 uur, lees dienst. Chr. Geref. kerk, Steengr., 10 en 17 uur, ds. J. Sobering. Geref. kerk (art. 31), Weststraat, 8.45 en 17 uur, ds. F. Tollenaar. Lutherse kerk, Wezenstraat, 10.30 uur de heer Dun van Alkmaar. Doopsgez. gem., Kerkgr., 10.30 uur, ds. J. J. J. van Sluijs. Oud Kath. kerk, Middenweg, 10 uur, heilige mis kapelaan Leverland van Egmond aan Zee. Evangelisatie Vijzelstraat, 10 en 19.30 uur, evang. I. Kuyper, 12 en 14.30 uur, Zondagsschool; Woens dag 20 uur, bijbelkring; Donderdag 19.30 uur, vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur, openluchtsamenkomt in de Vis- buurt, 21 uur, bidstond. Leger des Heils, Spoorgracht, Zaterdag 19.15 uur, bidstond, 20 uur, straatzang; Zondag 10 uur, heiligingsdienst, 18.45 uur open luchtsamenkomst in de Spoorstraat, 20 uur verlossingsaamenkomst; Maandag 14.15 uur, vrouwenbond. JULIANADORP: Ned. Herv. gem 19.30 uur, ds. Borghard.t. Geref. kerk 10 uur, leesdienst, 14.30 uur, ds. Swen. de route worden door de controleposten met een bepaald aantal strafpunten ge honoreerd. Wie de minste strafpunten verzamelt, is winnaar. Ter bestrijding van de kosten zal een klein inschrijfgeld (een kwartje per persoon) worden gevraagd. Men kan zich voor deelneming opgeven bij het hoofdbureau van pplitie en bij de secretaris van „Veilig Verkeer", de heer L. Orelio, Soembastraat 32. Voor de scholen zal een aparte regeling voor de aanmelding worden getroffen. Langs de betonweg tussen De Kooy en Van Ewijcksluis heeft een jonge een grote doos gevonden, die 23 fiets banden bleek te bevatten. De doos lag aan de kant van het Balgzandkanaal, half onder water. Omdat het vrachtje te zwaar was om mee te nemen, heeft de jongen van zijn vondst aangifte ge daan bij de politie. Bij onderzoek ont dekte deze, dat de doos ruim een half jaar ter plaatse moet hebben gelegen. De stalen velgdraden van de banden waren alle zwaar verroest. Het adres op de doos was met dikke krassen on leesbaar gemaakt. Hoewel nooit na vraag naar de banden werd gedaan, is het waarschijnlijk, dat zij van een vrachtauto zijn gestolen. Het is name lijk meer op buitenwegen voorgekomen, dat dieven per auto een vrachtwagen inhaalden, op het juiste moment op de laadklep oversprongen en dan stukken van de lading op de weg wierpen. Hun handlanger zette zijn auto even verder stop, zodat de buit op gemakkelijke wijze in veiligheid kon worden ge bracht. Vermoedelijk heeft iets derge lijks zich op de Balgweg afgespeeld. De afdeling Den Helder van de Christelijke Geheelonthouders-vereni ging doet op Maandag 20 November in het gebouw van de Evangelisatie aan de Palmstraat vertonen de boeiende Zweedse film: „De kinderen van de grote Fjeld". Deze geluidsfilm wordt gedraaid 's avonds om acht uur voor volwassenen (zestig cent) en 's mid dags om half vijf voor kinderen (twin tig cent). Kaarten voor deze voorstel lingen zijn in voorverkoop verkrijgbaar aan de adressen Singel 119, Van Ho- gendorpstraat 39 en Hoogstraat 42. Glazenwasser Anchelon heeft deze week wel pech gehad. Het begon met een aggressieve auto, die één van zijn ladders aan diggelen reed. Nauwelijks was hij van de schrik bekomen, of hij ontdekte dat een inhalige dame zich had ontfermd over een schraper, een handstoffer, een rubber raamveger en een zemenlap. Zoiets lijkt op broodroof. Alleen de emmers water hingen nog te schommelen aan de kar. In Julianadorp schijnt het geld voor het grijpen te liggen. Al verschil lende keren werden soortgelijke aan giften gedaan als gisteren. Nu kwam iemand bij de politie vertellen, dat een enveloppe met tien briefjes van tien was verdwenen uit een doos, die op een plank stond. De opengescheurde enveloppe werd later teruggevonden. Een baldadig knaapje van vijf jaar heeft de plafonnière, waarmee 's avonds de entrée van het GGD-gebouw wordt verlicht, kapotgegooid. Een tienjarige bengel had er pleizier in, een winkelruit in de Koningstraat aan scherven te slaan. Een paar andere jongens inviteerden de rode haan in de Christelijke opleidingsschool aan de Madoerastraat, door in de rijwielberg plaats een vuurtje te stoken. Een ander staaltje van waaraan vermoedelijk een genoot debet is, werd bij aangegeven door een dame kende had 's morgens om achterband van haar fiets, het huis stond, aan flarden vandalisme, ouder stad- de politie Een onbe- tien uur de die achter gesneden. HCSC 1 speelt morgenmiddag in Edam tegen EVC 1. Tussen beide ploe gen heeft altijd heel weinig kracht- verschil bestaan. De stand in deze af deling ziet er als volgt uit: Jong Holland 2 6 4 2 0 10 Dindua 2 5 4 1 0 9 Blauwwit 5 4 10 9 HCSC 5 2 12 5 Gouwzee Boys 5 2 0 3 4 EVC 6 114 3 HCSC 2 6 14 3 Andijker Boys 2 6 0 1 5 1 HCSC 2, dat nog slechts twee ver- liespunten heeft, ontvangt om half vier •Vrone 1. Het programma luidt hier verder: Breezand Boys "1CSC 4 HCSC 3HCSC 3, JVC a -HCSC a, HCSC b—Helder c (half drie). het fotograferen waard, maar laat foto's makèn die tot U spreken. BEN KOOL, Koningstraat 105. Tel. 3403 Gistermiddag is tegen zes uur de wielrijder C. Z. vrij ernstig gevallen doordat het balhoofd van zijn fiets brak. De heer Z. kwam uit de Sluis dijkstraat en zou juist de spoorbaan oversteken, toen de fiets in elkaar zak te. De wielrijder maakte een lelijke val en geraakte buiten bewustzijn. Hij bleek een bloedende wond boven het rechteroog te hebben opgelopen. De eerste hulp werd verleend door dè heer F. H. Boogert, waarna de heer Z. met een ambulancewagen van de G. G. D. naar het gemeenteziekenhuis werd overgebracht, waar hij ter ob servatie is opgenomen. De fiets, die in drie stukken was gebroken, is even later door een toevallig passerende vrachtauto van de fa. G. naar de wo ning van de heer Z. vervoerd. De dames en heren, die morgen meewerken aan de collecte voor het Christelijk Militair Tehuis, kunnen vanavond tussen zes en acht uur de bussen in het tehuis, Kanaalweg 106, in ontvangst nemen. Er zijn op het ogenblik een kleine dertig collectan ten. Wie hun gelederen wil versterken, zal vanavond met gejuich worden ont vangen. De hoofdagent G. van Poelwijk is met ingang van 1 November bevorderd tot brigadier van politie. De volgende leerlingen van mej. D. M. de Vroome, Van Hogendorpstraat 24, slaagden te Amsterdam voor het practijkdiploma machineschrijvén: de dames W. L, Boon, G. Smak, C. A. Pieters, J. Lugtenborg, W. Steenaard en M. Swart, en de heren G. Meynen en H. Vlot De avond, waarop Handel's „Mes sias" door het Toonkunstkoor wordt uitgevoerd, is nader vastgesteld op Woensdag 13 December. Wie zich spoe dig bij de secretaris, Javastraat 112, als donateur opgeeft, kan rekenen op een (kosteloze) gereserveerde plaats in de Nieuwe kerk. Hedenavond spreekt prof. dr. W. Bleeker voor de Volksuniversiteit in Casino over het ondérwerp „Uit de weerkeuken van het KNMI te De Bilt". De H. S. V. „De Lyceïst" geeft op Donderdag 16 November in Casino een opvoering van het toneelstuk „MRS O" Vorige week heeft zich hier ter stede één geval van de besmettelijke ziekte roodvonk voorgedaan. Tijdens een vergadering, die gister avond in „Casino" werd gehouden, is de afdeling Den Helder van de Neder landse Vereniging van Christelijke kantoor- en handelsbedienden toege treden tot de plaatselijke afdeling van de Bedrijfsunie van de samenwerkende organisaties van handels- en kantoor bedienden. Deze Bedrijfsunie omvat nu dus de Algemene Nederlandse Bond van handels- en kantoorbedienden en handelsreizigers ..Mercurius", de Ne derlandse R. K. Bond van Handels-, kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" en de Neder landse Vereniging van Christelijke kan toor- en handelsbedienden. Als voorzitter van de plaatselijke Bedrijfsunie die beoogt de belangen van alle aangesloten leden te beharti gen, treedt op de heer M. Duschman, Spoorstraat 20. Vice-voorzitter is de heer J. de Kraker, Joubertstraat 67 en als secretaris fungeert de heer W. Steffens, Koekoekstraat 34. Precies tien jaar, nadat de drogiste rij van de heer P. Plaatsman aan de Sluisdijkstraat door bommen werd verwoest, is het bedrijf uit zijn gs her rezen. Op dezelfde plaats, tegenover de Gravenstraat, is onder architectuur van de heer J. J. van der Leek een fraai nieuw pand opgetrokken, waarin behalve de drogisterij en een berg ruimte, ook de woning van de heer Plaatsman werd ondergebracht. De ruime, moderne winkel werd zodanig ingericht, dat alle drogerijen, pharma- ceutische artikelen, homoeopatischei geneesmidelen en een uitgebreide sor tering verpakte waren overzichtelijk konden worden uitgestald. Het pand werd gebouwd door de aannemer L. Plaatsman. Het schilder werk werd verzorgd door de firma Hoogerduyn en het lood- en zinkwerk door de heer J. van Dam. Bij de opening gaven burgemeester mr. G. D. Rehorst en wethouder P. S. van der Vaart blijk van hun belang stelling. Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" is gister morgen naar Rotterdam vertrokken. Het is morgen hoog water om 0.35 en 14.00 uur, en laag water om 7.35 en 19.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 8.3 graden Celsius. UITBREIDING VAN YPENBURG BEGONNEN In het kader van de uitbreiding van het vliegveld Ypenburg is men begon nen met de staalconstructie van een nieuwe hangar, Onlangs vertelden wjj onze lezers middels een brief van Reyer Pieterse reeds over de boottocht naar Australië. Dat de heer Pieterse toekomstige emigranten enkele waardevolle tips heeft gegeven, bleek, toen wij dezer dagen een schrij ven ontvingen van de heer Th. Conneman, die eveneens naar Australië is ver trokken. Het was ook voor deze stadgenoot een vreemde gewaarwording, toen hij in een douchecel, afgeschermd met een gordijn, een hoeveelheid zout wa ter over zich heen kreeg. Verder raadt ook de heer Conneman aan om dek- stoelen mee te nemen. Elke dag wordt voorts Engelse les gegeven en men doet zijn uiterste best om de passa giers met diverse spelen bezig te hou den. Is het bedtijd geworden, dan brengen de mannen hun vrouwen naar een hut of een slaapzaal. Zij nemen dan afscheid van elkaar, zoals vroeger in hun verkeringstijd. Over de hut accommodatie is de heer Conneman niet erg te spreken. Hij schrijft over twee vier hutten, waar de schotten tussen Van het bestuur van de Speeltuin vereniging Den Helder vernamen wij, dat de inschrijving voor deelname aan het Sinterklaasfeest voor de speeltuin- jeugd sluit op 8 November. Het in schrijfgeld bedraagt veertig cent. De kinderen kunnen zich opgeven bij mevrouw Meerman, Rozenstraat 26, of bij de heren C. Mallet, Ruyghweg 209, B. van Vliet, Sternstraat 14, H. van Smit, Begoniastraat 69, Valk, Olivier- van Noortstraat 9 en J. Omen, J. H. v. Linschotenstraat 55. Voor de kinderen van zes tot twaalf jaar worden op 6 December in Casino twee feesten met attracties gegeven, waarbij ook St. Nicolaas aanwezig zal zijn. Voor de kleuters van drie tot vijf jaar worden op dezelfde dag in de tui nen feesten georganiseerd. Ook daar zal de Goede Sint niet ontbreken. Wie iets meer over deze Sinterklaas- feestetn wil weten, kan zich wenden tot de secretaris, de heer J. Janzen, Reigerstraat 27. EXAMEN Onze stadgenoot, de heei G. A. Bus- sing is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het ingenieurs- examen voor electrotechnisch ingenieur. uit zijn gebroken. Daar zijn dan krib ben twee driehoog opgesteld. De mannen zijn gescheiden van hun vrou wen en kinderen. De heer Conneman slaapt in een hut waarin acht mannen zijn ondergebracht. Zijn vrouw daar entegen slaap in een hut, waarin twee en twintig kribben drie-hoog staan. In deze hut vinden zes vrouwen en twaalf kinderen plaats. Heeft men slaapzaalaccommodatie, dan komt men in het ruim. Hier zijn de bedden twee aan twee en in rijen, drie-hoog, opge steld. In zo'n ruimte liggen ongeveer honderd mensen. Ook hier kan men het goed en slecht treffen en ook hier zijn de mannen van hun echtgenoten gescheiden. Op bepaalde uren mogen de vrouwen door hun echtgenoten worden bezocht. Dat is, aldus de heer Conneman, ook wel nodig, daar vele mannen helpen bij de verzorging van de kinderen. Verschillende pasagiers zijn van me ning dat de reis per vliegtuig gemaakt de emigranten veel teleurstelling zal besparen. Over het algemeen wordt dan ook aangeraden mits men het kan betalen natuurlijk de overtocht per vliegmachine te doen. (jpCCoccoceco: ONTBIJTLAKENS in prachtige be drukte bloemdes- sins, 135 x 160 vanaf idem wit met gekl. rand 140 x 175 'uitdessin 114 x 114 ONTBIJTLAKENS om te borduren vanaf KLEEDJES om te borduren vanaf 5LUISDUKSTRAAT 73 Bij het dezer dagen te Den Helder gehouden examen machineschrijven, slaagden voor het diploma handelsty piste de dames M. Booden, B. M. v. d. Velde, A. E. Willinge en L. J. Zagt. Voor het diploma machineschrijven A. slaagden de dames A. Asjes—Middel beek, M. Booden, J. C. van Bijnen, M. Geerligs, C. C. Koomen, D. E. Meijer, J. P. Meppelink, H. A. Nagtegaal, P. M. Oderkerk en M. P. Zegwaard en de heren A. J. de Bont, W. J. v. d. Heu vel, K. Luiting en C. D. Smit. Allle ge slaagden waren leerlingen van het In stituut „Mercurius" te Den Helder. „DAT BEN IK" heeft U er niet bij te zeggen, wanneer U een foto geeft die BEN KOOL maakte. Atelier voor artistieke fotografie, Koningstraat 105. Telefoon 3403. De afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen kwam in hotel Texel te Den Burg bijeen. De avond was goed bezocht. Mevr. Bakker trad als vioe-voorzitster op. Zij memoreerde het overlijden van de vroegere voorzit ster, mevr. Keijser-Boelier. Laatstge noemde had, aldus spreekster, alles voor de afdeling over. Zij was zonder twijfel de ziel van de Bond. Grote dank en warme hulde werden haar ge bracht voor het vele werk, dat de Texelse afdeling tot een bloeiende ver eniging maakte. Vervolgens gaf mevr. Meindertsma een verslag van haar bezoek aan de Volkshogeschool te Bergen. Dit keu rige verslag werd door de dames zeer gewaardeerd. Daarna trad mevr. Beum- kes-Schijff uit Zaandam op, die als sopraan enkele stukken op verdienste lijke wijze vertolkte. Door de leden werd besloten dit jaar geen feestelijke jaarvergadering te houden vanwege het verscheiden van mevr. Keijser. In Januari zal tot verkiezing van een nieuwe voorzitster worden overgegaan. De cursisten van de Rhetorclub op Texel maken goede vorderingen. Deze Rhetorclub, uitgaande van het Delftse Instituut voor psychologie, beoogt de cursisten de z.g. spreekangst te doen overwinnen, zodat men zich vrij en zonder enig voorbehoud kan uitdruk ken .De cursisten gaven dezer dagen blijk van hun vorderingen en wel op de vijfde cursusavond, de z.g. familie avond. Ongeveer vijftig personen woon den deze bijeenkomst bij. Door de cur sisten werden onderwerpen van de grootst mogelijke verscheidenheid op vlotte wijze behandeld. Duidelijk kwam naar voren het belang en de grote waarde van het volgen van deze cur sus. De belangstellenden die deze avond bijwoonden waren vrijwel zonder uit zondering enthousiast. Over twee we ken zal door de club de slotavond wor den gehouden, welke openbaar is. Wij verwachten op deze avond veel belang stellenden en wellicht adspirant-cur- sisten Enige personen hebben het initiatief genomen tot de oprichting van een speeltuinvereniging. Reeds vele jaren gingen stemmen op, om te Den Burg een speeltuin in te richten. Tot verwezen lijking is het echter nooit gekomen. He denavond wordt een vergadering be legd in Hotel De Zwaan te Den Burg. Alle ouders worden uitgenodigd om de besprekingen bij te wonen. De bedoe ling is op deze avond te komen tot op richting van een vereniging. MARKTBERICHT Den Burg, 29 Oct. Aangevoerd werden 16 koeien van 650—850; 4 pinken 32"400; 16 graskalveren 170220- 19 lammeren 40—60; 14 schapen 80-100- 28 biggen 45—60 en 9 n. kalveren 35— 50. De besommingen van Donderdag wa ren: trawlers, IJm. 183 f18.900; een stoomtrawler f 18.700; haringloggers KW 67 f6.780; KW 29 f4.170; KW 23 f2.990; kustvissers, KW 189 f265; IJm 213 f165. Prijzen per kg: heilbot 2.45—2.30; gr. tong 2.502.30; gr. m. tong 1.53145- kl. m. tong 0.95—0.89; kl. tong I 0.85— 0.70; kl. tong II 0.85—0.66; tarbot I 1 34 —1.24. Prijzen per 50 kg: tarbot IV 44—32- tongschar 72—68; gr. schol 69; gr. m'. schol 79; kl. schol II 47—21.50; schar 20—8; verse haring 17.50—10.70; ma kreel 67—56; gr. m. schelvis 57.5049; kl. m. schelvis 47.50—41.50; kl. schel vis I 42.50—38; kl. schelvis II 27—16; wijting 19—8; gr. gul 45—36; mid. gul 3932; kl. gul 2827; ham 41; poontjes 8.50—8; kl. koolvis zw. 23; kl. koolvis wit 28—27. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 186—120; gr. koolvis zw. 51—40; gr. koolvis wit 67. De aanvoer bedroeg 3350 kisten, waarvan 1010 met haring. Op het bureau van de Zuiderzeewer. ken in Den Haag is aanbesteed het bouü wen van een magazijn met werkplaat, sen en garage nabij de schutsluis te Den Oever. Voor deze aanbesteding kwamen elf inschrijvingen uit de bus namelijk: G. Bakker, Den Oever, voor f 19.650; D. Bakker en Zn, Den Oever f 19.932; C. J. Koorn, Den Oever' f 19.937; S. Dekker, Hippolytushoef f 19.990; J. Kuipers, Zurich (Fr.)' f 22.282; K. de Klerk, Huisduinen' f 22.600; fa. Gebr. Tuin, 't Zand, f 22.680; fa. Gebr. Smit, Den Helder, f 27.800; fa, W. Hermans en Zn., Den Oever f 27.980; G. Weerstand, Urk, f 31.000; fa! Kramer en Losman, Urk, f 32.400. De gunning volgt later. Ongeveer zestig ouders waren aan wezig op de Ouderavond van de Open bare Lagere School te Den Oever. Na dat het hoofd der school, de heer R. Jofriet, de aanwezigen hartelijk had verwelkomd, deed hij enige mededelin- gen over in de school aangebrachte verbeteringen en over het godsdienst, onderwijs, dat onlangs een aanvang heeft genomen. Daarna sprak hij over Onderwijsvernieuwing en sociale vor ming. Aan de hand van voorbeelden aan de dagelijkse schoolpractijk ont- leend, betoogde hij, dat de meerdere vrijheid, die de nieuwere werkmethode aan de kinderen biedt, slechts dan tot haar recht komt, als daarmee opvoeding tot verantwoordelijkheid voor het ge heel gepaard gaat. Ook sprak hij over het nieuwere taalonderwijs, waarbij meer aandacht dan te voren besteed wordt aan het spreken en dramatiseren. Daarom zal ook een proef genomen worden met het opvoeren van enkele toneelstukjes op het a.s. St. Nicolaasfeest. Over dit feest werd nog nader gesproken. In de pauze werd het werk van de kinderen bekeken. Besloten werd om voortaan eens in de maand de ouders gelegenheid te geven dit te doen, daar er op een ouderavond meestal te wei nig tijd voor beschikbaar is. Na enke le opmerkingen bij de rondvraag ge maakt, te hebben beantwoord, sloot de heer Jofriet deze gezellige bijeenkomst, die zeer zeker de band tussen school en huis heeft versterkt. Dit jaar werd aan de visafslag te Urk in totaal aangevoerd 1.408.729 pond kuilpaling voor een bedrag van f 1.082.677,13. Het vorige jaar waren deze cijfers resp. 1.307.251 pond en f 1.147.013,38. Hoewel dus de aanvoer iets groter was, daalde de gemiddelde prijs per pond van f 0.87% tot f 0.77. De aanvoer van lijnpaling was daaren tegen minder dan het vorige jaar. De aanvoer bedroeg 126.632 pond ten be drage van f 124.910,21. In 1949 waren deze cijfers 147.636 pond en f 165.585,91. Het prijsverloop vertoonde hier dus wel een bijzonder grote daling. De aanvoer van nest bereikte dit jaar reeds een totaal van ongeveer 3500 ton (in 1949 ongeveer 1750 ton). Het mag worden aangenomen, dat deze aanvoer door de behoorlijke vangsten van bliek nog groter zal worden. De resp. bedra gen voor 1949 en 1950 waren f 82.974,79 en f 218.926,70. NETTENFABRIEK ONTSLAAT AL HET MANNELIJK PERSONEEL De laagste tijd werden alle manne lijke arbeiders aan de nettenfabriek van Von Zeppelin alhier, ontslagen. In plaats daarvan werden uitsluitend meisjes in dienst genomen. Ook de heer T. v. d. B., die veel heeft bijgedragen tot de huidige omvang van dit nieuwe bedrijf, kreeg ontslag. Voor de bevol king was dit massa-ontslag zeer teleur stellend. Nu vanaf vansi 4.65 SPOORSTRAAT 103 Het woningbouwprogramma, zoals de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting dat in December 1949 3811 de Tweede Kamer heeft voorgelegd) voorzag in de bouw van 38.000 (oor spronkelijk 35.000) woningen in 1943. van 40.000 in 1950 en van 45.000 in 195L Met een jaarlijkse stijging van 5000 wo ningen zou de jaarproductie in 1953" zUn opgelopen tot 55.000 woningen. Op grond van de werkelijke produc tie in 1949 (rond 43.000) en de waar schijnlijke productie in 1950 ^'on„ 47.000) valt te verwachten dat deze top een jaar eerder, n.1. in 1952 zal worden bereikt. Het hoofdbestuur van de VARA heeft een telegram aan de regering 2e zonden, waarin adhesie wordt betuig met de resolutie van het bestuur v de Partij van de Arbeid aangaande hervatting der diplomatieke betrekki gen met Spanje. Verzocht wordt, bij de VN ingediende voorstel dienaa gaande niet te steunen.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2