De Orchidee, schoonheid en bloem van bijzondere vol van romantiek kTrr f" -■« 5S££S Voor praten met Moskou is de tijd nog niet rijp Nota van Minister Spitzen aan de Tweede Kamer Regering-Adenauer in een lastig parket geraakt Daders beïnvloed door communisten Na zeven groei-jaren de eerste loem Er beslaan zestienduizend (bekende) soorten KAMERCULTUUR IS MOGELIJK De belastingontwerpen Nog twee amendementen STAAT CONTRA KERK IN POLEN Extra uitkering aan oud exploitanten voorgesteld Zweedse koning wordt niet gekroond Teveel gebrek aan goede trouw Eerlang Bondsdagdebat over herbewapening Harry Truman bleef onbewogen Populariteit van de President gegroeid Koningin wenst President Truman geluk Kolentekori in Ruhrgebied? KERKELIJK NIEUWS KIJDAG 3 NOVEMBER 1960 '•SO CATTLeyAVRpOWeLJjKE. BLOEN. jaren van voortdurende en kn'nth», eerst te bloeien. Het zijn zeven elegante en voornZ b.oemetbez'/ho'udTWi^H "Ch met de kweek van d-e aanvaardt, vindt er een bronst* W,C deZe ZOrg uit pure liefhebberij CR ZIJN in ons land een-en-twintig beroepskwekers: zeven grote bedrij ven en veertien kleinere. Van de zeven grotere doen drie aan im- en export, waarbij de hele wereld het werkterrein geworden is. Men moet over een der gelijk bedrijf niet gering denken. De bezoeker behoeft zich niet te verbazen, wanneer hem op zeker ogenblik ge sproken wordt over een werkkapitaal van enige honderdduizenden guldens, wanneer, hem losweg meegedeeld wordt, dat op een tafel van slechts enkele meters lengte in de zaadkas (het hart van de onderneming) voor een handelswaarde van vijftig zestig duizend gulden staat uitgestald, wan neer hem een plant in pot wordt voor gehouden, die vier-, vijfhonderd of zelfs wel duizend gulden moet kosten. „Stamboekvee" noemt de vakman de kostbare producten, waarvan hij alle levensbijzonderheden in een aparte en zeer nauwkeurige administratie gere gistreerd heeft. „Orchideeën zijn duur", zegt de in onwetendheid levende leek, die alleen tegen de prijs aankijkt. „Betrekkelijk", zegt de vakman. „Het duurt zeven jaar, voordat er een bloeiende plant uit een zaadje gegroeid is. Na zeven jaar kan soms blijken, dat alle moeite en zorg bij het zoeken naar een nieuwe variëteit vergeefs ge weest zijn. Om de twee jaar moeten de planten verpot worden. Van 's morgens zes tot 's avonds zes verpot een vak man maar vijftien tot twee-en-twintig zware planten. In dezelfde tijd kunnen vijf a zesduizend geraniums verpot worden. Niet alleen de lange kweek- duur, maar ook de bijzondere zorg die betracht moet worden, maken de bloe men zo kostbaar. Grote kassen moeten dag en nacht op dezelfde temperatuur gehouden worden. Het is een tempera tuur, die gelijk met de vochtigheids graad van de omringende lucht wisselt al naar gelang de soort die gekweekt wordt. Temperatuur en vochtigheids graad moeten nauwkeurig overeen ko men met die van het land, waar de plant inheems is. Of dat nu Brazilië, Mexico, China of Indonesië is. „Betrekkelijk" duur zijn de bloemen ook nog om een andere reden. Men koopt bloemen om er schoonheid van te genieten. Hoe langer dat genot duurt, des te lager wordt de prijs per „genotsogenblik", om het maar eens onpopulair en ingewikkeld te zeggen We bedoelen er alleen maar mee, dat de koper moge bedenken, dat een or chidee van acht dagen tot langer dan een maand houdbaar is. De houdbaar heid wisselt met de soort. De meest aantrekkelijke kleursoorten zijn het eerst weg. Enorme verscheidenheid. FR IS geen plantenfamilie, die zo'n grote verscheidenheid van bloem vormen en -kleuren biedt als de orchi deeën. Maar ook is het na de grassen de meest verspreide plant ter wereld De orchidee groeit in de tropische ge bieden, in de gematigde zones (in ons land dertig a veertig soorten), maar ook aan de voet van de eind-morenes in de gletsch'ergebieden (Himalaya). De meest bekende bloem is de Catleya. Met haar flamboyante kleu ren (puper-lila en paarsrood) is zij een opvallende verschijning in bloemen- zaken en op recepties. Oorspronkelijk hoort deze soort thuis in de vochtig- warme en schier ondoordringbare oer wouden van het Amazone-gebied. Er zijn mannen, die er hun levenswerk van maakten naar deze planten te zoe ken. Van de Venusschoentjes, anders ge noemd Damesmuiltjes of Ladyslippers er wel vierhonderd variëteiten. huiskamer te kweken. De heer G. Fris te Zaandam heeft er al een zekere vermaardheid in gekregen ais ama teur. Deze kweekt ze in een dakka mertje. En hoe? Het zal te zien zijn op de zeer bijzondere internationale orchideeënexpositie, die tot 8 Novem ber (voor het eerst sinds 1935 in ons land) in het Indisch Museum te Am sterdam wordt gehouden. zijn er wel viernonueiu va.. Karakteristiek is de altijd pantoffel- vormige lip. En dan is er de Vanille. Wist u, dat het bekende vanillestokje uit de pro visiekast de zaaddoos is van een orchi dee? De vanille is een klimmende or chidee, die meters-lange takken vormt en onopvallende bloemen draagt. Om de vanillestokjes te krijgen worden deze bloemen bevrucht. De stokjes zijn de rijke vruchten, gefermenteerd en spe ciaal behandeld. Moeilijk vak Wie mocht denken, dat hij met bo venstaande gegevens alles weet van deze wonderlijke plantenfamilie, ver gist zich. Het is de bezoeker van een kwekerij onmogelijk meer dan een vluchtige indruk vast te houden, zo ontzagwekkend veel is er, dat het be schouwen waard is. ,.Ik heb twaalf jaar nodig gehad na wijn studie om er een beetje in thuis te raken", zegt ons de heer F. M. H v d. Ven uit Hoorn de voorzitter van de Ned. Vereniging voor Orchideeën kwekers en directeur van de Hoornse Kwekerij „Anggrek". Anggrek is de Maleise naam van orchidee, vertelt hij. (Vervolg van pagina 1) De communistische heren Gortzak en Hoogcarspel sloten de rij der sprekers. In de avondvergadering kwam de mi nister zelf aan het woord. Deze memo reerde uitvoerig de geschiedenis van de nota van wijzigingen en sprak er zijn vreugde over uit, dat deze dade lijk in behandeling waren genomen Gaarne had spreker van de heren Van der Heuvel en Ritmeester vernomen, welke bezuinigingen dienden te wor den ingevoerd. Aan de bezwaren van de heren Lucas en Hofstra achtte hij in ruime mate tegemoet gekomen te zijn. Er kwamen bij de replieken nog een amendement-Hofstra los, dat een ge leidelijk verminderende verlichting van de belasting op inkomens boven f 15000 in hield. Zou dit worden aangenomen, dan wilde hij een amendement indie nen, dat de verhoging van de omzetbe lasting op diensten zou doen vervallen. Van de heer Hoogcarspel was er voorts een amendement strekkende tot ver laging met f 50 van alle bedragen aan inkomstenbelasting voor inkomens van f 990 tot en met f 11.999. De stemming over deze amendemen ten en over artikel 1 van het ontwerp werd aangehouden. De artikelen 2 tol en met 6 werden aangenomen, nadat er enig dispuut was geweest over een tweetal amendementen, ingediend door de heren Lucas en Van de Wetering, strekkende tot verlichting van de druk op personenauto's, welke een werkne mer mede voor particuliere doeleinden gebruikt. Daarbij zou de catalogusprijs in aanmerking moeten worden geno men. Nadat de minister er het zijne van had gezegd, trok de heer Lucas zijn amendement in en wijzigde de heer Van de Wetering het zijne zodanig, dat minister Lieftinck het kon overnemen. Vandaag wordt het debat voortgezet. ZES LABOURMEERDERHEID TOT ZETELS GEDAALD. De Britse conservatieven hebben in een tussentijdse verkiezing te Oxford gezegevierd met een meerderheid van 7.198 stemmen. De meerderheid van Labour in ht Lagerhuis is tot zes ze tels gedaald. Anggrek Boelan is Maanorchidee, een zuivere import uit Indonesië en be kend als bruidstakje. De heer Van de Ven toont ons de smetteloos witte bloemen. Personeelsleden moet men zelf ge heel opleiden. Zelfs de Landbouwhoge school is geen opleidingsinstituut voor orchideeënkwekers. En zo verneemt de bezoeker de ene bijzonderheid na de andere. Het zaad heeft 7-24 maanden nodig om tot rij ping te komen. De orchideeën staan alle in potten. Ze worden gekweekt op varenwortel, beukenwortel en mos. Hoe oud de planten kunnen worden, is niet te zeggen.- Eenmaal volwassen, geeft de plant elk jaar een of meer nieuwe bloemscheuten. De orchideeën cultuur is voornamelijk de kunst van het watergeven. Daarnaast heeft de vakman nog enkele andere zorgjes: het kweken van nieuwe variëteiten, be strijding van tropische ziekten, het po gen de bloeitijd te verlaten, enz. enz. Ook huiscultuur. Het is mogelijk die soorten, die een droge atmosfeer nodig hebben, in de Exploitatie van radiocentrales De Poolse regering heeft het r.k. episcopaat in Polen ervan beschuldigd dat het de in April gesloten overeen komst tussen kerk en staat niet wil na komen. Zo heeft het de benoeming van drie bisschoppen in het gebied ten Westen van de kortelings erkende Oder -Neisse-grens nog steeds niet definitief gemaakt. Hiertegenover heeft het epis copaat gesteld, dat' de regering aan vijf honderd priesters het geven van gods dienstonderwijs onmogelijk heeft ge maakt. De minister van Verkeer en Water staat heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen inzake de exploi tatievorm van de radiodistributie, waarin is opgenomen een prae-advies, samengesteld in onderling overleg tus sen vertegenwoordigers van de PTT en de Bond van Exploitanten van Radio centrales. Dit bevat de voorwaarden, waarop de BERG bereid is, de exploi tatie van de radiocentrales opnieuw op zich te nemen. De BERG stelt zich voor, een tarief van f 36 per jaar te heffen. Bij dit be drag zal aangenomen, dat tal van vóóroorlogse heffingen niet worden verhoogd, de exploitatie zelfs bij een daling van het aantal aangeslote nen tot op 300.000 nog lonend zijn. De minister vindt, dat er niet vol doende reserve is voor het geval de da ling van het aantal aangeslotenen zich mocht voortzetten tot beneden het als lonend aanvaarde minimum. De ver plichting tot vorming van zulk een re serve zou echter de exploitanten al te zwaar belasten. Bovendien zullen al lerlei vóór 1941 bestaande rechten waarschijnlijk zeer aanzienlijk worden verhoogd. Om nu een zuivere uitspraak door de leden van de BERG over voortzet ting van het bedrijf mogelijk te ma ken, stelt de minister voor, een aan vullende vergoeding van f 4 per aan sluiting te betalen, indien de exploita tie in handen van de PTT blijft. Als basis hiervoor wordt genomen 't aan tal aansluitingen op 1 Mei 1947, dat toen 480.000 bedroeg. Bij de naasting, m 1941 waren het er 360.000. De leden van de BERG kunnen nu uitmaken, of zij hun cen trale al dan niet terug willen hebben. Koning Gustaaf de Zesde Adolf zal niet worden gekroond. De nieuwe Zweedse koning volgt hiermede het voorbeeld van zijn vader. Deze wenste evenmin gekroond te worden, omdat hij daaraan „teveel plechtigheid" ver bonden vond. (Van onze diplomatieke medewerker). ^MERIKA IS BEREID tot onderhandelen, nu en altyd, heeft president Truman zeer onlangs nog eens verklaard. Maar hy liet er geen twyfel aan bestaan, dat hy onder de huidige omstandigheden eigenlijk niets van een nieuwe conferentie met de Russen verwacht. Dat kan ook moeiiyk andera. Wil een dergeiyke byeenkomst van de Grote Vier of van Amerikanen em Russen samen uitmonden in een beëindiging van de koude oorlog en da« moet immers het doei zyn dan zal er eerst een verandering dienen te ko men in bepaalde opvattingen van Moskou omtrent de organisatie van een werkeiyke vrede. En alle gematigdheid, die Wisjinsky in zyn redevoeringen in Flushing Meadows betracht, vermag niet te verbergen, dat by de heersers in het Kremlin goede wil nog ver te zoeken is. QM RUSLANDS gebrek aan belang stelling voor een vergelijk, dat de wereldvrede zou kunnen waarborgen, vast te stellen, behoeft men slechts naar Duitsland en Oostenrijk te kij ken. Om met het laatste land te be ginnen: Al bijna een jaar lang ligt een vredesverdrag op de ondertekening te wachten. Dat de vertegenwoordi gers der Grote Vier het over de be palingen daarvan ten slotte eens kon den worden, is te danken aan het feit, dat de Amerikanen, Britten en Fran sen voor negen tienden aan de Rus sische wensen tegemoet kwamen. Maar ondanks deze concessies wei gert Moskou, op grond van doorzich tige uitvluchten, zijn handtekening te zetten onder de clausules, waaraan het zelf zijn goedkeuring heeft ge hecht. En van de, door niets gerecht vaardigde, voortgezette aanwezigheid van Russische militairen en ambtena ren in Oostenrijk maakt het misbruik, door de leden van de kleine Oostenrijk se communistische partij op te leiden tot saboteurs en guerillastrijders. In Duitsland hebben de Sowjets bij zonder gevaarlijke conflictstof opge hoopt door de Oostduitse „volkspoli- tie" op militaire leest te schoeien, zulks in strijd met alle door de Grote Vier in Yalta en Potsdam gemaakte afspraken. Nu het Westen daardoor gedwongen is, de republiek van Bonn een veiligheidsapparaat toe te staan, schreeuwen de Russen moord en brand en trachten zij deze tegenzet te ver hinderen. Natuurlijk zouden zij dat gemakkelijk kunnen doen, door de Oostduitse militaire formaties te ont wapenen. Maar daaraan denkt Mos kou niet, want inderdaad wenst het geen voor alle partijen ongevaarlijk Duitsland het wenst een Duitsland, waarin de communisten de baas zijn. Daarom liet het ook een Kominform conferentie, die in Praag naar het pijpen van Molotow gedanst heeft, vier onvervulbare eisen aan het Westen stellen. Theorie en practijk. De Russen willen met de Ameri kanen, Britten en Fransen een ver klaring ondertekenen, waarin wordt gezegd, dat zij zich zullen verzetten tegen een herbewapening van Duits land. Maar de Russen zijn met her bewapening in het door hen bezette gebied al lang bezig, terwijl er in de republiek van Bonn nog niets van die aard is geschied. In de tweede plaats eisen de Russen, dat alle beperkin gen voor de ontwikkeling der Duitse vredeseconomie worden weggenomen Het voorstel-Pleven heeft de ontwik keling van het vraagstuk der herbewa pening van Duitsland sterk vertraagd. Daardoor is de regering-Adenauer in een moeiiyk parket geraakt. Binnen enkele dagen zal zij met deze penibele (Van onze correspondent in Washington). HET DR.AMA op de drempel van „Blair House" waarvan Truman enkele ogenblikken ooggetuige was, toen hy opgeschrikt door schoten door het slaapkamerraam bleef kyken, tot een Geheime Dienstman hem „go back!" toeschreeuwde, werpt een schril licht op het verdwaasde Portori- caanse nationalisme, welks leiders onnozele volgelingen tot hun wandaad in spireerden. De toedracht van de schietparty is tot in details bekend. Wan neer de daders hun plannen 35 minuten later hadden uitgevoerd zou de Pre sident aan een groter gevaar blootgesteld geweest zyn, doch ook dan was Truman (op weg naar een inwydingsplechtigheid van het gedenkteken voor Sir John Dill)) voortdurend omringd geweest door een nimmer in waakzaam heid verslappende lijfwacht, bestaande uit scherpschutters, elk van een enor me physieke kracht. De fantastische snelheid waarmede de bewakers van „Blair House" op de aanslagpoging reageerden wekt de bewondering voor het optreden van de Geheime Dienst, die sedert zeventien jaar niet op de proef was gesteld. Drie Amerikaanse presidenten Lincoln, Garfield en MacKinley zijn bij een aanslag vermoord. Op Theo- door en laatstelijk op Franklin Roose. velt gepleegde aanslagen zijn mislukt. Truman liet door geen blik of ge baar zijn emotie over het gebeurde merken, toen hij op het vastgestelde istip naar de ceremonie voor Sir Jchn Dill uitreed. Zijn secretaresse vertelde", dat Truman door het gebeur de onbewogen was gebleven, doch dat hij begaan was met de slachtoffers on der de bewakers. De president belde zijn dochter Margaret in Boston op om haar te verzekeren, dat hij ongedeerd was en haar te vertellen, dat zij haar vastgestelde concert moest laten door gaan. De onafhankelijkheids-strijd aan Uncle Sams achterdeur is niet te ver gelijken met soortgelijke uitbarstingen in andere tropische delen der wereld. Het eiland Portorico is Amerikaans gebied sedert 1898 en geniet sinds 1917 verstrekkende autonomie, zich uiten de in een eigen parlement en een eigen belastingstelsel. De Portoricanen genieten stemrecht en het Amerikaan se burgerschap. Armoede en luiheid drijven grote aantallen hunner naar New York, waar zij 'n aanzienlijk deel van de negerbuurt Harlem bewonen en in de ellendigste omstandigheden le ven, die allerminst bevorderd worden door het feit, dat zij zich met lijf en ziel verkocht hebben aan doorgaans uiterst linkse politici, die hun reis naar New York financierden. Het be staan in Harlem is voor menig Porto- ricaan nog luxueus in vergelijking met de omstandigheden in hun eigen land. Het „Portoricaanse nationalisme", waarvan onder de in New York wo nende Portoricanen talloze exponen ten voorkomen, wordt in wezen aange moedigd door de communisten. Zoals in verscheidene soortgelijke gevallen valt het feit op, dat de dader ook thans „een bescheiden onopval lend man is, van wie niemand een ag- gressief optreden verwacht had". De vrouw van de gewonde „Collazzo" ver klaarde „trots op haar man te zijn, die de wereld heeft bewezen, dat de Por toricanen niet langer slaven willen zijn". In alle lagen van het volk en in de beide politieke partijen heerst vreug de om het feit, dat Truman ongedeerd is. De gebeurtenis heeft de persoon lijkheid van de „kleine man Truman", dierbaarder gemaakt voor iedere Ame rikaan. H.M. de Koningin heeft president Truman het volgende telegram ge stuurd: „Ik betuig u mijn welgemeen de gelukwensen met uw gelukkige ont snapping bij de aanslag op uw leven". Ook tal van andere staatshoofden hebben de president geluk gewenst met zijn gelukkige ontsnapping aan de moordaanslag. kwestie voor de Bondsdag moeten ver schijnen, zonder dat zy kan steunen op een duidelijk standpunt van de Weste- lijke mogendheden. De oppositie doet intussen al het mogelijke, om politieke munt te slaan uit de nieuwe verwikkelingen. Schu- macher heeft zijn opvatting, dat slechts een volksuitspraak en een wijziging van de grondwet de weg naar deelne ming aan Europese militaire verster king zouden openen, door de socialis tische fractie laten bekrachtigen. De kanselier wil desondanks de zaak doorzetten, ook wanneer hij slechts op de kleinste meerderheid van de Bonds dag zou kunnen steunen. De geallieer den achten echter de medewerking van de oppositie aan zulk een belangrijke beslissing zeer gewenst. Overigens zijn ook de socialisten onderling verdeeld. De Berlijnse leden van de socialistische fractie zouden zich achter de herbewa pening willen stellen. Een andere groep wil haar principieel afwijzen en ten slotte wil de partijpers uit het contact tussen Schumacher en Niemoeller een blijvende samenwerking tussen partij en belijdende Kerk doen ontstaan, die dus ook andere kwesties zou raken. De leidende figuren uit de Evangelische kerk zijn hiervoor echter allerminst te vinden. Zij menen, dat clericale politiek moet worden vermeden en dat de kerk zich niet in politieke zaken mag men gen. In het Ruhrgebied dreigt een tekort aan kolen. De staalindustrie wordt thans snel uitgebreid, om te kunnen voldoen aan de verwachte vraag voor de herbewapening. Er zijn in Augus tus en September orders binnengeko men in een omvang die bijna twee maal zo groot was als de productie. Men zal nu de cokes voor de industrie rantsoe neren, evenals kolen voor huisbrand. De productie van staal zal er waar schijnlijk door worden beperkt. De mijndirecties overleggen invoering van een premiestelsel, teneinde de arbei ders tot grotere prestaties 1« prikkelen. en een herstel van' het oorlogspoten tieel wordt verhinderd. Maar het zijn juist de Russen, die in Oost-Duits- land de fabrieken hebben leeggeplun derd en de nog intact zijnde op grote schaal voor die uitrusting van hun strijdkrachten laten werken. Verder eisen de Russen een vredesverdrag, het scheppen van een Duitse eenheids staat en terugtrekking der bezettings troepen. Maar de Russen zijn het steeds geweest, die een vredesverdrag voor Duitsland hebben geboycot en een terugtrekking der Westerse bezet tingstroepen, die op het ogenblik eigenlijk „beschermingstroepen" zijn, zou geheel Duitsland tot een gemak kelijke buit voor de op de „volkspoli» tie" steunende communisten maken. Het ware karakter der Russische eisen blijkt uit punt vier, waarin de Sowjets aandringen op de instelling van een democratische regering voor geheel Duitsland. Over de enige mo gelijkheid om zo'n regering tot stand te brengen, namelijk vrije verkiezin gen in het gehele land, zwijgen de Russen echter als het graf. Wat zij willen is een regering, die is samen gesteld uit Oost- en Westduitse lei ders, dus een, waarin lieden als Pieck, Grotewohl en Ulbricht zitting zouden hebben. Wat daarvan het einde zou zijn, kan men aan een land als Tsje- choslowakije zien. Natuurlijk verwacht Moskou niet, dat het Westen gunstig op het com muniqué van Praag zal reageren en in feite is het daartoe ook niet opge steld. Bestemd is het voor de Duitse nationalisten, die altijd politieke dom oren zijn geweest en waarschijnlijk wel bereid zyn, in de Russische val te trap pen. Gelukkig bezitten wij in West- Duitsland niet genoeg macht om een kans tot levensgevaarlyke experimen ten te krygen, maar wanneer zy alleen maar intrigeren, onrust onder 't eigen volk wekken en de Westerse mogend heden verdeeld maken over de vraag, of militaire samenwerking met de republiek van Bonn wel wenselyk is, dienen zy reeds de Russische doelein den. Niet praten, maar daden. J7R ZIJN, behalve Duitsland en Oos tenrijk, meer voorbeelden, die aan tonen, dat Moskou er nog niet over peinst, terug te keren tot zijn politiek van vóór 1939, toen het, daartoe ge noopt door machtsverhoudingen, die niet in het Russische voordeel waren, streefde naar vreedzame betrekkingen ihet het buitenland. Het hoopt klaar blijkelijk nog altijd, dat de Westerse inspanning tot militaire en economi sche versterking opnieuw zal verslap pen en dat het daarvan dan dezelfde vruchten zal kunnen plukken als die, welke het na de Westerse ontwape ning in 1945 zo rijkelijk in Azie en Europa oogstte. Onder deze omstandigheden is het geringe enthousiasme waarmede een Truman, een Acheson en een Bevin over een eventuele nieuwe conferentie der Grote Vier praten volkomen ge rechtvaardigd. Niet een nieuw, einde loos en hoogst waarschijnlijk nutte loos heen-en-weer gepraat kan thans de voornaamste taak van de vrije we reld zijn. Korea heeft geleerd, dat de vredelievende volken tot eerste taak hebben: de versterking van de auto riteit der Verenigde Naties en van eigen militaire macht. Wanneer men daarmede een stuk gevorderd is, wordt misschien de tijd rijp voor onderhan delingen met Rusland met een rede lijke kans op succes. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoog Blokland (toe zegging): S. v. d. Linde, voorheen miss.on- nair predikant op Celebes; te Leens (toe zegging): Th. J. Hefting, candidaat te Amersfoort; te Hoenderlo: W. T. v. d. Windt, res. legerpredikant te Rotterdam; te Loon op Zand en te Stad aan 't Ha ringvliet: S. Gerssen, candidaat te PuUen; te Driesum (toezegging): J. C. Severijn te Hoogeveen. Benoemd tot hulppre diker te Den HamJ. Kleinrenzink, gods dienstonderwijzer te Bennekom. Aan genomen naar GrouwG. Meyer-Drees te Sappermeer. Bedankt' voor Rijs- sen: P. J, T. Lamens te Elspeet. Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.). Bedankt voor Haulerwijk en voor Duurswoude: L. Mees te Blokzijl; voor IJselmonde-Bolnes-Slikkerveer: R. te Vel de te Zalk en Veecaten; voor Capelle a. d. IJsel: J. J. Verleur te Lisse. ■xamens. De classis 's Gravenhage der Ger. Ker ken heeft praep. geëxamineerd en beroep baar gesteld de heren J. Bouwma, candi daat aan de theologische hogeschool te Kampen en A. C. Kersten, idem aan de Vrije Universiteit, beiden te 's Gravenha ge. Vrije Universiteit. Aan de Vrije Universiteit is voor de cursus 1950'51 een aantal van 274 nieuwe studenten ingeschreven, w.o. 52 studenten in de theologie. COMMUNISTISCHE BIJBEL- VERTALING Volgens het Westduitse blad Die Welt treft de socialistische eenheids partij in Oost Duitsland voorbereidin gen voor een herziening van de hui dige Duitse vertaling van de bijbel.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5