Amerika vraagt bijeenroeping van de Veiligheidsraad op Woensdag Amerika wil oorlog om de grondstoffen zegt Boelganin Staatsieritten door Londen Helft der gevangenen was fout Uit angst werd zij geveltoeriste VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dinsdag 7 Nov. 1950 75e Jaargang No. 10945 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna DE CHINESE INTERVENTIE IN KOREA Communistische iroepen verbreken gevechtsconiaci mei Uno-iroepen „Een nieuwe vijand" Polak-school in Israël Sowjeiunie kampioene van de vrede Samenwerking mogelijk Belgische wapens naar communistisch China Plastic mei een geurtje Gezamenlijk antwoord op Russische nota Koninklijk paar keert per vliegtuig terug Twijfel over herkomst van 23 personen TCDAI Reited Minister Roem in ons land Een dode en twee zwaar gewonden Een dodende straal tegen insecten Jongedame bungelde aan de overgordijnen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BÏJLSMA en C. KRAK HEIMSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten JJE REGERING VAN DE VERENIGDE STATEN HEEFT OM EEN SPECIALE BIJEENKOMST VAN DE VEILIGHEIDSRAAD GEVRAAGD OP WOENS DAG 8 NOVEMBER TER BESPREKING VAN DE CHINESE INTERVENTIE IN KOREA. EEN WOORDVOERDER VAN DE AMERIKAANSE DELEGATIE TE LAKE SUCCESS NOEMDE DE TOESTAND ERNSTIG. TEVOREN HAD DEN TRUMAN EN ACHESON EEN LANG TELEFOONGESPREK GEHAD. Aan het front in Noord-Korea deed zich tezelfdertijd het volstrekt onverklaar bare Verschijnsel voor, dat de communistische troepen zich overal begonnen terug te trekken naar het Noorden. De eenheden van de Verenigde Naties slaagden er vannacht niet in contact met de tegenstander te maken, ondanks aggressieve patrouillegang. Omtrent de omvang van de terugtocht en de redenen ervoor tast men volledig in het duister. Volgens waarnemers te Tokio is het mogelijk, dat deze troepen zich terugtrekken wegens zware verliezen en wachten op versterkingen uit Mandsjoerije. Volgens een andere suggestie zouden de Chinezen slechts een „bufferzone" ten Zuiden van de Jaloe willen scheppen ter bescherming van de belangrijke hydro-electrische installaties, die ook een deel van Mandsjoerije van stroom voorzien. Radio Peking had enige uren tevoren omgeroepen, dat de Chinezen aan het front „vrijwilligers" waren, die zich hadden aangemeld om de Noordkoreanen te steunen. Voor het eerst was ook een straaljager van Russisch type boven het front verschenen; het toestel had een Amerikaans vliegtuig met mitrailleurvuur bestookt en was vervolgens weer over de Mandsjoerijse grens verdwenen. TR is Maandag een officieel rapport van MacArthur binnengekomen bij de Verenigde Naties in Lake Success, waarin wordt gemeld dat Chinese com munistische troepen aan de strijd deel nemen. „In bepaalde gebieden van Korea ontmoeten de verbonden troe pen een nieuwe vijand. Het is onze strijdkrachten en onze geheime dien sten gebleken, dat uit Chinese commu nisten samengestelde militaire eenhe den tegen de verbonden troepen in het veld zijn gebracht". Na een opsom ming van de Chinese eenheden, die aan de strijd deelnemen, zegt Mac Arthur ten slotte dat hij verplicht is deze Chinese vijandelijkheden onver wijld onder de aandacht der Verenigde Naties te brengen. Een woordvoerder te Tokio verklaar de Maandag, dat „vreemde" verster kingen voor de Noordelijken nog steeds uit Mandsjoerije de Djaloe „in behoor lijken getale" overstaken. Er was nog een groot aantal communisten in het bruggenhoofd in het gebied van de Tsjongtsjon. Er zijn bij de tegenstan der „aanzienlijke troepenbewegingen", die hij hergroeperingsmanoeuvres achtte. Een aantal Nederlanders heeft een comité gevormd, dat ten doel heeft, gelden bijeen te brengen voor de stichting van een middelbare land bouwschool in de Kiboetz Beth Hasji- tah in Israël. Deze zal de naam van wijlen dr. Henri Polak dragen. jyjAARSCHALK NIKOLAI BOELGANIN, vice-premier van de Sowjetunie, heeft Maandag, aan de vooravond van de jaarlijkse herdenking van de revolutie, via radio-Moskou het gebruikelijke jaarrapport voorgelezen. Hjj verklaarde dat de voornaamste doelstellingen van het vijfjarenplan ruimschoots bereikt waren. „Onze mensen van de wetenschap zullen weldra de verichtingen van de weten schap in het buitenland overtreffen. Na de geheimen van de atoomenergie ont sluierd te hebben, zijn onze geleerden overgegaan tot de oplossing van andere vraagstukken, waardoor de ontwikkeling van ons land voortgeholpen zal wor den", aldus Boelganin. De maarschalk bracht de uitspraak van Stalin in herinnering, dat het be staan van verschillende stelsels geen belemmering behoefde te zijn voor samenwerking tussen landen en in het bijzonder met de Verenigde Staten. „Maar, zo voegde hij er aan toe, er is natuurlijk verschil tussen een verlan gen naar samenwerking en de moge lijkheid van samenwerking. De laatste is er altijd." Boelganin verklaarde, dat het kamp van de vrede werd aange voerd door de Sowjetunie, het kamp van de oorlog „door de leiders van de Amerikaanse imperialistische expan sie". Hij vervolgde, dat „het grote Chinese volk, onder het leiderschap van de communistische partij van Chi na met kameraad Mao Tse Toeng aan het hoofd, daadwerkelijk strijdt voor de zaak van de vrede". De „Amerikaanse imperialisten" volgden een politiek van ophitsing tot een nieuwe oorlog om zich meester te maken van grond stofbronnen en markten. Boelganin betoogde, dat „de Ameri kaanse imperialisten" thans van een „politiek van voorbereiding van aggres- sie" waren overgegaan tot „rechtstreek se daden van aggressie, waarvan 't dui delijkste voorbeeld de gewapende in terventie in Korea is. Maar Korea is de fakkel geworden van de bevrijdings beweging van koloniale en afhankelijke landen". Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Zwaar bewolkt met plaat selijk opklaringen en hier en daar, voornamelijk in het Noor den van het land, enkele lichte buien. In de ochtend plaatselijk mist, voornamelijk in het Zuiden van het land. Meest matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Weinig verandering in tempera tuur. Woensdag: Zon op 7.46, onder 17.00. Maan op 5^7 onder 15.59. BOELGANIN Het R.K. blad „La Cité" meldt op zienbarende bijzonderheden over grote leveranties van wapens door Belgische fabrikanten aan Mao Tse Toeng. Van Januari tot September van dit jaar zou voor ruim 237 millioen francs aan communistisch China zijn geleverd. Een niet met name genoemd minister zou de detail-opgaven van dit soort ex port bij wijze van camouflage hebben geschrapt. Een later bericht meldt, dat de Belgische regering de leveranties ont kent. Er wordt een strenge controle op de uitvoer uitgeoefend door een stelsel van vergunningen, zo wordt medegedeeld. Reeds lange tijd is het z.g.n. „vinyl- doek" in de handel, dat gebruikt wordt voor regenjassen; gordijnen, tafella kens enz. Dit plastic-product heeft even wel het nadeel, dat het een flauw, karakteristiek, doch niet bijzonder aangenaam luchtje heeft. In Amerika is men thans echter in staat dit „luchtje" volkomen te neutraliseren en zelfs het plasticdoekte parfu meren. Zo zal Koning Mode de vrouw in de toekomst regenmantels met bijvoor beeld „Heliotroop" of Soir de Paris" kunnen voorschrijven. De badkamer gordijnen zullen in overeenstemming met de meest geliefde zeep kunnen geuren en de tafellakens zullen bij voortduring een frisse, opwekkende lavendelreuk kunnen verspreiden. Ook de inkten, die voor het bedrukken van plasticdoek worden gebruikt, kan men parfumeren. Men stelle zich voor: met rozen bedrukte glasgordijnen* die ook werkelijk rozengeur verspreiden: en dat in romantische maneschijn.... De Amerikaanse ambassadeur te Pa rijs, David Burce, heeft Maandag een onderhoud gehad met de secretaris generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken Parodi. Parodi sprak Zondag met de Britse ambassa deur, Sir Oliver Harvey. Vernomen wordt, dat men overleg gepleegd heeft over een gezamenlijk antwoord op de Russische nota, waarin een viermogend- hedenconferentie over de Duitse kwes tie werd voorgesteld. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ENGELAND |£ONINGIN JULIANA EN PRINS BERNHARD, die Maandag 20 November met de „Jacob van Heemskerck" voor een officieel bezoek naar Londen zullen vertrekken, zullen per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Dit is bij mensen heugenis het eerste officiële bezoek, dat een regerend vorst of vorstin van Nederland aan Groot-Brittannie brengt en tevens de eerste maal, dat een Engeland bezoekende vorstelijke gast per vliegtuig de terugreis zal aanvaarden. Het programma voor het vierdaags bezoek vermeldt twee staatsieritten door de Britse hoofdstad, een banket op Buckingham Palace en een noenmaal in de Guildhall. De „Jacob van Heemskerck" zal in het Nauw van Calais geëscorteerd wor den door enige Britse torpedojagers en vliegtuigen van de R.A.F. en vanuit Dover tegemoet gevaren worden dooi de kruiser „Cleopatra", die de Neder landse oorlogsbodem met een salvo sa luutschoten zal begroeten. Voor de ha ven van Dover zal de Hertog van Glou- cester aan boord komen om ons Ko ninklijk Paar namens de Koning en Koningin van Engeland te verwelko men. Vergezeld van de Hertog gaat het vervolgens per speciale trein naar „Vic- Ongeveer de helft van de honderd Nederlandse onderdanen, die na een ver blijf van zes jaar in Russische kampen te Berlijn zijn gearriveerd, is in Neder land gesignaleerd als verdacht van dienstneming in Duitse formaties. Vier der terugkerenden zijn in Nederland bij verstek veroordeeld wegens politieke mis drijven. Van de overigen is, hangende het verdere onderzoek nog niet bekend op welke wijze zij in Russische krijgsgevangenschap zijn geraakt. Men neemt aan, dat een deel dezer Nederlanders als gedeporteerde arbeiders of anderszins in de stroom naar Rusland is terecht gekomen en daar verder op dezelfde voet zijn behandeld als degenen, die in Duitse krijgsdienst traden. vangenen zijn opgesteld. Deze zoeklijs ten omvatten in1 totaal 430 namen, waarvan bekend was, dat 403 in kam pen verbleven, terwijl de rest zich in het normale civiele leven had inge schakeld. Van de 23 terugkerenden, waarvan het verblijf in de Sowjetunie tot dusver niet bevestigd was, zijn tien Nederlanders, die hun woonplaats in Duitsland hadden. De repatriërenden worden vandaag overgebracht naar het kamp Friedland in de Britse zone. De terugkerenden zijn over het alge meen niet in het bezit van identiteits papieren, hetgeen het onderzoek zeer belemmerd heeft, temeer waar slechts 77 van hen voorkomen op de zoeklijs ten, die op grond van verklaringen van vroeger uit Rusland teruggekeerde ge- Wan 1940 tot 1950 is de bevolking van de Verenigde Staten met 14.5% toe genomen. Er wonen thans 150.697.361 mensen. Australië slaat trouwens ook lang geen gek figuur: Daar ging het be volkingstotaal met een sprong omhoog toen er in Melbourne een vierling (twee jongens en twee meisjes) geboren werd. Omdat het met zo'n snel groeiende bevolking altoos zaak is voor voldoende woonruimte te zorgen, heeft de Austra lische regering in Oostenrijk 6000 hou ten huizen besteld, die in het vijfde werelddeel door 3000 Oostenrijkse vak arbeiders gemonteerd zullen worden. Dat die Oostenrijkse bouwvakkers heel wat mans zijn moge blijken uit het feit dat ze het, in de buitenwijken van Wee- nen gelegen kasteel Poetzleinsdorf tot de modernste jeugdherberg van het land verbouwd hebben. Van jeugd herberg naar cocktailparty, Theodoor weet zich overal te bewegen: T.S. El- liot, wien in 1948 de Nobelprijs voor litteratuur werd toegekend, heeft de jaarlijkse prijs van de „Sunday-Times 10.000) ontvangen. En Mariene Dietrich, die in de oorlog bij het Ame rikaanse leger in dienst was, en daar mee het oorlogskruis verdiende, is be noemd tot ridder in het Franse legioen van Eer. O Nog een kedo: De 2000ste niBiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimii* illiliUllUlHIIIIHID ontslag van een juffrouw die een op zichter op z'n (opzichters-) gezicht had geslagen, daar deze dreigde haar aan te brengen voor het met te grote snel heid wegrijden met de auto's. Voor „Morris', die bij J. J. Molenaars Auto- lieden die graag snel hun eigen garage mobielbedrijf N.V. in Amersfoort van binnenrijden heeft Theodoor de tip, de lopende band rolde werd door de dat een Engelse fabrikant een garage directie aan1 de Stichting '40'50 aan- deur heeft geconstrueerd die automa- geboden. tisch opengaat als de auto, die in die garage thuis hoort, aankomt. Voor an- Jn de „Plymouth" fabrieken in Michi- dere auto's doet-ie het niet. Om nu gan daarentegen staat de lopende te voorkomen dat zwaargeladen vlieg- band stil, want de 12000 arbeiders zijn tuigen het op korte startbanen ook in staking gegaan als protest tegen het niet zouden doen, heeft de Amerikaan- ^_p_ sc vloot een nieuwe rookloze startraket in gebruik genomen. Over zwaar ge- 11 C"Lr ïïoO) sproken: In Stadtoldendorf in West- L/ ft Duitsland is een dame pardoes in zwijm *'- »50 J S gevallen toen een defecte weeg-auto maat na het inwerpen van het bekende geldstuk in de bekende gleuf 170 kilo gram als haar gewicht aanwees. En om de glimlach, die we na dit bericht op de gelaten van onze geachte clien tèle menen te mogen verwachten nog even vast te houden, melden wij u ten slotte, dat Japanse Boeddhisten het hoofdkwartier van de V.N. een drie meter hoog, speciaal aan de vrede ge wijd beeld van Boeddha zullen schen China bakt ze bruin ken. toria Station", waar de Nederlandse gasten 21 November te drie uur ver wacht worden. Op het station zullen Koning George, Koningin Elizabeth, de Prinsessen Elizabeth en Margaret, de Hertogin van Gloucester, Prinses Alice, de Gravin van Athlone en de Graaf van Athlone ter begroeting aanwezig zijn. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen vervolgens vergezeld van het Britse Koninklijke Paar een staatsierit door de stad maken. De eerste officiële daad van de Ko ningin te Londen zal bestaan uit een bezoek aan de Wéstminster Abdij, waar zij een krans zal leggen op het graf van de Onbekende Soldaat. Later op de dag brengen Koningin en Prins een bezoek aan de Koningin-moeder Mary op het Paleis van St. James en de Nederlandse ambassade, waar een receptie plaats vindt. Op de avond van de 21ste No vember zullen Koning George en Ko ningin Elizabeth op het paleis van Buckingham een banket aanbieden. Koningin Juliana zal voorts tijdens haar bezoek bijzondere belangstelling aan de dag leggen voor het jeugdwerk. Er staan voorts enige officiële ont vangsten op het programma, o.a. van het corps diplomatique en de commis sarissen der dominions en recepties door het Gemeentebestuur van Londen en door de Nederlandse kolonie. In verband met het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.iï. Prins Bernhard aan Engeland van 21 tot 24 November a.s. werden wij onlangs in de gelegenheid ge steld in het Paleis Soestdijk op namen van de Koninklijke Familie te maken. Wij zien hier v.l.n.r. H.M. de Koningin, Prinses Marijke, Prinses Beatrix (achter haar Z.K.H. Prins Bernhard), Prinses Margriet en Prinses Irene. Besprekingen *mef regering Mr. Mohammed Roem, de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, heeft bij aankomst op Schiphol mede gedeeld, dat Indonesië voorshands geen troepen zal kunnen reserveren voor de Verenigde Naties. Mr. Roem zal hier te lande gedurende twee dagen bespre kingen voeren met de ministers Drees, Van Maarseveen en Stikker, en ver volgens naar Lake Success vliegen, om daar de politiek van Indonesië in de VN te bespreken en deze organisatie te danken voor het lidmaatschap. AUTO SLIPTE Maandagavond slipte op de rijksweg AmersfoortApeldoorn, onder de ge meente Terschuur, een bestelwagen, waarin naast de bestuurder twee lif tende militairen uit het kamp Stroe gezeten waren. De wagen botste, ver moedelijk ten gevolge van zogenaamd snijden, tegen een geparkeerde vracht auto en sloeg om. Een der militairen werd op slag gedood. De beide andere inzittenden werden ernstig gewond. DE 47-jarige Hamburgse inge nieur Hermann Wolf heeft een „supersonische dodende straal" uitgevonden, die naar zijn zeggen elk insect tot de grootte van een sprinkhaan binnen een straal van ruim 300 meter doodt en niet schadelijk is voor planten, bo men, grotere dieren en mensen. Zijn toestel, ter grootte van een flink radiotoestel, weegt tien kilo en zendt geluidsgolven van hoge frequentie uit, die voor het men selijk oor niet waarneembaar zijn, maar die kleine insecten doden. Hij ontdekte de eigen schap van zijn toestel doordat alle vliegen in zijn werkplaats stierven, zodra hij inschakelde. Het toestel zal in de komende zomer in productie komen. Ne derland heeft op de uitvinding het beste bod gedaan. Vorige maand sloot Wolf een contract en' binnenkort zal hij naar Hil versum en Amsterdam reizen om de productieplannen te bespre ken. Het toestel zal ongeveer 855 gulden kosten. Een bewoner van de Prinses Marie- straat te Den Haag kreeg Zaterdag een 20-jar. Tilburgse broer te logeren. Ter wijl hij met zijn familie stadwaarts ge togen was, maakte de broer op zijn eentje een tocht door de stad. In een bar maakte hij kennis met een Haagse longedame, welke kennismaking Za terdagnacht werd voortgezet in het huis aan de Prinses Mariestraat. Hij meende de kamer op de tweede etage te moeten afsluiten, hetgeen niet naar de zin bleek van zijn gezelschap De jongedame voelde zich bedreigd en sloeg aan het gillen en schreien op de vensterbank, waarbij een ruit het be gaf. Vervolgens gleed zij van de ven sterbank en zou zeker onzacht met het trottoir kennis gemaakt hebben, indien niet een stel overgordijnen haar enig houvast had geboden. Zo zagen voorbijgangers plotseling een geveltoeriste met bengelende be nen, die vervolgens ook nog een ruit van de eerste etage deden sneuvelen. De jongedame werd opgevangen en daarmee nam net nummer acrobatiek een einde. De Haagse was door de glasscherven gewond en werd in het ziekenhuis aan de Zuidwal opgenomen. De Tilburgenaar werd voorlopig aan gehouden voor een nader onderzoek. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp voor een nieuwe hinder wet.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1