De V.N. willen China geruststellen Drie tunnels onder het IJ Minister Lieftinck zegeviert over de gehele linie Belgie leverde wel wapens aan Mao Amerikanen gingen ter stembus Paleisrevolutie in Nepal Een Indonesiër werd geliquideerd VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bevin naar Bonn? Het Belgisch elftal Kees Rijvers prof. Woensdag 8 Nov. 1950 75e Jaargang No. 10946 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Bescherming van Mandsjoerijse grens LsG 1 Idcrvrinur-imie schijnt te zijn de verbonden ftrijd- volaoenae vsrstsrkt letten, dat in Azie of in^Europa de mi Kosten 104 millioen Twee generaals schuldig aan Peyre-schandaal Amerika maant Rusland tot betalen Zendt Tsjiang Kai-Sjek troepen naar Korea? De belastingontwerpen Weelderige amendementenstroom over de weelde In 1950 reeds 625 ton oorlogstuig naar China geëxporteerd Weerbericht Vandaag de eind stemming Chinezen 70 km. van Lhasa De Prins naar Malta Republikeinen kunnen optimistisch zijn Justitie gebruikte Amerikaanse middelen Volgens de regels van de kunst KoaI B&iteJfc ZOEKEN NAAR VERMIST VLIEGTUIG OPGEGEVEN Nog niet geheel compleet Noodtoestand op Ambon Moord op bevoegd gegeven bevel? BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJL S MA en C. KRAK TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten De interim-commissie der Verenigde Naties, heeft Dinsdag te Lake Success met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, die er op is gericht de Chinese Volksrepubliek gerust te stellen ten aanzien van de bedoelingen der V.N. ten opzichte van de Koreaans-Mandsjoerijse grens. De commissie besloot dat zij „de behartiging op zich zal nemen van de kwesties met betrekking tot de Koreaanse Noordgrens ten einde er voor te zorgen, dat deze grens ten volle zal worden gerespecteerd. MarArtkiir linie* Het doel van de Chinese communisten II I ili krachten in Korea te binden en te be- litaire macht van het Westen versterkt Ondertussen is de linie der verbon- WOrdt. den troepen aan de Tsjongtsjon de „MacArthur-linie" zo versterkt, dat het ergste gevaar van een doorbraak bezworen is. De gestadige stroom van voor de Noordkoreanen bestemde Chi nese versterkingen steekt de Jaloe over onder het vuur en bombardementen van de Amerikaanse luchtmacht. Com munistische vliegers hebben gisteren zestien luchtaanvallen boven Noord- Korea uitgevoerd. Naar schatting bevinden zich thans tien a twaalf communistische legers onder het bevel van de bekende gene raal Lin Piao tussen de grensstad An- toeng aan de monding van de Jaloe en de reusachtige stuwdammen van Soe- poeng. Zij behoren tot de best uitge ruste en geoefende Chinese formaties. De totale sterkte wordt geschat op 300 400.000 man. De dienst der publieke werken van Amsterdam heeft gisteren zijn rapport over de IJ-oeververbinding het licht doen zien. Dit plan-1950 bestaat uit: een autotunnel; twee personentunnels. elk bestemd, zowel voor fietsers als voetgangers; een z.g. gereduceerde pontverbinding bestemd voor hand karren, bakfietsen, bespannen wagens en auto's die' niet van de autotunnel gebruik kunnen of mogen maken. De kosten worden geraamd 9p f 56.000.000 voor de autotunnel, f 26.000.000 voor de grotere en f 22.000.000 voor de kleinere personen- tunnels. Totaal dus f 104.000.000. Per tunnel wordt gerekend op een bouwtijd van 3 jaar, met de voorberei dingen in ruime zin moet die tijd op 5 jaar worden geschat. B. en W. van Amsterdam zijn voor nemens zo spoedig mogelijk voorstel len ter zake van de tunnelbouw bij de gemeenteraad in te dienen. (Zie vervolg pag. 3) Revers 'en Mast ontslagen De commissie der Franse Nationale Vergadering, die een onderzoek heeft ingesteld naar de kwestie van het rap port van generaal Revers, dat in Mei 1949 in handen van de Vietminh kwam, is van oordeel, dat de gene raals Revers en Mast, de politieke agent van Revers Peyre, die zich thans in Brazilië bevindt en Van Co, een Vietnamese nationalist, de meest ver antwoordelijke personen voor het uit lekken van de geheimen zijn. Het kan als vaststaand worden aangenomen, dat de twee generaals „eerloze onder handelingen" aanknoopten met Peyre wiens motieven „smerig" genoemd worden. De commissie heeft geen bewijzen, dat «een der generaals het rapport aan Peyre heeft gegeven, doch verklaart, dat de aanwijzingen, die in de rich ting van de verantwoordelijkheid van generaal Mast wijzen, „ernstig en met elkaar in overeenstemming" zijn. De regering heeft besloten de twee gene raals te ontslaan. De Verenigde Staten hebben de Sow- jet-Unie opnieuw verzocht, haar schuld ingevolge de Leen- en Pachtovereen komst tijdens de oorlog af te wikkelen. Hieromtrent is Vrijdag te Moskou een nota overhandigd aan de plaatsvervan gende minister van buitenlandse za ken, Gromyko. Deze heeft geantwoord, dat een nota van 15 Juni over dit on derwerp nog werd bestudeerd. Hij be loofde, dat te zijner tijd een uitvoerig antwoord zou worden gegeven. Tijdens de oorlog is voor meer dan elf milliard dollar aan materiaal naar Rusland ge zonden. Ook hebben de Russen Ame rikaanse patenten gebruikt. lllllllillilllllllllllllllllllllMIH Voorbereidingen op Formosa Volgens berichten van Formosa berei den de Chinese nationalistische militai re autoriteiten zich voor op onverwijlde inscheping van troepen naar Korea voor, nu generaal MacArthur hééft verklaard, dat Chinese communistische troepen zich in de strijd in Korea gemengd heb ben. Generaal Tsjiang Kai-Sjek heeft echter zijn aanbod van 33.000 nationa listische manschappen voor dienstne ming bij de troepen der VN niet her haald. Op Formosa zijn wel aanwijzin gen van bewegingen van infanterie, ar tillerie en tankeenheden. GENERAAL KRULS IN OTTAWA De Franse minister van defensie Ju les Moch en generaal H. J. Kruis, chef staf van het Nederlandse leger, zijn Dinsdag in Ottawa aangekomen. Zij zullen er beiden enkele dagen verblij ven voor besprekingen en bezoeken aan militaire installaties. Met het lijntoestel van de K.L.M. vertrokken van Schiphol 12 leer lingvliegers van de Nederlandse Luchtmacht naar de Verenigde Staten, om daar een volledige op leiding tot vlieger te ontvangen. (Van onze parlementaire redacteur Het was gistermiddag zeer druk in de Tweede Kamer. Het werd een verga dering waarbij het amendementen aangaande het weeldetarief regende, die vrij wel alle sneuvelden. De communisten vroegen bij de hunne telkenmale hoofdelijke" stemming, een houding die veel op obstructie ging lijken. „La CUé" weerlegt ontkenning der regering Het Belgische blad „La Cité" heeft gisteren het dementi van de Belgische regering, als zouden geen Belgische wapens aan communistisch China zijn geleverd, weerlegd. „La Cité" heeft medegedeeld, dat zijn bronnen het „Maandelijks bulletin van de Buiten landse Handel" zijn, waarvan het offi ciële karakter niet te ontkennen valt. Dit bulletin van de BelgischLuxem burgse Economische Unie meldt, dat in 1948 voor fr. 80 millioen aan muni tie voor machinegeweren naar China is uitgevoerd. In 1949, toen alle ha vens in communistische handen wa ren, werd voor fr. 129 millioen aan munitie, voor fr. 45 millioen geWeren en voor fr. 55 millioen machinegewe ren en pistolen in China gelost. Het Belgische dagblad wijst erop, dat sedert Maart plotseling in het bul letin nog slechts een globaal cijfer voorkomt onder het hoofd: „wapens en munitie" en geen gedetailleerd overzicht meer wordt gegeven van de landen waaraan de wapens werden geleverd. Het dringt er bij de regering op aan bekend te maken op wiens be vel deze verandering is aangebracht. "Voor de gegevens over de eerste negen maanden van 1950 wendde de redactie zich tot het „Belgisch bureau voor de Buitenlandse Handel", ,waar een do- Verwachting, geldig tot heden avond: Toenemende bewolking met later enige regen. In de kustgebieden tot krachtig, elders tot matig toenemende Zuidwes telijke of Zuidelijke wind. Koude ochtend, 's middags temperatuur normaal voor de tijd van het jaar. Donderdag: Zon op 7.48, onder 16.59. Maan op 7.12 ond. 16.16 N.M. cument werd overlegd, volgens het welk Belgie in die tijd 625 ton wape nen en munitie tot een totaal bedrag van fr. 237.844.000 naar China heeft uitgevoerd. „In deze opgave is duide lijk sprake van China en niet Formo sa. Formosa maakt in de gedetailleer de opgave van de statistiek een afzon derlijke post uit", aldus schrijft het blad, dat daarmede de bewering als zouden de wapens niet aan Mao, maar aan Tsjiang Kai Sjek geleverd zijn, afdoende weerlegt. Men verwacht tc Londen dat de Brit se minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, zich voor het einde van het jaar naar Bonn, de hoofdstad van de Westduitse Bondsrepubliek, zal be geven. Stippen wij aan uit de amendementen- stroom dat van de heren C. v. d. Heu vel (AR), G. Ritmeester (WD), Dr. ,T A. H. T. S. Bruins Slot (AR), Ds.,jaj Zandt (SPG) en Mr. H. K. j. Beerninck (CH), om de verhoging der omzetbelas ting tot 4% voor het verrichten van diensten te schrappen. Hoewel de Partij van de Arbeid van oordeel was, dat door deze verhoging de belangen van bepaalde groepen mid denstanders opgeofferd worden aan de belangen der meest kapitaalkrachtigen, stemde deze fractie tegen het amende ment, om het complex van belasting maatregelen niet in gevaar te bren gen. Minister Lieftinck was immers de nodige compensatie onthouden door de verwerping van 's heren Hofstra's amen dement inzake handhaving van hogere belastingen op hogere inkomens. Het amendement-v. d. Heuvel werd verworpen met 29 stemmen voor (VVD, AR, CH, SPG en CPN) en 51 tegen (P. v. d. A. en KVP). Minister Lieftinck nam het amende ment-v. d. Wetering inzake het uitlich ten van biscuit, gebak en koekjes uit het tussentarief over, zodat de banket bakkers voor de levering dezer arti kelen niet meer dan 4% verschuldigd zijn. Voorhoeden van de door de Chinezen geleide Tibetaanse tröepen zijn 70 km van Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad, opgerukt. De voortrukkende Chinese en Tibetaanse volkslegers tellen onge veer 70.000 man. In Lhasa zijn strenge veiligheidsmaat regelen genomen. Zonder vergunning kan men de stad niet binnenkomen of verlaten. Interessant werd de discussie, toen het ging om de vraag, of familie- en vrouwenbladen al of niet ontspannings lectuur vormen. Minister Lieftinck gaf te verstaan die bladen, die geen uitge sproken ontspanningskarakter dragen, te zullen sauveren. Met 76 stemmen tegen 6, die der C HN en mr! A. B. Rodsjen (AR) volgde de Kamer de minister. (Zie verder pag. 3). Prins Bernhard zal op 27 November per vliegtuig op Malta aankomen en daar tot 31 November blijven. Het is waarschijnlijk, dat zijn bezoek samenvalt met dat van de Karei Door man, die deze maand, geëscorteerd door torpedobootjagers en onderzeeboten, naar Malta komt. De prins zal tijdens zijn verblijf prin ses Elizabeth ontmoeten, die op 25 No vember op Malta wordt verwacht. De leiders der Republikeinse verkie zingscampagne blijken op grond van de eerste uitslagen der gisteren in Ame rika gehouden verkiezingen reden tot optimisme te hebben, zo meldt Reuter uit New York. Te 10.15 uur (plaatselijke tijd) waren 8 democratische senatoren en één re publikein gekozen, terwijl in het huis van afgevaardigden de democraten 104 en de republiekeinen 20 zetels hadden behaald. Hierbij moet echter in aan- Kortelings heeft voor de Arnhemse rechtbank een zaak gediend tegen een wachtmeester van de marechaussee uit Groesbeek, die ervan werd verdacht, betrokken te zijn geweest bij een han del in vals geld. Bij het vooronderzoek is op verzoek van de verdachte gebruik gemaakt van een zg. lie-detector en een waarheidsserum, twee middelen van Amerikaanse oorsprong. De lie- detector is een bloeddrukmeter. die tijdens verhoren plotselinge emoties registreert; op deze wijze kunnen leu gens worden waargenomen. Door het waarheidsserum in te spuiten kan men de verdachte in zulk een gemoedstoe stand brengen, dat hij slechts de waar heid en niets dan de waarheid kan zeggen. In het geval van de wachtmeester werden geen leugens geconstateerd. Wel is men ervan overtuigd geworden, dat deze middelen vrijwel waardeloos zijn. De proefpersoon immers verraadt zich niet, wanneer de leugen in zulk een mate zijn geestelijk bezit is gewor den, dat hij ook in zijn onderbewust zijn de waarheid niet meer van leugen kan onderscheiden. Een Amsterdammer, die onder de rook van Den Bosch met zijn auto in de Zuidwiller.-!:'vaart kopje onder ging, heeft aan zijn koelbloedigheid zijn leven te dan ken. Deze autorijder wist, dat hij eerst zijn wagen vol water zou moeten laten lopen, wilde hij een redelijke kans hebben, dit avon tuur tot een goed einde te bren gen. Hij wachtte dus rustig af, opende op het juiste moment een der portieren en schoot toen meteen naar boven. Er mankeer de hem niets, toen hij op de be gane grond terug was. Meer dan een uur heeft men nog moeten zwoegen, om de auto op het droge te krijgen. Maharadja en zijn gezin naar Indiase Ambassade gevlucht De koning van Nepal heeft Maandag plotseling met de kroonprins, diens echtgenote en oudste zoontje zijn pa leis te Khatmandoe verlaten en een toevlucht gezocht in het gebouw van de Indiase ambassade. Het parlement en de kamer van adel en grootgrond bezitters van Nepal hebben met alge mene stemmen een door de regering voorgestelde verklaring aanvaard, waarin de koninklijke familie van de troon vervallen wordt verklaard en het tweede kind van de kroonprins, 'n driejarig jongetje, tot koning wordt uitgeroepen. De Indiase ambassade in Nepal heeft een verklaring uitgegeven, waarin „Altijd" is een mooi woord, vrienden. Vooral als men het leest in het be- na opening van het hartvlies de levens geesten weer opgewekt. Van de een na zeven minuten, nadat het hart was blijven stilstaan, van de ander na 31 minuten. De Russische academie van richt dat Nepal en Engeland een ver- drag van „altijd durende vriendschap' aiuiHUHiitjiiiiijiHjiiuiuuiwttHUUijiiHlMlllllilimiUlllltHIlHttllllIHHIllUIIIIUiHinilfnU gesloten hebben. Was de gehele aard kloot maar zo ver. Het ziet er ech- mij zijn kinderlijk blij, dat de medi- geneeskunst heeft haar programma ter nog niet naar uit. In drie Oostduit- sche wetenschap zich niet stoort herzien en gaat meer aandacht beste- se steden zijn geheime processen begon- aan staal-in-ijzeren-gordijnen, atoom- den aan de oorzaken van ouderdom, nen tegen 50 Jehova's getuigen. truffels en chi-koreaanse vechtlust. Zij kanker en aderverkalking en aan de Schoffies in het verkeer waren veelal schrijdt voort. O In Parijs zijn twee striJd tegen bacteriën. Bravo Ruski! O oorzaak, dat vorige week in Den Haag personen door massage van het hart Te Lancaster heeft een 16-jarig meis- 18 zwaar en 53 licht gewonden te be treuren waren bij 220 verkeersonge vallen. Voor „Veilig Verkeer" om er het heen en weder van te krijgen. Onze jeugdige vrienden kunnen de at las weer veranderen. Oman, Koeweit en Bahrein in het gebied van de Per zische Golf hebben een nieuwe Arabi sche staat gesticht. Naam nog onbe kend. De Westduitse regering zal het in Keulen laten donderen. Zij stichtte daar het „Bureau voor de bescherming van de grondwet", dat melding moet maken van ondermijnende activiteit. Hadden de Heinrichs en Karltjes in 1933 moeten doen. Wat zou u denken van ingeblikte slang? De KLM ver voerde 20 cobra's in blik verpakt van Johannesburg naar het serpenta- rium in Miami (17.000 km). Laatste spotkoop: KRAAK en ABE Lage prijzen - prima kivaliteit je, dat door kinderverlamming aan beide benen en een arm verlamd werd, het leven geschonken aan een baby. De artsen verwachten, dat het kind ge heel gezond zal blijven. Denemarken is bon-af. De boter is van de bon. Nu nog de suiker en de koffie. Lord Royden, een van de weinige Engelse millionnairs, is op 79-jarige leeftijd over leden. Toen wij het lazen dachten wij aan het aardige stuk „Je kunt het toch niet meenemen". O En tot slot de mo raal van dit dagelijkse lied. In Jones- boro kreeg de theater-directeur Earl Young het volgende anonieme briefje: „Ingesloten vindt u vijf dollar. Toen ik een klein meisje waskocht ik een kaartje tweede rang en ging in de loge zitten". Zolang er zulke mensen zijn, behoeven we niet te wanhopen. wordt gezegd, dat de koning de hulp van de ambassadeur -heeft ingeroepen, teneinde zich naar India te kunnen be geven. Deze is hem verleend. Uit een mededeling van een leider van het Na tionale Congres van Nepal, dat een democratisering van het bestuur na streeft, stond de vorst hier welwillend tegenover. Het streven van het congres had echter niet de instemming van de regering. Enige tijd geleden werden een aantal Congresleden, op beschuldi ging, van het smeden van een complot om de koning te vergiftigen, gevangen genomen. Een communiqué van de regering van Nepal meldt, dat de vorst en zijn gezin zonder de regering te raadplegen zijn gevlucht. Hij heeft geweigerd, ho ge vertegenwoordigers van de regering te ontvangen, die zich moesten verge wissen van de redenen voor deze stap. De regering had gevraagd, de kroon prins de plaats van de maharadja te doen innemen. Dit werd geweigerd. Daarop is de driejarige tweede zoon van de kroonprins tot vorst uitgeroe pen. merking worden genomen, dat deze cijfers voornamelijk uit de zuidelijke, staten afkomstig zijn, waar de democra ten geen of weinig oppositig ondervin den. Onder de eerste gouveneurs, wier verkiezing bekend werd, is de voorma lige minister van Buitenlandse Zaken James Byrnes die tot gouverneur van de traditioneel democratische zuide lijke staat Zuid-Carolina werd gekozen Volgens het radio-station van de New York Times is de republikein Dewey tot gouverneur van New York gekozen, doch behield de democraat Lehman zijn senaatszetel voor deze staat. Franklin D. Roosevelt, de zoon van de voormalige president, behield zijn zetel voor New York in het Huis. Twee New Yorkse kranten wisten enkele uren na sluiting van de stem bussen te meidén, dat de waarnemende burgemeester Impellitteri tot burge meester van New York gekozen is. De pogingen, om het in de Alpen verongelukte Indiase vliegtuig te berei ken, zijn voor onbepaalde tijd opgege ven. Men achtte het niet verantwoord, mensenlevens in gevaar te brengen, nu de zekerheid bestaat, dat er geen over levenden meer zijn. De samenstelling van het Belgisch elftal, dat Zondag te Antwerpen tegen Nederland zal uitkomen, is als volgt: Meert (Anderiecht);. Vaillant (An- derlecht) en Voussure (Racing Brus sel); Van der Auwera (R.C. Mecheleh), Carré (F.C. Luik) en Mees (F.C. Ant werpen); Lemberechts (F.C. Mechelen), een nog nader aan te wijzen speler, Mermans (Anderiecht), Anoul (F,C. Luik) en Sermon (Anderiecht). Reser ves: Daenen (Tilleur F. C.), Van Brandt (Lierse S. K.) en Valet (Anderiecht). De nog aan te wijzen rechtsbinnen zal- heden m de training worden- geko- zen. Alles hangt echter van de conditie van Van Steelant af. Indien hij weer fit is zal hij de rechtsbinnenplaats in nemen, terwijl Freddy Chaves als re serve gekozen zal worden. Indien Cha ves in de plaats van Van Steelant in de Belgische ploeg zal worden opgesteld, dan zal De Hert als reserve fungeren. Niet naar Antwerpen Het Nederland se amateur voetbal heeft weer een groot verlies geleden. Kees Rijvers (N AC) is ingegaan op een aanbod van de Franse profclub St. Etienne, naar te Breda wordt vernomen. Rij vers mag nu Zondag niet uitkomen voor het Ned. elftal. Voor verdere bijzonderheden zie men pagina 3. In een telegram van de regering der Zuid-Molukken wordt gezegd, dat Am- bon nog steeds strijdt en dat het over grote deel van het gebied der Repu bliek zich vast in handen der regering bevindt. De voedseltoestand is moei lijk. Zieken en gewonden lijden vrese lijk door gebrek aan alles. De interven tie van de UNCI en de Veiligheidsraad wordt gevraagd voor de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht, de zeer spoedige terugkeer van de Ambonese militairen van Java naar Ambon en de onverwijlde vrijlating van Ambones» gijzelaars te Djakarta. Op 26 Juli 1947 werd een Indonesiër te Tjimalaka, ongeveer vijftig kilome ter van de hoofdweg naar Bandung, door de Nederlandse militairen geliqui deerd. De krijgsraad te velde sprak de hiervoor verantwoordelijke mannen, de sergeant Sm. en de soldaat L. vrij van het gelasten resp. het plegen van moord, doch de commanderende gene raal weigerde het fiat executie op dit vonnis, zodat de zaak in hoger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag diende. Uit de verhoren bleek, dat de Indo nesiër werd verdacht van diefstal van kleding- en uitrustingstukken. De ser geant-tolk N., onderwiens invloed Sm. schijnt te hebben gehandeld, beschul digde hem zelfs van vergiftigingspo gingen, gericht tegen het leven van de patrouille, die te Tjimalaka tijdens de eerste politionele actie het gezag moest uitoefenen. Deze beschuldigingen zijn niet nader onderzocht. De omstan digheden, waaronder de patrouille leef de. waren in die dagen buitengewoon moeilijk. Sm. heeft de liquidatie van de Indonesiër gelast en L. heeft dit be vel uitgevoerd. De advocaat-fiscaal eiste, alle omstan digheden in aanmerking genomen, te gen Sm. twee maanden gevangenisstraf. Hij was daarentegen van mening, dat L. het bevel tot liquidatie onder de gegeven omstandigheden volko -n rechtmatig had uitgevoerd en eiste te gen hem vrijspraak.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1