Meningen over aankoop van vleugel verdeeld NOORDERBREEDTE GEMEENTERAAD DEN HELDER Fa. BEEMSTERBDER „T.A.V.E.N.U." stelde niet teleur met „De heilige vlam" Opnieuw uitbreiding van schoolruimte Langd urige debatten interne zaken over „Schep vreugde in 't leven" in de Witte-bioscoop Een goede foto WERNER CRONE Kolendampvergiftiging Tussen Haaks en Kuifje KEIZERSTRAAT 15 Appellant vrijgesproken Vrijdag „Een uur muziek" Somersef Maugham predikt straffeloosheid WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 QVER EEN viertal punten heeft de gemeenteraad gisteravond vrij uitvoerig van gedachten gewisseld. Twee van deze onderwerpen lagen op zuiver civiel-rechtelijk terrein, en betroffen aangelegenheden van interne aard. Dan heeft het voorstel om gemeentelijke medailles te laten slaan enige discussie opgeleverd, en ten slotte werd lang en breed gesproken over de vraag, of de gemeente wel een vleugelpiano zou aankopen. De medailles kwamen er ten laatste zonder hoofdelijke stemming door, maar de vleugel bereikte zijn doel slechts (om een vleugellamme beeldspraak te gebruiken) met de hakken over de sloot. Elf leden stemden vóór en tien tegen. In de rondvraag bracht de heer J. J. Kistemaker (WD) andermaal de problemen ter sprake, die de tuberculose bestrijding onder het vee meebrengt, zulks naar aanleiding van een rapport van de Veterinair inspecteur van de Volksgezondheid. Het college zegde toe, deze zaak in de volgende raadsvergadering aan de orde te zullen stellen. Naar de voorzitter in zijn slotwoord mededeelde, zal de raad op Dinsdagavond 12 December weer bijeenkomen. te betuigen aan een request van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten over schoolgeldverlaging. De raad ging daarop met het voorstel accoord. Scholenbouw Met grote instemming had de raad de mededeling ontvangen, dat'nog dit jaar de bouw van vijf lagere scholen (drie openbare, een prot.-chr. en een R.K.) kan worden aanbesteed. Op een vraag van de heer G. J. E ijl der s (AR), die het college, en in het bijzonder wet houder Van Loo, een woord van lof toezwaaide, antwoordde de wethouder, dat de schriftelijke toestemming nog wel niet binnen is, maar dat B. en W. deze zeer spoedig verwachten. De heer S. Prins (WD) kreeg ten antwoord, dat inderdaad alle vijf scholen zeven lokalen zullen krijgen. De heer J. H. S m i t h (PvdA) erkende dat in ver band met het geboortecijfer in 1946 (1047) in het jaar 1952 een grote toe loop van leerlingen voor het eerste leerjaar kan worden verwacht. Er is echter van een daling sprake (in 1947, 1948 en 1949 bedroeg het geboortecijfer achtereenvolgens 981, 864 en 800), zodat na 1952 de toeloop van leerlingen voor de eerste klasse minder groot zal zijn. Daarom stelde de PvdA-woordvoerder het op prijs, dat B. en W. de mogelijk heid hadden gesteld, een eventueel overtollig lokaal in te richten als han- denarbeidlokaal. Het kleuteronderwijs In verand met het voorstel om een crediet te verlenen voor de uitbreiding van de Nutsfröbelschool aan de Nar cisstraat, bracht de heer G. J. E i j 1 - d e r s (PvdA) de wens naar voren, de grond en het gebouw aan de vereniging over te dragen, en het daarvoor beno digde geld aan de vereniging te lenen. De Nutsfröbelschool zou dan in parti culiere handen komen. Wethouder L u i j c k x wees op de financiële con sequenties, maar beloofde de zaak na der te zullen bestuderen. Benoemingen Met algemene stemmen benoemde de raad de wethouders P. Th. Luijckx en P. J. Diesbergen tot onbezoldigde ambtenaren van de burgerlijke stand Voorts werd de heer K. Valken te Am sterdam benoemd tot leraar in de lichamelijke oefening aan de zeevaart school en aan de openbare ULO-scho- len, en werden de heren L. Orelio, F. Rienks, D. J. Scheen, W. Vogel, A. P. Luders, J. B. Bambach. J. H. Wezemer, J. A. G. Bonder, S. Makelaar. C. Ru- dolph, A. G. Twigt, J. A. Zegel, M. H. J. van Emmerik en C. F. van Neerijen benoemd tot leraar aan de avondvak- tekenschool. Er komt toch een vleugel Het laatste punt van bespreking heeft de raad geruime tijd bezig gehouden. De vergadering van gisteravond werd niet bijgewoond door de heer S. Make laar (PvdA) en de CPN-vertegenwoor- diger. Het eerst kwamen enkele voorstellen van financiële aard in behandeling, o.a. tot het aangaan van een geldlening van <3.850.000.van een rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Neder landse Gemeenten en van een deposito overeenkomst met de Nederlandse Middenstandsbank. Zonder commen taar werden deze voorstellen aanvaard. Even welwillend reageerde de raad op enkele kleine voorstellen met betrek king tot de wederopbouw. Ook de nieuwe Winkelsluitingsver ordening werd aanvaard. De heer mr. J. Mulder (AR) had wel enige be zwaren tegen de Zondagsverkoop, maar hij zou daarop terug komen wanneer de definitieve regeling aan de raad wordt voorgelegd. Hij sprak mede na mens de CH. Ook de heer C. Stee u- lage (PvdA) had enige critiek, die hij wilde bewaren tot de nieuwe wet van kracht zal zijn. Mocht dat te lang du ren, dan zou hij voordien met zijn be zwaren naar voren komen. Toen kwam de eerste kwestie van civiel-rechtelijke aard in bespreking. Het ging om het verlenen van een cre diet van 1000.—, bestemd voor de kos ten van verwerving van een stuk bouw terrein. De verkoper had reeds tijdens de oorlog de grond voor de gemeente gereserveerd. Toen hij in financiële moeilijkheden geraakte en neigingen kreeg om de grond te verkopen, kon hij door bemiddeling van de gemeente geld lenen van een particulier. Inmid dels is de koop voor een redelijke prijs tot stand gekomen, maar de verkoper bleek niet bij machte, de kleine lening a' te lossen. Nu beschouwden B. en W. de gemeente als moreel verplicht, de geldschieter schadeloos te stellen. Na zeer breedvoerig over het vóór en te gen van gedachten te hebben gewis seld, werd het voorstel van B. en W. met' 14 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen waren mevr. Hamel-Dito (PvdA) en de heren Steenlage, Smith, Meyer, Kreuger (allen PvdA), De Boer (AR) en Eylders (AR). Medailles. Niet onmiddellijk ging de raad ac coord met het plan, een speciale me daille van de gemeente te laten slaan. De heer mr. J. Mulder (AR) was be vreesd, dat de waarde van de medail les als onderscheiding sterk zou ver minderen, wanneer zij bij iedere wille keurige gelegenheid werden uitgereikt. Hij vond het evenmin aanbevelens waardig, om voor bijzondere prestaties de plaquette van de gemeente beschik baar te stellen, omdat deze z.i. bestemd moest blijven voor inderdaad zeer bij zondere gelegenheden. De heer J. J. Landman (PvdA) juichte toe, dat B. en W. voortaan de medailles van het gemeentebestuur een meer persoonlijk cachet wilden ver lenen. Burgemeester mr. G. D. Rehorst voegde daaraan nog toe, dat de nieuwe medailles in de plaats zullen komen van de standaard-modellen, die tot nu toe bij alle mogelijke gelegenheden be schikbaar werden gesteld. Schoolgeld Voorgesteld werd, in afwachting van de nieuwe landelijke schoolgeldrege ling, het vermeAvuldigingscijfer van het schoolgeld voorlopig op 2 te bepa len. Wethouder P. Th. Luijckx (KVP) merkte op, dat het de gemeen te een kleine 37.000.zou kosten, wanneer bedoeld cijfer tot 1 werd ver laagd. De heren C. R a n (KVP)J. H. Smith (PvdA) en mr. J. Mulder (AR) adviseerden, eventueel adhaesie James Stewart en Joan Fontaine spe len de hoofdrollen in de kluchtige film .Schep vreugde in 't leven", die tot en met Donderdag in de Witte-bioscoop wordt vertoond. Kluchtig is deze rol prent vrijwel doorlopend, nu en dan slechts geestig. James Stewart (de man uit „Mr. Smith goes to Washington") komt op de hem karakteristieke wijze in contact met een weggelopen bruidje, dat hem ten slotte via een sigaren-ro kende chimpansé, een noodlanding en tal van andere avonturen en gebeur tenissen, verzekert, dat zij van hem houdt. Stewart, die een schuchtere pi' loot gestalte geeft, tracht zich aanvan kelijk aan de charme van zij passagiere te onttrekken. Maar het lukt hem niet. Gelukkig overigens voor hem, want hij legde mèt het bruidje tevens beslag op een vier-motorig vliegtuig, waarmee hij zijn bijna failliete vrachtdienst kon hervatten. .Schep vreugde in 't leven" heeft de bioscoopbezoekers niets te zeggen. Maar wie tevreden is met een vermake lijk verhaal, dat bovendien werd ge regisseerd door H. C. Potter (Hellza- poppèn), weet de weg naar de Witte, Het voorstel om drieduizend gulden uit te trekken voor de aankoop van een vleugelpiano, werd door verschillende raadsleden met grote instemming be groet, maar ontmoette anderzijds ook felle tegenstand. Toen het ten slotte op stemmen aankwam, schaarde de kleinst mogelijke meerderheid (11—10) zich achter het College, zodat de vleu gel er dus komen zal. De heer C. Kan (K.V.P.), die con stateerde dat de gemeente een soort verhuurinrichting voor muziekinstru menten scheen te worden, had uitge rekend, dat de vleugel per jaar ruim vierhonderd gulden zou kosten. Naar zijn schatting zou dan voor het ge bruik minstens veertig gulden per avond berekend moeten worden. Voorts was de heer Ran sceptisch gestemd wat' het vervoer betreft. De heer C. Bakker (P.v.d.A.) kwam met ernstige bezwaren Hij beschouwde het plan als een eerste schrede op een verkeerde weg. Hij wist wel andere doeleinden (o.a. het jeugdwerk), die voor financiële steun in aanmerking komen. Zo'n vleugel is alleen van nut voor een beperkte groep muziekliefhebbers, waarvan het merendeel tot de beter gesitueerden behoort. Waarom berekent men niet een dubbeltje per persoon entrée ex tra, dan kan men zonder bezwaar een vleugel uit Alkmaar laten komen. De heer mr. J. Mulder A.R.) kon het streven van B. en W. zeer waarderen, maar betwijfelde toch of het nu de tijd wel voor een dergelijk voorstel is. Hij ontkende, dat het cul turele leven in Den Helder „arm" zou zijn, en dacht aan de activiteit van b.v. de Volksuniversiteit, de Mu- ziekkring en Toonkunst. Is het niet mogelijk, twee .'aar achtereen de sub sidie voor culturele doeleinden, welke 5000 bedraagt, met 1500 te ver lagen, en daarvan de vleugel te be talen De heer J. Kreuger (PvdA) ver klaarde zich voor het voorstel, maar drong aan op een zeer select gebruik van het instrument. De heer H. Meyer (PvdA) daaren tegen was een felle tegenstander. Een concert was in cultureel opzicht niets minder waard, wanneer een vleugel uit Alkmaar werd gecharterd. Ook hij zag liever een verhoging van de en- tréeprijzen met een dubbeltje per per soon. „Dit is een zuiver particuliere aangelegenheid. Wat je de een geeft, kun je de ander niet weigeren". Een cultureel belang In gloedvolle bewoordingen verde digde de heer L. F. van Loo (wet houder van Onderwijs en Culturele Zaken, zoals de voorzitter hem beti? is een mooi geschenk voor St. Nicolaas. Voor uw Ouders, Voor uw kinderen Voor „hem" Voor „haar" GA NAAR K O N I N G S T R. 29 Van ouds bekend, van ouds vertrouwd. 6 Foto's 6 cadeaux voor 7. telde) de zienswijze van B. en W. Hij adviseerde de raad, een wjjs besluit te nemen, en daarmede een groot deel van de bevolking te dienen. De heer Van Loo noemde nog de zeer waardevolle jeugxlconcerten, die door prominente solisten worden ge geven. „Tot nu toe moeten wereldbe roemde solisten hier op een turfkist komen spelen!". Het is de bedoeling van het college iedere vereniging, die een gerenommeerde pianist (e) wil laten optreden, de vleugel te laten gebruiken, tegen een vergoeding van f 20 a f 22 per avond. Ten slotte hield burgemeester R e- horst een kort pleidooi voor het voor stel. „Ik heb zelf gezien, dat dergelijke concerten door personen uit alle gele dingen der maatschappij worden bij gewoond. Wij kunnen nu een gebaar maken tegenover het culturele leven in Den Helder. Het spreekt vanzelf, dat de uiterste zuinigheid met het instru ment moet worden betracht", zei de burgemeester, ten slotte een ernstig be roep op de raad doende. Toen het voorstel ten slotte in stem ming werd gebracht, bleken de volgen de raadsleden met het college van me ning te verschillen: J. J. Kistemaker (VVD), W. de Boer (AR), mr. J Mul der (AR), G. J. Eijlders (AR), H. Meyer (PvdA), C. Bakker (PvdA), C. Steen- lage (PvdA), K. Hoornsman (PvdA), J. H .Smith (PvdA) en mevr. Hamel- Dito (PvdA). Rondvraag. Van de rondvraag maakte alleen de heer J. J. Kistemaker (WD) gebruik. Het onderwerp dat hij aansneed (de tuberculose-bestrijding onder het vee), zal een volgend maal uitvoerig worden behandeld. De voorzitter deelde mede, dat de raad op Dinsdag 12 December weer bijeen zal komen. De klok sloeg juist het middernachtelijk uur, toen de hamer voor het laatst viel. In de nacht van Zondag op Maandag begonnen de leden van een gezin uit de Weststraat zich plotseling onwel te voelen. Alleen de heer des huizes ging 's morgens normaal naar zijn werk. Hij werd evenwel om ongeveer acht uur gewaarschuwd, dat zijn huisgenoten nog niet waren opgeknapt. Een dokter werd gewaarschuwd en deze consta teerde kolendampvergiftiging. De haard, die niet op de juiste wijze was afgesloten, zou de oorzaak zijn ge weest. De „Dorus Rijkers" heeft gisteren weer zijn maandelijkse proefvaart ge- ^Lmaakt. Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" keerde gis termiddag uit Rotterdam in de haven van Nieuwediep terug. Vijf mijnenvegers van het zesde flottielje keerden terug von Terschel ling. Hr. Ms. „A 912" (R.Y. 2) heeft een proeftocht gemaakt en is daarna weer naar de Werf gegaan. Hr. Ms. „L 9603" (LT 7) liep bin nen, en Hr. Ms. „L 9605" (LT 9) ver trok naar Rotterdam. Het is morgen hoog water om 6.40 en 19.20 uur en laag water om 0.40 en 13.15 uur. De temperatuur van het zee water was 8,5 graden Celsius. Juwelier De kantonrechter te Den Helder had Ebbele R. veroordeeld tot betaling van een boete in verband met het feit da* hij ter hoogte van De Kooy een aan rijding zou hebben veroorzaakt. Ver dachte was in hoger beroep gegaan en zijn zaak diende gisteren voor de Meer voudige Kamer te Alkmaar. Uit de ge- tuigenverklaringen bleek, dat R. uiterst voorzichtig had gereden en dat de be stuurder van een vrachtwagen met een te grote snelheid door een onoverzich telijke bocht was gereden. De officier van Justitié meende daarom dat het vonnis van de kantonrechter vernie tigd diende te worden en dat verdachte moest worden vrijgesproken. De presi dent van de rechtbank, mr. J. Krabbe, kwam met de raadsheren tot de con clusie, dat het ten laste gelegde inder daad niet kon worden bewezen en sprak verdachte vrij. Het eerstvolgende „Uur muziek" wordt Vrijdagmiddag 10 November in Casino gegeven. De pianist Willem Hielkema bespreekt en illustreert van kwart voor drie tot kwart voor vier het onderwerp „Melodie en Harmonie", waarbij hij verschillende werken van Spaanse componisten zal uitvoeren. Van kwart voor vier tot kwart voor vijf zijn de balladen van Chopin het onder werp. Willem Hielkema zal de balla den in g. F, en f laten horen. Met „De heilige vlam", het toneelstuk dat door TAVENU gedurende twee avonden op de planken werd gebracht, heeft de Engelse schrijver W. Somerset Maugham zeker niet zijn beste werk afgeleverd. Dat de opvoering zich niettemin beide malen een waarderend applaus heef verworven, moge aantonen dat het acht tal dames en heren de moeilijke rollen waarmee Somerset Maugham hen belastte op aannemelijke wijze hebben uitgebeeld. Ons grote bezwaar tegen „The sacred flame" is de lichtzinnigheid waarmee de auteur met een niet onbelangrijk sexueel probleem is omgesprongen. Hieraan is echter de zwakke vertaling van C. J. Pie- ters stellig mede schuldig, hoewel deze aan de behandeling van het vraagstuk als zodanig wellicht weinig heeft kunnen veranderen. In „De heilige vlam" doet de schrij ver verschillende grote liefden uitbeel den. .Maurice Tabret is in de oorlog vrijwel geheel verlamd geraakt als ge volg van een vliegtuigongeval. Zijn vrouw Stella, wier liefde voor hem na verloop van tijd verandert in een diep medelijden, is gaan houden van Colin Tabret, Maurice's broer. En Colin be antwoordt deze liefde, wat de schrijver blijkbaar moreel verantwoord acht. Vooral in Stella's hart leeft de angst, dat haar verlamde man van haar ver houding met zijn broer zal horen. Het is niet de vrees voor een jaloerse echt genoot die haar kwelt, het is de vrees, de onherstelbaar verlamde pijn te moe ten doen. En dan, wanneer het doek voor het tweede bedrijf is opengegaan, is Mau- rice Tabret overleden. Aan een hart verlamming, stelt dr. Harvester vast. Maar zuster Wayland, de vrouw die de verlamde verpleegde, openbaart dat Maurice geen natuurlijke dood is ge storven. Ondanks de vermaningen van dr Harvester en majoor Liconda, 'n vriend van de familie, blijft zuster Waldan bij haar conclusie. Ztr. Wayland beschuldigt Stella, behalve van harteloosheid, van moord, en maakt bovendien openbaar dat Stella een kind verwacht van Colin. Dat verbaast een ieder, behalve de oude mevrouw Tabret, die reeds op de hoogte was van de sterke liefde tus- TWEE MENSEN Chauvinisme en sportiviteit hebbn erg veel met el kaar te maken. Helaas. En toch is een chauvinist meestal niet sportief. Omge keerd behoort een sportief mens niet chauvinistisch ie zijn. Zijn bovenstaande regels misschien niet duide lijk, Gradus bedoelt het goed. Sprak Zondagavond na de wedstrijd H.R.C. Alcmaria Victrix twee men sen. Een supporter van H.R.C. en een supporter van Alcmaria. De laatst verkeert (woont) sinds enige tijd in Nieuwediep. Supporters van roodjak- ken wilde niet veel zeggen, „maar een nulletje of vier voor met de rust zou niets te veel zijn geweest". Sup porter van Alcmaria wilde ook al niet veel zeggen, „maar een nulletje of drie met de rust voor Alcmaria, ja hoor En nou wil Gradus ook niet veel zeggen, „maar een van de twee zal toch wel een beetje doordraven". Boze brief. £)e ene mens houdt van Gradus-rubriek, de an der niet. Zo geeft Gradus omgekeerd meer om sympa thieke mensen dan om on sympathieke mensen. Houdt bovendien helemaal niet van lieden, die boze brieven schrijven over kerkhof plaatje en verschil in godsdienstige overtuiging. Boze-brieven- brouwer hield op-de-koop-toe zijn naam in de pen. F(jne brief, yaste iezer schreef Gra dus: „Zaterdagmorgen zeven uur. In het donker nog. bij het Kuitje. Arbeiders staan klaar om in het bootje tè stappen, dat hen naar de overkant van het Noordhol lands Kanaal zal brengen, waar bazaltblokken moeten worden geladen. Ook de Blauwe zeeridder Dirk Been staat klaar om zich „aan boord" te begeven. Maar hij doet een misstap, tuimelt overboord en blaast als een bruinvis in het koude kanaal water. Arbeiders brachten de mensenredder met vereende krachten op het droge". Gradus vernam, dat de ar beiders reddingmedailles zullen eisen. Weet U ons iets te vertellen U kunt Gradus bellen: 2-3-4 5 Tavenu-steun. p|et was destijds de bedoe ling, om ter gelegenheid van het vijf en veertigjarig bestaan van „Tavenu" een feestavond te geven. Men be sloot evenwel het bedrag dat door een verloting in de kas van het Huldigingscomité kwam, voor een ander doel te besteden. Het wérd voor een ander doel besteed. En goed besteed! Het bedrag (de heer De Jong heeft precies verteld hoe groot het was) heeft na melijk een snellere genezing van één van de werkende leden mogelijk gemaakt. Vóór de opvoering van „De heilige vlam" heeft de heer De Jong bekend gemaakt, dat het, resterende geld (meer dan tweehonderd gulden) in de vereniging beschikbaar blijft voor het geval nog eens een TAVENU-lid bij ziekte moet worden geholpen. Overwerkt. £en Helderse jongeman kwam bij een Helderse arts met ernstige klachten over hoofdpijn. „Overwerkt", luidde onmiddellijk de diag nose van de medicus. Maar dat kon het niet zijn volgens de patiënt. „Waar werkt u dan?", vroeg hem de dokter. .,Op 't kantoor van de Rijks werf", was het antwoord. Dat scheen voldoende te zijn. Vol ambitie begon de geneesheer aan een minutieus onderzoek paar de werkelijke oorzaak. Skooter J^l enkele dagen rolt door de straten van onze stad een „autoped op straalaan drijving", zo'n skooter. De lezer weet wel wat Gradus bedoelt. Deze eerste Helder se skooter wordt bereden door de heer Manshanden Jr. 't Merk is Lutz-motor- roller. 't Kost achthonderd vijf en twintig gulden. Gra dus is benieuwd of heel Nieuwediep binnenkort skooter't. De H.R.C.-rechtshalf Isack de Werker trad verleden week in het huwelijk met me j. Rijkers. Natuurlijk werd van het gelukkige paar een foto genomen. De fotograaf verzekerde Gra dus, dat nog niemand dit plaatje had gezien. Zelfs de „betrokkenen" zien het van daag voor het eerst. Lijf fotograaf maakte de foto in de stromende regen en ver telde Gradus: „Voor jou ga ik door het vuur en door het water". Waarvoor dank. Duizendpoot gen boezemvriend van Gra dus fietste met een lief tallige jongedame over de Brakkeveldweg. In de tuin van een hoekhuis hingen ontzaglijke rijen donker blauwe sokken te drogen Deze ongewone pavoisering ontlokte aan het meisje de volgende toelichting: „Kijk, daar woont een duizend poot!" Waarschijnlijk waren de jonge duizendpootjes juist bezig, de bijbehorende schoenen te poetsen. Sterrit padvinders hebben de vori ge week een sterrit ge houden. Alle troepen uit Den Helder deden aan deze door de „Mafeking-stam" ge organiseerde rit mee. De St. Nicolaas-groep won de prijs voor de beste patrouille. De dr. A. Wille-groep van het' Leger des Heils legde beslag op de prijs voor de beste troep. Stamtafel j_|oorde deze week aan stam tafel volgende wijsgerig heid: „De één heeft een auto nodig om aan een vrouw te komen en de ander heeft een vrouw nodig om aan een auto te komen". Stamtafel begon daarna over films. De „derde man" werd over het algemeen wel gewaardeerd Maar ook „De zwevende luier" werd genoemd. Stem uit de tapkast zei, dat laatst genoemde titel fout was Moest zijn: „De zevend» sluier". •MOUS sen haar schoondochter en haar tweede zoon. Wanneer de dokter ten slotte niets anders overschiet, dan de justitie in de verklaringen van zuster Wayland te kennen, komt mevrouw Tabret met de (weinig verbijsterende) mededeling, dat zij haar zoon de veel te sterke slaapdrank heeft toegediend. Zij had haar reeds zo hevig lijdende zoon de ellende van een verloren liefde willen besparen en hem het leven ontnomen. Al te modern.... Dit was in het kort de inhoud van het stuk. In het derde bedrijf werd ge sproken van een sexuele honger tussen twee jonge en gezonde mensen. En de moeder toont daarvoor begrip, zoveel zelfs dat zij het niet nodig oordeelt haar schoondochter en Colin ook maar een verwijt te maken. Zuster Wayland komt van de onthullingen van de oude vrouw zo onder de indruk, dat zij, voordat het doek voor de laatste maal valt, dokter Harvester de verzekering geeft te allen tijde te willen verklaren dat zij het flesje met de dodelijke in houd binnen het bereik van haar pa tiënt heeft laten staan. Onzes inziens heeft Somerset Maug ham te veel gespeculeerd op het al te moderne huwelijk, waarbij hij kwistig heilige liefdesvuren ontstak, toonde mededogen te hebben met de slappe lingen in het „métier", maar niemand voor zijn of haar fouten aansprakelijk wilde stellen. Wanneer hij uiteindelijk Mfs meent de misdaad (hoe heilig de efde van de moeder voor haar zoon taurice ook was) in de doofpot te moeten stoppen, schiet de auteur onzes inziens te kort. Met andere woorden: ^omerset Maugham snijdt een probleem in, en predikt straffeloosheid. De rollen Wat de rolverdeling betreft mocht TAVENU tevreden zijn. In aanmerking genomen dan het verlies waarover wij gisteren reeds spraken. Mevrouw Ta bret vond in mej. W. Reekers een ge distingeerde oudere dame, rustig en goed voor de moeilijke rol die haar veelal tot luisteren naar anderen noop te. Haar soms langdurig actieloos deel nemen aan de handeling (waarbij zij was gezeten op een sofa) had onze be wondering. De heer T. van Est (Colin) stond voor eenzelfde zeer moeilijke opgave; bijna voortdurend op het neel zonder zelf noemenswaardig aan de gesprekken deel te nemen. Behoudens enkele grove fouten ging het hem (t-® slotte fungeerde hij op het laatste ogen blik als invaller) nog vrij behoorlijk at De heer P. W Manshanden speelde Maurice, waarbij hij wat overtuigender had kunnen zijn. Wat minder bedeesd eigenlijk, om zijn gevoelens te uiten. Mevrouw Van Est-Keulen had gee® grote moeite met de vertolking van de Stella-rol, uie weliswaar veel fantasie vergde. Zij speelde correct, en redde zich met haar sprekende mimiek een enkele maal uit een kleine vergissing. De hger Van Essen heeft ons als ma joor Liconda geenszins teleurgesteld. Hij maakte een dankbaar gebruik van zijn rustige aard en een geknipt stem geluid. Mevrouw De Boer-Moor was bijzonder rolvast. Te rolvast soms, waardoor zij zich enkele malen ver sprak. Niettemin was zij als Wayland de enige die ons werkelijk kon ontroeren, kort vóór het ogenblik, waarop deze toegaf liefde voor baar patiënt te hebben opgevat. Dr. Har vester werd ten tonele gevoerd door de heer J. j, Peerdeman. Hoewel gecon centreerd spelend, deed hij blijken ze» weinig vertrouwen in „zijn" dokter te hebben. De heer Peerdeman schoot kort in sfeer en omgeving- Mej. Westerbaan maakte als Alice, de dien»" bode, geen fouten. De regie van heer Vossenberg zagen wij een volgen maal graag wat straffer. De grime en de décors waren als altijd keurig ver zorgd.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2