Een rampspoedige brand te Zuidscharwoude Geneeskunde en wereldgeschiedenis TWEE KINDEREN OMGEKOMEN Vader en drie kinderen in de slaap door hei vuur verrast Reddingspogingen bleven vruchteloos Texel TexelWest Friezen 22 Urk De week op de visafslag Breezand Callantsoog Sterren voor postbestellers DE 25.000 TERECHT Nenni tegen Europees leger Oud-burgemeester van Den Haag in cassatie Oostenrijks protest tegen Russische maatregel Epedemieën wijzigden loop der hisiorie Soldaten varen thuis VERVOLG STADSNIEUWS De Openbare Leeszaal in October Hef- St. Jorisbeeld was bij de Postduivencombinatie HCC vierde feest Adelborsten tegen VVV IN HET KORT Sf. Nicolaasgroep De competitie van MSC ER was een ontzettende pokkenepide mie welke de nederlaag van Athene inluidde. En een pestepidemie dwong de Galliërs om uit Rome terug te trek ken, zonder dat zij het Capitool hadden kunnen nemen. Donderdag ontscheping Asturias, Vrijdag Atlantis Schietpartij te Bandung eist twee doden In het gezin van de heer W. de Bakker te Zuid-Scharwoude heeft zich gisteravond in een korte spanne tjjds een vreselijk drama afgespeeld: hij een binnenbrand zijn twee kinderen, oud l>/2 en 9 jaar, door verstikking om het leven gekomen. WOENSDAG g NOVEMBER 1950 Be heer De B., die 's morgens vroeg dienst moest doen, had zich reeds ter ruste begeven, terwijl ook zijn 5-jarig dochtertje in hetzelfde vertrek lag te slapen. In het andere kamertje slie pen zijn 9-jarige zoon Jaap en een 1%- jarig dochtertje. De moeder was eer. ogenblik op bezoek bij de buren. Om ongeveer tien uur werd de heer De B. gewekt door het geroep „Brand" van zijn zoon Jaap. Onmiddellijk sprong hij op en verliet met zijn 5-jarig dochtertje snel het vertrek. Bij de trap gekomen, riep hij zijn zoon Jaap toe achter hem Na ongeveer 20 minuten verzuimde de Texel-achterhoede in te grijpen, waarna de W. F. buitenspeler van dit verzuim profiteerde en zijn club ver diend de leiding gaf. Tot de rust bleef W. F. sterk aanvallen, maar toch ge lukte het linksbuiten Stam, na een mislukte kopbal van Slikker, de stand gelijk te maken (1—1). Na de thee wist Texel zich wat meer los te spelen, maar door hopeloos geknoei in de voorhoede bleven doelpunten uit. Ook de aanvallen van W. F. waren niet zonder gevaar. Bij een hiervan scb.oot de rechtsbuiten keihard in; Heerschap kon de bal niet klemvast krijgen, en verzuimde zich te herstellen, waarvan genoemde speler dankbaar gebruik maakte en zijn club opnieuw de lei ding gaf. Wij waren al met deze uit slag verzoend, daar 'de stérkste zou hebben gewonnen, toen een paar minu ten voor het einde Stam opnieuw doel puntte (22). burgerlijke stand Geboren: Annie, d. v. Jan Huisman en Martje Witte; Jan W., z. v. Dirk A. Flier en Johanna Collou; Emma H., d. v. Harmen J. Donker en Willemina van. Strien. O n d er t r o w d:. Jan cle Scally fh" Deentje- P. Kikkert/ Johannes N.i ;Wittè_ en Reinera V. Barhorst. Getrouwd: Ferdinand Zwanen burg en Antje Troost. gevonden voorwerpen Kunstgebit, collier, haarstrik, paar herenhandschoenen. In de afgelopen week was de aanvoer van snoekbaars en witvis iets beter dan in de week daarvoor. De gemiddelde vangsten evenwel waren nog niet groot. Per span bedroeg de aanvoer van 80 tot 300 pond per dag. Enkele spannen, welke meer succes hadden, brachten vangsten aan de markt tot ruim 800 pond per dag. Dit behoorde echter tot de uizonderingen. De noteringen voor snoekbaars waren goed. De verkoop ging vrij vlot en de prijzen waren per pond van 0,44 y2 tot 0,49. De aanvoer van rode baars was heel gering. De markt hiervoor liep ge leidelijk iets terug tot ongeveer f 0,28 per pond. Ook voorn en blei noteerden een goede prijs. 3er pond van 0,05 tot 0,061Karper besomde per pond van 0,15 tot f 0,181/2. De staandnetvisserij leverde heel wei nig resultaat op. De vangsten van snoek baars met deze visserij varieerden van 8 tot 60 pond per dag. De weekbesommin- gen der snoekbaarsvissers varieerden deze week per span van f 250 tot 800. Noord zeevis werd vorige week niet aangevoerd. Door ongeveer 8 span bliekvissers werd ruim 11 ton bliek aangevoerd. De note ringen waren gu> lig. per bak van 3,09 tot 3,15. Besommingen per span van 40 tot 1 500. Aangevoerd werd: 17.582 pond snoek baars; 1170 pond rode baars; 10.386 pond voorn en blei; 84 pond karper en 21.440 Pond bliek. De totale omzet aan de vis- afslag bedroeg ongeveer I 10.900. kanker en haar bestrijding. De afdeling Anna Paulowna van het Koningin Wilhelminafonds houdt Maandag in zaal Bossen een propagan- da-avond. Dokter Veenis spreekt over kanker en kankerbestrijding. De r. k. zangvereniging „Canticum Novum" zal zingen. CHRIST. V.V. BREEZANDER BOYS Uit het B.B.-kamp is niet veel nieuws te melden. Alle doof- de elftallen van deze elub te spelen wedstrijden werden afge last. Voor Zaterdag luidt het programma: Breez. Boys I—Jong Holland 3 (Alkmaar), aanvang drie uur. De Boys spelen deze wedstrijd in wit shirt. Indien van 't begin af goed aangepakt wordt, zou het voor deel van eigen terrein misschien kunnen meewerken tot een overwinning voor de Boys. Breezander Boys II gaat naar Dindua 3 (Enkhuizen) en zal daar een zware dob ber hebben. Vertrek vanaf café Bossen °m kwart voor twee. Ue adspiranten gaan op bezoek bij JVC a ®n behoeven niet te verliezen. SPORT IN HET DAGELIJKS LEVEN Be bekende radio-voetbalreporter Leo Bagano, spreekt Donderdag in het club gebouw van de RKJB over „Sport éi het dagelijks leven". aan te komen. De vlammen hadden in middels de trap reeds aangetast, zodat de heer De B. zich met zijn dochtertje door de vlammen heen in veiligheid moest stellen. De buren, die eveneens de brand hadden ontdekt, hadden inmiddels de brandweer gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Door de rookontwikke ling was het onmogelijk de trap op nieuw op te gaan. Evenmin kon van buitenaf hulp worden geboden. De vlammen waren in betrekkelijk korte tijd geblust. Het gehele drama had niet langer dan een half uur ge duurd. Boven bij de trap trof men het 9-jarig zoontje aan, dat evenals het dochtertje, dat «nog in bed lag, door de rook was gestikt. De bovenverdieping van het huis had de meeste schade opgelopen. Van het huisraad is het overgrote deel ver brand. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister, doch het schijnt wel vast te staan, dat deze bij de schoorsteen, waarschijnlijk op de bo venverdieping, is uitgebroken. Ingevolge een besluit van de PTT zullen de uniformen der bestellers die meer dan vijf en twintig, of meer dan veertig dienstjaren hebben, worden ge sierd met resp, een zilveren of een gouden ster, të dragen op de linker mouw. Te Callantsoog zullen de be steller eerste klasse C. Worp en de be steller C. van Twuyver een zilveren ster ontvangen. verkeersongeval opgehelderd. Op 18 October is 'n koopman uit As sen, die van de Zuidlaardermarkt te rugkeerde, nabij zijn woonplaats door een auto aangereden. Hij overleed kort daarop. De auto, waarmee het ongeluk was gebeurd, werd reeds de volgende dag gevonden, maar de bestuurder bleef spoorloos. Deze heeft zich thans bij de politie aangemeld. Hij was naar Frankrijk uitgeweken en had zich daar .schuilgehouden. De man erkende, op de ,kvbhd. van ..het ogenblik te veel te hebben gedronken. In Beverwijk werd voor ouden van dagen een sociëteit geopend, waar de bejaarde inwoners ontspanning kunnen vinden in de beoefening van gezelschapspelen. De burge meester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, toonde, blijkens onze foto, 'n belangstellend toeschouwer bij het damspel. De 25.000, die, zoals wij gemeld heb ben Zaterdagmorgen verloren werd door een kantoorloper van Wm. H. Müller en Co N.V. te Rotterdam, is te recht. Een zeventienjarig meisje had de tas, die van de fiets gevallen was, ge vonden in de Westerstraat. Recher cheurs hebben het geld afgehaald. Het gezin wacht nu op de per advertentie in uitzicht gestelde beloning. Nenni, de leider van de linkse socia listen in Italië, heeft in de Kamer van Afgevaardigden een motie ingediend, waarin wordt gezegd, dat de door de ministers van buitenlandse zaken te New-York gemaakte afspraak, om een ongedeeld Europees leger te vormen in het kader van het Atlantische Pact, afbreuk doet aan de nationale souve- reiniteit en verder gaat dan de in dit pact beoogde verplichtingen. Hij eist, dat alle militaire afspraken aan het Italiaanse parlement worden voorge legd, en wenst verder, dat geen vreem de troepen in Italië zullen worden toe gelaten noch Italiaanse soldaten naar het buitenland zullen worden gezon den. Ook mag het land niet automa tisch in een oorlog worden betrokken. Voor de Hoge Raad der Nederlanden heeft gisteren het cassatieberoep van de oud-burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. V., die wegens overtre ding van het Deviezenbesluit tot drie maanden gevangenisstraf en tiendui zend gulden boete was veroordeeld, gediend. De raadsman pleitte voor een punt van de tenlastelegging ontslag van rechtsvervolging, voor de beide andere vermindering van straf. Hij achtte de gehele zaak sterk overdre ven. De procureur-generaal zal op 21 No vember conclusie nemen. De Russische plaatselijke commandant van Wiener Neustadt gelastte dezer da gen, dat geen strafvervolging zou wor den ingesteld tegen personen, die be trokken zijn geweest bij de relletjes in October j.1. Dit is voor de Oosten rijkse regering aanleiding geweest, om bij de geallieerden raad en de Russi sche hoge commissaris te protesteren tegen deze inmenging in binnenlandse aangelegenheden van Oostenrijk. Nu de V.N. hebben besloten, de diplomatieke boycot van Franco-Spari- je op 'te.'heffen, zal Belgie een gezant haar Madrid zenden. JN de loop der eeuwen zijn vele mach tige wereldrijken ten onder gegaan en hoog opgebloeide beschavingen weer teruggezakt tot het duistere ni veau waaruit ze waren ontsproten. In het merendeel der gevallen was de oorzaak hiervan gelegen in do slecht heid of de ontvolmaaktheid van de mensheid zelf. Maar in vele andere ge vallen hebben ook ziektekiemen hier bij een belangrijke rol gespeeld, door dat zei n heftige epidemieën alels, wat in jaren was opgebouwd, weert e niet deden. De harten der mensen zijn nog even slecht als ze door alle eeuwen heen geweest zijn. Maar op dit feit is het toch wel nuttig even de aandacht te vestigen, dat, dank zij onze kennis der ziektekiemen en de epidemiologie, het tegenwoordig wel zeer onwaar schijnlijk is dat de een of andere epi demie het verloop der wereldgeschie denis zou k innen wijzigen, zoals dat vroeger herhaaldelijk het geval is ge weest. Hoogstens zou dit in negatieve zin nog eens mogelijk kunnen zijn. Door onze verbeterde hygiëne en het feit dat grote mensenmassa's niet meer door epidemieën worden weggevaagd is het gevaar voor een overbevolking op aarde niet denkbeeldig althans wanneer hieraan niet door geboorte regeling en geboortebeperking paal en perk wordt gesteld en wereldcon flicten zouden daar het gevolg van kunnen zijn! Maar in vroegere eeuwen ging dat anders toe! Zo verhalen de kleitabletten, die in Klein-Azie zijn gevonden, ons van de ondergang van het machtige rijk der Hittiten die circa 1750 vóór Christus in Mesopotamie een bloeiende beschaving hadden opge bouwd. Toen de zoon van de Hittiten- koning naar Egypte was gegaan, om daar de koningin, die weduwe was ge worden, te huwen maar spoedig na zijn aankomst aldaar stierf, wekte dit zozeer de toorn van zijn vader op, dat hij Egypte de oorlog verklaarde en Syrië binnenviel. Hij behaalde vele overwinningen. Maar weldra brak een ernstige epidemie waarschijnlijk pokken onder zijn soldaten uit. Deze ziekte verspreidde zich, na hun aan komst, onder de burgerbevolking en richtte gedurende twintig jaren der gelijke verwoestingen aan ook de koning en diens opvolger stierven er aan dat de Hittiten niet meer in staat waren het hoofd te bieden aan de omringende stammen die zij eertijds onderworpen hadden. Hun leger was door de Egyptische oorlog te zeer ver voor het ministerie samengekomen en zwakt- Ten slotte werden ze door de hadden aan minister Leimena een ver klaring aangeboden. demonstratie te djakarta Na een demonstratie voor het minis terie van volksgezondheid te Djakarta zijn twee Ambonnese leiders aldaar aangehouden. Duizend personen waren De dienst ter bescherming van de Westduitse grondwet, die alle staatsge vaarlijke' politièke 'activiteit"Tnoet ga deslaan, zal te Keulen worden gevestigd: „NELLY" (rep.) Djakarta-Rotter- -f! dam, pass, >6 Nov» Kaap de Gata- De Openbare Leeszaal te Den Helder werd gedurende de maand October be zocht door 374 personen, zijnde 320 mannen en 54 vrouwen. Uitgelend wer den 7634 boeken, t.w. 3220 romans, 1627 studiewerken en 2787 jeugdboeken. De lijst van nieuwe aanwinsten voor No vember ziet er als volgt uit: Romans: Bertelsen: De dag breekt door; Bottome: De burcht Salvator; Camstra: Rumoer om „Plasrust"; Cor- sari: De man die niet mocht terugke ren; Corsari: Nummers; DutlisRutis- hauser: Het leven gaat verder in Sum- bri; Ericsson: Op het laatste ogenblik; Hidding: Heuvings haardstee; Korch: De zingende bron; Man, de; Het was sende water; Menkens—Van de Spiegel: Aagt Binkhorst; Moeberg: Rijd van nacht; Remarque: De weg terug; Sirolf: De schuldenaar. Buitenlandse romans: La vin: The house in Clewe street; O'Brien: Without my cloak. Studiewerken: Achterberg: En Jezus schreef in 't zand; Achterberg; Existentie; Duyser Weiss: Ha! Handenarbeid voor jon gens; Engelman: Het bezegeld hart; Engelman: Noodweer; Euwe: Het eind spel: 8 dln.; Hattum, van: Wak en water; Hoekstra van Vriesland; De muze op reis; Loeb: De kleine came ra en wat men er mede doen kan; Maar, de: Engels voor emigranten; Mar ja: Van mens tot mens; gedichten 1935-1946; Nieuwenhuysen Mendels: Hoera! Ik doe het zelf; Veraart: Be drijfsorganisatorische aspecten der sociale verzekering; Verberne: Austra lië- Voorthuysen: Het bridgespel; Walch: Schooltoneel; Wening: Het bil jartspel; Zandstra Oorthuys: Zwer vend door Nederland. Ingebonden tijdschrift: Filmfront 1949. Geschenken: .Ambtenarencentrum; de regering bedreigd door de Raad van vakcentralen?; Fahrenfort van de Graft: Dodenbezorging en cultuur, 2 dln.; Jaarverslag, 44e: van de Neder- landse reisvereniging 1949; Krishna- murti- Toespraken Madras-Benares; Land Land-Melstre: Fransche ge sprekken in Hollandsche winkels, 2 dim; Leusink: Op hechte fundamenten, gesch. d. algern. Ned. bouwvakarbeiders- bond; Marquand: The late G®or8e ADlev Neerlande, van: Een duidelijk woord over aardstralen; Rachmanowa: Geheimen van Tartaren en afgoden; Sinclair: The jungle; Soldaat overzee; Verenigde Naties, De: wat zij zijn... wat zij doen... hoe zij werken; Velsen.van: De culturele ontmoeting van West en Oost- Verslag van de commissie inzake de herziening van het Statuut van de Nederlandsche Bank; Verslag van de Kamer van Koophandel en fabrieken voos Noordholland over 1949; Verslag van de Nationale coöperatieve over 1940i Zeilen De mot dans la pftrase. Zaterdagavond in Casino is bewezen, dat de leden van de verschillende post duivenverenigingen in Den Helder kunnen feestvieren. V-oor een gezellige sfeer had men zich verzekerd van het gezelschap „de Molenwiek", dat met de revue „Eén uurtje lachen" veel succes mocht oogsten. Na de pauze werden de wisselbekers en de diploma's uitgereikt. Daarna werd nog tot twaalf uur genoten van een aardig programma. „De Molen wiek" mocht een dankbaar applaus in ontvangst nemen. De algehele leiding was in handen van de heer Ab. van Leeuwen. De regie werd verzorgd d-oor de heer Wout Melis. Voorts werd me dewerking verleend door „The Mils Band", onder leiding van Han Meijer. Bij het dansen, dat tot diep in de nacht duurde, werd de muziek verzorgd door de band van Fer Zeegers. Texel OPNEMINGSVAARTUIG „LUYMES" BINNENKORT te water Het heeft H.M. de Koningin be haagd, aan het bij de werf Gusto te Schiedam in aanbouw zijnde opne mingsvaartuig voor de Koninklijke Marine, hetwelk binnenkort te water zal worden gelaten, de naam „Luymes" toe te kennen. Het schip heeft een standaard wa terverplaatsing van 1275 ton, is 71,40 m. lang, 6.50 m. breed en heeft een diepgang van 3.60 m. Het krijgt een bemanning van 105 koppen. De snel heid zal 15 mijl bedragen. Reeds vroeger werd de naam „Luy mes" gegeven aan een opnemingsvaar tuig en wel aan het ex-Japanse schip „Gyosey Maru", dat bij het einde van de oorlog als krijgsbuit in Nederlandse handen kwam. Dit schip werd echter wegens de te hoge verbouw- en repa ratiekosten nimmer in dienst gesteld. Johan Lambertus Hendricus Luy mes, die werd geboren in 1869 en na een marineloopbaan van 45 jaren in de rang van kapitein ter zee werd ge- pensionneerd, verwierf internationale bekendheid door zijn arbeid op hydro grafisch gebied. Hij overleed op 4 De cember 1942. Voor de ompetitie van de KNSB speelde Zaterdagmiddag het vierde tiental van VVV een thuiswedstrijd te gen Adelborsten I uit Den Helder. Het is een spannende strijd geworden die ten slotte door VVV IV met 64 werd gewonnen. In het Alkmaarse-team speelden ook twee damesleden mee, die echter, misschien onder de invloed der Adelborsten-uniformen, niet hun sterk ste spel gaven. Maar zij gaven toch kranig partij. Ook de borden 1 en 2 van de. Adelborsten deden goed werk. De gedetalleerde uitslag was: v.v.v. iv—adelborsten s. c. i J. Schuurman—J. Rietman F- HolR. Dozy 01; P. HolzmannH. Esser 10; C. Meyer Jr.F. Kievits 10; A. SchaapsF. Berlijn 10; J. v. EkerenP. Rochemont yy2; F. Wor tel—F. Brabander 1—0;" F. FaberJ. Brabander 1mej. Bouwman—F. Schouten 01; mevr. Veis—A. de Kant 0—1. Op Maandagavond 20 November zal in „Formosa" een propaganda-avond worden gehouden van de Bond voor Staatpensionnering, waarvan dezer da gen een Helderse afdeling werd opge richt. Het bestellend personeel der PTT, dat meer dan vijf en twintig jaren van trouwe dienst achter de rug heeft, zal binnenkort worden onderscheiden door een zilveren ster, welke op de linker mouw moet worden gedragen. De be stellers met meer dan veertig dienst jaren ontvangen een gouden ster. De Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-Onderofficieren heeft een nieuwe onderafdeling en wel de ge mengde zangvereniging „Tot aller ge noegen." Iedefe Vrijdagavond wordt onder leiding van de heer G. Veenstra gerepeteerd in Witkop's lunchroom aan de Koningstraat. De dames en heren, die medewer ken aan de volgende week te houden collecte van het Centraal Sint-Nico- 1 aascomité, kunnen Vrijdagavond om acht uur de bussen en lijsten in ont vangst nemen in café „Centraal" aan de Koningstraat. Nieuwe collectanten zullen gaarne worden ingeschreven door de heer Bakker, Janzenstraat 39. De amusementsvereniging „Huse- dunia" geeft Zaterdag een gevarieerde cabaretavond in „Dennenheuvel", de muziek bij het bal-na wordt gespeeld door het „Marsdiep-ensemble" o.l.v. de heer B. van Waarden. Hedenmiddag zijn alle Helderse ouden van dagen welkom bij de propa- ganda-voorstelling van de Bond van Ouden van Dagen. Het optreden van het revue-gezelschap „De Molenwiek" begint om half twee. Vandaag houdt de Lutherse da- meskrans „Ora et Labora" een ver koopmiddag in het bovenlokaal van de kerk aan de Wezenstraat. Om half drie spreekt dr. J. A. Stellweg het openings woord. De bezoekers kunnen er tot van avond tien uur terecht. Men verzocht ons nog eens mede te delen, dat het algemeen secretariaat van de Marine Sportvereniging „Zee macht" in handen is van de heer T. de Jeu, Jan Bijlstraat 21. Op 16 en 17 November geeft „De Lyceïst" in Casino een opvoering van het toneelstuk „Mrs. O." Er is bal na. De dansmuziek zal worden verzorgd door de band van Wim Manshanden. Het plaasbespreken is voor deze avon den op Donderdag 9 November van drie tot vier uur voor donateurs, van kwart over vier tot kwart voor vijf voor le den en van kwart voor vijf tot vijf uur voor niet-leden. Het jaar 1950 is voor de verkenners van de St. Nicolaasgroep wel een bij zonder feestelijk jaar. In het voorjaar vierden zij het vierde lustrum, daarna namen zij deel aan het Nationale Kamp te Ommen, en dezer dagen vierden zij het feest van St. Joris, de patroon van de gehele verkennersbeweging. Het mooie, uit brons gegoten beeld van ridder Joris te paard, is op het laatste St. Jorisfeest, 23 April j.1., zijn trek tocht door alle verkennersdistricten van ons land begonnen. Maandag en Dinsdag was het temidden van de St. Nicolaasgroep. Het beeld werd Maandagmiddag van de verkenners uit Schagen overgeno men, en arriveerde om half zes op het kerkplein aan de Kerkgracht. Door zes verkenners werd de zwaarddans uitgevoerd, waarna het beeld naar de bovenzaal van Casino werd gedragen. Daar werd een bont, maar in stijl gebleven, programma afgewerkt, waar van in de eerste plaats moet worden genoemd de door de gehele groep ge speelde geschiedenis van St. Joris, met de draak. Enkele welpen werden op deze avond geïnstalleerd. Voor de ver kenners was de „lintjesregen" erg be langrijk; de uitreiking van de in de laatste twee maanden verdiende eerste en tweede klasse-insignes. En verder waren er de vaardigheids insignes, onder andere vijf insignes wielrijder, zes zwemmer, vier acoliet, één lichamelijke geoefendheid, één zuivelbereider. zes electriciën en een timmerman. De geel-groene koorden die voor het eerst in de St. Nicolaas groep werden uitgereikt, waren ver diend door Gharles Limonard en Jaap van Amersfoort. St. Joris zal onge twijfeld tevreden zijn geweest met de bewijzen van activiteit die hem wer den getoond Tevens vierden de vier oudste verkenners het eerste lustrum als verkenners in de St. Nicolaasgroep. en werd een mooi opgemaakt „blad zijde" toegevoegd aan het logboek dat met het St. Jorisbeeld meereist. De ochtend, volgende op bovengenoemde bijeenkomst, werd in de O. L. Vrouwe- kerk door de vier oudste verkenners de St. Jorismis gediend. De uitslagen van de vijfde ronde in de schaakcompetitie van MSC luiden als volgt: Hoofdgroep: J. BommelW. J. Geus 10, K. GeusJ. Valkenier 10 J. SmitK. J. de Waard 10. R. Mol v. Brederode 10, J. KoningHerder schee 01, J. v. d. KuylJ. Marsman II afgebroken. Eerste goeprD. de LangeJ. de Jeu 10, G. GeusC. J. Bosch y, J. NoordeloosJ. Allard 01. K. Leri gersD. Dokter 01, P. van Dijkdr Brouwer afgebroken, J. Marsman I—A. Muller afgebroken. Achaeërs, nadat deze Troje hadden in genomen, naar Syrië gedreven, waar ze ten slotte door de Assyriërs geheel werden overweldigd. Van hun duizend jarig rijk bleef geen spoor over. Dysenterie versloeg de Perzen 0°K de eerste aanval der Perzen op Europa onder Darius leed schip breuk door een heftige dysenterie-epi- demie onder de Perzische troepen. De tweede invasie eindigde met de neder laag van Marathon, waar 9000 Athenerg zich vanaf de heuvelen op de 40.000 Perzen wierpen en hen de zee in dre ven. Maar bij de derde invasie onder Xerxes, de oon van Darius, speelden ook weer de ziektekiemen een belang rijke rol. Want toen de Perzische troe pen, na in een zeegevecht te zijn ver slagen, te voet moesten terugtrekken, kwamen ze door honger en dorst ge kweld er toe om gras te eten en be smet water te drinken, waardoor dui zenden van hen aan dysentrie te gronde gingen. Als gevolg van deze epidemie namen de .aanvallen der Per zen op Europa definitief een einde. Hoe zou de wereldgeschiedenis zijn verlopen, wanneer niet onder de Phi- listijnen, nadat ze de Arke des Ver- bonds veroverd hadden, builenpest was uitgebroken, waardoor vele duizenden van dit strijdlustige volk stierven? Waarschijnlijk zouden ze het gehele Israëlitische volk hebben uitgeroeid, met als gevolg daarvan dat Jezus nooit zou zijn geboren. Overwinning der wetenschap Dat Hannibal faalde, berustte voor een groot deel op het feit, dat de troe pen van Cartago door infectie (waar schijnlijk malaria en dysenterie) ge teisterd werden. Dit alles is thans geschiedenis gewor den en dat heden ten dage het verloop van een wereldconflict bepaald of ver anderd zou kunnen worden door het uitbreken van de een of andere onver wachte besmettelijke ziekte is haast niet denkbaar. Zelfs de influenza-epi- demie tijdens de wereldoorlog van 1914 1918 was daartoe niet in staat. Ook zal geen onmisbare legeraanvoerder op het critieke ogenblik meer aan pokken sterven, zoals dat met Marcus Aure- lius gebeurde, met al de gevolgen van dien voor het Romeinse rijk. Juist onze kennis van hygiënische en epide- mielogische vraagstukken heeft het ons mogelijk gemaakt oorlogshandelingen tot een succesvol einde te brengen die zonder deze kennis met absoluté ze kerheid mislukt zouden zijn. Het spre kendste voorbeeld hiervan is b.v. de verovering van Abessime'door de Ita lianen geweest. De Europese soldaat, die oorlog moet voeren in de tropen, zal het binnen kortere of langere tijd onherroepelijk afleggen wanneer hij niet door alle zorgen, die de moderne hygiëne en de techniek hem kunnen bieden, op de meest volmaakte wijze ondersteund, beschermd en geholpen wordt. Hapert hieraan ook maar het kleinste onder deel, dan dreigt op hetzelfde ogenblik het jammerlijke fiasco. Dit heeft men zelfs nog kunnen constateren bij de catastrophe van de Franse Madagas- kar-expeditie in 1895. Italië nu is het eerste Europese land geweest dat, hierin voorgelicht door de bekendste tropenarts prof. Castellani, dit moeilij ke vraagstuk op volmaakte wijze heeft opgelost. Laten wq dus daarom dit voor ogen houden: de geneeskunde heeft bewezen in staat te zijn de loop van de wereld geschiedenis op willekeurige wijze te wijzigen. Tot nu toe echter is zij e? niet in geslaagd de juiste richting er van aan te geven die, welke voert naar geluk en wereldvrede! Zal zij hier toe misschien in de toekomst in staat blijken te zijn? Dr. P. H. VAN DER HOOG Het door de Nederlandse regering gecharterde Engelse s.s. Asturias, dat met 1500 passagiers uit Indonesië naar Nederland onderweg is, wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag in de Amsterdamse haven verwacht. De debarkatie zal Donderdagmorgen 9 November, om half negen aan de Java- kade bij de Maatschappij Nederland beginnen. Het troepenschip Atlantis wordt in de avond van Donderdag 9 November a.s. met repatriërende militairen en hun gezinnen uit Indonesië voor IJmui- den verwacht. De ontscheping der op varenden zal Vrijdag 10 November des morgens te acht rur in de haven van Amsterdam beginnen. Maandagavond heeft er te Bandung een schietpartij plaats gehad, die be gon met de ontploffing van een gra naat op het dak van een woonhuis na bij het K.L.-kampement. Een korpo raal van de Indonesische militaire po litie, die een onderzoek wilde instel len, werd in het donker doodgescho ten. Hierop volgde een schietpartij met lichte wapens Een Nederlandse dame werd door een verdwaalde kogel gedood, haar zoontje werd gewond en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Dinsdagochtend bespraken de plaatselijke Indonesische en Ne derlandse militaire autoriteiten het gebeurde. De Zuidafrikaanse premier, dr. Malan, heeft met goed gevolg een lichte operatie ondergaan.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 5