£ciat tui de ïlaaAdcw-óteA fcameri MET EEN RANDJE BONT rolt verder Het dubbeltje Puzzle-rubriek Winterjurk voor Zoekt U een aardig cadeau grote dochters Q JAAR ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950 /Nqv/"Vjy'\q> TA, ZO GAAT HET als men op con- J certen speelt (zou Hildebrand zeg gen) ik bedoel: als men in kranten schrijft. Dan krijgt men voor dezelfde kolom van de één bij wijze van spre ken een ruiker rozen thuisgestuurd en van de ander een cactus, die alle ste kels opzet. Alles op papier gelukkig; dat lijkt wel heel erg maar de stekels doen geen pijn en Saskia kan tegen een stootje. „Keer het dubbeltje nog eres om", adviseerde ik, en daar had je het lieve leven gaande. „Mevrouw, ik vond dat schrijven van u zo'n waar woord. Hou er me aan, zo moet het". (Huisvrouw I). „Uw stuk heeft velen van ons ge ërgerd". (Huisvrouw II). „Met grote instemming las ik uw stukje mijn moeder heeft mij in mijn jeugd dat omkeren geleerd". (Tante van uit In donesië geëvacueerde pleegneven). „Daarom doe ik u het verzoek om het adres waar ik een huishoudboekje voor mij als vrijgezel zou kunnen krij gen". (Marineman. Begin met een op schrijfboekje, Sjoerd, en stuur het na een poosje maar eens aan Saskia!) „Als spaarbankdirecteur vond ik van zelfsprekend uw artikel „Kees het dub beltje nog eres om" voortreffelijk". (Lezer in de stad). „Wij, die zelf van spaarzame ouders zijn, hebben ook reeds afgedaan met sparen wij ver trouwen de regeringshuishoudster niet. en nemen daarom meer van de genot middelen dan voorheen". (Lezer op het platteland). En dan zijn daar de zes kantjes van Jan Otto, schuim-bek-kend van woede en toch met al die schuim- bekkerij een brief naar mijn hart, om dat er geen woord Frans bij is en Sas kia gesommeerd wordt alstubieft een standpunt in te nemen. Jan Otto zal zijn repliek hebben, laat hij zich maar schrap zetten tegen het slot. Doch ik wil eerst enige boze rimpels gladstrijken. Maar mijn lieve beste huismoeders uit de arbeidende stand (behoren wij daar eigenlijk niet alle maal toe, als het goed is?) hoe komt u erbij dat Saskia uitgerekend voor verspilsters en fuifnummers zou uit maken? Natuurlijk zijn er hele volks stammen huisvrouwen, die wél het dubbeltje omkeren, die tot laat in de nacht bezig zijn met stoppen en breien en vermaken en verstellen, die nooit vacantie hebben, nooit uitgaan, aan geen stukje nieuw toekomen en die zich dus van Saskia's waarschuwing niets komma niets behoeven aan te trekken. Maar zij vormen de meerder heid niet! Anders stond het er wel stukken beter met ons voor. Wij moe ten ook eens wat verder kijken dan onze huisdeur. Saskia rookt niet, Sas kia drinkt niet, en zo zijn er duizen den vrppwen. Maar wie geven dan die zeshonderd millioen per jaar aan alcot, hol en bijna evenveel aan rokerij uit. Als wij de babies in de wieg meetellen wordt dat al f120 per hoofd per jaar kan dat uit in een land dat op de pof moet leven? Neen, er deugt wer kelijk iets niet aan het geldelijk beheer van de gemiddelde Nederlander. Voor dat Saskia haar kolom over dat dub beltje schreef, heeft zij eerst maan denlang rechts en links haar licht op gestoken bij mensen van allerlei slag en velerlei inzicht, fabrikanten, klem- handélaren, werkgevers en werkne mers en de algemene klacht is: De goe den niet te na gesproken, gaan de meeste mensen op de wonderlijkste manier met hun geld om. In het krij staan is geen schande meer. Het ene gat wordt met het andere gestopt. Als er een feest in de stad is, een kermis of een circus, weten de leveranciers a dat zij de volgende week bij heel veel huisvrouwen niet om hun geld behoe ven te komen. Waarom zendt de Kamer van Koop handel een waarschuwing rond om toch de goede gewoonte getrouw te blijven van contant te betalen w.an neer dat niet broodnodig zou zijn. Waarom krijgt een fabrikant van bis cuits, als de nieuwe loonronde in ïicht is, een bestelling van duizend blikken per week meer voor een com binatie van zogenaamde volkswinkels De fout schuilt nog niet zozeer hier- in: dat velen hun geld onoordeelkun dig besteden, maar dat wij, als volk in zijn geheel, dik in de schuld zitten er leven alsof wij schatrijk zijn. He- gaat niet, zoals een lezer beweert, om de keuze: nylons (die Saskia n0°' draagt omdat zij het een dwaze drach. vindt in ons guur klimaat) of gebreide sajetten kousen maar wij hebben te kiezen tussen nylons op de pof o standaardkousen a contant. GOBERHEID voor iedereen is geen antieke gewoonte van onze groot ouders die wij niet meer kunnen in voeren, zomin als de trekschuit of e tondeldoos. Neen: soberheid behoort weer een algemene karaktertrek te worden, die elk van ons vrouwen, haar kinderen moet inscherpen 20 niet, dan zal de harde werkelijkheid het over enige tijd wel voor ons doen Als Jan Otto mij schrijft: „Wij willen appelen en ijs, brood en taart, een on- verstelde overall en een betaalde smo king; wij willen boeken, muzieklessen, dancings, auto's rijke kleren en wil zullen ze hebben ook!" dan is dat ten minste klare wijn en Saskia is erken telijk voor dit glas vol. Alleen is het maar zo jammer, dat het niet een kwestie is van nu eens anders de koek verdelen. Wij hebben met ons tien millioenen een koek om te delen, die tot de laat ste kruimel geléénd is en terugbetaald moet worden. Wiè zal dat betalen, Jan Otto, wanneer uw „fuiven, als de Gi rondijnen in de schaduw der guillo tine" afgelopen Is? De arbeider, Jon Otto, «i' de huisvrouw, en de boer fO SV ruim, het moet goed klemmen. Daarna afschuren en beitsen of lakken. Even onder het midden worden ze twee aan twee met een schoef of pen zo aan el kaar bevestigd, dat ze gemakkelijk be wegen kunnen. De roetjes schuiven we door de zomen en klemmen ze in de latjes. Metalen roetjes moet U aan de uiteinden van een dopje voorzien. En dan is de zaak klaar. Een eventuele vulling van de zak laten we aan de vindingrijke Sint over. PUZZLE 161 WELKE VERMENIGVULDIGING? (OPLOSSING) De vermenigvuldiging van twee ge tallen, die samen alle cijfers van 0 tot en met 9 en de zes aangewezen cijfers 2 bevatten, zag er geheel in cijfers als volgt uit: 1 4 9 0 3 5 7-286 8 9 4 1 8 1 1 9 2 2 4 2 9 8 0 6 1 0 4 3 2 1 7 4 5 1 5 853733258 Een puzzle, die velen heel wat moeite heeft gegeven. Maar er waren er ook veel, die zich niet lieten afschrikken en de juiste opl. inzonden. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs f 5 ditmaal ten deel gevallen aan mevr. A. J. Bruin—Hartenhof, N. Dracht 33 te Blokker. Gefeliciteerd. Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. PUZZLE 162 WELKT AARDRIJKSKUNDIGE NAMEN? In de volgende letterregels moet op de plaatsen der streepjes één letter worden ingevuld, zodat namen ontstaan van plaatsen, eilanden of rivieren. 1—4—7 en 10 vindt men in Nederland, ■otesIa imnhm. utnog. e—k—r—e—k. r. ud1uv 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. dinp1. 10. ihevod Welke namen zijn bedoeld? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 16 November aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van f 5 verloot onder de in zenders van een goede oplossing). &.3V VS. 0 3 de kleine man, die altijd het gelag be taalt, onder elk economisch stelsel. Ik zal er niet verder op doorgaan, maar als antwoord een andere brief aanhalen: „Ik ben een oud man van 73 jaar; ik heb als metaalbewerker in een sobere en eenvoudige tijd geleefd Ik heb hard moeten arbeiden, heb geen enkele vorm van weelde gekend, maar zou tot op heden niet graag wil len ruilen met de hedendaagse ouders, met hun comfort, hoge salarissen en lonen, kinder- en vacantietoeslag en meer soorten geestelijk bederf. De hedendaagse mannen en vrouwen we ten niet beter, of hun droom of wens moet direct financieel in vervulling gaan. Waar is bij velen, waar ik kom decultuur, de wetenschap, da kunst? Wel Saskia, daar heeft mijn huis van gedreund! Die taal hoort u nu eens van een heel eenvoudige jon gen, zonder trots, pretentie of ver beelding, maar feitelijk van binnen veel schatrijker dan mijn welgestelde buren". Wel, Jan Otto: een doodgewone ar beider, die in de zwartste kapitalis tische tijd eerst een blikken fluit, dan een clarinet, vervolgens een piano en ten slotte een viool bijeen spaart, mu zieklessen neemt en daarbij nog drie zoons niet allereerst tot welgestelde, maar tot gelukkige mensen opvoedt. Is dat toch niet een tikkeltje menswaar diger en verdienstelijker dan die fui- verij? SASKIA. Molyneux is de schepper van dit driekwartlange sportjasje van rode teddybeerstof, dat met prachtige ocelot gevoerd is, uit welke stof ook het kapje is vervaardigd. De zakken, die voor de variatie buiten gewoon groot zijn, zijn hoog onder de mouwen aangebracht. JJECEMBER is in aantocht. „Een gezel lige maand"! zegt de één. „En een dure!" zucht een ander. Tja, als je voor Sinterklaas of Kerstmis al je familie leden en vrienden met kostbare ge schenken wilt verrassen, dan wordt het inderdaad een dure maand. Maar noodzakelijk is dat niet. Probeer het eens met zelfgemaakte cadeautjes. Daar heeft U dubbel plezier van, èn bij het maken èn bij het geven. Heeft U b.v. niet in Uw familie- of vrienden kring iemand, die altijd met haak-, brei- of borduurwerkjes in de weer is? Maak dan eens zo'n practische hand- werkstandaard. Daar zult U beslist eer mee inleggen! Moeder met schoolgaande dochters vinden hier een eenvoudig patroon voor een gezellig winterjurkje. Het is getekend voor meisjes van 7 tot 9 jaar (ca. 72 cm. bovenwijdte). Het jurkje, dat ingerimpeld aan een glad schou derpasje is gezet, wordt in de taille door elastiek ingenomen, waardoor de ruimte mooi verdeeld wordt. Het leent zich uitstekend voor een fijn streepje, waarbij U dan het pasje dwars neemt, maar het is ook aller aardigst in effen stof. Hier ziet U het gegarneerd met puntband, dat met een siersteekje vast gezet is, zoals bij het knippatroon staat aangegeven. Bij het andere modelle tje is het pasje in afstekende stof ge nomen en met een borduurseltje in de hoeken versierd. Leuk staat het als U langs de randen een plooiseltje of ge- plisseerd strookje meestikt. Het lijkt dan net een grote kraag. Het beleg aan het rugpasje vouwt U naar binnen, waarna U de knoopslui- ting aanbrengt. In de taille stikt U aan de binnenkant een reep stof tegen als schuif voor het elastiek. De pasjes worden op de ingerimpelde bovenkant gestikt en zij- en. schoudernaden ge sloten. De halsrand zet U tussen de dubbele stof van het kraagje. Neemt U dat liever van wit piqué, wat altijd fris staat, dan werkt U de hals met een schuin biesje af en zet het kraag je eveneens op een schuin biesje, zo dat het gemakkelijk ingehecht kan worden. In de onderkant van de mouw maakt U het splitje. Mouwnaad sluiten en de onderkant ingerimpeld tussen de dubbele stof van een 2 cm manchetje op polswijdte zetten. De mouw wordt over de kop ingehouden met de naad even voor de zijnaad ingezet. U heeft voor dit jurkje ca. 2.50 m. stof van 90 breed nodig. Denkt U aan een flinke zoom? Het enige ver schil met vorige jaren, is dat de bontzakken en de manchetten ver dwenen zijn. Het zijn nu vooral de kleine kragen of een paar revers, die de bontversie ring dragen, of ook wel een smalle strook die als gar nering dient. Het grote voordeel van deze laatste is, dat zij ons een kans geeft om een man tel dit niet meer gloednieuw is, zelf bij de mode aan te passen. De randen van f f j bij de een tikkeltje kaal geworden -* overslag een smalle reep bont; een WÊËikÉMBIÊK^EEKÊI^^KËÈÈmxmÊËÊ^mFmmBÊÊÊÊËl kraag die door het Door toevoeging van een brede reep bont heeft dit na vele dragen haar jaarsensemble meteen een winters karakter gekregen. frisheid heeft ver loren, wordt met dit materiaal als het ware overtrokken. Of het een kostbare geschiedenis zal worden? Dat hangt helemaal van ons zelf af, omdat we het bont voor dit doel zowel echt als in allerlei aardige imitatiesoorten per meter kunnen kopen. Zo zal dan het eind van het lied wel zijn, dat menige vrouw na een middag Winkelen haar oude mantel met een ander oog bekijkt. Misschien moet er een nieuwe bij, maar die oude kan voorlopig nog heel goed mee. En op dezelfde manier worden ook de kleren van de kinderen nog een bekeken met het oog op de komende koude dagen. Een brede rand onder aan een kindermantel houdt niet alleen rekening met de groei sinds het vorig jaar. Zij geeft ook een heerlijk warme afsluiting om de benen. En zo krijgt ook een te kort geworden mouwtje door een aangezette bontrand meteen weer de gewenste lengte. ELSE DAN AH U heeft ervoor nodig 4 stevige latjes van 4 cm breed en 36 lang, twee me talen of houten roetjes, 'n lap satinet voor de voering en een lap stof voor de zak. Dit laatste mag een vrolijk bedrukte cretonne of gordijnstof zijn, het kan ook jute of etamine wezen, waar U met kruissteken een aardige rand of een motief op borduurt. Het patroon van de lap vindt u hierbij. Erin is het pa troon voor de zijstukjes getekend. De lap wordt eerst geborduurd, dan legt U er aan weerszijden een* 2 cm brede zoom in en verbindt hem vervolgens door 'n gewone naad met de zijstuk jes. Dan zoomt U er de voering in. Aan de rand tussen voering en stof naait u de hengsels (25 bij 2% cm) mee. De latjes worden van boven afge rond en van onderen van een schuine kant voorzien. In de kop komt een gat, waarin 't roetje past. Vooral niet te zelfde model kan misschien wprden ge maakt door een handige naaister in wollen ruitvorm, effen, groen, bruin of welke modekleur ook. Met de eerste afbeelding betreden wij het domein van Ghristian Dior, een van de voormannen in de Franse mode wereld. Zijn model bestaat uit een violet wollen stof, afgezet met een grote shawlkraag, tot aan de taille. De strakzittende rok, listig verborgen, maakt door de twee daarover vallende losse banen een ruime indruk. Een smalle lederen ceintuur accentueert deze wijdte. De mouw getuigt van voorname eenvoud, wat wij niet kun nen zeggen van de hermelijnen mof, waarmede de mannequin uitgerust is. Dit attribuut kan hier gevoegelijk ach terwege worden gelaten, zonder het ge heel te schaden. Het kapje is van vilt in de kleur van de mantel. De fraaie, zandkleurige mantel van Van dt koude, welke ons in de ko mende maanden mogelijk te wachten staat, hebben wij kortgeleden reeds een voorproefje gehad. Vanzelfsprekend neemt men dan tegenmaatregelen, wel ke meestal een aardig en flatterend de mode wil dat nu eenmaal! effect hebben in de vorm van een warme, vlotte wintermantel. Daaromdeze week; mantelparade! Waarbij men niet schrikken moet voor de ietwat „dure" verschijningen van onze plaatjes, want heus, er zit ook voldoende muziek in voor de vrouw, wier financiële mogelijkheden minder toereikend zijn. Zo niet de gehele mantel, dan is het toch wel zeker :en onderdeel, dat een idee aan de hand doet om de oude mantel zodanig te veranderen, dat Ko ning Winter's koude adem geen vat op U heeft. Het behoeft niet direct die persianer fingertip te zijn. Doch het- ruig wollen stof, dankt zijn ontstaan aan Robert Piquet. Kraag en revers uit een stuk. Origineel zijn de in de revers aangebrachte zakken met klep. De bre de mouwen hebben een ruim omgesla gen manchet Het alleraardigste hoedje, eenvoudig van opzet, is uit dezelfde stof als de mantel. Een echt Parijs model tooit de man nequin, die hier als derde voor ons pa radeert. Het is een prachtige persianer bontmantel, waarvan de rug ruim klok kend afhangt. De zeer wijde ballon mouwen vallen nog meer in het oog door de biezen van wildleer, welke ook op de kraag aangebracht zijn. Het dopje met de fazantenveer geeft iets uitdagends aan de draagster er van, die zich goed beschermd weet tegen de feile Nooid-Ooster. RITA. ^/ANNEER wij vrouwen van plan zijn onze garderobe met een groot stuk uit te breiden, gaan wij om te beginnen alle advertenties spellen en voorts de etalages langs. Wat ons dan opvalt als een groot ver schil met verleden jaar, is dat er veel meer met bont ge garneerde mantels worden gebracht tegen prijzen die eigenlijk nog min of meer meeval len.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 12