Stad en Omgeving TRICOT NOVflNO TRAININGSBROEKEN HIJ KOMT NOORDEn&RZEDTE r Waterstand en Waterproblemen in de polder Callantsoog Willem Hielkema speelde Chopin's balladen voor de schooljeugd VROOM DREESMANN v._ Nationale Sierduiven -tentoonstelling wederom met de Kerstdagen DE FILMS VAN DEZE WEEK Fa BEEMSTERBOER Op reis naar Spanje in hei eersie Uur muziek'' Casino was tweemaal geheel bezet IN HET KORT Mej. Van Knaape begraven Propaganda-avond Bond voor Staatspensionnering Gediplomeerde kruideniers Tussen Haaks en Kuifje WOLLEN HANDWEEF TAFELKLEDEN T. C. GOVERS Zuinig in de piekuren YlLeuwA J Ook inzendingen van kanaries en aquaria Zeer strenge keuring in uitzicht gesteld Ontwerp-wederopbouw- plannen Youth for Christ-rally in „Musis Sacrum Wedstrijdprogramma van „Hermes" „Taxi, mijnheer?" Boeiende voordracht van de heer Bergsma Pi JIP i EH BO-verrich tingen ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950 De pianist Willem Hielkema gaat een goede bekende worden van de hon derden scholleren, die trouw de periodieke schoolconcerten bezoeken. De laatste maai was Willem Hielkema de voortreffelijke secondant van de Franse cellist Paul Tortelier, maar gistermiddag heeft hij zelf tweemaal achtereen een „Uur muziek" verzorgd. De Helderse Volksuniversiteit kon dat rustig aan hem overlaten, want Hielkema is niet alleen een zeer bekwaam pianist, maar hjj weet bovendien bijzonder instructief en bezielend de composities in te leiden. In het eerste uur nam hij de jonge ren mee naar Spanje, het land waar zulke boeiende en emotionele muziek wordt beschreven. De bewogen lands aard van de Zuiderling klinkt door in al die composities, die fascinerender zijn naarmate zij door een groter talent werden geschapen. Hielkema, die eerst De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen G. van der Most, Weststraat 111, telefoon 2059, en A. J. F. Thorbecke, Javastraat 113. telefoon 2103. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt t.m. Vrijdag waar genomen door de heer D. W. de Bas Keizerstraat 87, telefoon 2929; na zes uur Timdrlaan 31, telefoon 2420. Hedenmiddag om twee uur start op de Vismarkt de eerste deelnemer aan de puzzlerit van de vereniging voor Veilig Verkeer. Men kan zich nog tot half drie aan de start laten inschrijven. Hedenavond geeft de amuse mentsvereniging „Husedunia" een ge varieerde cabaretavond in „Dennen heuvel" te Huisduinen. Vandaag wordt ook in Den Hel der ter gelegenheid van „Klaproos dag" gecollecteerd voor het Neder landse Oorlogsgraven-comité. Vanmiddag om half vier wordt de nieuwe vleugel vanhet Tehuis voor Ouden van Dagen in de Gravenstraat ir. gebruik genomen. De Chr. vereniging „Zedenopbouw" houdt hedenmiddag van vier tot vijf uur haar wekelijkse spreekuur in de UT O Vismarkt. Op de Algemene Begraafplaats is gis termiddag bijgezet het stoffelijk over schot van mej. A. van Knaape, die ge durende ongeveer dertig jaar als on derwijzeres haar beste krachten heeft gegeven aan School 10 op de Vismarkt. Tevoren had da. C. A. Elink Schuur man in het sterfhuis een rouwdienst gehouden. In de aula voerde als eerste de heer L. F. van Loo, wethouder van onder wijs, het woord. Hij noemde de grote liefde waarmede mej. Van Knaape in die dertig jaren aan zovele kinderen had les gegeven. Nadat een collega had gesproken uit naam van de kinderen, de ouders en het onderwijzend personeel, bracht de heer J. H. Smith de overle dene namens de voorzitter van de P.v.d.A. een laatste groet. De korte plechtigheid in de aula werd besloten met een woord van dank na mens de familie van de overledene, dat werd uitgesproken door ds. De Hoest. Daarna werd de overledene naar haar laatste rustplaats gedragen. Maandagavond a.s. wordt in „Formosa" een grote propaganda-bij eenkomst ge houden van de Bond voor Staatspen sionnering, welke sinds kort een af deling Den Helder heeft. Als sprekers zullen optreden de heer A. Greeuw uit Heiloo, over het onderwerp „Wat gebeurt er met de noodwet-Drees?" en ds. N. Padt uit Oostzaan over het onderwerp „De laatste kans". Muzi kale medewerking wordt verleend door het „Harmonie"-amusements- orkest o.l.v. Louis van Loo Jr. Te Amsterdam slaagden deze week voor het kruideniers-vakdiploma mej. A. Schotman en de heren H. Muije en A. J. Kern (Den Helder), de heren J. Kei zer, J. C. Koorn en H. van Heerwaar- den (Texel) en de heer H. Boerkoop (Anna Paulowna). Zij werden opgeleid door de heer M. A. Deurloo. Twee der candldaten werden afgewezen. Het is morgen hoog water om 9.05 en 21.20 uur, en laag water om 3.15 en 15.30 uur. Maandag is het hoog water om 9.55 en 22.05 uur, en laag water om 4.05 en 16.10 uur. De temperatuur van het zeewater was 9,4 graden Celsius. GROTE SORTERING m mooie deteim en diverse prijzen! WONINGINRICHTING KONINGSTRAAT Woensdag 15 Nov. de gehele dag gesloten. iets vertelde over melodie en harmo nie als belangrijke bouwstenen in de muziek, heeft daarna enkele werken gespeeld van Albeniz en Granados. Be geesterende stukken met een fel rhyth- me en een meeslepend karakter. De heus niet ideale Zeevaartschool-vleugel bleek voor Hielkema voldoende moge lijkheden te bezitten om deze compo sities tot hun recht te laten komen. De jeugd was weer zeer dankbaar voor het mooie concert. De vier balladen van Chopin stonden op het programma van het tweede uur muziek. Weer was Casino vrijwel ge heel bezet, en weer luisterde de mid delbare schooljeugd ademloos toe. Een voudig, maar duidelijk lichtte Hielke ma de opbouw en de structuur Van Chopins balladen toe. Hij liet de voor naamste fragmenten eerst afzonderlijk horen en liet zijn jeugdige hoorders in zien hoe hecht van compositie deze stukken zijn. De bloedwarme romanti sche inslag van Chopins karakter spreekt uit iedere maat, en de virtuoos heid van zijn componeertalent viert in elk der balladen hoogtij. In deze wer ken, die zo heerlijk in het gehoor lig gen, gaan vorm en inhoud verrukkelijk samen. Willem Hielkema, die achter eenvolgens de balladen in g, F, f en As speelde, gaf een vertolking die bewon dering afdwong. Hij bleek andermaal een zeer bekwaam pianist te zijn, die zich niet uitsluitend toelegt op de tech nische kant van het spel. De jeugd heeft in dit uur Chopin leren kennen op een wijze, die de jongens en meisjes met grotere belangstelling dan ooit zul len doen luisteren, wanneer zij in na- tura of via de radio kunnen genieten van Chopins bekoorlijke composities. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat Maandag de periode begint, waarin tijdens de z.g. „piek uren" de grootste zuinigheid met elec- trische stroom moet worden betracht. De medewerking van alle verbruikers wordt ingeroepen, niet in de laatste van de winkeliers, die zeer veel tot het welslagen van de actie kunnen bij dragen door tijdens de piekuren hun étalage-verlichting te halveren. Ook in de huishouding kan lnen de be ruchte overbelasting van de electri- sche centrales helpen voorkomen. Laat men van 's morgens half acht tot negen uur, en van 's middags half vijf tot zes uur zo zuinig mogelijk zijn bij het gebruik van stofzuigers, elec- trische strijkijzers, kacheltjes, brood roosters, radiotoestellen etc. De piekbeperkingscampagne wordt in dit seizoen gehouden van Maandag 13 November tot en met Maandag 27 Januari 1951. Zojuist ontvingen wij een grote zending met kleine weeffouten, welke wq heden in verkoop brengen voor extra goedkope prijzen. Leeftijd 5 jaar Leeftijd 8 jaar Leeftijd 11 jaar 4.75 5.75 6.75 Leeftijd 14 jaar 7.75 Leeftijd 17 jaar 8.75 Dames- en herenmaten 9.75 De groep van sierduivenfokkers rs „Den Helder en Omstreken" maakt goede vorderingen met de voorbereidingen van de grote nationale tentoon stelling, die op 24, 25 en 26 December wordt gehouden in de BLO-school.. Verschillende verenigingen van sierduiven-fokkers, alsmede tal van indi viduele fokkers in den lande hebben reeds toezeggingen gedaan, zodat een' flink aantal binnen- en buitenlandse sierduivenrassen en bovendien eeni grote collectie postduiven, kan worden verwacht. Omstreken" verzocht ons nog te ver melden, dat een ieder in de gelegen heid wordt gesteld de aantrekkelijk heid van de tentoonstelling te verho gen door het schenken van een ere- prijsje. De secretaris, de heer J. C. Greuter, Crocusstraat 72, zal deze graag in ontvangst nemen! Prominente keurmeesters hebben zich bereid verklaard, de dieren te beoordeelen op schoonheid en condi tie, alsook op de eigenschappen die voor ieder ras afzonderlijk gelden. Slechts die duiven, welke door fok kerskunst het meest aan het ideaal beeld voldoen, zullen voor een bekro ning in aanmerking komen. Het bestuur van de organiserende vereniging verwacht op de tentoon stelling een groot aantal sier- en post duiven in allerlei kleuren en variëtei ten. De bezoekers zullen kunnen zien, dat bekwame fokkers er in geslaagd zijn, verschillende rassen, die tenge volge van de oorlog vrijwel uitgestor ven waren, opnieuw leven in te bla zen. Aangespoord door het succes van verleden jaar, zal de aquariumvereni ging „Rasbora" wederom voor een ex positie van aquaria zorgen. Ook hier van wil men iets bijzonders maken. Dan heeft men zich bovendien weer verzekerd van de medewerking van „De Kamerzanger", zodat ook een fraaie verzameling kanaries te bewon deren zal zijn. Het bestuur van „Den Helder en Een viertal ontwerp-wederopbouw- plannen ligt van Maandag 13 November tot Maandag 11 December ter inzage op de afdeling Algemene Zaken in het Raadhuis. Het betreft hier de plannen A (SpoorstraatMolenstraat en omge ving), G (Wilhelminastraat en omge ving), K (Visbuurt) en L (Vroonstraten, Hoogstraat en omgeving). Naar wij van het Comité Den Helder van de Youth for Christ vernemen, ts er in samenwerking met enkele jongelui van J. en E. weer een grote rally geor ganiseerd. Deze zal worden gehouden op Dinsdag 14 November in „Musis Sacrum". De spreker voor deze avond is ds. J. W. Sepmeijer, vlootpredikant. Verder zal een volledig Youth for Christ-team optreden, bestaande uit Leo Pasman (spreker), me vrouw Mimi v. d. Loo (zang), een pianls1 en een violist. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, dat mevr. A. Graaff—Kamp als pianiste zou optreden. Zij is evenwel door ziekte verhinderd. Alle jongeren boven de veertien jaar zijn op deze avond hartelijk welkom. De toegang is, zoals altijd, weer vrij. De aanvang is bepaald op acht uur, doch men wordt verzocht vooral tijdig aanwezig te zijn. De „Hermes"-mededelingen, dat de thuiswedstrijden zijn afgelast, beginnen eentonig te worden. Vrijwel elk week end kunnen de wdestrijden aan de Meeu wenstraat geen doorgang vinden, hetgeen het hockeypeil in onze sfad zeker niet ten goede zal komen. En dan staan er vier uitwedstrijden op het programma. Hermes 1 (dames) speel1 in Velsen om half twaalf tegen Straw- berries Het tweede dames-elftal gaat naar Amsterdam, waar om elf uur de strijd wordt aangebonden met Pinoke z. Ook Hermes 1 en 2 (heren) spelen mot gen in de hoofdstad. Hermes 1 om half één tegen FIT 2 en Hermes 2 om twee uur tegen Ijsvogels 2. TIVOLI: In de Tivoli-bioscoop geeft William Bendix (kent u hem nog uit „Met twee Jantjes op stap?") tot en met Maan dag de toon aan in de gezellige film „Taxi, mijnheer?". Twee vrienden, Tim (Bendix) en Eddie (Joe Sawyer), be zitten een taxi, waarmee zij hun brood trachten te verdienen. Wanneer Tim op zekere dag verliefd wordt op het revue-meisje Sadie, dan begint het lie ve leven, want de gangster Glorio is het met deze idylle niet helemaal eens. Hij weet te bewerkstelligen dat de beide vrienden worden gearresteerd, nadat in hun taxi een tommy-gun en spiritualiën zijn aangetroffen. En daar na beginnen de verwikkelingen g'rst goed. Na een hevige schietpartij, waar bij de taxi vernield wordt, weet Tim de gangster te vellen. De beloning voor deze kranige daad bedraagt tienduizend dollar. Natuurlijk zetten de vrienden daarvan een groot bedrijf op. Zij weten zich plotseling de eigenaars van zeshonderd taxi's. Tim trouwt met het revuemeisje Sadie, dat vreselijk jaloers wordt wanneer zij hem op een keer met zijn secretaresse Lucy in een merkwaardige houding bij het biljart aantreft. En dan begint het avontuur om Sa die en Tim weer tot elkaar te brengen. Het moet gezegd, dat Eddie daarbij flink helpt. Een goede steun heeft Tim bovendien aan Samson (gespeeld door de ex-boxer Max Baer), met wie hij een gefingeerd gevecht „speelt". Als Sadie deze comedie bemerkt, geeft ze de „zegevierende" Tim een formina- bele maagstoot. Waarna doek. De lief hebbers van een gezellig verhaal kun nen in „Tivoli" terecht. DE WITTE „De piraten van Capri" In de Witte zijn tot en met Maandag de liefhebbers van actie en romantiek op hun plaats. De geschiedenis die daar wordt vertoond, speelt zich af in en vast en zeker, ook als U „jet braaf bent geweest. Maar ziet U in z'n hand, een cadeautje van Beemsterboer dan heeft U goed opgepast, dan is 't in orde, dan is het iets goeds Bij ons vond de SINT honderden modellen in horloges in g0Ud plaqué, roestvrij staal en chroom Voor de dames: vanaf 33.50, 37.50, 42,50 Voor de heren: vierkantmodel vanaf 28.50 32,50 15 steens anker voor Een keus uit meer dan 50 modellen gouden dameshorloges v.a. IO8.75 DE SINT kent ons oersterk jon genshorloge v. f 18.75, f 24.50, f 30.80 Laat nu reeds Uw cadeautje re serveren, dan bent U klaar met 5 Dec. Alles mag na de Sint geruild worden. Alle artikelen boven de f 10.— zyn verzekerd tegen verlies, diefstal beschadiging. KEIZERSTRAA T 15 rond Napels waar de gewetenloze baron Von Holstein als minister van openbare veiligheid een waar schrikbewind uit oefent. De onderdrukten vinden nieuwe kracht in de dappere piraat Scirocca die er niet voor terugschikt koningin en hovelingen belachelijk te maken Scirocco komt regelmatig in contact met de koningin, die van alles onkundig is, alsgraaf Amalfi. Deze graaf zal niet rusten voor hij er achter is geko men w*ie jaren geleden zijn broer heeft vermoord. De liefhebbers van dit soort films weten al, dat het einde komt te gelijk met de degenstoot in het hart van de schurkachtige minister. Dat neemt evenwel niet weg, dat films als „De piraten van Capri" het altijd „best" doen. Vooral als de hoofd rol wordt vertolkt door Louis Hay- ward. Voor de Hollandse Maatschappij v. Landbouw hield de heer K. Bergsma in café Vriesman een lezing met licht beelden over de watervoorziening van onze landerijen in droge perioden. Hieraan voorafgaande gaf de heer C. E. M. de Vries een overzicht van de stand en opbrengst der gewassen in deze gemeente over dit jaar. Daarbij kwam spr. tot de conclusie, dat de graansoorten goed waren, doch de voerbieten minder goed. Als reden voor de mindere opbrengst van de laatste producten gaf spr. de schuld aan de waterstand in de polder. Er zijn gedeelten in de polder, die teveel water krijgen en andere te kort. Hier aan moet de nodige aandacht worden besteed. ÉMH OVERWERKT Qradus zegt met professor Rombouts, die onlangs voor de V.U. heeft gespro ken: „De wereld heeft be hoefte aan pedicures". Pro fessor Rombouts en Gradus bedoelen, dat er meer pedi cures van node zijn om de lange nagels van lange tenen in te korten. Gezegde -—yMSI maar al te waar, wat bleek uit twee brieven, die Gradus mocht ontvangen naar aan leiding van stukje „Over werkt". Brieven waren van heren R. J. van Teeckelen- burg (P. Heinstraat 56) en D. Dijkshoorn (Singel 70), die Gradus (op z'n minst) maa/r een beledigend man netje vinden. De heer Van T. verdenkt Gradus er zelfs van een kunstknobbel te hebben, waarmee zeer ver eerd. En meneer D. schrijft, dat het meestal de „Jutters zijn, die niet weten wat er op de Werf üuordt gepres teerd". Kunnen de „Jutters" het mee doen! ,,'t Zijn dezelfde Jutters", zegt de heer D„ „die hun vacantie in het buitenland doorbrengen of trachten door te brengen, tiliil: maar die Texel nooit anders dan van de Dijk af bekeken hebben". Gradus weet, dat de meeste „Jutters" hun va cantie niet buiten 's lands grenzen doorbrengen (van wege de financiën) en hij -■ - y y ®«li Geachte Redactie, ik wou iets vertellen, Waarover ik Gradus niet op wil bellen. Ik had evengoed kunnen bellen vanmorgen Maar ik wil deze heer geen hoofdpijn bezorgen. Ik heb daar m'n rede voor, en dus Stop ik dit briefje maar in de bus. Zo kwam ik op 8 November te weten, Dat op 53° Noorderbreedte Een stukje Vaerd gelanceerd, Dat mij bijzonder interesseert. 't Ging over een medicus, en een man, En over iets, dat toch kwalijk kan; Dat kan Gradus het beste weten, Ook hij is op een kantoor gezeten. Hij kon er de Werf dus buiten laten Om over zijn eigen kantoor te praten. De Werf heeft al zóveel te verduren Door de laster van de buren, Dat iedere mop, die wij daarvan horen Ons maar matig kan bekoren. Gezonde humor, kan het nog doen, Maar deze mop was al met pensioen. Met dank voor de plaats, Uw abonné, A. R„ woonachtig J. Blankenstraat 2. weet bovendien, dat de Rijkswerf ook geen vacan- tie-oord is (vanwege de plichten). Ter nuchtere verdediging: Voorvalletje „Overwerkt" is historisch. Waar gebeurd. Veertien dagen geleden. Gradus meende, het grapje niet achterbaks te moeten houden. Dacht, dat Werf mensen gevoel voor humor hebben. Zoals de schrijver van het gedichtje dat in deze rubriek een plaatsje vindt. GLASBAARS Qradus vernam, dat aqua riumvereniging „Glas- baars" Woensdagavond in de bovenzaal van Sanderse op het Koningsplein zijn éénjarig bestaan heeft ge vierd. Het ledental groeide van dertien tot zeven en tachtig en de stemming laat niets te wensen over. Dat was op de jaarvergadering weer te merken. Prima ver loting leverde dertig prach tige prijzen op. Nieuw be stuur: voorz.: Van Heulen, vice-voorz.: Kusters, secr.: Pluymêrs, 2e secr.: Zwaga, penningm.: Leenaars Sr., 2e penningm.: Bruul, commis saris: Kerkhoven. VIJF JAAR J-Jet is al weer vijf jaar ge leden, dat de Helderse Politie Sportvereniging werd opgericht. Ter gelegenheid van het eerste lustrum wordt op Donderdag 16 No vember in „Dennenheuvel" te Huisduinen een feeste lijke bijeenkomst georga niseerd. Er werd een aardig programma samengesteld, waarvan Gradus noemt „Klompen en revolvers", zijnde een toneelstuk in twee bedrijven. Bal na. Zoekt baas. Al een dag of vier zit een klein, wit-geel hondje in de Plantsoenstraat huiverend op zijn baas te wachten. Men vermoedt, dat het toe behoort aan een patiënt die het spreekuur van dr. v. d. Nieuwenhuizen of dr. Vroom heeft bezocht. Mevrouw v. d. Nieuwenhuizen geeft het vondelingetje, dat erg schuw is (en trouw), te eten. De eigenaar zal nu wel niet lang meer op zich laten wachten. Tal van winkeliers hebben enige tijd last ondervonden van i°n0ens en meisjes, die om lege dozen kwamen vraaen Sint Maarten was in aantocht! En vandaag is het de grote dag. De kale dozen zijn veranderd in prachtige kijkdozen En nu maar langs de huizen. Natüülijk is het lastig, maar is het niet leuk ook7 De heer Bergsma begon zijn Inlei ding met te zeggen, dat het goed be heersen van de waterstand de groei aanzienlijk bevordert. Aan de hand van gehouden opmetingen aan de school te Schagen gaf spr. eerst een overzicht, hoeveel water er in de zo. mermaanden in 1949 werd afgetapt en hoeveel er nodig is voor de landerijen. Steeds bleek er tekort regen te zijn gevallen. Het gevolg is dat er dan naar andere middelen moet worden uitge zien. Voor de watervoorziening zijn verschillende methoden van toepas sing. Vooral bjj niet gelijke stukken grond is de watervoorziening niet ge makkelijk, doch wel uitvoerbaar. Ons historisch gegroeid systeem veroudert, zeide spr. en wij moeten ons bij het moderne aanpassen. Verschillende des kundigen werken aan plannen voorde watervoorziening, waarvan spr. o.a. noemde ir. De Jonge, die het nodig vindt, dat er komt een landbouw- waterstaatsplan. Het is nodig dat de grond goed wordt onderzocht en in kaart gebracht. Over het algemeen zijn de resultaten van de thans gevolgde methoden van Watervoorziening van dien aard, dat er goede uitkomsten mede werden be reikt. Ten slotte sprekende over de grond in Callantsoog, gaf de heer Bergsma de aanwezigen de raad om bier meer phosphaat te gebruiken. De grond hier heeft er vooral gebrek aan. De heer J. Zeeman vroeg, of draine ring in onze zandgrond doeltreffend en voldoende zou zijn voor de water voorziening. De heer Bergsma's persoonlijke overtuiging was dat dit voor de gronden met duinzand mogelijk is, mits er voldoende gelegenheid is om het water af te voeren. Dit laatste bleek in de polder in vele gedeelten veel bezwaren mee te brengen. De heer J. Struijf vroeg naar be vloeiing van kleigrond, waarvan de onderlaag op betrekkelijk geringe diepte uit zand bestaat. In de critieke maanden, Juni en Juli, achtte de heer Bergsma één keer bevloeien van die gronden voldoende. Hij waarschuwde echter bij gehele bevloeiing, het water spoedig en op afdoende wijze af te voeren. Er ontstond nog een langdurige dis cussie over het waterprobleem in de polder Callantsoog, wat al zoveel stof heeft doen opwaaien. De voorzitter, de heer Hoogschagen, maakte hieraan een einde door er op te wijzen, dat de in uitvoering zijnde waterwerken ia ue polder straks weer zullen worden hervat. Hij hoopte, dat de in uitzicht gestelde verbetering bewaarheid zal worden. Dezer dagen is het rapport versche nen van de EHBO-post die in het af gelopen badseizoen voor het eerst op het strand was gestationneerd. Daaruit bleek dat in totaal in 35 gevallen hulp werd verleend, zodat deze nost in behoefte heeft voorzien. Aan 20 strand- bezoekers, 4 dammenwerkers twee maal op het kampeerterrein en bij ongeval op het voetbalveld werd eer ste hulp verleend. De meeste gevalle" betroffen snij- en schaafwondn en be handeling van voor de baders zo Plezierige kwallenbeten. Onder zwaarste gevallen kwamen voor e® lichte hersenschudding en een verbr j zelfde enkel. De leden hebben met vee» animo htm werk verricht.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 3