Veilig Verkeer-puzzlerit was voor velen te moeilijk Tehuis aan de Gravenstraat onderging een belangrijke uitbreiding Instituut voor Arbeidersontwikkeling houdt propaganda-avond „Victoria" maakte de balans op van de wedvluchten in dit seizoen Naar 'n humorloos tijdperk? Nieuwe vleugel Zaterdag in gebruik genomen Toch een klein beetje plantsoen voor het huis Ko-o-pl bij, ÏJlicJhx^ 13.50 15.25 13.50 17.75 Feestavond „Husedunia" „Hef Centrum" vierde feest HBS-leerlingen achter de groene tafel Jonge afdeling heeft reeds zeventig leden Generaal-kampioenschap voor gebr. Ramler Si. Maarien Morgenavond concert in de Doopsgezinde kerk Eersfe winterconcert van Helders Fanfarecorps Tussen Haaks en Kuifje Propaganda-avond Bond voor Staafspensionnering Honderdfachtig fietsers aan de start Biljarfkampioenschap vierde klasse Bestuur van HCSC Anna Paulowna De raad komt bijeen Bevestiging ds Van Boven Texel Burgerlijke Stand MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 Aan de Gravenstraat staat het „Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbe hoevenden der Gereformeerde Kerk". Deze lange naam geeft aan, dat in dit van de Gereformeerde Kerk uitgaande tehuis huisvesting wordt geboden aan ouden van dagen, zowel aan bejaarden die diaconale steun behoeven als aan hen, die hun pensionprjjs zelf kunnen bekostigen. Vroeger is dat anders geweest. Toen het Tehuis in 1923 werd opgericht, was het bedoeld als een inrichting van barmhartigheid. Maar allengs bleek, dat ook iets beter gesitueerden graag hun levensavond in een dergelijk tehuis wilden doorbrengen. Dat werd één der oor zaken van een steeds nijpender wordend ruimtetekort. Sinds Zaterdagmiddag is daarin een belangrijke leniging gekomen, door het in gebruik nemen van een nieuwe vleugel met zeventien kamers. graag de bouw van de nieuwe vleugel willen bevorderen, zowel met het oog op het tekort aan woonruimte als den kende aan de gerechtvaardigde ver langens van bejaarde stadgenoten. „Zij kunnen hier in de herfst van hun le ven een goede huiselijke verzorging vinden in een sfeer, die overeenkomt met hun eigen levensbeschouwing. Het is alleen maar jammer, dat het tehuis niet temidden van een fraaie tuin ge legen is. De architect heeft echter door het aanbrengen van bloembakken toch nog voor wat groen en bloemen kunnen zorgen". Als enig overgeblevene van de stich tingscommissie voerde de heer P. van Dalen het woord, waarna de heer G. J. Eijlders de gelukwensen overbracht van de huishoudelijke commissie der gereformeerde kerk. Toen sprak nog voor de chr. geref. kerk de heer Veen- man. Tijdens een korte pauze werden ver versingen rondgediend. Allen maakten daarop van de gelegenheid gebruik, de nieuwe vleugel te bezichtigen. De be woners hadden zich reeds in hun ka mers geïnstalleerd en bleken zich er al thuis *te gevoelen. Dat ook zij verheugd waren op deze belangrijke dag hadden zij voor de officiële opening spontaan getoond. Om half drie waren alle bewoners in de eetzaal samengekomen, waar de huisvader, de heer Van Roon, het be stuur namens alle bewoners een fraaie electrische klok voor de eetzaal aan bood. Van andere zijde kwamen nog een mooie rookstandaard en een paar crapauds in de bestuurskamer, een aan tal keurige tafellakens van plastic damast en een mat in de hal. Deze in tieme voor-bijeenkomst werd besloten met een speech van de heer Otten, die namens de ouden van dagen het be stuur feliciteerde. De officiële opening vond plaats in de nieuwe, smaakvol ingerichte eet zaal, waarin vele genodigden een plaats hadden gevonden. Als maand- praeses van de kerkeraad sprak ds. Hamming, na het gemeenschappelijk zingen van Gezang 29 en gebed, een openingswoord, daarbij o.m. verwel komend de wethouders Van der Vaart, Luijckx en Diesbergen; de gemeente secretaris mr. dr. E. van Bolhuis; de directeur van Openbare Werken, ir. J. F. A. Alozerij; de erevoorzitter van het Tehuis, de heer S. Boendermaker; de oud-oprichter, de heer P. van Da len; de architect van de nieuwe vleu gel, de heer J. J. van Leek; de huisarts van het tehuis, dr. M. G. Vroom en de bouwers van de nieuwe aanwinst. De voorzitter van het Tehuis, de heer J. Kruijff, gaf vervolgens een be knopt historisch overzicht. Met uitzon dering van de oorlogsjaren heeft het aantal aanvragen altijd de beschikbare ruimte overtroffen. Na de bevrijding kwamen de tehuisouders, de heer en mevrouw Van Roon, met twaalf bewo ners terug. Een der factoren, die het aantal aanvragen deden groeien, noem den wij reeds in de aanhef. De heer Kruijff wees bovendien op de ver hoogde leeftijdsgrens en de uitbreiding van de bevolking. In December 1949 werd tot de thans gereed gekomen uitbreiding besloten. Met de bouw werd in April 1950 een aanvang gemaakt. Het werk werd door aannemer Bais en de onderaannemers (De Vries voor de centrale verwar ming, Van der Kuyl voor het schilder werk en Revier voor de verlichting) in een vlot tempo uitgevoerd. Nu alles klaar is, kan het tehuis één en vijftig bewoners herbergen, in vier en veer tig kamers. Priesterlijke taak Ds. Hamming, die na de heer Kruijff een korte rede hield, zag in deze uit breiding een bewijs, dat de kerk voort- werkt aan haar priesterlijke taak, waarvan de zorg voor behoeftigen en ouden van dagen een onderdeel is. Daarom beschouwde ds. Hamming de bouw van de nieuwe vleugel, welke ook in verband met de-heersende wo ningnood zo belangrijk is, niet alleen als een economische, maar ook als een ethische weldaad. Nadat ds. Hamming het nieuwe ge deelte voor geopend had verklaard, sprak de loco-burgemeester, wethou der P. S. van der Vaart, een hartelijk woord van gelukwens namens het ge meentebestuur. De gemeente heeft DAMES PULLOVERS DAMES VESTEN Prima kwaliteit Nieuwste tinten Zaterdagavond gaf de amusements vereniging „Husedunia" een cabaret avond voor haar leden in de zaal van „Dennenheuvel". De voorzitter, de heer Beun, heette alle aanwezigen har telijk welkom, waarna het cabaret gezelschap onder leiding van de heer Kosher het programma opende met een gezamenlijk gezongen lied. Het programma bestond vóór de pauze uit schetsen die door enige zangnummer tjes werden afgewisseld. De „Husedunia Girls" traden enige malen met goed verzorgde zangnum mertjes op en oogstten daarmee veel bijval; vooral het nummer „De kapi tein heeft z'n stafkaart vergeten" sloeg er in. De zang van de heer P. Kooger, die ook enige malen optrad was zeer verdienstelijk. De schetsjes werden minder goed naar voren ge bracht, hetgeen vooral aan de rolken- nis van sommige spelers te wijten was. Na de pauze werd de klucht „Adin- da" door zeven leden opgevoerd. De hoofdrol hiervan was in handen van de heer Dam, die weliswaar niet tot de Huisduiners gerekend kon worden, maar die blijk gaf op de planken goed thuis te zijn. De voorzitter dankte na afloop al len, die het feest door hun belange loze medewerking hadden doen slagen, waarna vele aanwezigen zich nog enige uren op het bal amuseerden. De amusementsvereniging „Het Cen trum". de voormalige buurtvereniging Tweede Molenstraat, heeft in Musis Sacrum een najaars-feestavond gehou den. De aanwezigen werden aangenaam bezig gehouden met een afwisselend programma, waarvan vooral het optre den van de dames Bezemer en Lex- mond, en de heren Wustenenk en Zwa- nink op prijs werd gesteld. De grime en het kapwerk van de heer Polman wer den door allen zeer geprezen. Evenals vorig jaar werd Zaterdag In het clubgebouw van I.V.A. een tafel- tennistournooi gehouden om het kam pioenschap van de R.H.B.S.. Het tour- nooi werd georganiseerd door J. Scheer en N. Hemelrijk, en had een vlot en spannend verloop. Nadat in de middag uren het programma tot en met de hal ve finales was afgewerkt, werden 's avonds de finales gespeeld. Daaruit kwa men de drie favorieten inderdaad als kampioenen naar voren. Bij de meisjes werd Jeanne van de Enden kampioene. Bij de jongens tot en met vijftien jaar kwam de titel evenals verleden jaar te recht bij René Adriaansen. In de groep van jongens van zestien jaar en ouder legde Joop Scheer, die een prima partij speelde, beslag op de door enkele docen ten beschikbaar gestelde wisselbeker. Al met al een zeer geslaagd tournooi. De uitslagen in de finales waren; Meisjes; J. v. d. EndenC. Nagte- gaal 21—11, 21—12; C. Nagtegaal—Th. v. d. Meer 219, 2112; Th. v. d. Meer- J. v. d. Enden 921, 721. Jongens tot en met vijftien jaar: R. Adriaansen-J. Bruyn 219, 215; J. BruynJ. Janzen 621, 921; J. Jan zenR. Adriaansen 1021, 2119, 14 21. Jongens van zestien jaar en ouder; J. ScheerJ. van Vuren 21—14, 2119; J. van VurenH. de Heer 2113, 2220; H. de Heer—J. Scheer 15—21, 19—21. Hedenavond wordt in het gebouw van de Helderse Damclub aan de Hoog- ■traat (nummer 65) een propaganda-bijeenkomst gehouden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, waarvan dezer dagen een Helderse afdeling werd opgericht. Het instituut bestond voor de oorlog ook reeds en nam toen een belangrijke plaats in. Verschillende factoren hebben er toe bijgedragen, dat deze democratisch-socialistische cultvele organisatie eerst vijf jaar na de bevrijding baar arbeid kon hervatten. op vijftien cent, voor niet-leden op een kwartje. Verdere plannen Het dagelijks bestuur van de jonge Helderse afdeling is als volgt samenge steld: H. Th. Weenink, voorzitter, Ju- lianapark 19; mevr. C. K. Schreuder— Tielemans, secretaresse, Timorlaan 21; P. van Zon, penningmeester, Van Leeu wenhoekstraat 1. Men deelde ons nog mede, dat het bestuur voornemens is, op Zondagmor gen 24 December een Kerstbijeenkomst te organiseren. Het Instituut voor Arbeidersontwik keling is een geheel zelfstandige orga nisatie, die parallel loopt met het NVV en de Partij vap de Arbeid. Vooral be kend is de onderafdeling, genaamd „Het Natuurvriendenwerk", welke de men sen naar de natuur wil brengen. Deze onderafdeling exploiteert zes Natuur vrienden-huizen, om mensen met een smalle beurs een goedkoop vacantie- verblijf te verschaffen. De Helderse afdeling, waarvan het ledental de zeventig reeds is gepasseerd, opent dit eerste seizoen met een veel belovende avond over „Natuurvrienden trekken er op uit". De inleiding met projectie wordt gegeven door de heer J. van Dijk, voorzitter van het Neder landse Natuurvriendenwerk. De bijeen komst begint vanavond om precies acht uur. De entrée is voor leden bepaald Van het bestuur van de postduiven- houdersvereniging „Victoria" ontvingen wij de totaal-uitslag van de wedvluch ten in het afgelopen seizoen. De balans ziet er als volgt uit: Oude duiven: C. Bregman 837 punten, Gebr. Ramler 813, D. Bregman 643, J, Riemers 547, A. Heyblok 488, J. Kra mer 424, A. J. Habreghke 412, P. G Bruinink 373; L. Bak 329, T. H. Goossen 239. Jonge duiven: J. C. Duinker 334 pun ten, A. Heyblok 312, J. Kramer 251 Gebr. Ramler 249, J. Riemers 203, Joh, P. Horst 198, D. Makelaar 196, P. v. Rijn 187, A. J. Hubregtoe 184, B. de Boer 150. Vitesse-kampioen: C. Bregman 622 £JEN HELDER was één avond lichtstad, een voorrecht dat wij dank ten aan honderden en nog eens honderden jon gens en meisjes, die tus sen zes en acht met een lantaarntje langs de hui zen trokken. Het aloude feest van Sint Maarten bleek nog niets van zijn bekoring te hebben inge boet. Nog meer lichtjes dan verleden jaar dans ten door de straten, nog meer liedjes werden door prille stemmetjes gezon gen en nog meer opge togen kinderen kwamen thuis met zakken vol snoep. Is het niet heer lijk, dat de jeugd altijd weer blijft zorgen voor een lichtstraal in een steeds donkerder wor dende wereld? Zal wel iemand geweest zijn, die bars en bruut de deur heeft' dichtgesmeten voor zo'n stel bedelende snuit jes boven een flakkerend kaarslichtje? En wie zal niet even ontroerd heb- ken gekeken haar de on beholpen, maar met zo veel kinderlijke liefde aangebrachte versierin gen op al die honderden schoenendozen? Menig traantje zal zijn gelaten, als die boze wind een lampion aan stukken scheurde en wreed het kaarsje uitblies. Maar de meeste weerstonden toch het geruk en getrek van Jan de Wind, die in Den Helder altijd van de par tij is. JN DE Hoogstraat zagen we een ware opstop ping. Daar was vast een huis, Waarin een rijk man, die veel geven kan, woonde. Alle lampion netjes uit de buurt en alle jeugdige zangertjes dromden daar samen. Daar kreeg je zuurtjes! Niet één, maar een hele kluit! En niet in je han den (want ze kleefden!), maar in je mond, en dan moest je zingen. En er wérd gezongen, met draaiende ogen en scheve monden. Eén klein meisje leek wel een beetje bang van die reusachtige kluit, maar een groter meisje nam het zuurtjesaandeel over en werkte het kwiek achter een héél bolU wang. „Geeft u het m maar, want 't is m'n zusje, ziet uAls was het licht en een jonge spreeuw sper de ze haar mond open. om de tweede kluit te verschalken, maar de rest Het moest kwam in hevig protest! Die rest had geen „zus- sie" bij zich.... JN DE Emmastraat hoor den we een jongen zeggen: „Ik zing m'n eigen een punthoofd, maar ze doen nergens openMaar ja, als je ook in één straat zo'n twintig lichtjes ziet, dan is het vet gauw van de ketel. Maar in de Van Galenstraat zagen we een opgewekter troepje. In het licht van een etalage stonden twee Juttertjei hun buit te tellen. Het ene lieverdje verkondig- det met luider stemme: „Ik loop helemaal scheef, ik barst van de centen wel negentig!" Het was te begrijpen, dat hij in z'n baarlijke enthou siasme en tikkeltje „volks" uit de hoek kwam. JO IS het feest van Sint Maarten overal ge vierd, waar mensen wo nen. Tot in de uiterste uithoeken van Huisdui nen bewogen speels de lichtjes door de donker te. Eén avond was Den Helder het domein van de jeugd, één avond feeste lijk in de stad, ook al was het donker in de na tuur en in de wereld altijd Sint Maarten zijn. punten, Gebr. Ramler 561, J. Riemers 460, D. Bregman 426, J. Kramer 373. Navlucht-kampioen: A. Heyblok 292 punten, J. Kramer 247, P. Tydeman 231, J. C. Duinker 226, J. Riemers 189, C. Bregman 188, P. C. Bruinink 152, S. Rie- wers 135, D. Makelaar 111, W. Verhoog 104. Fond-kampioen: Gebr. Ramler 252 punten, D. Bregman 217, C. Bregman 215, T. H. Goossen 149, J. v. d. Wal 125. Kampioen Oud en Jong: Gebr. Ram ler 1062 punten, C. Bregman 900, A. Heyblok 800, J. Riemers 750, D. Breg man 749, J. Kramer 676, A. J. Hubregt- sen 596, J. C. Duinker 557, P. C. Brui nink 519, L. Bak 419. Kampioen-Generaal: Gebr. Ramler 1119 punten, A. Heyblok 1092, C. Breg man 1088, J. Riemers 939, J. Kramer 923, J. C. Duinker 783, D. Bregman 749, P. C. Bruinink 671, A. J. Hubregtsen 649, L. Bak 419. Kampioen doffer oud 1144.85, van C. Bregman 242 punten. Kampioen duif, oud 269.162, van P. C. Bruinink, 166 punten. Kampioen Jonge vogel, 11948.12, van J. C. Duinker, 111 punten. In de Doopsgezinde kerk, Kerkgracht 49, wordt morgenavond een concert ge geven waaraan medewerking wordt verleend door het zangkoor der Doops gezinde gemeente te Nieuwe Niedorp (onder leiding van de heer Persijn), Ida Franken (sopraan) en Bernard Franken (hobo). Organist is de heer Rietveld, die evenals de beide andere solisten uit Amsterdam komt. Het programma vermeldt onder andere wer ken van Bortniawsky, Marcello, Dwor- sak, Mendelssohn. Handel en Beetho ven. De toegang is vrij. De belangstelling van vele stadgeno ten gaat waarschijnlijk in de eerste plaats uit naar de leden van het koor uit Nieuwe Niedorp, waar zovele Nieu- wediepers tijdens de oorlog een tweede tehuis vonden. Het Helders Fanfarecorps geeft op Zaterdagavond 25 November zijn eer ste winterconcert in Casino. Als ope ningsnummer staat de mars „Entrée de concours" van Cori op het program ma. Dan worden vervolgens gespeeld de ouverture tot de opera „Rose-Marie" van Vlessing, de suite „Gouden Brui loft" van Delhaye, een fantasie van Martin, een wals van Popy en, tot be sluit, de befaamde mars „Officer of the day' 'van Hall. Na de pauze kunnen de aanwezigen zich amuseren met „Een uurtje lach", de reeds enige malen door „De Molen wiek" opgevoerde cabaret-revue. De dansmuziek wordt verzorgd door „The Musical Ramblers" o.l.v. Jaap Kwak. Het lichtschip „Texel" zal over enkele dagen weer naar zijn station worden gebracht. De periodieke her stelbeurt is reeds achter de rug en gis termorgen heeft de boeienlegger „Bar- nehurst" het lichtschip op sleeptouw genomen naar Rotterdam, waar de „Texel" door de ring zal gaan. Hr. Ms. „Marnix" keerde Zater dagmiddag om drie uur uit Engeland terug. De Nederlandse kustvaarder „Bad- zo", met een lading stukgoed op weg van Londen naar Kopenhagen, heeft Zaterdagmiddag de haven aangedaan. Het is morgen hoog water om 10.45 en 22.45 en laag water om 4.50 en 16.50 uur. Abusievelijk schreven wij Zaterdag, dat hedenavond in „Formosa" een grote propaganda-bijeenkomst zou worden gehouden van de Bond voor Staatspen- sionnering. Deze avond vindt namelijk op Maandag 20 November, dus vandaag over een week plaats. Hoewel niet in alle opzichten volledig geslaagd, mag de Veilig Verkeer- puzzlerit die Zaterdagmiddag in onze stad werd gehouden, toch bijzonder leer zaam worden genoemd. Enigszins teleurstellend voor de organiserende vereniging was de geringe opkomst van de „rijpere" jeugd en ouderen. In het totaal waren er honderd en tachtig deelnemers, merendeels leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen. Slechts één „bromfiets"-berjjder wilde zijn vaardigheid en kennis aan een kleine test onderwerpen. Ook deze deelnemer maakte verscheidene fouten. Het ging bij die keuring gezellig toe. Voor toeschouwers vooral, want van de politiemannen werd zeer veel ge duld gevraagd. Het bleek al vrij spoe dig, dat de drie uitgeschreven routes moeilijkheden opleverden. Verwonder lijk is dat niet, als men weet, dat die routes werden uitgestippeld voor oudere scholieren op wie men eigen lijk meer had gerekend. Geen wonder dus, dat vele fouten werden gemaakt en dat velen terechtkwamen op het hoofdbureau van politie inplaats van op het bureau aan de Spoorgracht. Dit waren evenwel vergissingen, die de deelnemers wellicht niet al te zwaar zullen worden aangerekend. Boven dien zal men misschien enigermate rekening houden met de zeer variëren de leeftijden van de deelnemers, van wie er onderweg nog velen struikel den, wanneer hun bij een contrólepost een miniatuur-verkeersbordje werd vóórgehouden. Tja, wat betekende die witte driehoek met di« rode rand ook Om twee uur zou op de Vismarkt worden gestart. Maar vóór het zover was, vóórdat alle jongens en meisjes, dames en heren waren gestart, hebben de heren die met de organisatie waren belast, stellig menige zucht geslaakt Want het viel waarlijk niet mee, een zo groot aantal enthousiaste scholieren eventjes vlot op gang te helpen. Reeds aan de start liepen vele deelnemers (ook volwassenen) strafpunten op. In drie groepen moesten zij hun rijwielen door een echte politieman laten keu ren. Daarbij werd gekeken naar de remmen, de bel en het achterspat bord. Was dat spatbordniet wit? Vijf strafpunten! Klingelde de bel niet een helder waarschuwend geluid? Vijf strafpunten! En ook niet goed func- tionnerende remmen leverden vijf strafpunten op. al weer!? En dan werden de jeugdige voorhoofden in diepe rimpels getrok ken en men kon zo'n knaap, die in géén geval wilde weten dat hij het niet wist, bijna hardop zien denken. Men deelde ons mede, dat de eerste deelnemer al om vijf vóór drie de finish bereikte. Waarschijnlijk is deze puzzlerit-enthousiast als één der eer eten gestart, want er waren er zeer veel die langer dan mooi was met de route-beschrijving in de rechterhand door de straten toerden. Niettemin zijn wij er van overtuigd, dat deze puzzle- rit vruchten zal afwerpen. Daarvoor dank aan de Vereniging voor Veilig Verkeer, die weer het initiatief nam. Dank ook aan alle heren die voor de organisatie zorg droegen. Het zal nog worden bekend gemaakt, wanneer de prijzen worden uitgereikt. Morgenavond beginnen in café Woud aan de Binnenhaven de biljartwedstrij den die de kampioen van de vierde klasse zullen aanwijzen. Uit de voor ronden kwamen de volgende acht fina listen naar voren: W. van der Haag (de Poedel), W. Zwaan (O.G.), N. Spigt (D. O.R.), J. Buisman (Royal), P. Krijnen (V.O.P.). C. Haverhoek (H.B.C.), J. Wijker (V.O.C.) en T. van Amstel (V.0 G.). Als reserves fungeren de heren T. Evers en P. Meinsbergen. Het is de laatste tijd gebleken, dat de secretariaten van de verschillende afde lingen van H.C.S.C. nog niet voldoen de bekend zijn. Hieronder laten wij eerst het dagelijks bestuur van de Hel derse Christelijke Sporcentrale volgen: R. C. Teitsnia, Westgracht 52. voorzit ter; C. de Vries, Joubertstraat 58, sec retaris; F. Koning, Gravenstraat 98, penningmeester. De secretariaten van de afdelingen zijn in handen van afd. Voetbal: R. Hoekstra, Goudsbloemstraat 43; Afd. Korfbal: mevr. W. Wijnstra, Rijksweg 28 (bij spoedgevallen, de heer F. Ko ning, Gravenstraat 98); Afd. Tafelten nis: D. Kerkhoven, Tuinstraat 22; Afd. Volleybal: G. den Hartog, Van Galen straat 33. De raad der gemeente is door de burgemeester bijeengeroepen op Don derdag 16 November, des namiddags te half drie. Op de agenda komen voor stellen voor om de subsidie aan Het Witte Kruis te verhogen, deel te ne men aan de rattenbestrijdingsactie en een perceel grond aan te kopen nood zakelijk voor het doortrekken van de Lagedijk. In deze vergadering zal de begro ting voor 1951 worden aangeboden. De heer D. van Boven, theol. candi- daat, zal Zondag 3 December door zijn broer Ds. J. A. van Boven, van Den Hoorn, bevestigd worden als predikant van de Ned. Herv. Gem. te Tricht (Gld.) en dezelfde dag in de middagdienst zijn intrede doen bij deze gemeente. De heer D. van Boven zal Donder dag 23 November in het huwelijk tre den met mej. Gr. Hoensler te Zaandam. De kerkelijke inzegening van dit hu welijk zal die dag om 11.45 uur plaats vinden in de Westzijder Kerk door Ds. J. A. van Boven. Geboren: Irene E„ d. van Corne- lis van Groenigen en Aafje Vlaming. Theodorus, z. van Thomas van der Wulp en Ymkje H. M. Smidt. Getrouwd: Jan C. Vlas en Tetje Room. Johannes Witte en Marga- retha A. Bakker. Overleden: Maria Zwartepoorte, 87 jaar, echtg. van Adriaan van der Slikke. GEVONDEN VOORWERPEN Houten wagentje, zilveren armbandje, paar herenhandschoenen. Generaal mr. H. J. Kruis is Zon dag na een verblijf van drie weken in Amerika en Canada per vliegtuig uit New York naar Amsterdam vertrok ken. Hij heeft deelgenomen aan de be sprekingen van de militaire commis sie van het Atlantische Pact. In Hoederloo sprong een vrouw in een twintig meter diepe put, waarin slechts een halve meter water stond. Toen men haar boven had gebracht, bleek zij ongedeerd te zijn. Wij ontvingen het volgende, op io November gedateerde, schrijven ter publicatie, naar aanleiding van een grapje (in de rubriek „Op 53° Noor derbreedte". Mijne heren, Met grote verwondering namen wU kennis van Uw opmerkingen, voorko. mende in Uw dagblad d.d. 8 Nov. 15sb onder de rubriek „Op 53° Noorder. breedte". Aangezien wij wel met zekerheid kunnen aannemen, dat de schrijver van genoemd artikel geen insider is van de (bestanden en verhoudingen op het kantoor der Rijkswerf, zijn wij genood, zaakt de hierin gestelde uitlatingen als een belediging op te vatten. Van een journalist mogen wij toch aannemen, dat hij zich van zijn ver antwoordelijkheid bewust is. Wij zou den hierbij nog kunnen wijzen op d« uitspraak van prof. W. N. v. d. Hout, Privaat-docent in de publiciteitsleer, voorkomende in zijn boek Psycholo- gie van de Pers", pagina 170, luidende: „De journalist is de centrale figuur in het ganse geestelijke en maatschap- pelijke leven. Hij trede openlijk naar voren en niet als gesluierde profeet achter naamloosheid verborgen. Op hem rust een zware taak, een zware verantwoordelijkheid". Wij nemen aan, dat U wegens drukke werkzaamheden, verbonden aan het redigeren van Uw blad, slechts weinig vrije tijd zult hebben. Teneinde het journalistieke en stilistische peil van Uw blad te verhogen, mogen wij U echter adviseren zo mogelijk van dit geschrift en andere werken op het ge. bied van taal en stijl kennis te nemen. Eerlijkheidshalve verzoeken wij U deze brief onder bovengenoemde ru- briek in Uw dagblad op te nemen. Hoogachtend, (volgen handtekeningen). De redactie veroorlooft zich, hierbij het volgende aan te tekenen: Dat er in deze dagen van Korea, veto, atoomspul, Lieftinck en meer diergelijke somberheden vele mensen zijn, wier innerlijk en uiterlijk leven één propagandakreet is voor het in luiden van een humorloos tijdperk, is weliswaar begrijpelijk, maar daarom nog niet bejubelbaar. Het is een som bere gedachte, dat wij in al de huidige somberheden geen betere houding dan die der voltooid volledige somberheid zouden mogen aannemen. Arm is het volk, dat de glimlach verjaagt en de gezonde „gijn" wenst uit te bannen. En beklagenswaardig is de mens, die niet kan meelachen, als er met 'n knipoog van begrip een mopje getapt wordt, waarin hij het rolletje van de uitglijdende Chaplin te spelen- heeft Wat zou er overblijven van de zenu wen van Lieftinck, van Truman, van Romme als ze zich in drift- en woede buien gingen werpen, telkenmale als de pers hen gezellig „op de hak neemt"? Het spijt ons, dat een aantal kan tooremployees van de Rijkswerf zich aan het voorbeeld dezer groten niet heeft willen spiegelen. Wij schreven in dit hoekje dat nu eenmaal niet de ernst van een predikatie aan de degelijkheid van een professorale oratie paart over het ontbreken van zweetlucht in de kantoorlokalen. Al thans: daar kwam het grapje over een overwerkte meneer op neer. En wat denkt ge? Terwijl het over grote deel van de werfmensen, goed lachs en met oudvaderlandse humor, er hoorbaar om grinnikt, menen enige tientallen hunner collega's dit mopje zó ernstig te moeten behandelen, alsof het een voorstel in de Veiligheidsraad ware. Wij ontvingen een brief in folio formaat, waarin zeer zware woorden als „belediging", „verantwoordelijk heid" en zelfs „psychologie van de pers" voorkomen, ja waarin het zware geschut van een hooggeleerd citaat in stelling wordt gebracht. Het wil ons voorkomen, dat dit alles te vergelijken is met het schieten op muggen met luchtafweer. Waar gaat het heen, zo zouden wij in gemoede willen vragen, als Neder landers onder elkaar zich niet meer een goedmoedig grapje kunnen ver oorloven? Moet het dan allemaal even plechtstatig en deftiglijk en zeer ver heven van sombere ernst zijn? Komt, laat ons wijzer zijn. Er staan in de krant vandaag-de-dag al zoveel som bere en ernstige en waarlijk belang rijke dingen, dat men vooral in een hoekje als dat over de 53ste graad een glimlachje best gebruiken kan. En als men dan, tot vermaak van hen die het lachen niet verleerden, 's een keer tje binnen de lichtbaan van bet schaarse najaarszonnetje valt, och, laat men dan toch zélf van harte mee lachen. Als men dat niet meer kan, d®n wordt het pas slecht in West-Europa- Een volk dat het lachen verleerd heeft, is er even troosteloos aan toe als de mens, die zo weinig gevoel voor humor heeft, dat hij niet meer lachen kan als hijzelf voor de kromme spie gel van de goedmoedige spot word getrokken. Wat ons betreft: wij ver klaren hierbij plechtig, dat als nog ooit in dit blad een grapje wordt Se° maakt, het géén betrekking heeft op de ondertekenaars van de hierbove gepubliceerde brief. Voor al degene^ echter, die nog niet aan het humor loze tijdperk wensen te geloven, blij- WCUOCU ot ven onze kolommen gaarne openst voor alles, wat kan dienen tot de stadige verwekking van een lach, de narigheid verdrijft en de galsten vergruizelt.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 2