Frankrijk wil met Rusland spreken Een goede dag voor kabinet-Drees Besprekingen bijna voltooid Moordenaars van President Chalbaud in arrest Schip zonk op Oosterschelde VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Rovers overvielen vreedzaam boerengezin te Uddel Woensdag 15 Nov. 1950 75e Jaargang No. 10952 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Niei uitsluitend over Duitse kwestie Duurt de strijd in Tibet toch nog voort? Praagse verklaring geen grondslag Chinezen willen Mand- sjoerije tegen Russen beschermen Drie-jarige koning in het huwelijk getreden W.-Duitsland krijgt hulp Compromis over prijs- Veiligheidsraad morgen bijeen De schone slaper in de stalles Ook de tuinarbeiders krijgen vijf procent vorming Politie deed goed werk Weerbericht Staatssecretaris voor de middenstand? De derde macht van mr. Oud KxPit ReAiefc Tweede Kamer herdacht de journalist drs W. Snitker Wrak van de Canadese Skymaster gevonden Gordon Gray treedt af DODELIJK ONGELUK BIJ SCHERMERHORN Een millioen voor een stuiver Vrouw en meisje verdronken BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling, plus incassokosten Nadat Radio-India gistermorgen had medegedeeld, dat de strijd in Tibet als resultaat van een accoord tussen Pe king en Lhasa geëindigd zou zijn, werd dit bericht gistermiddag om half vijf officieel tegengesproken. In officiële kringen te New Delhi hecht men geen geloof aan de bewering, dat Chinese troepen Lhasa zouden zijn binnen gerukt. Men verwacht, dat India, Engeland en de Ver. Staten Tibet zullen steunen, wanneer de Tibetaanse klachten tegen de Chinese aggressie in behandeling wordt genomen. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, heeft in de Nationale Vergadering verklaard, dat Frankrijk bereid is, om tezamen met Engeland en de Verenigde Staten besprekingen met de Sowjetunie te openen, doch niet op basis van de Praagse verklaring en evenmin uitsluitend over het Duitse vraagstuk. De drie landen overwegen nog, zo verluidt te Parüs, hun de finitieve antwoord aan de Russische regering. Een voorlopig antwoord zullen zij niet meer geven. Schuman gaf als zijn mening te ken nen, dat een beperking van de bespre kingen tot het Duitse vraagstuk niet tot vermindering van de internationale spanning zal kunen leiden. Zolang de pogingen tot vermindering van de span ning geen succes hebben, zal Frankrijk er ten volle naar blijven streven, zijn veiligheid in het kader van het Atlan tische Pact te verzekeren. De minister motiveerde zijn opvat tingen, door er op te wijzen, dat de Russen in Oost-Duitsland een politiek van volledige afzondering hebben ge voerd, welke heeft geleid tot oprichting van een gemilitairiseerde politie, met alle kenmerken van een sterk nationaal leger. Nadien is er de aanval van de Noordelijken op Zuid-Korea geweest. Op grond hiervan meende Schuman, dat de met het Duitse vraagstuk samenhangen de problemen ten nauwste verbonden zijn met andere crises die de vrede in gevaar brengen. Bespreking van het Duitse vraagstuk alleen heeft dus geen zin. Nimitz zegt Admiraal Nimitz, de oud-stafchef van de Amerikaanse marine, heeft te Tuc- zon in Arizona verklaard, dat de Chi nese communisten troepen naar Mand- sjoerije overbrengen, om dit te bescher men tegen de Russen, en om hun aan deel in de stroomlevering door de cen trales aan de Yaloe te verzekeren. De productie van Mandsjoerije is voor de Chinezen onmisbaar, wanneer zijn hun levensstandaard willen verbeteren. De Russen willen hiervan echter een groot deel voor zichzelf hebben, aldus Nimitz. Prins Gyanendra, het driejarig vor stenkind, dat enige dagen geleden werd uitgeroepen tot koning van Nepal, is ge huwd met een dochter van de minis ter-president. De leeftijd van de bruid is onbekend. Tot dit huwelijk is beslo ten, omdat geen ongehuwde de troon van Nepal mag bestijgen. Later is het bericht over het huwe lijk door de Nepalese ambassadeur te New Delhi tegengesproken. De nationalisten in Nepal, die drie vliegtuigen bezitten, hebben gedreigd de hoofdstad te zullen bombarderen, indien de regeringstroepen de strijd voortzetten. Uit Boetoewal, het groot ste district van Nepal, worden massa opstanden gemeld. Naar men zegt heb ben boeren van hun landheren wapens en ammunitie in bezit genomen. Een deel van de stad Biratnagar is in han den van de opstandelingen. De bestuursraad van de OEES heeft de voorstellen van de Europese Beta lingsunie voor hulpverlening aan West- Duitsland in beginsel goedgekeurd. Deze voorstellen houden o.m. een lening van 120 millioen dollar in. Voorwaarde is echter, dat de Duitse regering aan de OEES een plan voorlegt, waarin de Duitse maatregelen ter verbetering van de betalingspositie van het land,zijn vervat. HET PLAN-SCHUMAN De Veiligheidsraad zal Donderdag bijeenkomen om de klacht over Chi nese interventie in Korea te bespre ken. De Raad besloot op aandringen van de Amerikaanse delegatie het de bat voort te zetten. De uit negen leden bestaande Chi nese delegatie is inmiddels uit Peking vertrokken om, zoals radio-Moskou mededeelde „de kwestie van de Ame rikaanse aggressie tegen China te be spreken". Bendeleider doodgeschoten In een bekendmaking van de Venezo laanse regering is medegedeeld, dat enige mannen, die mede schuldig zijn aan de moord op president Chalbaud, gisteren zijn gearresteerd. Onder hen was de leider van de bende, Rafael Si- mon Urbina, die bjj zijn arrestatie pro beerde, de revolver van een der politie- Naar H.V.V. verneemt, is het ver zoek van de tuinders om ontheffing van het betalen der jongste loonsver hoging van vijf percent door het Col lege van Rijksbemiddelaars afgewezen. Alleen de tuinders te Gouda en omge ving hebben de gevraagde ontheffing gekregen. Dit betekent dus, dat de grote meer derheid van de arbeiders in de tuin- dersbedrijven de loonsverhoging uit betaald krijgt met terugwerkende kracht van 4 September 1950 af. De onderhandelingen over het plan- Schuman zullen binnenkort kunnen worden afgesloten, nu er tussen West- Duitsland en Frankrijk een compromis tot stand is gekomen aangaande de prijsvorming. Verwacht wordt, dat het hoge gezagsorgaan reeds in het komen de voorjaar met zijn werkzaamheden zal kunnen beginnen. Thans moet nog worden uitgemaakt, of de landen in de algemene vergadering en de raad van ministers van het orgaan vertegenwoor digd zullen zijn naar rato van het aan tal inwoners dan wel op basis van hun industriële capaciteit. In het laatste ge val heeft West-DuitslancS recht op 45 pet. van alle stemmen. Het gezagsorgaan zal negen personen omvatten, die in boven-nationale zin hun taak zullen verrichten. Het zal op sommige terreinen slechts beslissingen kunnen nemen met goedkeuring van de meerderheid van de Raad der Mi- In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben de Apeldoornse gemeentepolitie en de Amsterdamse centrale recherche in de hoofdstad twee lieden uit hun bed gelicht, die ervan worden verdacht, Vrijdagavond in Uddel een overval te hebben gepleegd op een kleine afgele gen boerderij. Het zijn een 24-jarige landarbeider en een 20-jarige suiker werker. Beide mannen zijn naar Apel doorn overgebracht en daar opgesloten. Vrijdagavond werd bij de boerderij van de landarbeider D. van Z. te Uddel hard op de deur geklopt. Van Z. vroeg wie er was, maar kreeg geen antwoord. Toen dit spelletje zich nog een paar maal herhaalde, pakte Van Z. een riek en ging naar buiten. Nauwelijks had hij een voet buiten de deur gezet, of hij kreeg een zware slag op het hoofd. De man vluchtte naar binnen en ging met zijn vrouw en zijn twee kinderen naar de deel. De overvallers hadden intussen een ruit ingeslagen en een hunner was het huisje binnengedrongen. De linnenkast werd opengebroken en leeggehaald, maar toen er geen geld werd gevonden, dreigde de man de doodsbenauwde be- Verwachting, geldig tot heden avond: Wisselend bewolkt met voornamelijk in de ochtend nog enkele buien. Matige tot vrij krach tige naar West tot Zuidwest krim pende wind. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag: Zon op 8.01, onder 16.48 uur. Maan op 14.15, onder 23.45 (E.K.) woners met een knuppel. Ten slotte werd de vrouw gedwongen, een bedrag van pl.m, vijf en zeventig gulden, dat zich in een kinderspaarpot bevond, af te geven. Daarmee verdween de onver laat. Pas enige tijd later durfden de be woners zich naar de buren te begeven. Dezen waarschuwden op hun beurt de politie. Deze had aanvankelijk geen succes, maar ten slotte leidde haar speurwerk tot het reeds genoemde re sultaat. nisters. De Algemene Vergadering zal dertig tot tachtig leden tellen. Deze krijgt eens per jaar een rapport over de werking van het plan. De Duitse de legatie wil de bevoegdheden van dit orgaan uitbreiden. mannen, die hem bewaakten, ln handen te krjjgen. Hij is toen neergeschoten en kort daarna overleden. De moord op Chalbaud werd volgens deze officiële mededeling Maandagoch tend om acht uur in de nabijheid van de woning van de president gepleegd. Een groep van twintig mannen onder lei ding van Urbina maakte zich van hem meester, ranselde hem eerst af en sleepte hem daarna naar een leegstaand huis, waar hij in de rug werd gescho ten. In Caracas is de staat van beleg afge kondigd. Er is een uitgaansverbod inge steld van 's middags vijf uur tot 's mor gens zes uur. De onschendbaarheid van woning, post en persoonlijke vrijheid erx de vrijheid van beweging zijn ge schorst. De z.g. generaal Urbina is dezelfde, die in 1929 het fort Amsterdam op Curagao overmeesterde, de gouverneur Fruytier en de commandant van het garnizoen als gijzelaar gevangen nam en met een flinke buit aan wapenen en munitie verdween. Hij overviel toen met een bende van tachtig man het fort en bezette Willemstad. Door bedreiging met brandstichting wist hij de gewenste wapenen te verkrijgen. Tweehonderd zestig Venezolanen een deel van de werklieden van de oliemaatschappijen volgde hem en enkele uit de gevan genis gehaalde veroordeelden scheepten zich toen op een door een maatschappij beschikbaar gesteld vaartuig in en be gaven zich naar Venezuela, teneinde daar revolutie te maken. Gouverneur en commandant werden als gijzelaars meegenomen, doch keerden de volgen de dag terug. Tijdens een repetitie in het „Palladium" te Londen voor de jaarlijkse variétévoorstelling, welke ook door het Engelse Koningspaar werd bijge woond. kreeg Frankie Howerd, een humorist van de radio en het toneel, die in de zaal de verrichtingen van de andere spelers volgde, bezoek van „Klaas Vaak". Ondanks de levendigheid op het toneel en Franks held haftige pogingen om wakker te blijven, slaagde de zandstrooiende grijsaard erin hem onder zeil te brengen. ■Kj (Van onze parlementaire redacteur a.i.) VRIJWEL alle ministers zaten Dinsdagmiddag voor de beschouwingen van de Tweede Kamer over de begroting 1951 rond de ministertafel geschaard, toen de Christelijk-Historische fractieleider, de heer H. W. Tilanus, het spreekgestoelte besteeg. Tevoren had de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, medegedeeld, dat de Tweede Kamer Donderdagavond haar voorgenomen zitting niet zou houden in verband met het officiële bezoek, dat H.M. de Koningin en Prins Bernhard die dag aan Den Haag hopen te brengen. LIET was Dinsdag een onverdeeld goe de dag voor het kabinet-Drees, dat veel vriendelijke woorden in ontvangst te nemen had, zowel van de heer Ti lanus als van prof. mr. C. P. M. Romme, de aanvoerder der fractie van de Kat holieke Volkspartij. Onder de huidige zo moeilijke om standigheden pleitte de heer Tilanus als vroeger voor een zo breed mogelijk sa mengesteld natio naal kabinet. Prof. Romme liet er daarentegen geen twijfel over bestaan dat hij zo spoedig mogelijk terugkeer naar de constructie H. W. TILANUS brede basis. van 1948, dus van een kabinet van KVP, PvdA, CH en VVD, zou toejui chen. .De heer Tilanus trad de nieu we minister van Oorlog, mr. H. L. 's Jacob met vertrouwen tegemoet, hem evenwel waarschuwend voorzichtig te zijn met interviews, aangezien het eer ste door hem verleend over het plan- Pieven niet bepaald gunstig in de in ternationale en nationale pers ontvan gen was. De derde macht Een belangrijk deel zijner rede wijd de de heer Tilanus aan die van mr. P. J. Oud, de WD-leider, die immers zijn denkbeelden omtrent het vormen van een zgn. derde macht (van AR, CH en VVD), ontvouwd heeft. De CH-aan- voerder wees het etiket, dat de PvdA- fracfievoorzitter, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, al bij voorbaat op zulk een concentratie geplakt had, n.1. dat van conservatief, met beslistheid af. De heer Tilanus zal over des heren prangois Poncet, de Franse Hoge Commissaris in Duitsland heeft Kanselier Adenauer verzekerd, dat de Franse regering alles doet om de terugkeer van Diiitse krijgsgevangenen die nog terecht moeten staan, te be spoedigen. Over terugkeer gespro ken: Vier gezanten van Egypte, n.1. in Zweden, Tsjecho-Slowakije, Oosten rijk en Syrië zijn „overgeplaatst" naar het ministerie van buitenlandse zaken. En dat nog wel nu Egypte en Belgie beslpten hebben de weder zijdse gezantschappen tot ambassa des te verheffen. Nu we het toch over ambassades hebben: De Britse ambassadeur in Griekenland heeft medegedeeld, dat Engeland bereid is de staven van zijn leger-, marine- en luchtmachtmissies in Hellas in te krimpen. Er zijn trouwens al heel wat soldaten uit Griekenland vertrok ken: Maandag scheepte een bataljon Griekse soldaten, ervaren in de strijd tegen guerilleros, zich in naar Korea om zich daar te scharen onder de vlag der V.N. Volgens Radio Moskou is dat natuurlijk overbodig, want dit sta tion deelde mede, dat meer dan 223.3 millioen Chinezen (d.i. bijna de helft van de bevolking) de vredesoproep van üiiiiittiiiüiiiiiiii Stockholm getekend hebben. Een kwestie van karakters waarschijnlijk. £)e propagandisten in Tito's Joego slavië boekten zonder dat ze het zelf wisten een nog groter succes. Daar kreeg de zon boven het beruchte vooral bekend geworden door de film „De rode schoentjes" zal de hoofdrol dansen in een gekleurde film over het leven van Andersen. Zij kreeg van 't Sadlers Wells ballet verlof om in de herfst van volgend jaar te Los Ange- les aan deze rolprent mede te werken. Hoewel de Braziliaanse parachutist Fernando Jose Monteiro nu niet di rect een balletdanseres is, maakte hij ook een wonderlijke „fontein"-sprong: Van 49 meter hoogte boven zee uit een vliegtuig en pas op 15 m. hoogte bo- Serajewo plotseling een helder rode kleur, zodat het net was of men alles ven de waterspiegel opende Fernando door rode glaasjes bekeek. Nog zijn parachute. En omdat Theo- meer kleurigheid: Moira Shearer, o O De tuinarbeiders in hun knollentuin natuurlijk! door natuurlek niet durft te springen, zocht hij het weer hoger op: De ge allieerde Hoge Commissie in Duits land heeft bekend gemaakt, dat er thans ongeveer 200.000 geallieerde staatsburgers in W,-Duitsland ver toeven. Als daar die krijgsgevange nen nog bijkomen dan zal het wel knap vol worden daar. En daarom besluit Theodoor heden met de mededeling van een andere Hoge Commissaris, n.1. die van de Z.-Afrikaanse Unie te Lon den, die verklaarde, dat immigratie kantoren van de Unie in Europa bin nenkort bijzondere pogingen zullen ondernemen om arbeidskrachten voor Z.-Afrika aan te trekken. Ouds denkbeeld gaarne nadenken, maar hij wilde niet het refrein van de VVD-leider meezingen, dat het kabinet zo vermoeid was. En prof. Rromme wil de wel graag het zijne zeggen over mr. Ouds poitieke inventie, doch achtte zulks toch eigenlijk te prematuur. De heer Tilanus betreurde het heen gaan van mr. W. H. Fockema Andreae als Staatssecretaris van Oorlog. Prof. Romme wilde de Staatssecretaris van Economische Zaken, mr. dr. W. C. L. van der Grinten, belast zien met het staatssecretariaat voor de middenstand. Hij zou de leiding moeten hebben van een speciale interdepartementale com missie voor middenstandsaangelegen heden. (Van onze pari. redacteur a.i.) Voordat de zitting der Tweede Kamer Dinsdagmiddag in de Ridderzaal ge opend werd, heeft de voorzitter der Parlementaire Pers, dr. E. van Raalte, met enige gevoelvolle woorden de aa langdurige ziekte ontslapen parlemen taire redacteur van „De Volkskrant", drs. W. Snitker, herdacht. Tot veler verrassing geschiedde zulks, misschien wel voor de eerste keer in het parlement zelf, waar op verzoek van de voorzitt.er, dr. L. G. Kortenhorst, alle aanwezigen zich bij de aanvang der beraadslagingen van hun zetels verhie ven en dr. Kortenhorst het overlijden van een lid van het grote parlementaire gezin, waartoe ook de parlementaire pers volgens hem behoort, memoreerde.. Hij bracht drs. Snitker hulde voor zijn arbeid, die van grote begaafdheid ge tuigde en sprak een woord van troost tot het jonge gezin, dat verweesd ach terblijft. Namens de regering sloot de minister president, dr. W. Drees, zich bij deze sympathieke herdenkingswoorden aan. Geen oyerlevenden meer Het wrak van de Canadese Skymas ter, die Maandagavond op de helling van de Mont Obiou in de Franse alpen neerstortte, is Dinsdag door Alpinisten en berggidsen gevonden. Van de 58 in zittenden bleek niemand meer in leven te zijn. Uit de plaats waar het toestel lag, kreeg men de indruk, dat het in volle kracht tegen de top van de 2850 m hoge berg was gevlogen. Als adviseur van Truman President Truman heeft het ontslag van Gordon Gray als bijzondere advi seur van het Witte Huis aanvaard. Gray is oud-minister van oorlog en opsteller van het Maandag verschenen verslag pver het plan-Marshall, waarin de noodzakelijkheid wordt bepleit het plan na 1952, wanneer het zou moeten eindigen, voort te zetten. Hij zal bin nenkort het rectoraat van de Universi teit van Noord-Carolina aanvaarden. Gistermiddag ongeveer kwart voor drie is onder Schermerhorn op het kruispunt NoordervaartOterlekerv eg de 71-jarige oud-belastingconsulent II. G. Roos uit Stompetoren, die op een fiets reed, door een vrachtauto aange reden en op slag gedood. De chauffeur treft, naar ons gemeld werd, geen schuld. Een Engelse pool heeft Dins dag het recordbedrag van 104.417 pond sterling (ruim 1.050.000 gulden) uitgekeerd voor een in zet van zes stuiver aan een man, die acht gelijke spelen voorspeld had van de wedstrijden van Zaterdag j.l. De gelukkige winnaar, een Londenaar, wenst geen publici teit. Op de Oosterschelde heeft zich Maan dagavond een verschrikkelijk ongeluk voorgedaan, dat aan een schippers vrouw en haar vijftienjarige dochter het leven heeft gekost. De schipper en zijn beide zoons hebben zich slechts met grote moeite kunnen redden. 's Avonds om aes uur voer het twee duizend ton metende sleepschip Amer van schipper J. Moesker uit Rotterdam, op de Oosterschelde -met bestemming Belgie. Het schip was geladen met zand en trok een ander schip. Door de storm kapzeisde plotseling de Amer. De vrouw van de schipper en hun dochter kwamen in het water terecht en ver dronken. De schipper en zijn zoons slaagden er in, naar het gesleepte schip te zwemmen en aan boord te ko men. De Amer is vermoedelijk gezon ken. Het lijk van mevrouw Moesker is gistermorgen nabij Ouwerkerk op Dui velend aangespoeld.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1