Amerika steunt Nederland inzake aanspraken op Nieuw-Guinea Egypte zegt verdrag met Engeland op Koningin en Prins brachten een officieel bezoek aan Den Haag mm 1m Na 18 November geen schepen meer ter haringvangst Raad Finsterwolde vergaderde VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Truman: Wij wilden en willen nog de Chinese grens eerbiedigen Brits-Amerikaans plan ter verbetering van de betrekkingen met China Vrijdag 17 Nov. 1950 75e Jaargang No. 10954 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Geen plan voor een miliiaire basis Wordt staalproductie van Duitsland vrijgelaten Dertien doden bij vliegtuig botsing in de lucht Verklaring van McDermott Nepalse opstand heeft weinig kans van slagen Peking is misleid Amerikaanse verliezen: 28 881 man Tegen terugtrekking van Chinese troepen uit Korea KONING FAROEK IN TROONREDE: Britten moeien kanaalzone verlaien Ongeregeldheden in Cairo Weerbericht Hoofdpunt van agenda bleef onbesproken Rumoerig samenzijn KcUii B Het Rijk koopt Hotel „De Wereld" te Wageningen BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK mum TARIEVEN: Advertenties: 16 et p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 4.50, per maand 1.50 bij vooruitbetaling plus incassokosten De V.S. hebben Nederland verzekerd, dat zij het verzet tegen de Indonesische aanspraak op Nederlands Nieuw-Guinea steunen, aldus heeft Michael Mcdermott, een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. Westelijke mogendheden be spreken Brits voorstel Vandaag komt de geallieerde com missie voor de verboden en beperkte industrieën in West-Duitsland bijeen te Londen. De afgevaardigden van Frankrijk en Amerika zullen uiteenzet ten wgt hun regeringen denken van de nieuwe Engelse voorstellen aangaande de controle op de Duitse staalproductie. In New York is kortelings afgespro ken, dat Duitsland zoveel staal mag produceren als het kan. Wat meer ver vaardigd wordt dan de oude productie - grens van 11.1 millioen ton moet ten dienste komen van de Westeuropese herbewapening. Engeland vindt deze regeling moeilijk te controleren en is van mening, dat men Duitsland vrij moet laten, binnen de grenzen der hui dige mogelijkheden 14.5 millioen ton productiecapaciteit vrij te laten. Slechts dient ertegen te worden ge waakt, dat de bestaande capaciteit wordt vergroot. Een soortgelijk voorstel heeft Engeland ten aanzien van de scheepsbouw gedaan. Twee vliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht zijn 80 kilometer ten zuid-westen van Tucson (Arizona) in de lucht met elkander in botsing ge komen. Dertien inzitenden werden ge dood, 10 gewond. Mcdermott ontkende eveneens, dat de V.S. zich militaire bases in Nieuw- Guinea trachten te verschaffen. Een bericht uit Sydney (Australië), dat president Truman en generaal Mac- Arthur op hun bijeenkomst op het eiland Wake besloten in Nederlands Nieuw-Guinea sterke militaire bases aan te leggen, noemde Mcdermott „vol komen onjuist". „De Amerikaanse re gering tracht geen bases in Nieuw- Guinea te verkrijgen", aldus Mcder mott. Volgens de correspondent van de „Press Trust of India" te Birganj trekken goedgewapende regeringstroe pen op deze stad aan. Hij betwijfelt, of de zes dagen oude „voorlopige re gering", ingesteld door de Nepalse congrestroepen, zich zal kunnen hand haven. Seretse Khama ontkent afstand Seretse Khama, het door de Engelse regering verbannen hoofd van de Ba- mangwato-stam in Betsjoeanaland, heeft ontkend, dat hij een overeen komst zou hebben getekend, waarin hij afzag van zijn recht op het leider schap over de stam. President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de V. S. nooit het voor nemen hadden de vijandelijkheden tot China uit te breiden". Ik wens ondubbelzinnig te verkla ren dat wij, ingevolge onze diepe toe wijding voor de wereldvrede en onze langdurige vriendschap met het Chi nese volk, elke eervolle stap zullen doen om enige uitbreiding van de vij andelijkheden in het Verre Oosten te voorkomen", aldus Truman. Indien de Chinese communistische autoriteiten of het volk van China een andere mening zijn toegedaan inzake onze bedoelingen, vervolgde de presi- Buffer-zone ten Zuiden van Jaloe Volgens een lid van de geheime dienst van het eerste Amerikaanse legerkorps neemt men aan, dat de communistische strijdkrachten in Noord-Korea bezig zijn een buffer-verdedigingszone van vijf en twintig kilometer diepte te vormen ten Zuiden van de Jaloe. Deze zou zich in een boog van Hangha-Ri, twaalf kilo meter ten Zuiden van het Soeiho-bekken, tot Vangsi, twintig kilometer ten Zuiden van Antoeng, uitstrekken. De Chinese communisten zouden dit gebied reeds in Augustus bezet hebben, toen het getij van de oorlog zich tegen de Noordkoreanen scheen te keren. Van gezaghebbende zijde wordt te Washington vernomen dat de Britse en Amerikaanse regeringen reeds sinds enige tijd grondige studie maken van een aantal voorstellen, welke beogen een geneutraliseerde en gedemilitari seerde buffer-zone langs een of beide zijden van de Jaloe te scheppen, waar door het door de Chinese communis ten bestuurde Mandsjoerije van de Ko reaanse republiek zou worden geschei den. Peking zou reeds een voorstel in die geest ontvangen hebben. De Noordkoreaanse en Chinese troe pen, die in Noord-Korea diepe verdedi gingsstellingen aanleggen voor de win ter, hebben hun strijd om tijd te win nen voortgezet, daarbij grote bot singen vermijdend. De verbonden strijdkrachten hebben een communistische landingspoging op de Koreaanse oostkust afgeslagen. De communisten trachtten mariniers met kleine boten aan land te zetten. De landingsmacht werd ongeveer voor de helft vernietigd. dent der Verenigde Staten, „dan komt dit alleen maar omdat zij misleid wor den door hen, wier voordeel het is de vijandelijkheden in het Verre Oosten te rekken en uit te breiden en wier streven in zo flagrante strijd is met de belangen van alle volken in het Verre Oosten. „Dokter zond de chauffeur In het begin van dit jaar werd de Apeldoornse kruidenkoopman Van der W. te Rotterdam aangehouden, toen hij in een zaaltje in het Noorden van de stad zitting hield en zijn pa- tienten voor allerlei ziekten en kwalen kruiden verkocht. Hij beloofde, nooit weer terug te zullen komen. Deze be lofte meende hij te kunnen houden, door een afgezant te zenden. Door middel van het bekende propaganda- drukwerk lokte hij dezer dagen de door plagen gekwelde Rotterdammers naar een café ergens in één van de buitenwijken. Hier zat een chauffeur in een weidse uniform de klachten der bezoekers aan te horen en de gelden in ontvangst te nemen. In een paar uur tijds beurde deze man twee honderd gulden. Dit bedrag bevindt zich nu onder de hoede van de poli tie. Het staat te bezien, of de bezoe kers hun kruiden zullen krijgen. Russisch veto De Sowjetunie heeft In de Veilig heidsraad medegedeeld dat zjj haar veto zal uitbrengen tegen de resolutie, waar in een beroep wordt gedaan op de Chi nese communistische regering om haar troepen uit Korea terug te trekken. Het betreft hier de door Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk, Noorwe gen, Cuba en Ecuador ingediende zes- mogendhedenresolutie, waarin een be roep wordt gedaan op alle staten en regeringen om haar onderdanen of strijdkrachten, die de Noordkoreaanse troepen helpen, terug te trekken. Begroeting van provinciale en gemeente-autoriteiten De koningin en de prins hebben gis termorgen een officieel bezoek aan Den Haag gebracht en daarmee de rij der bezoeken aan de verschillende provin ciën afgesloten. Bepaald feestelijk was het niet in de Residentie, hoewel overal werd gevlagd, want een trage motregen druilde omlaag en het officiële bezoek speelde zich grotendeels af in de amb teljjke sfeer. De Egyptische regering eist de volleö-;e en onverwijlde ontruiming van Egypte door de Britse troepen en de samenvoeging van Egypte en de Soedan onder de Egyptische kroon. Het Engels-Egyptische verdrag wordt niet langer als een passende basis voor de betrekkingen tussen beide landen beschouwd. Het is der halve onvermijdelijk geworden, om het ongeldig te verklaren, teneinde te komen tot nieuwe clausules, gebaserd op andere beginselen. Aldus koning Faroek in zijn troonrede, die gisteren bij de opening van de nieuwe zitting van het Egyp tische parlement door de premier, Nahas Pasja, is voorgelezen. we stuwdammen in de Nijl. De leiders van de oppositie, de liberaal Hassein Heykal Pasja en de Saadist Ibrahim Abdoel Hady Pasja, boycotten de ver gadering. In de troonrede wordt verder de aggressie tegen 't gemartelde Palestina veroordeeld. Vernieuwing van de Egyp tische strijdkrachten wordt beloofd, als mede vrije medische verzekering voor de arbeiders en uitbreiding van de landbouw, w.o. de bouw van vier nieu- De Amerikaanse verliezen. In Washington is bekendgemaakt, dat de Amerikaanse verliezen in de Koreaanse oorlog tot dusver 28.881 man, waaronder 4.798 gesneuvelden, bedragen. Dit cijfer betreft de slacht offers, wier naaste betrekkingen reeds tijh verwittigd. Verwachting, geldig tot heden avond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Zwak ke tot matige veranderlijke wind, later draaiend naar richtingen tusen Noord en West. Weinig ver andering in temperatuur. Zaterdag: Zon op 8.04, onder 16.46. Maan op 14.30, onder 1.04. Er is geen afzeimogelijkheid voor hef zeebanket De afzet van gezouten haring wordt onder meer door de geringe exportmo gelijkheden bemoeilijkt. Er moet dan ook worden gevreesd, dat voor de nog aan te voeren haring geen afzet zal worden gevonden. In verband hiermede heeft de voorzitter van het Bedrijfschap voor Visserijproducten bepaald, dat het met ingang van Zaterdag 18 November 1950 verboden is vissersvaartuigen ter zoute- haringvangst te doen uitvaren. Gedurende veertien dagen na deze datum is het nog toegestaan gezouten of gekaakte haring in Nederland aan te voeren. Het sluiten van de haringteelt 1950 heeft geen betrekking op de aanvoer van verse haring. Had de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanvankelijk bezwaren tegen beëindiging van de zoutharingvangst, thans zijn deze bezwaren, nadat gebleken is dat tussen reders en vakbonden overeenstem ming over deze maatregel is bereikt, weggevallen. Na de opening van het parlement hebben demonstranten voor de twee de maal binnen 24 uur een aanval ondernomen op het gebouw van het voornaamste blad der oppositie, Akhbar el Yom. De hoofddeur werd gerammeid en het gebouw met stenen en flessen bekogeld. Het personeel van de krant beantwoordde de aanvallen met gelijke wapenen. Ten slotte heeft een sterke politiemacht de orde hersteld; daarbij vielen naar schatting aan beide zijden tezamen honderdtachtig gewonden. Ook elders in Cairo hebben zich onge regeldheden voorgedaan. Nieuwe regeling in wording? Te Londen is naar aanleiding van de Egyptische troonrede verklaard, dat de verdediging van het Midden-Oosten an dere landen evengoed aangaat als En geland en Egypte. Men ziet hierin een voorteken van een stap om Egypte in betrekking te brengen met het Atlanti sche Pact op dezelfde wijze als dat met Griekenland en Turkije is geschied. Britse functionarissen zijn overigens van mening, dat de verdediging van de Kanaalzone voor de leden van het At lantische Pact en Egypte tezamen geen alternatief zou zijn voor het bestaande verdrag. De terugtrekking van de Britse troepen uit Egypte zou de verde diging van dit gebied zo verzwakken, dat hierin een bewijs zou kunnen wor den gezien voor volkomen onverschil ligheid van beide partijen voor hun veiligheid. Associatie tussen Egypte en het Atlantische Pact zou een aanvulling en geen vervanging van de recht streekse band met Engeland betekenen. Het gevaar van herhalingen Een radiostation te Birmingham (VS) gaf Woensdagavond' een heruitzending van een program ma, dat indertijd werd onder broken om de aanslag op presi dent Truman bekend te maken. Men had echter vergeten deze onderbreking er uit te nemen, met het gevolg dat honderden luisteraars opgewonden naar de telefoon grepen De kinderen trekken met het speelgoed langs het Koninklijk Paar. Het begon met een officiële ontvangst door de Provinciale Staten van Zuid- Holland in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Bij deze gelegenheid heeft de Commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper, een korte redevoering der begroeting van het Koninklijke Paar gehouden. Gedeputeerde el* Pro vinciale Staten, de griffier, de hoofden der afdelingen en provinciale diensten en tal van ambtenaren werden aan de koningin en de prins voorgesteld. In het stadhuis aan de Groenmarkt ontving op het middaguur het ge meentebestuur van Den Haag de hoge gasten. Hier waren vele belangstellen den samengestroomd. Burgemeester Schokking, die de wethouders, de ge meentesecretaris en de raadsleden aan de koningin en de prins voorstelde, bood na een korte toespraak een canapé en twee kleine fauteuils voor de kamer per prinsesjes aan. In de hal werden vervolgens de ver tegenwoordigers der burgerij aan de koninklijke gasten voorgesteld. Nadat op het stadhuis de lunch was gebruikt, hebben koningin Juliana en prins Bernhard het défilé van de ver tegenwoordigers der Haagse Jeugdac- tie (HAJA) gadegeslagen. Zeshonderd jongelui trokken voorbij*. Ieder hun ner droeg een stuk speelgoed; deze waren door een koord met elkaar ver bonden en hieraan zat weer een lint, dat een foto-album droeg. Een der meisjes droeg met een kort toespraakje het speelgoed, dat be stemd is voor de kinderen in Gro ningen en Drente als een blijk van dankbaarheid voor de hulp in de hongerwinter, aan de Koningin over. In de Trèveszaal op het Binnenhof hebben de Koningin en de Prins ten slotte de burgemeesters en de hoof den van belangrijke provinciale licha men in de provincie Zuid-Holland ontmoet. Dusland is blijkbaar z'n minderwaar- digheidscomplex, eeuwige kwelgeest van onvrije mensen en staten nog steeds niet kwijt, want nadat we een korte tijd van Russische uitvindingen verschoond gebleven waren is er nu in Leningrad weer een document gevon den waaruit zonneklaar blijkt, dat een Russische geleerde in 1798 de eerste papiermachine in elkaar zette. Hoe belangrijk die uitvinding was onder vonden de inwoners van (le goede stad Pittsburgh die het zes weken zonder miiuuuuiui ulHtillIllffnl £)e Egyptische minister van bevoorra ding gaat echter wel een beetje erg hardhandig te werk. Om een stijging van de kosten van levensonderhoud te gen te gaan zullen handelaars, die de prijsvoorschriften overtreden in het krant moesten doen. Nadat er nieuwe steunen vijf schepen met twee en veer- contracten met het personeel gesloten tigduizend ton graan op weg van waren zijn thans weer drie dagbladen Australië naar Engeland instrueerde verschenen. Een bof voor Theodoor hun lading in India te lossen, dat de „Cheektowaga-Times" niet bij deze staking betrokken was: anders zou hij die advertentie daarin gemist heb ben: Gevraagd: een flinke man voor het afwassen van borden en twee ka mermeisjes. Jammer genoeg mocht hij er ondanks zijn capaciteiten als bor denwasser van Alida niet op schrijven. 0 Over verboden wateren gesproken. De Britse treiler „Lacennia" die vol gens Sowjetautoriteiten bij het vissen •in de Witte Zee de Russische territo riale rechten schond zal na betaling van een boete weer vrijgegeven wor den. 0 Nog meer visserspech: De bond van Noorse walvismaatschappijen die meer dan honderd millioen Kronen schadevergoeding eiste voor, tengevol- ge van gedwongen verkoop van walvis- openbaar gegeseld worden. Q De graaf olie aan de staat, geleden schade, ver- van Harewood kan ook over die hoge loor het proces. En al is Theodoor kosten meepraten: Omdat hij een óók nooit voor staatsdwang in geest- enorm bedrag aan successierechten drift ontstoken toch vindt hij het best moet betalen, zal hij nadat zulks in dat de Britse regering ten einde India Juni ook reeds was geschied binnen in haar strijd tegen de hongersnood te kort voor de tweede maal een gedeelte van zijn landgoed publiek verkopen. „Veel geschreeutb maar weinig (Finters)wol(de)", als je mij vraagt. Een derde publieke „vermakelijkheid' vond plaats in Berlijn waar een met 53.900 communistische pamfletten ge laden vrachtauto „per ongeluk" de Westelijke sector binnenreed. De be stuurder werd gearresteerd en de vlug schriften in het openbaar verbrand. O In Sidney werd dezer dagen ook moed willig een brandje gesticht: Door een verffabrikant, die zelf z'n fabriek aan stak, omdat hij er maar niet achter kon komen waarom zijn klanten steeds over afbladderen klaagden. 0 En nu we het toch over „fikkies" hebben be sluiten we vandaag met de mededeling, dat het Engelse toneelgezelschap „Old Vic" dezer dagen voor het eerst sinds 1941 weer een uitvoering in zijn oude theater, dat door een Duitse bom zwaar werd beschadigd, gegeven heeft. Voor de tweede maal binnen tien da gen is de in meerderheid communisti sche raad van Finsterwolde gisteravond in spoedeisende vergadering bijeen ge komen naar het heette ter bespre king van de regeringsmaatregelen, wel ke tegen het bestuur dezer gemeente zullen worden genomen. Hieraan is men echter niet toegekomen, omdat tevoren de burgemeester de vergadering verliet. Er was voor deze vergadering veel be langstelling. Sommige leden van het publiek konden de verleiding niet weerstaan, om hun ultra-linkse geest verwanten aan te moedigen en bü te vallen. De zitting begon met 'n dispuut over de notulen van de vorige vergadering, die wethouder Haaken (CPN) aller minst naar de zin waren. De burge meester gaf te verstaan, dat het onmo gelijk was, de ellenlange betogen der communisten op te nemen. De wet houder stormde vervolgens op de tri bune af, waar hij een fotograaf van het ANP ontdekte. Hiertegen had hij be zwaar, de burgemeester echter aller minst, omdat de man zich op de tribune bevond. De heer Tuin maakte de ver bolgen wethouder duidelijk, dat de fotograaf een volkomen neutrale instel ling vertegenwoordigde, waarop de communisten hun verzet staakten. Vervolgens kwam een geschil ter sprake over de aanleg van een bepaald sportterrein. De communisten hadden bezwaren tegen het rapport van de planologische dienst inzake de plaats van dit terrein. Zij hadden een ander veld op het oog, dat achter veel minder geschikt was. Weth. Haaken wenste deze zaak uitvoerig te bespreken en wilde zelfs de vergadering schorsen, om met de commissie voor lichamelijke opvoeding overleg te plegen. Hiervoor voelde de burgemeester niets, maar de wethouder stond er op dat nog in deze zitting een beslissing zou vallen, omdat hij voorzag, dat er anders zonder de raad een besluit zou worden genomen. De burgemeester bleef echter bij zijn standpunt en kwalificeerde het betoog van de heer Haaken als communistisch tam-tam. De heer Haaken maakte echter van zijn opvatting een voorstel, dat met 6 tegen 4 stemmen werd aangenomen. De burgemeester, die tevoren had aange kondigd, ingeval van aanneming te zullen heengaan, pakte daarop zijn pa pieren bijeen en verliet de zaal onder honend gelach. De raad ging toen uit een, zonder over het hoofdpunt van da agenda te hebben gesproken. Het wordt t z.t afgebroken Het bekende hotel De Wereld, te Wageningen, waar in 1945 de capitu latie van de Duitsers een feit werd, is door het Rijk aangekocht. Het is de bedoeling, het gebouw te zijner tijd af te breken met het oog op een uit breiding van de Landbouw hogeschool -.ovendien zal dan een beiangrijkt stedebouwkundige verbetering moge lijk zijn. Het is voorlopig voor de tijd van tien jaar aan de gemeente ver huurd, die het zal exploiteren.

Heldersche Courant | 1950 | | pagina 1